Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικα οι rom αυτου του τηλεφωνου ειναι περιεργες,μονο αυτο εχω να πω και οποιος εχει κανει καποιες μικρες η μεγαλες μοντες σε αρχεια system σε αλλα τηλεφωνα φανταζομαι θα καταλαβε τι λεω..Για καποιο λογο το τηλεφωνο δεν δεχεται ευκολα αλλαγες στο συστημα μετα το φλασαρισμα της rom.Και οταν λεμε αλλαγες λεμε ακομα και ασημαντες οπως το να αλλαξεις το gps.conf η το keylayout.

To πιο πιθανο ειναι να φταίει ο mediatek

 

Alert: το ποστ που ακολουθεί δεν αφορά ούτε επηρεάζει απλούς χρήστες. Είναι για μας τους καμένους πού παίρνουμε κινητό για να το κάνουμε βίδες.

ΝΑΙ η mediatek φταίει και ο κλειστός kernel. ΟΛΑ είναι undocumented. Το nvram πχ είναι hidden partition πού γίνεται mount on boot. Το τί θα γίνει εκεί (Παναγία βοήθα) εξαρτάται από το init.rc του κάθε κάθε κατασκευαστή. Επιπλέον κατά πάσα πιθανότητα build.prop δεν έχει σε μερικές ρομ γιατί τα ζώα τα βάλανε ολα καρφωτά στο default.prop το οποίο βρίσκεται στο ramdisk. Κοινώς User level configuration γίνεται δύσκολα γιατί τα χώσαν όλα στα scripts του ramdisk. Κρυφά partition, ενα σωρό boot modes... χαμός

 

Επιπλέον στην πλειοψηφία τους οι πιο πολλοί kernels που είδα από Κίνα και άλλους κατασκευαστές έχουν σχεδόν ολα τα kernel modules static link. Με αποτέλεσμα να είναι αδύνατο να κάνεις update driver hacks σε devices.

 

ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΠΟΥ ΚΛΕΨΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕ... Δεν είναι δικός σας. Αλλά δυστυχώς οι Κινέζοι είναι ακόμα ερασιτεχνες καπιταλες...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Alert: το ποστ που ακολουθεί δεν αφορά ούτε επηρεάζει απλούς χρήστες. Είναι για μας τους καμένους πού παίρνουμε κινητό για να το κάνουμε βίδες.

ΝΑΙ η mediatek φταίει και ο κλειστός kernel. ΟΛΑ είναι undocumented. Το nvram πχ είναι hidden partition πού γίνεται mount on boot. Το τί θα γίνει εκεί (Παναγία βοήθα) εξαρτάται από το init.rc του κάθε κάθε κατασκευαστή. Επιπλέον κατά πάσα πιθανότητα build.prop δεν έχει σε μερικές ρομ γιατί τα ζώα τα βάλανε ολα καρφωτά στο default.prop το οποίο βρίσκεται στο ramdiak.

 

Επιπλέον στην πλειοψηφία τους οι πιο πολλοί kernels που είδα από Κίνα και άλλους κατασκευαστές έχουν σχεδόν ολα τα kernel modules static link. Με αποτέλεσμα να είναι αδύνατο να κάνεις update driver hacks σε devices.

 

ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΠΟΥ ΚΛΕΨΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕ... Δεν είναι δικός σας. Αλλά δυστυχώς οι Κινέζοι είναι ακόμα ερασιτεχνες καπιταλες...

 

ειναι ο μονος λογος που οταν πεσει λιγο το f2 η βγει κανα αλλο τοσο vfm coolpad με snapdragon θα το παρω.Αν ειχαμε snapdragon θα ειμασταν πριγκηπες..!Τοσο για τις τοσες rom που δεν μπορουμε να εχουμε αλλα και για μενα κυριως για το gps που το χρησιμοποιω συνεχεια και δεν εχει καμια σχεση με το gps που ειχα πριν σε snapdragon.Eχω στον browser αυτη τη στιγμη 10 tabs απο το xda και ολα εχουν τιτλο του στυλ how to fix gps on mediatek devices.

 

Yποψηφιοι και νεοι χρηστες:Το gps δουλευει,απλα κλειδωνει πιο αργα (30s-1m)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Μπουτάρει το canvas ......

 

Αν κάνει τοση ωρα να Μπουτάρει.... Καήκαμε.. :p

 

Άντε, γράψε κατι.... "κρεμασμένοι" είμαστε... :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι σε κάθε σχεδόν σελίδα αναφέρεται ότι χάθηκε το imei του κινητού.

Για να μην παιδεύεστε άδικα ας πάρετε ένα backup μεσώ Mobile Uncle Tools το imei του τηλεφώνου. Είναι 5 δευτερόλεπτα δουλειά και άλλα τόσα η επαναφορά.

Μια στοιχειώδες προεργασία και λίγο διάβασμα θα σας σώσει ώρες από ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ο μονος λογος που οταν πεσει λιγο το f2 η βγει κανα αλλο τοσο vfm coolpad με snapdragon θα το παρω.Αν ειχαμε snapdragon θα ειμασταν πρίγκιπες

 

Βγάζει πολύ ωραία cpus οι mediatek αλλά είναι clowns οι τύποι.

 

Σκέφτομαι να χτυπήσω και κάνα Android one για κάνα φίλο που ψαχνεται όταν γίνουν ευρύτερα διαθέσιμα.

 

ΓΙΑΤΙ εκεί η google ανάγκασε τη mediatek να σταματήσει να είναι γελοίος καραγκιόζης.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Τι φάση, τελικά τι περιμένουμε από τον mixanikosgr; Καινούργια έκδοση της Α310 είναι αυτή; Λέω να πάω και εγώ πάλι σε Α310 decrap, φοράω την laek v4 v3k εδώ και δύο μέρες και κάτι μου βρωμάει. Κάτι σαν να χάνονται ρυθμίσεις από τα modules του xposed μετά από restart και να πρέπει να ανοίξεις το interface του για να ξαναδουλέψει, κάτι σκαλωματάκια από εδώ από εκεί, δεν ξέρω. Μάλλον δεν αξίζει να την κρατάω μόνο για τα 7 λεντ.

 

Για την ξεχασμένη AOSP-Lite- 4.4.2-V1.1-Coolpad F1W του jonzalvo τι άποψη έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

A310 v2 εντυπώσεις

playstore έχει, ρουτ την έκανα με το superSU2.16 ok

ελληνικά γιοκ (ούτε με morelocale)

ram 1,1 gb με το καλημέρα

τώρα κατάλαβα πόσο καλή ήταν η decrappified (πάρα πολύ σαβούρα της μαμα εταιρείας και κάτι παιχνίδια και άλλα πολλά)

κάμερα ίσως καλύτερη από την προηγούμενη (χωρίς πολύ ψάξιμο)

super smooth

ήχος δυνατός (δεν έχει viper κτλ)

χαμηλός φωτισμός πλήκτρων, δόνηση οκ

χρώματα σιμ μπλε και πορτοκαλι

πληκτρολόγιο swiftkey

λεντ μπλε δεν πρέπει να έχει εξαρχής (κόκκινο)

wifi ok (αν και εγώ δεν έιχα πρόβλημα σ' αυτό σε ρομ)

ανάβει το location μόνο του?

Αυτά για αρχή, έχω και μπαταρία 14%

που μπορώ να δώ το κατώφλι με τα βολτ που λέτε?

 

EDIT

το kernel 15-10-14 είναι το καινούργιο?

baseband 30-06-14 & build 03-07-14 είναι ίδια με την πρώτη?

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις αν με το μοντ μπορεί να έχει 7 χρώματα λεντ ή πάλι μόνο 3;
Link to comment
Share on other sites

A310 v2 εντυπώσεις

playstore έχει, ρουτ την έκανα με το superSU2.16 ok

ελληνικά γιοκ (ούτε με morelocale)

ram 1,1 gb με το καλημέρα

τώρα κατάλαβα πόσο καλή ήταν η decrappified (πάρα πολύ σαβούρα της μαμα εταιρείας και κάτι παιχνίδια και άλλα πολλά)

κάμερα ίσως καλύτερη από την προηγούμενη (χωρίς πολύ ψάξιμο)

super smooth

ήχος δυνατός (δεν έχει viper κτλ)

χαμηλός φωτισμός πλήκτρων, δόνηση οκ

χρώματα σιμ μπλε και πορτοκαλι

πληκτρολόγιο swiftkey

λεντ μπλε δεν πρέπει να έχει εξαρχής (κόκκινο)

wifi ok (αν και εγώ δεν έιχα πρόβλημα σ' αυτό σε ρομ)

ανάβει το location μόνο του?

Αυτά για αρχή, έχω και μπαταρία 14%

που μπορώ να δώ το κατώφλι με τα βολτ που λέτε?

 

για τα volt --> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=en

 

Eμενα μια χαρα μου ακουγεται,το 1.1gb δεν με νοιαζει καν γιατι και η dec με το ιδιο μια χαρα δουλευει!

Ωραιος,παιζει να εισαι ο πρωτος Ευρωπαιος που την εβαλε!

 

Παντως ειναι σιγουρα v2 ε?Φαινεται πουθενα στο about phone?Μην ειναι καμια κομπινα και ειναι η v1..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

για τα volt --> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=en

 

Eμενα μια χαρα μου ακουγεται,το 1.1gb δεν με νοιαζει καν γιατι και η dec με το ιδιο μια χαρα δουλευει!

Ωραιος,παιζει να εισαι ο πρωτος Ευρωπαιος που την εβαλε!

 

Παντως ειναι σιγουρα v2 ε?Φαινεται πουθενα στο about phone?Μην ειναι καμια κομπινα και ειναι η v1..!

 

τώρα έχει: 12%, 3676mV

Δες το edit μου πίσω

τα πολυλεντ σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

EDIT

το kernel 15-10-14 είναι το καινούργιο?

baseband 30-06-14 & build 03-07-14 είναι ίδια με την πρώτη?

 

kernel καινουργιο

baseband το παλιο

build το παλιο

 

Βασικα το kernel μετραει νομιζω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τώρα έχει: 12%, 3676mV

Δες το edit μου πίσω

τα πολυλεντ σε λίγο

 

την στιγμη που παει 1% κοιτα ποσο θα εχει,οχι πως εχει σημασια απλα απο περιεργεια..

Αν και με βλεπω να την φοραω σημερα και γω

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μηδενιζει στα 3,4 βολτ

 

Εδιτ: Με όλο το θάρρος, αν εχει κσποιος μεράκι, ας φτιαξει ενα ζιπ της για ρικοβερι

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Άντε ας δοκιμάσω και εγώ, μπαίνει και με YGDP που μου αρέσει επειδή καθαρίζει καλύτερα από τα recoveries. Δηλαδή αντικαθιστώ το bin με αυτό που έβαλε ο azuli και στα άλλα αρχεία κάνω edit με notepad++ και βάζω 8297W;
Link to comment
Share on other sites

Άντε ας δοκιμάσω και εγώ, μπαίνει και με YGDP που μου αρέσει επειδή καθαρίζει καλύτερα από τα recoveries. Δηλαδή αντικαθιστώ το bin με αυτό που έβαλε ο azuli και στα άλλα αρχεία κάνω edit με notepad++ και βάζω 8297W;

 

ναι

μην ξεχάσεις να αλλάξεις και τη recovery

Link to comment
Share on other sites

Άντε ας δοκιμάσω και εγώ, μπαίνει και με YGDP που μου αρέσει επειδή καθαρίζει καλύτερα από τα recoveries. Δηλαδή αντικαθιστώ το bin με αυτό που έβαλε ο azuli και στα άλλα αρχεία κάνω edit με notepad++ και βάζω 8297W;

 

Τι εγινε τελικα μετα το fix permissions που λεγαμε χθες?Eιχες αλλα πολλαπλα reboot η εφτιαξε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τις κάρτες. Έχω την emui unicom εδώ και ένα μήνα. Δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα μέχρι τώρα με την κάρτα Vodafone που έχω. Σήμερα έβαλα και μια κάτα Wind και έχει γίνει ο χαμός. Πότε δουλεύει η μία, πότε η άλλη, πότε καμία από τις 2. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Τι μπορώ να κάνω για να δουλεύουν και οι δύο; Μήπως υπάρχει πρόβλημα με τη ROM; Έχει δοκιμάσει κάποιος τις δύο αυτές εταιριές ταυτόχρονο στο κινητό με κάποια άλλη rom και του δούλευαν εντάξει; Αν ναι με ποιά ROM; Ευχαριστώ

 

Ακριβώς τα ίδια έχω και δουλεύουν ρολόι. Με όλες τις rom ήταν εντάξει, όχι μόνο με αυτή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά,

Όσον αφορά το πρόβλημα με τις κάρτες Cosmote έχει καταφέρει να λύσει κάποιος το θέμα με την αναγνώριση κλήσεων; Περιμένω το κινητό, και οι δύο κάρτες μου είναι Cosmote. Είχα δει παλαιότερα το post ενός φίλου που το έλυσε με το +30 αλλά κάποιος που το δοκίμασε δε δούλεψε. Έχουμε κάποια ROM ή FIX που να το διορθώνει;; :worry:

 

Αφού είναι και οι δύο κάρτες σου Cosmote ΔΕΝ θέλει μπροστά το +30. ΔΕΝ θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικα μετα το fix permissions που λεγαμε χθες?Eιχες αλλα πολλαπλα reboot η εφτιαξε?

 

Όχι, είχα κι άλλα. Δεν έκανε τίποτα.

 

Για το άλλο που ρώτησες, δεν έχω παρατηρήσει αν αλλάζει τα permissions σε όλα τα apps. Φαντάζομαι ναι. Δεν φαίνεται να είναι αυτό το πρόβλημα πάντως. Αφού το συνάντησα το πρόβλημα και με ΚΚ και με JB και φαίνεται δεν έχει σχέση η ρομ συμπεραίνω ότι όντως κάτι μπλοκάρει όταν κάνεις μόντες, ίσως ακόμα απλά και με xposed modules.

 

Να δεις που θα έχουν κάνει τίποτα hardcoded αυτοί σε κανένα partition που δεν επηρεάζεται από τα wipe και μπλοκάρει γι αυτό στο start up...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα παρέλαβα το κινητό. Το αγόρασα απο εδώ http://www.aliexpress.com/store/616946. Το κινητό ήρθε σε 20 μέρες ο πωλητής άψογος. Εκ πρώτης όψεως το κινητό φυσάει αν και με προβληματίζουν λίγο τα κινέζικα και η έλλειψη μετάφρασης. Επίσης η συσκευή έχει και εφαρμογή superuser άρα λογικά ειναι rootαρισμένη. Θέλω να ρωτήσω τα εξής. 1) Η εγγύηση που διαθέτει καλύπτεται στην ελλάδα για επισκευή στην Arvato οπως αναφέρει ως service center στο site της η coolpad? 2) Εάν περάσω κάποια custom rom το κινητό υπάρχει περίπτωση να χάσει την εγγυησή του ή να brickaριστεί. 3) Υπάρχει official update της ρομ του κινητου για 4.4 και αν ναι πως μπορω να την περάσω? 4) Ποια ρομ θα προτείναται εσείς και γιατί? Πολλά τα ερωτήματα το ξέρω ελπίζω να με καταλάβετε και να βοηθήσετε!!!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, είχα κι άλλα. Δεν έκανε τίποτα.

 

Για το άλλο που ρώτησες, δεν έχω παρατηρήσει αν αλλάζει τα permissions σε όλα τα apps. Φαντάζομαι ναι. Δεν φαίνεται να είναι αυτό το πρόβλημα πάντως. Αφού το συνάντησα το πρόβλημα και με ΚΚ και με JB και φαίνεται δεν έχει σχέση η ρομ συμπεραίνω ότι όντως κάτι μπλοκάρει όταν κάνεις μόντες, ίσως ακόμα απλά και με xposed modules.

 

Να δεις που θα έχουν κάνει τίποτα hardcoded αυτοί σε κανένα partition που δεν επηρεάζεται από τα wipe και μπλοκάρει γι αυτό στο start up...

 

α το ειχες και σε αλλες rom?ενδιαφερον..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε azuli τελικά είναι όντως η μέρα της μαρμότας... Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

ναι

μην ξεχάσεις να αλλάξεις και τη recovery

 

Αν θελεις, τσέκαρε αν λυνει το θεμα που εχει η α310 με την φωτεινότητα στο αυτόματο (σκοτεινά πολυ)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Φίλε azuli τελικά είναι όντως η μέρα της μαρμότας...

 

Δυστυχώς ναι. Σιγή ιχθύος λοιπόν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα παρέλαβα το κινητό. Το αγόρασα απο εδώ http://www.aliexpress.com/store/616946. Το κινητό ήρθε σε 20 μέρες ο πωλητής άψογος. Εκ πρώτης όψεως το κινητό φυσάει αν και με προβληματίζουν λίγο τα κινέζικα και η έλλειψη μετάφρασης. Επίσης η συσκευή έχει και εφαρμογή superuser άρα λογικά ειναι rootαρισμένη. Θέλω να ρωτήσω τα εξής. 1) Η εγγύηση που διαθέτει καλύπτεται στην ελλάδα για επισκευή στην Arvato οπως αναφέρει ως service center στο site της η coolpad? 2) Εάν περάσω κάποια custom rom το κινητό υπάρχει περίπτωση να χάσει την εγγυησή του ή να brickaριστεί. 3) Υπάρχει official update της ρομ του κινητου για 4.4 και αν ναι πως μπορω να την περάσω? 4) Ποια ρομ θα προτείναται εσείς και γιατί? Πολλά τα ερωτήματα το ξέρω ελπίζω να με καταλάβετε και να βοηθήσετε!!!

 

1)αμα το αναφερει ναι,αλλα να ευχεσαι να μην ισχυει και να πρεπει να το στειλεις κινα αν παθει κατι.Αν κανεις ενα search για arvato σε ελληνικα φορουμ θα καταλαβεις γιατι.

2)οταν το πας στο service εν μεσω εγγυησης βαζεις παντα παλι την rom που το πηρες για να εισαι καλυμμενος.Ο μονος τροπος να μπρικαριστει ειναι να πατησεις format boot στην recovery και στο καπακι να κανεις boot.Που κι αυτο μπορει να φτιαχνεται με τα εργαλεια που εχουμε.

3)Ναι.Πρωτη σελιδα οδηγιες σε συνδιασμο με 4) και http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/

4)Ριξε μια ματια στις τελευταιες 10-20 σελίδες

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε azuli τελικά είναι όντως η μέρα της μαρμότας...

 

φτιαχνω καρμα σημερα!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

A310 v2 εντυπώσεις

τώρα κατάλαβα πόσο καλή ήταν η decrappified (πάρα πολύ σαβούρα της μαμα εταιρείας και κάτι παιχνίδια και άλλα πολλά)

 

Το καλό έιναι ότι φευγουν όλα!

Αλλά τα 1,1gb δεν μειωνονται με τίποτα

Στα running apps δeιχνει τώρα μόνο settings, υπηρεσίες google play x2, πληκτρολόγιο και ένα update -> 80mb έως το 1,1gb?

 

 

Η αυτόματη φωτεινόητα δεν δουλευει καθόλου, μόνο χειροκίνητα

led δεν μπόρεσα να τα δουλέψω, ίσως να έκανα και κάτι λάθος .....

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Εχω χρονο,καμια rom που να αξιζει να δοκιμασω υπαρχει?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...