Jump to content

Επισκευή κινεζικών smartphones


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγοράζοντας κινέζικο κινητό ήξερα ότι μαζί με τα πολύ καλά χαρακτηριστικά, σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή, παίρνω και σημαντικά ρίσκα. Βέβαια, δεν περίμενα ότι θα έρθω αντιμέτωπος με αυτά τόσο σύντομα.

 

Συγκεκριμένα, χθές έγινε κάτι σοβαρό και για πρώτη φορά, πάνω στην αναστάτωση, έβαλα το κινητό στην τσέπη χωρίς θήκη. Ανεβαίνοντας τα σκαλοπάτια, πάνω στη βιασύνη μου, μου πέφτει το κινητό. Το κοιτάω, στην αρχή, 2-3 μικρά σημάδια (όχι στην οθόνη). Μετά, όμως, διαπίστωσα πως δε λειτουργεί το μικρόφωνο. Σήμερα, βλέπω πως δε λειτουργεί ούτε η θύρα micro usb, με αποτέλεσμα να μη μπορώ ούτε να το φορτίσω. Το κινητό είναι το iOCEAN X7S και το παρέλαβα πριν από 9 ημέρες...

 

Έψαξα στο myphone και δε βρήκα κάποιο θέμα σχετικά με επισκευές κινεζικών smartphones (μη ελαττωματικών). Τι γίνεται λοιπόν σε περίπτωση που, με δική μας ευθύνη, προκληθεί κάποια βλάβη σε ένα κινέζικο κινητό; Υπάρχουν καταστήματα στην Αττική που να αναλαμβάνουν την επισκευή τους ή δεν υπάρχει "σωτηρία";

Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

οσα καταστηματα στο σκρουτζ πουλαν κινεζικα,

οσα αποαυτα εχουν σερβις ,συζητα ,διαπραγματευσου τιμη.

 

ερμου σε μια στοα ειναι

το σερβις ενος καταστηματος απο αυτα της ερμου ,

που όποτε παω ειναι σημαντικα φτηνοτερο απο τα αλλα

κ/τα οπως π.χ. το mobi...

 

αχ να θυμονουνα ονομα,ή δρόμους καλύτερα,να σε κατευθυνα:happy:

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν αρκετοί που διορθώνουν κινέζικα κινητά.

Χωρίς να θέλω να διαφημίσω, να ρίξω τους άλλους ή να έχω να κερδίσω κάτι (και φυσικά λένε όλοι τα μαγαζιά που ξέρουν) ένα μαγαζί που πιστεύω πως μπορεί να σε βοηθήσει είναι το experts-mobiles.gr

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Μετά από πέσιμο δεν δούλευε το μικρόφωνο και όταν έσβησε (από άδεια μπαταρία) κ το έβαλα να φορτίσει δεν άναβε το led φόρτισης κ όταν προσπαθώ να το ενεργοποιήσω το μόνο που κάνει είναι να 'ανάβει' στιγμιαία η οθόνη.Λόγω του ότι είναι με ενσωματωμένη μπαταρία κάθε προσπάθεια μου να το ανοίξω κατέληξε άκαρπη.Ποίο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη θα συνιστούσατε να το επισκευάσει?
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που προβληματιζομαι εαν θα αγορασω ενα ωραιο και σχετικα φθηνο κινεζικο , και υστερα θα εχω μπελαδες.. :cry:
Link to comment
Share on other sites

εμ παιδιά αυτά ειναι τα ρίσκα σε ολες τις παραγγελιές είτε απο κίνα είτε απο την ευρωπη, η εξυπηρέτηση και το σερβις της επισκευής,ειναι να μην γίνει η ζημιά, εάν γίνει μετά...έχει πολύ τρέξιμο!!και μένεις και χωρίς κινητό εαν δεν έχεις δεύτερο για να χρησιμοποιησεις μέχρι να φτιαχτεί,εάν και πότε δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που προβληματιζομαι εαν θα αγορασω ενα ωραιο και σχετικα φθηνο κινεζικο , και υστερα θα εχω μπελαδες.. :cry:

 

Μην νομιζεις οτι καποια επωνυμα ειναι ποιο ανθεκτικα απο τα κινεζικα.

Link to comment
Share on other sites

Το huawei που ειχα χαλασε το led και το εστειλαν arvato απο Θεσ/νικη και εκανε 35 μερες να μου ξαναρθει μετα απο 2 μηνες χαλασε το digitizer και ξανακανε 33,αν ειναι να δωσω 90-100 ευρω να παρω μια κινηταρα απο κινα ας μου χαλασει,παραπανω απο 35 μερες θα κανει να παει στην Κινα να μου το φτιαξουν και να μου το ξαναστειλουν?

Για πια εγγυηση μιλαμε αν παρουμε τηλ. απο εδω,τοσα χρονια εχω φαει χοντρη παπαρα απο την nokia,4 στα 5 τηλεφωνα που τους πηγα εντος εγγυησης μου τα εβγαλαν εκτος εγγυησης με την γνωστη δικαιολογια "πηρε υγρασια"!

Αν το Κινεζικο τηλ. που θα παρουμε εχει και ανταλακτικα οπως κατι lenovo και thl και να περασει η εγγυηση των 6 μηνων η του χρονου παραγγελνεις ενα digitizer η μια lcd και την αλλαζεις και μονος!

Εγω προσωπικα δεν θα δινα παραπανω απο 90-100 ευρω για τηλ. απο Κινα με το σκεπτικο οτι και να χαλασει θα αγορασω αλλο ενα ιδιο για να'χω και ανταλακτικα!

Link to comment
Share on other sites

Για μεχρι την τιμη των 100 ευρω ειναι μια χαρα γιατι και να παθει κατι δεν ειναι πολλα τα λεφτα και οπως ειπες εαν δεν φτιάχνετε παίρνεις το ίδιο με αλλα 100 ευρω, και έχεις κα τα ανταλακτικα απο το άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Τις εμπειρίες μας καταθέτουμε εδώ, δεν πρόκειται για προώθηση-διαφήμιση.

Συμφορουμίτης που ασχολείται με επισκευές, γνώστης του αντικειμένου και πολύ οργανωμένος, έδωσε ζωή στο διαλυμένο μου JIAYU με επαγγελματισμό, συνέπεια και λογικότατο κόστος.

Έχει ήδη αναφερθεί στο 3ο πόστ αυτού του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

ναι ο Σταύρος που ειναι αντμιν εδω, έχω καταλάβει ότι το κατέχει πολύ καλά το θέμα των επισκευών και έχει πολύ εμπειρια γενικά στα κινητα απο κινα, εχει το site που εχει προαναφερθεί,και βοηθάει και νεους που δεν σκαμπαζουν πολλά επάνω στα andrioid κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Τις εμπειρίες μας καταθέτουμε εδώ, δεν πρόκειται για προώθηση-διαφήμιση.

Συμφορουμίτης που ασχολείται με επισκευές, γνώστης του αντικειμένου και πολύ οργανωμένος, έδωσε ζωή στο διαλυμένο μου JIAYU με επαγγελματισμό, συνέπεια και λογικότατο κόστος.

Έχει ήδη αναφερθεί στο 3ο πόστ αυτού του θέματος.

 

Για πες μας εαν θελεις βεβαια,ποτε και τι εφτιαξε στο κινητο και ποσο περιπου σου κοστισε.Εσι για να ξερουμε πανο κατω το κοστος επισκευων στη Ελλαδα

Edited by stargreek

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας εαν θελεις βεβαια,ποτε και τι εφτιαξε στο κινητο και ποσο περιπου σου κοστισε.Εσι για να ξερουμε πανο κατο το κοστος επισκευων στη Ελλαδα

 

Θα σε ενημερωσω εγω φιλε μου καλε,για καποιον που κανει επισκευες στα Κινεζικα

Edited by morfo1967
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω οποιος γνωριζει και μπορει να μου αντικαταστηση την οθονη που ραγισε απο το umix2 ας μου στειλει το τηλεφωνο του...βρισκομαι θεσσαλονικη
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε ενα Landvo L200 μου εσπασε η μια επαφη (απο τις 3 οπως φαινεται στη φωτο) και δεν διαβαζει τη SIM.Οποιος ξερει που μπορω να το παω εδω Αθηνα ή πιανουν τα χερια του ας μου στειλει πμ.

http://postimg.org/image/f5o8wkgk1/

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ! εχω δω και 10 μερες ενα elephone p6i ! αφου το κινητο ολα το βραδυ στον υπνο δεν το δουλευω ξαφγικα το πρωι μου κανει κατι γραμμες η οθωνη ! μετα απ οκανα 2-3 ωρες ολα οκ ! εχετε καμια παρομια εμπιρεια ? μηπως δεν παταει η οθωνη καλα ή κατι ακομα που ακουσα οτι δεν ζεστενονται κατι επαθες καλα ? ευχαριστω εκ των προτερων !!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψαχνω καλο μαστορα,κοντα στο κεντρο Αθηνας για να φτιαξω το ηχειο-μεγαφωνο σε ενα Κινεζικο.Το ακουστικο στις κλησεις δουλευει κανονικα και το μικροφωνο,ενω το μεγαφωνο-ηχειο οχι.Δεν ακουγονται ηχοι κλησεις,μουσικη και γενικα κανενας ηχος.Μονο με handsfree.

Οποιος ξερει μαστορα ή πιανουν τα χερια του,παρακληση,ας στειλει πμ.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα παιδιά.. Αγόρασα και εγώ πρόσφατα το Elephone G7.. Για κακή μου τύχη όμως γλίστρησε από τα χέρια μου πριν μπω στο αυτοκίνητο.. Παρά το γεγονός ότι η πτώση ήταν αρκετά δυνατή, δεν έπαθε ιδιαίτερη ζημιά, εκτός από το κουμπί κλειδώματος/ξεκλειδώματος, που μισοξεκόλλησε :wacko:. Μήπως ξέρετε κανένα μαγαζι που μπορώ να το πάω για επισκευή εδώ Θεσσαλονίκη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Αγόρασα και εγώ πρόσφατα το Elephone G7.. Για κακή μου τύχη όμως γλίστρησε από τα χέρια μου πριν μπω στο αυτοκίνητο.. Παρά το γεγονός ότι η πτώση ήταν πολυτά δυνατή, δεν έπαθε ιδιαίτερη ζημιά, εκτός από το κουμπί κλειδώματος/ξεκλειδώματος, που μισοξεκόλλησε :wacko:. Μήπως ξέρετε κανένα μαγαζι που μπορώ να το πάω για επισκευή εδώ Θεσσαλονίκη?

 

Πάνε Κωνσταντίνουπολιτικά περίπου στο κέντρο τους δεν θυμάμαι οδό το μαγαζι λέγετε κεντρο τεχνολογίας (αν θυμάμαι καλά) είναι ακριβώς απέναντι από το σμ μασουτης,εκεί αλλαξα οθόνη στο thl w11 πολυ εξυπηρετικός ο τύπος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...