Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, αυτή είναι πράγματι σωστη για το κντ,αξίζει να την περάσουμε;

Όπως ειπές πιο πανω έχει τη γλώσσα μας,απλα θέλουμε να βάλουμε play store έτσι;

 

εχει play store κανονικα μεσα,την δοκιμαζω ακομα δεν μπορω να πω συνολικη εικονα..!

 

Εχει να προτεινει κανεις κανενα free βαρυ παιχνιδι να δοκιμασω performance?

 

To μονο που δεν μου αρεσει (προσωπικα) μεχρι τωρα ειναι οτι τα capacitive κουμπια αναβουν μονο οταν τα πατας και για 1-2 δευτερολεπτα και ξανακλεινουν και δεν εχει επιλογη γι αυτο,επισης δεν δουλευει και η δονηση στα capacitive.Πιστευω οτι με καποιο xposed module αυτο θα ρυθμιζεται,βλεπουμε..!

 

Εχω δοκιμασει asphalt 8 και gt racing 2 σε υψηλα settings,τα τρεχει κανονικα.

 

Βασικα πιστευω οτι δεν θα υπαρχει στην αγορα παιχνιδι που να εχει απαιτησεις πανω απο 8x1.7ghz,2gb ram και mali 450..oποτε οποιοδηποτε παιχνιδι δεν παιζει τελεια προδιδει κακο performance της rom (εκτος κι αν εχει bug το παιχνιδι οποτε το συγκρινουμε και σε αλλη rom)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

σχετικα με τις θηκες..νομιζω οτι αυτη http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-For-Coolpad-Dashen-F1-8297-Battery-Case-Tempered-Glass-Back-Cover-With-Aluminum-Frame/2008687709.html τις τερματιζει ολες.Το τηλεφωνο δεν γινεται απλα ομορφο..

 

Απο προστασια δεν ειναι για πτωσεις,ειναι απλα για να εχεις το πιο ομορφο τηλ!

Εγω το βαζω επειτα σε θηκη ''καλτσα'' δερματινη η οποια προσφερει λογω του παχους του δερματος μια χαρα προστασια σε πτωσεις

Καλημέρα εσύ την έχεις αυτήν; Αν ναι το χοντρένει πολύ το κινητό; Από πίσω στην κάμερα έχει τζαμάκι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εσύ την έχεις αυτήν; Αν ναι το χοντρένει πολύ το κινητό; Από πίσω στην κάμερα έχει τζαμάκι;

 

οχι δεν το χοντραινει,εχει ακριβως το ιδιο παχος με πριν γιατι αντικαθιστα το καπακι,απλα δεν κανει αυτην την καμπυλη στις γωνιες που το κανει να φαινεται πιο λεπτο,ειναι στο ιδιο παχος με το ''μεσα'',οπως ηταν τα iphone 4.Tζαμακι δεν εχει και σιγουρα δεν θελεις εξτρα τζαμι μπροστα απο την καμερα..!

Link to comment
Share on other sites

Στην ColorOS δεν υπάρχει επιλογή για να κάνουμε disable το fastboot.
Link to comment
Share on other sites

Στην ColorOS δεν υπάρχει επιλογή για να κάνουμε disable το fastboot.

No there isn't the quick boot function we have developed before on the 2.3 version when the boot speed is really slow. As it will consume much more battery than normal power off, and also the boot speed for 4.2.2 is pretty quick now there is not much need anymore.

 

http://www.oppoforums.com/threads/quick-boot-option.8369/

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό, απλά θα λύναμε το πρόβλημα του να το ξεκινάς μέσω recovery.
Link to comment
Share on other sites

εχει play store κανονικα μεσα,την δοκιμαζω ακομα δεν μπορω να πω συνολικη εικονα..!

 

Εχει να προτεινει κανεις κανενα free βαρυ παιχνιδι να δοκιμασω performance?

 

To μονο που δεν μου αρεσει (προσωπικα) μεχρι τωρα ειναι οτι τα capacitive κουμπια αναβουν μονο οταν τα πατας και για 1-2 δευτερολεπτα και ξανακλεινουν και δεν εχει επιλογη γι αυτο,επισης δεν δουλευει και η δονηση στα capacitive.Πιστευω οτι με καποιο xposed module αυτο θα ρυθμιζεται,βλεπουμε..!

 

Εχω δοκιμασει asphalt 8 και gt racing 2 σε υψηλα settings,τα τρεχει κανονικα.

 

Βασικα πιστευω οτι δεν θα υπαρχει στην αγορα παιχνιδι που να εχει απαιτησεις πανω απο 8x1.7ghz,2gb ram και mali 450..oποτε οποιοδηποτε παιχνιδι δεν παιζει τελεια προδιδει κακο performance της rom (εκτος κι αν εχει bug το παιχνιδι οποτε το συγκρινουμε και σε αλλη rom)

 

Με καλύψεις πιστεύω,αρα να σε περιμένουμε λες...

Διότι τις τελευταίες μέρες βλέπω ενα ψιλοχαμο που κάθε μέρα δοκιμάσετε νέες ROM,τουλαχιστον όλα για καλό γίνονται.

Δες και απο κατανάλωση τι παίζει, αν παει καλά πάμε για κει.

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραιος, και με idm παει με 100kbps σφαιρα λεμε!

 

Με τοσα που ακουω για την ROM απο Laek θα βαλω αυτη να τη δοκιμασω οταν μου ερθει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και απο μενα σημερα εγινα και εγω κατοχος ενος coolpad f1 απο minideals!!!!!Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα τα τυπακια δεν μου το εστειλαν rootαρισμενο και το κινητο ειναι στην εκδοση 4.2.2 και build 136 δοκιμασα να το κανω root με οσα βρηκα αλλα με κανενα δεν τα καταφερα οποτε οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.Και το αλλο προβλημα ειναι οτι εχουν φορτωμενο μεσα 2 antivirus και διαφορες αλλες κινεζικες εφαρμογες με αποτελεσμα και χωρις να χρησιμοποιησω το κινητο η μπαταρια πεφτει κατακορυφα!!!!!!!!!!!!!! Edited by tzome
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εσύ την έχεις αυτήν; Αν ναι το χοντρένει πολύ το κινητό; Από πίσω στην κάμερα έχει τζαμάκι;

 

την έχω αυτή τη θήκη και χοντραίνει το κινητό πολύ λίγο θα έλεγα(εμένα τουλάχιστον δεν με απασχολεί)

τζαμάκι πίσω στην κάμερα δεν έχει

να τονίσω ότι δεν είναι προστατευτικό αλλά καπάκι(δηλαδή βγάζεις το στοκ και βάζεις αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει δοκιμασει τις παρακατω ROMs να μας πει κατι παραπανω και τι προτεινει σαν πιο stable:

1) Coolpad8297W_039_lite_Rooted_0813.zip

2) Aosp4.4.2_Coolpad-8297w.20140928.by Lzy

3) AOSP_V4_KitKat_laek.17

4) AOSP-V2.0 -by-jonzalvo

Οι 1 και 4 ειναι 4.2 και οι 2 και 3 ειναι 4.4

Καλο ισως ειναι να μπει και στο πρωτο post ,λιστα με ROM και linksπερι τι + και τι + εχουν.

πχ η Aosp4.4.2_Coolpad-8297w.20140928.by Lzy αρκετα σταθερη με καλη καμερα ,3d αλλα χωρις Ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει δοκιμασει τις παρακατω ROMs να μας πει κατι παραπανω και τι προτεινει σαν πιο stable:

1) Coolpad8297W_039_lite_Rooted_0813.zip

2) Aosp4.4.2_Coolpad-8297w.20140928.by Lzy

3) AOSP_V4_KitKat_laek.17

4) AOSP-V2.0 -by-jonzalvo

Οι 1 και 4 ειναι 4.2 και οι 2 και 3 ειναι 4.4

Καλο ισως ειναι να μπει και στο πρωτο post ,λιστα με ROM και linksπερι τι + και τι + εχουν.

πχ η Aosp4.4.2_Coolpad-8297w.20140928.by Lzy αρκετα σταθερη με καλη καμερα ,3d αλλα χωρις Ελληνικα

 

Για την (4) του jonzalvo μπορώ να μιλήσω γιατί την είχα :

Είναι σίγουρα η πιο σταθερή rom 4.2.2 που υπάρχει. Όλα δουλεύουν άψογα και απροβλημάτιστα. Έχει επίσης πολλές χρήσιμες εφαρμογές προεγκατεστημένες (titanium backup pro, mobile uncle tools, xprosed framework, κλπ). Τώρα έχω βάλει του ίδιου κατασκευαστή (jonzalvo) την αντίστοιχη kit kat 4.4.2 lite. Είναι καλή θα έλεγα και δουλεύουν όλα, απλά λόγω του ότι είναι lite δεν έχει καθόλου εγκατεστημένες εφαρμογές και χρειάζεται να τα ξαναεγκαταστήσεις. Μεταφορά εφαρμογών από 4.2 σε 4.4 με titanium backup δεν δούλεψε!

Εγώ είμαι πολύ του jonzalvo και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο γιατί δεν έχω χρειαστεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει δοκιμασει τις παρακατω ROMs να μας πει κατι παραπανω και τι προτεινει σαν πιο stable:

1) Coolpad8297W_039_lite_Rooted_0813.zip

2) Aosp4.4.2_Coolpad-8297w.20140928.by Lzy

3) AOSP_V4_KitKat_laek.17

4) AOSP-V2.0 -by-jonzalvo

Οι 1 και 4 ειναι 4.2 και οι 2 και 3 ειναι 4.4

Καλο ισως ειναι να μπει και στο πρωτο post ,λιστα με ROM και linksπερι τι + και τι + εχουν.

πχ η Aosp4.4.2_Coolpad-8297w.20140928.by Lzy αρκετα σταθερη με καλη καμερα ,3d αλλα χωρις Ελληνικα

 

για πιο stable μενεις σε official,μην την ψαχνεις με custom,ολες εχουν το ενα η το αλλο και ο λογος ειναι οτι δεν εχουμε προς το παρον κανεναν dev που να ξερει και πολυ τι κανει και να μπορει να διορθωσει πραγματα.

 

Οι official της εταιριας ειναι πολυ καλες κυριως οι jellybean.Απο camera μονο θα μπορουσαν να δωσουν λιγο ακομα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε βγαινουν οι official?

απο που μπορουμε να τις βρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει δοκιμασει τις παρακατω ROMs να μας πει κατι παραπανω και τι προτεινει σαν πιο stable:

1) Coolpad8297W_039_lite_Rooted_0813.zip

2) Aosp4.4.2_Coolpad-8297w.20140928.by Lzy

3) AOSP_V4_KitKat_laek.17

4) AOSP-V2.0 -by-jonzalvo

Οι 1 και 4 ειναι 4.2 και οι 2 και 3 ειναι 4.4

Καλο ισως ειναι να μπει και στο πρωτο post ,λιστα με ROM και linksπερι τι + και τι + εχουν.

πχ η Aosp4.4.2_Coolpad-8297w.20140928.by Lzy αρκετα σταθερη με καλη καμερα ,3d αλλα χωρις Ελληνικα

 

Πάντως αυτό θα ήταν εξαιρετική βοήθεια για όλους μας, δηλαδή στη πρώτη σελίδα ένας πίνακας που να ανανεώνεται με τις 4-6 τελευταίες ROMs link για κατέβασμα και θετικά αρνητικά σημεία. Τέλειο θα ήταν και θα γλυτώναμε από πολλά επαναληπτικά posts

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καθε ποτε βγαινουν οι official?

απο που μπορουμε να τις βρουμε;

 

και άλλες πολλές ευλογες ερωτήσεις όπως: πως κάνουμε το update, πως τις ξεκινεζάρουμε, root κλπ

Εδω πρέπει να μας βοηθήσουν οι ποιό ειδικοί ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό θα ήταν εξαιρετική βοήθεια για όλους μας, δηλαδή στη πρώτη σελίδα ένας πίνακας που να ανανεώνεται με τις 4-6 τελευταίες ROMs link για κατέβασμα και θετικά αρνητικά σημεία. Τέλειο θα ήταν και θα γλυτώναμε από πολλά επαναληπτικά posts

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

και άλλες πολλές ευλογες ερωτήσεις όπως: πως κάνουμε το update, πως τις ξεκινεζάρουμε, root κλπ

Εδω πρέπει να μας βοηθήσουν οι ποιό ειδικοί ...

 

στην πρωτη σελιδα πολλες απαντησεις και ακομα περισσοτερες εδω --> http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/]

 

Λοιπον για την Lzy aosp 4.4.2 : Το γλυτωσαμε το τουβλακι,μαλλον ετυχε να ειχα λιγο μπαταρια στο reboot του xposed και αγχωθηκε.Το φορτισα λιγο και συνεχιζω

Link to comment
Share on other sites

μόνο σε εμένα με την AOSP-V2.0 -by-jonzalvo δεν δούλευε ο

ήχος κλήσης και ήταν χαμηλό το ηχείο σε όλες τις δραστηριότητες δηλαδή? :p

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το χοντραινει,εχει ακριβως το ιδιο παχος με πριν γιατι αντικαθιστα το καπακι,απλα δεν κανει αυτην την καμπυλη στις γωνιες που το κανει να φαινεται πιο λεπτο,ειναι στο ιδιο παχος με το ''μεσα'',οπως ηταν τα iphone 4.Tζαμακι δεν εχει και σιγουρα δεν θελεις εξτρα τζαμι μπροστα απο την καμερα..!

 

Βασικά για αυτό ρώτησα επειδή δεν θέλω! Και σε άλλες καταλάβαινα ότι δεν έχει και σε άλλες νόμιζα ότι έχει.

 

την έχω αυτή τη θήκη και χοντραίνει το κινητό πολύ λίγο θα έλεγα(εμένα τουλάχιστον δεν με απασχολεί)

τζαμάκι πίσω στην κάμερα δεν έχει

να τονίσω ότι δεν είναι προστατευτικό αλλά καπάκι(δηλαδή βγάζεις το στοκ και βάζεις αυτό)

Thx!!

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

Αργοερα θα σας γραψω εντυπωσεις απο την v4 του Laek.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και μιο foto για τα παιδια που ρωτησαν περι επιδoσεων στην V4.

http://i60.tinypic.com/23idq54.png

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει δοκιμασει τις παρακατω ROMs να μας πει κατι παραπανω και τι προτεινει σαν πιο stable:

1) Coolpad8297W_039_lite_Rooted_0813.zip

2) Aosp4.4.2_Coolpad-8297w.20140928.by Lzy

3) AOSP_V4_KitKat_laek.17

4) AOSP-V2.0 -by-jonzalvo

Οι 1 και 4 ειναι 4.2 και οι 2 και 3 ειναι 4.4

Καλο ισως ειναι να μπει και στο πρωτο post ,λιστα με ROM και linksπερι τι + και τι + εχουν.

πχ η Aosp4.4.2_Coolpad-8297w.20140928.by Lzy αρκετα σταθερη με καλη καμερα ,3d αλλα χωρις Ελληνικα

 

την φιξαοσπ το Lzy την χρησιμοποιώ εδώ και 1 εβδομάδα.... μου άρεσε περισσότερο απο ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα και σταμάτησα τις αλλαγές... ελληνικά έχει, εμένα μου τα βγάζει ως επιλογή.... δεν τα έβαλα, το κινητό το χρησιμοποιώ πάντα στα αγγλικά, αλλά η επιλογή φαίνεται να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα η Lzy aosp 4.4.2 μεχρι τωρα,δουλευει κ το xposed και το gravity,οποιος εχει ορεξη ας την περασει να τελειωσουμε το test drive πιο γρηγορα..!
Link to comment
Share on other sites

Και μιο foto για τα παιδια που ρωτησαν περι επιδoσεων στην V4.

http://i60.tinypic.com/23idq54.png

 

Και καλά έκανες και την παρουσιάσες αλλά το κυριότερο είναι αν παιζει πιο σωστα απο την v3.

Αν σου είναι ευκολο κάνε μια μικρή αναφορά στα βασικά μονο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...