Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως αυτή την περίοδο σκέφτομαι αντικατάσταση του iphone4 μου με το Xiaomi Mi2. Ξέρω τι θα πείτε ότι απο την μια άκρη στην άλλη αλλά είναι πολύ τούμπανο ρε παιδιά και αν και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με το iphone λέω όσο πιάνει κάτι να το δώσω και σχεδόν με τα ίδια λεφτά πέρνω το άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτή την περίοδο σκέφτομαι αντικατάσταση του iphone4 μου με το Xiaomi Mi2. Ξέρω τι θα πείτε ότι απο την μια άκρη στην άλλη αλλά είναι πολύ τούμπανο ρε παιδιά και αν και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με το iphone λέω όσο πιάνει κάτι να το δώσω και σχεδόν με τα ίδια λεφτά πέρνω το άλλο.

 

Και πολύ σωστά θα πράξεις. Το μέγεθος θα το συνηθίσεις σε 2-3 μέρες. Δουλεύω καμιά φορά το iphone4 της κύρας μου και απορώ πως άντεξα 1 χρόνο. Τα iphone στο μυαλό μου είναι πια όπως ήταν τα απλά Νοκια όταν πρώτο αγόρασα symbian και είδα σε τι τεχνολογικό μεσαίωνα ζούσα για 2 χρόνια με iphone ανάλογα όπως ζούσα για χρόνια με απλά νοκια. Ούτε 1 ημέρα δεν θα μπορούσα το 2013 με iphone.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Το apple iphone 4 που είχα το έχω ΗΔΗ ΑΛΛΑΞΕΙ με το HUAWEI ascend P1, και με τα λεφτά που περίσεψαν πήγα διακοπές, πλήρωσα το ενοίκιο του σπιτιού, έκανα service στην μηχανή, έβγαλα σε κυριλέ εστιατόριο την γυναίκα μου, και ακόμα έχω λεφτά για ψόδεμα... :lol:

 

Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΤΗΣ APPLE ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ...

 

Υ.Γ. Εντάξει υπερέβαλα λίγο :D για να καταδείξω την τρέλα της εταιρείας.

900 ευρώ κινήτό (iphone 5) με χαμηλότερες δυνατότητες από κινητό τον 250 ευρώ. ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ???

Υ.Γ. Όσο για τους μύθους που ΑΚΟΜΑ προσπαθούν να διατηρήσουν για τα φαγωμένα μήλα περί καλύτερων επιδόσεων και δυνατοτήτων , τί να πω ? ευτυχώς που υπάρχει και το INTERNET για να δαγκώνουν την γλώσσα τους τα εξπέρια...

 

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΤΡΕΞΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ (άι χάσου) ξεπερασμένης τεχνολογίας κινητό που θα πασάρουν τα αμερικανάκια (made in china). MARKETING VICTIMS... :X ΕΓΩ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΜΑΞΙ , και τα ρέστα θα τα κάνω συνάλλαγμα ... :lol:

 

ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΙΚΑ , και με χιούμορ. Οι παρατηρήσεις δεν γίνονται για να προσβάλω κανέναν, αλλά για να κάνω αισθητή την άποψή μου. Στο κάτω κάτω δεν έχω συμφέρον , και δεν θέλω να διαπληκτίζομαι για κινητά. Υπάρχουν σοβαρότερα θέματα που με απασχολούν.

Π.Α.Ο.Κ. Θύρα 4

Αγαπάτε Αλλήλους

Link to comment
Share on other sites

LOL νομίζω μου μειώσατε δραστικά όποιες αμφιβολίες είχα :) Εντάξει πάντως για να μην είμαστε και άδικοι σχεδιαστικά είναι ακόμα μπροστά το μηλόφωνο και σαν λειτουργικό ΟΚ είναι πολύ πίσω πια αλλά είναι σταθερότατο σε σχέση με android.
Link to comment
Share on other sites

LOL νομίζω μου μειώσατε δραστικά όποιες αμφιβολίες είχα :) Εντάξει πάντως για να μην είμαστε και άδικοι σχεδιαστικά είναι ακόμα μπροστά το μηλόφωνο και σαν λειτουργικό ΟΚ είναι πολύ πίσω πια αλλά είναι σταθερότατο σε σχέση με android.

 

Παιδια ελιωσε προ πολλου η καραμελα, ψαχτειτε.

HTC One, S4 κλπ κανουν απλα πλακα στο μηλο -και σε σταθεροτητα.

Ειναι τεραστια πλεον η ψαλιδα υπερ των νεων high end android smartphones.

Καντε τις δοκιμες σας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ελιωσε προ πολλου η καραμελα, ψαχτειτε.

HTC One, S4 κλπ κανουν απλα πλακα στο μηλο -και σε σταθεροτητα.

Ειναι τεραστια πλεον η ψαλιδα υπερ των νεων high end android smartphones.

Καντε τις δοκιμες σας...

 

Μπορεί να κάνω και λάθος σύγκριση αλλά σε σχέση με το τάμπλετ που έχω (xoom με 4.0.4 stock) είναι πολύ μα πολύ πιο σταθερό το IOS άκομα και jailbreaked με ένα σωρό tweaks. Και τα δύο τα χρησιμοποιώ full και απο αυτά βγάζω το συμπέρασμα.

Και για να μην με παρεξηγήσεις για κολημένο απλάκια όπως έχω πεί έτοιμος να το δώσω είμαι και να πάω σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος σύγκριση αλλά σε σχέση με το τάμπλετ που έχω (xoom με 4.0.4 stock) είναι πολύ μα πολύ πιο σταθερό το IOS άκομα και jailbreaked με ένα σωρό tweaks. Και τα δύο τα χρησιμοποιώ full και απο αυτά βγάζω το συμπέρασμα.

Και για να μην με παρεξηγήσεις για κολημένο απλάκια όπως έχω πεί έτοιμος να το δώσω είμαι και να πάω σε android.

 

Στις ταμπλετες τα full windows tablets κανουν πλακα στα παιχνιδια iPad, android tablets. Το w700 απειρως καλυτερη αγορα απο ενα παιχνιδοταμπλετακι τυπου iPad.οπως αυτα που προανεφερα. Αν θελεις ενα απλο ταμπλετ ομως εννοειται πας για iPad, τα ανδροειδη ειναι κατω του μετριου ακομα.

Ομως εδω μιλαμε για το iPhone και,ναι, αυτο εχει ξεπεραστει για τα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Στις ταμπλετες τα full windows tablets κανουν πλακα στα παιχνιδια iPad, android tablets. Το w700 απειρως καλυτερη αγορα απο ενα παιχνιδοταμπλετακι τυπου iPad.οπως αυτα που προανεφερα. Αν θελεις ενα απλο ταμπλετ ομως εννοειται πας για iPad, τα ανδροειδη ειναι κατω του μετριου ακομα.

Ομως εδω μιλαμε για το iPhone και,ναι, αυτο εχει ξεπεραστει για τα καλα...

 

Για full windows tablets δεν έχω ψαχτεί και δεν ξέρω. Στην επιλογή όμως ipad vs android tablet εγώ είμαι full υπερ στα android γιατί αν με εκνευρίζουν λίγο οι περιορισμοι της apple στο τηλέφωνο στην ταμπλέτα δεν υπάρχει περίπτωση να τις δεχτώ. Είναι άλλη η χρήση της (και βγάζω έξω βέβαια τα παιχνίδια). Φαντάζομαι δεν έχεις δουλέψει IOS για μεγάλο χρονικό διάστημα....

Link to comment
Share on other sites

Για full windows tablets δεν έχω ψαχτεί και δεν ξέρω. Στην επιλογή όμως ipad vs android tablet εγώ είμαι full υπερ στα android γιατί αν με εκνευρίζουν λίγο οι περιορισμοι της apple στο τηλέφωνο στην ταμπλέτα δεν υπάρχει περίπτωση να τις δεχτώ. Είναι άλλη η χρήση της (και βγάζω έξω βέβαια τα παιχνίδια). Φαντάζομαι δεν έχεις δουλέψει IOS για μεγάλο χρονικό διάστημα....

 

5 χρονια με ios και δεκαδες συσκευες.

Αρα κατι επιασα απο αυτο το διαστημα.

Μη συγκρινεις ipad με android tablet, απλα δεν.

Η προστιθεμενη αξια σε μια ταμπλετα ειναι οι εφαρμογες και στα ανδροειδη ταμπλετακια απλα ειναι μη υφισταμενες οι σοβαρες εφαρμογες.

Αν το θες μονο για couch potato (εκχ, surfing εννοουσα) τοτε εισαι οκ.

Αν παλι για να εχεις και 5 σοβαρες εφαρμογουλες για την καθημερινοτητα σου το ipad ειναι απλα μονοδρομος.

Αν θελεις, βεβαια, να εχεις μια συσκευη για ολα και μαζι και τις σοβαρες εφαρμογες της καθημερινοτητας σου (full w8) και οχι 800 εργαλειακια για να μετατρεπεις/ συγχρονιζεις/ κουραρεις ολη μερα- καθε μερα- τοτε απλα διαλεγεις ενα απο τα πολλα και καλα w8 ταμπλετοϋπολογιστακια (προς θεου, οχι RT)...

Link to comment
Share on other sites

5 χρονια με ios και δεκαδες συσκευες.

Αρα κατι επιασα απο αυτο το διαστημα.

Μη συγκρινεις ipad με android tablet, απλα δεν.

Η προστιθεμενη αξια σε μια ταμπλετα ειναι οι εφαρμογες και στα ανδροειδη ταμπλετακια απλα ειναι μη υφισταμενες οι σοβαρες εφαρμογες.

Αν το θες μονο για couch potato (εκχ, surfing εννοουσα) τοτε εισαι οκ.

Αν παλι για να εχεις και 5 σοβαρες εφαρμογουλες για την καθημερινοτητα σου το ipad ειναι απλα μονοδρομος.

Αν θελεις, βεβαια, να εχεις μια συσκευη για ολα και μαζι και τις σοβαρες εφαρμογες της καθημερινοτητας σου (full w8) και οχι 800 εργαλειακια για να μετατρεπεις/ συγχρονιζεις/ κουραρεις ολη μερα- καθε μερα- τοτε απλα διαλεγεις ενα απο τα πολλα και καλα w8 ταμπλετοϋπολογιστακια (προς θεου, οχι RT)...

 

Εγώ πάλι ότι και σοβαρές εφαρμογούλες να λές (που πλέον υπάρχουν και στο google play) αυτό το θέμα με το itunes δεν το αντέχω άλλο. Έλεος πια με τον συγχρονισμό....ούτε mp3 δεν μπορείς να σβήσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ότι και σοβαρές εφαρμογούλες να λές (που πλέον υπάρχουν και στο google play) αυτό το θέμα με το itunes δεν το αντέχω άλλο. Έλεος πια με τον συγχρονισμό....ούτε mp3 δεν μπορείς να σβήσεις

 

Εγω μπορω να σου παραθεσω αλλα 10 σημεια που δεν... αντεχονται σημερα σε μια ios συσκευη.

Προσωπικα βρηκα πολυ καλυτερες εναλλακτικες σε κινητο και ταμπλετα/υπολογιστη και απεταξαμην μια και καλη (?) τα μηλα.

Αυτα, ας μην κουραζουμε αλλο, ο επομενος παρακαλω...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπορω να σου παραθεσω αλλα 10 σημεια που δεν... αντεχονται σημερα σε μια ios συσκευη.

Προσωπικα βρηκα πολυ καλυτερες εναλλακτικες σε κινητο και ταμπλετα/υπολογιστη και απεταξαμην μια και καλη (?) τα μηλα.

Αυτα, ας μην κουραζουμε αλλο, ο επομενος παρακαλω...:lol:

 

Μόνο 10 :lol: ??????? Είπαμε πλησιάζει η μέρα που θα πάρει πόδι

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και εμας. Για φουλ παραθυρικο ταμπλετ απλα δεν υπαρχει κατο τετοιο αφου το βαρος και η διαρκεια της μπαταριας τα βγαζουν οφ. Αλλα σαν ιδεα φυσικα θα ηταν πολυ καλα.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και εμας. Για φουλ παραθυρικο ταμπλετ απλα δεν υπαρχει κατο τετοιο αφου το βαρος και η διαρκεια της μπαταριας τα βγαζουν οφ. Αλλα σαν ιδεα φυσικα θα ηταν πολυ καλα.

 

Δε βλεπω κανενα προβλημα να μεταφερω 900 γραμμαρια, οταν ξερω οτι με αυτο κανω τα παντα...

7 ωρες αυτονομια με core i5 και τη δυνατοτητα να τρεξω απροβληματιστα και τις εφαρμογες cad μου για λιγη δουλιτσα αν χρειαστει, ειναι μια χαρα. Δεν εχω πανω απο 7 ωρες τη μερα διαθεσιμες εκτος υπνου/ δουλειας, ο,τι κι αν επιχειρησω...

Η πλακα ειναι οτι το "ελαφρυ" συγκριτικα ipad δεν το επαιρνα πουθενα εκτος σπιτιου, καθως ο,τι μπορουσα να κανω με αυτο το εκανα προχειρα και με το note 2 μου.

Τα πραγματα ειναι, ομως, τελειως διαφορετικα με ενα full featured υπολογιστη παντα διαθεσιμο με Wacom digitizer...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

για καμια αλλη συσκευη δεν θα αλλαζα το iphone.το πηρα πριν 3 μερες και εχω παθει πλακα

αν και δεν ειχα καλες συσκευες πιο πριν(το καλυτερο που ειχα ηταν ενα μεταχειρισμενο n8-00) για να συγκρινω εχω αυτην την αισθηση

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο εχθες εδωσα το 5αρι μου και πηρα το Σ3,λογω μεγεθους οθονης.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης και εχω βρει παρομοιες εφαρμογες σχεδον για ολα οσα χρησιμοποιουσα στο μηλο
Link to comment
Share on other sites

Η απλότητα του λειτουργικού του μήλου και οι ωραία φτιαγμένες εφαρμογές είναι κάτι το μοναδικό νομίζω.

Όσες φορές και να το πήρα, με χάλασε η εξάρτηση απο το iTunes το οποίο, για εμένα, είναι και δυσνόητο. Σε πολλούς αρέσει και το έχουν μάθει καλά, εγώ όμως προτιμάω την διαφορετική απλότητα που έχω με συσκευές (κυρίως) Android και που υστερεί κατά πολύ το μήλο:

Έχω μια καρτούλα MicroSD 32GB, έχω ό,τι θέλω εκεί μέσα, την βάζω σε κάθε συσκευή που αλλάζω και είμαι οκ, + το γεγονός οτι μπορώ να στέλνω όπου θέλω και όπως θέλω αρχεία και να τα ανοίγω με διάφορα προγράμματα χωρίς περιορισμούς.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. μια γρηγορη απαντηση. θελω να φερω το ipad4 + cellular απο γνωστο μου στην αμερικη.

1.τι γινεται με εγγύηση?

2.τι γινεται με δικτυο? θελω να εχω 4g απο cosmote. απ οτι ειδα είναι το a1260. αρα να του πω να ζητησει at&t? μπορεις να το παρεις απο applestore χωρις συμβολαιο? ευχαριστω.

3.Φορο πληρώνω οπωσδήποτε?

Edited by Eki_013
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο εχθες εδωσα το 5αρι μου και πηρα το Σ3,λογω μεγεθους οθονης.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης και εχω βρει παρομοιες εφαρμογες σχεδον για ολα οσα χρησιμοποιουσα στο μηλο

 

Εγώ από το 4 πήγα στο s2 τυχαία (εταιρικό δωρο) . Τα δούλεψα 1 μήνα μαζί. Το 4 έφυγε για την κυρά χωρίς πολύ σκέψη. Ένιωσα σαν βαρυποινιτης που του δόθηκε χάρη ξαφνικά.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και εγω για 2 μηνες να παω σε android αλλα δε τα καταφερα. τελικα οι συνηθειες αλλαζουν δυσκολα (μερικες αν οχι ολες).

ισως φταιει οτι εχω iphone απο το 2008

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και εγω για 2 μηνες να παω σε android αλλα δε τα καταφερα. τελικα οι συνηθειες αλλαζουν δυσκολα (μερικες αν οχι ολες).

ισως φταιει οτι εχω iphone απο το 2008

 

Μαλλον φταιει (μαντευω, γιατι δεν μας ειπες συσκευη) οτι δεν αγορασες συσκευη της προκοπης.

Οσοι φιλοι μου αφησαν το iphone για καποιο αντιστοιχο android και σχεδον ολοι οσοι κανανε τη μεταβαση εδω στο φορουμ, δεν γυρνανε σε iphone (και ειναι λογικο).

Link to comment
Share on other sites

Χρηστης iPhone απο τελη του 2007 (iPhone 2g) και android απο καλοκαιρι του 2008 (htc magic). Μετα απο πολλες συσκευες τα τελευταια χρονια εχω καταληξει στο εξης (για το σημερα μιλοντας παντα), το iPhone το συγκρινω μονο με το pure android, δηλαδη Nexus. Ειναι δυο διαφορετικα os, μπορει να μοιαζουνε σε πολλα σημεια αλλα διαφερουνε σε αλλα τοσα. Ετσι λοιπον στην μια τσεπη εχω το 5αρι και στην αλλη N4. Αν επρεπε να διαλεξω "αναγκαστικα" ενα απο τα δυο, θα ελεγα το 5αρι, και παλι αναποφασηστα, γιατι και παλι θα ηθελα ενα καλο android. Οποτε, μην κραζετε και μην κατηγορειτε. Οσοι δοκιμασανε και τα δυο και εχουνε καταληξει σε ενα, σεβαστο. Και λογικο να εχουνε αποψη. Αλλα να μην σχολιαζουνε αλλοι που παιξανε λιγο με ενος φιλου, που το ειδανε απλα απο κοντα σε καποιο καταστημα, κλπ. Και αναφερομαι και στα δυο os!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...