Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Μπήκα μετά από καιρό, (λόγω δουλειάς και διακοπών) επειδή η 'αγαπητή' εταιρεία για την οποία εργαζόμουν 10+ ώρες την ημέρα, αποφάσισε ότι δεν της κάνω. Κρίμα και πάλι κρίμα και εύχομαι ειλικρινά κανένα από τα παιδιά εδώ μέσα αλλά και γενικότερα να μην αντιμετωπίσει τέτοια αχαριστία.

Ίσως ήρθε η ώρα, έστω και στα 38 μου, να δοκιμάσω να κάνω κάτι δικό μου.

Υ.Γ. Η αχαριστία δεν θα μείνει χωρίς ανταπόδοση. Μάχαιρα έδωκες, μάχαιρα θα λάβεις. :!:

 

Πολύ κρίμα... Λυπάμαι και εύχομαι καλή τύχη από εδώ και πέρα!

 

 

@Ζαχαράκη

 

Τι έπαθες ρε Μήτσο; Δεν χτύπησε η μικρή, οπότε μικρό το κακό!

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Μπήκα μετά από καιρό, (λόγω δουλειάς και διακοπών) επειδή η 'αγαπητή' εταιρεία για την οποία εργαζόμουν 10+ ώρες την ημέρα, αποφάσισε ότι δεν της κάνω. Κρίμα και πάλι κρίμα και εύχομαι ειλικρινά κανένα από τα παιδιά εδώ μέσα αλλά και γενικότερα να μην αντιμετωπίσει τέτοια αχαριστία.

Ίσως ήρθε η ώρα, έστω και στα 38 μου, να δοκιμάσω να κάνω κάτι δικό μου.

Υ.Γ. Η αχαριστία δεν θα μείνει χωρίς ανταπόδοση. Μάχαιρα έδωκες, μάχαιρα θα λάβεις. :!:

φιλε μου μην πτωηθεις σε καμια περιπτωση. την υγεια σου πανω απο ολα και την οικογενεια σου. ολα θα τα αλλα θα ρθουν θα δεις... ξερω ειναι πολυ δυσκολο αλλα θα τα καταφερεις... να σαι σιγουρος.

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.επανέρχομαι πάλι με νεότερες εντυπώσεις :το 4 είναι πολύ καλό τηλέφωνο και αξίζει πραγματικά τα λεφτά του.πολύ καλή φωτό με φλας επιτέλους όσοι σκέφτοσαστε για το σήμα να σας πω ότι είναι όπως όλα τα αλλά τηλέφωνα ίσως και καλλίτερο από το 3gs.δεν υπάρχει κάποιο θέμα ουσιαστικο.

 

Επίσης η στιβαροτητα του 4 είναι πολύ καλή είναι πολύ γρήγορο και κάνει τέλεια όλα όσα μας έχει συνηθίσει η apple. Αυτά προς το παρρον καλό μπάνιο σε όλους και καλό σ/κ.

Edited by nervous
συνεχομενα μηνυματα,χρησιμοποιησε την τροποποιηση μηνυματος.Αν γνωρίζει κάποιος ,θα σου απαντήσει..

ΒΑΣΙΛΗΣ

IPHONE 4 32GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη και σε όλους!

 

Άλλη μια θετική αναφορά προστίθεται γιστι πολλές "κραυγές" ακούστηκαν πριν από ένα μήνα (οχι εδώ μέσα!) :)

 

Και μια ειδική καλημέρα στον Κυριο Πτεραρχο γιατί η διάφορα χρονικής φάσης που έχουμε στο messaging δεν επιτρεπει να την ανταλλαξουμε αλλού :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

...........Και μια ειδική καλημέρα στον Κυριο Πτεραρχο γιατί η διάφορα χρονικής φάσης που έχουμε στο messaging δεν επιτρεπει να την ανταλλαξουμε αλλού :)

 

Τωρα ομως ? :p

καλημερα @ all :lol:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Άρτι αφιχθείς από δεκαπενθήμερες διακοπές, να δώσω την καλημέρα μου στην όμορφη συντροφιά. :)

Και να προσθέσω στις θετικές κριτικές του iPhone 4 την εξαιρετική του συμπεριφορά ως naval GPS. Δίχως βέβαια το Marine: Mediterranean να αντικαθιστά μια εξειδικευμένη ναυτική συσκευή όπως το Garmin μου με τους σχεδόν τέλειους χάρτες, εγκατεστημένο σε 3GS και σε iPhone 4 έδειξε την σαφή υπεροχή του δεύτερου τόσο σε ταχύτητα κλειδώματος όσο και tracking.

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα σημαντική βελτίωση σε αυτό τον τομέα από το 3GS (που δεν ενθουσιάζει και πολύ) αλλά προς μεγάλη μου χαρά το 4 αφήνει αρκετά πίσω του τον πρόγονό του. Ακόμα όμως και σε κανονική terrestrial πλοήγηση μέσα στο αυτοκίνητο δεν τα πήγε καθόλου άσχημα (με Navigon) διατηρώντας το στίγμα ακόμα και σε περιοχές που το 3GS αγκομαχούσε να κλειδώσει δορυφόρους.

 

Κατά τα άλλα, καλό Χειμώνα αδέλφια! :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!

 

@Θάνο

Καλωσόρισες πίσω!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να το πω πριν, δεν είναι λογικό να αναβαθμιστεί η ποιότητα του σήματος του GPS με την κεραία να είναι σε ένα κομμάτι του περιβλήματος;

 

Θεωρητικά, και η ποιότητα του WiFi θα πρέπει να έχει αυξηθεί... :)

Link to comment
Share on other sites

@foxx

Καλώς ηλθες Θάνο μαζί με τις εμπειριες πεδίου που ανέφερες :)

 

@soom

Αλέξανδρε, φανταζεσαι τώρα να πάμε στο αλλο άκρο με την ευρηματικότητα της κεραίας; Τελικα φαίνεται οτι δεν χρειαζόταν να προσληφθεί επειγόντως εκείνος ο μηχανικός κεραιών.

 

Συγγνώμη αλλά όταν θυμάμαι τι μ@λ@κ*ες δημοσιεύτηκαν πριν από ένα μήνα, ακόμη κουρδίζομαι.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να το πω πριν, δεν είναι λογικό να αναβαθμιστεί η ποιότητα του σήματος του GPS με την κεραία να είναι σε ένα κομμάτι του περιβλήματος;

 

Θεωρητικά, και η ποιότητα του WiFi θα πρέπει να έχει αυξηθεί... :)

 

Θα έλεγα Αλέξανδρε πως μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα βελτίωσης από το ίδιο το chipset και το κύκλωμα που εξυπηρετεί το GPS παρά την κεραία, μια και η συχνότητα του GPS (1.575 GHz) έχει τόσο μικρό μήκος κύματος που είτε η κεραία βρίσκεται εντός πλαστικού κέλυφους είτε εξωτερική δεν έχει καμμιά σχεδόν πρακτική διαφορά.

 

Στο WiFi δεν έχω παρατηρήσει κάποια ιδιαίτερη βελτίωση, όσον αφορά την κάλυψη φυσικά γιατί σε ταχύτητα υπάρχει και είναι μεγάλη (λόγω N). Δεν μπορώ να πω πάντως πως και το 3GS τα πήγαινε άσχημα σε κάλυψη, το αντίθετο μάλιστα. Λίγο στο preamble και στα timings τα μπέρδευε με κάποια access points αλλά ευτυχώς στο 4 δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα. Θα μπορούσα να πω με περισσότερη ακρίβεια αν η Apple δεν επέμενε βλάκωδώς κατά τη γνώμη μου, να μπλοκάρει χρήσιμα wireless utilities όπως το WiFiFoFum. :rolleyes:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

@foxx

Καλώς ηλθες Θάνο μαζί με τις εμπειριες πεδίου που ανέφερες :)

 

@soom

Αλέξανδρε, φανταζεσαι τώρα να πάμε στο αλλο άκρο με την ευρηματικότητα της κεραίας; Τελικα φαίνεται οτι δεν χρειαζόταν να προσληφθεί επειγόντως εκείνος ο μηχανικός κεραιών.

 

Συγγνώμη αλλά όταν θυμάμαι τι μ@λ@κ*ες δημοσιεύτηκαν πριν από ένα μήνα, ακόμη κουρδίζομαι.

Κώστα, έχω πάψει, πλέον, να κάθομαι να ασχολούμαι και να απαντάω, είτε εδώ είτε σε άλλα fora, για το θέμα της κεραίας. Έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας το θέμα της κεραίας. Εξάλλου, είναι γνωστή συμπεριφορά του όχλου και το πως μπορείς (δεν μπορείς βασικά) να του εξηγήσεις με λογικά επιχειρήματα το ότι είναι λάθος.

 

Αλλά, προσωπικά, και εγώ κουρδίζομαι πολύ. Αλλά πάρα πολύ! Ιδίως όταν ακούω τέτοιες απόψεις από αδαείς, που άντε να τους εξηγήσεις...:wacko:

Θα έλεγα Αλέξανδρε πως μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα βελτίωσης από το ίδιο το chipset που εξυπηρετεί το GPS παρά την κεραία, μια και η συχνότητα του GPS (1.575 GHz) έχει τόσο μικρό μήκος κύματος που είτε η κεραία βρίσκεται εντός πλαστικού κέλυφους είτε εξωτερική δεν έχει καμμιά σχεδόν πρακτική διαφορά.

 

Στο WiFi δεν έχω παρατηρήσει κάποια ιδιαίτερη βελτίωση, όσον αφορά την κάλυψη φυσικά γιατί σε ταχύτητα υπάρχει και είναι μεγάλη (λόγω N). Δεν μπορώ να πω πάντως πως και το 3GS τα πήγαινε άσχημα σε κάλυψη, το αντίθετο μάλιστα. Λίγο στο preamble και στα timings τα μπέρδευε με κάποια access points αλλά ευτυχώς στο 4 δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα. Θα μπορούσα να πω με περισσότερη ακρίβεια αν η Apple δεν επέμενε βλάκωδώς κατά τη γνώμη μου, να μπλοκάρει χρήσιμα wireless utilities όπως το WiFiFoFum. :rolleyes:

Τι να πω... :O

 

Για ακόμα μια φορά με κάλυψες! Απλά, όταν μας το παρουσίασαν το θέμα με την κεραία είχαν αναφέρει ότι θα καλύπτεται στο εξωτερικό περίβλημα η GSM κεραία, η κεραία του GPS και του WiFi... Αλλά, προφανώς, κάτι ξέρεις παραπάνω! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μια φορά με κάλυψες! Απλά, όταν μας το παρουσίασαν το θέμα με την κεραία είχαν αναφέρει ότι θα καλύπτεται στο εξωτερικό περίβλημα η GSM κεραία, η κεραία του GPS και του WiFi... Αλλά, προφανώς, κάτι ξέρεις παραπάνω! :cool:

 

Η κεραία του GPS είναι εξωτερική Αλέξανδρε, για την ακρίβεια είναι η ίδια που χρησιμοποιείται για BT και WiFi μια και η συχνότητα με τη βοήθεια λίγo επιμέρους loading είναι αρμονική αυτών των συχνοτήτων. Απλά δεν νομίζω πως η βελτίωση του δέκτη GPS οφείλεται σε αυτήν ή μάλλον στο γεγονός πως είναι πλέον εξωτερική, τουλάχιστον στον βαθμό που οφείλεται στη υλοποίηση του ίδιου του δέκτη και φυσικά του firmware.

 

@kkalog: Χαίρομαι που σε βρήκα πάλι ενεργό Κώστα εδώ στο forum. Είναι κρίμα να απέχει ένας αξιοπρεπής συνομιλητής εξαιτίας κάποιων ανόητων που υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν δοκιμάζοντας την υπομονή μας. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

@foxx

Αμοιβαία η χαρά και η άποψη Θάνο :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Θάνο,καλώς μας βρήκες!

 

Χαίρομαι που το IP4,συνεχισε να παρεχει υψηλου επιπεδου υπηρεσιες και στις διακοπες σου

 

Τολμω να υποθεσω πως πλεον έχεις αποκρυσταλλώσει θετική άποψη για τη συσκευή

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

ανεβαστε βιντεακια με το iphone 4 οσοι εχετε να χαζεψουμε μεχρι να το παρουμε και εμεις.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το IP4,συνεχισε να παρεχει υψηλου επιπεδου υπηρεσιες και στις διακοπες σου

Τολμω να υποθεσω πως πλεον έχεις αποκρυσταλλώσει θετική άποψη για τη συσκευή

 

Να σου πω την αλήθεια Οδυσσέα υπάρχουν αρκετά πράγματα που θα άλλαζα στο iPhone 4 πριν τολμήσω να το αποκαλέσω "ιδανική" συσκευή. Παρόλα αυτά η άποψή μου ήταν και εξακολουθεί να είναι θετική μια και τα προς βελτίωση θέματα είναι δεκάδες φορές λιγότερα αριθμητικά, και σαφώς μικρότερης σημασίας από αυτά που έχω διαπιστώσει σε οποιαδήποτε άλλη "ανταγωνιστική" συσκευή.

 

Όσο για το "grip of death" έχει πάψει να με απασχολεί, καθώς στον μήνα που έχω και χρησιμοποιώ το iPhone 4 ποτέ δεν αποτέλεσε πρόβλημα, ούτε έγινε εμφανές με διακοπή κλήσης ή άλλα τέτοια φαινόμενα. Και για να γίνω και πιο συγκεκριμένος, στο Κιόνι της Β. Ιθάκης όπου πέρασα τις περισσότερες ημέρες των διακοπών μου, ήταν η μόνη συσκευή που είχε και διατηρούσε σύνδεση με το δίκτυο της Vodafone όταν τρεις άλλες συσκευές συμπεριλαμβανομένου του 3GS ήταν συνεχώς εκτός δικτύου καθώς η συγκεκριμένη περιοχή έχει σοβαρό πρόβλημα με τη λήψη της Vodafone.

 

Θετικότατη λοιπόν η γνώμη, σε βαθμό που όχι μόνο δεν μετανοιώνω για την αγορά του αλλά περιμένω πως και πως την δεύτερη συσκευή μια και η πρώτη δεσμεύτηκε από την κυρία μου που δηλώνει πλέον φανατική του iPhone 4. :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους!!!

 

Επιστροφή στην έδρα μου, μετά από μια βδομαδούλα στην πανέμορφη Χαλκιδική!

 

Τα αποτελέσματα των διακοπών:

1) αναγκαστική αποτοξίνωση από το ιντερνετ (υποτίθεται ότι υπήρχε wifi στο ξενοδοχείο το οποίο ακόμα το "επισκευάζουν", δεν έχω και data plan :p )

2) ένα σπασμένο πίσω φανάρι (λόγω κολήματος της σαγιονάρας στο γκάζι :O και κοπανήματος στον τοίχο του πάρκινγκ)

3) ατέλειωτη ξάπλα και χαλάρωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

 

Καλώς σας βρήκα λοιπόν!!!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους!!!

 

Επιστροφή στην έδρα μου, μετά από μια βδομαδούλα στην πανέμορφη Χαλκιδική!

 

Τα αποτελέσματα των διακοπών:

1) αναγκαστική αποτοξίνωση από το ιντερνετ (υποτίθεται ότι υπήρχε wifi στο ξενοδοχείο το οποίο ακόμα το "επισκευάζουν", δεν έχω και data plan :p )

2) ένα σπασμένο πίσω φανάρι (λόγω κολήματος της σαγιονάρας στο γκάζι :O και κοπανήματος στον τοίχο του πάρκινγκ)

3) ατέλειωτη ξάπλα και χαλάρωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

 

Καλώς σας βρήκα λοιπόν!!!

 

Καλώς όρισες πίσω Γιώργο!!!

 

Βλέπω, σήμερα, δύο επιστροφές είχαμε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες πίσω Γιώργο!!!

 

Βλέπω, σήμερα, δύο επιστροφές είχαμε! :lol:

 

Αλεξανδρε, ο Τολης δεν ψαχνει iPhone 3GS ???:worry::blink::worry::blink:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε, ο Τολης δεν ψαχνει iPhone 3GS ???:worry::blink::worry::blink:

 

ανταλασω HD2 με 3gs.οποιο apple fan boy εχει 2 η το βαρεθηκε πμ!

:cool:

 

Ανταλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=Lpo__xhTSv8&feature=sub

 

στο 23ο δευτερολεπτο δειχνει μια εφαρμογη. ξερουμε ππια ειναι; :O:worry::ninja:

 

αυτη η scientific που λεει.......

Link to comment
Share on other sites

:cool:

 

Ανταλλαγή...

 

αλεξανδρε αμα βρω να το δωσω θα παρω το δικο σου.αντε βοηθατε εδω μεσα να γινει το deal!και εγω τοσο το δινω,αμα γινει αμεσως μου το στελνεις!

Link to comment
Share on other sites

αλεξανδρε αμα βρω να το δωσω θα παρω το δικο σου.αντε βοηθατε εδω μεσα να γινει το deal!και εγω τοσο το δινω,αμα γινει αμεσως μου το στελνεις!

 

Αν βρεθεί, σίγουρα Τόλη! Θα είσαι η μοναδική εξαίρεση που θα κάνω στον κανόνα χέρι-με-χέρι! :happy::happy::happy:

 

Εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...