Jump to content

wifi repeater κτλ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θέλω προτάσεις για καλό repeater...θα τοποθετηθεί στον 3ο όροφο και θα λαμβάνει σήμα από τον 2ο όροφο που είναι το μόντεμ. Δεν με χαλάει να είναι απλό ή φτηνό, αρκεί να είναι αξιόπιστο και να πιάνει καλό σήμα. Ευχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

θέλω προτάσεις για καλό repeater...θα τοποθετηθεί στον 3ο όροφο και θα λαμβάνει σήμα από τον 2ο όροφο που είναι το μόντεμ. Δεν με χαλάει να είναι απλό ή φτηνό, αρκεί να είναι αξιόπιστο και να πιάνει καλό σήμα. Ευχαριστώ! :)

 

Προτίμησε κάποιο tp-link ή d-link.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε κάποιο tp-link ή d-link.

 

Νικ, μην γράφουμε για να γράφουμε. Ζητάω συγκεκριμένες λύσεις από φίλους που έχουν εμπειρία. Γενικότητες δε λένε κάτι. Ξέρουμε ποιες είναι οι καλές εταιρίες, η εμπειρία χρήσης όμως είναι priceless.:)

Link to comment
Share on other sites

Νικο, προσωπικα επειδη δουλευω πολυ με Zyxel και το WAP-3205 (v1 και v2) με εχει βγαλει ασπροπροσωπο παντα ειτε σε mode AP ειτε repeater.

 

Σκεψου οτι εχω τοποθετησει τετοια APs σε ξενοδοχεια, σε γραφεια που βρισκονται απεναντι στο δρομο κλπ. Ξεχνας οτι υπαρχει στο δικτυο σου, απροβληματιστο.

 

Τιμη καπου στο 60αρι αν θυμαμαι καλα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι το συγκεκριμενο δεν ειναι dual band.

 

Το χρειαζεσαι απαραιτητα να δουλευεις dual band; Θα ξεφυγεις πολυ στην τιμη.... δεν ξερω αν αξιζει ο κοπος. Να μου ελεγες για σκετο modem/router σε ενα χωρο οκ.

 

Για οικιακη χρηση αν δεν καιγομουν δεν θα πηγαινα σε αγορα ΑP dual band.

Edited by manolog3

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια το ίδιο δίλλημα έχω...να αλλάξω το ΖΤΕ του ΟΤΕ (που σε γενικές γραμμές σταθερό είναι για 6-7 μήνες :O ) με ένα "δυνατό" μόντεμ/ρούτερ ή να βάλω ένα extender στον πάνω όροφο ?

έπειτα διαβάζω άρθρα όπως

¨Briefly: The Problem with Wi-Fi Extenders

 

Wi-Fi extenders (sometimes called wireless repeaters) seem like the obvious choice for helping a wireless router cover an entire house with Internet access. Essentially, they pick up a wireless signal just like your tablet or laptop, then rebroadcast that signal, giving you a second access point to connect to. But there's a big problem with that, which kind of cripples the functionality of extenders. Networking expert Tim Higgins wrote this about extenders on SmallNetBuilder in 2011:

 

"No matter what they are called or technology they use, repeaters start out with a minimum 50% throughput loss. The reason is that a repeater must receive, then retransmit each packet using the same radio on the same channel and with the same SSID. If the repeater is very efficient, then your loss will be close to 50%. But if it's not, throughput loss can be higher."

 

Thanks to that 50% loss in bandwidth right off the top, just about all wireless extenders suck.

 

Thanks to that 50% loss in bandwidth right off the top, just about all wireless extenders suck. But the technology has gotten a little better in the past year. If you have to get a Wi-Fi extender, it should be the $80 Netgear WN2500RP, which has a dual-band 2.4GHz and 5GHz radio. The extender can use one frequency to communicate with a router and another frequency to communicate with client devices, which bypasses that 50% hit to bandwidth.

 

Even so, a Wi-Fi extender is the last thing you should buy to improve your wireless network. The simple truth is that there are two better alternatives to consider first:

 

Getting a new, faster router with increased range

 

Setting up a hardwired network using Ethernet, MoCA or powerline that will blow any Wi-Fi extender's speed out of the water

 

These options are faster, and they'll give you a lot more bang for your buck.

και ψήνομαι πάλι για μόντεμ όπως το tplink http://www.tp-link.us/products/details/?categoryid=219&model=TD-W8980

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, το είδα στην σελίδα τους...καλή επιλογή όντως :)

btw, κοιτάξτε μοντεμάρες coming soon...

AC1200 Wireless Dual Band Gigabit ADSL2+ Modem Router Archer D5

AC1750 Wireless Dual Band Gigabit ADSL2+ Modem Router Archer D7

...με ac wifi :up:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, το είδα στην σελίδα τους...καλή επιλογή όντως :)

Με αυτό στριμάρω 1080p. Draytek vigor στον πάνω όροφο, το netgear ακριβώς στο δωμάτιο από κάτω και στο σαλόνι ένα crypto access point για να κάνω τη θύρα lan του media player ασύρματη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

…...3 σχεδόν χρόνια μετά ξεθάβω το θέμα!:)

Σε 4όροφο κτίριο ( ισόγειο + 3΄οροφοι ) το router ( vodafone ) βρίσκεται στον 2ο ορ.

Στον 1ο ορ. πιάνει οριακά και θά ήθελα να δυναμώσω το σήμα, μήπως πιάσει και το ισόγειο. Εχω παρατημένα 3 router ( ένα zte και ένα sagem από ΟΤΕ και ένα της intrakom από Hellas on line ). Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω σαν repeater ή τσού...

Παράκληση αν γίνεται και με ποιό τρόπο σε απλά ελληνικά λόγω ..ασχετοσύνης.

 

Αν δεν γίνεται με αυτά ένα wifi repeater px http://www.cosmodata.gr/product/271720/ κάνει δουλειά ή πρέπει να τα σκάσω κανονικά..

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Σαν repeater δεν μπορεις σαν access point στα ZTE γινεται (φανταζομαι και το sagem) αλλα χρειαζεσαι καλωδιωση.

 

Απο εκει και περα ολα τα repeaters κανουν δουλεια μεν, αλλα παιζει πολυ σημαντικο ρολο ο χωρος. Τι θα πει πιανεις οριακα; Ποτε πιανεις και ποτε δεν πιανεις σημα; Αν ναι τοτε ειναι πιθανον να το χασει και το repeater αρα δεν θα λειτουργει. Στον 2ο πιανεις; Repeater στο repeater παντως δεν εχουμε παντα τα καλυτερα αποτελεσματα. Θεωρητικα και με αυτο θα πρεπει να κανεις τη δουλεια σου, απο εκει και περα με ~15€ παραπανω παιρνεις κατι καλυτερο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν repeater δεν μπορεις σαν access point στα ZTE γινεται (φανταζομαι και το sagem) αλλα χρειαζεσαι καλωδιωση.

 

Απο εκει και περα ολα τα repeaters κανουν δουλεια μεν, αλλα παιζει πολυ σημαντικο ρολο ο χωρος. Τι θα πει πιανεις οριακα; Ποτε πιανεις και ποτε δεν πιανεις σημα; Αν ναι τοτε ειναι πιθανον να το χασει και το repeater αρα δεν θα λειτουργει. Στον 2ο πιανεις; Repeater στο repeater παντως δεν εχουμε παντα τα καλυτερα αποτελεσματα. Θεωρητικα και με αυτο θα πρεπει να κανεις τη δουλεια σου, απο εκει και περα με ~15€ παραπανω παιρνεις κατι καλυτερο.

 

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου:) Στον 2ο που είναι και το router πιάνει μια χαρά. Στον 1ο ορ. όταν είσαι ακριβώς κάτω από τo router πιάνει , όσο όμως απομακρύνεσαι και πας στην άλλη μεριά του δωματίου πιάνει και δεν πιάνει...Απλά δεν ξέρω αν κάποος έχει εμπειρία από ένα φθηνό repeater γιατί για παραπάνω λ7 δεν......

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου:) Στον 2ο που είναι και το router πιάνει μια χαρά. Στον 1ο ορ. όταν είσαι ακριβώς κάτω από τo router πιάνει , όσο όμως απομακρύνεσαι και πας στην άλλη μεριά του δωματίου πιάνει και δεν πιάνει...Απλά δεν ξέρω αν κάποος έχει εμπειρία από ένα φθηνό repeater γιατί για παραπάνω λ7 δεν......

 

Aν πιανει απο κατω μια χαρα δεν θα εχεις θεμα... μπορεις ευκολα να τσεκαρεις αν εχεις απωλειες σηματος και αν θα σε καλυψει το repeater, βαζοντας εναν απο τους routers που εχεις και να κανεις μια γυρα στους χωρους του σπιτιου να δεις πως πιανει. Αν δεν εχεις προβλημα το αγοραζεις και εισαι κομπλε.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Aν πιανει απο κατω μια χαρα δεν θα εχεις θεμα... μπορεις ευκολα να τσεκαρεις αν εχεις απωλειες σηματος και αν θα σε καλυψει το repeater, βαζοντας εναν απο τους routers που εχεις και να κανεις μια γυρα στους χωρους του σπιτιου να δεις πως πιανει. Αν δεν εχεις προβλημα το αγοραζεις και εισαι κομπλε.

 

Σ΄ευχαρισώ φίλε μου για τις συμβουλές σου και καλό Πάσχα:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σε ολους :ninja:

Βρισκομαι στο Βερολινο κ φιλοξενουμαι σε σπιτι φιλης.Εχουμε το εξης προβλημα:Πριν 1,5μηνα λογω κακοκαιριας καηκε το ρουτερ,ενα ακριβο κ το αλλαξε.Ολα τα ειχε κανει ο αντρας της με τον οποιον χωρισε κ φυσικα δεν της ειχε πει τιποτα τι κ πως κ βρεθηκαμε τωρα να ψαχνομαστε να φτιαξουμε ολα αυτα.Το ρουτερ ειναι σε υπογειο κ υπαρχει ισογειο κ 1ος οροφος.Στο ισογειο υπαρχει ενα wi fi repeater.Αφου μαθαμε λοιπον πως λειτουργει κ αυτο τα καταφεραμε να εχουμε ιντερνετ αλλα στον πανω οροφο το σημα παιζει παρα πολυ κ δεν εχουμε σχεδον καθολου.Μας ειπαν να κανουμε LAN Bridge με τον wi fi repeater μια κ υπαρχει LAN σε ολες τις μπριζες,Κ παλι τιποτα...το σημα ειναι πολυ ασταθες κ μας πεταει εξω...το δοκιμαζουμε στα 2 λαπτοπ μας κ στα κινητα μας.Δεν εχει αλλαξει τιποτα στο σπιτι καμια συσκευη καινουρια δεν εχει προστεθει...Πριν την κακοκαιρια ολα ηταν καλα...το ρουτερ που αγορασε ρωτησε πιο πριν στο μαγαζι κ της ειπαν πως το μοντελλο ειναι οκ κ συμβατο τελος παντως.Παιρνει κ ξαναπαιρνει στην Τελεκομ κ της λενε πως η γραμμη ειναι οκ,ο ηλεκτρολογος της λεει πως ολα οκ αλλα το σημα δεν ειναι οκ ακομα κ μεσα στο ισογειο αοι 4 γραμμεσ πεφτει στις 2 στο ισογειο.Καλα στον 1 δεν το συζυταμε δεν εχει πλεον...Τι μπορουμε αλλο να κανουμε???:cry::blink::worry::!::O Ευχαριστω εκ των προτερων

Τα λεφτά μιλάνε... λένε αντίο!
Link to comment
Share on other sites

lan bridge σημαινει να συνδεσεις με καλωδιο το λαπτοπ με το wifi repeater....τεσπα

η καλωδιωση lan του σπιτιου που καταληγει? υπαρχει κεντρικος πινακας? ο router εχει lan πριζα κοντα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα στην ομαδα... Θέλω να πάρω ένα wifi repeater για το σπίτι μου στο χωριό που δεν έχω ιντερνέτ και παίρνω από τον απέναντι όταν πηγαίνω αλλά το σπίτι του από το δικό απέχει 20 περίπου μέτρα.. υπάρχει κάποιο με δυνατή λήψη;;; Δλδ αρκετά πιο δυνατή από ένα κινητό τηλέφωνο;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα στην ομαδα... Θέλω να πάρω ένα wifi repeater για το σπίτι μου στο χωριό που δεν έχω ιντερνέτ και παίρνω από τον απέναντι όταν πηγαίνω αλλά το σπίτι του από το δικό απέχει 20 περίπου μέτρα.. υπάρχει κάποιο με δυνατή λήψη;;; Δλδ αρκετά πιο δυνατή από ένα κινητό τηλέφωνο;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομαδα... Θέλω να πάρω ένα wifi repeater για το σπίτι μου στο χωριό που δεν έχω ιντερνέτ και παίρνω από τον απέναντι όταν πηγαίνω αλλά το σπίτι του από το δικό απέχει 20 περίπου μέτρα.. υπάρχει κάποιο με δυνατή λήψη;;; Δλδ αρκετά πιο δυνατή από ένα κινητό τηλέφωνο;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!

 

To έχω κάνει και εγώ αυτό.Εχω αγοράσει ενα http://www.netis-systems.com/Home/detail/id/63 το οποίο το έχω βάλει σε ένα παράθυρο που βλέπει το σπίτι του γείτονα ,γύρω στα 20 μέτρα είναι η απόσταση αλλά παρεμβάλλεται μόνο ο δικός του τοίχος .

Το καλοκαίρι μάλιστα το είχα απο την έξω μεριά του παράθυρου αλλά και απο μέσα πλέον δεν βλέπω να αλλάζει κάτι σημαντικά στην ταχύτητα. Απλά πρέπει να βρεις που έχεις απο την δικιά σου μεριά καλύτερη λήψη ώστε να βάλεις εκεί το repeater .

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Kαλησπερα σε ολους.Εχω αγορασει αυτο: https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/powewrlines/TP-Link-Powerline-Up-To-600-Mbpstl-wpa42-TL-WPA4220.htm.Θελω να το χρησιμοποιησω σαν wifi extender στο ηδη υπαρχον δικτυο αλλα δεν εχω καταφερει ακομα να το συνδεσω.Βασικα μπαινω στις ρυθμισεις του extender και απο εκει επρεπε να βλεπω το ασυρματο δικτυο ιντερνετ που εχω στο σπιτι μου αλλα δεν μου δειχνει καπου τα ασυρματα δικτυα γενικα.Καμια ιδεα κανεις;
Link to comment
Share on other sites

είναι γιατί...αυτό που ζητάς ...απλά δεν υπάρχει! :p (πάτα το λινκ...:O )

Αυτο είναι

https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wpa4220-300mbps-av500-wifi-powerline-extender-p-PER.612708?gclid=Cj0KCQiAxs3gBRDGARIsAO4tqq0KgM-CB0ZdvMhf4kd13nICmttue_V7aUYJHpG8J-hvECC8TLS7i0kaAiUmEALw_wcB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...