Jump to content

wifi repeater κτλ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα φωτα σας!

ποια η διαφορα του wifi exdender - bridge-repeater?

και να θεσω και το προβλημα μου να μου πειτε ποιο ταιριαζει καλυτερα στην περιπτωση μου...

το ρουτερ βρισκεται στον πανω οροφο...η εμβελεια του wifi ειναι οριακη,εχω ομως καλωδιο που φευγει απο το router και ερχεται στον κατω οροφο σε εμενα.

θελω να συνδεσω με αυτο το καλωδιο pc αλλα και να εχω wifi χωρις ομως να κατσω να μπλεξω σε ρυθμισεις με router κτλ κατι plug and play.

ψαχνοντας βρηκα ολα αυτα τα exdender /repeater ποιο ταιριαζει στην περιπτωση μου και ποια η διαφορα τους?

κατι τετοια με βολευει?

http://www.geekbuying.com/item/Wireless-N-Router-AP-Repeater-Client-Bridge-IEEE-802-11-b-g-n-300Mbps-with-EU-Plug-318680.html

Edited by ulvergr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα φωτα σας!

ποια η διαφορα του wifi exdender - bridge-repeater?

και να θεσω και το προβλημα μου να μου πειτε ποιο ταιριαζει καλυτερα στην περιπτωση μου...

το ρουτερ βρισκεται στον πανω οροφο...η εμβελεια του wifi ειναι οριακη,εχω ομως καλωδιο που φευγει απο το router και ερχεται στον κατω οροφο σε εμενα.

θελω να συνδεσω με αυτο το καλωδιο pc αλλα και να εχω wifi χωρις ομως να κατσω να μπλεξω σε ρυθμισεις με router κτλ κατι plug and play.

ψαχνοντας βρηκα ολα αυτα τα exdender /repeater ποιο ταιριαζει στην περιπτωση μου και ποια η διαφορα τους?

κατι τετοια με βολευει?

http://www.geekbuying.com/item/Wireless-N-Router-AP-Repeater-Client-Bridge-IEEE-802-11-b-g-n-300Mbps-with-EU-Plug-318680.html

 

Αυτό μεταφέρει το δίκτυο μέσω καλωδίο ρεύματος...πρέπει τα σημεία να παίρνουν (αν δεν κάνω λάθος), ίδια φάση ρεύματος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μεταφέρει το δίκτυο μέσω καλωδίο ρεύματος...πρέπει τα σημεία να παίρνουν (αν δεν κάνω λάθος), ίδια φάση ρεύματος...

 

Μεταφέρει το σήμα μέσα από τα καλώδια του ρεύματος;; είσαι σίγουρος, γιατί μου ακούγεται κάπως.

Έχεις να προτείνεις κάτι για το λόγο που το θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρει το σήμα μέσα από τα καλώδια του ρεύματος;; είσαι σίγουρος, γιατί μου ακούγεται κάπως.

Έχεις να προτείνεις κάτι για το λόγο που το θέλω;

 

Αφού έχεις καλώδιο μέχρι κάτω πάρε ένα Access point για ασύρματο και ενα 5 port switch. Το καλώδιο από πάνω το βάζεις στο switch, με ενα αλλο συνδέεις το pc σου. Ενα άλλο το βάζεις στο Acess Point και είσαι κουμπαρούλι..

Κόστος περίπου 40 eyro

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις καλώδιο μέχρι κάτω πάρε ένα Access point για ασύρματο και ενα 5 port switch. Το καλώδιο από πάνω το βάζεις στο switch, με ενα αλλο συνδέεις το pc σου. Ενα άλλο το βάζεις στο Acess Point και είσαι κουμπαρούλι..

Κόστος περίπου 40 eyro

 

Ή με ένα παλιό router ρυθμισμένο σε bridge mode με ενεργοποιημένο το wifi, η ίδια δουλειά είναι.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γειά σας ,

 

Καλοκαιριάζει και αρχίζει ο προβληματισμός μου και όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη ...

Νοικάζω το καλοκαίρι το ισόγειο μιάς εξοχικής κατοικίας . Τα παιδιά του ιδιοκτήτη στον πρώτο όροφο , έχουν Internet με κάποιο Router

αλλά στο ισόγειο δεν υπάρχει παραμικρή λήψη . Ποιά μπορεί να είναι μιά περιστασιακή λύση , για να μην ξοδεύω τα μαλλιοκέφαλά μου

σε "Internet on the Go" ειδικά τη σημερινή εποχή . Οχι βέβαια καλώδια και μερεμέτια .

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ,

 

Καλοκαιριάζει και αρχίζει ο προβληματισμός μου και όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη ...

Νοικάζω το καλοκαίρι το ισόγειο μιάς εξοχικής κατοικίας . Τα παιδιά του ιδιοκτήτη στον πρώτο όροφο , έχουν Internet με κάποιο Router

αλλά στο ισόγειο δεν υπάρχει παραμικρή λήψη . Ποιά μπορεί να είναι μιά περιστασιακή λύση , για να μην ξοδεύω τα μαλλιοκέφαλά μου

σε "Internet on the Go" ειδικά τη σημερινή εποχή . Οχι βέβαια καλώδια και μερεμέτια .

Ευχαριστώ .

H πρώτη λύση (δωρεάν) είναι να γυρίσουν την κεραία από κάθετα που λογικά είναι σε οριζόντια :) Αλλιώς η επόμενη λύση είναι extender (οι ρυθμίσεις είναι πιο απλές από repeater).

https://www.skroutz.gr/s/313111/NetGear-WN2000RPT.html

Link to comment
Share on other sites

Η με ένα παλιό router για να μην ξοδεύεσαι.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

H πρώτη λύση (δωρεάν) είναι να γυρίσουν την κεραία από κάθετα που λογικά είναι σε οριζόντια :) Αλλιώς η επόμενη λύση είναι extender (οι ρυθμίσεις είναι πιο απλές από repeater).

https://www.skroutz.gr/s/313111/NetGear-WN2000RPT.html

 

Η με ένα παλιό router για να μην ξοδεύεσαι.

 

Ευχαριστώ γιά άμεσες απαντήσεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρόνια πολλά ,

 

Σε συνέχεια του παραπάνω ποστ μου , είχα κατέβει γιά τις γιορτές στο ενοικιαζόμενο εξοχικό μου , όπου διαπίστωσα ότι τα παιδιά

είχαν αλλάξει router , και είχα ένα ανεκτό σήμα στο ισόγειο . Αν πάρω ένα repeater που θα λαμβάνει το σήμα , όντως θα το

πολλαπλασιάζει γιά καλύτερη δική μου λήψη ?

Link to comment
Share on other sites

ναι θα μπορείς αρκεί να έχει την δυνατότητα ίδιας κρυπτογράφησης (αν είναι π.χ wpa2-psk να έχει την ίδια επιλογή).
Link to comment
Share on other sites

να σου προτείνω να μην πάρεις τα πιο φθηνά (turbo-x) αν γίνεται...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Έχουμε το εξής θέμα στο σπίτι: το router μας είναι στον πρώτο όροφο. Το σήμα του φτάνει στο ισόγειο, με το laptop πιάνει παντού 2-4 παύλες. Θέλω να φτάσω το σήμα, όμως, στο υπόγειο, όπου είναι το γραφείο του πατέρα μου και δεν πιάνει ούτε για πλάκα.

Με το θέμα wifi repeater/booster/κλπ δεν είχα ασχοληθεί ποτέ και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για την περίπτωσή μας.

Η σύνδεση θα γίνεται ασύρματα. Σκεφτόμουν να πάρω ένα repeater και να το βάλω στο ισόγειο σε μια πρίζα για να πιάνει μέχρι κάτω (αν κατάλαβα, κάπως έτσι δουλεύει το πράγμα).

Επίσης, διάβασα στα προηγούμενα σχόλια ότι προτείνετε μία λύση που περιλαμβάνει ένα παλιό router. Αυτό το σύστημα πώς δουλεύει;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ποιό μόντεμ έχεις; Επίσης σε ενδιαφέρει μόνο ασύρματα ή και ενσύρματα. Αγοράζεις ένα wifi repeater απο κάποιο μαγαζί και είσαι οκ. Ανάλογα το μηχάνημα μάλλον, θα σε παιδέψει λίγο ή πολύ το σετάρισμα (ανάλογα με τις γνώσεις που έχεις).
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

έχουμε ένα sagem από τον ΟΤΕ αυτή τη στιγμή.

επίσης έχω ένα παλιό belkin που χρησιμοποιούσα παλιά σε άλλο σπίτι και έχουμε και ένα ακόμα router από τον ΟΤΕ το οποίο δεν έχουμε ανοίξει, είναι αχρησιμοποίητο.

κι εγώ προς τη λύση ενός repeater προσανατολιζόμουν, αλλά βλέπω ότι κάτω από 40 ευρώ δεν πρόκειται να βρω κάτι της προκοπής...

μόνο ασύρματα με ενδιαφέρει, γιατί έχουμε ένα θεματάκι με τις πρίζες και δεν παίζει να μ'αφήσουν να τρυπήσω ταβάνια και πατώματα :P

σκεφτόμουν και το άλλο: εφόσον τώρα που το έχουμε στον πρώτο όροφο, στο ισόγειο πιάνει ικανοποιητικά, δεν θα μπορούσα να μεταφέρω το router στο ισόγειο και να βάλω μια κεραιούλα πχ για να δυναμώσει το σήμα και να πιάνει παντού; δεν θα μου βγει πιο οικονομικά (και λιγότερο μπέρδεμα γιατί δεν θα μπλέξω με σεταρίσματα κλπ);

Link to comment
Share on other sites

δες λίγο τις προδιαγραφές του μόντεμ που σου έχει δώσει ο ΟΤΕ, ή δώσε το μοντέλο να δούμε τι μπορείς να κάνεις με αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Είναι ίδια μαρκα; Νομίζω ότι πρέπει να το υποστηρίζει η αν θέλεις μπορείς να το βάλεις σαν access point κάπου κεσω lan
Link to comment
Share on other sites

Είναι ίδια μαρκα; Νομίζω ότι πρέπει να το υποστηρίζει η αν θέλεις μπορείς να το βάλεις σαν access point κάπου κεσω lan

 

Πως γίνεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο τι μάρκα είναι...να δούμε τις δυνατότητες του. Βασικά αν το βάλεις με καλώδιο δικτύου στο μόντεμ σου και απενεργοποιήσεις πριν το dhcp τότε θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...