Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είμαι με leak v4 kernel v3

έχω 2 sim,στην πρώτη cosmote και στην δεύτερη vodafone

όταν ενεργοποιώ τα mb στην δεύτερη sim μου βγάζει:

3g service is not available with this selected sim.this may load data slower..... κλπ

αυτό μου το βγάζει ακόμα και όταν αλλάξω τις θέσεις στις sim

δεν μπορώ να μπω στο internet σε καμία από τις 2 περιπτώσεις

 

μπορώ να κάνω κάτι για να μπαίνω και από την vodafone?

Βαλε την sim που θελεις να εχεις 3g στην υποδοχη w/g. Ειμαι με την ιδια ρομ και δουλευει κανονικα.

 

Edit: Νομιζω οτι η συγκεκριμενη ρομ δεν υποστηριζει 3g και στις 2 καρτες αλλα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

καλησπερα φιλοι των coolpad,

μολις πηρα το κινητο απο το to2c και εχω καποιες ερωτησεις για τους ειδικους να κανω!!!

θα ηθελα σας παρακαλω την κατανοηση σας διοτι απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα δεν το εχω χαμπαρι!!

λοιπον ....

1)εχω την εκδωση kernel 3.4.39 (mine@ubuntu#1) αυτην φανταζομαι ειναι η rom ε?? (με αυτην ειμαι καλα η να βαλω κατι αλλο και πως??)

2)προσαρμοσμενη εκδοση build 62 (τι ειναι αυτο??)

3)4.2.2 android (παιζει να μπει καποια αλλη??αξιζει??)

4)μπροστα γραφει coollife UI 5.5 (τι ειναι αυτο??)

5)καποιες κινεζιες που εχει (USIM$$$)(USIM$$$) πως θα τα βγαλω και πρεπει αραγε???

6)ενα κινεζικο antivarious που εχει και βγαινει καμια φορα φατσα καρτα και σε τρελαινει πως το βγαζω???

7)δυο πραγματα βασικα για τις επαφες α)εκεινο που βγαζει την ΑΒ την αγγλικη στα πλαγια για να κανουμε αναζητηση ΔΕΝ υπαρχει ελληνικη για να να κανουμε χρηση γιατι αλλιως η αγγλικη ειναι αχρηστη?? και β)οταν κανεις search και ψαχνουμε μια επαφη εαν ειναι με κεφαλαια η με μικρα βλεπω οτι παιζει ρολο??στο παλιο μου κινητο οπως και να το εγραφα το εμφάνιζε ???πμωρουμε σε αυτο να κανουμε κατι??

γενικα τι ειναι καλο και απο τα πρωτα πραγματα που πρεπει να κανω??και βεβαια πως??

Συγνωμη και παλι εαν σας ζαλισα αλλα ειμαι νεος και το παραδεχομαι ...HELP!!!!!!!

:happy::(:happy::!::!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια κ καλες γιορτες! επειδη κ οι οροι που αναφερετε μου ειναι αγνωστοι και οι σελιδες ειναι παρα πολλες κ δε μπορω να τις διαβασω ολες, μπορει καποιος να μου στειλει προσωπικο μηνυμα να ρωτησω καποια πραγματακια? σας ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

5η μέρα με την InFocus_Coolpad8297w.......για μένα......ΑΨΟΓΗ.

 

Εξηγούμαι........εγώ δεν γνωρίζω από γκράβιτυ,ούτε να ανεβάσω φώτο με πόση ώρα οθόνη κτλ......γνωρίζω όμως ότι αυτές τις μέρες δεν μου έκανε το παραμικρό......όλα λειτουργούν άψογα.....όταν λέω όλα εννοώ "'ολα"για τους "κοινούς θνητούς".....

Σήμα ?=καμπάνα ΠΑΝΤΑ.....

ήχος ?=πολύ καλός......στις συνομιλίες πεντακάθαρος και σαν ήχος συστήματος γενικά......δυνατός

Wifi ?=ούτε μία αποσύνδεση-ούτε ένα κόλλημα σε οποιοδήποτε οικιακό δίκτυο και αν συνδέθηκα...

3g δεδομένα ?=Κανένα πρόβλημα.....επίσης ούτε μία φορά.

Gps?=κλειδώνει πάντα χωρίς θέματα...γρήγορα.

Μπαταρία?=BEST......η μεγαλύτερη αυτονομία που συνάντησα από όλες τις ρομ που δοκίμασα.(τις γνωστές-αυτές που μιλάμε συνέχεια εδώ)

 

για κάποιον λοιπόν που θέλει να δουλευουν ΟΛΑ τα παραπάνω απροβλημάτιστα ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΞΑΝΑ με το τηλέφωνο.......την προτείνω ανεπιφύλακτα......

 

Την κατέβασα από το λινκ που δίνει πιο πίσω ο mixanikosgr......χωρίς όμως να κάνω αυτό που λέει ......."Απεγκαθιστούμε το superSU και το βάζουμε από το playstore και είμαστε ΟΚ."

Εγώ δεν έκανα τίποτα , ούτε με ζήτησε κάτι το supersu ,ούτε έχω κάποιο πρόβλημα επειδή δεν το έκανα.....δεν ξέρω γιατί το αναφέρουν σαν "στάνταρ" κίνηση που πρέπει να γίνει......

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έβαλα σήμερα αρχικά την emui unicom 2.3 και μετά την 3.0. Και με τις δυό παρότι ρύθμισα τα APNs και πέρασα και τα 3g patches δεν έχω mobile internet με καμμία από τις 2 unicom. Πριν με laek είχα κανονικά mobile internet. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα; Υπάρχει κάποια λύση;

 

Επίσης δεν βρήκα κάποιο τρόπο με τις unicom να μπορείς να κάνεις κλήση απευθείας με προεπιλογή μιας από τις 2 sim, χωρίς να πρέπει κάθε φορά να επιλέξεις μία από τις δύο. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να κάνεις αυτόματα κλήση με προεπιλογή sim στις unicom;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

5η μέρα με την InFocus_Coolpad8297w.......για μένα......ΑΨΟΓΗ.

 

Εξηγούμαι........εγώ δεν γνωρίζω από γκράβιτυ,ούτε να ανεβάσω φώτο με πόση ώρα οθόνη κτλ......γνωρίζω όμως ότι αυτές τις μέρες δεν μου έκανε το παραμικρό......όλα λειτουργούν άψογα.....όταν λέω όλα εννοώ "'ολα"για τους "κοινούς θνητούς".....

Σήμα ?=καμπάνα ΠΑΝΤΑ.....

ήχος ?=πολύ καλός......στις συνομιλίες πεντακάθαρος και σαν ήχος συστήματος γενικά......δυνατός

Wifi ?=ούτε μία αποσύνδεση-ούτε ένα κόλλημα σε οποιοδήποτε οικιακό δίκτυο και αν συνδέθηκα...

3g δεδομένα ?=Κανένα πρόβλημα.....επίσης ούτε μία φορά.

Gps?=κλειδώνει πάντα χωρίς θέματα...γρήγορα.

Μπαταρία?=BEST......η μεγαλύτερη αυτονομία που συνάντησα από όλες τις ρομ που δοκίμασα.(τις γνωστές-αυτές που μιλάμε συνέχεια εδώ)

 

για κάποιον λοιπόν που θέλει να δουλευουν ΟΛΑ τα παραπάνω απροβλημάτιστα ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΞΑΝΑ με το τηλέφωνο.......την προτείνω ανεπιφύλακτα......

 

Την κατέβασα από το λινκ που δίνει πιο πίσω ο mixanikosgr......χωρίς όμως να κάνω αυτό που λέει ......."Απεγκαθιστούμε το superSU και το βάζουμε από το playstore και είμαστε ΟΚ."

Εγώ δεν έκανα τίποτα , ούτε με ζήτησε κάτι το supersu ,ούτε έχω κάποιο πρόβλημα επειδή δεν το έκανα.....δεν ξέρω γιατί το αναφέρουν σαν "στάνταρ" κίνηση που πρέπει να γίνει......

Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει αν παίζει xposed-gravity στην συγκεκριμένη rom.

@pontokeras φωτό την οθόνη την βγάζεις αν κρατήσεις πατημένο το volume down-power ταυτόχρονα.Αν μπορείς ανέβασε καμιά εικόνα για να έχουμε ως μέτρο σύγκρισης για την μπαταρία.Τι εταιρεία κινητής έχεις;Ευχαριστώ.

AOSP KK V3REPACK
Link to comment
Share on other sites

5η μέρα με την InFocus_Coolpad8297w.......για μένα......ΑΨΟΓΗ.

 

Εξηγούμαι........εγώ δεν γνωρίζω από γκράβιτυ,ούτε να ανεβάσω φώτο με πόση ώρα οθόνη κτλ......γνωρίζω όμως ότι αυτές τις μέρες δεν μου έκανε το παραμικρό......όλα λειτουργούν άψογα.....όταν λέω όλα εννοώ "'ολα"για τους "κοινούς θνητούς".....

Σήμα ?=καμπάνα ΠΑΝΤΑ.....

ήχος ?=πολύ καλός......στις συνομιλίες πεντακάθαρος και σαν ήχος συστήματος γενικά......δυνατός

Wifi ?=ούτε μία αποσύνδεση-ούτε ένα κόλλημα σε οποιοδήποτε οικιακό δίκτυο και αν συνδέθηκα...

3g δεδομένα ?=Κανένα πρόβλημα.....επίσης ούτε μία φορά.

Gps?=κλειδώνει πάντα χωρίς θέματα...γρήγορα.

Μπαταρία?=BEST......η μεγαλύτερη αυτονομία που συνάντησα από όλες τις ρομ που δοκίμασα.(τις γνωστές-αυτές που μιλάμε συνέχεια εδώ)

 

για κάποιον λοιπόν που θέλει να δουλευουν ΟΛΑ τα παραπάνω απροβλημάτιστα ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΞΑΝΑ με το τηλέφωνο.......την προτείνω ανεπιφύλακτα......

 

Την κατέβασα από το λινκ που δίνει πιο πίσω ο mixanikosgr......χωρίς όμως να κάνω αυτό που λέει ......."Απεγκαθιστούμε το superSU και το βάζουμε από το playstore και είμαστε ΟΚ."

Εγώ δεν έκανα τίποτα , ούτε με ζήτησε κάτι το supersu ,ούτε έχω κάποιο πρόβλημα επειδή δεν το έκανα.....δεν ξέρω γιατί το αναφέρουν σαν "στάνταρ" κίνηση που πρέπει να γίνει......

 

Αυτη που ειναι 409,9 mb εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έβαλα σήμερα αρχικά την emui unicom 2.3 και μετά την 3.0. Και με τις δυό παρότι ρύθμισα τα APNs και πέρασα και τα 3g patches δεν έχω mobile internet με καμμία από τις 2 unicom.

 

Δεν κατάλαβα καλά για ποιες λες αλλά στην emuiUNICOM 2.3 δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις τίποτα, ούτε 3gpatch χρειάζεται. Όλα δουλεύουν ρολόι. Μάλλον δεν περάστηκε σωστά η ρομ. Θα έλεγα να την ξαναπεράσεις.

 

Infocus ρομ

πάντα mιλάμε για τη ρομ του ρώσου maucat, https://yadi.sk/d/OB18XOpWdKRM3 , 409,9ΜΒ, δεν έχουμε άλλη.

@pontokeras Στο superSU αν απενεργοποιήσεις από το play την αυτόματη ενημέρωση, και δεν την κάνεις, δεν θα έχεις προβλήματα, αφού δεν θα ενημερωθεί ποτέ. Αν σου έκανε την ενημέρωση στην έκδοση 2,40 και μετά από επανεκκίνηση δεν σου ξαναζητά ενημέρωση είσαι ΟΚ.

Για το xposed/gravity ξαναείπαμε ότι δουλεύει αλλά όχι όλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι των coolpad,

μολις πηρα το κινητο απο το to2c και εχω καποιες ερωτησεις για τους ειδικους να κανω!!!

θα ηθελα σας παρακαλω την κατανοηση σας διοτι απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα δεν το εχω χαμπαρι!!

λοιπον ....

1)εχω την εκδωση kernel 3.4.39 (mine@ubuntu#1) αυτην φανταζομαι ειναι η rom ε?? (με αυτην ειμαι καλα η να βαλω κατι αλλο και πως??)

2)προσαρμοσμενη εκδοση build 62 (τι ειναι αυτο??)

3)4.2.2 android (παιζει να μπει καποια αλλη??αξιζει??)

4)μπροστα γραφει coollife UI 5.5 (τι ειναι αυτο??)

5)καποιες κινεζιες που εχει (USIM$$$)(USIM$$$) πως θα τα βγαλω και πρεπει αραγε???

6)ενα κινεζικο antivarious που εχει και βγαινει καμια φορα φατσα καρτα και σε τρελαινει πως το βγαζω???

7)δυο πραγματα βασικα για τις επαφες α)εκεινο που βγαζει την ΑΒ την αγγλικη στα πλαγια για να κανουμε αναζητηση ΔΕΝ υπαρχει ελληνικη για να να κανουμε χρηση γιατι αλλιως η αγγλικη ειναι αχρηστη?? και β)οταν κανεις search και ψαχνουμε μια επαφη εαν ειναι με κεφαλαια η με μικρα βλεπω οτι παιζει ρολο??στο παλιο μου κινητο οπως και να το εγραφα το εμφάνιζε ???πμωρουμε σε αυτο να κανουμε κατι??

γενικα τι ειναι καλο και απο τα πρωτα πραγματα που πρεπει να κανω??και βεβαια πως??

Συγνωμη και παλι εαν σας ζαλισα αλλα ειμαι νεος και το παραδεχομαι ...HELP!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι των coolpad,

μολις πηρα το κινητο απο το to2c και εχω καποιες ερωτησεις για τους ειδικους να κανω!!!

θα ηθελα σας παρακαλω την κατανοηση σας διοτι απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα δεν το εχω χαμπαρι!!

λοιπον ....

1)εχω την εκδωση kernel 3.4.39 (mine@ubuntu#1) αυτην φανταζομαι ειναι η rom ε?? (με αυτην ειμαι καλα η να βαλω κατι αλλο και πως??)

2)προσαρμοσμενη εκδοση build 62 (τι ειναι αυτο??)

3)4.2.2 android (παιζει να μπει καποια αλλη??αξιζει??)

4)μπροστα γραφει coollife UI 5.5 (τι ειναι αυτο??)

5)καποιες κινεζιες που εχει (USIM$$$)(USIM$$$) πως θα τα βγαλω και πρεπει αραγε???

6)ενα κινεζικο antivarious που εχει και βγαινει καμια φορα φατσα καρτα και σε τρελαινει πως το βγαζω???

7)δυο πραγματα βασικα για τις επαφες α)εκεινο που βγαζει την ΑΒ την αγγλικη στα πλαγια για να κανουμε αναζητηση ΔΕΝ υπαρχει ελληνικη για να να κανουμε χρηση γιατι αλλιως η αγγλικη ειναι αχρηστη?? και β)οταν κανεις search και ψαχνουμε μια επαφη εαν ειναι με κεφαλαια η με μικρα βλεπω οτι παιζει ρολο??στο παλιο μου κινητο οπως και να το εγραφα το εμφάνιζε ???πμωρουμε σε αυτο να κανουμε κατι??

γενικα τι ειναι καλο και απο τα πρωτα πραγματα που πρεπει να κανω??και βεβαια πως??

Συγνωμη και παλι εαν σας ζαλισα αλλα ειμαι νεος και το παραδεχομαι ...HELP!!!!!!!

 

Με ολη την καλη διαθεση βοηθησε πρωτα τον εαυτο σου και μετα θα σε βοηθησουν και οι υπόλοιποι . Μαθε καποια βασικα πραγματα για το android os για αρχη, διαβασε και τους οδηγους στην 1η σελιδα του νηματος . Google is your friend :). Μια καλη αρχη εδω για καποια πραγματα http://xda-university.com/as-a-user/android-dictionary

Edited by devilgene
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καπου το ειχα διαβασει ποιο παλια αλλα λεω να το ρωτησω.εχω την leak 17 v4 και δεν εχω και τοσο καλο σημα.πολες φορες το χανει τελειως και πρεπει να κλεισω την καρτα απο τις ρυθμισεις η να κανω ρισταρτ το κινητο.υπαρχει καποια λυση?

 

σου βαζω 2 λινκ με απαντησεις μου για την laek 17 v4 και downdrade kernel, και για μια ακομα που μου εκανε νερα με το σημα.

θα στa στειλω και σε PM

EPIC Fail ROM #1http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5817660#post5817660

EPIC Fail ROM #2http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5830547#post5830547

 

εξαιρετικη ROMhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5831819#post5831819

o algorithm ειπε φτιαχνει μια ROM με τα χαρακτηριστικα της 1028 fefe, αλλα με βελτιωσεις και κομμενα services.

παρακολουθα το νημα για οταν θα την ανεβασει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι των coolpad,

μολις πηρα το κινητο απο το to2c και εχω καποιες ερωτησεις για τους ειδικους να κανω!!!

θα ηθελα σας παρακαλω την κατανοηση σας διοτι απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα δεν το εχω χαμπαρι!!

λοιπον ....

1)εχω την εκδωση kernel 3.4.39 (mine@ubuntu#1) αυτην φανταζομαι ειναι η rom ε?? (με αυτην ειμαι καλα η να βαλω κατι αλλο και πως??)

2)προσαρμοσμενη εκδοση build 62 (τι ειναι αυτο??)

3)4.2.2 android (παιζει να μπει καποια αλλη??αξιζει??)

4)μπροστα γραφει coollife UI 5.5 (τι ειναι αυτο??)

5)καποιες κινεζιες που εχει (USIM$$$)(USIM$$$) πως θα τα βγαλω και πρεπει αραγε???

6)ενα κινεζικο antivarious που εχει και βγαινει καμια φορα φατσα καρτα και σε τρελαινει πως το βγαζω???

7)δυο πραγματα βασικα για τις επαφες α)εκεινο που βγαζει την ΑΒ την αγγλικη στα πλαγια για να κανουμε αναζητηση ΔΕΝ υπαρχει ελληνικη για να να κανουμε χρηση γιατι αλλιως η αγγλικη ειναι αχρηστη?? και β)οταν κανεις search και ψαχνουμε μια επαφη εαν ειναι με κεφαλαια η με μικρα βλεπω οτι παιζει ρολο??στο παλιο μου κινητο οπως και να το εγραφα το εμφάνιζε ???πμωρουμε σε αυτο να κανουμε κατι??

γενικα τι ειναι καλο και απο τα πρωτα πραγματα που πρεπει να κανω??και βεβαια πως??

Συγνωμη και παλι εαν σας ζαλισα αλλα ειμαι νεος και το παραδεχομαι ...HELP!!!!!!!

 

Τα 4 πρώτα έχουν σχέση με το λειτουργικό της coolpad.

5,6 έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα ποστ

Για το 7 βάλε τον exdialer από το playstore

 

Πρόταση

Διάβασε όλους τους οδηγούς στην 1η σελίδα με μεγάλη προσοχή και αυτά

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Όταν είσαι έτοιμος εγκατέστησε την ρομ emuiUNICOM της 1ης σελίδας και δεν θα χρειαστεί να το πειράξεις για αρκετό καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα στον πειρασμό και έβαλα τελικά την infocus maucat για να τη δοκιμάσω βγάζοντας την εξαιρετική έως τώρα A310. Σαν πρώτη εντύπωση είναι μια όμορφη rom, παρόλα αυτά προσωπικά έχω κόλλημα με τον Apex Launcer οπότε τον έβαλα αμέσως και πάμε να δούμε μερικά screenshots.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Κατεβασα και εγω και φλασαρα την emiuiUNICOM 2.3 καιεχω το εξης θεμα.Δεν εχει Google Play Store και δεν μπορω να φτιαξω λογαριασμο google να περασω τις επαφες μου τουλαχιστον.Μπορει να με βοηθησει καποιος ??κατεβαζω και περναω το playstore αλλα δεν το ανοιγει.
Link to comment
Share on other sites

Στην πορεία όμως απογοητευτικα από διάφορα θεματακια που αναφέρω με τη σειρά.

1) Το γνωστό πλέον κόλλημα με το supersu.

2) Μη παραμετροποιήσιμο quick settings panel. Πρακτικά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τη θέση των tiles.

3) Το παραπάνω δε διορθώνεται ούτε με gravity box, το οποίο λειτουργεί κατά 50% περίπου.

4) Έλλειψη παραμετροποίησης σε πολλά μικρά πραγματάκια τα οποία όμως έχουν τη σημασία τους. Πχ δε βρήκα τρόπο να ορίσω 2G mode στο κινητό, οι μόνες επιλογές ήταν 3G only/2G-3G.

5) Και σημαντικότερο. Περιστασιακά σοβαρό, πολύ σοβαρό lag και ενίοτε force closes σε διάφορες εφαρμογές. Σε βαθμό που έκανε τη rom ακατάλληλη για καθημερινή χρήση. Για παράδειγμα δείτε την παρακάτω φωτο όπου δε φαίνεται καμιά από τις 196 επαφές μου. Με reboot ξαναφανηκαν αλλά δε γίνεται έτσι δουλειά.

Από μένα λοιπόν άκυρο στη συγκεκριμένη rom, θα ψαχτώ για καμιά άλλη αν και με βλέπω να ξαναγυρνω στην εξαιρετική όπως είπα A310.

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 πρώτα έχουν σχέση με το λειτουργικό της coolpad.

5,6 έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα ποστ

Για το 7 βάλε τον exdialer από το playstore

 

Πρόταση

Διάβασε όλους τους οδηγούς στην 1η σελίδα με μεγάλη προσοχή και αυτά

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Όταν είσαι έτοιμος εγκατέστησε την ρομ emuiUNICOM της 1ης σελίδας και δεν θα χρειαστεί να το πειράξεις για αρκετό καιρό.

 

σου βαζω 2 λινκ με απαντησεις μου για την laek 17 v4 και downdrade kernel, και για μια ακομα που μου εκανε νερα με το σημα.

θα στa στειλω και σε PM

EPIC Fail ROM #1http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5817660#post5817660

EPIC Fail ROM #2http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5830547#post5830547

 

εξαιρετικη ROMhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5831819#post5831819

o algorithm ειπε φτιαχνει μια ROM με τα χαρακτηριστικα της 1028 fefe, αλλα με βελτιωσεις και κομμενα services.

παρακολουθα το νημα για οταν θα την ανεβασει.

 

οκ.ευχαριστω για την βοηθεια.θα διαβασω και θα το προσπαθησω μιας και το κινητο το πηρα ετσι και δεν του εχω κανει εγω ρουτ και περασμα ρομ.πιστευω να μην τα βρω σκουρα

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Κατεβασα και εγω και φλασαρα την emiuiUNICOM 2.3 καιεχω το εξης θεμα.Δεν εχει Google Play Store και δεν μπορω να φτιαξω λογαριασμο google να περασω τις επαφες μου τουλαχιστον.Μπορει να με βοηθησει καποιος ??κατεβαζω και περναω το playstore αλλα δεν το ανοιγει.

 

Δεν πρόκειται να περάσεις το google play με αυτόν τον τρόπο. Πρέπει να φλάσαρεις ένα πακέτο των gapps μέσω recovery για την σωστή έκδοση android που πρόκειται να χρησιμοποιήσεις. Η unicom πρέπει να είναι 4.4.2 λογικά οπότε κατέβασε τα σωστά gapps από εδώ :

http://www.thedroid.net/download-google-apps-gapps-android-kitkat-3116/

και εν συνεχεία φλάσαρε τα μέσω του recovery που έχεις περασμένο.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

4) Έλλειψη παραμετροποίησης σε πολλά μικρά πραγματάκια τα οποία όμως έχουν τη σημασία τους. Πχ δε βρήκα τρόπο να ορίσω 2G mode στο κινητό, οι μόνες επιλογές ήταν 3G only/2G-3G.

 

Τι εννοείς; Δεν έχει εδώ την επιλογή "GSM only";

Link to comment
Share on other sites

Στην πορεία όμως απογοητευτικα από διάφορα θεματακια που αναφέρω με τη σειρά.

1) Το γνωστό πλέον κόλλημα με το supersu.

2) Μη παραμετροποιήσιμο quick settings panel. Πρακτικά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τη θέση των tiles.

3) Το παραπάνω δε διορθώνεται ούτε με gravity box, το οποίο λειτουργεί κατά 50% περίπου.

4) Έλλειψη παραμετροποίησης σε πολλά μικρά πραγματάκια τα οποία όμως έχουν τη σημασία τους. Πχ δε βρήκα τρόπο να ορίσω 2G mode στο κινητό, οι μόνες επιλογές ήταν 3G only/2G-3G.

5) Και σημαντικότερο. Περιστασιακά σοβαρό, πολύ σοβαρό lag και ενίοτε force closes σε διάφορες εφαρμογές. Σε βαθμό που έκανε τη rom ακατάλληλη για καθημερινή χρήση. Για παράδειγμα δείτε την παρακάτω φωτο όπου δε φαίνεται καμιά από τις 196 επαφές μου. Με reboot ξαναφανηκαν αλλά δε γίνεται έτσι δουλειά.

Από μένα λοιπόν άκυρο στη συγκεκριμένη rom, θα ψαχτώ για καμιά άλλη αν και με βλέπω να ξαναγυρνω στην εξαιρετική όπως είπα A310.

 

Δηλ. μαπα το καρπουζι τελικα η infocus maucat ?

Η μονη μας ελπιδα για bugless kit kat με Ελληνικα η ρομ του algorithm?

Link to comment
Share on other sites

Στην πορεία όμως απογοητευτικα από διάφορα θεματακια που αναφέρω με τη σειρά.

1) Το γνωστό πλέον κόλλημα με το supersu.

2) Μη παραμετροποιήσιμο quick settings panel. Πρακτικά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τη θέση των tiles.

3) Το παραπάνω δε διορθώνεται ούτε με gravity box, το οποίο λειτουργεί κατά 50% περίπου.

4) Έλλειψη παραμετροποίησης σε πολλά μικρά πραγματάκια τα οποία όμως έχουν τη σημασία τους. Πχ δε βρήκα τρόπο να ορίσω 2G mode στο κινητό, οι μόνες επιλογές ήταν 3G only/2G-3G.

5) Και σημαντικότερο. Περιστασιακά σοβαρό, πολύ σοβαρό lag και ενίοτε force closes σε διάφορες εφαρμογές. Σε βαθμό που έκανε τη rom ακατάλληλη για καθημερινή χρήση. Για παράδειγμα δείτε την παρακάτω φωτο όπου δε φαίνεται καμιά από τις 196 επαφές μου. Με reboot ξαναφανηκαν αλλά δε γίνεται έτσι δουλειά.

Από μένα λοιπόν άκυρο στη συγκεκριμένη rom, θα ψαχτώ για καμιά άλλη αν και με βλέπω να ξαναγυρνω στην εξαιρετική όπως είπα A310.

 

Για να έχεις έστω και ίχνος lag στην infocus δεν περάστηκε σωστά ή κάτι στη χάλασε.

Ξαναπέρασέ τη, απενεργοποιησε την αυτόματη ενημέωση στο superSU, μην αλλάζεiς launcher για λίγο ( με το μαλακό και το gravity) και δες αν έχεις πάλι προβλήματα ή ποια εφαρμογή στα δημιούργησε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την infocus maucat και κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα είναι το lag που εμφανίζει το back button, τόσο στην λειτουργία του όσο και στη δόνηση που κάνει όταν το πατάς. Δηλαδή πατάω back και τη δόνηση την αισθάνομαι σχεδόν 0,5~1 δευτερόλεπτο μετά, όπου τόσο θέλει και η πραγματοποίηση της εντολής. Λύνεται κάπως αυτό; Επίσης πως αφαιρούμε το εικονίδιο της ανενεργής 2ης SIM από το notification tray;
Link to comment
Share on other sites

Όντασ κάτοχος JIAYU G2F,μια ερώτηση παρακαλώ,επειδή το θέμα έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκώμενο:αξίζει το coolpad f1?Για κάποιον που δεν θέλει να ασχολήθει και ιδιαίτερα με το να πειράξει το κινητό...ή να κοιτάξω το coolpad f1 plus,με 4G αλλά χαμηλότερες προδιαγραφές,για να γλιτώσω τα όποια ''τεχνικα'' προβλήματα??Είνα και το android 4.2 κιόλας στο coolpad f1...

 

Γιατί τώρα να ξεπεράσω το όριο-φραγμό των 100 € (~150 ευρωπουλάκια),σε κινεζάκι,και να ξέρω εκ των προτέρων ότι έχει θεματάκια,εε πάει πολύ...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Δεν έχει εδώ την επιλογή "GSM only";

Όχι, μονο τις 2 άλλες. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.

Για να έχεις έστω και ίχνος lag στην infocus δεν περάστηκε σωστά ή κάτι στη χάλασε.

Ξαναπέρασέ τη, απενεργοποιησε την αυτόματη ενημέωση στο superSU, μην αλλάζεiς launcher για λίγο ( με το μαλακό και το gravity) και δες αν έχεις πάλι προβλήματα ή ποια εφαρμογή στα δημιούργησε.

Την πέρασα 2 φορές και έκανα και επιπλέον ένα factory reset μετά τη δεύτερη. Δε νομίζω ο Apex να έπαιξε ρόλο, τώρα αν το μπλόκαρα παίζοντας με το Gravity, ίσως τι να πω. Αλλά αν δεν μπορείς να πειράξεις και τίποτα δεν έχει νόημα. Έβαλα τώρα τη Mlais 1028 by fefe που μέχρι στιγμής φαίνεται καλή. Αύριο θα δώσω πλήρη αναφορά! :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μονο τις 2 άλλες. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.

 

 

και σε εμένα το ιδιο κατά άλλα μια χαρά ειναι προς το παρών

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μονο τις 2 άλλες. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.

 

Την πέρασα 2 φορές και έκανα και επιπλέον ένα factory reset μετά τη δεύτερη. Δε νομίζω ο Apex να έπαιξε ρόλο, τώρα αν το μπλόκαρα παίζοντας με το Gravity, ίσως τι να πω. Αλλά αν δεν μπορείς να πειράξεις και τίποτα δεν έχει νόημα. Έβαλα τώρα τη Mlais 1028 by fefe που μέχρι στιγμής φαίνεται καλή. Αύριο θα δώσω πλήρη αναφορά! :p

 

σε οποιαδηποτε rom δεν λειτουργει 100% το gravity να εισαι σιγουρος οτι σε καποια φαση θα σου δημιουργησει προβληματα καποιο xposed module.Το xposed ειναι φτιαγμενο για aosp based roms,oποιοδηποτε module παει να πειραξει κατι στην rom που ειναι διαφορετικο απο το αντιστοιχο της aosp (πχ UI) θα σου δημιουργησει απο θεμα εως bootloop.

 

Οποτε αναφορες προβληματων για μη aosp based roms που εχει περαστει xposed δεν θα πρεπε να γινονται καν..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...