Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eυχαριστω φιλε, μολις βρω χρονο θα το δοκιμασω, φαινεται μεγαλη η διαδικασια.

Απο οσο εχω ψαξει δε φαινεται να αντιμετωπισε κανεις καποιο αναλογο προβλημα.

Με το fix δεν εγινε τιποτα, δε βγαζει κανενα απολυτως δικτυο

 

Η ρομ που πέρασες είναι παλιά με διάφορα προβλήματα (πρέπει να βάλεις άλλη)

Έχεις άλλο coolpad F1 με την ίδια ρομ? στο ίδιο ρούτερ?

Για σιγουρευτείς για καθαρή εγκατάσταση πρέπει να περάσεις μια επίσημη ρομ όπως σου είπαν και οι άλλοι, αλλιώς κάνεις τα παρακάτω:

 

πέρνα την CWM6.0.5.0 recovery

φόρμαρε την κάρτα σε φατ32 και βάλε μέσα μόνο τη ρομ

κάνε τα wipes τουλάχιστον 2 φορές (δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5983899#post5983899 )

και φλάσαρε την emui unicom (1η σελίδα).

Αν σου βγάζει πάλι nvram error στο wifi, πέρνα ξανά το wifi fix της 1ης σελίδας ή φτιάξε ένα άλλο από τον οδηγό στην 1η σελίδα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Η ρομ που πέρασες είναι παλιά με διάφορα προβλήματα (πρέπει να βάλεις άλλη)

Έχεις άλλο coolpad F1 με την ίδια ρομ? στο ίδιο ρούτερ?

Για σιγουρευτείς για καθαρή εγκατάσταση πρέπει να περάσεις μια επίσημη ρομ όπως σου είπαν και οι άλλοι, αλλιώς κάνεις τα παρακάτω:

 

πέρνα την CWM6.0.5.0 recovery

φόρμαρε την κάρτα σε φατ32 και βάλε μέσα μόνο τη ρομ

κάνε τα wipes τουλάχιστον 2 φορές (δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5983899#post5983899 )

και φλάσαρε την emui unicom (1η σελίδα).

Αν σου βγάζει πάλι nvram error στο wifi, πέρνα ξανά το wifi fix της 1ης σελίδας ή φτιάξε ένα άλλο από τον οδηγό στην 1η σελίδα

 

mixanikosgr σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Το προβλημα που εχει το κινητο ειναι οτι δε βρισκει κανενα απολυτως δικτυο σε 3 διαφορετικα μερη που ημουν σημερα, δεν εχει να κανει μονο με το ρουτερ του σπιτιου. Εκανα σε καποια φαση hotspot απο αλλο κινητο, το βρηκε, αλλα μολις πηγα να πατησω κωδικο μου το εβγαλε "εκτος εμβελειας". Δε μου βγαζει πια nvram error, απλα δε βρισκει κανενα δικτυο.

 

Τη ROM του Laek17 την εχω και στο δικο μου κινητο χωρις προβληματα.

 

Θα δοκιμασω να ακολουθησω τη διαδικασια που μου ειπες. Θενκς για τη βοηθεια, ας ελπισω να βρεθει ακρη..

Link to comment
Share on other sites

mixanikosgr σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Το προβλημα που εχει το κινητο ειναι οτι δε βρισκει κανενα απολυτως δικτυο σε 3 διαφορετικα μερη που ημουν σημερα, δεν εχει να κανει μονο με το ρουτερ του σπιτιου. Εκανα σε καποια φαση hotspot απο αλλο κινητο, το βρηκε, αλλα μολις πηγα να πατησω κωδικο μου το εβγαλε "εκτος εμβελειας". Δε μου βγαζει πια nvram error, απλα δε βρισκει κανενα δικτυο.

 

Τη ROM του Laek17 την εχω και στο δικο μου κινητο χωρις προβληματα.

 

Θα δοκιμασω να ακολουθησω τη διαδικασια που μου ειπες. Θενκς για τη βοηθεια, ας ελπισω να βρεθει ακρη..

 

Αφού έχεις 2 κινητά που τα έβαλες την ίδια custom ρομ (που σου άλλαξε την mac address σε ίδια), πρέπει υποχρεωτικά να φτιαξεις custom mac address.

EDIT

ο πιο σίγουρος τρόπος ελέγχου για hardware πρόβλημα, παραμένει η εγκατάσταση επίσημης με ygdp tools

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβανομαι τι εννοεις, απλα το προβλημα με το wifi υφισταται εξ αρχης, το κινητο ετσι οπως ηρθε με τη rom απο τον κινεζο δεν εβρισκε δικτυα. Πριν το παρω στα χερια μου εγω. Για 2-3 μερες το ειχε ο φιλος και δεν εβρισκε δικτυα οπου κι αν πηγαινε. Edited by coldplay3
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες μάλλον δύσκολα τα πράγματα...., δεν χάνεις τίποτα όμως να δοκιμάσεις όσα είπαμε
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβανομαι τι εννοεις, απλα το προβλημα με το wifi υφισταται εξ αρχης, το κινητο ετσι οπως ηρθε με τη rom απο τον κινεζο δεν εβρισκε δικτυα. Πριν το παρω στα χερια μου εγω. Για 2-3 μερες το ειχε ο φιλος και δεν εβρισκε δικτυα οπου κι αν βρισκοταν.

 

Σε περίπτωση που δεν λειτουργήσει ούτε με YGDP δοκίμασε και με Soda's Factory Rom. Το πως θα το κάνεις θα το βρεις εδώ : http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/?p=2212206 . Πολύ Προσοχή με αυτήν όμως!!!!! Σε περίπτωση στραβής δεν ξέρω αν υπάρχει επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Νέες ρομ By liutao

 

1. 8297W-V3plus-3.24

http://pan.baidu.com/s/1c0fHkZY

(γράφει για perfect sound quality, για να δούμε)

http://att.ydss.cn/attachments/forum/201503/24/120401crsy71y713b6dxm1.png

 

πληροφορίες εδώ

http://bbs.ydss.cn/thread-533856-1-1.html

 

2. 8297W-Note3-3.23

http://pan.baidu.com/s/1bnARvFD

Σχετικα με την 8297W-V3plus-3.24 οσο αφορα τον ηχο δεν τρελαθηκα,το λιγοτερο δεν ειναι κακος,δυνατος απο αποψη εντασης αλλα απο ποιοτητα δεν μου προκαλεσε κανενα wow effect παντος στο μενου προφιλ ηχου εχει μια επιλογη που την ονομαζει BesAudEnh και υποτιθεται οτι βελτιωνει την ακροαση με ακουστικα αλλα δεν κανει τιποτα αλλο απο το να αυξανει δραματικα τις μεσαιες σε σημειο που να μπουμαρουν και μειωνει τις υψηλες....απαραδεκτη ρυθμηση για βελτιωση ισα ισα υποβαθμηση κανει,γενικα ειναι παρομοια η ποιοτητα με αλλες καλες ρομ. Πρεπει να εχει καλη διαχειρηση μπαταριας και ram,δεν εχει εγκατεσημενο play store....παραιτουμε απο να ψαχνω ρομ με εξαιρετικο ηχο γιατι ηδη το μεσο δεν προσφερεται για πολλη υψηλες προσδοκιες ασχετα αν εχει ενσωματωμενο ενα κορυφαιο DAC χρειαζονται εξωτερικους mini ενισχητες για να απογειωθει ο ηχος και κατι τελευταιο ειναι γεματη με κινεζιες.....επιστροφη στη ρομ του λαου emui UNICOM 2.3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εψαξα να βρω τον τροπο να μου ερχοντε τα μηνυματα απο whats up (reaload it) αλλα τιποτα. μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

επιστροφη στη ρομ του λαου emui UNICOM 2.3

 

Μακράν η καλύτερη rom έως τώρα. Μηδέν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έβγαλε πρόβλημα ή μπροστινή κάμερα. Φαίνεται σαν να μην υπάρχει σε ότι εφαρμογή πάω να χρησιμοποιήσω... Είχα περάσει lenovo super camera και την έβγαλα γιατί κρασαρε, λέτε να φταίει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Μακράν η καλύτερη rom έως τώρα. Μηδέν προβλήματα.

 

Εμενα πολυ συχνα με αφηνε χωρις σημα , ενω εδειχνε οτι ηταν full και στις 2 καρτες. Εφτιαχνε μονο με επανεκινηση.

Εχει (η unicom) ενα πολυ καλο face unlock. Ξερει καποιος που μπορουμε να το βρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αν πάρω το κινητό και δεν το πειράξω καθόλου θα έχω προβλήματα; Δεν θέλω κάτι το ιδιαίτερό. Τηλέφωνο καμια φωτογραφία και αυτό που με ενδιαφέρει περισότερο είναι το gps.τι λέτε;να το πάρω;
Link to comment
Share on other sites

Μακράν η καλύτερη rom έως τώρα. Μηδέν προβλήματα.

 

Σε σένα ίσως......αντιθέτως σε εμένα , στον φίλο από κάτω και σε άλλους που ξέρω..... πάρα πολλά και σοβαρά bugs.

Mε άπειρες δοκιμές,περασμένη ξανά και ξανά με 2πλα-3πλα-4απλα wipes,με φορμάρισμένη sd κτλ.....

Το έχουμε πει αμέτρητες φορές και τελικά έχουμε καταλήξει ...υπάρχουν πολλές αναφορές ότι κάθε coolpad F1 συπεριφέρεται διαφορετικά.

 

Εμενα πολυ συχνα με αφηνε χωρις σημα , ενω εδειχνε οτι ηταν full και στις 2 καρτες. Εφτιαχνε μονο με επανεκινηση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έβγαλε πρόβλημα ή μπροστινή κάμερα. Φαίνεται σαν να μην υπάρχει σε ότι εφαρμογή πάω να χρησιμοποιήσω... Είχα περάσει lenovo super camera και την έβγαλα γιατί κρασαρε, λέτε να φταίει αυτό?

 

Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Μακράν η καλύτερη rom έως τώρα. Μηδέν προβλήματα.

 

Έχει κάτι κινεζιές που με νευριάζουν, άσε που δεν δουλεύει xposed

Link to comment
Share on other sites

:blink: Ευχαριστώ για τις info. Βλέπω aliexpress ένα εύρος τιμών από 18-50$

Βρήκα το μήνυμα.

 

[κλάψα mode on] Γιατί τόσο μεγάλο logo; Και αν δεις πάνω από 10 λεπτά, δε γλιτώνεις ναυτία. Ήλπιζα σε κάτι επιπέδου ifixit.com , αλλά ευσεβής πόθος :lol:

 

ξέρετε τι εργαλεία χρειάζονται για το τηλέφωνο κάποιο link από ali

λέω γιαυτή την οθόνη είναι για δεύτερο coolpad http://www.aliexpress.com/item/For-coolpad-F1-Great-God-8297w-LCD-screen-display-Touch-Screen-Digitizer-free-shipping/2055740006.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλος χαλάρωσε λίγο.αν δεν ρωτησουμε πως θα μάθουμε?αν δεν θες μην απαντας και ΑΣΕ τους αλλους που έχουν όρεξη να βοηθήσουν.άντε γιατί πολύ επιστήμονες την έχετε δει αρκετοί.μην σας ρωτήσουν κάτι απλό αμέσως εξυπναδες.

 

δεν καταλαβες,το thread αυτο δεν ειναι γενικα για να συζηταμε πως δουλευει το android.Εχει συγκεκριμενο θεμα και αν δεν σου αρεσει αυτο τοτε εισαι σε λαθος σελιδα.Μην πας να το παιξεις και εξυπνος απο πανω,αντι αυτου διαβασε τα σωστα threads και κρατα τις προσωπικες σου αποψεις για το το πως θα ηθελες εσυ να γινεται η συζητηση εδω για τον εαυτο σου.Εγω παω by the book οσον αφορα τους κανονες του thread,απλα και μονο γιατι αλλιως δεν θα εβγαινε ακρη σε κανενα thread.Σα να πηγαινεις σε μαγαζι με βελτιωσεις αυτοκινητων και να βαζεις χερι σ αυτον που το χει επειδη δεν σου απανταει στην ερωτηση "πως οδηγω ενα αυτοκινητο ρε μεγαλε?"

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Φίλος χαλάρωσε λίγο.αν δεν ρωτησουμε πως θα μάθουμε?αν δεν θες μην απαντας και ΑΣΕ τους αλλους που έχουν όρεξη να βοηθήσουν.άντε γιατί πολύ επιστήμονες την έχετε δει αρκετοί.μην σας ρωτήσουν κάτι απλό αμέσως εξυπναδες.

 

Αδερφέ, αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι που εκπιπτει του αντικειμένου του παρόντος νήματος και αφορα γενικότερα θέματα android, μπορείς να αποταθεις μεσω pm.

Δεν ειναι σωστό τη στιγμή που π.χ παρουσιάζει κάποιος μια νεα ρομ και ολοι μας είμαστε "κρεμασμένοι" στην οθόνη, ξαφνικά να πετάγεται μια ερώτηση άσχετη μς το νήμα και γενικού περιεχομένου λειτουργικού.

Ειναι τρομερή ξενερα τόσο για αυτους που παρακολουθούν αλλά πολύ περισσότερο γι αυτόν που, σπαταλωντας κοπο και χρονο, ξεσκιζεται στα απανωτά screenshots και δοκιμές και ποσταρισματα για να ενημερώσει την κοινότητα.

Πιστεψε με το εχω νιώσει πολλές φορές αυτό εδω μεσα....

Οπως το έχουν νιώσει και πολλοί άλλοι (που εχουν "εξαφανιστεί").

 

Και πραγματικα, αν οι moderators δεν λαβουν μέτρα, ανά 200 σελίδες θα ανακαλυπτουμε το ρουτ....

 

Υ. Γ. :μπορεί 830+ σελίδες να ειναι δύσκολο να διαβαστουν, αλλά οτι χρειάζεται βρίσκεται στην 1η σελίδα καθώς και με το ψαχτιρι..

Google is your friend...

:)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τις 2 ρομ από liutao (inew v3+note 3)ψέματα δεν θα πω, ήταν κάτω του μετρίου...δεν λειτουργούσε full η sd, είχαν μερικά bugs... γενικά δεν είχαν αυτό το "κάτι "...
Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανεναν ενω μιλαει σε κληση να μην φορτωνει το ιντερνετ μεσω wifi?ειμαι με vanilla rom
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Unicomτης πρώτης σελίδας στην αδερφή μου αλλά δεν της άρεσε γιατί κυρίως δεν εχει βιντεοκληση.ποιά προτείνετε ως αμέσως καλύτερη που να δουλεύουν όλα και να μην ασχοληθω; (η miui δεν εχει,algo δεν δούλευε GPS ,αυτές δοκίμασα)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...