Jump to content

Oppo Find 7


maroubas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μήπως έχει δοκιμάσει κανείς την miui για το find 7?

 

---------------------

Την εχω εγω παντα ,αλλα στο 7a.Ψαχτο λιγο γιατι κατι εχει παρει το ματι μου για μπρικαρισματα κ αλλα τετοια.Το προβλημα ειναι περισσοτερο με τη unify storage, και δεν ειμαι σιγουρος αν αυτη που υπαρχει διαθεσιμη στο miui φορουμ, ειναι ασφαλης για φλασαρισμα.

Θελει λιγο διαβασμα πριν.

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

---------------------

 

Την εχω εγω παντα ,αλλα στο 7a.Ψαχτο λιγο γιατι κατι εχει παρει το ματι μου για μπρικαρισματα κ αλλα τετοια.Το προβλημα ειναι περισσοτερο με τη unify storage, και δεν ειμαι σιγουρος αν αυτη που υπαρχει διαθεσιμη στο miui φορουμ, ειναι ασφαλης για φλασαρισμα.

 

Θελει λιγο διαβασμα πριν.

 

 

Ποιές είναι οι εντυπώσεις σού; Σχετικά με την color; Τα υπέρ και τα κατά.

Link to comment
Share on other sites

---------------------

Την εχω εγω παντα ,αλλα στο 7a.Ψαχτο λιγο γιατι κατι εχει παρει το ματι μου για μπρικαρισματα κ αλλα τετοια.Το προβλημα ειναι περισσοτερο με τη unify storage, και δεν ειμαι σιγουρος αν αυτη που υπαρχει διαθεσιμη στο miui φορουμ, ειναι ασφαλης για φλασαρισμα.

Θελει λιγο διαβασμα πριν.

στο site της miui έχει 3 επιλογές εσύ ποια έχεις βάλει?

επίσης υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως την κάνεις install?

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι εντυπώσεις σού; Σχετικά με την color; Τα υπέρ και τα κατά.

 

-----------

Παιδια δεν υπαρχει πλεον color,σταματησαν τα απντειτς, ετσι κι αλλιως τα πολλα προβληματα αναγκασαν αρκετους να πανε σε αλλες ρομς.Το τηλεφωνο το εχω 8 μηνες περιπου[το τωρινο γιατι το ειχα πρωτοπαρει κ περυσι] κ πλεον σαν 2ο ,και εχω βρει την ησυχια μου με τη miui.Αν θυμαμαι καλα μονο μια σταμπλ της κολορ ηταν ισαξια του τηλεφωνου.Και εννοω οτι χαραμιστηκε ενα εξαιρετικο hardware σε buggy λογισμικο.

Εχω βαλει κ cm[aosp] και ειναι μερα με νυχτα σε σχεση με coloros.

Με miui & aosp το τηλεφωνο λειτουργει σε ολα απροβληματιστα,γρηγορα και με καλη διαχειρηση μπαταριας.Και τα εβδομαδιαια ή καθημερινα updates λυνουν προβληματα, δε δημιουργουν αλλα ,οπως γινοταν στην color [που ειχε παντως μια συμπαθητικη ομορφια].

Ηταν ενα λογισμικο της OPPO που και οι ιδιοι το σταματησανε για να πανε σε καθαρο google.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο site της miui έχει 3 επιλογές εσύ ποια έχεις βάλει?

επίσης υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως την κάνεις install?

 

-----------

Μονο την τριτη του wuxianlin000000 ,αυτη θα χρησιμοποιησεις για φλασαρισμα.Τωρα για τον τροπο ειλικρινα δε θυμαμαι ακριβως τι ειχα κανει οταν την πρωτοπερασα.Εκεινο που σιγουρα μπορω να πω ειναι οτι δεν ειχα ποτε προβλημα με την twrp-2.8.7.0 recovery ,με αυτη την περναω καθε βδομαδα.Αναφερομαι στη ρικαβερι την παραπανω γιατι εχουν παρουσιαστει αρκετα μπρικαρισματα με αλλες.Και σιγουρα πρεπει να εισαι στην τελευταια stable της κολορ.Θελει λιγο προσοχη κ διαβασμα.Δες εδω στο ελληνικο φορουμ ,περυσι ειχα γραψει εναν οδηγο για βερσιον 5, ειναι παραπλησιος.

http://community.oppo.com/en/forum.php?mod=viewthread&tid=22420&extra=

Edited by xenkato1
OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

-----------

Παιδια δεν υπαρχει πλεον color,σταματησαν τα απντειτς, ετσι κι αλλιως τα πολλα προβληματα αναγκασαν αρκετους να πανε σε αλλες ρομς.Το τηλεφωνο το εχω 8 μηνες περιπου[το τωρινο γιατι το ειχα πρωτοπαρει κ περυσι] κ πλεον σαν 2ο ,και εχω βρει την ησυχια μου με τη miui.Αν θυμαμαι καλα μονο μια σταμπλ της κολορ ηταν ισαξια του τηλεφωνου.Και εννοω οτι χαραμιστηκε ενα εξαιρετικο hardware σε buggy λογισμικο.

Εχω βαλει κ cm[aosp] και ειναι μερα με νυχτα σε σχεση με coloros.

Με miui & aosp το τηλεφωνο λειτουργει σε ολα απροβληματιστα,γρηγορα και με καλη διαχειρηση μπαταριας.Και τα εβδομαδιαια ή καθημερινα updates λυνουν προβληματα, δε δημιουργουν αλλα ,οπως γινοταν στην color [που ειχε παντως μια συμπαθητικη ομορφια].

Ηταν ενα λογισμικο της OPPO που και οι ιδιοι το σταματησανε για να πανε σε καθαρο google.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

-----------

Μονο την τριτη του wuxianlin000000 ,αυτη θα χρησιμοποιησεις για φλασαρισμα.Τωρα για τον τροπο ειλικρινα δε θυμαμαι ακριβως τι ειχα κανει οταν την πρωτοπερασα.Εκεινο που σιγουρα μπορω να πω ειναι οτι δεν ειχα ποτε προβλημα με την twrp-2.8.7.0 recovery ,με αυτη την περναω καθε βδομαδα.Αναφερομαι στη ρικαβερι την παραπανω γιατι εχουν παρουσιαστει αρκετα μπρικαρισματα με αλλες.Και σιγουρα πρεπει να εισαι στην τελευταια stable της κολορ.Θελει λιγο προσοχη κ διαβασμα.Δες εδω στο ελληνικο φορουμ ,περυσι ειχα γραψει εναν οδηγο για βερσιον 5, ειναι παραπλησιος.

http://community.oppo.com/en/forum.php?mod=viewthread&tid=22420&extra=

 

Σταμάτησε να παίρνει update στο find 7 ( στην international έκδοση τουλάχιστον) αλλά υπάρχει. Τα θέματα ξεκίνησαν από την 2.1.3 και μετά (αν θυμάμαι καλά).

Βασικά εμένα η aosp με απωθεί μόνο που την βλέπω. Αλλά η miui φαίνεται ποιό ενδιαφέρουσα.

Έχει ενοποιημένο χώρο αποθήκευσης; Η κάμερα είναι στα ίδια επίπεδα;

Link to comment
Share on other sites

η κάμερα δουλεύει καλά γιατί κάπου διαβασα οτι σε παλιότερες εκδόσεις είχε προβλήματα??

τα update τα παίρνει με ota?

το 4.4 που υπάρχει στο τέλος του αρχείου είναι η εκδοσή του android ?

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησε να παίρνει update στο find 7 ( στην international έκδοση τουλάχιστον) αλλά υπάρχει. Τα θέματα ξεκίνησαν από την 2.1.3 και μετά (αν θυμάμαι καλά).

Βασικά εμένα η aosp με απωθεί μόνο που την βλέπω. Αλλά η miui φαίνεται ποιό ενδιαφέρουσα.

Έχει ενοποιημένο χώρο αποθήκευσης; Η κάμερα είναι στα ίδια επίπεδα;

 

Η miui υποστηριζει ολες τις storage,unified η οχι ,η καμερα δεν ειναι στα ιδια επιπεδα ,αλλα σε μενα τουλαχιστο ειναι ικανοποιητικη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η κάμερα δουλεύει καλά γιατί κάπου διαβασα οτι σε παλιότερες εκδόσεις είχε προβλήματα??

τα update τα παίρνει με ota?

το 4.4 που υπάρχει στο τέλος του αρχείου είναι η εκδοσή του android ?

 

1.Ναι

2.Ειναι προτιμοτερο -παντα κατα την αποψη μου να φλασαρεις με clean install-εχεις κανει τα μπακαπ κ προχωρας-δεν δοκιμασα ποτε ota.

3.Ναι

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

-----------

Μονο την τριτη του wuxianlin000000 ,αυτη θα χρησιμοποιησεις για φλασαρισμα.Τωρα για τον τροπο ειλικρινα δε θυμαμαι ακριβως τι ειχα κανει οταν την πρωτοπερασα.Εκεινο που σιγουρα μπορω να πω ειναι οτι δεν ειχα ποτε προβλημα με την twrp-2.8.7.0 recovery ,με αυτη την περναω καθε βδομαδα.Αναφερομαι στη ρικαβερι την παραπανω γιατι εχουν παρουσιαστει αρκετα μπρικαρισματα με αλλες.Και σιγουρα πρεπει να εισαι στην τελευταια stable της κολορ.Θελει λιγο προσοχη κ διαβασμα.Δες εδω στο ελληνικο φορουμ ,περυσι ειχα γραψει εναν οδηγο για βερσιον 5, ειναι παραπλησιος.

http://community.oppo.com/en/forum.php?mod=viewthread&tid=22420&extra=

 

η twrp-2.8.7.0 recovery δεν υπάρχει εδω.Μήπως ξέρεις ποια άλλη δουλεύει καλά ή που αλλού μπορούμε να την βρούμε?

Στη miui υπάρχει εφαρμογή backup-restore όπως στη color?

Διάβασα στο xda οτι πρέπει να κάνεις εγκατάσταση gapps και supersu ισχυει?

Edited by chilavert_gr
Link to comment
Share on other sites

η twrp-2.8.7.0 recovery δεν υπάρχει εδω.Μήπως ξέρεις ποια άλλη δουλεύει καλά ή που αλλού μπορούμε να την βρούμε?

Στη miui υπάρχει εφαρμογή backup-restore όπως στη color?

Διάβασα στο xda οτι πρέπει να κάνεις εγκατάσταση gapps και supersu ισχυει?

 

 

1.Δοκιμασε την τελευταια την 2.8.7.2

2.Υπαρχει αλλα θελει miui account-χρησιμοποιησε titanium

3.Gapps αν θελεις κανεις , supersu επισης αν θελεις ,υπαρχει στην εφαρμογη security το ροοτ -απλα με supersu εχεις ρουτ αυτοματα, αν δε το βαλεις καθε φορα που μια εφαρμογη ζητα ρουτ , πρεπει να μπαινεις στη μαμισια security και να δινεις ρουτ προνομιο.

Edited by xenkato1
OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν βάλω gapps έχει ή rom Google play ?

sorry που σε ζαλίζω αλλά λέω να την βάλω σήμερα όποτε θέλω να ξέρω τι θα χρειαστώ.

 

άκυρο βρήκα την απάντηση

ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

Edited by chilavert_gr
βρήκα την απάντηση
Link to comment
Share on other sites

αν δεν βάλω gapps έχει ή rom Google play ?

sorry που σε ζαλίζω αλλά λέω να την βάλω σήμερα όποτε θέλω να ξέρω τι θα χρειαστώ.

 

άκυρο βρήκα την απάντηση

ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

 

Φανταζομαι βρηκες οτι δεν εχει..καμμια χιαομι ρομ βασισμενη σε κινεζικη βερσιον δεν εχει πλειστορ, αλλα υπαρχει και μια εφαρμογη το google installer που μετα την εγκατασταση μπορεις να βαλεις πλειστορ.

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα gapps. Tο nano απο opengapps

 

μήπως έχεις δοκιμάσει την καμερα που συστήνουν στο xda ?

 

 

Την πέρασες τελικά την miui;

Πώς σού φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα gapps. Tο nano απο opengapps

μήπως έχεις δοκιμάσει την καμερα που συστήνουν στο xda ?

 

Οχι δεν την εχω δοκιμασει, γενικα δεν ψαχνομαι ιδιαιτερα με εφαρμογες καμερας.

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Aν τελικα τα κατάφερες μες τη miui , κι εγω θα ηθελα να μου πεις εντυπώσεις. Ειμαι στην 2.1.5 και μετα από πολύ καιρο με την colorOS (find 5 και find 7a) ψάχνομαι για αλλαγη. Είναι ομορφη η ατιμη, αλλα από υποστηριξη είναι για κλαμματα. Ένα φτιαχνουν, δεκα χαλανε.

 

Aν δεν σου είναι κοπος, γραψε και πως το εκανες ακριβως να εχουμε και έναν οδηγο. :thanks:

Edited by kostashas
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει αρκετά και λέω να την κρατήσω. Γενικά δεν την έχω ψάξει αρκετά λόγω χρόνου αλλά έχει αρκετές επιλογές στο μενού αν και είναι λίγο φτωχότερη γραφικά. Στο σήμα έχω δει διαφορά μέσα στο σπίτι που είχα αρκετά προβλήματα και η μπαταριά φαίνεται να είναι καλύτερη αν και δεν έχω δοκιμάσει να τρέξω κάτι απαιτητικό πχ παιχνίδια για να δω πως ανταποκρίνεται.

 

Για την εγκατάστασή:

κατέβασα το twrp-2.8.7.2-find7.img από εδω

το SuperSU-v2.46 από εδω

Gapps από εδω επιλεγείς ARM / 4.4 / και όποια επιλογή σου ταιριάζει από την τελευταία σειρά

και τέλος την rom από εδω. Επιλέγεις την τρίτη στη σειρά του Author: wuxianlin000000

 

οδηγιες για εγκατασταση twrp εδω

 

στο twrp εγώ ακολούθησα αυτά τα βήματα για να κάνω καθαρό Install (διαγράφει τα πάντα αρχεια,mp3,φωτο κλπ κλπ από την internal οπότε θέλει backup πρώτα)

Factory Reset/Wipe Data

Format System

Format Dalvik Cache

Install Rom

Ιnstall GAPPS, SuperSU

 

στο θέμα του xda για την ρομ εδω στο How to install δινει τα παρακατω βηματα που δεν διαγραφουν mp3,φωτο κλπ κλπ :

 

1. Wipe Data&Cache with latest version of TWRP

2. Install the package

3. Install SuperSU

4. Flash gapps-kk-20140606-signed.zip or OpenGAPPS (Thanks hulicow)

5. Reboot

 

ελπίζω να βοήθησα αν και κάλο είναι να διαβάσετε τα σχετικά θέματα πριν την εγκατάσταση.

Ευθύνη δεν φέρω σε περίπτωση ατυχήματος :p

 

ps υπάρχουν μερικές κινέζικες εφαρμογές στη ρομ πχ εγώ κατέβασα στην αρχή το swiftkey γιατί το keyboard αν και είχε λατινικούς χαρακτήρες κάποια σύμβολα όπως το $ αν και υπήρχαν όταν τα χρησιμοποιούσα σε κάποιους κωδικούς δεν τα δεχόταν.

ps2. στις επαφές χρειάζεται ο κωδικός χώρας αν τυχόν έχετε πρόβλημα κατεβάστε την εφαρμογή Twitch! Contacts Formatter

Edited by chilavert_gr
προσθήκη ps
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε chilavert για τον κοπο σου για τον οδηγο!

 

Μου φαινεται λιγο δυσκολη η διαδικασια μιας και δεν εχω μεγαλη εμπειρια από custom roms. Μονο στο find 5 ειχα περασει μια crdroid και πρεπει να εφαγα μια μερα και μεχρι να τα καταφερω με ελουσε κρυος ιδρωτας!

 

Aν συνεχισει να μου σπαει τα νευρα το find 7α, μαλλον θα το τολμησω όμως.

Το θεμα μου είναι πως ενώ στην αρχη της 2.1.5 όλα πηγαιναν καλα, τον τελευταιο καιρο δεν μου ερχονται παντα notifications από μερικες εφαρμογες πχ viber, futball24, what's up ... Eδω και μια βδομαδα δεν μου ερχονται ουτε από την stock εφαρμογή email. Εχω την εντυπωση πως δεν ερχονται γιατι κλεινουν οι εφαρμογες στο backround μονες τους. Τις κλεινει για να εχει περισσοτερη διαθεσιμη μνημη ελευθερη; Ποιος ξερει ;

Είναι θεμα της colorOs απ' οσο καταλαβα στο Community της ΟPPO.

Οποια ρυθμιση δοκιμασα μεσω του Κεντρου ασφαλειας --> εξοικονομηση ενεργειας της ColorOs , δεν δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε chilavert για τον κοπο σου για τον οδηγο!

 

Μου φαινεται λιγο δυσκολη η διαδικασια μιας και δεν εχω μεγαλη εμπειρια από custom roms. Μονο στο find 5 ειχα περασει μια crdroid και πρεπει να εφαγα μια μερα και μεχρι να τα καταφερω με ελουσε κρυος ιδρωτας!

 

Aν συνεχισει να μου σπαει τα νευρα το find 7α, μαλλον θα το τολμησω όμως.

Το θεμα μου είναι πως ενώ στην αρχη της 2.1.5 όλα πηγαιναν καλα, τον τελευταιο καιρο δεν μου ερχονται παντα notifications από μερικες εφαρμογες πχ viber, futball24, what's up ... Eδω και μια βδομαδα δεν μου ερχονται ουτε από την stock εφαρμογή email. Εχω την εντυπωση πως δεν ερχονται γιατι κλεινουν οι εφαρμογες στο backround μονες τους. Τις κλεινει για να εχει περισσοτερη διαθεσιμη μνημη ελευθερη; Ποιος ξερει ;

Είναι θεμα της colorOs απ' οσο καταλαβα στο Community της ΟPPO.

Οποια ρυθμιση δοκιμασα μεσω του Κεντρου ασφαλειας --> εξοικονομηση ενεργειας της ColorOs , δεν δουλεψε.

 

Για τις ειδοποιήσεις δοκίμασε αυτό

http://community.oppo.com/en/forum.php?mod=viewthread&tid=42345&extra=&page=29 δες post 574

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. Το δοκίμασα αυτό πριν αρκετό καιρό και περισσότερο πρόβλημα μου δημιούργησε παρά έφτιαξε. Το κυρίως θέμα μου ηταν με το futball24, και οταν δοκίμασα τη λύση που πρότεινες από το community , άρχισα να χάνω ειδοποιήσεις και από Viber κτλ. Αυτή τη στιγμή δεν παίρνω ούτε τα mail μου, αν δεν ανοίξω την εφαρμογή.

Ίσως κάνω εγώ κάτι λάθος...

Ας βγάλουν τουλάχιστον μια σταθερή lollipop. Πως μια εταιρία με τόσο καλό όνομα στο χώρο του home cinema έχει τέτοιο απαράδεκτο after sales support, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Από όσο έχω καταλάβει, για να μην έχεις προβλήματα πας σε kit Kat ή σε custom.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω εαν ειναι η ιδεα μου, αλλα μου η μπαταρια πρεπει να εχει φουσκωσει λιγακι..

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει μπαταρία στο oppostyle.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και την original του oppo 7a, καθως απο τοτε που το αγορασα, εδω και ενα χρονο δλδ, εχω την μπαταρια του 7. Δε ξερω εαν παιζει καποιο ρολο.. Αν και δε νομιζω..

 

Εχει βαλει κανεις την Nameless 6;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...