Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην Παρέα,

Με ρώτησε ενας φίλος τι κινέζικο να παραγγείλει και θα του πρότεινα το Coolpad f1. Το έχει η σύζυγος μου και συνάδελφοι και φίλοι και απλά είναι το καλύτερο value for money που υπάρχει.

Λέω θα το πρότεινα γιατί παντού είναι out of stock.

Μπήκα για πλάκα σήμερα στο vickmall , (αξιόπιστο έχω παραλάβει κινητά ) και είδα ότι υπάρχει!!

http://www.vickmall.com/coolpad-f1-8297-smartphone-mtk6592-octa-core-2gb-8gb-with-5-0-inch-gorilla-glass-ogs-screen-13mp-camera.html

Ρώτησα και την κοπέλα στο chat και μου είπε όλα ΟΚ!!

Τι να έγινε? Υπέθετα ότι σταμάτησε η παραγώγη του.

Μήπως είναι refurbished?

Να το παραγγείλω άφοβα?

Thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην Παρέα,

Με ρώτησε ενας φίλος τι κινέζικο να παραγγείλει και θα του πρότεινα το Coolpad f1. Το έχει η σύζυγος μου και συνάδελφοι και φίλοι και απλά είναι το καλύτερο value for money που υπάρχει.

Λέω θα το πρότεινα γιατί παντού είναι out of stock.

Μπήκα για πλάκα σήμερα στο vickmall , (αξιόπιστο έχω παραλάβει κινητά ) και είδα ότι υπάρχει!!

http://www.vickmall.com/coolpad-f1-8297-smartphone-mtk6592-octa-core-2gb-8gb-with-5-0-inch-gorilla-glass-ogs-screen-13mp-camera.html

Ρώτησα και την κοπέλα στο chat και μου είπε όλα ΟΚ!!

Τι να έγινε? Υπέθετα ότι σταμάτησε η παραγώγη του.

Μήπως είναι refurbished?

Να το παραγγείλω άφοβα?

Thanks in advance

Το site είναι αξιόπιστο,από εκεί και πέρα άμα θέλεις δες και aliexpess άμα θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Που μπαινω για να βρω αυτη την ρυθμιση?

 

φιλε μου στην ωρα που σου πηρε να γραψεις το μυνημα θα το ειχες βρει αν εψαχνες 1 λεπτο στο titanium.

 

Στις ρυθμισεις ειναι φατσα καρτα market auto updates

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την EMUI Unicom, και δεν μπορώ με κανέναν τρόπο να δώσω root acess σε titanium για να κανω restore τις εφαρμογές μου... Μπορεί να μου δώσει κανένας το φως του?

 

Υ.Γ: Έκανα backup τις εφαρμογές μου καθώς και κάποια δεδομένα από την προηγούμενη ρομ. Έπρεπε να προσθέσω και κάτι ακόμα? Ποια επιλογή είναι η καλύτερη για backup?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την EMUI Unicom, και δεν μπορώ με κανέναν τρόπο να δώσω root acess σε titanium για να κανω restore τις εφαρμογές μου... Μπορεί να μου δώσει κανένας το φως του?

 

Υ.Γ: Έκανα backup τις εφαρμογές μου καθώς και κάποια δεδομένα από την προηγούμενη ρομ. Έπρεπε να προσθέσω και κάτι ακόμα? Ποια επιλογή είναι η καλύτερη για backup?

Δεν είναι ρουταρισμενη η unicom

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει από ρομ ότι έχει βγει.....όλες λίγο πολύ έχουν τα θέματά τους....άλλη λιγότερο.....άλλη περισσότερο....άλλη καθόλου...ξέρετε τώρα.....γιαυτό έχουμε φτάσει 900 σελίδες συζητώντας αυτά τα πράγματα.....

 

Είδα κάποιες σελίδες πίσω κάποια παιδιά να μιλάνε για την INEW_V07.....και λέω "δεν την δοκιμάζω ΚΑΙ αυτή"?

 

Θέλω λοιπόν να ενημερώσω κάποιους που δεν πολυασχολούνται και δεν θέλουν πολλά σκαλίσματα......ότι η rom είναι εξαιρετική.

Εχω πάθει πλάκα γιατί την έβαλα τελείως χαβαλέ....απλά για δοκιμή , πιστεύοντας ότι θα την αλλάξω.....αλλά δεν υπάρχει περίπτωση.

Αψογη σε όλα, δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα - δουλεύουν όλα ρολόι....ο ήχος είναι τόσο δυνατός που αναγκάζομαι να έχω από τις ρυθμίσεις την μπάρα στην μέση.....και το GPS μου κλειδώνει σφαίρα.

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ρουταρισμενη η unicom

 

πωωωωωω μου έπεσε... η όρεξη :cool:

 

θα δοκιμάσω την άλλη emui που προτείνεται τότε... ευχαριστώ για την απάντηση, με έβγαλες από πολύ ώρα κόπου :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω δοκιμάσει από ρομ ότι έχει βγει.....όλες λίγο πολύ έχουν τα θέματά τους....άλλη λιγότερο.....άλλη περισσότερο....άλλη καθόλου...ξέρετε τώρα.....γιαυτό έχουμε φτάσει 900 σελίδες συζητώντας αυτά τα πράγματα.....

 

Είδα κάποιες σελίδες πίσω κάποια παιδιά να μιλάνε για την INEW_V07.....και λέω "δεν την δοκιμάζω ΚΑΙ αυτή"?

 

Θέλω λοιπόν να ενημερώσω κάποιους που δεν πολυασχολούνται και δεν θέλουν πολλά σκαλίσματα......ότι η rom είναι εξαιρετική.

Εχω πάθει πλάκα γιατί την έβαλα τελείως χαβαλέ....απλά για δοκιμή , πιστεύοντας ότι θα την αλλάξω.....αλλά δεν υπάρχει περίπτωση.

Αψογη σε όλα, δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα - δουλεύουν όλα ρολόι....ο ήχος είναι τόσο δυνατός που αναγκάζομαι να έχω από τις ρυθμίσεις την μπάρα στην μέση.....και το GPS μου κλειδώνει σφαίρα.

 

μήπως εννοείς την AOSP iNew v3 ? αν όχι, έχεις ένα λινκ?

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείς την AOSP iNew v3 ? αν όχι, έχεις ένα λινκ?

 

Αυτή εννοώ....AOSP v3 http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3/ την δίνουν για φλασάρισμα με TWRP 2.6 αλλά νομίζω ότι κάποιος είπε ότι την πέρασε με CWM χωρίς πρόβλημα.

Εγώ παντως την πέρασα όπως την προτείνουν με TWRP.....μέσα στο ζιπ που κατεβαίνει υπάρχει και η ρομ και η recovery.

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

πωωωωωω μου έπεσε... η όρεξη :cool:

 

θα δοκιμάσω την άλλη emui που προτείνεται τότε... ευχαριστώ για την απάντηση, με έβγαλες από πολύ ώρα κόπου :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

μήπως εννοείς την AOSP iNew v3 ? αν όχι, έχεις ένα λινκ?

Ρουταρε την μέσω recovery :D εύκολο είναι...βέβαια και η emui 3.0 που αναφέρεται εδώ και μερικές σελίδες είναι εξίσου καλη

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στην ωρα που σου πηρε να γραψεις το μυνημα θα το ειχες βρει αν εψαχνες 1 λεπτο στο titanium.

 

Στις ρυθμισεις ειναι φατσα καρτα market auto updates

 

Εχω ψαξει φιλε μου και επειδη στο συγκεκριμενο που μου λες ειναι ολες οι εφαρμογες τσεκαρισμενες αλλα παρ ολα αυτα ενω νωριτερα ενημερωθηκαν 3 εφαρμογες τα αντιγραφα που υπαρχουν στο τιτανιουμ ειναι απο 6/4 και οχι σημερινα γι αυτο ρωτησα.και εσυ χθες προχτες ρωτησες που θα βρεις τα pa gapps ενω μπορουσες να ψαξεις και γενικοτερα εχεις ζητησει και εσυ πολλες φορες βοηθεια.οπως υπαρχει κατι που δεν το ξερεις η δεν μπορεις να το βρεις εσυ και ζητας βοηθεια,το ιδιο ισχυει και για τους αλλους!σταματηστε λοιπον να δινετε τετοιες απαντησεις και μην νομιζετε οτι ολοι οι υπολοιποι εκτος απο εσας βαριουνται να ψαξουν και τα θελουν ολα ετοιμα.

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την EMUI Unicom, και δεν μπορώ με κανέναν τρόπο να δώσω root acess σε titanium για να κανω restore τις εφαρμογές μου... Μπορεί να μου δώσει κανένας το φως του?

 

Υ.Γ: Έκανα backup τις εφαρμογές μου καθώς και κάποια δεδομένα από την προηγούμενη ρομ. Έπρεπε να προσθέσω και κάτι ακόμα? Ποια επιλογή είναι η καλύτερη για backup?

 

Από κάτω από τη ρομ είναι και το λινκ για το αρχείο ζιπ, για να τη ρουτάρεις με φλασάρισμα από recovery ευκολα και απλά

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή εννοώ....AOSP v3 http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3/ την δίνουν για φλασάρισμα με TWRP 2.6 αλλά νομίζω ότι κάποιος είπε ότι την πέρασε με CWM χωρίς πρόβλημα.

Εγώ παντως την πέρασα όπως την προτείνουν με TWRP.....μέσα στο ζιπ που κατεβαίνει υπάρχει και η ρομ και η recovery.

 

Ειναι repack από την κινέζικη ρομ (τα λινκ είναι πιο πίσω). Χρειάζεται πάντρεμα των δύο ρομ. γιατί έχει αλλάξει και έβαλε κάποια δικα του πράγματα που δεν μου άρεσαν. τις είχα βάλει με CWM6.0.5.0 χωρίς πρόβλημα αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει κανονικά. Όμως μου είχαν αφήσει καλή εντύπωση και ήταν γρήγορες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εννοώ....AOSP v3 http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3/ την δίνουν για φλασάρισμα με TWRP 2.6 αλλά νομίζω ότι κάποιος είπε ότι την πέρασε με CWM χωρίς πρόβλημα.

Εγώ παντως την πέρασα όπως την προτείνουν με TWRP.....μέσα στο ζιπ που κατεβαίνει υπάρχει και η ρομ και η recovery.

 

Από αυτονομία man πως πάμε?και γιατί σε χαλάει η Α310 V3?? :(

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει φιλε μου και επειδη στο συγκεκριμενο που μου λες ειναι ολες οι εφαρμογες τσεκαρισμενες αλλα παρ ολα αυτα ενω νωριτερα ενημερωθηκαν 3 εφαρμογες τα αντιγραφα που υπαρχουν στο τιτανιουμ ειναι απο 6/4 και οχι σημερινα γι αυτο ρωτησα.και εσυ χθες προχτες ρωτησες που θα βρεις τα pa gapps ενω μπορουσες να ψαξεις και γενικοτερα εχεις ζητησει και εσυ πολλες φορες βοηθεια.οπως υπαρχει κατι που δεν το ξερεις η δεν μπορεις να το βρεις εσυ και ζητας βοηθεια,το ιδιο ισχυει και για τους αλλους!σταματηστε λοιπον να δινετε τετοιες απαντησεις και μην νομιζετε οτι ολοι οι υπολοιποι εκτος απο εσας βαριουνται να ψαξουν και τα θελουν ολα ετοιμα.

 

πατας run και γενικοτερα εκει εχει κι αλλες επιλογες σχετικες γι αυτοματη ανανεωση.Εγω προσωπικα δεν την χρησιμοποιω αυτη τη λειτουργια αλλα παρολαυτα ανοιξα το app για να σου απαντησω.

Τα gapps τα εψαξα,δεν τα βρηκα,τα ζητησα και καπακι τα ξαναεψαξα μονος μου,τα βρηκα απο αλλου και τα ποσταρα και για οσους ισως τα χρειαστουν.Γενικοτερα προσπαθω να μην ποσταρω πραγματα ασχετα με τις roms.Τα gapps ειναι μερος των rom..

 

Αnyway,αν δεν χρησιμοποιουμε λιγο και το google για κατι που μπορει να βρεθει σχετικα ευκολα στο internet,το thread θα γινει μπαχαλο.Που εχει γινει,το 80% των posts θα μπορουσαν να μην υπαρχουν.Μην το παιρνεις προσωπικα παντως

Link to comment
Share on other sites

Από αυτονομία man πως πάμε?και γιατί σε χαλάει η Α310 V3?? :(

 

Για να σου πω την αλήθεια...για αυτές τις μετρήσεις οθόνης-μπαταρίας και πόσο κρατάει δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία.

Νορμάλ την βλέπω....ίσως τσιμπάει λίγο...με επιφύλαξη.

 

Οσο για την Α310 φίλε μου που μου λες,σε όλες και V3 και 2 και 1 ....όπως έχω ξαναπεί και πιο πίσω που ρωτούσα αν έχει άλλος αυτό το πρόβλημα...... δεν γυρίζει με τίποτα η οθόνη (auto rotation).....με τίποτα....έχω θέμα....αλλιώς μ αρέσει σαν ρομ και έχω την εντύπωση ότι μου κρατούσε και η μπαταρία παραπάνω σε σχέση με άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην Παρέα,

Με ρώτησε ενας φίλος τι κινέζικο να παραγγείλει και θα του πρότεινα το Coolpad f1. Το έχει η σύζυγος μου και συνάδελφοι και φίλοι και απλά είναι το καλύτερο value for money που υπάρχει.

Λέω θα το πρότεινα γιατί παντού είναι out of stock.

Μπήκα για πλάκα σήμερα στο vickmall , (αξιόπιστο έχω παραλάβει κινητά ) και είδα ότι υπάρχει!!

http://www.vickmall.com/coolpad-f1-8297-smartphone-mtk6592-octa-core-2gb-8gb-with-5-0-inch-gorilla-glass-ogs-screen-13mp-camera.html

Ρώτησα και την κοπέλα στο chat και μου είπε όλα ΟΚ!!

Τι να έγινε? Υπέθετα ότι σταμάτησε η παραγώγη του.

Μήπως είναι refurbished?

Να το παραγγείλω άφοβα?

Thanks in advance

 

Υπάρχει όντως, μόνο με ασημί πίσω καπάκι όμως. Παρήγγειλα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει από ρομ ότι έχει βγει.....όλες λίγο πολύ έχουν τα θέματά τους....άλλη λιγότερο.....άλλη περισσότερο....άλλη καθόλου...ξέρετε τώρα.....γιαυτό έχουμε φτάσει 900 σελίδες συζητώντας αυτά τα πράγματα.....

 

Είδα κάποιες σελίδες πίσω κάποια παιδιά να μιλάνε για την INEW_V07.....και λέω "δεν την δοκιμάζω ΚΑΙ αυτή"?

 

Θέλω λοιπόν να ενημερώσω κάποιους που δεν πολυασχολούνται και δεν θέλουν πολλά σκαλίσματα......ότι η rom είναι εξαιρετική.

Εχω πάθει πλάκα γιατί την έβαλα τελείως χαβαλέ....απλά για δοκιμή , πιστεύοντας ότι θα την αλλάξω.....αλλά δεν υπάρχει περίπτωση.

Αψογη σε όλα, δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα - δουλεύουν όλα ρολόι....ο ήχος είναι τόσο δυνατός που αναγκάζομαι να έχω από τις ρυθμίσεις την μπάρα στην μέση.....και το GPS μου κλειδώνει σφαίρα.

 

Το επιβεβαιώνω κι εγώ με την σειρά μου, είναι εξαιρετική και προσωπικά για εμένα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δούλεψε το gps:w00t:

Αν και δεν είναι miui που είναι εμφανισιακά τέλειες, τουλάχιστον δεν θέλει ένα σκασμό ρυθμίσεις, την βάζεις και τέλος!!! Την πέρασα με cwm6.0.5.0 τριπλά wipes.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου πω την αλήθεια...για αυτές τις μετρήσεις οθόνης-μπαταρίας και πόσο κρατάει δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία.

Νορμάλ την βλέπω....ίσως τσιμπάει λίγο...με επιφύλαξη.

 

Οσο για την Α310 φίλε μου που μου λες,σε όλες και V3 και 2 και 1 ....όπως έχω ξαναπεί και πιο πίσω που ρωτούσα αν έχει άλλος αυτό το πρόβλημα...... δεν γυρίζει με τίποτα η οθόνη (auto rotation).....με τίποτα....έχω θέμα....αλλιώς μ αρέσει σαν ρομ και έχω την εντύπωση ότι μου κρατούσε και η μπαταρία παραπάνω σε σχέση με άλλες.

 

την εχω επανω εδω και καποιες μερες την ρομ και το autorotation δουλευει πανευκολα απο την πρωτη στιγμη.δοκιμασε να καλιμπραρεις τον σενσορα.εμενα το μονο προβλημα που μου εβγαλε ειναι οτι δεν σβηνει η οθονη με το sleep απ τις ρυθμισεις και εβαλα το gravity screen απ το playstore

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πατας run και γενικοτερα εκει εχει κι αλλες επιλογες σχετικες γι αυτοματη ανανεωση.Εγω προσωπικα δεν την χρησιμοποιω αυτη τη λειτουργια αλλα παρολαυτα ανοιξα το app για να σου απαντησω.

Τα gapps τα εψαξα,δεν τα βρηκα,τα ζητησα και καπακι τα ξαναεψαξα μονος μου,τα βρηκα απο αλλου και τα ποσταρα και για οσους ισως τα χρειαστουν.Γενικοτερα προσπαθω να μην ποσταρω πραγματα ασχετα με τις roms.Τα gapps ειναι μερος των rom..

 

Αnyway,αν δεν χρησιμοποιουμε λιγο και το google για κατι που μπορει να βρεθει σχετικα ευκολα στο internet,το thread θα γινει μπαχαλο.Που εχει γινει,το 80% των posts θα μπορουσαν να μην υπαρχουν.Μην το παιρνεις προσωπικα παντως

 

αν τα gapps ηταν μερος των ρομ,δεν θα εβγαιναν ρομ χωρις αυτα.Τα gapps (στην ουσια το playstore δηλαδη) ειναι μια εφαρμογη,οπως και το τιτανιουμ που ρωτησα εγω,οπως και το viper4 android που ζητησαν καποια παιδια εδω λεπτομερειες για να ρυθμισουν τον ηχο,oπως και η lg camera που εχουν δημοσιευτει ουκ ολιγα ποστ και πολλα αλλα

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και ενα δωράκι...

https://www.dropbox.com/s/59dsaid8uohhr8c/MaxxAudioFX.apk?dl=0

Απλη εγκατάσταση..

Δοκιμασμένο σε εμυι 3-262

Σε συνδυασμο με το dts, κάνει θαύματα.

Πολύ ελαφρύτερο του βαηπερ

Και εξίσου αποτελεσματικο..

.....

Και πολύ user friendly environment....

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2015-04-16-00-23-11_zpsg9ximvne.jpeg

Απολαύστε Υπεύθυνα... :lol::p

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

την εχω επανω εδω και καποιες μερες την ρομ και το autorotation δουλευει πανευκολα απο την πρωτη στιγμη.δοκιμασε να καλιμπραρεις τον σενσορα.

Φίλε μου έχω κάνει τα πάντα.....το έκανα και αυτό που λες....γυρίζει μετά το καλιμπράρισμα του σένσορα , αλλά ΜΟΝΟ για μία φορά.

Τελοσπάντων...δεν είναι θέμα.....έτσι και αλλιώς έχω αράξει στην INEW_V07 και επιτέλους δεν θα ξαναασχοληθώ με άλλη ρομ.;)

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω κι εγώ με την σειρά μου, είναι εξαιρετική και προσωπικά για εμένα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δούλεψε το gps

 

Δεν είχε δουλέψει με την official;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά απο που κατεβάσατε την Emui 3.0 B262? απο το 7to δεν κατεβαίνει με τίπτοα

http://rfilea-2014.7to.cn/A/2D/45/Coolpad_8297W_EMUI3.0_B262_7TO_KitKat4.4.zip

 

Χάθηκες...! :rolleyes::lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε δουλέψει με την official;

 

Μόνο με την κινέζικη ύστερα απο ygpd που έκανα όπως σου είπα προχθές..μετά όμως έβαλα στην σειρά 262 και unicom με όλα τα recovery αλλά τίποτα δεν έλεγε να ξεκινήσει κι ας δοκίμασα όλα τα προγρ. που υπάρχουν σαν fix, μιλάμε για μουλάρωμα!!! Για λίγες ημέρες θα κρατήσω αυτήν να ηρεμήσω απο τα απανωτά flash και μετά βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω ξαναπεί και πιο πίσω που ρωτούσα αν έχει άλλος αυτό το πρόβλημα...... δεν γυρίζει με τίποτα η οθόνη (auto rotation).....με τίποτα....έχω θέμα....αλλιώς μ αρέσει σαν ρομ και έχω την εντύπωση ότι μου κρατούσε και η μπαταρία παραπάνω σε σχέση με άλλες.

 

δοκιμασε τον σενσορα με το app sensor box

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...