Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, φίλος κατέληξε στο συγκεκριμένο κινητό και έχω κάποιες ερωτήσεις.

1. Το άσπρο ή το ασημί ταιριάζει περισσότερο (για κάποιον που τα έχει δει από κοντά και τα 2)

2. Αναγνωρίζει εξωτερικό σκληρό 2,5'' ?

3. Παίζει ταινίες 720p και 1080p χωρίς κολλήματα?

4. Με ποιους τρόπους συνδέεται στην τηλεόραση η την οθόνη του υπολογιστή?

Και τέλος από που να το πάρω? ξεχώρισα τα minideal και to2c για αρχή. με ενδιαφέρει να μην αργήσει πάνω από μήνα. να το ελέγξουν πριν το στείλουν για τυχόν προβλήματα,να μην έχει κινέζικα μέσα και κινέζικες εφαρμογές, να έχει ελληνικά,play store, root(αν γίνετε) , και δεν ξέρω τι άλλο να ζητήσω πείτε μου και εσείς αν ξέχασα κάτι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Καλησπέρα.

1.Έχω μόνο το άσπρο και δεν ξέρω να σου πω.

2.Όχι δεν έχει otg

3.Παίζει τα πάντα μέχρι και 4κ.

4.Δεν συνδέεται με καμία οθόνη η τηλεόραση γιατί πολύ απλά δεν έχει hdmi,εγώ το πείρα από Ελλάδα οπότε πάλι δεν μπορώ να σου πω από που να το πάρεις.

Tέλος όλα αυτά που λες για root κλπ λύνονται με τις διάφορες rom που υπάρχουν,και κάτι τελευταίο το κινητο είναι καταπληκτικό για τα λεφτά του,θα πω ένα παράδειγμα,είμαι χομπίστας dj παίζοντας φέτος σε διάφορα μαγαζιά στην Αμοργό κάποια στιγμή μου ήρθε η ιδέα να δοκιμάσω να παίξω με το edjing που έχω στο τηλέφωνο ε και μετά έπαιζα μόνο μ΄αυτό,η μπαταρία κρατούσε άνετα ένα 5ωρο και το f1 βράχος ούτε να λαγκάρη ούτε τίποτα.

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Γεια σας, φίλος κατέληξε στο συγκεκριμένο κινητό και έχω κάποιες ερωτήσεις.

4. Με ποιους τρόπους συνδέεται στην τηλεόραση η την οθόνη του υπολογιστή?

 

Εγώ αγόρασα αυτό εδώ :

http://www.aliexpress.com/item/New-Tronsmart-T1000-Mirror2-TV-Dongle-Wireless-Display-HDMI-Adapter-Miracast-AirPlay-TV-Stick-Wholesale/1859645683.html

 

Είναι Wireless Display adapter. Δηλαδή κατεβάζεις μια εφαρμογή από το Android/iOS στο κινητό σου, συνδέεις το εργαλείο σε μια θύρα HDMI της τηλεόρασης σου, το συνδέεις στο wifi σου, και μπορείς να δεις ότι έχεις στο κινητό (φωτογραφίες, βίντεο, μουσική) στην τηλεόραση σου ασύρματα από τον καναπέ σου! Δουλεύει τέλεια και για σερφάσεις internet (youtube,κλπ) όπως μπαίνεις από το κινητό σου και να βλέπεις ταινίες στην τηλεόρασή σου!

 

Όσον αφορά από που να το πάρεις, εγώ το πήρα από to2c αλλά εδώ προτείνουν καλύτερα το vickmall ως πιο αξιόπιστο...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράγγειλα από vickmall με root install+google play και από τις φώτο έχει multilanguage menu.

 

Το έχει πάρει κανείς έτσι, και αν ναι, πως του φαίνεται? Ποια rom μπορεί να είναι?

 

Χωρίς υπερβολή, έχω διαβάσει μάλλον όλο το νήμα. Sorry αν δεν τα θυμάμαι όλα...:lost:

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινή παραγγελία από vickmall και σήμερα μου στείλανε t/n, παίζει να είναι η πιο γρήγορη παραγγελία μου από κίνα, για να δούμε πως θα εξελιχθεί...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράγγειλα από vickmall με root install+google play και από τις φώτο έχει multilanguage menu.

 

Το έχει πάρει κανείς έτσι, και αν ναι, πως του φαίνεται? Ποια rom μπορεί να είναι?

 

Χωρίς υπερβολή, έχω διαβάσει μάλλον όλο το νήμα. Sorry αν δεν τα θυμάμαι όλα...:lost:

 

Το κινητό όπως θα δεις και από όλους, τα σπάει.

Μπορείς να το αφήσεις με την stock rom αλλά εμένα είχε πολλές κινέζικες εφαρμογές και πέρασα την aosp v2.0 από εδώ :

http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-aosp/

 

Ο οδηγός για να αλλάξεις είναι στην σελίδα 12 αυτού του νήματος. Είναι εύκολο αν ακολουθήσεις τα βήματα.

Κι εγώ δεν το είχα ξανακάνει και το έκανα πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

1.Έχω μόνο το άσπρο και δεν ξέρω να σου πω.

2.Όχι δεν έχει otg

3.Παίζει τα πάντα μέχρι και 4κ.

4.Δεν συνδέεται με καμία οθόνη η τηλεόραση γιατί πολύ απλά δεν έχει hdmi,εγώ το πείρα από Ελλάδα οπότε πάλι δεν μπορώ να σου πω από που να το πάρεις.

Tέλος όλα αυτά που λες για root κλπ λύνονται με τις διάφορες rom που υπάρχουν,και κάτι τελευταίο το κινητο είναι καταπληκτικό για τα λεφτά του,θα πω ένα παράδειγμα,είμαι χομπίστας dj παίζοντας φέτος σε διάφορα μαγαζιά στην Αμοργό κάποια στιγμή μου ήρθε η ιδέα να δοκιμάσω να παίξω με το edjing που έχω στο τηλέφωνο ε και μετά έπαιζα μόνο μ΄αυτό,η μπαταρία κρατούσε άνετα ένα 5ωρο και το f1 βράχος ούτε να λαγκάρη ούτε τίποτα.

 

Εγώ αγόρασα αυτό εδώ :

http://www.aliexpress.com/item/New-Tronsmart-T1000-Mirror2-TV-Dongle-Wireless-Display-HDMI-Adapter-Miracast-AirPlay-TV-Stick-Wholesale/1859645683.html

 

Είναι Wireless Display adapter. Δηλαδή κατεβάζεις μια εφαρμογή από το Android/iOS στο κινητό σου, συνδέεις το εργαλείο σε μια θύρα HDMI της τηλεόρασης σου, το συνδέεις στο wifi σου, και μπορείς να δεις ότι έχεις στο κινητό (φωτογραφίες, βίντεο, μουσική) στην τηλεόραση σου ασύρματα από τον καναπέ σου! Δουλεύει τέλεια και για σερφάσεις internet (youtube,κλπ) όπως μπαίνεις από το κινητό σου και να βλέπεις ταινίες στην τηλεόρασή σου!

 

Όσον αφορά από που να το πάρεις, εγώ το πήρα από to2c αλλά εδώ προτείνουν καλύτερα το vickmall ως πιο αξιόπιστο...

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Θα το ψάξω και από το vickmall αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα αυτό εδώ :

http://www.aliexpress.com/item/New-Tronsmart-T1000-Mirror2-TV-Dongle-Wireless-Display-HDMI-Adapter-Miracast-AirPlay-TV-Stick-Wholesale/1859645683.html

 

Είναι Wireless Display adapter. Δηλαδή κατεβάζεις μια εφαρμογή από το Android/iOS στο κινητό σου, συνδέεις το εργαλείο σε μια θύρα HDMI της τηλεόρασης σου, το συνδέεις στο wifi σου, και μπορείς να δεις ότι έχεις στο κινητό (φωτογραφίες, βίντεο, μουσική) στην τηλεόραση σου ασύρματα από τον καναπέ σου! Δουλεύει τέλεια και για σερφάσεις internet (youtube,κλπ) όπως μπαίνεις από το κινητό σου και να βλέπεις ταινίες στην τηλεόρασή σου!

 

Όσον αφορά από που να το πάρεις, εγώ το πήρα από to2c αλλά εδώ προτείνουν καλύτερα το vickmall ως πιο αξιόπιστο...

 

Παιχνιδια στην τηλεοραση μπορεις να παιξεις με αυτο το Wireless Display adapter?

Link to comment
Share on other sites

Παιχνιδια στην τηλεοραση μπορεις να παιξεις με αυτο το Wireless Display adapter?

 

Μπορείς νομίζω αλλά έχει μια μικρή καθυστέρηση λόγω του wifi. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Αν το βάλεις στο youtube θα δεις πολλά βίντεο που παίζουν παιχνίδια και γενικά όλες τις δυνατότητες

του tronsmart wireless display.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα αυτό εδώ :

http://www.aliexpress.com/item/New-Tronsmart-T1000-Mirror2-TV-Dongle-Wireless-Display-HDMI-Adapter-Miracast-AirPlay-TV-Stick-Wholesale/1859645683.html

 

Είναι Wireless Display adapter. Δηλαδή κατεβάζεις μια εφαρμογή από το Android/iOS στο κινητό σου, συνδέεις το εργαλείο σε μια θύρα HDMI της τηλεόρασης σου, το συνδέεις στο wifi σου, και μπορείς να δεις ότι έχεις στο κινητό (φωτογραφίες, βίντεο, μουσική) στην τηλεόραση σου ασύρματα από τον καναπέ σου! Δουλεύει τέλεια και για σερφάσεις internet (youtube,κλπ) όπως μπαίνεις από το κινητό σου και να βλέπεις ταινίες στην τηλεόρασή σου!

 

Όσον αφορά από που να το πάρεις, εγώ το πήρα από to2c αλλά εδώ προτείνουν καλύτερα το vickmall ως πιο αξιόπιστο...

 

Έχω το ίδιο και είναι πολύ καλό. Το πήρα σαν φθηνή εναλλακτική του chromecast και δεν το μετάνοιωσα.

Το miracast δουλεύει κανονικά με το coolpad? Tο zte v956 που έχω δεν υποστηρίζει miracast λόγω android 4.1 αλλά όλα τα άλλα παίζουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς νομίζω αλλά έχει μια μικρή καθυστέρηση λόγω του wifi. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Αν το βάλεις στο youtube θα δεις πολλά βίντεο που παίζουν παιχνίδια και γενικά όλες τις δυνατότητες

του tronsmart wireless display.

 

Οντος εχει μια μικρη καθυστερηση και δεν γινετε να παιχτουν γρηγορα παιχνιδια στην tv,αλλα για τα υπολοιπα ολα (ταινιες, φωτος,ιντερνετ browsing)φαινετε να ειναι κατσε καλα το μαραφετι,θα το προτεινω στον αδελφο μου για να παιζει pokerstars που θελει στην μεγαλη οθονη μιας και τωρα βολευεται με το thl t5s και την 4,7 οθονιτσα του!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 2 εβδομάδες τώρα και με προβληματίζει πολύ η αυτονομία της μπαταρίας.. Παιδιά, δε ξέρω τι χρήση κάνετε εσείς και λέτε οτι σας κρατάει 2 μέρες, εγώ πάντως με Wi-fi ή 3G ανοιχτό, μου αντέχει σε συνεχή χρήση (δλδ σερφάρισμα η κανά ελαφρύ 2D παιχνιδάκι) γύρω στις 3 ώρες μέχρι να στραγγίξει ή με απλή χρήση, δηλαδή μερικά τηλέφωνα/sms και λίγο σερφάρισμα άντε να κρατήσει 12ωρο.. Δηλαδή πρέπει να είμαι συνέχεια κοντά σε φορτιστή.. Την ημέρα δε τη βγάζει σε καμία περίπτωση πάντως.

Τραγική η αυτονομία κατά τη γνώμη μου, εκτός και αν μου έτυχε ελλατωματική μπαταρία. Πάντως πουλάνε μπαταρίες γύρω στα 7ε οπότε θα πάρω μια να υπάρχει καβάτζα και θα το διαπιστώσω.

Ξέρετε αν υπάρχει αξιόπιστος τρόπος να ελέγξω την "υγεία" της μπαταρίας μου?

Link to comment
Share on other sites

makdak οτι παιχνιδι κ να βαλεις σε οτι κινητο/tablet μαρκας η οχι η μπαταρια θα σου στραγγιξει σε 3-4 ωρες. Δεν υπαρχει κινητο που να μπορεις να παιζεις games ολη μερα, χωρις φορτιστη..
Link to comment
Share on other sites

Ισως εχει πεσει σε ελαττωματικη μπαταρια, εγω βγαζω δυο ημερες ανετα.
Link to comment
Share on other sites

makdak οτι παιχνιδι κ να βαλεις σε οτι κινητο/tablet μαρκας η οχι η μπαταρια θα σου στραγγιξει σε 3-4 ωρες. Δεν υπαρχει κινητο που να μπορεις να παιζεις games ολη μερα, χωρις φορτιστη..

Ετσι ειναι τα πραματα για οποιοδηποτε κινητο

Οταν παιζεις, ακομα και απλα παιχνιδακια οπως αυτα του φατσοβιβλιου πχ, η μπαταρια στραγγιζει ;)

 

Έχω το κινητό 2 εβδομάδες τώρα και με προβληματίζει πολύ η αυτονομία της μπαταρίας.. Παιδιά, δε ξέρω τι χρήση κάνετε εσείς και λέτε οτι σας κρατάει 2 μέρες, εγώ πάντως με Wi-fi ή 3G ανοιχτό, μου αντέχει σε συνεχή χρήση (δλδ σερφάρισμα η κανά ελαφρύ 2D παιχνιδάκι) γύρω στις 3 ώρες μέχρι να στραγγίξει ή με απλή χρήση, δηλαδή μερικά τηλέφωνα/sms και λίγο σερφάρισμα άντε να κρατήσει 12ωρο.. Δηλαδή πρέπει να είμαι συνέχεια κοντά σε φορτιστή.. Την ημέρα δε τη βγάζει σε καμία περίπτωση πάντως.

 

Η αυτονομια του ειναι φοβερη ( γιαβτην δικη μου χρηση)

 

 

Δες και τα σκρινσοτς αυτη τη στιγμη που μιλαμε

 

[ATTACH]48813[/ATTACH]

 

[ATTACH]48814[/ATTACH]

 

[ATTACH]48815[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά sos εκανα απιστευτη λεβεντια..... κάτι εσβησα απο την sd ... κάποιο αρχειο .... δεν θυμαμαι καν .... πηγα μετα να κάνω reboot και τωρα εχει κολλήσει στο λογοτυπο και αναβοσβήνει συνεχεια..... επισης δεν το βλεπει ουτε το pc το κινητο..... θυμαμαι οτι και καποιος αλλος το ειχε παθει αλλα δεν μπορω να βρω το ποστ.... για βοηθηστε αν μπορει καποιος.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη αρχισε να κολαει ολο και πιο πολυ με την miui 4.8.3,λεω να βαλω την miui του emjot 4.6.21(η να βαλω καποια αλλη?),πρεπει να κανω ολα τα wipes και factory reset?
Link to comment
Share on other sites

Με μόλις 3% οθόνη είναι φυσιολογική αυτή η αυτονομία...

 

Τις ώρες κοιτάμε στην οθόνη. 2.5 ώρες και 60% ακόμα μπαταρία είναι καλά. Γενικά το πεντάωρο οθόνη καλά είναι για wifi/3g surfing, stand by και λίγο ομιλία...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά sos εκανα απιστευτη λεβεντια..... κάτι εσβησα απο την sd ... κάποιο αρχειο .... δεν θυμαμαι καν .... πηγα μετα να κάνω reboot και τωρα εχει κολλήσει στο λογοτυπο και αναβοσβήνει συνεχεια..... επισης δεν το βλεπει ουτε το pc το κινητο..... θυμαμαι οτι και καποιος αλλος το ειχε παθει αλλα δεν μπορω να βρω το ποστ.... για βοηθηστε αν μπορει καποιος.

 

καμια βοηθεια καποιος?

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια καποιος?

 

Έχεις πέσει σε bootloop. Θέλει επαναφορά μέσω του υπολογιστή με το Flashtool.

 

Δες εδώ κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πέσει σε bootloop. Θέλει επαναφορά μέσω του υπολογιστή με το Flashtool.

 

Δες εδώ κι εδώ.

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα αυτό εδώ :

http://www.aliexpress.com/item/New-Tronsmart-T1000-Mirror2-TV-Dongle-Wireless-Display-HDMI-Adapter-Miracast-AirPlay-TV-Stick-Wholesale/1859645683.html

 

Είναι Wireless Display adapter. Δηλαδή κατεβάζεις μια εφαρμογή από το Android/iOS στο κινητό σου, συνδέεις το εργαλείο σε μια θύρα HDMI της τηλεόρασης σου, το συνδέεις στο wifi σου, και μπορείς να δεις ότι έχεις στο κινητό (φωτογραφίες, βίντεο, μουσική) στην τηλεόραση σου ασύρματα από τον καναπέ σου! Δουλεύει τέλεια και για σερφάσεις internet (youtube,κλπ) όπως μπαίνεις από το κινητό σου και να βλέπεις ταινίες στην τηλεόρασή σου!

 

Όσον αφορά από που να το πάρεις, εγώ το πήρα από to2c αλλά εδώ προτείνουν καλύτερα το vickmall ως πιο αξιόπιστο...

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η επιλογή,σε ευχαριστούμε για την πληροφορία,αν και εδώ που τα λέμε εγώ χρησιμοποιώ το mk808b για αυτή την δουλειά εδώ και 2 χρόνια σχεδόν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

 

Τίποτα, πες μου ποιό λειτουργικό σύστημα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...