Jump to content

Κινέζικα Clones


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αφορμή την αγορά ενός κινέζικου κινητού Κ599, έκανα κάποιες μετρήσεις της ισχύος του σήματος του Κ599, του Nokia XpressMusic 5220 και του Sony-Ericsson W302. Έχοντας κατά καιρούς χρησιμοποιήσει δεκάδες κινητά, επιθυμούσα να έχω μια πιο προσωπική άποψη επί του θέματος.

 

Πριν αναφέρω τα αποτελέσματα θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

• Σκοπός μου είναι απλά η αναφορά των αποτελεσμάτων για προσωπικά συμπεράσματα του καθενός από τους αναγνώστες. Δεν έχω κανένα σκοπό να επηρεάσω υπέρ ή κατά για κάποιο κινητό.

• Τα αποτελέσματα δεν είναι επιστημονικώς αποδεδειγμένα. Είναι προσωπικές ερασιτεχνικές μετρήσεις.

• Για τις συγκεκριμένες μετρήσεις χρησιμοποιήθηκε το όργανο μετρήσεως ισχύος Cornet Electrosmog meter (Model: ED25G).Μπορεί ο οποιοσδήποτε να επαναλάβει τις μετρήσεις με οποιοδήποτε όργανο μετρήσεων και να αναφέρει τα αποτελέσματά του.

• Σε κάθε μέτρηση το κινητό ήταν σε λειτουργία και σε σύνδεση με σταθερό τηλέφωνο και το όργανο μετρήσεων ήταν σε θέση ανάλογη με αυτή που το κρατάμε στο αυτί μας. Το όργανο μετρήσεων έχει τρεις φωτεινές περιοχές ενδείξεων για συσκευές όπως τα κινητά τηλέφωνα. Η κόκκινη περιοχή στο όργανο μετρήσεων σημαίνει μεγάλη ισχύ, η πορτοκαλί σημαίνει μεσαία κλίμακα ισχύς και η πράσινη περιοχή σημαίνει μικρή ισχή.

 

Αποτελέσματα ισχύος σήματος:

1. Sony-Ericsson W302.

Περίπου 1827 mw/m2 και από -0.5dbm έως +6dbm.

Η ένδειξη του σήματος του οργάνου μετρήσεων ήταν στην κόκκινη περιοχή.

2. Nokia XpressMusic 5220.

Περίπου 1827 mw/m2 και από -0.5dbm έως +5dbm.

Η ένδειξη του σήματος του οργάνου μετρήσεων ήταν στην κόκκινη περιοχή.

3. Κ599.

Περίπου 230,1 mw/m2 και περίπου -7dbm έως -0.5dbm.

Η ένδειξη του σήματος του οργάνου μετρήσεων ήταν στην πράσινη ή στην πορτοκαλί περιοχή.

4. Blootouth ακουστικό Samsung WEP200.

Επίσης, χρησιμοποιώντας το παραπάνω ακουστικό με όλα τα τηλέφωνα και μετρώντας την ισχύ του σήματός του, παρατηρήθηκε ότι όντως ήταν από μηδενική έως αμελητέα. Η ένδειξη του σήματος του οργάνου μετρήσεων ήταν στην πράσινη περιοχή.

 

***Θα επιθυμούσα ο κάθε αναγνώστης να λάβει απλά υπόψιν του αυτά τα στοιχεία. Για το ποιο είναι καλύτερο και πιο είναι πιο ασφαλές κινητό, υπάρχουν οι αρμόδιοι οργανισμοί και επίσης το διαδίκτυο που παρέχει πολλές πληροφορίες για την μελέτη και την επεξεργασία των μετρήσεων της ακτινοβολίας και της ισχύος του σήματος για την κάθε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα μπορουσες να μας πεις συμφονα με αυτες τις μετρισεις,πιο απλα τι σιμαινουν?

και αν μπορείς να μας παραπέμψεις στα νούμερα που δίνουν οι κατασκευαστες γι αυτα τα κινητά

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να μας πεις συμφονα με αυτες τις μετρισεις,πιο απλα τι σιμαινουν?

 

Όπως ανέφερα και πριν,

"***Θα επιθυμούσα ο κάθε αναγνώστης να λάβει απλά υπόψιν του αυτά τα στοιχεία. Για το ποιο είναι καλύτερο και πιο είναι πιο ασφαλές κινητό, υπάρχουν οι αρμόδιοι οργανισμοί και επίσης το διαδίκτυο που παρέχει πολλές πληροφορίες για την μελέτη και την επεξεργασία των μετρήσεων της ακτινοβολίας και της ισχύος του σήματος για την κάθε συσκευή. "

 

Εγώ πάντως νιώθω πιο άνετα που χρησιμοποιώ το Blootouth και χάρηκα που είδα το Κ599 στην "πράσινη περιοχή".

Από τις προσωπικές μου μετρήσεις το Κ599 είχε την μικρότερη ισχύς σήματος, άρα και πάλι κατά την προσωπική μου εκτίμηση πιο ασφαλές για την υγεία μου.

Link to comment
Share on other sites

και αν μπορείς να μας παραπέμψεις στα νούμερα που δίνουν οι κατασκευαστες γι αυτα τα κινητά

 

Υπάρχουν τα sites των εταιριών που παρέχουν αυτές τισ τιμές, αλλά και θέμα στο myphone για την ακτινοβολία των κινητών και το δείκτη SAR.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδει ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το κ599 και ειδα οτι δεν εχει πενακι πιστευετε οτι ειναι αναγγεο και υπαρχουν σημεια που θα χρειαστει απαραιτητα;(για να ξερω να παραγγειλω πενακι)

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο στη χρήση του ιντερνετ,χρειάζεται να παραγγείλεις ένα στα σίγουρα

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαρηστω φιλε μου !Θα παραγγειλω ενα τοτε!

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδει ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το κ599 και ειδα οτι δεν εχει πενακι πιστευετε οτι ειναι αναγγεο και υπαρχουν σημεια που θα χρειαστει απαραιτητα;(για να ξερω να παραγγειλω πενακι)

 

Έχει πενάκι μέσα στο κουτί του (το δικό μου είχε). Δεν θα το έλεγα 100% αναγκαίο αλλά πάντως βοηθάει. Μπορείς επίσης να το περάσεις στην θήκη και να είναι κρεμασμένο πάνω στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πενάκι μέσα στο κουτί του (το δικό μου είχε). Δεν θα το έλεγα 100% αναγκαίο αλλά πάντως βοηθάει. Μπορείς επίσης να το περάσεις στην θήκη και να είναι κρεμασμένο πάνω στο τηλέφωνο.

 

Εαν επιτρεπετε απο που το αγωρασες;

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Έχει πενάκι μέσα στο κουτί του (το δικό μου είχε). Δεν θα το έλεγα 100% αναγκαίο αλλά πάντως βοηθάει. Μπορείς επίσης να το περάσεις στην θήκη και να είναι κρεμασμένο πάνω στο τηλέφωνο.
Κανονικά στο κουτί του δεν έχει ούτε θήκη ούτε πενάκι

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω φιλε μου!

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια σε περίπτωση που θέλουμε να κατεβάσουμε κάτι από το getjar.com τι επιλέγουμε για κινητό στην περίπτωση του K599; Έλεγα να κατεβάσω το ebuddy 1.4 αλλά ποιά έκδοση είναι για 320*480;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια σε περίπτωση που θέλουμε να κατεβάσουμε κάτι από το getjar.com τι επιλέγουμε για κινητό στην περίπτωση του K599; Έλεγα να κατεβάσω το ebuddy 1.4 αλλά ποιά έκδοση είναι για 320*480;

 

Μπες μεσα απο το κινητο στο http://get.ebuddy.com και κατεβασε το απο κει.

Εγω το κατεβασα απο το Nokia N95 8GB που εχω και αναγνωριζει ποια συσκευη ειναι και κατεβαζει την καταληλη εκδοση.

Δεν νομιζω να εχει το κ599 αλλα για δοκιμασε αν κατεβαζει για καποια αλλη εκδοση που να ναι συμβατη.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος,,, όταν κατά την πρασπάθεια εγκατάστασης ενός .jar αρχείου στο Κ599 εμφανίζεται το μήνυμα: "Πάνω από το μέγιστο όριο εγκατάστασης", πως μπορούμε να το ξεπεράσουμε?

 

Το μήνυμα αυτό εμφανίζεται και σε σχετικά μεγάλα αλλά και σε σχετικά μικρά αρχεία εφαρμογών .jar για κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά με βάζει να διαλέξω κάποια συσκευή...δεν αναγνωρίζει μόνο του κάτι.

 

Μαλλον με δοκιμες θα βρεις αυτη που ειναι απολυτα συμβατη.

Για δοκιμασε για iphone η για νοκια 5800.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά στο κουτί του δεν έχει ούτε θήκη ούτε πενάκι

 

 

sorry,,, ήθελανα πω, να το περάσεις στο πίσω κέλυφος του κινητού, όχι στην θήκη.

Εμένα πάντως μαζί με το κινητό μου έστειλαν και πενάκι.

Link to comment
Share on other sites

Στο πίσω κέλυφος, πού ακριβώς βάζεις το πενάκι? Εμένα δε μου έχει καμιά κοπή...
Link to comment
Share on other sites

Στο πίσω κέλυφος, πού ακριβώς βάζεις το πενάκι? Εμένα δε μου έχει καμιά κοπή...

 

Στο σημείο δίπλα από την τρυπούλα του μικροφώνου. Έχει μια μικρή τρυπούλα, εκεί μπορεί να το περάσεις το κορδονάκι από το πενάκι.

Θα πρέπει όμως πρώτα να βγάλεις το καπάκι του κινητού και μετά να περάσεις το κορδονάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια σε περίπτωση που θέλουμε να κατεβάσουμε κάτι από το getjar.com τι επιλέγουμε για κινητό στην περίπτωση του K599; Έλεγα να κατεβάσω το ebuddy 1.4 αλλά ποιά έκδοση είναι για 320*480;

Φιλε μου εφοσον η αναλυση της οθονης ειναι320 Χ 480 θα ψαχνεις εφαρμογες σε αυτα τα νουμερα...Προσεξε ομως παντα jar εφαρμογες!Αλλα κινητα σε αυτη την αναλυση και touch ειναι το iphone,το palm pre,και τα htc με android ελπιζω να σε καλυψα και να σε βοηθησα.

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Thanx για την απάντηση Φοίνικα αλλά στο εν λόγω site ψάχνει μόνο με βάση τα μοντέλα των κινητών και όχι των αναλυσεών τους. Οπότε μιλάμε για μία τεράστια λίστα με κινητά (αν μπεις στο σιτε που γράφω θα καταλάβεις τι λέω). Δεν ψάχνω κάτι ιδιαίτερο.... Για αρχή θα ήθελα να βρω τα updates για τις εφαρμογές που ήδη έχει εγκατεστημένες (ebuddy, opera κτλ.)
Link to comment
Share on other sites

Thanx για την απάντηση Φοίνικα αλλά στο εν λόγω site ψάχνει μόνο με βάση τα μοντέλα των κινητών και όχι των αναλυσεών τους. Οπότε μιλάμε για μία τεράστια λίστα με κινητά (αν μπεις στο σιτε που γράφω θα καταλάβεις τι λέω). Δεν ψάχνω κάτι ιδιαίτερο.... Για αρχή θα ήθελα να βρω τα updates για τις εφαρμογές που ήδη έχει εγκατεστημένες (ebuddy, opera κτλ.)

 

Oταν λες τα update εννοεις τις τελευταιες εκδοσεις?

Αν ναι για το ebuddy ειναι η 1.4

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εφοσον η αναλυση της οθονης ειναι320 Χ 480 θα ψαχνεις εφαρμογες σε αυτα τα νουμερα...Προσεξε ομως παντα jar εφαρμογες!Αλλα κινητα σε αυτη την αναλυση και touch ειναι το iphone,το palm pre,και τα htc με android ελπιζω να σε καλυψα και να σε βοηθησα.

 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Κινέζικα Clones

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...