Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως δούμε και Bluetooth αυτήν την φορά.

 

Μπαααα, δύσκολο το βλέπω... :(

 

Έχουν κέρδη τα ringtones για την Apple...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και μια εβδομάδα το irhone 4 στην αρχή δούλευε κανονικά αλλά μετά από τρεις μέρες όταν έκανα μια κλήση σε κάποιον δεν άκουγα τίποτα ούτε την κλήση ούτε και τον καλούμενο, Υστέρα κολλούσε το κινητό και έμενε νεκρό έπρεπε να κάνω restart αλλά το πρόβλημα δεν λυνονταν. Έκανα αναβάθμιση στο πρόγραμμα έκανα και restore τίποτα. Πήρα άλλη κάρτα sim τίποτα. Κάποια στιγμή δούλεψε για μισή μέρα αλλά μετά ξανακαλούσε. Να σημειώσω ότι όταν έκανα κλήση σε κάποιον αυτό δέχονταν την κλήση αλλά ούτε αυτός με άκουγε

Το πήγα για σέρβις ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου πει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο myphone οτι προβλημα εχεις καλο ειναι να ρωτας εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276362

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

με κανενα αλλο κινητο και για κανεναν λογο!!!! οποιος το εχει με καταλαβαινει απολυτα!!!

 

διαφωνει κανεις?

Edited by nervous
Link to comment
Share on other sites

με κανενα αλλο κινητο και για κανεναν λογο!!!! οποιος το εχει με καταλαβαινει απολυτα!!!

 

διαφωνει κανεις?

 

Οι απανταχού αναριθμητοι ορκισμένοι εχθροί του iPhone.

 

Καμία συσκευή ποτέ δεν είχε τόσο φανατικούς εχθρούς, θαρρείς ότι σκοπός τους είναι να μας κάνουν να μετανιωσουμε...

 

 

 

Έχω το iphone 3gs (όχι jailbreaked) και το nokia e52 και για τις δικές μου ανάγκες το Nokia είναι σαφώς καλύτερο από το iphone για τους παρακάτω λόγους

...

 

Τα Plus που δίνω στο iPhone είναι:

- Σαφώς καλύτερη οθόνη

- Ανοίγει πιο γρήγορα

- Μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη

 

Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει αρκετά το iPhone. Απο τα γραφόμενα σου φαίνεται ότι δεν την ξέρεις τη συσκευή και δεν την αξιοποιεις.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ας γραψω κι εγω το κοντο και το μακρυ μου. :lol:

 

Μονο με αλλο επομενο iPhone και τιποτε αλλο, εκτος κι αν βγει καποια αλλη επαναστατικη συσκευη που θα κανουν ολους τους αλλους κατασκευαστες να αντιγραφουν οπως ακριβως γινεται τωρα με το iPhone. Ολοι το αντιγραφουν. :D

 

Και να σκεφτεις οτι δοκιμασα μετα το iPhone 2G να παω σε αλλη συσκευη αλλα τιποτε αλλο δεν με βολεψε. Ολα ηταν εκνευριστικα αργα και ηθελαν τοση πιεση στην οθονη τους για να δουλεψουν. :blink:

 

Το αποτελεσμα ηταν απο 2G σε 3GS και τωρα σε iPhone 4... και συνεχιζουμε δυνατα! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Μονο με αλλο επομενο iPhone και τιποτε αλλο, εκτος κι αν βγει καποια αλλη επαναστατικη συσκευη που θα κανουν ολους τους αλλους κατασκευαστες να αντιγραφουν οπως ακριβως γινεται τωρα με το iPhone. Ολοι το αντιγραφουν. :D

 

Και να σκεφτεις οτι δοκιμασα μετα το iPhone 2G να παω σε αλλη συσκευη αλλα τιποτε αλλο δεν με βολεψε.

 

Που ακριβώς το αντιγράφουν?

 

Και αφού υπάρχουν αντιγραφές δλδ αν όχι ίδιο παρόμοιο πως δεν σε βόλεψαν?

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς το αντιγράφουν?

 

Και αφού υπάρχουν αντιγραφές δλδ αν όχι ίδιο παρόμοιο πως δεν σε βόλεψαν?

Για την αντιγραφη θα αναφερω δυο απλα παραδειγματα οπως το μενου (layout) και το χειρισμο του. Δεν θα αναφερθω σε αλλα διοτι θα καταληξει το θεμα σε τοπικ διαξιφισμου. Οσο για το λογο που δε με βολεψαν το ανεφερα στο προηγουμενο ποστ μου και το παραθετω ξανα παρακατω.

Ολα ηταν εκνευριστικα αργα και ηθελαν τοση πιεση στην οθονη τους για να δουλεψουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

αντιγραφουν δεν αντιγραφουν(γιατι αμα αρχισουμε ποιος αντεγραψε ποιον θα καταληξουμε οτι η apple εχει ξεκινησει τις αντιγραφες εδω και χρονια. τεσπα,

εγω ως χρηστης και νοκια και iphone(για λιγο καιρο αλλα ειδα πολλα) και android os εχω να πω τα εξης...

θεωρω της νοκια και το symbian και το maemo παρα πολυ καλα λειτουργικα..

το maemo ειναι για τη χρηση μου το απολυτο λειτουργικο και δε το συγκιρνο καν με κανενα λειτουργικο τηλεφωνου..το συγκρινω με windows, linux, mac os...απλα κανεις οτι θελεις οπως τα κανεις στο laptop σου.

απο εκει και περα θεωρω αρκετα καλο το iphone απο την αποψη ευκολιας χρησης..και ισως πριν 2 χρονια να ταν πολυ ψηλα. ειναι για ατομα που γουσταρουν παιχνιδια και γρηγορο(αλλα περιορισμενο σε δυνατοτητες) μενου...πολλα τα κλειδωματα.

μετα ηρθε το android....μετα απο 1.5 χρονο κυκλοφοριας στο επιπεδο που ειναι κανει ηδη το iphone os να φαινεται λειτουργικο των σπηλαιων αφου..ειναι full αντιγραφη του iphone os με widgets που χρησιμοποιει η νοκια, samsung κτλ..με flash, με support για οποιοδηποτε ειδος αρχειων, χωρις κανενα περιορισμο κλειδωματος και ανεση για απεριοριστη παραμετροποιηση...πιστευω οτι θελει λιγη δουλεια με το appstore του..το οποιο λενε οτι θα ερθει με την κυκλοφορια του version 3.0..αν γινει και αυτο η apple πρεπει να κανει αλλαγες στην πολιτικη και στο μενου της γιατι εχει μεινει πισω πολυ. και δε το λεω εγω μονο, το λενε οι αυξησεις πωλησεων android κινητων με ταυτοχρονη μειωση των iphones καθως και ερευνες που δειχνουν οτι θα χασει 25%-30% των πελατων της η apple τα επομενα 4-5 χρονια..

 

για μενα το maemo που χρειαζομαι εργαλειο παραμενει ως αυτη τη στιγμη το καλυτερο, σαν παιχνιδι μου αρεσει το iphone(πραγματικα μου αρεσει)..εκει ερχεται το android που ειναι αντιγραφη του λειτουργικου της apple... με τη διαφορα οτι εχει επιπλεον αυτα που θα ηθελα να εχει το iphone os..

τα λειτουργικα τα κατατασσω με την παρακατω σειρα συμφωνα με το ποσο με βολευουν:

1)maemo

2)android

3)symbian

4)iphone OS

Link to comment
Share on other sites

αντιγραφουν δεν αντιγραφουν(γιατι αμα αρχισουμε ποιος αντεγραψε ποιον θα καταληξουμε οτι η apple εχει ξεκινησει τις αντιγραφες εδω και χρονια. τεσπα,

εγω ως χρηστης και νοκια και iphone(για λιγο καιρο αλλα ειδα πολλα) και android os εχω να πω τα εξης...

θεωρω της νοκια και το symbian και το maemo παρα πολυ καλα λειτουργικα..

το maemo ειναι για τη χρηση μου το απολυτο λειτουργικο και δε το συγκιρνο καν με κανενα λειτουργικο τηλεφωνου..το συγκρινω με windows, linux, mac os...απλα κανεις οτι θελεις οπως τα κανεις στο laptop σου.

απο εκει και περα θεωρω αρκετα καλο το iphone απο την αποψη ευκολιας χρησης..και ισως πριν 2 χρονια να ταν πολυ ψηλα. ειναι για ατομα που γουσταρουν παιχνιδια και γρηγορο(αλλα περιορισμενο σε δυνατοτητες) μενου...πολλα τα κλειδωματα.

μετα ηρθε το android....μετα απο 1.5 χρονο κυκλοφοριας στο επιπεδο που ειναι κανει ηδη το iphone os να φαινεται λειτουργικο των σπηλαιων αφου..ειναι full αντιγραφη του iphone os με widgets που χρησιμοποιει η νοκια, samsung κτλ..με flash, με support για οποιοδηποτε ειδος αρχειων, χωρις κανενα περιορισμο κλειδωματος και ανεση για απεριοριστη παραμετροποιηση...πιστευω οτι θελει λιγη δουλεια με το appstore του..το οποιο λενε οτι θα ερθει με την κυκλοφορια του version 3.0..αν γινει και αυτο η apple πρεπει να κανει αλλαγες στην πολιτικη και στο μενου της γιατι εχει μεινει πισω πολυ. και δε το λεω εγω μονο, το λενε οι αυξησεις πωλησεων android κινητων με ταυτοχρονη μειωση των iphones καθως και ερευνες που δειχνουν οτι θα χασει 25%-30% των πελατων της η apple τα επομενα 4-5 χρονια..

 

για μενα το maemo που χρειαζομαι εργαλειο παραμενει ως αυτη τη στιγμη το καλυτερο, σαν παιχνιδι μου αρεσει το iphone(πραγματικα μου αρεσει)..εκει ερχεται το android που ειναι αντιγραφη του λειτουργικου της apple... με τη διαφορα οτι εχει επιπλεον αυτα που θα ηθελα να εχει το iphone os..

τα λειτουργικα τα κατατασσω με την παρακατω σειρα συμφωνα με το ποσο με βολευουν:

1)maemo

2)android

3)symbian

4)iphone OS

 

 

Ti διαβαζω θεε μου εδω!

 

1. για αυξησεις του android και οτι το ios χανει την πελατεια του...! Αν θεωρεις σοβαρη αυξηση το γεγονος οτι το ανδροειδες εχει μπει σε καθε κ*λ*τρυπα κινητου ειναι φυσικο να εχει μεγαλες πωλησεις.... :blink:

 

2. οτι το android ειναι open source... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΛΕΙΔΩΜΑ; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ti διαβαζω θεε μου εδω!

 

1. για αυξησεις του android και οτι το ios χανει την πελατεια του...! Αν θεωρεις σοβαρη αυξηση το γεγονος οτι το ανδροειδες εχει μπει σε καθε κ*λ*τρυπα κινητου ειναι φυσικο να εχει μεγαλες πωλησεις.... :blink:

 

2. οτι το android ειναι open source... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΛΕΙΔΩΜΑ; :blink:

 

1) τι σημασια εχει αν ειναι σε περισσοτερες συσκευες? μιλαμε για επικρατηση λειτουργικου, οχι συσκευης. τι θεωρεις δικαιη συγκριση δηλαδη? iphone vs galaxy s? δε θα ηταν δικαιο γιατι πχ εμενα μου αρεσει το galaxy s αλλα πχ θεωρω πιο ομορφο το desire, και στις 2 περιπτωσεις επιλεγω android. δε στεκει αυτο που λες. αν θες να συγκρινουμε συσκευες αλλαζει.

2)εχει κλειδωματα αλλα για να στο πω πιο απλα, περα απο τα γνωστα κλειδωματα/περιορισμους περι flash,bluetooth, radio, multimedia playback, δε μπορεις να σβησεις τιποτα που εχεις περασει μεσω itunes απο το τηλεφωνο, πρεπει να κουβαλαω υπολογιστη με εγκατεστημενο το itunes. δεν εχει ουτε αναφορα παραδοσης....:S

 

σου λεω μου αρεσει και το iphone os αλλα πραγματικα μου φαινεται παλιο πλεον διπλα στο android οσον αφορα τα στατιστικα, ναι, το marketshare δειχνει android πρωτο και οπως ειχαν και ανεβασει πριν 2-3 μερες εδω προβλεπεται παραπανω μειωση στις πωλησεις της apple τα επομενα 4 χρονια κατα 25%. δηλαδη ειναι σα να σας πατανε καλο αμα που κατι για το iphone?(που δεν ειναι και ψεματα δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει αρκετά το iPhone. Απο τα γραφόμενα σου φαίνεται ότι δεν την ξέρεις τη συσκευή και δεν την αξιοποιεις.

Όχι τόσο όσο το νόκια, αλλά αρκετά για να συγκρίνω. Αμφιβάλεις δηλαδή ότι τα χαρακτηριστικά που ανέφερα λείπουν από το iphone;

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω και μια άλλη παράμετρο στην συζήτηση επειδή αναπτύσσω εφαρμογές για κινητά. Ας υποθέσουμε ότι φτιάχνω μια καταπληκτική εφαρμογή για iphone, την οποία θέλω να την δώσω δωρεάν στον κόσμο. Ο μόνος τρόπος για να το κάνω αυτό είναι να την βάλω στο App Store. Για να το κάνω αυτό πρέπει να πληρώνω 100$ το χρόνο!! Γιατί να το δώσω αυτό το ποσό; Με τις άλλες πλατφόρμες βάζω την εφαρμογή μου στο site μου και όλοι μπορούν να την κατεβάσουν. Αν όλες οι πλατφόρμες λειτουργούσαν σε αυτό τον τομέα με την λογική της Apple η καινοτομία και η δημιουργικότητα από την "κοινότητα" θα είχε πιάσει πάτο.
Link to comment
Share on other sites

Για την αντιγραφη θα αναφερω δυο απλα παραδειγματα οπως το μενου (layout) και το χειρισμο του. Δεν θα αναφερθω σε αλλα διοτι θα καταληξει το θεμα σε τοπικ διαξιφισμου. Οσο για το λογο που δε με βολεψαν το ανεφερα στο προηγουμενο ποστ μου και το παραθετω ξανα παρακατω.

 

Έχω την εντύπωση πως το Neonode N2 κυκλοφόρησε πιό πριν από το Iphone. Άν εξαιρέσουμε την τετράγωνη εμφάνιση των εφαρμογών του Iphone, η πλοήγηση στα μενού και η αίσθηση αφής της οθόνης είναι παρόμοια για να μη πω ίδια (εκτός το multitouch).. Οπότε ας αφήσουμε τις αντιγραφές.. Ας είμαστε πιο προσεκτικοί λέγοντας ότι εξέλιξε κάποια πράγματα..!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το iphone 3gs (όχι jailbreaked) και το nokia e52 και για τις δικές μου ανάγκες το Nokia είναι σαφώς καλύτερο από το iphone για τους παρακάτω λόγους

 

-

-

-

 

 

Έχω το iphone 3gs jailbreaked και το nokia n73 απο παλιά και για τις δικές μου ανάγκες απλά δεν συγκρίνονται.:lol:

 

Επειδή βάζεις παύλες και είναι σαν να κάνεις διάλογο, θα βοηθήσω και εγω λίγο για να μην είναι μονόπλευρος.

Εγω θα είμαι το + μιας και είμαι up. Eσυ που είσαι against σωστά είσαι με το -

 

- Είναι πιο εύκολο να του περάσω αρχεία (φωτογραφίες, τραγούδια, εφαρμογές)

+ Προτιμώ μέσω ssh-winscp και wifi χωρίς καλώδια και αηδίες. Τις ταινίες μου της streamaro με το airvideo. Eφαρμογές απευθείας στο κινητό μέσω appstore εκτος αν είναι άδεια ή κάρτα μου οπότε θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω το installous.:X

 

- Υποστηρίζει flash (βλέπω μέχρι και skai live!)

+ Το δικό μου δεν υποστηρίζει flash (αλλά μέσω του NetTV βλέπω και alpha και mega και mad και crete tv αμα λάχει)

 

- Υποστηρίζει Multiprocess

+ Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδω. Το iphone πάντος απο την έκδοση 4 υποστηρίζει Μultitask. Bαρέθηκα να την φορέσω και στην 3.1.3 που είμαι κάνω τη δουλειά μου με περισσότερο στυλ κιόλας με το proswitcher (αντιγραφή του taskmanager του palm pree)

 

- Ανταλλαγή αρχείων με bluetooth.

+ Επειδή είμαι jailbroken το blueNova δεν μου είπε ποτέ όχι σε τέτοιου είδους ανταλλαγές.

 

- Αναβάθμιση λειτουργικού μέσα από το κινητό (δεν χρειάζεται δηλ. σύνδεση σε pc)

+ Δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι αναβαθμίσεις. Όπως προείπα είμαι στην σχετικά παλιά 3.1.3. Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει. ;)

 

- Μπορώ με λογισμικό από την μάνα του να βλέπω και να κάνω edit αρχεία του ms office (word excel power point)

+ Απο την μάνα του όχι αλλά το appstore δυο ταπ είναι και μου δίνει και επιλογές προεπισκόπισης των εφαρμογών αν δεν μου αρέσει το ενα office suite να πάω σε άλλο.

 

- Καλούδια όπως upnp, web storage, sip ενσωματωμένα στο λειτουργικό (ίσως άχρηστα στον μέσω χρήστη...)

+ Είμαι μέσος χρήστης και οπως λες μου είναι άχρηστα.

 

- Nokia maps

+ Navigon - Sygic Aura - TomTom - Igo - Copilot διαλέγεις και παίρνεις. Και για Nokia υπάρχουν κάποια απο αυτά και είναι καλύτερα απο το Ovi-Maps ψάξου...

 

- Περισσότερες δωρεάν εφαρμογές που να μου είναι και χρήσιμες (ο.κ καθαρά υποκειμενικό)

+ Αντικειμενικά όμως, αν ήσουν JB θα είχες την ίδια άποψη??? :ninja:

 

- Υποστήριξη j2me (μακάρι όλα τα λειτουργικά να την υποστήριζαν...)

+ Man πλάκα κάνεις??? Προτιμώ εφαρμογές γραμμένες για το os του κινητού μου. Αλλιώς θα έπαιρνα Dump-phone ή καμιά κινεζιά να βλέπω και τηλεόραση με κεραία.

 

- Ελαφρύτερο και με καλύτερη μπαταρία

+ Εγω εχω 3,5" εσυ 2,4". Δε γίνεται να τα εχεις όλα.

 

- Memory card

+Αν και δεν εχουν γεμίσει ούτε τα 16 GB που εχω καλό θα ταν να είχε. Ο χώρος δεν είναι ποτέ αρκετός...

 

- Ραδιόφωνο

+ Δεν μου εχει λείψει. Εδώ στον άγιο στέφανο πιάνουμε 3-4 σταθμούς ούτος ή άλλος. Το wunderaudio μέσω internet με καλύπτει ασύγκριτα καλύτερα στην περιοχή μου αλλά αντικειμενικά θα έπρεπε να έχει.

 

- Δεν χρειάζεται να πληρώσω 100$ για να μπορεί ο κόσμος να έχει πρόσβαση στις εφαρμογές που αναπτύσσω!

+ Δεν ξέρω τι εχεις αναπτύξει αλλά μέχρι στιγμής δεν μου εχει λείψει ιδαίτερα.:p:

 

- Δεν χρειάζομαι το iTune!

+Ούτε και εγώ. Γι αυτό ξέρεις τι κάνω. Δεν το Χρησιμοποιώ. Για μουσική εχω ενα Zen V+ 4GB. Τα νέα ipod shuffle και nano που μου αρέσουν περισσότερο είναι πολύ ακριβά. Αμα βρίσω λίγο την apple λες να φθηνύνουν και να μπορέσω να τα πάρω. :lol:

 

- Μπροστινή κάμερα για βίντεο κλήσεις

+ Αν και δε εχω κάνει ποτέ γιατί το θεωρώ πιασωκ...., για τόσο βαριές δουλειές εχω κρατήσει το N73.

Εεε αμα χαλάσει θα πάρω το iphone 4 ...:)

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως το Neonode N2 κυκλοφόρησε πιό πριν από το Iphone. Άν εξαιρέσουμε την τετράγωνη εμφάνιση των εφαρμογών του Iphone, η πλοήγηση στα μενού και η αίσθηση αφής της οθόνης είναι παρόμοια για να μη πω ίδια (εκτός το multitouch).. Οπότε ας αφήσουμε τις αντιγραφές.. Ας είμαστε πιο προσεκτικοί λέγοντας ότι εξέλιξε κάποια πράγματα..!

 

Μια και αναφερθηκες σε αυτη τη συσκευη, το Neonode N2 το ειχα παραλληλα με το iPhone ως δευτερο κινητο. Εξαιρετικη συσκευη αλλα οχι ικανη για να αντικαταστησει το iPhone. Το Ν2 παρουσιαστηκε τον Φεβρουαριο του 2007 ενω το iPhone παρουσιαστηκε τον Ιανουαριο του 2007 με κυκλοφορια ομως τον Ιουνιο του 2007. Ενταξει τωρα, δεν θελω να φαινεται οτι κανω αντιπαραθεση για ενα μηνα διαφορας παρουσιασης μεταξυ των δυο συσκευων. Αυτο ελειπε δηλαδη. Θα συμφωνησω οτι ηταν εντυπωσιακη συσκευη για το μεγεθος του και παντα ο κοσμος με κοιταγε οταν το χρησιμοποιουσα. Φυσικα επειδη δεν ηξεραν να χρησιμοποιησουν το κινητο, με κοιτουσαν με απορια οταν χαιδευα την οθονη του για να μπαινω στο μενου του κτλ. Ακομα την εχω να φανταστεις, αλλα ειναι σε ληθαργο τωρα μαζι με καποια υπολοιπα κινητα που εχω στο προσωπικο μου... μουσειο. Το μονο παραπονο ηταν καποια κολληματα που παθαινε καποιες φορες και επρεπε να κανω επανεκκινηση. Επισης σε ενα update εκανε συνεχεια restart και επρεπε να αλλαξω την καρτα μνημης που χρησιμοποιουσε ως μοναδικο χωρο εγκαταστασης λογισμικου.

 

Να προσθεσω εδω, οτι μια απο τις καλυτερες συσκευες που ειχα ποτε (και αγαπημενο μου κινητο) ηταν το Samsung SGH-P310. Αυτη η συσκευη δυστυχως δεν ηρθε ποτε επισημα στην Ελλαδα και ηταν ο αντικαταστατης του SGH-P300. Μαλιστα, το Samsung SGH-P310, το ειχα κανει δωρο σε ενα φιλο μου επειδη του αρεσε πολυ. Φυσικα το κινητο μου ελειψε παρα πολυ και δεν το εβρισκα πουθενα στο κοσμο, παρα μονο μια φορα το βρηκα στο Καναδα μεσω ebay σε ολοκαινουργια κτασταση και την αγορασα απλα για να την εχω και να τη βλεπω. Εδω κι αυτη, καθεται στο... μουσειο που προανεφερα ετοιμοπολεμη και σε ληθαργο κι αυτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφερθηκες σε αυτη τη συσκευη, το Neonode N2 το ειχα παραλληλα με το iPhone ως δευτερο κινητο. Εξαιρετικη συσκευη αλλα οχι ικανη για να αντικαταστησει το iPhone. Το Ν2 παρουσιαστηκε τον Φεβρουαριο του 2007 ενω το iPhone παρουσιαστηκε τον Ιανουαριο του 2007 με κυκλοφορια ομως τον Ιουνιο του 2007. Ενταξει τωρα, δεν θελω να φαινεται οτι κανω αντιπαραθεση για ενα μηνα διαφορας παρουσιασης μεταξυ των δυο συσκευων. Αυτο ελειπε δηλαδη. Θα συμφωνησω οτι ηταν εντυπωσιακη συσκευη για το μεγεθος του και παντα ο κοσμος με κοιταγε οταν το χρησιμοποιουσα. Φυσικα επειδη δεν ηξεραν να χρησιμοποιησουν το κινητο, με κοιτουσαν με απορια οταν χαιδευα την οθονη του για να μπαινω στο μενου του κτλ. Ακομα την εχω να φανταστεις, αλλα ειναι σε ληθαργο τωρα μαζι με καποια υπολοιπα κινητα που εχω στο προσωπικο μου... μουσειο. Το μονο παραπονο ηταν καποια κολληματα που παθαινε καποιες φορες και επρεπε να κανω επανεκκινηση. Επισης σε ενα update εκανε συνεχεια restart και επρεπε να αλλαξω την καρτα μνημης που χρησιμοποιουσε ως μοναδικο χωρο εγκαταστασης λογισμικου.

 

Συμφωνώ και για τα κολλήματα και για το ότι δεν θα μπορούσε να αντικαταστήσει το Iphone. Απλά ήταν της ιδια νοοτροπίας.. Πραγματικά εξαιρετική μικρή συσκευή.. Αν κυκλοφορούσε σήμερα με πιο σταθερό λειτουργικό και μεγαλύτερη/καλύτερη οθόνη θα ήταν επιλογή μου..!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και για τα κολλήματα και για το ότι δεν θα μπορούσε να αντικαταστήσει το Iphone. Απλά ήταν της ιδια νοοτροπίας.. Πραγματικά εξαιρετική μικρή συσκευή.. Αν κυκλοφορούσε σήμερα με πιο σταθερό λειτουργικό και μεγαλύτερη/καλύτερη οθόνη θα ήταν επιλογή μου..!

 

Ναι, ενα μειον ηταν η οθονη των 65000 χρωματων και η σχετικα χαμηλη αναλυση. Τα windows δουλευαν καλα σε αυτο παντως (απο θεμα περιβαλλοντος μονο), αλλα με εξαιρεση τα κολληματακια του. Βασικα μου κολλαγε μονο οταν εκανα πολυ γρηγορα τις επιλογες μετα απο αλλαγη μενου. Το κορυφαιο ηταν που δεν πιστευε ο κοσμος οτι ηταν κινητο. Νομιζαν οτι ηταν control συναγερμου αυτοκινητου λογω μεγεθους. Παντως εξαφανιστηκε αποτομα η υποστηριξη του απο τον αντιπροσωπο στην Ελλαδα. Θυμαμαι τα τελευταια νεα τους που ελεγαν για ακομα 100 περιπου διαθεσιμες συσκευες αυτου. Αλλα και παλι δεν ειδαμε καμια συσκευη απο τη Neonode μετα το N2.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

- Είναι πιο εύκολο να του περάσω αρχεία (φωτογραφίες, τραγούδια, εφαρμογές)

+ Προτιμώ μέσω ssh-winscp και wifi χωρίς καλώδια και αηδίες. Τις ταινίες μου της streamaro με το airvideo. Eφαρμογές απευθείας στο κινητό μέσω appstore εκτος αν είναι άδεια ή κάρτα μου οπότε θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω το installous.:X

ssh-winscp Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις με το μαμίσιο iPhone. Ας μην απαριθμήσω εγώ τους τρόπους με τους οποίους μπορώ να βάλω εφαρμογές.

 

- Υποστηρίζει flash (βλέπω μέχρι και skai live!)

+ Το δικό μου δεν υποστηρίζει flash (αλλά μέσω του NetTV βλέπω και alpha και mega και mad και crete tv αμα λάχει)

 

Δεν μπορείς να δείς όμως το τελευταίο επεισόδειο από την "ζωή της άλλης¨:) BTW δεν την ξέρω αυτή την εφαρμογή. Είναι δωρεάν;

 

- Υποστηρίζει Multiprocess

+ Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδω. Το iphone πάντος απο την έκδοση 4 υποστηρίζει Μultitask. Bαρέθηκα να την φορέσω και στην 3.1.3 που είμαι κάνω τη δουλειά μου με περισσότερο στυλ κιόλας με το proswitcher (αντιγραφή του taskmanager του palm pree)

Βαρέθηκες, ή φοβήθηκες ότι δεν θα μπορείς να το κάνεις jb και θα μείνεις ανάπηρος;

 

- Ανταλλαγή αρχείων με bluetooth.

+ Επειδή είμαι jailbroken το blueNova δεν μου είπε ποτέ όχι σε τέτοιου είδους ανταλλαγές.

Κρίμα που δεν το υποστηρίζει από τη μαμά του ε....

 

- Αναβάθμιση λειτουργικού μέσα από το κινητό (δεν χρειάζεται δηλ. σύνδεση σε pc)

+ Δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι αναβαθμίσεις. Όπως προείπα είμαι στην σχετικά παλιά 3.1.3. Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει. ;)

Η ομάδα που φοβάται μην κλειδώσει το τηλεφωνό της επειδή είναι jb δεν αλλάζει!

 

- Μπορώ με λογισμικό από την μάνα του να βλέπω και να κάνω edit αρχεία του ms office (word excel power point)

+ Απο την μάνα του όχι αλλά το appstore δυο ταπ είναι και μου δίνει και επιλογές προεπισκόπισης των εφαρμογών αν δεν μου αρέσει το ενα office suite να πάω σε άλλο.

Δωρεάν; Υπάρχει δωρεάν office suite για iphone;

 

- Καλούδια όπως upnp, web storage, sip ενσωματωμένα στο λειτουργικό (ίσως άχρηστα στον μέσω χρήστη...)

+ Είμαι μέσος χρήστης και οπως λες μου είναι άχρηστα.

Με το upnp κάνεις πάντως steam τα media αρχεία σου χωρίς να χρειάζεσαι άλλο πρόγραμμα

 

- Nokia maps

+ Navigon - Sygic Aura - TomTom - Igo - Copilot διαλέγεις και παίρνεις. Και για Nokia υπάρχουν κάποια απο αυτά και είναι καλύτερα απο το Ovi-Maps ψάξου...

Έχω ψαχτεί, και προτιμώ το δωρεάν.... Άσε που το Ovi maps (εν αντιθέση με το google maps) μένουν στο κινητό μετά την πρώτη φορά που βλέπεις ένα χάρτη.

 

- Περισσότερες δωρεάν εφαρμογές που να μου είναι και χρήσιμες (ο.κ καθαρά υποκειμενικό)

+ Αντικειμενικά όμως, αν ήσουν JB θα είχες την ίδια άποψη??? :ninja:

Δεν ξέρω, αλλά όταν σπάς ένα λειτουργικό για να μπορέσει να αποδόσει, αντικειμενικά αυτό δεν σημαίνει ότι το λειτουργικό δεν είναι καλό;

 

- Ραδιόφωνο

+ Δεν μου εχει λείψει. Εδώ στον άγιο στέφανο πιάνουμε 3-4 σταθμούς ούτος ή άλλος. Το wunderaudio μέσω internet με καλύπτει ασύγκριτα καλύτερα στην περιοχή μου αλλά αντικειμενικά θα έπρεπε να έχει.

 

Αυτό που σε κανέναν χρήστη του iPhone δεν του έχει λήψει το ραδιόφωνο ποτέ δεν το κατάλαβα...

 

- Δεν χρειάζομαι το iTune!

+Ούτε και εγώ. Γι αυτό ξέρεις τι κάνω. Δεν το Χρησιμοποιώ. Για μουσική εχω ενα Zen V+ 4GB. Τα νέα ipod shuffle και nano που μου αρέσουν περισσότερο είναι πολύ ακριβά. Αμα βρίσω λίγο την apple λες να φθηνύνουν και να μπορέσω να τα πάρω. :lol:

 

Για να τα σπάσεις και αυτά ώστε να μπορούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους...

 

- Μπροστινή κάμερα για βίντεο κλήσεις

+ Αν και δε εχω κάνει ποτέ γιατί το θεωρώ πιασωκ...., για τόσο βαριές δουλειές εχω κρατήσει το N73.

Εεε αμα χαλάσει θα πάρω το iphone 4 ...:)

 

Να διαβάσεις τις οδηγίες πως πρέπει να το κρατάς για να πάρεις τηλέφωνο! Σοβαρά τώρα σκέφτεσαι να δώσεις τόσα λεφτά για ένα τηλέφωνο που αν δεν το σπάσεις έχει τις μισές λειτουργίες από ένα με τα μισά λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει σπάσεις και δε σπάσεις? Κάνει το τηλέφωνο αυτά που θέλεις? Οκ... Το πως και το γιατί είναι άλλη ιστορία. Δεν ξέρεις να τα κάνεις? Ή μείνε σ'αυτά που έχει, ή πάρε nokia!!! Ποιο smartphone κάνει τα πάντα χωρίς παρεμβάσεις από το χρηστη? Τελικά ποια είναι τα πάντα που πρέπει να έχει ένα κινητό μέσα? Όλοι πλέον δεν έχουν μαγαζάκια να σου πουλάνε πραματάκια? Ποια η διαφορά?

 

Ξεκολήστε πλέον με το iphone!!! Πάρτε αυτό που σας αρέσει και κρίνετε αυτό που έχετε στα χέρια σας! Στο τέλος όλοι iphone παιρνετε! Mercy!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελεος πραγματικα το ποστ με τα quotes. :rolleyes:

 

Σεβαστη η αποψη του καθενος φυσικα. Ολοι εχουμε απο μια ή και παραπανω. :respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

+100000 @ nikos_ft

Κι εμενα μου αρεσε παρα πολυ το iphone. Ειχα 3g και 2 3gs. Λατρευα τις εφαρμογες τοσο που σκεφτομουν να παρω και το iphone 4. Aλλα τωρα πια σκεφτομαι τους ηλιθιους περιορισμους , οντας κατοχος android , σε τετοιο βαθμο που με κανουν να λεω πως οσο ωραιο και απροβληματιστο να ειναι ενα iphone δεν θα σου κανω τη χαρη ΚΙ ΕΓΩ κουφαλα Steve.

Απο την αλλη ομως τα android δεν εχουν τοσο ποιοτικες εφαρμογες και αυτο με ξενερωνει.. Τουλαχιστον ομως ξερω οτι πατανε σε μια σωστη βαση απο πλευρας λειτουργικου και αν αναπτυχθουν και αλλο οι εφαρμογες τοτε θα μπορουν να κοιτουν στα ισα ενα iphone. Προτιμω να ειμαι απο αυτη την πλευρα και να περιμενω παρα απο την αλλη με τοσες εφαρμογες και να περιμενω να αλλαξει τους ηλιθιους φασισμους της η κατα τα αλλα πολυ αγαπητη μου apple.

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Ελεος πραγματικα το ποστ με τα quotes.

 

Νίκο απο ότι βλέπεις μας βαρέθηκε ο κόσμος.

Το κάναμε vs το θέμα και η πλάκα είναι πως δεν εχω τπτ ενάντια στην nokia.

Αντιθέτος σε άλλο forum υπερασπίζομαι τις συσκευές της γιατί δεν ξέρω αν το εχεις καταλάβει, μετά την apple και το iphone η nokia και το symbian είναι αυτη που αναιτίος τρώει το μεγαλύτερο κράξιμο.

Απλά σαν gadjetάκιας που είμαι, δοκιμάζω τα πάντα (παίρνω pna - laptop - ασχολούμε με κινητά φίλων) και δεν μπορώ παρά να μεταφέρω την υποκειμενική μου άποψη.

Απο symbian, android, windows mobile και iphone το τελευταίο είναι αυτό που καλύπτει με τον καλύτερο τρόπο τις ανάγκες μου και ικανοποιεί την αισθητική μου.

Το jb είναι απαραίτητο για να καλύψει τις ανάγκες αυτές.

Το ότι πολλούς μη χρήστες του iPhone τους ενοχλεί το jb ποτέ δεν το κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

+100000 @ nikos_ft

Κι εμενα μου αρεσε παρα πολυ το iphone. Ειχα 3g και 2 3gs. Λατρευα τις εφαρμογες τοσο που σκεφτομουν να παρω και το iphone 4. Aλλα τωρα πια σκεφτομαι τους ηλιθιους περιορισμους , οντας κατοχος android , σε τετοιο βαθμο που με κανουν να λεω πως οσο ωραιο και απροβληματιστο να ειναι ενα iphone δεν θα σου κανω τη χαρη ΚΙ ΕΓΩ κουφαλα Steve.

Απο την αλλη ομως τα android δεν εχουν τοσο ποιοτικες εφαρμογες και αυτο με ξενερωνει.. Τουλαχιστον ομως ξερω οτι πατανε σε μια σωστη βαση απο πλευρας λειτουργικου και αν αναπτυχθουν και αλλο οι εφαρμογες τοτε θα μπορουν να κοιτουν στα ισα ενα iphone. Προτιμω να ειμαι απο αυτη την πλευρα και να περιμενω παρα απο την αλλη με τοσες εφαρμογες και να περιμενω να αλλαξει τους ηλιθιους φασισμους της η κατα τα αλλα πολυ αγαπητη μου apple.

δεν ειναι λιγοι οι developers που εχουν εγκαταληψει το iPhone OS και ασχολουνται με android.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...