Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 Neo (SM-N750/7505)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανενα νεο για lollipop εχουμε?

Την περιμένουμε από μέρα σε μέρα. Δεν έχουμε κάτι πιο συγκεκριμένο.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την περιμένουμε από μέρα σε μέρα. Δεν έχουμε κάτι πιο συγκεκριμένο.

 

Ειδα κατι για 3/2 ελπιζω!!! Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Την περιμένω κι εγώ ανυπόμονα, για να κάνω επιτέλους root, καθώς αν κάνω σε 4.2, μετά την αναβάθμιση σε lolipop δεν ξέρω αν θα πρέπει να ξανακάνω.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσοι δεν έχουμε πάρει ακόμα Kitkat,πχ με Βουλγάρικο Product code, η δική μου συμβουλή θα ήταν να μην βιαζόμαστε, γιατί αυτό που παρατηρώ εδώ και καιρό στο http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-N7505 είναι η Samsung εκδίδει συνέχεια και για χώρες που έχει δώσει την Kitkat καινούργια firmawares με ανανεωμένο change list (Kernel), αυτό σημαίνει οτι ακόμα διορθώνονται προβλήματα... ;)

Και ανήκω στην κατηγορία των χρηστών, που όταν αποφασίσει να περάσει την Kitkat, θα ήθελε να είναι και στην πιο ολοκληρωμένη μορφή της, γιατί θα ξανά χτιστεί από την αρχή το Note... ;) :)

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το σκεφτηκα αυτο αν και ειμαι σιγουρος οτι οι αλλαγες ειναι απειροελαχιστες, μπορει να κανω λαθος βεβαια. Παντως με τετοια καθυστερηση για να παρουν ολα τα neo την kitkat αρχιζω να πιστευω οτι η lolipop ειναι ονειρο μακρινο :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το σκεφτηκα αυτο αν και ειμαι σιγουρος οτι οι αλλαγες ειναι απειροελαχιστες, μπορει να κανω λαθος βεβαια. Παντως με τετοια καθυστερηση για να παρουν ολα τα neo την kitkat αρχιζω να πιστευω οτι η lolipop ειναι ονειρο μακρινο :rolleyes:

 

Δεν είναι καθόλου απειροελάχιστες φίλε μου!!

Επειδή έχω παίξει στο προηγούμενο samsung που είχα με διάφορες stock roms, μπορεί να υπάρξουν τεράστιες διαφορές ακόμα και στην απόδοση, ή ακόμα και στην ασφάλεια του λειτουργικού που κλείνουν τρύπες, μου έχει τύχει και αυτό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να βάλει κάποιος Lollipop από Jelly Bean πρέπει να περάσει πρώτα από την Kit Kat;;

Και κάτι άλλο: Στο κινητό έχω παλιά κάρτα sim 3g. Πρέπει ή καλό είναι να την αντικαταστήσω με 4g;;

Edited by geokaza
Link to comment
Share on other sites

Πριν μισή ώρα βγήκε και η Kitkat για το Βουλγάρικο Product Code... ;)

Προσωπικά επειδή έχω να κάνω αρκετά πράγματα backup θα αργήσω να το περάσω, όσοι το περάσουν ας μας πούνε και απόψεις!! (είναι και με τον τελευταίο Kernel... ;) )

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαρμοσυνα νέα!

Ένα μήνα κοντά που το έχω το κινητο δεν περνουσα πολλά πράγματα επειδή περίμενα kitkat, μόλις φόρτωσα εφαρμογές που ηθελα, άλλαξα launcher κτλ τσουπ βγαίνει η kitkat για bgl. Πάμε πάλι από την αρχή :p

 

Edit : τη κατεβάζω τώρα, μόλις έκανα έλεγχο για ενημερώσεις τη βρήκε

Edited by ^Deadly_Sin^
Link to comment
Share on other sites

Γιατί από την αρχή;

Σε εμένα που την εγκατέστησα μόλις τώρα (4.4.2), τα βρήκα όλα όπως πριν.

Βέβαια είμαι νέος στο Android και μπορεί να εννοείς κάτι άλλο που δεν το πιάνω.

 

Και ξαναρωτάω μήπως μπορείτε και μου απαντήσετε: Στο κινητό έχω παλιά κάρτα sim 3g. Πρέπει ή καλό είναι να την αντικαταστήσω με 4g;;

Link to comment
Share on other sites

Ε μερικές φορές αν δεν κάτσει καλά η αναβάθμιση ένα factory reset διορθώνει τη κατάσταση. Προσωπικά δεν έκανα γιατί βαριομουν και βλέπω ότι όλα δουλεύουν ρολόι.

Με κιτκατ απογειωθηκε το κινητο. Κάτι ψιλοσκαλωματα στο browser και στις εναλλαγές σελίδων στο app drawer εξαφανιστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο fail που δεν έχει ράδιο. Αν και σπάνια το χρησιμοποιώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να προσθέτουμε δυνατότητες στις συσκευές μας και όχι να αφαιρούμε…!Το ράδιο δεν πρέπει να λείπει από κανένα κινητό γιατί:

1. Δεν κοστίζει τίποτα ως hardware, υπάρχει και σε κινητά των 20 ευρώ.

2. Δεν κοστίζει να το ακούς.

3. Πιάνει παντού, όχι σαν το 3G

4. Καίει πολύ λιγότερη μπαταρία από το 3G.

Αρε sammy....:down:

Link to comment
Share on other sites

Για το βουλγαρικό η αναβάθμιση είναι απο χθες ΟΤΑ σε 4.4.2. Την εγκατεστησα και το μονο θέμα που έχω δει μέχρι τώρα σε πρόβλημα, είναι οτι όταν αναποδογυρισεις το τηλέφωνο για mute σε εισερχόμενη κληση, τοτε διακόπτεται η ίδια η κλήση και βγάζει μήνυμα οτι η διαδικασια com.sec.phone διακόπηκε. Πολύ σπαστικο παντως.
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Για το βουλγαρικό η αναβάθμιση είναι απο χθες ΟΤΑ σε 4.4.2. Την εγκατεστησα και το μονο θέμα που έχω δει μέχρι τώρα σε πρόβλημα, είναι οτι όταν αναποδογυρισεις το τηλέφωνο για mute σε εισερχόμενη κληση, τοτε διακόπτεται η ίδια η κλήση και βγάζει μήνυμα οτι η διαδικασια com.sec.phone διακόπηκε. Πολύ σπαστικο παντως.
Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και θα στρώσουν όλα ;)
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και θα στρώσουν όλα

 

Καλησπέρα. Το δοκίμασα αλλά πρέπει να είναι glitch της rom. Ακόμα και μετά από όλα τα wipes σε cache κλπ και επαναφορά από recovery mode. Εάν κανείς φίλος έχει καμιά λύση, ευπρόσδεκτη

Edited by cookieman
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και θα στρώσουν όλα

 

Καλησπέρα. Το δοκίμασα αλλά πρέπει να είναι glitch της rom. Ακόμα και μετά από όλα τα wipes σε cache κλπ και επαναφορά από recovery mode. Εάν κανείς φίλος έχει καμιά λύση, ευπρόσδεκτη

Εγὠ σου εἰπα να κἀνεις "μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" (αυτό γίνεται μόνο μέσα απο το μενού των ρυθμίσεων,δεν ανέφερα κάτι για recovery) για να γίνει και format η εσωτερική sd.
Link to comment
Share on other sites

Εγὠ σου εἰπα να κἀνεις "μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" (αυτό γίνεται μόνο μέσα απο το μενού των ρυθμίσεων,δεν ανέφερα κάτι για recovery) για να γίνει και format η εσωτερική sd.

Πρώτα έκανα format μέσω επαναφοράς, κανονικά, όπως το περιγράφεις, και όταν και πάλι γινόταν το ίδιο, έκανα και ένα γενικό μέσω του recovery. Τζίφος και στα δύο. Θα πάρω αύριο Samsung να δω μήπως και ξέρουν κάτι, αν και δεν το νομίζω..

Update. Ξαναπέρασα και τη rom μέσω Kies. Τα ίδια χάλια. Βασικά παρατήρησα και αρκετά άλλα μικροπροβληματάκια. Άντε μήπως έρθει η android 5 και αλλάξει κάτι, γιατί για μεμονωμένα fix update, το βλέπω χλωμό για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Edited by cookieman
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα έκανα format μέσω επαναφοράς, κανονικά, όπως το περιγράφεις, και όταν και πάλι γινόταν το ίδιο, έκανα και ένα γενικό μέσω του recovery. Τζίφος και στα δύο. Θα πάρω αύριο Samsung να δω μήπως και ξέρουν κάτι, αν και δεν το νομίζω..

Update. Ξαναπέρασα και τη rom μέσω Kies. Τα ίδια χάλια. Βασικά παρατήρησα και αρκετά άλλα μικροπροβληματάκια. Άντε μήπως έρθει η android 5 και αλλάξει κάτι, γιατί για μεμονωμένα fix update, το βλέπω χλωμό για το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Ποιας χώρας είναι το Note 3 Neo σου φίλε μου; (δηλαδή ποιο Product Code έχει; )

Link to comment
Share on other sites

Ποιας χώρας είναι το Note 3 Neo σου φίλε μου; (δηλαδή ποιο Product Code έχει; )

 

BGL πρεπει να εχει ο συνφορουμιτης, το αναφερει λιγο πιο πανω ;)

 

Τωρα που γλυκαθηκαμε με kitkat ποτε λετε για lollipop? Μαρτιο - Απριλιο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με Βουλγάρικο το έχω και εγώ το πρόβλημα με το com.sec.phone

Άλλο πρόβλημα δεν έχω μέχρι στιγμής.

Μπορείς να κάνεις Mute τις κλήσεις και με air command και πιο εύκολο ;-)

Η Rom είναι WOOOW μέχρι στιγμής.

Αυτό πρέπει να είναι μικροπρόβλημα του Kernel, και απ'όσο παρατηρώ καιρό τώρα μέσω του http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-N7505 μια χαρά ασχολείται η Samsung με το Neo και βγάζει συνέχεια καινούργιες εκδόσεις του Kernel (Changelist) ακόμα για χώρες που έχει δώσει την Kitkat.

Λογικά πρέπει να το έχουμε όσοι έχουμε την έκδοση του Kernel 3882899.

Ας το επιβεβαιώσουν και οι υπόλοιποι συμφορίτες με την έκδοση 3882899 αλλά και όσοι είναι χωρίς αυτήν!! :)

Θα βγάλει και άλλες εκδόσεις του Kernel όπως το βλέπω...

 

Καλό είναι να το αναφέρομαι ως πρόβλημα στην Samsung και καλύτερα γραπτώς...

Αν βρει κάποιος Link για την αναφορά προβλημάτων ας το δώσει εδώ, θα το ψάξω και εγώ αργότερα...

 

Και δεν θα προβώ σε κανέναν πειραματισμό παραπέρα, γιατί όπως μας αναφέρει ο cookieman έχει δοκιμάσει όλους τους τρόπους...

Εγώ πριν κάνω το update μέσω OTA καθάρισα τα partitions και την cache, και με τις δύο επιλογές που έχει από την recovery και 2 φορές απανωτά, και αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο με την επιλογή που υπάρχει στις επιλογές του λειτουργικού. και έλεγξα αν έχει γίνει format και στην εσωτερική SD μετά το update και είχε γίνει κανονικά.

Αυτά.

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με Βουλγάρικο το έχω και εγώ το πρόβλημα με το com.sec.phone

Άλλο πρόβλημα δεν έχω μέχρι στιγμής.

Μπορείς να κάνεις Mute τις κλήσεις και με air command και πιο εύκολο ;-)

Η Rom είναι WOOOW μέχρι στιγμής.

Αυτό πρέπει να είναι μικροπρόβλημα του Kernel, και απ'όσο παρατηρώ καιρό τώρα μέσω του http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-N7505 μια χαρά ασχολείται η Samsung με το Neo και βγάζει συνέχεια καινούργιες εκδόσεις του Kernel (Changelist) ακόμα για χώρες που έχει δώσει την Kitkat.

Λογικά πρέπει να το έχουμε όσοι έχουμε την έκδοση του Kernel 3882899.

Ας το επιβεβαιώσουν και οι υπόλοιποι συμφορίτες με την έκδοση 3882899 αλλά και όσοι είναι χωρίς αυτήν!! :)

Θα βγάλει και άλλες εκδόσεις του Kernel όπως το βλέπω...

 

Καλό είναι να το αναφέρομαι ως πρόβλημα στην Samsung και καλύτερα γραπτώς...

Αν βρει κάποιος Link για την αναφορά προβλημάτων ας το δώσει εδώ, θα το ψάξω και εγώ αργότερα...

 

Και δεν θα προβώ σε κανέναν πειραματισμό παραπέρα, γιατί όπως μας αναφέρει ο cookieman έχει δοκιμάσει όλους τους τρόπους...

Εγώ πριν κάνω το update μέσω OTA καθάρισα τα partitions και την cache, και με τις δύο επιλογές που έχει από την recovery και 2 φορές απανωτά, και αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο με την επιλογή που υπάρχει στις επιλογές του λειτουργικού. και έλεγξα αν έχει γίνει format και στην εσωτερική SD μετά το update και είχε γίνει κανονικά.

Αυτά.

 

Καλησπέρα! Και το δικο μου βουλγαρικό. Επιβεβαιωνω για kernel, όπως σωστα λες. Σε mail απο samsung μου απάντησαν να ξανακανω install την rom απο το kies. Και παλι τζιφος. Σε δευτερο mail μου ειπαν οτι οι αναφορες προβληματων προωθουνται απο τους ιδιους στο εξωτερικο.

Ένα άλλο πρόβλημα, είναι καποιες φορες με το ημερολόγιο, που δεν εμφανίζει αμέσως τις καταχωρήσεις αλλά πρεπει να πάω ενα μήνα πίσω η μπροστά και όταν ξαναγύρισω είναι όλα κομπλε. Πάντως σίγουρα η rom είναι πολύ καλύτερη σε θέμα διαχείρισης μνήμης. Προσωπικά έχω δει μεγάλη διαφορα.

Ας ελπίζουμε λοιπον και για την 5!

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 Neo (SM-N750/7505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...