Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι γεγονος πως το iphone ειναι αλλο τηλεφωνο μετα το JB... εγω ειμαι καινουργιος με iphone και πολυ υσκολα θα φυγω απο αυτο πλεον......JB εκανα την πρωτη εβομαα που το πηρα και ολα μια χαρα...

 

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τα WM που είχα, πήγα σε BlackBerry για έχω το κεφάλι μου ήσυχο με τα mail μου.... και πριν λίγο καιρό πήρα και το iPhone 3GS... Απλά δεν υπάρχει τέτοια ευκολία! Και σαν GUI και σαν κατασκευή είναι 5/5! Περιμένω πως και πως το iPhone 4...

 

Και κάτι ακόμα γιατί έχω βαρεθεί να διαβάζω για το ράδιο... στην Αμερική και στα προηγμένα κράτη δεν χρησιμοποιούν ράδιο στο κινητό τους... κάνουν κατευθείαν streaming μέσω δικτύου... γιατί είναι μπροστά!

 

 

Ναι αλλα εμεις μενουμε στην Ελλαδα....και δυσυχως (κ εκει που αναφερεσαι ) ειμαστε πολυ πισω...

οχι φυσικα,οτι θελω σωνει κ καλα ραδιο!απλα η συνδεσιμοτητα over the air στην ελλαδα,αλλα κ τα κοστη για αυτη, ειναι απλα απαραδεκτα !!

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σ όλους.

νομίζω πάντως ότι κ η μηλοεταιρεία θα πρέπει πλέον official να βγάλει κ αντάπτορα που να μεταφέρει κ ήχο κ εικόνα μ ένα καλώδιο!!!

ήμαρτον οι υπόλοιπες εταιρείες το χουν εδώ κ κάμποσα χρόνια!!!

κατά τ άλλα νομίζω ότι ο steve έκανε την παρουσίαση την προηγούμενη δευτέρα γιατί τώρα με το μουντιάλ δε θα τον παρακολουθούσε ούτε ο ίδιος!!! αυτό το μήνα θα απέχουμε λίγο απ την καθημερινή ενημέρωση!!!!;);)

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν το iPhone4 κοστιζει πανω απο ενα συγκεκριμενο ποσο τοτε η συσκευη που θα αγορασω ειναι απλα HD2.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

καθε χρονο αυτην την ημερομηνια κανει πανω κατω την παρουσιαση...

 

Δημητρακη απο τωρα το εβαλες το αβαταρ.....? :lol::D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τα WM που είχα, πήγα σε BlackBerry για έχω το κεφάλι μου ήσυχο με τα mail μου.... και πριν λίγο καιρό πήρα και το iPhone 3GS... Απλά δεν υπάρχει τέτοια ευκολία! Και σαν GUI και σαν κατασκευή είναι 5/5! Περιμένω πως και πως το iPhone 4...

 

Και κάτι ακόμα γιατί έχω βαρεθεί να διαβάζω για το ράδιο... στην Αμερική και στα προηγμένα κράτη δεν χρησιμοποιούν ράδιο στο κινητό τους... κάνουν κατευθείαν streaming μέσω δικτύου... γιατί είναι μπροστά!

 

Και τι ακριβώς θα κερδίσω αν τον ίδιο σταθμό που ακούω θα τον ακούσω μέσω live streaming; Να ναι καλά η apple που μας βοηθά να εξελιχτούμε..

Link to comment
Share on other sites

Και τι ακριβώς θα κερδίσω αν τον ίδιο σταθμό που ακούω θα τον ακούσω μέσω live streaming;

 

Το μόνο πλεονέκτημα είναι πως δεν περιορίζεσαι σε τοπικούς σταθμούς. Δυστυχώς όμως, με το ανύπαρκτο εκτός αστικών κέντρων 3G και το πανάκριβο στην Ελλάδα bandwidth, όλα τα άλλα είναι μειονεκτήματα. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

iPhone 4 όσο και να κάνει αν έχω τα χρήματα, αλλιώς τίποτα γιατί θέλω την ηρεμία μου. :lol:
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

αν το iPhone4 κοστιζει πανω απο ενα συγκεκριμενο ποσο τοτε η συσκευη που θα αγορασω ειναι απλα HD2.

 

στοιχημα 100 ευρω οτι δεν προκειται να παρεις HD2! :lol::D

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα μας παιδια και του χρονου να μαστε καλα και ο Οττο καλυτερα αλλα οχι στον παγκο μας.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

στοιχημα 100 ευρω οτι δεν προκειται να παρεις HD2! :lol::D

 

HD2 δε θα επαιρνα και εγω οταν θα ερχοταν το νεο iphone γιατι τοτε θα ηταν 1 συσκευη σχεδον 10 μηνων ασχετα αν το hardware της αλλα και το συνεχες update στο μανιλα και οι xda πισω το κρατανε ανετα στη κορυφη!

 

Απλα θα περιμενα(οπως και θα το κανω) να βγει το..HD3 και συναμα να ριξω 1 ματια και στα 7αρια πιο πολυ απο περιεργια καθως δε πολυ ειμαι τρελο social boy(facebook etc).

Παντως το νεο μηλο ειναι καλο και μου αρεσει πολυ που εριξαν το βαρος στη ποιοτητα αλλα τα σπαστικα ΔΕ τα διορθωσανε οποτε για 1ο για μενα ΔΕ κανει(και λογο μπαταριας,ειδοποιησεων,dialer κ.α απλα χρηστικα πραγματα) και για 2ο πιο πολυ για να ασχολουμε μαζι του εχω το ΛΕΟΝΤΑ που με καλυπτει σε αυτο το τομεα 100%,παντως μπορει να το παρω μετα τον Οκτωμβρη οπως εκανα και με το 2 και το 3gs ελπιζω μονο να μη το βγαλω σε πωληση..την ιδια μερα!!!:):p:D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

μετα απο χρονια ββ. το αφησα για να παω σε hd2

 

το αφησα και πηγα iphone.

 

πλεον με κανενα. Δυσκολευτηκα τοσο πολυ προχθες που εβαλα τη σιμ μου στο 9000 που λεω ασε...

:X
Link to comment
Share on other sites

ναι...

 

γιατι εσυ καλητερος εισαι που εχεις ακομα αυτο το αβαταρ;

:D

 

αχαχαχαχαχα εχεις δικαιο....... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράτησα με αρκετή ικανοποίηση το 3GS μου πηγαίνοντας στο Blackberry 9700, γνωρίζοντας εκ των προτέρων τα συν και τα πλην αυτής μου της μετάβασης. Δυστυχώς η παιδική υλοποίηση του exchange protocol στο mail app στο iPhone, η έλλειψη multiple accounts και η μη υποστήριξη κάποιων εξελιγμένων χαρακτηριστικών (π.χ. delegate access κλπ) δεν μου άφηναν περιθώρια. Πολύ μεγάλο ρόλο έπαιξε και η κατά την ταπεινή μου άποψη τρισάθλια κατασκευαστική ποιότητα του iPhone, κάτι που με έβαζε καθημερινά σε πειρασμό να δοκιμάσω την αντοχή του σε ελεύθερη πτώση από το παράθυρο.

 

Με το πρόβλημα της κατασκευαστικής ποιότητας να έχει κατά τα φαινόμενα λυθεί στο iPhone 4, και με την πολύ πιο ολοκληρωμένη υποστήριξη του exchange στο iOS 4 (κάτι το απαραίτητο για εμένα), καθώς και την έστω "ανάπηρη" υποστήριξη folders, συν τα σχεδόν 500€ σε πληρωμένες εφαρμογές του appstore, έχω πλέον την "δικαιολογία" που χρειαζόμουν για να γυρίσω σε αυτό όταν με το καλό κυκλοφορήσει. Ελπίζω μόνο να μην μας επιφυλάσσει η Apple δυσάρεστες εκπλήξεις, κάτι που τελευταία το συνηθίζει... :)

 

Έτσι και αλλιώς τα περιθώρια επιλογής είναι ιδιαίτερα στενά, πάντοτε κατά την ταπεινή μου άποψη. Τα Windows 6.x είναι dead-end, στο Android έχεις να διαλέξεις μεταξύ υποστηριζόμενου αλλά μέτριου και προβληματικού hardware (Ν1) ή κάποιων εξαιρετικών όσον αφορά το hardware αλλά συνοδευόμενων από κάθε λογής "software τσόντας" (βλέπε HTC Sense), ενώ από την άλλη η Nokia αγοράζει αγρούς ποντάροντας στο ανύπαρκτο μέλλον των Symbian, Maeno, MeeGo και στις πλαστικούρες κινητά της. Οπότε εν αναμονή των WP7 και των συσκευών που θα κυκλοφορήσουν με αυτά, η μόνη λύση παραμένει το iPhone 4, όσο και αν απεχθάνομαι τις πρακτικές της στενοκέφαλης μαμάς εταιρείας. :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω και εγώ jb τελικά μάλλον όπου και να ρωτήσω το ίδιο μου λένε. Πάντως τελικά το itech δουλεύει τέλεια. Φάουλ του υπαλλήλου του πλαισίου που μου είπε μπούρδες.
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ολοι μας να καταλαβουμε κατι, η apple ποτε δεν στοχευσε σαν αγοραστη τον Ελληνα, οταν τα κερδη της και η επιβιωση της σαν εταιρεια βασιστηκαν στο 0,99 / τραγουδι του itunes, εννοειται οτι θα κλειδωνε την δυνατοτητα σου στην πειρατεια.

Οτιδηποτε αλλο μπορεις να το στειλεις με e-mail και να το λαβει ο φιλος σου στο κινητο του μεσω e-mail(παλι μετρο ο μεσος αμερικανικος)......Το hardware(iphone,ipad) κατασκευαστηκε για να μπει περισσοτερος κοσμος και πιο ευκολα στο itunes.

 

επειδη παω αμερικη καθε χρονο και εχω φιλους που εχουν iphones, δεν υπαρχει κανενας που δεν παραδεχεται οτι ειναι βλακεια που ειναι κλειδωμενο..ακομα πολλοι ειναι αυτοι που γνωριζουν οτι το iphone υστερει σε functionality..ο περισσοτερος κοσμος το παιρνει για το experience. ποσο ευκολο ειναι το menu, ευκολες αγορες απο istore. τωρα αυτο που λες δεν παιζει για κανενα λογο.

 

Καλημέρα, για να τρέξεις το iBlueNova πρέπει να κάνεις το μήλο σου jailbreak. Το τελευταίο εργαλείο είναι το Spirit. Οδηγίες εδώ:

 

http://www.iphonehellas.gr/forum/index.php/topic/21928-spirit-jailbreak-ipad-iphone-ipod-touch/

 

Θα ήθελα να αναφέρω και κάτι άσχετο. Πολύς κόσμος αναφέρεται στο JB σαν να είναι κάτι δύσκολο και άκρως επικίνδυνο. Έχω κάνει πολλά iPhone JB χωρίς πότε να έχω κανένα πρόβλημα και έχω να πω το εξής : είναι εξίσου εύκολο σαν την εγκατάσταση μιας εφαρμογής σε ένα WM 6.0 device - και λέω 6.0 γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει WM 6.5 και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια αλλαγή στην εγκατάσταση εφαρμογών...

μενεις πισω στα official updates..πολλοι εφαγαν ιους που μετατιδονταν απο το ξεκλειδωτο port. δε μπορεις να σβησεις το κινητο σου γιατι κλειδωνει..αρα δεν πρεπει να γινει λαθος και να ξεμεινεις απο μπαταρια..αυτη τη στιγμη το jailbreak ειναι κουραση.

Edited by NTROPIC
Μάθε να χρησιμοποιείς την Πολλαπλή Παράθεση!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για να τρέξεις το iBlueNova πρέπει να κάνεις το μήλο σου jailbreak. Το τελευταίο εργαλείο είναι το Spirit. Οδηγίες εδώ:

 

http://www.iphonehellas.gr/forum/index.php/topic/21928-spirit-jailbreak-ipad-iphone-ipod-touch/

 

Θα ήθελα να αναφέρω και κάτι άσχετο. Πολύς κόσμος αναφέρεται στο JB σαν να είναι κάτι δύσκολο και άκρως επικίνδυνο. Έχω κάνει πολλά iPhone JB χωρίς πότε να έχω κανένα πρόβλημα και έχω να πω το εξής : είναι εξίσου εύκολο σαν την εγκατάσταση μιας εφαρμογής σε ένα WM 6.0 device - και λέω 6.0 γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει WM 6.5 και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια αλλαγή στην εγκατάσταση εφαρμογών...

 

ενας φιλος μου ειχε μια δυσαρεστη καταληξη στην προσπαθεια του να κανει το ipod touch του jb....του χαλασε το wifi

Link to comment
Share on other sites

μενεις πισω στα official updates..πολλοι εφαγαν ιους που μετατιδονταν απο το ξεκλειδωτο port. δε μπορεις να σβησεις το κινητο σου γιατι κλειδωνει..αρα δεν πρεπει να γινει λαθος και να ξεμεινεις απο μπαταρια..αυτη τη στιγμη το jailbreak ειναι κουραση.

 

Ιοί όπως τους γνωρίζουμε και τρομοκρατούν τους χρήστες Windows δεν υπάρχουν στο iPhone μάλλον σε κάποιο άλλο λειτουργικό αναφέρεσαι. Αυτό που είχε συμβεί σε χρήστες που δεν είχαν κάνει το προφανές δηλαδή να αλλάξουν το root password από τη default και άρα γνωστή τιμή του, ήταν πρόσβαση στα στοιχεία τους και προβολή κάποιας εικόνας στην οθόνη τους. Επίσης το θέμα του κλειδώματος όταν κλείνει το κινητό ταλαιπώρησε για ένα 6μηνο περίπου τους jailbroken χρήστες που είχαν συσκευές με νέο κώδικα (μετά τον περασμένο Οκτώβριο) αλλά αυτό το θέμα έχε λήξει εδώ και καιρό, το spirit στο οποίο αναφέρθηκε ο συνάδελφος neocom_3 επιτρέπει σε δευτερόλεπτα untethered jailbreak και στην τελευταία έκδοση του firmware (3.1.3) χωρίς κανένα πρόβλημα. Το λέω απλώς για την ακρίβεια της πληροφόρησης μια που επίκειται η 4.0 και δεν έχει νόημα απλώς καλό είναι να μην δημιουργούμε εντυπώσεις!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

 

Καλώς όρισες!

 

Φαντάζομαι τα επίπεδα αδρεναλίνης κατα τη διάρκεια της άσκησης :D(Εχω συγγενείς σε ΕΔ και ΠΝ)

 

Βολές πραγματοποιήσατε?

 

Παρεμπιπτόντως,ακούστηκε οτι οι αιθέρες ήταν λίγο "στριμωγμένοι" καθώς έκαναν την εμφάνισή τους και κάποιοι "απρόσκλητοι"....

 

Άντε και σ'ανώτερα!

 

 

PS.

 

Με το keynote του WWDC,τι έκανες?Μπόρεσες να το παρακολουθήσεις live? :p

 

Καλώς σας βρήκα Οδυσσεα! Πράγματι έτσι είναι όπως τα λες τα πράματα. Ήταν μια πολύ ωραία και ξεχωριστή εμπειρία που θα την θυμάμαι για καιρό. Σίγουρα είχε κούραση γιατί δεν κοινομουν πολλές ώρες και επίσης οι συνθήκες μέσα σε ένα τέτοιο πλοίο δεν είναι και οι ιδανικοτερες. Βέβαια εγώ λόγω του γεγονότος ότι είμαι σηματωρος, ανήκα στο επιτελείο και δεν ερχομουν σε επαφή με άλλους ναύτες κτλ. Όσον αφορά το κομμάτι της άσκησης, δεν περιλάμβανε πολλές βολές παρά μόνο καποιες εικονικές βολές με τορπιλες. Το καλύτερο μέρος ήταν οι ελιγμοι διαφυγής την στιγμή που περνούσαν από πάνω μας μαχητικά F-16 σε διαφορους σχηματισμούς. Εκεί κατάλαβα πως ακόμα και η φρεγάτα μπορεί να προσεγγίσει η και να ξεπεράσει τους 30 κόμβους. Όσον αφορά τώρα την παρουσία των φίλων μας των τούρκων, παρόλο που το πληροφορήθηκα και μέσω των σημάτων εμείς δεν είχαμε Καποια ιδιατερη συμμετοχή καθώς κινηθήκαμε κυρίως στο κεντρικό Αιγαίο και συγκεκριμένα στο τρίγωνο Τήνου Μυκόνου και Ικαρίας. ;)

 

Αυτά. ;)

Δεν θα ξανά πήγαινα πάντως. Μια φορά φτάνει. :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

....Το λέω απλώς για την ακρίβεια της πληροφόρησης μια που επίκειται η 4.0 και δεν έχει νόημα απλώς καλό είναι να μην δημιουργούμε εντυπώσεις!

 

Kώστα εσύ καλά κάνεις και το λές,το θέμα είναι πόσες φορές θα χρειαστεί κάποιος να πει το ίδιο πράγμα,ή μάλλον στις πόσες φορές θα εξαντληθεί η υπομονή του.:rolleyes:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε πριν λιγο καιρό οταν πρωτο ειχε κυκλοφορισει η φωτο με το λευκο iphone 4?

Ειχαμε κανει καποια σχολια και μεσα στα αλλα ειχα πει οτι το αλουμινιο ειναι περιπου κανα δυο χιλιοστα πιο κατω απο την επιφανια του γυαλιου και ουσιαστικα δεν προσφερει μεγαλη προστασια η μαλλον προστατευει μονο αν «σκασει» με την γωνια κατα την πτωση.

 

Δειτε στο «Μηλαρακι» κατι σχετικο:

http://milaraki.com/blog/2010/06/aluminosilicate-glass-my/#more-7771

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε πριν λιγο καιρό οταν πρωτο ειχε κυκλοφορισει η φωτο με το λευκο iphone 4?

Ειχαμε κανει καποια σχολια και μεσα στα αλλα ειχα πει οτι το αλουμινιο ειναι περιπου κανα δυο χιλιοστα πιο κατω απο την επιφανια του γυαλιου και ουσιαστικα δεν προσφερει μεγαλη προστασια η μαλλον προστατευει μονο αν «σκασει» με την γωνια κατα την πτωση.

 

Δειτε στο «Μηλαρακι» κατι σχετικο:

http://milaraki.com/blog/2010/06/aluminosilicate-glass-my/#more-7771

απ' οσο μπορω να φανταστώ τα τεστ αντοχης περιοριζονται σε τεστ στρεψης και ισως εφελκυσμου! οποτε αφου το γυαλι αντεξε και εδωσε καλα αποτελεσματα επιλεχθη. στην πορεια ομως η πραγματικοτητα εδειξε την ελλειψη στον σχεδιασμο ισως (κατα τα τεστ πτωσης ολοκληρης της συσκευής) οποτε επιλεχθηκαν τα bumbers.

προβλεπω τους κινεζους στο eBay να κανουν χρυσες δουλειες με οθονες, μιας και δεν ξερω κατα ποσο τα bumbers θα δουλεψουν η δεν θα προσβαλλουν την αισθητική του 4

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...