Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μα δεν ειπε κανεις οτι η a310 ειναι καλυτερη απο cm.Ειναι aosp,η cm την aosp παιρνει και βελτιωνει.Οποτε δεν θα μπορουσε να συγκρινεται με cm σε performance και εξτρα ρυθμισεις.Περα απο αυτα ειναι αψογη rom.

 

Μαλλον εχεις βαλει παλιοτερη εκδοση για να σου δινει update.Aν θες καντο.Κατι δεν πηγε καλα σχετικα με το οτι δεν ξαναναβει η οθονη.Ισως πρεπει να ξαναβαλεις την rom με προσοχη συμφωνα με τις οδηγιες.Την v3 βαλε ομως.Για τα αλλα που λες:To notification led δεν εχει προβλημα,το update η το κανεις η περνας την v3,οταν λες οτι δεν λειτουργει καλα το κουμπι δεν μας λες τι εννοεις αλλα με nova η gravity τα κανεις οτι θες τα κουμπια.Για το app permission το ανοιγεις και καπακι το κλεινεις πατωντας να μην σου ξαναδειξει την ειδοποιηση,το location δεν ειναι και κανα τρελο θεμα αλλα νομιζω στην v3 δεν το κανει,αν θες να το αλλαξεις νομιζω οτι μπορεις μεσω build.prop,αν δεν ξερεις πως..μην ασχοληθεις..!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αναλυτικότατος. Τελικά πέρασα την v3 (κάνοντας πολλά swipe γτ μάλλον αυτό ήταν το πρόβλημα και με τη προηγούμενη ρομ) και έβαλα nova launcher. Όλα καλά, πολύ καλή και σταθερή ρομ!

Θέλω να ρωτήσω τα εξής: στη μπάρα πάνω μου βγάζει ένα μπλέ 3G με φουλ σήμα αλλά όταν ενεργοποιώ τα data δε λειτουργούν. Τι πρέπει να κάνω; Διαβάζω για κάποια επιλογή auto/3g only κλπ. που βρίσκετε αυτό;

 

Επίσης προσπάθησα να κάνω αυτό με το notification led (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5742559#post5742559) , οπότε μετονομάζω το ήδη υπάρχον αρχείο σε lights.default.so.bak και μετά όταν προσπαθώ να μεταφέρω το αρχείο που έχω κατεβάσει στον φάκελο μου λέει ότι δε γίνετε γιατί ο φάκελος είναι read only. Όλα αυτά με τον es file explorer που προτείνουν και οι οδηγίες. Πως θα το αντιμετωπίσω;;

 

Είμαι λίγο noob.

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Μια φιλη brickαρε το κινητο, καταφερα να το φτιάξω, τώρα όμως ψαχνω να βρω την stock rom με ελληνικά. Υπάρχει πουθενά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια φιλη brickαρε το κινητο, καταφερα να το φτιάξω, τώρα όμως ψαχνω να βρω την stock rom με ελληνικά. Υπάρχει πουθενά;

 

Δες αυτά:

http://androidxda.com/download-coolpad-stock-rom-models

http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/

http://www.android.gs/download-coolpad-android-stock-rom/

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανέφερε και ο mixanikosgr, υπάρχουν διάφοροι τύποι οθόνης, μάλλον αλλάζει ο κατασκευαστής. Εγώ πιστεύω ότι όποια και να πάρεις κάνει, διαφορετικά το ανοίγεις και βλέπεις τον κωδικό της.

 

θελει μεγαλη προσοχη,όπως αναφερθηκε οθονες βγαζουν διαφορα εργοστασια για το ιδιο μοντελο,Η προτεινομενη λυση είναι βγαζω την οθονη, την φωτογραφιζω από την πλευρα να φαινετε το chip και κανω παραγγελια,αφου πει οκ ο κινεζος.Ετσι και λαθος να γινει διεκδικείς τα χρηματα σου.Η αλλαγη δεν είναι δυσκολη αν και χρειαζεται μια μικρη εξειδίκευση καθως επισης καθαρο μυαλο χωρις βιασυνη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης προσπάθησα να κάνω αυτό με το notification led (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5742559#post5742559) , οπότε μετονομάζω το ήδη υπάρχον αρχείο σε lights.default.so.bak και μετά όταν προσπαθώ να μεταφέρω το αρχείο που έχω κατεβάσει στον φάκελο μου λέει ότι δε γίνετε γιατί ο φάκελος είναι read only. Όλα αυτά με τον es file explorer που προτείνουν και οι οδηγίες. Πως θα το αντιμετωπίσω;;

 

Δωσε δικαιωματα root στον es file μπαινεις στο menu από πανω αριστερα.

Δουλευει το χρησιμοποιησα προχθες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λοιπόν έχω την galaxy S5 rom, είναι όλα κομπλέ αλλά όταν λαμβάνω μήνυμα δεν ξεκλειδώνει για καμια 30 δευτερόλεπτα, δηλαδή πατάω το power και δεν αναβει η οθονη, οπότε και γω πάγωσα την default εφαρμογή sms στο titanium και έβαλα go sms αλλά το πρόβλημα παραμένει! Μήπως έχετε καμια ιδέα:confused:? Ευχαριστώ

 

Μήπως κανένας έχει τη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια φιλη brickαρε το κινητο, καταφερα να το φτιάξω, τώρα όμως ψαχνω να βρω την stock rom με ελληνικά. Υπάρχει πουθενά;

 

αν τη θες υποχρεωτικά εδώ η 015:

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGMXBkQ2VpTGhSYmc&usp=sharing#list

Καλύτερα βάλε την emui με πλήρη ελληνικά

 

@ Ebay vs Aliexpress. Και τα δύο είναι πλατφόρμες, δεν πουλάνε οι ίδιοι. Οπότε, αν ο προμηθευτής είναι κινέζος απ' όπου και να το πάρεις θα αργήσει. Αυτό που μετράει είναι να είναι αξιόπιστος, να έχει καλές κριτικές για το προϊόν και πόσα έχει πουλήσει. Και τέλος αρκετοί στο ebay είναι και στο aliexpress.

@H Α310 δεν έχει 7led απότι θυμάμαι

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανένας έχει τη λύση?

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις το zui και να το βάλεις για lock screen.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης προσπάθησα να κάνω αυτό με το notification led (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5742559#post5742559) , οπότε μετονομάζω το ήδη υπάρχον αρχείο σε lights.default.so.bak και μετά όταν προσπαθώ να μεταφέρω το αρχείο που έχω κατεβάσει στον φάκελο μου λέει ότι δε γίνετε γιατί ο φάκελος είναι read only. Όλα αυτά με τον es file explorer που προτείνουν και οι οδηγίες. Πως θα το αντιμετωπίσω;;

 

Δωσε δικαιωματα root στον es file μπαινεις στο menu από πανω αριστερα.

Δουλευει το χρησιμοποιησα προχθες

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Αντικατέστησα το αρχείο με αυτό των οδηγιών αλλά και πάλι το μπλέ χρώμα δε λειτουργεί. Χρησιμοποίησα την εφαρμογή LED Blinker Lite για να το δοκιμάσω.

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

@ Ebay vs Aliexpress. Και τα δύο είναι πλατφόρμες, δεν πουλάνε οι ίδιοι. Οπότε, αν ο προμηθευτής είναι κινέζος απ' όπου και να το πάρεις θα αργήσει. Αυτό που μετράει είναι να είναι αξιόπιστος, να έχει καλές κριτικές για το προϊόν και πόσα έχει πουλήσει. Και τέλος αρκετοί στο ebay είναι και στο aliexpress.

@H Α310 δεν έχει 7led απότι θυμάμαι

 

Υπάρχει μια ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. Στο ebay μεσολαβεί το PayPal και αν γίνει κάτι θα βγάλεις άκρη. Στο Aliexpress πολύ δύσκολα, είμαι παθών. Επίσης, με ελάχιστες εξαιρέσεις, ό,τι κι αν πάρεις από Aliexpress θα κάνει 60+ ημέρες για να έρθει. Από ebay περίπου 30.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. Στο ebay μεσολαβεί το PayPal και αν γίνει κάτι θα βγάλεις άκρη. Στο Aliexpress πολύ δύσκολα, είμαι παθών. Επίσης, με ελάχιστες εξαιρέσεις, ό,τι κι αν πάρεις από Aliexpress θα κάνει 60+ ημέρες για να έρθει. Από ebay περίπου 30.

 

Φιλε απο ali μου εχει τυχει να μου ερθει πακετο στις 10 μερες και μου ετυχε να ερθει και σε 60,δεν ειναι σιγουρο το 60 μερες που λες,επισης απο ali μια χαρα πηρα τα λεφτα μου πισω ,δεν εχει paypal αλλα εχει buyers protection και ο πωλητης αν δεν πεις εσυ οτι παρελαβες και ειναι ολα ενταξει και δωσεις το ΟΚ δεν παιρνει τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις το zui και να το βάλεις για lock screen.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Αντικατέστησα το αρχείο με αυτό των οδηγιών αλλά και πάλι το μπλέ χρώμα δε λειτουργεί. Χρησιμοποίησα την εφαρμογή LED Blinker Lite για να το δοκιμάσω.

 

Δεν υποστηριζει 7 χρωματα η a310v3.με την αλλαγη του αρχειου προσθετει μονο το κιτρινο.

 

Δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει παλιοτερα,αλλα υπαρχει τροπος οχι να φυγει τελειως αλλα να αλλαχτει ο τροπος που δονουνται τα πληκτρα στην a310v3?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζει 7 χρωματα η a310v3.με την αλλαγη του αρχειου προσθετει μονο το κιτρινο.

 

Ααα οκ. Επίσης στη μπάρα πάνω μου βγάζει ένα μπλέ 3G με φουλ σήμα αλλά όταν ενεργοποιώ τα data δε λειτουργούν. Ξέρεις τι πρέπει να κάνω; Διαβάζω για κάποια επιλογή auto/3g only κλπ. που βρίσκετε αυτό;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

anyone ? http://bbs.ydss.cn/thread-548003-1-1.html

it's says GPS now fixed

 

how about lgcam 21mp ? is there work with this EMUI ?

 

Lgcam 21 mpixels is functioning properly on every single rom I've tested..

Don't hesitate. Give it a try...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. Στο ebay μεσολαβεί το PayPal και αν γίνει κάτι θα βγάλεις άκρη. Στο Aliexpress πολύ δύσκολα, είμαι παθών. Επίσης, με ελάχιστες εξαιρέσεις, ό,τι κι αν πάρεις από Aliexpress θα κάνει 60+ ημέρες για να έρθει. Από ebay περίπου 30.

 

Φιλε απο ali μου εχει τυχει να μου ερθει πακετο στις 10 μερες και μου ετυχε να ερθει και σε 60,δεν ειναι σιγουρο το 60 μερες που λες,επισης απο ali μια χαρα πηρα τα λεφτα μου πισω ,δεν εχει paypal αλλα εχει buyers protection και ο πωλητης αν δεν πεις εσυ οτι παρελαβες και ειναι ολα ενταξει και δωσεις το ΟΚ δεν παιρνει τα λεφτα!

 

Έχω την ίδια ακριβώς άποψη με τον valsam. Και έχω πάρει και λεφτά πίσω και από τα δύο χωρίς κανένα πρόβλημα. Και σε μερικά πράγματα το άλι είναι πιο καλό πχ όριο 45 ημερών κλπ (μιλάω πάντα για αγορές από τρίτες χώρες)

 

@EMUI3B265

JILL (V) 1-5-15

http://pan.baidu.com/s/1c0GW2WC

LIUTAO with advanced tools 30-4-15

http://pan.baidu.com/s/1dDlgoLV

Τις κατέβασα και τις δύο και αν προλάβω θα τις τσεκάρω για λίγο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζει 7 χρωματα η a310v3.με την αλλαγη του αρχειου προσθετει μονο το κιτρινο.

 

Δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει παλιοτερα,αλλα υπαρχει τροπος οχι να φυγει τελειως αλλα να αλλαχτει ο τροπος που δονουνται τα πληκτρα στην a310v3?

 

μεσω gravity

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ. Επίσης στη μπάρα πάνω μου βγάζει ένα μπλέ 3G με φουλ σήμα αλλά όταν ενεργοποιώ τα data δε λειτουργούν. Ξέρεις τι πρέπει να κάνω; Διαβάζω για κάποια επιλογή auto/3g only κλπ. που βρίσκετε αυτό;

Πρεπει να περασεις χειροκινητα αν θυμαμαι καλα τα apn της εταιριας σου.

Πας settings/wireless and ndetwork/more/mobile network/access point name διαλεγεις καρτα,την πρωτη και τα περνας.αυτο το μπλεε 3g που σου βγαζει απλα δηλωνει οτι η καρτα που βαζεις στην συγκεκριμενη θερη εχει μονο 3g

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μεσω gravity

Πειραξα καποιες ρυθμισεις μεσω gravity αλλα δεν ειδα διαφορα,εκτος αν δεν πειραξα τα σωστα

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο ali μου εχει τυχει να μου ερθει πακετο στις 10 μερες και μου ετυχε να ερθει και σε 60,δεν ειναι σιγουρο το 60 μερες που λες,επισης απο ali μια χαρα πηρα τα λεφτα μου πισω ,δεν εχει paypal αλλα εχει buyers protection και ο πωλητης αν δεν πεις εσυ οτι παρελαβες και ειναι ολα ενταξει και δωσεις το ΟΚ δεν παιρνει τα λεφτα!

 

Έχω την ίδια ακριβώς άποψη με τον valsam. Και έχω πάρει και λεφτά πίσω και από τα δύο χωρίς κανένα πρόβλημα. Και σε μερικά πράγματα το άλι είναι πιο καλό πχ όριο 45 ημερών κλπ (μιλάω πάντα για αγορές από τρίτες χώρες)

 

Μάγκες μέχρι εδώ όλα καλά. Θα σας πω τι έχω πάθει εγώ, και στις δύο περιπτώσεις τα εμπορεύματα ήταν οθόνες κινητών, μία για Samsung Galaxy S3 αξίας 56€ και μία για Samsung Galaxy S4 αξίας 82€.

 

Η μεν πρώτη ήρθε ελαττωματική μετά από 50 μέρες αναμονής. Κατόπιν διαβουλεύσεων δύο εβδομάδων αφού ο πωλητής απαντούσε όποτε ήθελε την έστειλα πίσω με tracking, μού έκανε extend time υποτίθεται και το ακύρωσε πριν κάνω dispute και έμεινα με το π..λί στο χέρι.

 

Η δεύτερη μετά από 45 μέρες ήρθε και δούλευε μια χαρά, στο μήνα πάνω όμως εμφανίζει γραμμές. Εγώ είχα κάνει θετική κριτική και είχα κλείσει την υπόθεση. Η οθόνη είχε 6 μήνες εγγύηση και τώρα κάνουν τις πάπιες.

 

Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη ακόμα, ο πρώτος υποτίθεται θα μού επιστρέψει τα χρήματα και ο δεύτερος δεν απαντά καν, το Aliexpress μού λέει ότι το ερευνά.

 

Και οι δύο ήταν για άλλους, χάρη τους έκανα και έχω μπλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις το zui και να το βάλεις για lock screen.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σ' ευχαριστώ φίλε, το κινέζικο Unlock v2.150 έφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μoihack, περιμένουμε νεώτερα!

Το 4 με δυσκολευει για τις δοκιμές, για τα υπόλοιπα δεν με πειράζει.

Μπορούμε να ''πάρουμε'' τον ήχο της gionnee rom στην CM;

 

Αν η gionnee rom χρησιμοποιει απλα αλλα proprietary libraries για τον ηχο τοτε κατα 99% ναι.

Αν ομως υπαρχουν και αλλαγες στο framework κτλ τοτε νομιζω οτι ειναι αρκετα δυσκολο.

Για την ωρα με ενδιαφερει να διορθωσω οτι εμεινε που δεν δουλευει.

 

Moihack θα κάνουμε κανένα beta testing την cm11 or what? :)

Το καλο πραγμα αργει να γινει :P

 

Μολις διορθωσω οτι δεν δουλευει θα ανεβασω το 1ο release εδω για να το δοκιμασετε.

 

Σημερα με το build που εκανα βρηκα λυση για video playback + haptic feedback.

Αρα ειμαστε -2 προβληματα ηδη :D

 

Θελω μονο να φτιαξω dual sim + video recording (και ισως gps?) αλλα αυτα θα μου παρουν λιγο χρονο ακομα μιας και υποψιαζομαι οτι θελει δουλεια κ στην ramdisk το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να περασεις χειροκινητα αν θυμαμαι καλα τα apn της εταιριας σου.

Πας settings/wireless and ndetwork/more/mobile network/access point name διαλεγεις καρτα,την πρωτη και τα περνας.αυτο το μπλεε 3g που σου βγαζει απλα δηλωνει οτι η καρτα που βαζεις στην συγκεκριμενη θερη εχει μονο 3g

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πειραξα καποιες ρυθμισεις μεσω gravity αλλα δεν ειδα διαφορα,εκτος αν δεν πειραξα τα σωστα

 

στο Navigation keys actions/virtual key vibration pattern βαζεις την ενταση που θελεις.Πρεπει να ειναι της μορφης 1,x0 (πχ 1,10 1,20 1,50 1,90)

 

Σε αλλα νεα,η iNew 1.02 ειναι μεχρι τωρα αψογη,δεν εχω βρει κανενα bug

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να περασεις χειροκινητα αν θυμαμαι καλα τα apn της εταιριας σου.

Πας settings/wireless and ndetwork/more/mobile network/access point name διαλεγεις καρτα,την πρωτη και τα περνας.αυτο το μπλεε 3g που σου βγαζει απλα δηλωνει οτι η καρτα που βαζεις στην συγκεκριμενη θερη εχει μονο 3g

 

Δοκίμασα τις εξής ρυθμίσεις για vodafone:

username: (blank)

password: (blank)

APN name: internet.vodafone.gr

αλλά δε λειτουργούν. Πρέπει να πειράξω κάτι ακόμα στις ρυθμίσεις;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τις εξής ρυθμίσεις για vodafone:

username: (blank)

password: (blank)

APN name: internet.vodafone.gr

αλλά δε λειτουργούν. Πρέπει να πειράξω κάτι ακόμα στις ρυθμίσεις;

 

βαλε

name:internet, apn:internet.vodafone.gr, apn type:default, username:user, password: "pass" χωρις τα "" mcc:202, mnc:05

αυτες εχω και δουλευουν μια χαρα

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...