Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Η διαφορά τιμής είναι αστεία σαφώς υπερ του 27άρη, μόνο σημείο να προσέξεις ότι επειδή η οθόνη είναι πραγματικά γιγάντια αν τον έχεις πάνω σε μικρό γραφείο μπορεί να σε κουράσει στα μάτια και να πρέπει να πάρεις τον μικρότερο.

 

Αν όχι, μην το συζητάς, η τιμή είναι εξαιρετική !!! Δες μόνο πόσο κάνει μια οθόνη 27 ιντσών ίδιων προδιαγραφών μόνη της.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά τιμής είναι αστεία σαφώς υπερ του 27άρη, μόνο σημείο να προσέξεις ότι επειδή η οθόνη είναι πραγματικά γιγάντια αν τον έχεις πάνω σε μικρό γραφείο μπορεί να σε κουράσει στα μάτια και να πρέπει να πάρεις τον μικρότερο.

 

Αν όχι, μην το συζητάς, η τιμή είναι εξαιρετική !!! Δες μόνο πόσο κάνει μια οθόνη 27 ιντσών ίδιων προδιαγραφών μόνη της.

 

To γραφείο δεν είναι ούτε μικρό ούτε μεγάλο. Νορμάλ. Τώρα έχω μια 23''αρα οθόνη και νομίζω ότι μια 27αρα θα χωρούσε. Την απόσταση απλά δεν ξέρω,αν θα με κούραζε. Ξέρεις αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα στημένο 27αρι; Να πάω να το δω!

My life was unending,unchanging midnight.

It must,by necessity,always be midnight for me.

So how was it possible that the sun was rising now,

in the middle of my midnight?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι.

 

αν εχεις χωρο μεγαλο γραφειο δεν θα εχεις προβλημα.

καλητερα να τον δεις και απο κοντα ομως...

 

εγω τον εχω δει και τρομαξα.... :D

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι.

 

αν εχεις χωρο μεγαλο γραφειο δεν θα εχεις προβλημα.

καλητερα να τον δεις και απο κοντα ομως...

 

εγω τον εχω δει και τρομαξα.... :D

 

χαχαχα..Σοβαρά; Που τον είδες;; Θέλω και εγώ να τον δώ κάπου πριν τον αγοράσω.Μην δώσω τσάμπα τόσα λεφτά και δεν με βολέψει. Αυτό σκέφτομαι!

My life was unending,unchanging midnight.

It must,by necessity,always be midnight for me.

So how was it possible that the sun was rising now,

in the middle of my midnight?

Link to comment
Share on other sites

To γραφείο δεν είναι ούτε μικρό ούτε μεγάλο. Νορμάλ. Τώρα έχω μια 23''αρα οθόνη και νομίζω ότι μια 27αρα θα χωρούσε. Την απόσταση απλά δεν ξέρω,αν θα με κούραζε. Ξέρεις αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα στημένο 27αρι; Να πάω να το δω!

 

Fnac Γλυφάδας δεν τα είχαν βάλει ακόμα μέχρι την Πέμπτη που πήγα(ή Τετάρτη και δεν θυμάμαι καλά:X:O). Είδα όμως σήμερα στο Ηράκλειο Κρήτης τον 21.5"... Και ήταν μαγικός. Φανταστικός. Απίστευτος.

 

Φαίνεται πολύ λογικό μέγεθος. Αλλά, προσωπικά, τον 27άρη θα αγόραζα.... Και θα έβρισκα τον χώρο να τον βάλω.....:rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω δει ολα στο apple store Ρωμης.

 

ευτυχως που δεν εχω ουτε μια πιστωτικη γιατι εκει μεσα δεν επικρατει η λογικη...

σου ερχεται να αγορασεις ΠΑΛΙ και πραγματα που εχεις ΗΔΗ! :lol:

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω δει ολα στο apple store Ρωμης.

 

ευτυχως που δεν εχω ουτε μια πιστωτικη γιατι εκει μεσα δεν επικρατει η λογικη...

σου ερχεται να αγορασεις ΠΑΛΙ και πραγματα που εχεις ΗΔΗ! :lol:

 

:lol: :lol: :lol:

 

Α ρε Δημήτρη..

 

Πάντως, πραγματικά.. Εκεί μέσα... Τα θέλεις ΟΛΑ.....:D

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω δει ολα στο apple store Ρωμης.

 

ευτυχως που δεν εχω ουτε μια πιστωτικη γιατι εκει μεσα δεν επικρατει η λογικη...

σου ερχεται να αγορασεις ΠΑΛΙ και πραγματα που εχεις ΗΔΗ! :lol:

 

Την τελευταία φορά στο Λονδινο πήγα μέσα σε 2 μέρες 6 φορές στο apple store της Regent Street. Στο τέλος αγορασα ξανά το set με τους universal ανταπτορες μήπως χάσω κανένα να έχω και εφεδρικο.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα :)

 

@sweetzoi

Να το δεις οπωσδήποτε πριν το πάρεις γιατί είναι πραγματικά τέρας. Θυμίζω ότι οι 27 ιντσες όπως και οι 21.5 είναι σε μακροστενη αναλογία (16:9) οπότε είναι ακόμη πιο μακρύ από ένα κλασικό μονιτορ 4:3.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

αχ κι εγω τα ειδα στο appstore στην Ελβετια κι εκει ηρθε ο κεραυνοβολος με το μηλο :rolleyes::cool:

 

κεραυνοβολος ηρθε και με τα laptop αλλα μετα με κεραυνοβολησε κι η μανα μου οταν τ ακουσε οποτε..:X:lol::lol::lol:

 

Για desktop θα επαιρνα αυτον http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/All-in-One-Desktop/Apple-Desktop-iMac-MC413GR-A-Plus.htm και για laptop http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Apple-Macbook-Air-MC234GR-A-Plus.htm :love::love:

:cool:
Link to comment
Share on other sites

αχ κι εγω τα ειδα στο appstore στην Ελβετια κι εκει ηρθε ο κεραυνοβολος με το μηλο :rolleyes:

 

κεραυνοβολος ηρθε και με τα laptop αλλα μετα με κεραυνοβολησε κι η μανα μου οταν τ ακουσε οποτε..:X:lol::lol:

 

Για desktop θα επαιρνα αυτον http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/All-in-One-Desktop/Apple-Desktop-iMac-MC413GR-A-Plus.htm και για laptop http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Apple-Macbook-Air-MC234GR-A-Plus.htm :love::love:

 

Μην περιμένεις ούτε λεπτό ακόμα...

 

Ο Άγιος Βασίλης δεν σου χρωστάει δώρα από το παρελθόν???

 

 

Εμένα ήταν δώρο για το πτυχίο μου(που θα πάρω τον Γενάρη).. Ετεροχρονισμένο βέβαια, αλλά δεν βαριέσαι...! :lol::D

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις ούτε λεπτό ακόμα...

 

Ο Άγιος Βασίλης δεν σου χρωστάει δώρα από το παρελθόν???

 

 

Εμένα ήταν δώρο για το πτυχίο μου(που θα πάρω τον Γενάρη).. Ετεροχρονισμένο βέβαια, αλλά δεν βαριέσαι...! :lol::D

 

 

μπα δε χρωσταει γιατι οσα κανουν οι mac τα δωσα σε ρουχα & ταξιδια απο το σεπτεμβρη μεχρι τωρα :O

 

Θα ψαξω το θεμα των mac, να σιγουρευτω οτι μπορω να τα χειριστω :rolleyes: και μετα θα κανω την απαραιτητη οικονομια μπας και μεγαλωσει η οικογενεια του μηλου. Βεβαια εκει θα χω το αλλο διλημμα, φορητο ή επιτραπεζιο? :rolleyes:

 

Με το καλο το πτυχιο!!εγω φετος μπηκα ελπιζω να βγω κιολας :lol:

:cool:
Link to comment
Share on other sites

μπα δε χρωσταει γιατι οσα κανουν οι mac τα δωσα σε ρουχα & ταξιδια απο το σεπτεμβρη μεχρι τωρα :O

 

Θα ψαξω το θεμα των mac, να σιγουρευτω οτι μπορω να τα χειριστω :rolleyes: και μετα θα κανω την απαραιτητη οικονομια μπας και μεγαλωσει η οικογενεια του μηλου. Βεβαια εκει θα χω το αλλο διλημμα, φορητο ή επιτραπεζιο? :rolleyes:

 

Με το καλο το πτυχιο!!εγω φετος μπηκα ελπιζω να βγω κιολας :lol:

 

Αφού μπήκες, θα βγεις.. Βέβαια με τους νέους νόμους και τις αηδίες αυτές, δεν έχεις όσο χρόνο θέλεις, πιέζεσαι λίγο.. Αλλά...! :rolleyes: Θα ζοριστείς και θα βγεις!

 

 

 

Όσο για το δίλημμα επιτραπέζιου η φορητού, εγώ διάλεξα το δεύτερο.... Με την προοπτική σε λίγο καιρό να πάρω και το πρώτο! :lol:

 

 

Δεν χρειάζεται να σιγουρευτείς ότι μπορείς να χειριστείς Mac.. Είσαι σίγουρη ότι μπορείς...! :)

 

 

 

 

Και για το πτυχίο μου, σε ευχαριστώ....! :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Με την προοπτική σε λίγο καιρό να πάρω και το πρώτο!

 

χαχαχα μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι

 

τι τελειωσες αν επιτρεπεται? :)

 

Δεν χρειάζεται να σιγουρευτείς ότι μπορείς να χειριστείς Mac.. Είσαι σίγουρη ότι μπορείς...

ε ειναι μια μεγαλη αλλαγη παντως δεν ειναι?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι

Πήρα το τηλέφωνο...

 

Πήρα το Laptop...

 

Δεν θα πάρω σταθερό?? Να μείνουν με το παράπονο τα υπόλοιπα μέλη??? :lol:

 

τι τελειωσες αν επιτρεπεται? :)

Βεβαίως και επιτρέπεται...!:happy:

 

Φυσικό στο Ηράκλειο Κρήτης.:clap:

 

ε ειναι μια μεγαλη αλλαγη παντως δεν ειναι?

Είναι πιο μικρή από όσο φαντάζεσαι..

 

 

Για να το κάνουν οι πρεσβύτεροι από την παρέα(ονόματα δεν λέω:lol::p), δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

 

Πραγματικά είναι μικρότερη η αλλαγή από όσο φαντάζεσαι.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ. Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς... Πάντα μέσα στα πλαίσια της πλάκας μιλάνω..:X:cry:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

θα χρειαστω τα φωτα σου στην εξεταστικη, σιγουρα :clap::clap:

 

η αληθεια ειναι οtι για καποιον που εχει windows φαινεται δυσκολο να εγληματιστει στα μηλα. Λιγο προσπαθησα τις προαλλες στο public να τα ψαξω, εφυγα τρεχοντας :dizzy:

:cool:
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

θα χρειαστω τα φωτα σου στην εξεταστικη, σιγουρα :clap::clap:

 

η αληθεια ειναι οtι για καποιον που εχει windows φαινεται δυσκολο να εγληματιστει στα μηλα. Λιγο προσπαθησα τις προαλλες στο public να τα ψαξω, εφυγα τρεχοντας :dizzy:

 

Εδώ είμαστε να σε βοηθήσω όσο θέλεις, αλλά και όσο μπορώ...!

 

 

Δεν είναι δύσκολα. Και δεν μπορείς σε 2-3 λεπτά μέσα στο μαγαζί να βγάλεις άκρη εύκολα.. Αλλά, μπροστά στον δικό, με την ησυχία σου, στο σπίτι σου, είναι όλα πολύ πιο εύκολα...!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, στα διλημματα που εχετε θεσει θα σας πω το εξης : 21,5". Το 27αρι ειναι πολυ μα πολυ μεγαλο. Σημερα που πηγα και τον αγορασα, τα ειδα και τα δυο μαζι και ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Ετσι κι αλλοιως βεβαια δεν τιθετο θεμα, αλλα λεμε τωρα. Παντως οντως ειναι αποολαυση. Αφου και ο γιος μου τα παιξε οταν τον ειδε το απογευμα οταν ξυπνησε. Τον ρωταω Στελιο σαρεσε ? Και μου κεει μπαμπα για μενα ειναι ?

Χαχαχα, ο Στελιος κλεινει τα 5. Τεσπα ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ :D

Ειδαμε το φως το αληθινο. :cool:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, στα διλημματα που εχετε θεσει θα σας πω το εξης : 21,5". Το 27αρι ειναι πολυ μα πολυ μεγαλο. Σημερα που πηγα και τον αγορασα, τα ειδα και τα δυο μαζι και ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Ετσι κι αλλοιως βεβαια δεν τιθετο θεμα, αλλα λεμε τωρα. Παντως οντως ειναι αποολαυση. Αφου και ο γιος μου τα παιξε οταν τον ειδε το απογευμα οταν ξυπνησε. Τον ρωταω Στελιο σαρεσε ? Και μου κεει μπαμπα για μενα ειναι ?

Χαχαχα, ο Στελιος κλεινει τα 5. Τεσπα ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ :D

Ειδαμε το φως το αληθινο. :cool:

 

Μαργαρίτα, τον ακούς τον κ.Πτέραρχο..?? Να τον ακούς.... Να τον ακούσεις...! :lol:

 

 

Μπράβο ρε Κώστα. Πολύ χαίρομαι!!!!!!

 

Μα δεν είναι φοβερή η οθόνη?

 

Δεν είναι σκέτη απόλαυση να γράφεις στο πληκτρολόγιο???

 

Μόνο και μόνο η γραμματοσειρά και το πληκτρολόγιο αρκούν για να γράφω όλη μερα....:X

 

 

Και το ποντίκι δνε είναι φοβερό?

Link to comment
Share on other sites

................Μα δεν είναι φοβερή η οθόνη?

Δεν είναι σκέτη απόλαυση να γράφεις στο πληκτρολόγιο???

Μόνο και μόνο η γραμματοσειρά και το πληκτρολόγιο αρκούν για να γράφω όλη μερα....:X

Και το ποντίκι δεν είναι φοβερό?

 

 

Ετσι ακριβως ειναι Αλεξη. Ειπαμε ειδα ΦΩΣ !!!!!!!!!!!!!!!! :cool:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι Αλεξη. Ειπαμε ειδα ΦΩΣ !!!!!!!!!!!!!!!! :cool:

 

:lol:

 

Δεν φαντάζεστε τον ενθουσιασμό μου..

 

 

Και επίσης, δεν φαντάζεστε την απλότητα του να δημιουργείς ιστοσελίδες με το iWeb... Το δουλεύω 2η μέρα.. Και έχω ήδη φτιάξει πολλά. Έστω και στα πλαίσια μιας εργασίας. Και μόλις ολοκληρωθεί, θα το ανεβάσω κάπου να το δείτε και εσείς...!

 

Έτσι, τόσο καιρό τα λέμε, να δείτε και κάτι ωραίο και από εμένα.

Τελείως ερασιτεχνικά πράγματα, αλλά έχει μερικά ωραία σημεία μέσα.......:O:O

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε κάτσε καλά μην ξανοιγεσαι οι καιροί είναι δύσκολοι.

Με το 15αρι το λάπτοπ μπορείς να κανείς τα πάντα.

Όλα τα αλλά είναι καταναλωτικά δειληματα.

Θες μεγαλύτερη οθόνη; Αγορασε μια και μ ένα κλικ σαν να βαζεις ένα flashaki USB έχεις συνδέσει την οθόνη.

Εγώ παρόλο που το pc μου είναι το ίδιο γρήγορο και δεν θέλω να δουλεύω σε 2 μηχανήματα παρόλο που τα έχω βολέψει να συχρονονιζονται αυτά που θέλω, σκοπεύω να χρησιμοποιήσω και στο γραφείο το λάπτοπ.

Ήδη έχω παραγγείλει στο eBay όλα όσα χρειάζονται για να μπορώ να το έχω και στην οθόνη του γραφείου (ανταπτορα, δεύτερο φορτιστή για να μην κουβαλαω, και πληκτρολόγιο).

Για ανθρώπους που κινούνται τους χρειάζεται το λάπτοπ αφού μπορούν να το απολαύσουν και στο σπίτι με μια οθόνη.

 

Πάμε τώρα στο θέμα Mac - Windows

Εγω δεν θα πω το κλασσικό τι έχαναν κλπ. Τίποτα δεν έχασα.

Μπήκα στα mac την καλύτερη στιγμή όπου όλα είναι συμβατά και άνετα.

Δεν είναι τόσο τεράστια η διάφορα όσο λέγεται και ειδικά με τα 7αρια.

Το διαφορετικό είναι οτι και στο iPhone:

Όλα γίνονται απλά και γρήγορα όχι από θέμα ταχύτητας του μηχανήματος, αλλά λόγο πιο πρακτικής φιλοσοφίας και στησιματος.

Υπάρχει προσοχή στην λεπτομερια και λειτουργικότητα.

Με 2 πατηματα πας παντού.

 

Το 13 αρακι είναι καταπληκτικό. Η οθόνη δεν κουράζει αν δεν χρειάζεται να δουλεύεις σε πολλά παράθυρα ταυτόχρονα. Και το κυριότερο μεταφέρεται παντού χωρίς να κουράζει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε κάτσε καλά μην ξανοιγεσαι οι καιροί είναι δύσκολοι.

Με το 15αρι το λάπτοπ μπορείς να κανείς τα πάντα.

Όλα τα αλλά είναι καταναλωτικά δειληματα.

Θες μεγαλύτερη οθόνη; Αγορασε μια και μ ένα κλικ σαν να βαζεις ένα flashaki USB έχεις συνδέσει την οθόνη.

Εγώ παρόλο που το pc μου είναι το ίδιο γρήγορο και δεν θέλω να δουλεύω σε 2 μηχανήματα παρόλο που τα έχω βολέψει να συχρονονιζονται αυτά που θέλω, σκοπεύω να χρησιμοποιήσω και στο γραφείο το λάπτοπ.

Ήδη έχω παραγγείλει στο eBay όλα όσα χρειάζονται για να μπορώ να το έχω και στην οθόνη του γραφείου (ανταπτορα, δεύτερο φορτιστή για να μην κουβαλαω, και πληκτρολόγιο).

Για ανθρώπους που κινούνται τους χρειάζεται το λάπτοπ αφού μπορούν να το απολαύσουν και στο σπίτι με μια οθόνη.

 

Πάμε τώρα στο θέμα Mac - Windows

Εγω δεν θα πω το κλασσικό τι έχαναν κλπ. Τίποτα δεν έχασα.

Μπήκα στα mac την καλύτερη στιγμή όπου όλα είναι συμβατά και άνετα.

Δεν είναι τόσο τεράστια η διάφορα όσο λέγεται και ειδικά με τα 7αρια.

Το διαφορετικό είναι οτι και στο iPhone:

Όλα γίνονται απλά και γρήγορα όχι από θέμα ταχύτητας του μηχανήματος, αλλά λόγο πιο πρακτικής φιλοσοφίας και στησιματος.

Υπάρχει προσοχή στην λεπτομερια και λειτουργικότητα.

Με 2 πατηματα πας παντού.

 

Το 13 αρακι είναι καταπληκτικό. Η οθόνη δεν κουράζει αν δεν χρειάζεται να δουλεύεις σε πολλά παράθυρα ταυτόχρονα. Και το κυριότερο μεταφέρεται παντού χωρίς να κουράζει.

 

Κωστή, όπως το είπες, το 15άρη είναι τέλειο. Η οθόνη δεν με ενοχλεί καθόλου. Αλλά στην τελική, παίρνω μια μεγαλύτερη οθόνη. Αν και ξαναλέω, είναι κορυφή. ΑΝ κάνω το άνοιγμα, θα αργήσει ακόμα..... Είπαμε! Μόλις έδωσα τόσα λεφτά...

 

Το μόνο που σκέφτομαι τώρα να αγοράσω είναι μια τσάντα που να μπαίνει μέσα με την θήκη του και μια βάση για να το ακουμπάω πάνω στο σπίτι γιατί θα εκτελεί και χρέη σταθερού. Έχω και σταθερό, απλά προτιμώ το Mac.

 

Και είναι όπως τα λες, δεν είναι η διαφορά στο μηχάνημα και το καλύτερο hw, αλλά στην φιλοσοφία και πως είναι γραμμένο το OS...

 

 

 

 

 

Και επίσης, το Mouse με εκπλήσσει πολύ ευχάριστα στο θέμα αυτονομία.. Πρέπει να μπαίνει σε κάποιου τύπου idle mode όταν δεν χρησιμοποιείται. Γιατί αν και είναι πολλές ώρες την μέρα ανοιχτό εδώ και 10 μέρες - 2 εβδομάδες, είναι ακόμα στο 82%!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο.. iWeb έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Έχω ένα προβληματάκι......:wacko:
Link to comment
Share on other sites

το ποντικι πουλιετε χωρια? να ξεκινησουμε να το στηνουμε σιγα σιγα και κομματι κομματι

παντως καπου πηρε το ματι μου οτι μπαινει και σε win 7

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...