Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους.τελικα μετά από 20 μέρες περίπου έφτασε και το δικό μου. το επεξεργάστηκα και παρατήρησα ότι αν και ζήτησα να μου το κάνουν rout εκείνοι δεν μου το εκαναν.Επειδη δεν γνωρίζω από android και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι δεν είχα σκοπό να το πειραξω.Απλα βλέπω όμως ότι κάνει κάποια κολλήματα μου ζητάει συνεχεία αναβάθμιση και είναι γεμάτο στης Κινεζιες που μου τη σπάνε απίστευτα. θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται κάποιον οδηγό για να κάνω rout και να αλλάξω rom άλλα από mac υπολογιστη.ευχαριστω εκ τον πρότερων Edited by marios261
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε ολους.τελικα μετά από 20 μέρες περίπου έφτασε και το δικό μου. το επεξεργάστηκα και παρατήρησα ότι αν και ζήτησα να μου το κάνουν rout εκείνοι δεν μου το εκαναν.Επειδη δεν γνωρίζω από android και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι δεν είχα σκοπό να το πειραξω.Απλα βλέπω όμως ότι κάνει κάποια κολλήματα μου ζητάει συνεχεία αναβάθμιση και είναι γεμάτο στης Κινέζες που μου τη σπάνε απίστευτα. θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται κάποιον οδηγό για να κάνω rout και να αλλάξω rom άλλα από mac υπολογιστη.ευχαριστω εκ τον πρότερων

 

Πέτα αυτό: https://www.dropbox.com/sh/4j0q4cy2hs23s5b/AACzRipgipVV_VLi5qw88W1Ca?dl=0 μέσα στην SD, κάνε reboot στο recovery (θα βγει ένα ψόφιο robot και αν πατήσεις πάνω στην οθόνη ή κάποιο από τα volume buttons, δεν θυμάμαι, θα εμφανιστούν οι επιλογές του recovery) που έχει μέσα το τηλέφωνο σου (με κλειστό κινητό πατάς Volume Up + Power για 10 δευτερόλεπτα) και κάνεις Apply update from sd card και διαλέγεις το ζιπ που σου έβαλα εδώ. Αφού γίνει κάνεις reboot και είσαι root. Τώρα μπορείς να ακολουθήσεις τους οδηγούς εδώ (πρώτη σελίδα) για να περάσεις mobileuncle tools και custom recovery και μετά να φλασάρεις όποια rom θες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το έβαζα τόσο ψηλές τιμές γιατί υπάρχει πάντα κίνδυνος να χαλάσει το ηχείο.

Στο Amoi N828 το ανέβασα στο τέρμα, όλα καλά για 3 μήνες, αλλά ύστερα μπούκωσε και τελικά δεν άντεξε η μεμβράνη και ακουγόταν σαν χαλασμένο μπάσο με αποτέλεσμα την αλλαγή του.

Ναι για αυτό ρώτησα. Θα το χαμηλώσω λίγο τότε.

Σ'ευχαριστώ πολύ.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα....κλασσικα εχω μεινει με την official 039 που μου δουλευει απροβληματιστα εδω και περιπου ενα μηνα.... θελω ομως να ρωτησω το εξης: στις ρομ που δοκιμαζετε η αφυπνιση χτυπαει οταν εχετε το τηλεφωνο κλειστο? Ρωταω γιατι παραγγειλε το κινητο ενας φιλος και θελει να βαλει την AOSΡ kitkat και δεν ξερω αν λειτουργει η αφυπνιση με κλειστο κινητο οπως στις official.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν είναι boot animation, είναι boot logo, αυτό που θες να αλλάξεις δηλαδή. Αυτό βρίσκεται στο logo.bin. Τα animation και άλλα 2 στατικά logo είναι αυτά που είναι στο system/media. Αν θες, όταν έχω χρόνο, μπορώ να σου φτιάξω ένα logo που θα είναι ίδιο με το animation της ρομ σου, για να φαίνεται συνεχόμενο όταν ξεκινάει. Μπορείς να μου στείλεις τα αρχεία από το system/media;

 

το ξερω,το bootanimation το εχω βρει,το boot logo Θελω να αλλαξω.Το αρχειο που θελω να αλλαξω δεν ειναι στον system media,και εγω εκει το ψαχνα.Θα μονταρω το logo.bin,ειδα την διαδικασια και τελικα ειναι πιο απλη απ οσο νομιζα,thanks ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες !το κινητό ήρθε χωρις ροοτ απο minideal.Το δικο μου το εκανα με vroot και ειναι κομπλε.Του αδερφου μου με το ιδιο vroot δεν τα καταφερνει.Ουτε με framaroot ουτε με ενα ζιπ που βρηκα κανει fail στο intall απο μαμα recovery.Καμια ιδεα?

rom 4.2.2 build 4.2.036.p0.140704.8297w

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα παντως με κιτκατ v3

το ξυπνητηρι δεν λειτουργει με κλειστο το τηλεφωμο.μολις το δοκιμασα

 

Απ' όσο γνωρίζω δε γίνεται με καμμία rom και όχι μόνο στο Coolpad.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω δε γίνεται με καμμία rom και όχι μόνο στο Coolpad.

Και ομως με την 039 χτυπαει κανονικα το ξυπνητηρι με κλειστη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως με την 039 χτυπαει κανονικα το ξυπνητηρι με κλειστη συσκευη.

 

Δεν το είχα δοκιμάσει. Ενδιαφέρον. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν το ειχα ξανασυναντησει σε android συσκευη.... αλλα δεν νομιζω οτι δουλευει σε ρομ βασισμενες σε AOSP... μονο στις official παιζει.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν το ειχα ξανασυναντησει σε android συσκευη.... αλλα δεν νομιζω οτι δουλευει σε ρομ βασισμενες σε AOSP... μονο στις official παιζει.

 

Επειδή αυτό νόμιζα κι εγώ απάντησα. Την πρώτη φορά που έβαλα ξυπνητήρι σε android και απενεργοποίησα τη συσκευή κοιμήθηκα δύο ώρες παραπάνω. :p

 

Μου φαίνεται ότι και τα iPhone είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παρέλαβα τη Δευτέρα το coolpad f1 από το minideal για να το κάνω δώρο στο μικρό μου αδερφό.

Προκαταβολικά σας λέω ότι είμαι άσχετος με τα smartphones..

Τη Δευτέρα το έβαλα να φορτίσει και δεν φόρτιζε..λέω τι γίνεται ρε πστη μου; μου έστειλαν χαλασμένο;;

Τελικά ένας συμφορουμίτης μου είπε για τη ζελατίνα στους πόλους της μπαταρίας..:lol::lol::lol::lol:

Γελάω ακόμα με την ασχετοσύνη μου..:lol::lol:

 

Λοιπόν αυτό που παρατήρησα και μου είπε και ο πιτσιρικάς είναι ότι η μπατάρια τα τσούζει μετά από 10-12 ώρες.

Είχα διαβάσει ότι είχε καλές επιδόσεις η μπαταρία, τι παίζει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και θέλω την υπομονή σας σε ενδεχόμενες αστείες απορίες-ερωτήσεις στη συνέχεια..:geek:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παρέλαβα τη Δευτέρα το coolpad f1 από το minideal για να το κάνω δώρο στο μικρό μου αδερφό.

Προκαταβολικά σας λέω ότι είμαι άσχετος με τα smartphones..

Τη Δευτέρα το έβαλα να φορτίσει και δεν φόρτιζε..λέω τι γίνεται ρε πστη μου; μου έστειλαν χαλασμένο;;

Τελικά ένας συμφορουμίτης μου είπε για τη ζελατίνα στους πόλους της μπαταρίας..:lol::lol::lol::lol:

Γελάω ακόμα με την ασχετοσύνη μου..:lol::lol:

 

Λοιπόν αυτό που παρατήρησα και μου είπε και ο πιτσιρικάς είναι ότι η μπατάρια τα τσούζει μετά από 10-12 ώρες.

Είχα διαβάσει ότι είχε καλές επιδόσεις η μπαταρία, τι παίζει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και θέλω την υπομονή σας σε ενδεχόμενες αστείες απορίες-ερωτήσεις στη συνέχεια..:geek:

 

Μαλλον ο μικρος του πινει το αιμα.......:lol:

Αναιβασε κανενα screenshot απο την μπαταρια να δουμε τι γινεται.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παρέλαβα τη Δευτέρα το coolpad f1 από το minideal για να το κάνω δώρο στο μικρό μου αδερφό.

Προκαταβολικά σας λέω ότι είμαι άσχετος με τα smartphones..

Τη Δευτέρα το έβαλα να φορτίσει και δεν φόρτιζε..λέω τι γίνεται ρε πστη μου; μου έστειλαν χαλασμένο;;

Τελικά ένας συμφορουμίτης μου είπε για τη ζελατίνα στους πόλους της μπαταρίας..:lol::lol::lol::lol:

Γελάω ακόμα με την ασχετοσύνη μου..:lol::lol:

 

Λοιπόν αυτό που παρατήρησα και μου είπε και ο πιτσιρικάς είναι ότι η μπατάρια τα τσούζει μετά από 10-12 ώρες.

Είχα διαβάσει ότι είχε καλές επιδόσεις η μπαταρία, τι παίζει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και θέλω την υπομονή σας σε ενδεχόμενες αστείες απορίες-ερωτήσεις στη συνέχεια..:geek:

 

Ρώτα τον ώρες που βγάζει ανοιχτή η οθόνη σε αυτές τις 12 ώρες και τι κάνει με το κινητό σε αυτό το διάστημα. Άλλο να το λιώνει και άλλο να είναι stand by. Πχ, εγώ που ανέβηκα εξεταστική χωρίς PC, το φόρτιζα 1.5-2 φορές τη μέρα, αλλά με 6-6.5 ώρες οθόνη την φορά (messaging/surfing WiFi/3g).

 

Επίσης η μπαταρία στρώνει ακόμα. Αν δίνει τώρα πχ 4-4.5 ώρες οθόνη, θα γίνει 5.30-6 στην πορεία...

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν παίζει να κάνει 6,5 ώρες surfing στο 12ωρο..

Σίγουρα το ψάχνει ακόμα, με τις εφαρμογές κάτι φώτο,φακούς κ.α..

Μήπως είναι τίποτα ανοιχτό που του τρώει την μπαταρία;;

Με το δίκιο σας θα μου απαντήσετε "παιχταρά διάβασε το νήμα"..εκτός ότι είναι 270 σελίδες, διαβάζω σουαχίλι, τριτοδεσμίτης γαρ...:lol:

Για πείτε!

Link to comment
Share on other sites

εαν θελετε να αναβετε την οθονη απο τα κουμπια ηχου και οχι μονο απο το κουμπι εκκινησης, κατεβαστε αυτο..

http://imagizer.imageshack.com/img661/9219/8QA6un.th.png

δουλευει τελεια (σε color os)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν παίζει να κάνει 6,5 ώρες surfing στο 12ωρο..

Σίγουρα το ψάχνει ακόμα, με τις εφαρμογές κάτι φώτο,φακούς κ.α..

Μήπως είναι τίποτα ανοιχτό που του τρώει την μπαταρία;;

Με το δίκιο σας θα μου απαντήσετε "παιχταρά διάβασε το νήμα"..εκτός ότι είναι 270 σελίδες, διαβάζω σουαχίλι, τριτοδεσμίτης γαρ...:lol:

Για πείτε!

 

Αναιβασε κανενα screenshot απο την μπαταρια να δουμε τι γινεται. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εαν θελετε να αναβετε την οθονη απο τα κουμπια ηχου και οχι μονο απο το κουμπι εκκινησης, κατεβαστε αυτο..

http://imagizer.imageshack.com/img661/9219/8QA6un.th.png

δουλευει τελεια (σε color os)

 

Καντο απευθειας απο το gravity αυτο βρε.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Κλαίω...

Πώς γίνεται ρε μάγκες αυτό;;

 

Πατα ταυτοχρονα το vol- και το power.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...