Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δλδ στην .55 πήρες full root και πέρασες και το recovery... μετά εχτισες μια preerooted Rom με το prfcreator...Και δεν παίζει?...μάλλον δεν έχεις full root..δοκίμασε να αναγκαστείς σκέτο το ζιπ αρχειο του ρουτ ξανά και μετά το τελευταίο recovery του nut και πες μου...

Κλασικά wipes είναι cache και cache dalvic..Τώρα αν θέλεις να περάσεις καθαρή ρομ τότε πατάς στο twrp τα πάντα στο advanced wipe εκτός του external storage...Αλλά εκεί θα χάσεις ότι έχεις στην εσωτερική μνήμη όποτε να μην ξεχάσεις να πάρεις back up...

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εύκολο απλά φλασαρεις το αντίστοιχο ftf με το flashtool..Καλό είναι να κάνεις καθαρή εγκατάσταση...

Μήπως ξέρεις κάποιον guide ή να μου πεις εσύ ο ίδιος τον τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=386015&page=229#

 

πρωτα δες εδω πως μαθαινεις τι firmware φορας γιατι θα το χρειαστεις κ μετα να δεις σε ποια εκδοση θες να πας για δουμε που θα βρεις το .ftf αρχεο διοτι το xperifirm εχει τις τελευταιες.

 

Σε ποια εκδοση θες downgrade? θες να εισαι ρουτ ?θες recovery?

 

Να δυο λινκ που σου λενε πως θα ετοιμασεις ενα αρχειο ftf kai na to φλασαρεις με το flashtool

http://www.gizmobolt.com/2015/04/09/how-to-flash-xperia-z2z3-23-1-a-0-690-ftf-using-flashtool-manually/

http://www.gizmobolt.com/2015/04/08/how-to-download-lollipop-firmware-via-xperiafirm-tool/

 

και εδω αν και ειναι για το z δειχνει πως να περασεις τους drivers στο πισι σου τα ιδια κανεις και για το z2

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/tutorial-how-to-flash-stock-roms-t2240614

 

Σημείωση πλέον το τελευταιο flashtool εχει ενσωματωμενο το xperifirm και ολα γινονται απο κει δεν χρειζεται να κατεβασεις και τα δυο προγραμματα αλλα μονο το flashtool.

Για το downgrade σιγουρα πρεπει να τικαρεις και τα τρια που ειναι πανω δεξια στα wipe για να ειναι οσο πιο πολυ γινεται καθαρη η εγκατασταση..

 

Παρε back up

Edited by linuxilakis
νεα λινκ
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=386015&page=229#

 

πρωτα δες εδω πως μαθαινεις τι firmware φορας γιατι θα το χρειαστεις κ μετα να δεις σε ποια εκδοση θες να πας για δουμε που θα βρεις το .ftf αρχεο διοτι το xperifirm εχει τις τελευταιες.

 

Σε ποια εκδοση θες downgrade? θες να εισαι ρουτ ?θες recovery?

 

Να δυο λινκ που σου λενε πως θα ετοιμασεις ενα αρχειο ftf kai na to φλασαρεις με το flashtool

http://www.gizmobolt.com/2015/04/09/how-to-flash-xperia-z2z3-23-1-a-0-690-ftf-using-flashtool-manually/

http://www.gizmobolt.com/2015/04/08/how-to-download-lollipop-firmware-via-xperiafirm-tool/

 

και εδω αν και ειναι για το z δειχνει πως να περασεις τους drivers στο πισι σου τα ιδια κανεις και για το z2

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/tutorial-how-to-flash-stock-roms-t2240614

 

Σημείωση πλέον το τελευταιο flashtool εχει ενσωματωμενο το xperifirm και ολα γινονται απο κει δεν χρειζεται να κατεβασεις και τα δυο προγραμματα αλλα μονο το flashtool.

Για το downgrade σιγουρα πρεπει να τικαρεις και τα τρια που ειναι πανω δεξια στα wipe για να ειναι οσο πιο πολυ γινεται καθαρη η εγκατασταση..

 

Παρε back up

Πολύ ωραία ευχαριστώ! Θέλω να πάω σε 4.4.4! Δεν θέλω ούτε Ρουτ ούτε recovery! Θέλω να πάω σε στοκ 4.4.4!

 

Είδα ένα πολύ καλό βίντεο youtube που δείχνει κάποιος πως να κανείς downgrade σε κιτκατ και γράφουνε ότι λειτουργησε σε όλους!

 

Εγώ απλά πρέπει να βρω ποιο firmware πρέπει να βάλω! Πως θα το κάνω αυτό? Δηλαδή να βάλω το generic Uk firmware 4.4.4?

 

Υ.Γ. άμα πχ γινει κάποια στραβη και δεν κατσει καλά το dow grade άμα το συνδεσω το κινητό στο pc companion και κάνω repair k reinstall latest firmware θα γινει κανονικά? Χωρις να έχω προβλήματα?

Edited by diecast
Link to comment
Share on other sites

Νέε το xperifirm δες ποια μαμά ΡΟΜ φοράς... το πιο σημαντικό...σου δίνω και πιο πάνω λινκ από ένα φίλο από δω στη σελίδα 229 εδώ που λέει πως να το τσεκάρεις..μετά ψάξε για που αντιστοιχεί στην μαμά ΡΟΜ.το companion θα σου διορθώσει ότι έχεις ήδη μέσα..ότι δει δλδ...αν έχεις περάσει Ελληνική θα σου φτιάξει την Ρ Ελληνική αν έχεις κάνει downgrade την UK θα περάσει αγγλική....Για αυτό είναι σημαντικό να ξέρεις το είχε μέσα μαμά του τηλ σου.
Link to comment
Share on other sites

SOS!! καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια αλλα εχω αλλο ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ ξελασκαρισε ο μαγνητης για την μαγνητικη φορτιση :X:X:X:X

αν ειναι δυνατον 5 μηνων κινητο!! Βαζω το καλωδιο και παει να τραβηχτει εξω ολος ο μαγνητης απο το κινητο και δεν κανει καλη επαφη!

 

τι σκ@τ@!!! παλι πρεπει να μπλεξω με service και αηδιες?? θα μου το αλλαξουν ρε παιδια? :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον...Και εχω διαβάσει στο xda ότι το έχουν πάθει και άλλοι

Ποτέ ξανά σονυ! Σιχαθηκα! Καλό χρυσό δεν κολλάει οκ αλλά δήθεν premium ποιότητα και μ@@@κιες! Απαράδεκτο!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν υπάρχουν αυτά που περνάς. κρίμα που δεν έδωσες ενα 50αρικο παραπάνω τότε να παρεις το z3. Υπέραριστο σε όλα του. Φτιάξτο και πούλατο να ησυχάσεις

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Επική αυτονομία! Μόνο Σονυ παίδες! http://i60.tinypic.com/dox88z.png

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και κάτι παραπάνω! http://i57.tinypic.com/vo65bs.png

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

εχω το εξης προβλημα εδω και 2 βδομαδες. Οταν παιρνω τηλ. καποιον δεν με ακουει. Αν με παρουν τηλ. με ακουνε κανονικα. Κανω επανακκινηση το κινητο και δουλευει κανονικα.. μετα απο 3-4 ωρες τα ιδια παλι.. Εχει κανεις παρομοιο προβλημα? εχω δοκιμασει επαναφορα ρυθμισεων και εκ νεου εγκατασταση του λογισμικου.

Λοιπόν το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγώ....Δες αν έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή ηχογράφησης (voice recorder ή κάποια άλλη).Συνήθως μπλοκάρει το μικρόφωνο του τηλεφώνου,οπότε απεγκατέστησέ την ή μετάφερέ την στην micro sd (κάρτα μνήμης).Αφού κάνεις απεγκατάσταση ή μεταφορά στην κάρτα μνήμης,κάνε επανεκκίνηση... Η αλήθεια πάντως είναι ότι μερικές φορές,ενώ εγώ ακούω πεντακάθαρα τους συνομιλητές μου,αυτοί με ακούν με διακοπές.... Ενώ ο διαγνωστικός έλεγχος του τηλεφώνου δείχνει ότι το μικρόφωνο δουλεύει άψογα,μερικές φορές το πρόβλημα υφίσταται....Μιλάμε δε πάντα με καλό σήμα δικτύου...Έχω κάνει τις άπειρες ρυθμίσεις,αλλά κάπου-κάπου το πρόβλημα παρουσιάζεται... Νομίζω ότι υπάρχει ένα θεματάκι....:rolleyes:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Πωπωωωωωω.:-) :-).....Επειδή πειραματίζομαι πολύ και με διάφορα, ακόμα δεν έχει στρώσει η μπαταρία,είναι μόνο τρεις μέρες με την 5.1.1...θα περιμένω λίγο ακόμα..
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν υπάρχουν αυτά που περνάς. κρίμα που δεν έδωσες ενα 50αρικο παραπάνω τότε να παρεις το z3. Υπέραριστο σε όλα του. Φτιάξτο και πούλατο να ησυχάσεις

Καλά μην ορκίζεσαι έχω Ζ3 με ξεκολλημενη οθόνη, πολλά βάζουν νερά, στην αρχή δεν δούλευε το ένα μου ηχείο, όλα καλά από ταχύτητα ομορφιά και λειτουργικό αλλά από ποιότητα κατασκευής πάσχει δυστυχώς, κρίμα για την Σονυ

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν υπάρχουν αυτά που περνάς. κρίμα που δεν έδωσες ενα 50αρικο παραπάνω τότε να παρεις το z3. Υπέραριστο σε όλα του. Φτιάξτο και πούλατο να ησυχάσεις

Απίστευτα πράγματα!! Θα το πούλησω ναι αν δεν μου δώσουν καινούργιο ή αν μου το αλλάξουν το μαγνήτη! Για όνομα του θεού :mad::mad::mad:!

 

Και σκέφτομαι αν μου πούνε ότι δεν θα μου το φτιάξουν δεν ξέρω ειλικρινά τι θα κανω! Πάλι να μείνω χωρίς κινητό μια βδομάδα τα ίδια κ τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πας σερβις..

 

Λοιπόν το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγώ....Δες αν έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή ηχογράφησης (voice recorder ή κάποια άλλη).Συνήθως μπλοκάρει το μικρόφωνο του τηλεφώνου,οπότε απεγκατέστησέ την ή μετάφερέ την στην micro sd (κάρτα μνήμης).Αφού κάνεις απεγκατάσταση ή μεταφορά στην κάρτα μνήμης,κάνε επανεκκίνηση... Η αλήθεια πάντως είναι ότι μερικές φορές,ενώ εγώ ακούω πεντακάθαρα τους συνομιλητές μου,αυτοί με ακούν με διακοπές.... Ενώ ο διαγνωστικός έλεγχος του τηλεφώνου δείχνει ότι το μικρόφωνο δουλεύει άψογα,μερικές φορές το πρόβλημα υφίσταται....Μιλάμε δε πάντα με καλό σήμα δικτύου...Έχω κάνει τις άπειρες ρυθμίσεις,αλλά κάπου-κάπου το πρόβλημα παρουσιάζεται... Νομίζω ότι υπάρχει ένα θεματάκι....:rolleyes:

 

ονως. μαλλον ηταν απο καποια εφαρμογη.. Διεγραψα χθες κατι εφαρμογες που ειχα κατεβασει τελευταια και σημερα το τηλεφωνο εν ειχε θεμα. αλλα επειδη δεν ειχα υπομονη να δοκιμασω μια μια δεν ξερω ποια δημιουργουσε το προβλημα. Θα δω πως θα παει και αυριο. φιλε μου για οταν σε ακουνε διακεκομενα θα πας στις ρυθμισεισ και θα ξετικαρεις την "εξαλειψη θορυβου" απο τις ρυθμισεις κλησης και δεν θα εχεις θεμα.! ευχαριστω

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

σημερα απο το πρωι δεν μου εχει δημηουργηθει θεμα.. Διεγραψα κατι εφαργμογες που ειχα κατεβασει τον τελευταιο καιρο , μηπως ηταν απο εκει το προβλημα.. θα δειξει!

Λογικά ναι! Οπότε κομπλέ!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα πράγματα!! Θα το πούλησω ναι αν δεν μου δώσουν καινούργιο ή αν μου το αλλάξουν το μαγνήτη! Για όνομα του θεού :mad::mad::mad:!

 

Και σκέφτομαι αν μου πούνε ότι δεν θα μου το φτιάξουν δεν ξέρω ειλικρινά τι θα κανω! Πάλι να μείνω χωρίς κινητό μια βδομάδα τα ίδια κ τα ιδια

 

 

Δεν σε πήγε απο την αρχή που το πήρες,αν θυμάμαι μεταχειρισμένο δεν το πήρες;

Σε σκάρτη παρτίδα έπεσες στάνταρ.

Καλύτερα καινούργιο και ας πλήρωνες παραπάνω και αν σου τύχαινε θέμα μέσω DOA θα έκανες αντικατάσταση με καινούργιο.

Κάποια στιγμή μάλιστα η διαφορά στην τιμή μεταξύ z2-z3 ήταν 60-70 ευρώ,προτιμότερο το z3 να έπαιρνες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πήγε απο την αρχή που το πήρες,αν θυμάμαι μεταχειρισμένο δεν το πήρες;

Σε σκάρτη παρτίδα έπεσες στάνταρ.

Καλύτερα καινούργιο και ας πλήρωνες παραπάνω και αν σου τύχαινε θέμα μέσω DOA θα έκανες αντικατάσταση με καινούργιο.

Κάποια στιγμή μάλιστα η διαφορά στην τιμή μεταξύ z2-z3 ήταν 60-70 ευρώ,προτιμότερο το z3 να έπαιρνες.

Καθόλου από την αρχή πραγματικά! Τόσο γκαντεμια αν είναι δυνατον! Το θέμα είναι θα μου το φτιάξουν? Ή θα μου πούνε ότι εγώ φταιω?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσουμε bootloader και να μην χάσουμε εγγύηση? Κάτι γίνετε με κάτι drm keys από ότι διάβασα. Βαρέθηκα το sony ui και θα ήθελα ένα cm.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσουμε bootloader και να μην χάσουμε εγγύηση? Κάτι γίνετε με κάτι drm keys από ότι διάβασα. Βαρέθηκα το sony ui και θα ήθελα ένα cm.

Ta backup νομίζω λέγεται.. Αν τα επαναφέρεις δεν χάνεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω ενα Sony Z2 white και θελει αλλαγη οθονης και digitizer ...εχετε να μου προτεινετε απο πιο μαγαζι να παρω την οθονη η αν υπαρχει καποια μεταχειρισμενη γιατι για Ελλαδα εχει φοβερεσ τιμες και το ebay ειναι κλειστα τα paypal
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πως επαναφέρω το "σαρώνω";http://i59.tinypic.com/21csh6o.png

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε Ρυθμίσεις -> Ασφάλεια -> Διαχειριστές συσκευών. Κάποια εφαρμογή σου έχει απενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη επιλογή (αυτό τουλάχιστον αφήνεται να εννοηθεί από το μήνυμα που σου βγάζει)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...