Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 Neo (SM-N750/7505)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα. επαναφερω μια ερώτηση του Deadly Sin σχετικά με το σήμα. Εμένα συχνά δείχνει 0-1 μπάρες. Καποιες κλήσεις τις χάνει και εμφανίζονται μετά ως αναπάντητες. Εαν κανείς έχει το ίδιο πρόβλημα και εαν ξέρετε τι φταίει.

Vodafone έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και από εμένα. επαναφερω μια ερώτηση του Deadly Sin σχετικά με το σήμα. Εμένα συχνά δείχνει 0-1 μπάρες. Καποιες κλήσεις τις χάνει και εμφανίζονται μετά ως αναπάντητες. Εαν κανείς έχει το ίδιο πρόβλημα και εαν ξέρετε τι φταίει.

 

Vodafone έχεις?

 

Εγω εχω wind παντως και λειτουργια δικτυου wcdma/gsm μιας και το lte ειναι ονειρο απατηλο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγψ κάτι, πηρα μια θήκη πλαστική που κουμπώνει στο κινητό, και τώρα παρατήρησα οτι εχει σαν σπασίματα στις γωνίες, παίζει να είναι από την θήκη;;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω τη βοηθεια σας.σε κινητο φιλου αρχισε ξαφνικα να χτυπαει ο ηχος ειδοποιεισεων ανα 2-3λεπτα και δεν σταματαει με τιποτα το κιν ειναι μαμα τελειως ουτε root ουτε τιποτα.ξερει κανεις κατι ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Πως αυτό επηρεάζει ; σε άλλο κινητό το σήμα είναι καλό και κυρίως σταθερό.

Είναι θέμα της Vodafone μάλλον γιατί το ίδιο παθαίνω και γω και η γυναίκα μου με το iPhone

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα της Vodafone μάλλον γιατί το ίδιο παθαίνω και γω και η γυναίκα μου με το iPhone

Καλημέρα και πάλι. δεν το κάνει όμως όταν βάζω τη sim στο παλιό κινητό...

Μιλησα με Samsung μου είπαν να δοκιμάσω με άλλη sim και αν το κάνει και εκεί να δοκιμάσω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. Αν ούτε αυτό δουλέψει να το παω στο σέρβις να το κοιτάξουν. Αυτά τα νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω τη βουλγάρικη έκδοση, ακολουθόντας αυτά τα βήματα, αλλά όταν πατάω start λέει:

 

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<ID:0/003> Complete(Write) operation failed.

 

Εντομεταξύ, όταν πατάω Home + Volume Down στην εκκίνηση, μπένει σε safe mode και όχι σε download mode. Μήπως φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω τη βουλγάρικη έκδοση, ακολουθόντας αυτά τα βήματα, αλλά όταν πατάω start λέει:

 

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<ID:0/003> Complete(Write) operation failed.

 

Εντομεταξύ, όταν πατάω Home + Volume Down στην εκκίνηση, μπένει σε safe mode και όχι σε download mode. Μήπως φταίει αυτό;

Για να μπείς σε download mode πρέπει να πατήσεις Volume down + Home + Power
Link to comment
Share on other sites

Για να μπείς σε download mode πρέπει να πατήσεις Volume down + Home + Power

 

Ναι, ήθελε ταυτόχρονα και μετά volume up. Μπήκα. Αλλά εξακολοθώ να μην μπορώ να κάνω update:

<ID:0/004> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> N7505XXUCOA1_N7505OXXCOA1_N7505XXUCNL1_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/004> Odin v.3 engine (ID:4)..

<ID:0/004> File analysis..

<ID:0/004> SetupConnection..

<ID:0/004> Initialzation..

<ID:0/004> Get PIT for mapping..

<ID:0/004> Firmware update start..

<ID:0/004> SingleDownload.

<ID:0/004> sboot.bin

<ID:0/004> NAND Write Start!!

<ID:0/004> boot.img

<ID:0/004> recovery.img

<ID:0/004> system.img

<ID:0/004> modem.bin

<ID:0/004> cache.img

<ID:0/004> hidden.img

<ID:0/004> FAIL!

<ID:0/004>

<ID:0/004> Complete(Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Link to comment
Share on other sites

Και μετά ήθελε volume up. Μπήκα. Αλλά εξακολοθώ να μην μπορώ να κάνω update:

<ID:0/004> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> N7505XXUCOA1_N7505OXXCOA1_N7505XXUCNL1_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/004> Odin v.3 engine (ID:4)..

<ID:0/004> File analysis..

<ID:0/004> SetupConnection..

<ID:0/004> Initialzation..

<ID:0/004> Get PIT for mapping..

<ID:0/004> Firmware update start..

<ID:0/004> SingleDownload.

<ID:0/004> sboot.bin

<ID:0/004> NAND Write Start!!

<ID:0/004> boot.img

<ID:0/004> recovery.img

<ID:0/004> system.img

<ID:0/004> modem.bin

<ID:0/004> cache.img

<ID:0/004> hidden.img

<ID:0/004> FAIL!

<ID:0/004>

<ID:0/004> Complete(Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Η συγκεκριμένη ρομ που προσπαθείς να περάσεις εχει διαφορετικού μεγέθους hidden.img απο την δικιά σου και αποτυγχάνει το odin στην εγγραφή του (προφανώς φοράς διαφορετικού region rom απο αυτή που θέλεις να περάσεις).Για να την βάλεις χωρίς να σου πετάει fail,θα πρέπει να βρείς το .pit file που αντιστοιχεί σε αυτή την ρομ ώστε να την φλασάρεις με repartition.Ψάξε στο xda ή κάνε ενα search στο google και αν το βρείς βάλε φωνή να σου πω πως θα το κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ρομ που προσπαθείς να περάσεις εχει διαφορετικού μεγέθους hidden.img απο την δικιά σου και αποτυγχάνει το odin στην εγγραφή του (προφανώς φοράς διαφορετικού region rom απο αυτή που θέλεις να περάσεις).Για να την βάλεις χωρίς να σου πετάει fail,θα πρέπει να βρείς το .pit file που αντιστοιχεί σε αυτή την ρομ ώστε να την φλασάρεις με repartition.Ψάξε στο xda ή κάνε ενα search στο google και αν το βρείς βάλε φωνή να σου πω πως θα το κάνεις.

 

Έψαξα αρκετά, αλλά δε μπορώ να το βρω. Θα δοκιμάσω όλα τα υπόλοιπα region για τα οποία έχει βγει το update, μήπως κάποιο έχει ίδιου μεγέθους hidden.img. Δυστυχώς, το μόνο site που τα έχω βρει με περιορίζει σε 1 download κάθε 2 ώρες.

 

Edit: Τώρα κατεβάζω την Πορτογαλική (73kb/sec μόνο! - 5 ώρες θέλει). Αν δε δουλέψει, σκέφτομαι μια άλλη ιδέα. Έχω τη γαλλική 3.4.39. Απ' ότι έχω καταλάβει, εσείς έχετε την ελληνική 3.4.39 και έχει ίδιου μεγέθους hidden.img με τη βουλγάρικη, γι αυτό δεν έχετε πρόβλημα. Αν βρω το .pit file της ελληνικής 3.4.39 και τη βάλω, μετά θα μπορώ να βάλω κι εγώ εύκολα το βουλγάρικο update, σωστά;

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αρκετά, αλλά δε μπορώ να το βρω. Θα δοκιμάσω όλα τα υπόλοιπα region για τα οποία έχει βγει το update, μήπως κάποιο έχει ίδιου μεγέθους hidden.img. Δυστυχώς, το μόνο site που τα έχω βρει με περιορίζει σε 1 download κάθε 2 ώρες.
Κάνε ένα reboot το ρουτερ ώστε να αλλάξει η ip σου και θα μπορείς να κατεβάσεις άμεσα ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στα καλά καθούμενα η συσκευή έκανε από μόνη της restart, να ανησυχώ;

 

Εμένα το παλιό κινητό μου έκανε restart όταν υπερφορτωνόταν ή υπερθερμαινόταν, για να προστατευθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ισως φταιει καποια εφαρμογη που εβαλες προσφατα ή μπορει απλα να εφαγε κανενα σκαλωμα. Αν δεν στο εχει κανει στο παρελθον και δεν το επαναλαβει στο εγγυς μελλον δεν βρισκω λογω ανησυχιας.

 

Ασχετο - σχετικο:

Μου ηρθε χθες αυτη η θηκη http://www.ebay.co.uk/itm/121340772884?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=420287244919&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT σε μαυρο/μαυρο. Εκανε ενα μηνα κοντα για να ερθει απο κινα. Λοιπον για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη θα ελεγα και προστατευει πολυ καλα το κινητο (οχι, δεν το εριξα για να δοκιμασω :lol: ). Υπαρχει μαγνητης για να μενει κλειστη η θηκη, σημαντικο θα ελεγα. Στις φωτογραφιες δεν το εχει αλλά κανονικα η θηκη εχει το σημα της Mercury, ειναι αυτη που βρισκουμε και στο skroytz.

Το μονο προβλημα που εντοπισα ειναι με τον φορτιστη. Ναι μεν μπαινει το βυσμα και φορτιζει το κινητο αλλά το ανοιγμα της θηκης δεν ειναι αρκετα μεγαλο για να κουμπωσει καλα το βυσμα στο κινητο. Ο samsung φορτιστης εχει και μεγαλο πλαισιο γυρω απο το βυσμα βεβαια, με εναν lg φορτιστη κουμπωνει κανονικα μιας και ειναι πιο μαζεμενο το πλαισιο γυρω απο το βυσμα.

Ενα πιο υποκειμενικο προβλημα ειναι οτι μου κανει πολυ ογκωδες τωρα το συνολο θηκη - κινητο και σκεφτομαι για pouch θηκη.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο fail και το πορτογαλικό update :( Θα προσπαθήσω αυτό που είπα πριν τώρα:

"Έχω τη γαλλική 3.4.39. Απ' ότι έχω καταλάβει, εσείς έχετε την ελληνική 3.4.39 και έχει ίδιου μεγέθους hidden.img με τη βουλγάρικη, γι αυτό δεν έχετε πρόβλημα. Αν βρω το .pit file της ελληνικής 3.4.39 και τη βάλω, μετά θα μπορώ να βάλω κι εγώ εύκολα το βουλγάρικο update, σωστά;"

 

Edit: Εδώ το .pit file που δείνει ο "m80dv" για ποιά version ποιάς χώρας είναι;

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να βρω τα σωστά pit file. Το κινητό μου είναι νεκρό για 1 μέρα. Θέλω να γυρίσω πίσω στην έκδοση που είχα πριν και να παρατήσω το update, αλλά δεν ξέρω πως. Πρέπει να φύγω για επαρχία και δεν έχω κινητό :(
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να βρω τα σωστά pit file. Το κινητό μου είναι νεκρό για 1 μέρα. Θέλω να γυρίσω πίσω στην έκδοση που είχα πριν και να παρατήσω το update, αλλά δεν ξέρω πως. Πρέπει να φύγω για επαρχία και δεν έχω κινητό :(

 

Ισως λεω βλακεια αλλά μεσω kies δεν μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

Το kies λέει συνεχώς "connecting", αλλά δε συνδέεται ποτέ με το κινητό.

 

Στο Odin δεν έχει ίδιο μέγεθος hidden.img ούτε το σλοβάκικο (ORX) update.

Κατέβασα το SM-N750 Orignal Firmware με τα αρχεία BL, AP, CP, CSC και το pit, αλλά και αυτί μου βγάζει fail:

 

...

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<ID:0/003> Initialzation..

<ID:0/003> Set PIT file..

<ID:0/003> DO NOT TURN OFF TARGET!!

<ID:0/003> FAIL!

<ID:0/003>

<ID:0/003> Re-Partition operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

 

Εντομεταξύ, το original είναι το μόνο στο οποίο αν βάλω μαναχό το αρχείο AP, βγάζει succeed. Μετά το κινητό βγάζει το λογότυπο "Samsung GALAXY Note 3 Neo", σαν να πρόκειται να ξεκινήσει, όμως κολλάει εκεί.

 

Κοντεύω να τρελαθώ. Τί βλακεία να πάω να κάνω update ενώ ήταν όλα μια χαρά; Που να φανταστώ ότι εμπεριέχει κίνδυνο ένα official update; Άλλη μια μέρα χωρίς να το έχω φτιάξει και χάνω το πλοίο (ή το κινητό).

Link to comment
Share on other sites

Το kies λέει συνεχώς "connecting", αλλά δε συνδέεται ποτέ με το κινητό.

 

Στο Odin δεν έχει ίδιο μέγεθος hidden.img ούτε το σλοβάκικο (ORX) update.

Κατέβασα το SM-N750 Orignal Firmware με τα αρχεία BL, AP, CP, CSC και το pit, αλλά και αυτί μου βγάζει fail:

 

...

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<ID:0/003> Initialzation..

<ID:0/003> Set PIT file..

<ID:0/003> DO NOT TURN OFF TARGET!!

<ID:0/003> FAIL!

<ID:0/003>

<ID:0/003> Re-Partition operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

 

Εντομεταξύ, το original είναι το μόνο στο οποίο αν βάλω μαναχό το αρχείο AP, βγάζει succeed. Μετά το κινητό βγάζει το λογότυπο "Samsung GALAXY Note 3 Neo", σαν να πρόκειται να ξεκινήσει, όμως κολλάει εκεί.

 

Κοντεύω να τρελαθώ. Τί βλακεία να πάω να κάνω update ενώ ήταν όλα μια χαρά; Που να φανταστώ ότι εμπεριέχει κίνδυνο ένα official update; Άλλη μια μέρα χωρίς να το έχω φτιάξει και χάνω το πλοίο (ή το κινητό).

Όταν σου κολλήσει στο λογότυπο της samsung,βγαλε - βαλε μπαταρία, μπες αμέσως στο recovery και κάνε wipe data και cache.Κάνε εκκίνηση το κινητό και λογικά θα πρέπει να ανοίξει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 Neo (SM-N750/7505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...