Jump to content

ZTE Nubia Z5S Mini


kontz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@kontz,

εννοεις οτι ρυθμιζεται απο software μεσα απο το κινητο?το παιδι εκανε factory reset,οποτε σε στοκ κατασταση πως συμπεριφερεται?

 

πηγα σε ενα φιλο και εκανα δοκιμες με αλλους φορτιστες και καλωδιο.

με το φορτιστη-καλωδιο του galaxy s3 εμεινε αναμμενο συνεχεια,χωρις να αναβοσβηνει, για 20 λεπτα περιπου.δεν ανοιξε ομως.

μετα με φορτιστη note3-καλωδιο gs3 αναβοσβηνε ανα διαστηματα.

το εβαλα και σε λαπτοπ με το δικο του καλωδιο και εμεινε αναμμενο αμεσως μολις το συνδεσα.προσπαθησα να το ανοιξω,αλλα τπτ.αρχισε να αναβοσβηνει παλι ανα διαστηματα.

 

οταν ειναι στην πριζα 'η στον φορτιστη και προσπαθω να το ανοιξω,κρατωντας για αρκετη ωρα πατημενο το power,δεν κανει κατι.

μολις το αφηνω αρχιζει παλι να αναβοσβηνει ανα διαστηματα.

περιττο να σας πω οτι με εχει τρελανει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@kontz,

εννοεις οτι ρυθμιζεται απο software μεσα απο το κινητο?το παιδι εκανε factory reset,οποτε σε στοκ κατασταση πως συμπεριφερεται?

 

πηγα σε ενα φιλο και εκανα δοκιμες με αλλους φορτιστες και καλωδιο.

με το φορτιστη-καλωδιο του galaxy s3 εμεινε αναμμενο συνεχεια,χωρις να αναβοσβηνει, για 20 λεπτα περιπου.δεν ανοιξε ομως.

μετα με φορτιστη note3-καλωδιο gs3 αναβοσβηνε ανα διαστηματα.

το εβαλα και σε λαπτοπ με το δικο του καλωδιο και εμεινε αναμμενο αμεσως μολις το συνδεσα.προσπαθησα να το ανοιξω,αλλα τπτ.αρχισε να αναβοσβηνει παλι ανα διαστηματα.

 

οταν ειναι στην πριζα 'η στον φορτιστη και προσπαθω να το ανοιξω,κρατωντας για αρκετη ωρα πατημενο το power,δεν κανει κατι.

μολις το αφηνω αρχιζει παλι να αναβοσβηνει ανα διαστηματα.

περιττο να σας πω οτι με εχει τρελανει...

 

Σπασμωδικες κινησεις κανεις.

 

βρηκες φορτιστη που δουλευει; (Του S3 που λες)

 

Αστο πανω κανα 3ωρο και δοκιμασε ξανα.

Αν δεν αναψει, επιστροφη στο καταστημα.

 

Θα δοκιμασεις 800 φορτιστες και 500 συνδοιασμους;

Link to comment
Share on other sites

παιδια , μενα μου ηρθε απο ET με την ρομ τους + gapps ομως σαν να μην μου φαινεται πολυ stable, και επισης οτι apps/games βαζω που θελουν root μου λεει οτι δεν ειναι ρουταρισμενο. ουτε τα default settings δεν εχουν permission , ( να remind you πως ειναι η πρωτη μου φορα που περνω android και δεν εχω ιδεα απο ροοτ/φλασ κ τετεια ) υπαρχουν τιποτα tutorials εδω να ψαχτω?

 

και η ερωτηση μου ειναι, να βαλω stock ZTE rom, την MIUI ή να κρατησω τις ETeam? και πως θα δοσω ροοτ access στα apps/games/settings ?:worry:?? ευχαριστω

 

edit. νομιζω πως με το stock rom μου ηρθε τελικα..., εγω παντως θελω να βαλω miui μαρεσει το ui τις , ειναι καθολου stable? κανει συχνα updates?

Edited by rmdii
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η stock rom δεν έχει ελληνικά, οπότε μπορείς να το ελέγξεις έτσι. Σε μένα , πάντως, ήρθε με τη δική τους rom. Εδώ και μερικές ημέρες χρησιμοποιώ τη miui 4.2.28. Πρόκειται για την προτελευταία έκδοση και μου φαίνεται μια χαρά. Το μόνο bug που έχει είναι ότι δε λειτουργεί η δόνηση. Δοκίμασα και την 4.3.7, αλλά μου φάνηκε να έχει υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας. Κάθε Παρασκευή βγαίνει καινούργια έκδοση, οπότε αύριο θα έχουμε δοκιμές πάλι. Από μπαταρία πώς τα πηγαίνεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά,

Όμορφο το τηλεφωνάκι, μου κατεβάζει κάποιο update 158 mb. Μπορείται να δώσετε λίγο τα φώτα σας πως θα βάλω google play store? θα είναι κανονικό? θα έχει όλα τα apps? κατέβασα αυτο το miui v5 που λέτε αλλά δυσκολεύομαι να το βάλω. any help :P Επίσης μετά μπορώ να γυρίσω πίσω στα factory default ή μια φορά root μετά for ever rooted?

Thx

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν δεν κανω λαθος , πριν κατι ωρες πρεπει να εβγαλαν την official stable miui για το mini μας :) ηταν Dev pack τοσο καιρο

 

http://en.miui.com/download-193.html

 

θελω να την βαλω απλα δεν εχω ιδεα και ξερω τους κινδινοιυς, μπωρει καποιος να μου "δωσει" το step 1 , καποιο λινκ κατι ..

 

μπαταρια μου φαινετε οτι περνει γρηγορα, αλλα εχω wifi συνεχεια, high χρηση κτλπ .. μηπως γιαυτο?? :P

Link to comment
Share on other sites

Κάθε Παρασκευή καθίσταται διαθέσιμη η καινούργια ROM και συνήθως το Σάββατο διατίθεται και η multilanguage έκδοση. Ήδη, για παράδειγμα, βγήκε η 4.3.14. Εγώ έκανα την εγκατάσταση ακολουθώντας τις οδηγίες από το site της Miui (μεταφρασμένες με google translate). H 4.3.14 και link για τις οδηγίες εγκατάστασης υπάρχουν εδώ

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/4856-4-3-14-ZTE-Nubia-Z5s-mini/?408bbfb8

Link to comment
Share on other sites

παιδια στα στατιστικα μπαταριας σε μενα η οθονη ειναι μονιμα στο >50% καταναλωση. συμβαινει και σε εσας το ιδιο;

επισης σε καθε επνεκκινηση μου κανει αναθμιση εφαρμογων, εσας;

το κινητο δε μου βγαζει ουτε ενα 24ωρο....

Edited by kontz

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μπορώ να περάσω τα Google Apps (Gapps) στη εργοστασιακή rom της zte; Αν ναι με ποιο τρόπο γίνετε αυτό; Φαντάζομαι θα πρέπει να κάνω πρώτα root το κινητό;

Αν μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να φτιάξει έναν οδηγό με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

φίλος και έγω αυτό προσπαθώ ακολούθα τις οδηγίες που δώσαν τα παιδιά μπας και τα καταφέρεις...

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=zh-CN&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.miui.com%2Fa-344.html&sandbox=1

τράβα εδώ και ακολούθα οδηγίες είναι εύκολες και αν τα καταφέρεις πες και σε εμάς

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα 27/2 Πέμπτη κι ακόμα δε βρίσκει το tracking number στη singpost. Να ανησυχω;;

 

Σε αντιστοιχη περιπτωση με μενα, τους εκανα dispute και μου απαντησαν πως δεν το ειχαν στείλει καν. Τους εβρισα λιγο και ξεκινησαν την αποστολη την επομενη μερα. Μετα απο 3 μερες εμφανιστηκε το Information Received και υστερα απο 2 μερες το Dispatched to overseas.

Δεν είδα τι εχεις γραψει πιο μετα... αλλα γνωμη μου ειναι αν περάσουν 5 μερες χωρις να εμφανισει πληροφορίες, τρεξτους!

Link to comment
Share on other sites

παιδια,μετα απο τοσες μερες ψαξιμο κατι βρηκα αλλα μου χρειαζεται η βοηθεια σας.

η συσκευη ειναι μπρικαρισμενη τελικα και μαλιστα hard bricked!!

θα ηθελα καποιος απο εσας να κανει rip τη ρομ την original απο το κινητο του και να μου τη δωσει,μπας και καταφερω να το ξεμπρικαρω.

μου χρειαζονται καποια αρχεια.please:):)

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιστοιχη περιπτωση με μενα, τους εκανα dispute και μου απαντησαν πως δεν το ειχαν στείλει καν. Τους εβρισα λιγο και ξεκινησαν την αποστολη την επομενη μερα. Μετα απο 3 μερες εμφανιστηκε το Information Received και υστερα απο 2 μερες το Dispatched to overseas.

Δεν είδα τι εχεις γραψει πιο μετα... αλλα γνωμη μου ειναι αν περάσουν 5 μερες χωρις να εμφανισει πληροφορίες, τρεξτους!

 

Χαχα 12 του μηνός το έδωσε στη singapore ο κινέζος και 14 γράψανε dispatched to overseas. Σε 2 μηνυματα που του ειχα στειλει δεν απαντησε καν αλλα φανταζομαι οτι αφενός είναι στα φρύδια του κι αφετέρου έχει ένα κάρο παραγγελίες ο "Έμιλυ", σιγά μην ασχοληθεί μαζί μου! :lol:

Περιμένω πάντως πως και πως να το λιώσω. Κανένας να μας αναφέρει κάποιο νέο από την πορεία της μπαταρίας με το πέρασμα των ημερών;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια,μετα απο τοσες μερες ψαξιμο κατι βρηκα αλλα μου χρειαζεται η βοηθεια σας.

η συσκευη ειναι μπρικαρισμενη τελικα και μαλιστα hard bricked!!

θα ηθελα καποιος απο εσας να κανει rip τη ρομ την original απο το κινητο του και να μου τη δωσει,μπας και καταφερω να το ξεμπρικαρω.

μου χρειαζονται καποια αρχεια.please:):)

 

Γιατί δεν την κατεβάζεις;;; http://www.nubia.cn/article/57.html#con

Άσε να κάνει translate για να ξεστραβωθείς και διάλεξε software download και το Z5s mini. Εγώ την κατέβασα για να την έχω για παν ενδεχόμενο.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου βγάζει 12 ώρες με δυσκολία και στα στατιστικά της μπαταρίας η οθόνη έχει κατανάλωση μόνιμα πάνω από 50%. υποψιαζομαι κακο software...

επισης δεν με αφηνει να διαλεξω μεταξυ εσωτερικης και sd για τις εφαρμογες. Μπορει καποις αλλος να κοιταξεθ αυτα τα δυο;

Edited by kontz

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί δεν την κατεβάζεις;;; http://www.nubia.cn/article/57.html#con

Άσε να κάνει translate για να ξεστραβωθείς και διάλεξε software download και το Z5s mini. Εγώ την κατέβασα για να την έχω για παν ενδεχόμενο.

 

τη ρομ την εχω ηδη,αλλα δεν κανει.

εχω μηδενισμενο partition table.χρειαζομαι .xml files που δεν ειναι της ρομ,αλλα της συσκευης.

δεν το εχω αυτο το .xml και πρεπει να ξαναφορτωθει οπως ειναι απο ιδια συσκευη.

μπορει καποιος να μου κανει αυτη τη χαρη?δεν εχω κατι αλλο να κανω,τελευταια προσπαθεια!

 

(με το hdd raw copy)

Edited by asbatey
Link to comment
Share on other sites

τη ρομ την εχω ηδη,αλλα δεν κανει.

εχω μηδενισμενο partition table.χρειαζομαι .xml files που δεν ειναι της ρομ,αλλα της συσκευης.

δεν το εχω αυτο το .xml και πρεπει να ξαναφορτωθει οπως ειναι απο ιδια συσκευη.

μπορει καποιος να μου κανει αυτη τη χαρη?δεν εχω κατι αλλο να κανω,τελευταια προσπαθεια!

 

(με το hdd raw copy)

τι ακριβως χρειαζεσαι;

βοηθα λιγο να σε βοηθησω(αναλυτικες οδηγιες).....

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο παιρνει backup ολοι την 16αρα μνημη του τηλεφωνου. απο κει και περα ποια αρχεια θες και πως τα παιρνω; επισης βλεπω και ενα PARTITION με ενα φακελο image μεσα γυρω στα 80 mb και με αρκετα αρχεια. ( για ευνοητους λογους δεν μπορω να σου δωσω το backup αρχειο. ) Edited by kontz

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

το userdata δεν θα μου το στειλεις,εννοειται αυτο.

τα υπολοιπα καλο θα ηταν να τα στειλεις.

σου δειχνω και ενα screenshot απο αυτα που χρειαζομαι κυριως.

με το hdd raw copy πηρες backup ,σωστα?με cwm δεν κανει.

Edited by asbatey
Link to comment
Share on other sites

το userdata δεν θα μου το στειλεις,εννοειται αυτο.

τα υπολοιπα καλο θα ηταν να τα στειλεις.

σου δειχνω και ενα screenshot απο αυτα που χρειαζομαι κυριως.

με το hdd raw copy πηρες backup ,σωστα?με cwm δεν κανει.

Πως βλεπω μεσα στο αρχειο εχει καταληξη .imgc???

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να διαλεξεις το αρχειο που κανεις extract να εχει καταληξη .img?νομιζω εχεις τη δυνατοτητα.ειναι uncompressed αυτο.

το .imgc ειναι compressed.

δοκιμασε αν το δει το 7zip.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να διαλεξεις το αρχειο που κανεις extract να εχει καταληξη .img?νομιζω εχεις τη δυνατοτητα.ειναι uncompressed αυτο.

το .imgc ειναι compressed.

δοκιμασε αν το δει το 7zip.

οχι εχει 3 επιλογες compressed, uncompressed και all files. τσεκαρε τι θες και τα λεμε αυριο. Απο που εισαι; μη και ειμαστε κοντα και γινει πιο ευκολα η δουλεια; ακυρο τωρα ειδα κερκυρα.....

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

διαλεξε uncompressed να δουμε τι βγαζει.μαλλον εδω βγαζει .img.δες αν ανοιγει να δεις τα αρχεια.μετα δοκιμασε all files.

Ιταλια ειμαι τωρα:)

 

οκ,γραφουμε αυριο....να δουμε τι θα γινει.

σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...