Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας αναφέρω την εμπειρία μου με την Vivodi.

 

Πριν 4 μήνες έκανα αίτηση για cabletv με ADSL και σταθερή τηλεφωνία (3 play). Με είχαν ενημερώσει ότι η υπηρεσία ήθελε ένα μήνα να ενεργοποιηθεί.

 

Μετά από δύο μήνες τους έπερνα κάθε εβδομάδα τηλέφωνο και μετά από πολλές ώρες αναμονή όταν τους έβρισκα μου έλεγαν να περιμένω και ότι δεν ήξεραν ποτε θα ενεργοποιηθεί. Επειδή κάθε κλήση ατο 5ψήφιο νούμερο χρεώνεται πλήρωνα κάθε φορά γύρω στα 10-20€ για να μην λάβω καμμία απάντηση.

 

Στο τέλος έμαθα ότι αρκετοί γνωστοί μου είχαν την ίδια εμπειρία ενώ κανένας δεν είχε αποκτήσει σύνδεση μετά από χρόνο πάνω από 4 μήνες οπότε και ακύρωναν την αίτησή τους.

 

Στο τέλος τους ζήτησα να ακυρώσω την αίτησή μου και μου ζήτησαν φωτοτυπία ταυτότητας και ΑΦΜ. Τους έστειλα λοιπόν μια επιστολή με παράπονα ενώ τους διευκρίνησα ότι επιθυμώ να διακοπεί άμεσα το αίτημα ενώ δεν στέλνω σε ανώνυμη θέση (το τηλεφωνικό τους κέντρο δεν έλεγε ποτέ ονομα υπευθύνου παρά μόνο αριθμούς θέσης) προσωπικά δεδομένα. Τελικά το ακυρώσαν ενώ σε απάντηση ρίξανε το φταίξιμο στον ΟΤΕ ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι δεν είχε λάβει πότέ σχετικό αίτημα της VIVODI.

Τι να πω αυτός που φταίει είναι η ΕΕΕΤ και το κράτος που τους επιτρέπει να κοροιδεύουν τον κόσμο.

 

Σε κάθε περίπτωση έκανα αίτημα τώρα στην Forthnet που είναι λίγο πιο ακριβή στο πάγιο και δεν έχει tv. Ελπίζω να μην συναντήσω τα ίδια και να έχω κάποια ημέρα την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

απο τις 5/6 έχει λήξει το προπληρωμένο cube(shared LLU) και αποφάσισα να κρατήσω το αορίστου...

προχθές ήρθε ο λογαριασμός για τον μήνα και ήταν 41Ε για περίοδο χρήσης 1/6 εως 30/6 κάτι που μου φαίνεται υπερβολίκό

υπάρχει περίπτωση να έγινε κάποιο λάθος?γιατι με 2 μήνες βγάζω το cube που πλήρωσα 99Ε

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Πάντως...είναι απαράδεκτη η τακτική των εταιρειών να χρεώνουν τόσο ακριβά την πρόσβαση στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών...και να έχουν μάλιστα και τόσο απαράδεκτα μεγάλη αναμονή! Που είσαι ΕΕΤΤ...οεο???
Link to comment
Share on other sites

1024/256

Λογικα τελειωσε το προπληρωμενο σου στα μεσα του μηνα και πληρωσες τις λιγες μερες του μηνα και προπληρωσες τον επομενο.

Ετσι γινετε και σε μενα που εχω forthnet,αυτο γινετε στον πρωτο λογαριασμο μετα θα ειναι γυρω στα 22-23ευρω.

Α,και δεν εισαι shared εισαι μεσω ΟΤΕ ,δεν ξερω κανενα παροχο με DSLAM στην Χαλκιδικη.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε πιαδια?εκανα αιτηση για να αναβαθμησω την γραμμη μου απο 2048/256 σε 10240 την εκανα πριν 15 μερες(ημερολογιακες) περιπου,ξερει κανεις ποτε θα γινει η αναβαθμηση?ειμαι σθνδρομητης vivodi full
Link to comment
Share on other sites

Λογικα τελειωσε το προπληρωμενο σου στα μεσα του μηνα και πληρωσες τις λιγες μερες του μηνα και προπληρωσες τον επομενο.

Ετσι γινετε και σε μενα που εχω forthnet,αυτο γινετε στον πρωτο λογαριασμο μετα θα ειναι γυρω στα 22-23ευρω.

Α,και δεν εισαι shared εισαι μεσω ΟΤΕ ,δεν ξερω κανενα παροχο με DSLAM στην Χαλκιδικη.

έχεις δίκιο είμαι μέσω οτε....

ευχαριστώ για την απάντηση

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας κ απο εμενα

Σημερα μου στειλανε mail οτι στις 15/7 ληγει η προπληρωμενη συνδεση ADSL CUBE που εχω (2048/640)

Οποτε τι με συμβουλευετε να κανω??Να κανω αιτηση απο τωρα για ΜΑΧΧ 10??Να το αφησω να παει αοριστου κ μετα να κανω αιτηση για ΜΑΧΧ 10 ή να το αφησω να γινει αοριστου κ να μεινω στην ιδια ταχυτητα??Υπαρχει περιπτωση να αναβαθμιστω αυτοματα σε ΜΑΧΧ 10??

Σε καθε περιπτωση ποσο θα ειναι το κοστος??

Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου??

Η γνωμη σας θα μετρησει πολυ μιας κ ειμαι ψιλοασχετος...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα!

Εχω παρει το DSLCube της VIVODI με προσφορα 5+3 μηνες δωρο.Οι 8 μηνες μου λήγουν τον Σεπτεμβριο.Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

1) Πότε θα πρέπει να κάνω αίτηση διακοπής της σύνδεσης?

2) Αν κανω αίτηση διακοπης θα χρεωθώ με κάποιο ποσό?

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει εδώ και 3 μ'ηνες αίτηση σε αυτό το πρόγραμμα, αλλά δυστηχώς δεν με έχουν συνδέσει ακόμα λόγω αναβάθμισης δικτύου. βέβαια αυτό με έχει στεναχωρήσει γιατί δείχνει ασυνέπεια σε αυτό που μου είχαν πει πριν την αίτηση. θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που είναι στην vivodi

1) υπάρχει κανένας περιορισμός στην πρόσβαση μου σε προγράμματα p2p όπως το emul?

2) δουλεύει το router ως modem για να μπορώ να το κλείνω και να το ξανανοίγω χωρίς να μου απενεργοποιεί το τηλέφωνο ώστε να αλλάζω ip για να μπορώ να κατεβάζω από το rapidshare χωρίς να περιμένω με τις ώρες

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1)Οχι δεν υπαρχει περιορισμος,απλα θα κανεις port forward και θα εισαι ενταξει.

2)Αν κλεισεις το router δεν θα εχεις τηλεφωνο μεχρι να ξανασυνχρονισει.

Α,και τα πολλα restart δεν στα συστηνω,το vood ειναι για κλαμματα.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα!

Εχω παρει το DSLCube της VIVODI με προσφορα 5+3 μηνες δωρο.Οι 8 μηνες μου λήγουν τον Σεπτεμβριο.Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

1) Πότε θα πρέπει να κάνω αίτηση διακοπής της σύνδεσης?

2) Αν κανω αίτηση διακοπης θα χρεωθώ με κάποιο ποσό?

Και σε μένα λήγει τότε , πήρα σήμερα τηλέφωνο για προπληρωμένο πακέτο και αφού μου είπαν ότι δεν υπάρχει πια , μου είπαν τα εξής:

Ότι πριν την λήξη κατά πάσα πιθανότητα θα έχω αναβαθμισθεί στο Max10 και μετά την λήξη θα πληρώνω 25€ τον μήνα. Εμένα μου ακούγεται καλό και εάν είναι όπως μου τα είπαν συνεχίζω με την Vivodi , αλλιώς θα ψάξω για αλλού. Σημειώνω ότι είμαι στο δίκτυο τους στα 4096/256 και μέχρι τώρα εάν εξαιρέσεις την δυόμιση μηνών αναμονή για την σύνδεση δεν έχω το παραμικρό παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

Η δικία μου εμπειρία με τη vivodi είναι η χειρότερη δυνατή.Εκτός του ότι η συσκευασία που κυκλοφορεί με την usb σύνδεση δεν λειτουργεί όπως λένε οι οδηγίες,αλλά χρειάζεται σύνδεση με ethernet,εκτός του ότι περίμενα καναδυό μήνες να με ενεργοποιήσουν, εκτός του ότι δεν μπορώ να συνδεθώ,γιατί έχει λέει πρόβλημα η γραμμή μου,δεν μπορώ να μιλήσω και με τους τεχνικούς που την εξετάζουν γιατί λέει θα με πάρουν αυτοί.Αυτοί όμως με έχουν γραμμένο κανονικότατα και εδώ και 4 βδομάδες έχω μόνο ένα sms με κάτι άχρηστους κωδικούς και κάτι φωτάκια στο μόντεμ να αναβοσβήνουν.Ευτυχώς που δεν έκοψα την αλτεκ που ειχα πριν.

Μαύρο χάλι.Μόλις τελειώσει η συνδρομή θα φύγω τρέχοντας από δαύτους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ ειχατε altec 768 και αγοαρασατε το dsl-cube σωστα?

Πηγατε να το ενεργοποησετε στην ιδια γραμμη που ειναι και η altec?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω το dsl-cube με 1024 download μέσω ΟΤΕ. (επαρχία...)

 

Λήγει 10/9.

 

Θα παραμείνει στα 1024 αλλά θα με χρεώνουν 25 ευρώ/μήνα; Με συμφέρει να την κόψω; Παραπονο δεν έχω κανένα, αλλά σκέφτομαι ότι είναι ακριβή έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις υπομονη χωρις ιντερνετ,οταν ληξει παρε ενα αλλο πακετο που να εχει καμια προσφορα παλι,αλλα θα μεινεις μπορει και μηνα χωρις ιντερνετ.

Αν μπορεις λιγες μερες χωρις ιντερνετ,οταν ληξει,διεκοψε και βαλε conx στο ενεργοποιουν σε τρεις μερες(δεν ξερω ποσο θα παρει να κοψουν τον προηγουμενο παροχο,αλλα αν πας σε κανα oteshop και πεις θελω Οτε και οχι Vivodi,κτλ κτλ θα σκιστουν)με 20,83 = 1Mbit,με 27,73 = 2Μbit,δεν ξερω ομως αν θελουν τιποτα τελος ενεργοποιησης.

Αν δεν μπορεις ουτε λεπτο χωρις ιντερνετ συνεχισε με 25 το μηνα.

Αυτα.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μόλις λήξη το πακέτο σου θα πληρωνεις 22 ε και οχι 25!!

Αυτο δεν ισχυει?

http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=125

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...