Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά παιδιά ας μην τρελενόμαστε τόσο αν βλέπετε συχνά και ακούτε συχνά όλοι θέλουν να φέρουν έναν ''αντίπαλο'' για το iphone, απλά κάθε φορά που εμφανίζεται ο τίτλος του ''αντιπάλου'' πάντα καταρίπτεται λόγο οτι κανείς μα κανείς δέν πρόκειτε να φτάσει το iphone όσο και να προσπαθούν τώρα οι λέξεις ''κάποτε, ίσως και θά'' απο άλλους κατασκευαστές <το σπείραν και δέν φύτρωσε...και ούτε πρόκειται να φυτρώσει ποτέ γιατί η apple στο θέμα του iphone είναι ακατανίκητη..(αν συνεχίσει έτσι!!), εκτός αυτού όλα τα κινητά έχουν τα μειονεκτήματά τους (να λέμε και του στραβού το δίκιο έτσι ?)> Και κάτι ακόμη....το κάθε κινητό είναι όπως λένε <Περι ορέξεως...κολοκυθόπιτα> ότι γουστάρει ο καθένας.....και ότι το αρέσει....Εγώ προσωπικά δέν το αλλάζω με τίποτα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες ο καθένας έχει τις δικές του ιδιοτροπίες. Αλλά από την άλλη μας λες ότι καμιά εταιρία δεν θα καταφέρει να φτάσει την Apple ενώ μπορεί να τα καταφέρει και δεν είναι άλλη από την Google. Γενικά θα έλεγα ότι από την μια λες ότι έχει μειονεκτήματα αλλά υποστηρίζεις ότι είναι το καλύτερο :wacko::wacko:

Εγώ νομίζω να κρατας/κρατάτε μικρό καλάθι για το αν η Apple θα παραμείνει εκεί που είναι ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κι εγώ ένα 3gs, τώρα πότε θα το παραλάβω... Το πρώτο μου iphone, αν και έχω και ένα ipod touch, οπότε είμαι εξοικειωμένος με τα gadgets της apple. Έριξα πολύ σκέψη πριν το παραγγείλω, καθώς με έλκυε πολύ και το htc hero, με interface που θεωρώ ότι είναι χαλαρά ισάξιο με του μηλόφωνου. Κατέληξα στο iphone γιατί έχει πολύ πιο ώριμο λογισμικό από ότι τα android κινητά... προς στιγμήν.

 

Σε γενικές γραμμές, δύσκολα θα άλλαζα το iphone για κάτι άλλο ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, αλλά οπωσδήποτε θα εξακολουθήσω να παρακολουθώ τις εξελίξεις στα android.

 

Edit: α, γεια σας κιόλας, είμαι καιρό γραμμένος στο forum αλλά αυτό είναι το πρώτο μου post.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε παιδι μου... και το λες αυτο χωρις να νιωθεις λιγο θυμα...?

(Γιατι δειχνεις οτι εισαι με τετοια λογικη...)

Φυσικά και όχι. Απλά η συσκευή μου αρέσει πολύ όλα τα άλλα κινητά μου φαίνονται συμβατικά. Ετσι θα το άλλαζα μόνο με τον διάδοχο της. Θα ήθελα να μάθω και ποια στοιχεία ανάλυσες για να καταλήξεις στο τόσο ακέραιο αυτό συμπέρασμα...

Proud iPhone 3gs White 16 gb owner
Link to comment
Share on other sites

Θύματα δεν είναι ούτε οι μεν, ούτε οι δε. Θύματα είναι αυτοί που παρασύρονται από το marketing και αγοράζουν συσκευές που δεν ανταποκρίνονται στις ανάγκες τους. Τον φίλο eNeRGy δεν τον καλύπτει το iPhone, τον φίλο Jig τον καλύπτει και με το παραπάνω. Εμένα με καλύπτει, αλλά θέλω να δοκιμάσω και κάποια άλλη πλατφόρμα. Αυτό δε με κάνει θύμα, αφού ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΑ επιλέγω τις συσκευές μου, βάσει των εκαστοτε αναγκών μου και όχι βάσει του marketing της όποιας εταιρείας ;)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εγω προς το παρον το αλλαζω που και που με το Ν80 μου γιατι το 3G μου μου αρεσει σαν συσκευη αλλα σαν τηλεφωνο με ταλαιπωρει μιας και δεν το ακουω και εχω μαθει και με την εκφωνηση ονοματος καλουντος.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Θύματα δεν είναι ούτε οι μεν, ούτε οι δε. Θύματα είναι αυτοί που παρασύρονται από το marketing και αγοράζουν συσκευές που δεν ανταποκρίνονται στις ανάγκες τους. Τον φίλο eNeRGy δεν τον καλύπτει το iPhone, τον φίλο Jig τον καλύπτει και με το παραπάνω. Εμένα με καλύπτει, αλλά θέλω να δοκιμάσω και κάποια άλλη πλατφόρμα. Αυτό δε με κάνει θύμα, αφού ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΑ επιλέγω τις συσκευές μου, βάσει των εκαστοτε αναγκών μου και όχι βάσει του marketing της όποιας εταιρείας ;)

 

Με καλυπτει μια χαρα το 3GS... :D

Απλα θα ημουν θυμα να ελεγα οτι θα επελεγα το μελλοντικο, χωρις να ξερω τι θα ειναι και τι ανταγωνισμο θα εχει... Καθαροτατο θυμα του φανατισμου προς μια πολυεθνικη χωρις ιδεα ή στοιχεια ενος προιοντος...

Δηλαδη αφου θα το αλλαζε μονο με τον διαδοχο του... Σε περιπτωση που δεν βγει αλλο iphone, ετσι οπως τα ειπε ο φιλος δε θα ξαναλλαξει ποτε τηλεφωνο... Να δω να κυκλοφορει το 3gs το 2025 και θα τα εχω δει ολα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 3gs καμια εβδομαδα. Ειναι φοβερη σαν συσκευη.ΑΛΛΑ... παιδια δεν ξερω αν αυτο που περναω ειναι normal. Ημουνα ολη μερα internet και κατεβαζα απο το appstore οτι ενδιαφερον εβρισκα.Και αρχισα να βλεπω οτι ειναι ολα ανουσια. Σκεφτομαι να αλλαξω το iphone με ενα οποιοδηποτε απλο κινητο που να εχει ραδιο και καμια φωτογραφικη να απο8ανατιζω καποιες στιγμες. Αρχισα να 8εωρω οτι ολα οσα μου προσφερει δεν τα χρησιμοποιω στην ουσια αν και ξερω την κα8ε λειτουργια του iphone στο επακρο.

Δηλαδη

1) Το υπερ του iphone, το appstore, εχει ολο εφαρμογες και παιχνιδακια που εχουν απλως πλακα αλλα τα κατεβαζω και δεν τα ξανατρεχω σχεδον ποτε. Απλα μενουν εκει να γεμιζουν τις σελιδες. Και εγω τι 8α κανω? 8α παταω συνεχεια εκει που λεει release date για να βλεπω κα8ε μερα τι καινουρια βλακεια 8α κυκλοφορησουν οι developers??

 

2) Ευκολο user interface. Αλλο υπερ. Συμφωνω. Πειτε μου ομως. Με ενα ericsson με hardware κουμπια ειναι πιο δυσκολο να κανω αυτα που 8ελω? Η' μηπως 8α κολλαει περισσοτερο απο το iphone... Δεν το πιστευω. (οχι οτι κολλαει το iphone)

 

3) Φοβερη εμπειρια με το iphone η πλοηγηση στο internet! Συμφωνω. Safari , σελιδοδεικτες, πολλα tabs , αψογο scrolling , γρηγορο ανοιγμα... Αλλα τι το 8ελω το internet οταν ειμαι εκτος σπιτιου? Να δω κανενα αποτελεσμα live..να τσεκαρω κατι στο google..να μπω facebook..αντε στην καφετερια να δουμε κανενα youyube με κανενα φιλαρακι.. Ε ΚΑΙ?? Δεν ειναι απαραιτητα ολα αυτα και εκτος αυτου ειναι αρρωστο για μενα να εισαι εξω και να κοιτας παλι μια ο8ονη...Ολη μερα μπροστα στους υπολογιστες και μολις κα8ισουμε καπου με μια παρεα κοιταμε τις εγαρμογες , το internet κτλ. 8α χασω τους φιλους μου σε λιγο ετσι!!

 

4) Καμερα, η οποια και παραμενει σε ολα τα κινητα και εχει καποιο νοημα να υπαρχει γιατι δεν μπορεις να εχεις παντου ψηφιακη, δεν εχει καμια φοβερη. Υπαρχουν αλλα κινητα που το κανουν καλυτερα και υστερα βγαζεις και την καρτουλα και τις δινεις να στις τυπωσουν αν 8ες η´τις στελνεις με bluetooth σε αλλους. Στο iphone δεν γινεται.

 

5) mp3 player φοβερο! Αριστη για μενα ποιοτητα αναπαραγωγης και και και και...Αλλα στο δρομο δεν με ενδιαφερει αν 8α ακουσω τοσο τελεια ή οχι ενα κομματι. Και παλι με ενα ericsson καλυπτομαι πληρως αν και ειμαι μουσικος και η ποιοτητα επρεπε να με ενδιαφερει στο επακρο. Αλλα για να ακουσω μουσικη σοβαρα εχω ηχεια monitor και απολαμβανω ποιοτητα σε ολες τις συχνοτητες.

 

και σκεφτομαι τωρα... μηπως πρεπει να δω την ζωη πιο πολυ στην ουσια της να εχω ενα τηλ. μονο για να μιλαω.. αντε να βγαζω φωτογραφιες..να ακουω μουσικη αν τυχει..και να εκμεταλλευομαι τη μνημη του σαν memory stick (πραγμα που στο iphone δε γινεται)? Και αυτα περιττα ειναι μου φαινεται αλλα ok. Δεν 8α ψαξω να βρω ντε και καλα ενα τηλ. που να μην κανει τιποτα αφου ολα τα ''απλα'' κινητα αυτα τα πραγματακια στα προσφερουν..

8ελω να εχω πιο ουσιωδη κα8ημερινοτητα και το iphone με κανει και κολλαω μαζι του και σε λιγο με βλεπω να ψαχνω για εφαρμογη iFriends, iGirl, iΞεστραβωσου απο μια o8ονη, iΣΥΝΕΛ8Ε!!

Γι αυτο και 8α παρω ενα απλο ericsson ή ενα Nokia. Και αυτη ειναι η απαντηση μου με ποια συσκευη 8α αλλαζα το iphone. ME MIA ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.

Ειμαι τοσο fun της Apple που μου εντριφυσε τη φιλοσοφια της...οτι κανεις καντο ΑΠΛΑ! Και επειδη ο μα8ητης πρεπει να μα8αινει αλλα και να κρινει και να παει ενα βημα μπροστα απο το δασκαλο κανω τη ζωη μου οπως μου διδαξε η apple. Πιο απλη. Bye bye iphone!

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγήσεις, αλλά αν και συμφωνώ απόλυτα και με τα πέντε επιχειρήματά σου ωστόσο έχω μια απορία.

Εφόσον eξαρχής δεν σε ενδιέφεραν οι εφαρμογές ούτε το touch interface ούτε το mp3 και το internet τότε τι το πήρες το iPhone; Να υποθέσω η γνωστή αρρώστια από την οποία όλοι μας πάσχουμε; Από ενθουσιασμό;

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγήσεις, αλλά αν και συμφωνώ απόλυτα και με τα πέντε επιχειρήματά σου ωστόσο έχω μια απορία.

Εφόσον eξαρχής δεν σε ενδιέφεραν οι εφαρμογές ούτε το touch interface ούτε το mp3 και το internet τότε τι το πήρες το iPhone; Να υποθέσω η γνωστή αρρώστια από την οποία όλοι μας πάσχουμε; Από ενθουσιασμό;

 

Σωστα υπε8εσες. Ειχα το 3g 8 μηνες και ημουν υπερευχαριστημενος και απο την γνωστη αρρωστια η8ελα να παρω το ''καινουριο''. Ε τωρα που κραταει τοσο η μπαταρια ( σε σχεση με το προηγουμενο που μου εκοβε πολλες φορες τη χαρα στη μεση... :) ) καταλαβα οτι δεν το χρειαζομαι. Τοσα χρονια εψαχνα το τελειο κινητο και μολις το βρηκα ξενερωσα...

Και δεν ειναι οτι δεν με ενδιαφεραν αυτα που προανεφερες εξ αρχης. Ισα - ισα με ενδιεφεραν πολυ γιατι τα ειδα στην πιο τελεια τους μορφη (μεχρι τωρα) με το iphone και τα 8εωρουσα σημαντικα. Αλλα καταλαβα οτι επειδη τα κανει και τα χρησιμοποιω δεν σημαινει οτι τα 8ελω..Απλα τα κανω απο βαρεμαρα...

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 3gs καμια εβδομαδα. Ειναι φοβερη σαν συσκευη.ΑΛΛΑ... παιδια δεν ξερω αν αυτο που περναω ειναι normal. Ημουνα ολη μερα internet και κατεβαζα απο το appstore οτι ενδιαφερον εβρισκα.Και αρχισα να βλεπω οτι ειναι ολα ανουσια. Σκεφτομαι να αλλαξω το iphone με ενα οποιοδηποτε απλο κινητο που να εχει ραδιο και καμια φωτογραφικη να απο8ανατιζω καποιες στιγμες. Αρχισα να 8εωρω οτι ολα οσα μου προσφερει δεν τα χρησιμοποιω στην ουσια αν και ξερω την κα8ε λειτουργια του iphone στο επακρο.

Δηλαδη

1) Το υπερ του iphone, το appstore, εχει ολο εφαρμογες και παιχνιδακια που εχουν απλως πλακα αλλα τα κατεβαζω και δεν τα ξανατρεχω σχεδον ποτε. Απλα μενουν εκει να γεμιζουν τις σελιδες. Και εγω τι 8α κανω? 8α παταω συνεχεια εκει που λεει release date για να βλεπω κα8ε μερα τι καινουρια βλακεια 8α κυκλοφορησουν οι developers??

 

2) Ευκολο user interface. Αλλο υπερ. Συμφωνω. Πειτε μου ομως. Με ενα ericsson με hardware κουμπια ειναι πιο δυσκολο να κανω αυτα που 8ελω? Η' μηπως 8α κολλαει περισσοτερο απο το iphone... Δεν το πιστευω. (οχι οτι κολλαει το iphone)

 

3) Φοβερη εμπειρια με το iphone η πλοηγηση στο internet! Συμφωνω. Safari , σελιδοδεικτες, πολλα tabs , αψογο scrolling , γρηγορο ανοιγμα... Αλλα τι το 8ελω το internet οταν ειμαι εκτος σπιτιου? Να δω κανενα αποτελεσμα live..να τσεκαρω κατι στο google..να μπω facebook..αντε στην καφετερια να δουμε κανενα youyube με κανενα φιλαρακι.. Ε ΚΑΙ?? Δεν ειναι απαραιτητα ολα αυτα και εκτος αυτου ειναι αρρωστο για μενα να εισαι εξω και να κοιτας παλι μια ο8ονη...Ολη μερα μπροστα στους υπολογιστες και μολις κα8ισουμε καπου με μια παρεα κοιταμε τις εγαρμογες , το internet κτλ. 8α χασω τους φιλους μου σε λιγο ετσι!!

 

4) Καμερα, η οποια και παραμενει σε ολα τα κινητα και εχει καποιο νοημα να υπαρχει γιατι δεν μπορεις να εχεις παντου ψηφιακη, δεν εχει καμια φοβερη. Υπαρχουν αλλα κινητα που το κανουν καλυτερα και υστερα βγαζεις και την καρτουλα και τις δινεις να στις τυπωσουν αν 8ες η´τις στελνεις με bluetooth σε αλλους. Στο iphone δεν γινεται.

 

5) mp3 player φοβερο! Αριστη για μενα ποιοτητα αναπαραγωγης και και και και...Αλλα στο δρομο δεν με ενδιαφερει αν 8α ακουσω τοσο τελεια ή οχι ενα κομματι. Και παλι με ενα ericsson καλυπτομαι πληρως αν και ειμαι μουσικος και η ποιοτητα επρεπε να με ενδιαφερει στο επακρο. Αλλα για να ακουσω μουσικη σοβαρα εχω ηχεια monitor και απολαμβανω ποιοτητα σε ολες τις συχνοτητες.

 

και σκεφτομαι τωρα... μηπως πρεπει να δω την ζωη πιο πολυ στην ουσια της να εχω ενα τηλ. μονο για να μιλαω.. αντε να βγαζω φωτογραφιες..να ακουω μουσικη αν τυχει..και να εκμεταλλευομαι τη μνημη του σαν memory stick (πραγμα που στο iphone δε γινεται)? Και αυτα περιττα ειναι μου φαινεται αλλα ok. Δεν 8α ψαξω να βρω ντε και καλα ενα τηλ. που να μην κανει τιποτα αφου ολα τα ''απλα'' κινητα αυτα τα πραγματακια στα προσφερουν..

8ελω να εχω πιο ουσιωδη κα8ημερινοτητα και το iphone με κανει και κολλαω μαζι του και σε λιγο με βλεπω να ψαχνω για εφαρμογη iFriends, iGirl, iΞεστραβωσου απο μια o8ονη, iΣΥΝΕΛ8Ε!!

Γι αυτο και 8α παρω ενα απλο ericsson ή ενα Nokia. Και αυτη ειναι η απαντηση μου με πια συσκευη 8α αλλαζα το iphone. ME MIA ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.

Ειμαι τοσο fun της Apple που μου εντριφυσε τη φιλοσοφια της...οτι κανεις καντο ΑΠΛΑ! Και επειδη ο μα8ητης πρεπει να μα8αινει αλλα και να κρινει και να παει ενα βημα μπροστα απο το δασκαλο κανω τη ζωη μου οπως μου διδαξε η apple. Πιο απλη. Bye bye iphone!

Noμίζω πως η ο τρόπος με τον οποίο προσεγγίζεις το όλο θέμα είναι τουλάχιστον υπερβολικός. Δηλαδή όσοι πήραμε το iPhone χάσαμε τους φίλους μας και τη ζωή μας?

 

Κατ'αρχάς αν πραγματικά δεν έχεις ανάγκη όλα αυτά που σου προσφέρει το iPhone τότε ήταν δικό σου λάθος να δώσεις 569-669 ευρώ για πλάκα. Από απλό ενθουσιασμό όπως είπε ο προλαλήσαντας. Χίλιες φορές να τα έδινες σε ρούχα.

 

Από εκεί και πέρα σε ότι αφορά αυτά που λες,

 

1. Σε πρώτη φάση το νόημα ενός smartphone είναι οι εφαρμογές. Μέσα σε όλες αυτές τις βλακείες που υπάρχουν στο appstore (παιχνιδάκια κ.τ.λ) υπάρχουν και σοβαρές εφαρμογές όπως π.χ το skype ή άλλες πιο επαγγελματικές (π.χ ιατρικές) που μπορεί να φανούν πολύ χρήσιμες σε συγκεκριμένους τομείς.

 

2.Το iPhone έχει απίστευτα εύκολο user interface σε σχέση με τις δυνατότητες του. Δεν μπορείς π.χ να συγκρίνεις ένα windows mobile τηλέφωνο με το iPhone στο browsing, το e-mail, το mp3 κ.τ.λ Αν όμως τελικά σε ενδιαφέρει μόνο να παίρνεις τηλέφωνο και να στέλνεις sms τότε προφανώς κάνεις άνετα τη δουλειά σου και με ένα sagem της κακιάς ώρας. Εκεί όμως γυρνάμε πάλι στο δεδομένο πως δεν έχεις ανάγκη ένα smartphone και σου αρκεί ένα απλό κινητό άρα ήταν λάθος να δώσεις τόσα χρήματα για πλάκα...

 

3.Και πάλι δικό σου είναι το πρόβλημα. Υπάρχει κόσμος που το χρειαζεται το internet εκτός σπιτιού. Εγώ για παράδειγμα χρειάζομαι το e-mail μου, και ας είμαι μπροστά από έναν υπολογιστή στο γραφείο. Όταν βγαίνω φυσικά δεν ασχολούμαι με το iPhone ούτε κάθομαι με τη παρέα μου ή τη κοπέλα μου να χαζεύουμε τα apps. Eγώ λοιπόν χρειάζομαι ένα smartphone για επαγγελματικους λόγους (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα το χρησιμοποιήσω και για πλάκα κάποια στιγμή αλλά σε λογικά πλαίσια). Εσύ δεν το χρειάζεσαι. Γιατι το πήρες?

 

4.Αν ήθελες ένα κινητό για να βγάζεις τις τέλεις φωτογραφίες θα μπορούσε να πάρεις όπως λες και εσύ κάποιο άλλο. Το iPhone έχει άλλα θετικά και μέσα σε αυτά δεν είναι η κάμερα. Πάλι λοιπόν λάθος επιλογή προιόντος. Αν θέλεις πάλι να τυπώσεις τις φωτογραφίες τις περνάς πολύ απλά στο pc σου ή τις στέλνεις με e-mail. Αν θέλεις να τις στείλεις σε φίλους υπάρχει το e-mail και τα mms. Δεν λέω, σοβαρή έλλειψη το bluetooth αλλά και πάλι το ήξερες πριν το πάρεις...

 

5.Δεν ενδιαφέρει εσένα. Υπάρχει κόσμος που δεν συμβιβάζεται με μετριότητες. Τα iPods πουλήσανε τόσο πολύ γιατι είναι τα πιο ποιοτικά και εύχρηστα mp3 players. τώρα μπορείς να το έχεις μαζί με το κινητό σου. Μάλιστα με όλα αυτά τα αξεσουάρ που έχουν κυκλοφορήσει εγώ χρησιμοποιώ το iPhone και για μουσική στο σπίτι. Αν εσένα δεν σε νοιάζει είναι άλλο θέμα, υπάρχει κόσμος όμως που θέλει κάτι ποιοτικό και εύχρηστο.

 

Αν λοιπόν θεωρείς πως το iPhone δεν καλύπτει τις ανάγκες σου ή τις υπερκαλύπτει και μπορείς να συμβιβαστείς με κάτι απλούστερο έκανες λάθος αγορά (αυτό δηλαδή που λες και ο ίδιος). Παραδέξου όμως πως για πολλούς ανθρώπους το iPhone είναι ένα απίστευτο καθημερινό εργαλείο.

 

Αν πάλι πιστεύεις πως μια τόση δα συσκευή είναι ικανή "να σου πάρει τη ζωή", πως δεν μπορείς να ξεκολλήσεις και πως πρέπει να απαλλαγείς από αυτή για να ξαναβρεις τον εαυτό σου μάλλον είσαι ιδιαίτερα ευάλωτος χαρακτήρας (αυτό μια φορά καλό δεν είναι, φιλικά το λέω) και σε κάθε περίπτωση θέλω να πιστεύω ότι αποτελείς εξαίρεση. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι όλοι έτσι. είσαι σίγουρος λοιπόν ότι φταίει το iPhone?:O

Link to comment
Share on other sites

Σωστα υπε8εσες. Ειχα το 3g 8 μηνες και ημουν υπερευχαριστημενος και απο την γνωστη αρρωστια η8ελα να παρω το ''καινουριο''. Ε τωρα που κραταει τοσο η μπαταρια ( σε σχεση με το προηγουμενο που μου εκοβε πολλες φορες τη χαρα στη μεση... :) ) καταλαβα οτι δεν το χρειαζομαι. Τοσα χρονια εψαχνα το τελειο κινητο και μολις το βρηκα ξενερωσα...

Και δεν ειναι οτι δεν με ενδιαφεραν αυτα που προανεφερες εξ αρχης. Ισα - ισα με ενδιεφεραν πολυ γιατι τα ειδα στην πιο τελεια τους μορφη (μεχρι τωρα) με το iphone και τα 8εωρουσα σημαντικα. Αλλα καταλαβα οτι επειδη τα κανει και τα χρησιμοποιω δεν σημαινει οτι τα 8ελω..Απλα τα κανω απο βαρεμαρα...

 

Δυστυχώς σε καταλαβαίνω. Ο ενθουσιασμός δεν είναι πάντα ο καλύτερος ...σύμβουλος αγορών. :)

 

Προσωπικά, αν και αδιαφορώ εντελώς για mp3, video, φωτό κλπ, ωστόσο έχω μια μικρή (ψευτο)δικαιολογία για την προτίμησή μου στο iPhone δεδομένης μάλιστα της όχι και ιδιαίτερής μου συμπάθειας προς την ίδια την Apple. Δυστυχώς ή ευτυχώς αν χρειάζομαι κάτι παραπάνω από ένα τηλέφωνο, αυτό είναι το email σε συνδυασμό με έναν αξιοπρεπή browser για κάποιες αναζητήσεις. Και για να είμαι ειλικρινής, αν και αυτά θεωρητικά τα προσφέρουν όλα τα smart και τα περισσότερα dump phones, στην πραγματικότητα μόνο το iPhone και τα Windows Mobile είναι άξια λόγου (και χρήσης). Και καθώς τα σημερινά μοντέλα WM phone σέρνονται λόγω ελλειπούς hardware, το iPhone ήταν μονόδρομος. Όσο για τις εφαρμογές του appstore αυτές είναι το "κερασάκι στην τούρτα". Και εγώ δεν τρελάθηκα με την ποιότητα και την χρησιμότητα πολλών από αυτές, αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου να έχω το Navigon στην τσέπη μου για εκείνες τις δυό - τρεις φορές που μπορεί να χρειαστεί ένα gps.

 

Σαν σκέτο τηλέφωνο πάντως με την κυριολεξία της λέξης, θα άλλαζα το iPhone εν ριπή οφθαλμού. Τι πρακτική αξία μπορεί να έχει ένα "τηλέφωνο" που θέλει κάθε λίγες ώρες φόρτιση και που σε τηλεφωνικά χαρακτηριστικά το ανταγωνίζεται επάξια ακόμα και το φτηνότερο dumpfone της αγοράς; Γιατί είπαμε, καλά τα gadgets αλλά όπως λες και εσύ, μετά την παρέλευση του ενθουσιασμού χρειάζεται και λίγη πρακτικότητα. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Παραδεχομαι οτι ειμαι ευαλωτος με την τεχνολογια. Με συνεπαιρνει με αυτα που μπορει να σου προσφερει.

Επισης παραδεχομαι οτι ειναι καταπληκτικο εργαλειο (ποσο μαλλον σε σχεση windows mobiles και symbian) το οποιο ομως δεν πιστευω οτι πολλοι το χρησιμοποιουν στο επακρο. Και απο αυτους που απομενουν αυτοι που τσεκαρουν πχ. τα mail τους πιστευω ουτε στους μισους δεν ειναι ζωτικης σημασιας να τσεκαρουν mail on the go.

Ατομα της ηλικιας μου (γενια των 700) που ξερω να το εχουν, οι μισοι δεν ξερουν τι μπορει να κανει 100% και οι αλλοι μισοι ειναι στην κατηγορια τη δικια μου που απλως παιζουν, χαζευουν κτλ.

Οκ ημουν υπερβολικος με τη ζωη που 8α μου παρει...αλλα πιασατε το νοημα πιστευω.

Και να σημειωσω οτι στην Αμερικη υπαρχουν διαλυμενες οικογενειες απο εθισμο στα blackberry και κεντρα απεξαρτησης απο αυτο.Δεν ειναι υπερβολη αλλα πραγματικοτητα.Ειναι τρελοι οι καιροι που ζουμε....

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

8ελω να εχω πιο ουσιωδη κα8ημερινοτητα και το iphone με κανει και κολλαω μαζι του και σε λιγο με βλεπω να ψαχνω για εφαρμογη iFriends, iGirl, iΞεστραβωσου απο μια o8ονη, iΣΥΝΕΛ8Ε!!

Γι αυτο και 8α παρω ενα απλο ericsson ή ενα Nokia. Και αυτη ειναι η απαντηση μου με πια συσκευη 8α αλλαζα το iphone. ME MIA ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.

Ειμαι τοσο fun της Apple που μου εντριφυσε τη φιλοσοφια της...οτι κανεις καντο ΑΠΛΑ! Και επειδη ο μα8ητης πρεπει να μα8αινει αλλα και να κρινει και να παει ενα βημα μπροστα απο το δασκαλο κανω τη ζωη μου οπως μου διδαξε η apple. Πιο απλη. Bye bye iphone!

 

Έχω ακούσει κατά καιρούς "ανυπόστατες" (για να το πω ευγενικά) δικαιολογίες για να πει κανείς άσχημα λόγια για το iPhone ή την Apple.

 

Το να βρίζεις όμως ένα κινητό γιατί

1) έχει χιλιάδες εφαρμογές και εξαιρετική υποστήριξη από τους δημιουργούς τους

2)εύκολο user interface

3)φοβερή εμπειρία internet

4)φοβερό mp3 player (που όμως είναι άχρηστο γιατί στα ericsson που πατάς next song και πάει στο επόμενο μετά από 5 λεπτά είναι επίσης αρκετά καλή)

 

εεε...εντάξει. Ξεφεύγει από τα όρια ακόμα και του παράλογου.

 

Η τελευταία σου παράγραφος δε...απλά δε βγάζει νόημα.

Είναι σα να λέω εγώ πως έχω ένα υπολογιστή Mac που τα κάνει όλα τέλεια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (και ίσως μάλιστα να μην μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτά τα καλά που μπορεί να μου δώσει) αλλά επειδή δεν έχω κοινωνική ζωή ή κολλάω με τις ώρες στον υπολογιστή, θα τον παρατήρω και θα πάρω ένα...κομπιουτεράκι για να κάνω πράξεις.

 

Sorry barchetta, αλλά νομίζω πως το μήνυμα σου είναι το πιο άτοπο και άκυρο μήνυμα που έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό.

 

Συμφωνώ 100% με την απάντηση του bored01, αλλά νομίζω πως το βαθύτερο ερώτημα δεν ειναι "γιατί πήρες ένα κινητό που κάνει τόσα πράγματα που δεν τα χρειάζεσαι;" όπως αναρωτιέται ο bored01, αλλά τι νόημα έχει αυτή η συζήτηση ή αυτή η άποψη;

 

Καταλαβαίνω τους ανθρώπους που παραπονιούνται για αυτά που δεν κάνει ένα κινητό - όσο παράλογες και αν είναι μερικές φορές οι απαιτήσεις τους. Αλλά το να παραπονιέται κανείς πως ένα κινητό τον ικανοποιεί περισσότερο από ότι θέλει να ικανοποιηθεί...εεεε...αυτό πρώτη φορά το ακούω!

 

ΥΓ: O μαθητής οφείλει να κρίνει τον καθηγητή όταν ο καθηγητής μένει στάσιμος ή πάει προς τα πίσω. Όταν ο καθηγητής πάει ένα βήμα μπροστά και ο μαθητής δε θέλει ή δε μπορεί να ακολουθήσει, δε λέγεται "κρίνω" λέγεται "όσα δε φτάνει η αλεπού..."

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ενας που φοβαται μην του βρισουν το iphone. Aνοιξε το μυαλο σου και σκεψου αυτα που διαβαζεις. Επισης ξαναδες ποια ειναι η ερωτηση του topic. Δεν λεει ποια συσκευη ειναι καλυτερη απο το iphone. Απλα το κολλημενο μυαλουδακι σου εχει συνδυασει τις αλλαγες κινητων παντα προς το καλυτερο και δεν μπορει να καταλαβει ενα πισωγυρισμα για αλλους λογους πιο ουσιωδεις (για εμενα). Αυτη τη στιγμη πληκτρολογω αυτο το μηνυμα απο το 3gs στο κρεβατι μου ενω πιο διπλα στο εναμισι μετρο εχω ενα macbook και στο διπλα δωματιο ενα imac. Αυτη ειναι η χρησιμοτητα πανω κατω για του iphone για μενα... Μην κολλας ομως εσυ. Ειμαι fun της Αpple πολλααα χρονια...(αν αυτο σε κανει να νιωθεις καλυτερα)

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σου μιλάω, με αφήνει παγερά αδιάφορο το πόσα χρόνια είσαι fan (και όχι fun) της Apple.

 

Μήπως να ξαναδιάβαζες εσύ τα μηνύματά σου; Για ποιό άνοιγμα μυαλού μιλάς; Αλλάζω μια συσκευή σημαίνει πως η παλιά ΔΕ με καλύπτει. Αν έλεγες απλά "πήρα το iPhone και τελικά δε χρειάζομαι τόσα πράγματα" θα το σεβόμουνα απόλυτα. Αλλά αυτά τα κουφά "να μου δώσει πίσω τη ζωή μου", "Και εγω τι 8α κανω? 8α παταω συνεχεια εκει που λεει release date για να βλεπω κα8ε μερα τι καινουρια βλακεια 8α κυκλοφορησουν οι developers??" ή αυτά περι "δασκάλου και μαθητή"...ΌΠΩΣ και να τα δεις και ΟΠΟΙΟΣ και αν ήταν ο τίτλος του thread. Απλά δε στέκουν...

 

 

Επίσης, μια χαρά καταλαβαίνω το δικό σου "πισωγύρισμα". Όπως μια χαρά καταλαβαίνω και τον παππού μου που λέει πως τα παλιά χρόνια περνούσανε καλύτερα και πως θα ήθελε να ζει ακόμα σε εκείνα τα χρόνια.

 

Αλλά όχι, δε θα ήθελα να ζω στο χθες, γιατί το σήμερα μπορεί να μου προσφέρει πράγματα που εγώ δε θέλω. Όπως μπορώ και να μείνω στο χωριό, αλλά είναι επιλογή μου να μένω στην πόλη.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το post του barchetta έχει να κάνει περισσότερο με την γενικότερη αποξένωση που μας "προσφέρει" η τεχνολογία κ η σημερινή εποχή, παρά με το iPhone ειδικά! Τα όσα αναφέρει (φαντάζομαι κ ο ίδιος το καταλαβαίνει) δεν αποτελούν αρνητικά χαρακτηριστικά, όχι του iPhone, αλλά καμίας συσκευής.

 

DesertSMisSRaiN φαντάζομαι οτι η διαφωνία σου είναι για το off-topic post του barchetta κάτω απο τον τίτλο "Με ποια συσκευή θα ανταλλάζατε το iPhone" ? Ίσως κάτω απο ένα άλλο τίτλο να μπορούσε να γίνει μια πάρα πολύ ωραία συζήτηση γύρω απο αυτά τα θέματα.

Αλλά όχι, δε θα ήθελα να ζω στο χθες, γιατί το σήμερα μπορεί να μου προσφέρει πράγματα που εγώ δε θέλω. Όπως μπορώ και να μείνω στο χωριό, αλλά είναι επιλογή μου να μένω στην πόλη.

Συμφωνώ! Αλλά σε όλα χρειάζεται μέτρο.

 

DesertSMisSRaiN και barchetta

 

:) Φιλικά πάντα :)

 

----------------

Now playing on iTunes: Opeth - Reverie/Harlequin Forest

via FoxyTunes

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και "πρωτομπήκα" στην Apple εδώ και ένα μήνα περίπου, αν και πάλεψα αρκετά για να μπώ στην νοοτροπία του 3GS, νομίζω ότι δύσκολα θα το άλλαζα με κάποιο άλλο κινητό. Τουλάχιστον για τώρα.... :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για μένα τα πράγματα είναι υπεραπλά. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις το iPhone σαν <<εθιστικό>>. Τον εαυτό σου πρέπει να κατηγορήσεις ως αδύναμο να χρησιμοποιήσεις ένα μέτρο. Το iPhone και η apple δεν φέρουν καμία ευθύνη για αυτό. Όταν είσαι αδύναμος μπορείς να εθιστείς σε οτιδήποτε. Σορυ αν ακουστώ κάπως φίλε μου αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.
Proud iPhone 3gs White 16 gb owner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ το έχω μια εβδομάδα και έχω πάθει πλάκα! απλά ότι καλύτερο, γρηγορότερο και εύχρηστο έχω δει μέχρι σήμερα! επίσης στο θέμα στα γραφικά των παιχνιδιών επειδή έχω και ένα DS (δώρο) και παίζει τα πάντα, είναι απλά κλάσεις ανώτερο! και στο GPS έχει καλά προγράμματα και με Ελληνικούς χάρτες, μια χαρά, και η φωτογραφική δεν είναι και άσχημη, για απλή χρήση καλή είναι, εξάλου έχουμε και τις καλές μηχανές για τις καλές μας φωτος. Δεν θα το άλλαζα με κανένα άλλο γιατί στους τομείς που ανέφερα δεν μπορεί να το συναγωνιστεί κανένα πιστεύω, και ειδικά τα windows mobile τα σιχαίνομαι. :p:p:p
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...