Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εφαρμογή των Νέων μου άρεσε και μένα πάρα πολύ. Πολύ καλή δουλειά, με σχεδόν όλα τα κομμάτια της εφημερίδας διαθέσιμα, φωτογραφίες και βίντεο. Πολύ ωραία εφαρμογή και μπράβο τους. Αν κάνει και το Βήμα κάτι αντίστοιχο θα είμαι τρισευτυχισμένος. Προσωπικά δε με ενοχλεί να έχω ξεχωριστές εφαρμογές για τέτοια πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτιμώ το iphone gaming, αλλά δεν είναι το μόνο ζητούμενο από ένα τηλέφωνο, ώστε να το πάρει κάποιος σοβαρά. Το αντίθετο θα έλεγα πως συμβαίνει, όταν μάλιστα το gaming μονοπωλεί με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά να υπολείπονται κατά πολύ σε επάρκεια. Ας μην ξεχνούμε πως το gaming δεν αποτελεί την κατακλείδα του connected mobile computing, ούτε και ενδιαφέρει ιδιαίτερα πολλούς.

 

 

Συμφωνω,αλλα μη συνδεεις τοσο το mobile gaming με τις τυπικες απαιτησεις ενος (ενηλικου) χρηστη,υποψηφιου αγοραστη του Iphone.Αν εξετασουμε τη μεγαλυτερη εικονα,θα δουμε ενα σημερινο 5χρονο που σημερα προτιμαει το ipod Touch εναντι του Dsi,αυριο ν'αγοραζει το iphone και μεθαυριο ενα macbook.Αυτη ειναι η στρατηγικη της Apple,να διαμορφωσει καταναλωτικες συνειδησεις,εκπαιδευοντας τους μελλοντικους καταναλωτες.Κι εδω ειναι που παιζει ρολο η mobile gaming πλατφορμα.Εσυ κι εγω π.χ σημερα δε δινουμε δεκαρα για παιχνιδια στο κινητο ή σε οποιαδηποτε φορητη συσκευη,αλλα οι μελλοντικοι αγοραστες?Τωρα για το αν βγαινει μακροπροθεσμα κερδισμενος ο καταναλωτης ή η apple,αυτο ειναι κατι που δεν μπορω να απαντησω ακομη.

 

Δεν υποτίμησα τις πρακτικές της Apple στο θέμα development ως marketing, το αντίθετο θα έλεγα. Καταννοώ απόλυτα το που προσβλέπει και στην θέση τους θα έκανα το ίδιο ακριβώς. Όντας όμως στη θέση του αγοραστή και χρήστη και όχι του μετόχου που λέει και ο φίλος kkalog, δεν έχω κανένα από αυτά τα πλεονεκτήματα ενώ αντίθετα αυτές οι πρακτικές μειώνουν στο έπακρο την χρηστικότητα της συσκευής και της διασύνδεσής της.

 

Και παλι δε διαφωνω.Αλλα αυτη ειναι η στρατηγικη της apple.Να σε βαλει με το ζορι να κανεις τα πραγματα the apple way,κι οχι οπως θες εσυ.Θες iphone κυριε?Θα δουλεψεις και itunes,ή ακομα καλυτερα θα παρεις και κανα macbook(τουλαχιστον).Η θα συμβιβαστεις ή δε θα απολαυσεις τους καρπους(τα μηλα στην προκειμενη περιπτωση :p)

Ευτυχως οσο θα υπαρχει η underground κοινοτητα που υποστηριζει το JB,αυτο το εκβιαστικο διλημμα δε θα υφισταται. :D

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η έλλειψη γυναικείας παρουσίας στο thread είναι εμφανής. Γιατί τον γυναικοδιώχτη έχουμε; Τόσα παλικάρια με iPhone και πολλοί από αυτούς ή και σύντομα macάκες :lol:

 

αμα καποια θελει να βρει γαμπρο θα μπει εδω που εχει μπολικο πραμα :lol:

 

προσωπικα παντως

1)γιορταζω ακομα τη χτεσινη προκριση :D

και 2)δε καταλαβαινω πολλα απο αυτα που γραφετε :lol:

 

 

και μια που λετε για iphone gaming..το τιμω καθημερινα :cool:

:cool:
Link to comment
Share on other sites

αμα καποια θελει να βρει γαμπρο θα μπει εδω που εχει μπολικο πραμα :lol:

 

προσωπικα παντως

1)γιορταζω ακομα τη χτεσινη προκριση :D

 

Εύγε. Θα πας μπροστά Μαργαρίτα! :clap:

Link to comment
Share on other sites

και 2)δε καταλαβαινω πολλα απο αυτα που γραφετε :lol:

 

Δεν είσαι μόνη σου σε αυτό :lol::lol:

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι μόνη σου σε αυτό :lol::lol:

 

σιγουρα οχι.αλλα ημαστε πολλοι που γιορταζουμε την προκριση!!!!!ετσι να σκασει και ο ζαχαρακης!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι μόνη σου σε αυτό :lol::lol:

 

Προσπαθώ και εγώ να καταλάβω και να κατανοήσω αυτά που λένε, αλλά το χάνω κάπου. Βέβαια στις τελευταίες σελίδες είναι πιο "απλά" τα πράγματα. Αλλά.....

 

Καλησπέρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε τι έκανες με τον σκληρό έβγαλες άκρη; Εγώ το Σάββατο επιτέλους παραλαμβάνω το mini.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε τι έκανες με τον σκληρό έβγαλες άκρη; Εγώ το Σάββατο επιτέλους παραλαμβάνω το mini.

 

Μιχάλη, τα πράγματα είναι πιο απλά από όσο νόμισα.. Απλά για να μπορείς να γράφεις στον σκληρό και από Mac και από Win, θέλει πρόγραμμα. Και αυτό δεν έχω καταλήξει ακόμα τι θα κάνω. Αν δηλαδή θα "κάψω" έναν σκληρό μόνο για Mac ή όχι. Και αν θα αγοράσω το πρόγραμμα. Δεν είναι ακριβό, $19, αλλά το σκέφτομαι ακόμα τι θα κάνω. Και θέλω να πάρω και έναν 320GB ePassport WD μόνο για το TimeMachine και τις φωτογραφίες και την μουσική όπως είπε και ο Κώστας. Αλλά μετά σκέφτομαι και τις ταινίες. Όπου μπορεί να θέλω να τις δω σε κάποιο Win PC... Οπότε με κόβω να αγοράζω και το πρόγραμμα αυτό (δεν θυμάμαι το όνομα, αλλά στα link που έδωσε ο Te_salat το λένε).... Πολλά γυρνάνε ακόμα στο κεφάλι μου και δεν προλαβαίνω να τα ξεδιαλύνω λίγο. :(:(

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οχι.αλλα ημαστε πολλοι που γιορταζουμε την προκριση!!!!!ετσι να σκασει και ο ζαχαρακης!!!!!!!!!!!

βρε αχρηστε μεχρι και εγω σας υποστηριζα χθες:happy:

 

αμα καποια θελει να βρει γαμπρο θα μπει εδω που εχει μπολικο πραμα

 

προσωπικα παντως

1)γιορταζω ακομα τη χτεσινη προκριση

και 2)δε καταλαβαινω πολλα απο αυτα που γραφετε :lol:

 

 

και μια που λετε για iphone gaming..το τιμω καθημερινα

 

για τον εορτασμο καλα κανεις! Δεν ειναι και λιγο!!

 

Τωρα για το ποσες ελπιδες εχει καποια κοπελα να βρει γαμπρο εδω μεσα...

Με τον μεσο ορο ηλικιας των συμμετεχοντων να ξεπερναει κατα :ninja:πολυ τα 2α :αντα αυτο ειναι ενα νεο θεμα που θα επρεπε να αναπτυξουμε στα επομενα μας ποστς:happy:

 

Για το οτι δεν καταλαβαινεις τπτ δεν υπαρχει προβλημα...

Αρχιζε κ γραφε και εσυ για κρεμες και καλυντικα ωστε να μην καταλαβαινουμε και εμεις με την σειρα μας!!:wacko::lol:

 

 

Εύγε. Θα πας μπροστά Μαργαρίτα! :clap:

 

Επειδη πανυγυριζε για την ομαδα της η γιατι δεν κατλαβαινει τπτ;:lol:

 

 

Την καλησπερα μου σε ολα τα παιδια!

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως οσο θα υπαρχει η underground κοινοτητα που υποστηριζει το JB,αυτο το εκβιαστικο διλημμα δε θα υφισταται. :D

 

Για να μιλήσω ειλικρινά δεν βλέπω στο JB την απάντηση σε αυτά που αποκαλείς "εκβιαστικά διλήμματα". Κολπάκια όπως το JB, με όλες του τις παρενέργειες, δεν μπορώ να τα δω ως τίποτα περισσότερο από ημίμετρα που τονίζουν παρά αμβλύνουν τις ιδιοτροπίες και τις ελλείψεις του συστήματος.

 

Για εμένα το iPhone δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα πολύ συμπαθητικό smartphone με ποιό ολοκληρωμένο χαρακτήρα από όλα τα ανταγωνιστικά του, αλλά με πολύ κακή κληρονομιά των πρακτικών και της ιδιοσυγκρασίας της Apple. Εξαιτίας του πρώτου έχουμε αυτή τη στιγμή και εγώ και η σύζυγός μου iPhone, αλλά το δεύτερο είναι ο σημαντικότερος λόγος που θα τα αντικαταστήσω με την πρώτη ευκαιρία. Και επειδή δεν πολυσυμπαθώ τις δογματικές απόψεις, δεν θα απέκλεια ακόμα και το επόμενο iPhone εφόσον όμως αλλάξει σημαντικά και αποφασίσει η Apple πως ένα τηλέφωνο πρέπει πρώτα να είναι τηλέφωνο με ολοκληρωμένες αυτές του τις δυνατότητες, δεύτερον συσκευή mobile computing με πλήρη υποστήριξη των standards της αγοράς και μετά gaming console ή κράχτης των Mac και των Apple stores. :p

 

Είπαμε, διαφορετικοί άνθρωποι - διαφορετικές εμπειρίες και ανάγκες - διαφορετικές απόψεις... :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

εσεις που γιορταζετε για την προκριση μην σπασετε κανα αβγο...

 

πως και δεν εβγαλε ακομα ο ΟΣΦΠ app για iPhone?

οσοι ειστε μελη καντε παρακαλω επισημη απαιτηση...

 

 

:lol:

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εσεις που γιορταζετε για την προκριση μην σπασετε κανα αβγο...

 

πως και δεν εβγαλε ακομα ο ΟΣΦΠ app για iPhone?

οσοι ειστε μελη καντε παρακαλω επισημη απαιτηση...

 

 

:lol:

 

Ωραια ιδεα Δημητρη:confused:

 

μπορουν να ζητησουν και την ευγενικη χορηγια της Γιουβε η μεμονομενα μονο του Κοντε:p

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε κι αυτο http://minotavrs.blogspot.com/2009/12/htc-android.html του φίλου μας του Μπαμπη :D

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

αμα καποια θελει να βρει γαμπρο θα μπει εδω που εχει μπολικο πραμα :lol:

 

προσωπικα παντως

1)γιορταζω ακομα τη χτεσινη προκριση :D

και 2)δε καταλαβαινω πολλα απο αυτα που γραφετε :lol:

 

 

και μια που λετε για iphone gaming..το τιμω καθημερινα :cool:

 

ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ μην υπολογίζεις σε μένα Ειμαι Παντρεμενος!!

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Me 2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lock:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ μην υπολογίζεις σε μένα Ειμαι Παντρεμενος!!

 

Η γυναικα του Κωστα,μπηκε με τον λογαριασμο του......:D

edit@Και του αλλου Κωστα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έχουμε και δυο γυναίκες στη παρέα μας. Εννοώ τη Μαργαριτα και την .... Μιλένα μας.

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έχουμε και δυο γυναίκες στη παρέα μας. Εννοώ τη Μαργαριτα και την .... Μιλένα μας.

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα που εισε ρε Μιλεναααααααα :p

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις παλιογεροι αφηστε τα :cry: κοριτσια ησυχα:lol::happy::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή Κώστα μου που δεν έχω (δυστυχώς) μετοχές της Microsoft ή της Google, και ταυτόχρονα, όπως και πολλοί άλλοι άλλωστε, έχω τη στοιχειώδη ικανότητα να διαπιστώνω υπαρκτά μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα κάθε πλατφόρμας, νομίζω πως δικαιούμαι να έχω άποψη για το τι μέλλει γενέσθαι έστω και αν αυτή δεν είναι η πλέον ευχάριστη για "οπαδούς". :p

 

Θανο το προβλημα ειναι οτι βλεπεις τα mac με ματι προγραμματιστη και οχι σαν χρηστης.

Θελω να πω οτι ολα οσα μας λες εχουν βαση αλλα οσοι τα δουλευουμε βλεπουμε αλλα πραγματα.

Απο την στιγμη που κανουμε την δουλεια μας καλυτερα, πιο απλα και πιο γρηγορα, δεν βλεπω τον λογο να με απασχολει κατι αλλο.

 

Ειχε ελθει η ωρα να αντικαταστησω ενα λαπτοπ (Toshiba) που το κρατησα 4 χρονια με σκληρη χρηση και που καμια σχεση δεν εχει με τα σημερινα σε ποιοτητα κατασκευης.

Ειδα το macbook pro το οποιο απο τις πλαστικουρες που κυκλοφορουν είναι πολυ καλύτερο.

Ειχα να επιλεξω μεταξυ αυτου κι ενος HP που εδειχνε επισης γερη κατασκευη.

Το ενα ειχε 920 ευρω και το αλλο 970.

Προτιμησα το macbook ετσι για αλλαγη συν τα οσα θετικα ειχα διαβασει γι αυτο.

 

Μετα απο ενα μηνα νομιζω οτι εκανα πολυ καλα με οσα εχω δει.

Δεν θα κατσω να αναλυσω τα τεχνικα του στοιχεια, θα πω μονο οτι ειναι το μοναδικο λαπτοπ που μου εβγαλε 6 ωρες συνεχους λειτουργιας χωρις φορτιση. Αν το iphone ειχε μια μπαταρια με παρομοιες δυνατοτητες θα ημουν ευτυχισμενος.

 

Ειμαι σιγουρος αν οσοι τα φοβουνται τολμουσαν να δοκιμασουν, ωστε να δουν ποσο πιο ευκολα ειναι, οτι υπάρχουν αντιστοιχες εφαρμογές free & εμπορικες, θα υπερδιπλασιάζονταν το ποσοστο mac users.

Μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καποιον να τα δοκιμασε σοβαρα και να μην αποφάσισε να τα κρατήσει.

 

Στο γραφειο παροπλισα το pc γιατι ξενερωνα να δουλευω καθε πρωι τα Vista:)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για να μιλήσω ειλικρινά δεν βλέπω στο JB την απάντηση σε αυτά που αποκαλείς "εκβιαστικά διλήμματα". Κολπάκια όπως το JB, με όλες του τις παρενέργειες, δεν μπορώ να τα δω ως τίποτα περισσότερο από ημίμετρα που τονίζουν παρά αμβλύνουν τις ιδιοτροπίες και τις ελλείψεις του συστήματος.

 

H λυση για τις παρενεργειες,θα ηταν ενδεχομενως η αυξηση της επεξεργαστικης ισχυος και της μνημης σε συνδυασμο με την περιορισμενη καταναλωση?Διοτι μεχρι στιγμης το slowdown και μειωση της αυτονομιας ειναι οι σημαντικοτερες παρενεργειες.Ισως στην επομενη γενια?Ολα τ'αλλα ειναι μικροπροβληματα μεχρι να μαθεις ποιες εφαρμογες συνεργαζονται με ποιες,να κλεισεις τα κενα ασφαλειας κτλ.Κατα τ'αλλα το JB ειναι ενα...γοητευτικο ημιμετρο,που μεταμορφωνει το χαρακτηρα της συσκευης(περα απο τα "σπασμενα" και τα "τζαμπα")Τολμω να πω πως αν δεν ειχε γινει στην πρωτη γενια,ωστε να αντιληφτει η Apple τη δυναμικη των εφαρμογωνδε θα υπηρχε App Store αυτη τη στιγμη.(Αν και πολλοι πιστευουν πως πισω απο καποιες κοινοτητες που ασχοληθηκαν με το JB βρισκονταν υπαλληλοι της Apple που προετοιμαζαν το εδαφος,αλλα αυτο ανηκει στη σφαιρα της συνομωσιολογιας.)Και πιστευω οτι ακομα ειμαστε στην αρχη.

 

Για εμένα το iPhone δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα πολύ συμπαθητικό smartphone με ποιό ολοκληρωμένο χαρακτήρα από όλα τα ανταγωνιστικά του, αλλά με πολύ κακή κληρονομιά των πρακτικών και της ιδιοσυγκρασίας της Apple. Εξαιτίας του πρώτου έχουμε αυτή τη στιγμή και εγώ και η σύζυγός μου iPhone, αλλά το δεύτερο είναι ο σημαντικότερος λόγος που θα τα αντικαταστήσω με την πρώτη ευκαιρία. Και επειδή δεν πολυσυμπαθώ τις δογματικές απόψεις, δεν θα απέκλεια ακόμα και το επόμενο iPhone εφόσον όμως αλλάξει σημαντικά και αποφασίσει η Apple πως ένα τηλέφωνο πρέπει πρώτα να είναι τηλέφωνο με ολοκληρωμένες αυτές του τις δυνατότητες, δεύτερον συσκευή mobile computing με πλήρη υποστήριξη των standards της αγοράς και μετά gaming console ή κράχτης των Mac και των Apple stores. :p

 

Είπαμε, διαφορετικοί άνθρωποι - διαφορετικές εμπειρίες και ανάγκες - διαφορετικές απόψεις... :lol:

 

Σιγουρα το λειτουργικο βρισκεται σε ενα τελμα και χρειαζεται ανανεωση,αλλα πραγματικη "απελευθερωση" οπως την εννοεις δεν πιστευω να δουμε ποτε:( Η λογικη της εταιρειας ειναι να προσαρμοστει ο καταναλωτης στα,θαυμασια κατα τ'αλλα,προιοντα της(ειτε ειναι ποντικι ειτε κινητο) κι οχι το αντιθετο.Μιλαμε για μια εταιρεια που ενσωματωσε αυτονοητες δυνατοτητες 2 χρονια μετα...Δυστυχως ή ευτυχως οι πωλησεις της δινουν το δικαιωμα να το κανει αυτο.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...