Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα δεν έχεις άδικο...αλλα...αν συγκρίνω με το hd που είχα πριν δεν μου βγαίνουν οι χρόνοι ρε γμτ.

Με το hd δεν έκανα την τρελή χρήση να είμαι δηλαδή συνεχεια με το 3g ανοιχτό και να σερφάρω συνεχώς αλλα ούτε και πολύ ώρα σε παιχνίδια κλπ.

Τις 3 μερούλες του όμως τις έβγαζε άνετα άσχετα που εγώ κάθε βραδυ πριν κοιμηθώ το φόρτιζα.

Τώρα με το μηλαράκι βλέπω ότι σχεδόν χωρίς καθόλου χρήση δεν βγάζει καλά καλά τι μέρα...:( (το θεωρείς φυσιολογικό εσύ αυτό και με τα στοιχεια και τους χρόνους που έδωσα σε προηγούμενο post???)

δεν ξέρω τι να πω...

 

πίστεψε με μετά από αρκετά χρονια χρήσης με smartphone έχω γίνει συνετός χρηστης.Σίγουρα στην αρχή είχα άλλες απαιτήσεις από αυτές τις συσκευές αλλα μετά από κάποιο καιρό έμαθα και εγώ ποτε πρέπει που ποσο πρέπει...:cool::)

Και στο iphone αν απενεργοποιήσεις το push (από το notifications) και έχεις κλειστό 3g και το location services τότε θα σου βγάζει σχεδόν ίδιους χρόνους με το hd.

Link to comment
Share on other sites

Και στο iphone αν απενεργοποιήσεις το push (από το notifications) και έχεις κλειστό 3g και το location services τότε θα σου βγάζει σχεδόν ίδιους χρόνους με το hd.

 

απλά έτσι δεν το χαίρεσαι το τηλέφωνο καθόλου. Γνώμη πάντα. Αλλά αν δεν έχεις 3g, push notifications και τα υπόλοιπα..... ;) :)

Link to comment
Share on other sites

απλά έτσι δεν το χαίρεσαι το τηλέφωνο καθόλου. Γνώμη πάντα. Αλλά αν δεν έχεις 3g, push notifications και τα υπόλοιπα..... ;) :)

 

+1000 :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

+1000 :)

 

γνώμη μου: αν θέλεις μπορείς να το στείλεις στο σέρβις να δεις τι θα σου πουν. Αλλιώς συμβιβάζεσαι και φροντιζεις να έχεις ρεύμα κοντά σου, όπως και γω. Έτσι και θα το χάρεις και θα έχεις μπαταρία. Μόνο φορτιστής αυτοκινήτου μου λείπει εμένα.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου: αν θέλεις μπορείς να το στείλεις στο σέρβις να δεις τι θα σου πουν. Αλλιώς συμβιβάζεσαι και φροντιζεις να έχεις ρεύμα κοντά σου, όπως και γω. Έτσι και θα το χάρεις και θα έχεις μπαταρία. Μόνο φορτιστής αυτοκινήτου μου λείπει εμένα.

 

μου φαίνεται θα χτυπήσω ένα τέτοιο;)

 

http://store.apple.com/us/product/TV809VC/A?mco=MzE2OTkyNw

ή εδω

http://www.macnn.com/articles/08/11/17/power.slider.iphone.case/

 

λίγο ογκώδες βεβαια αλλα απ ότι φαίνεται κάνει δουλειά...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απλά έτσι δεν το χαίρεσαι το τηλέφωνο καθόλου. Γνώμη πάντα. Αλλά αν δεν έχεις 3g, push notifications και τα υπόλοιπα..... ;) :)

 

Και χρειάζεσαι 24/7 να έχεις ανοιχτά τα push και το 3G? Μα τι κάνεις; :p

 

Τα push πχ εγώ τα ενεργοποιώ...σχεδόν ποτέ. Έχω push μόνο σε messenger, twitter και mail. Ε, προφανώς όταν είμαι σπίτι το 'χω κλειστό μιας και δεν χρειάζεται. Και νταξ, όταν βγαίνω έξω δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το iPhone 5 ώρες :p

Όπως και το 3G το ανοίγω μόνο όταν θέλω να μπω ίντερνετ. Δεν χρειάζεται να κάνεις κλήσεις με 3G, είναι ανούσιο.

 

Εγώ, με WiFi ON σχεδόν πάντα, 3G λίγες φορές, gps on, κανά 5-10λεπτο κλήσεις την ημέρα με βγάζει τώρα 1,5 μέρα με 5 ώρες χρήσης άνετα. Και χωρίς να κλείσει τελείως η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εδω πλεον μπορουμε ολοι εμεις που εγκαταλειψαμε το καραβι των WM, και περασαμε στην απεναντι οχθη, ως ευτυχεις πλεον κατοχοι του "οπωρος" (κοινως iPhone) να γραψουμε την αποψη μας, τις εμπειριες μας, τα σχολια μας, τις πικριες μας και οτι αλλο μας απασχολει. :p

Υπενθυμιζω οτι συμφωνα και με τους ορους χρησης του forum θα πρεπει να ειμαστε ευγενικοι με τους αλλους, κοσμιοι και καλοπροεραιτοι :mad:. Κανενας δεν θελει να φερει τον αλλο σε δυσκολη θεση, να τον μειωσει, να τον στεναχωρησει. :O

Παιδια, την πλακα μας κανουμε :p. ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ λοιπον :lol:

 

θα ηθελα βοηθεια εχει κοληση το κινητι μου i phone

 

γνώμη μου: αν θέλεις μπορείς να το στείλεις στο σέρβις να δεις τι θα σου πουν. Αλλιώς συμβιβάζεσαι και φροντιζεις να έχεις ρεύμα κοντά σου, όπως και γω. Έτσι και θα το χάρεις και θα έχεις μπαταρία. Μόνο φορτιστής αυτοκινήτου μου λείπει εμένα.

 

μου εχει κοληση υπαρχει περιπτωση να κανουμε κατι ?

Link to comment
Share on other sites

μου εχει κοληση υπαρχει περιπτωση να κανουμε κατι ?

 

γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος ρε φίλε να καταλάβουμε. Δοκιμασες να το κλείσεις; Αν ναι home+power δοκιμασες;;

Link to comment
Share on other sites

μου εχει κοληση υπαρχει περιπτωση να κανουμε κατι ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246961

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=247688

 

:cool::)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απλά έτσι δεν το χαίρεσαι το τηλέφωνο καθόλου. Γνώμη πάντα. Αλλά αν δεν έχεις 3g, push notifications και τα υπόλοιπα..... ;) :)

Δε διαφωνώ.. εγώ δεν τα κλείνω ποτέ.

 

(έλα λίγο msn να σε πώ :lol:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ξέρει κανείς κανένα application στο iphone που να κλείνει και να ανοίγει ΜΟΝΟ το τηλέφωνο? (εκτός απο το airplane mode)

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου: αν θέλεις μπορείς να το στείλεις στο σέρβις να δεις τι θα σου πουν. Αλλιώς συμβιβάζεσαι και φροντιζεις να έχεις ρεύμα κοντά σου, όπως και γω. Έτσι και θα το χάρεις και θα έχεις μπαταρία. Μόνο φορτιστής αυτοκινήτου μου λείπει εμένα.

 

αυτο μαλλον θα παρω πρωτα απο ολα....

 

λοιπον καλησπερα και απο μενα...

 

ετοιμαζομαι να παρω και εγω το ... ακατανομαστο ...

το γιατι ισως να σας φανει λιγο εως πολυ παραξενο αλλα ειναι

η αληθεια...

λογω του Applestore και μονο...

 

το γιατι τωρα, βασικα μπορεις να βρεις με μια κινηση οτι θελεις

απλα και γρηγορα και συγκεντρωμενα και να ειναι συμβατα με το

μηχανημα σου...

 

εχω το HΤC HD και ντροπη μου και αισχος που δεν το εχω υποταξει

ακομα, να κανει δηλαδη αυτα που θελω, οχι γιατι δεν εχω την διαθεση

η φοβαμαι μην παθει κατι το μηχανημα αλλα οταν θελω κατι μου βγαινει

ο κολος να το βρω και δυστηχως δεν εχω πολυ χρονο, λογω επαγγελματος

(ειμαι πλοιαρχος του εμπορικου ναυτικου, κ δυστηχως επι του πλοιου δεν εχω

ιντερνετ, ελπιζω αυτο να αλλαξει στο μελλον).

 

για να καταλαβετε τα προγραματα που με ενδιαφερουν ειναι μεν σχετικα απλα

αλλα πολυ δυσκολα να τα βρω

1, Φυσικα πρωτα απο ολα καποιο προγραμμα city nav ex. Tom-Tom or Destinator, εδω δεν εχω προβλημα

2, καποι προγραμμα sea nav, παρομοιο προγραμμα αλλα για θαλασσα μαζι με χαρτες

3, Καποιο προγραμμα OBD ειναι για αυτοκινητα το οποιο διαβαζει και ελενχει τα στοιχεια

λειτουργιας του κινητηρα του αυτοκινητου,

4, Medical advisor

5, Traslator

 

σιγουρα με ενδιαφερουν σπασμενα προγραμματα αλλα δεν ειναι και ο αυτοσκοπος μου

καθως αυτο που με ενδιαφερει ειναι η σωστη λειτουργια τους και ουχι το πως

θα τα αποκτησω.

 

θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω μερικα πραγματα

 

1ον Αυτο το cydia τι ακριβως ειναι και πως εγκαθηστατε;

2ον εκτος του Applestore υπαρχουν και αλλες σελιδες που ναειναι

ετσι δομιμενες;

3ον Το cydia ειναι σαν το Applestore οσο αφορα την παρχη προγραματων;

 

Αληθεια αυτο το σαιτ το ξερατε;

http://www.dealextreme.com/products.dx/category.511

siemens s25/ericsson r320e/Nokia 6210/Nokia 8310/Nokia 6610/Nokia 7110/nokia 6670/nokia 6680/Motorola RAZR2 V8/nokia 6220 classic/Μιο701/ HTC P3350/HTC Touch HD/nokia e66
Link to comment
Share on other sites

@goutgout αν δε σου απαντήσει κάποιος μέχρι το πρωί που θα ξαναμπώ θα σου δώσω λεπτομέρειες. Το γράφω για να μη νομίζεις ότι αγνόησα το μήνυμά σου. Απλά αυτή τη στιγμή είμαι μετά από φρέσκο jailbreak και σετάρω τη συσκευή.

 

@everyone else: Σας βγάζει εδώ και 5 λεπτά error το cydia: "Error Database: Encountered a section with no Package: header" ???

 

edit... άκυρο.. το έφτιαξα σβήνοντας μέσω ssh όλα τα sources..

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα και οχι μονο αυτο αλλα θα σας δωσω και μερικες πολυ ωραιες διευθηνσεις για μπαταριες για το ... ακατανομαστο...

 

η πιο αγαπημενη μου θα ειναι η τελευταια... ειναι και ηλιακα φορτηζομενη...

 

μια χαρη μονο οταν το παρω θα κερασω καφε και φαγητο σε οποιον/α/ους θελουν

για να μουδειξετε μερικα πραγματακια...

 

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13234

 

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.21642 or http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.27523 or http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.27053

 

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16083

 

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.21054

 

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.29091 or http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.22282 very beauteful

 

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.26369 or http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.25502 g

 

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.26365 my favorite

 

οτι θετε το εχει και ερχονται και πολυ γρηγορα...

 

μεχρι και ανταλακτικα μπαταριες, κεραιες, σιμ χολντερς κτλ κτλ εχει...

 

ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο...

siemens s25/ericsson r320e/Nokia 6210/Nokia 8310/Nokia 6610/Nokia 7110/nokia 6670/nokia 6680/Motorola RAZR2 V8/nokia 6220 classic/Μιο701/ HTC P3350/HTC Touch HD/nokia e66
Link to comment
Share on other sites

3, Καποιο προγραμμα OBD ειναι για αυτοκινητα το οποιο διαβαζει και ελενχει τα στοιχεια

λειτουργιας του κινητηρα του αυτοκινητου,

Είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πολλά προγράμματα σε όσα ζητάς και από φίλους εδώ πέρα και μονος σου ψάχνοντας το Αpp. Store. Απλά εγώ θα σου προτείνω να κοιτάξεις το Rev από την DevToaster για OBD-II diagnostics :).

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ξέρει κανείς κανένα application στο iphone που να κλείνει και να ανοίγει ΜΟΝΟ το τηλέφωνο? (εκτός απο το airplane mode)

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβετε τα προγραματα που με ενδιαφερουν ειναι μεν σχετικα απλα

αλλα πολυ δυσκολα να τα βρω

1, Φυσικα πρωτα απο ολα καποιο προγραμμα city nav ex. Tom-Tom or Destinator, εδω δεν εχω προβλημα

2, καποι προγραμμα sea nav, παρομοιο προγραμμα αλλα για θαλασσα μαζι με χαρτες

3, Καποιο προγραμμα OBD ειναι για αυτοκινητα το οποιο διαβαζει και ελενχει τα στοιχεια

λειτουργιας του κινητηρα του αυτοκινητου,

4, Medical advisor

5, Traslator

 

σιγουρα με ενδιαφερουν σπασμενα προγραμματα αλλα δεν ειναι και ο αυτοσκοπος μου

καθως αυτο που με ενδιαφερει ειναι η σωστη λειτουργια τους και ουχι το πως

θα τα αποκτησω.

 

1. Μέχρι στιγμής υπάρχουν ένα σωρό για το Iphone και για το HD

2. Γι' αυτό ρώτα στο navimania.gr για να πάρεις εμπεριστατωμένη απάντηση

3. Πραγματικό OBD μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Θα βρεις μόνο λύσεις σαν αυτή που έδειξε ο φίλος παραπάνω. Και αυτό δεν είναι OBD γιατί δεν σου τρέχει διαγνωστικά, πράγμά που δε μπορώ να σκεφτώ πώς να γίνει μόνο με ένα application αν δεν κάνεις κάποια μοντα για να συνδέσεις απευθείας τη συσκευή σου όποια και αν είναι αυτή με τη μηχανή του αυτοκινήτου σου.

4. Για το HD δεν ξέρω, για το Iphone υπάρχουν σίγουρα στο appstore

5. Άπειρες επιλογές και για τις 2 συσκευές. Για το HD ψάξε για το Slovoed, το lingosoft, κ.α. για το Iphone δες αρχικά το itranslate plus.

 

θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω μερικα πραγματα

 

1ον Αυτο το cydia τι ακριβως ειναι και πως εγκαθηστατε;

2ον εκτος του Applestore υπαρχουν και αλλες σελιδες που ναειναι

ετσι δομιμενες;

3ον Το cydia ειναι σαν το Applestore οσο αφορα την παρχη προγραματων;

 

Αληθεια αυτο το σαιτ το ξερατε;

http://www.dealextreme.com/products.dx/category.511

1. Το cydia είναι εφαρμογή, η πρώτη που εγκαθίσταται αυτόματα στη συσκευή σου μετά από jailbreak. Σου δίνει τη δυνατότητα να περάσεις προγράμματα που δεν θα επέτρεπε η apple καθώς και themes αλλά και tweaks and modifications για να βελτιώσεις τη συσκευή σου. Προφανώς δεν πρόκειται για εφαρμογή που υπάρχει στο appstore. Μπαίνει μόνη της μετά το jailbreak. Επίσης, ένα λάθος που γίνεται συνήθως είναι ότι πολλοί νομίζουν ότι το μέσα στο cydia υπάρχουν σπασμένες εφαρμογές. Αυτό δεν ισχύει. Το cydia έχει δωρεάν και εμπορικές εφαρμογές άλλες από του appstore.

 

2. Δεν θα αποκαλούσα ιστοσελίδα το appstore. Το appstore το λειτουργείς μέσα από το itunes και κατεβάζεις δωρεάν ή αγοράζεις (αναλόγως) εφαρμογές ή και τραγούδια. Από κει κάνεις όλη τη δουλειά σου. Όλες οι επίσημες εφαρμογές είναι εκεί και μόνο από κει μπορείς να της περάσεις (επισήμως). Αν τώρα πάμε σε σπασμένες εφαρμογές που σημαίνει δηλαδή να περάσεις δωρεάν μια εφαρμογή την οποία αν έπαιρνες μέσω appstore θα την πήρωνες, τότε είναι άλλη ιστορία την οποία οι κανόνες του φόρουμ δε με αφήνουν να διηγηθώ. Αν ψάξεις πάντως στο google με τις κατάλληλες λέξεις κλειδιά θα βρεις πολλές πληροφορίες.

 

3. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να επεκταθώ. Τα δυο παραπάνω καλύπτουν και αυτό.

 

Αν έχεις άλλες απορίες εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το JB το κάναμε μόνο για να μπορούμε να εγκαθιστούμε εφαρμογές από Cydia?

Υπάρχει κάποια άλλη χρησιμότητα? (π.χ. Browser του iPhone στο PC) και τι χρειαζόμαστε?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

@goutgout10

 

Το σημαντικότερο για σενα ειναι οτι δεν εχεις internet εν πλοω.

Νομίζω οτι περιορίζει σημαντικά τις δυνατότητες του iphone καθως πολλες εφαρμογές απαιτουν συνδεση για ληψη στοιχείων π.χ. καιρός κ.λ.π.

 

Επίσης δεν ξερω χωρις σημα και χωρις συνδεση στο ιντερνετ αν θα κλειδωνει και πότε τους δορυφόρους στο GPS.

 

Θα πρέπει κάποιος να το δοκιμάσει και να σου πει. Δυσκολη δοκιμη αφου χωρις κάρτα δεν δουλευει, και αν το βαλουμε σε fly mode δεν δουλευει το gps.

Οπότε πρεπει να βρεθει ενα μερος χωρις σημα για να γινει δοκιμη.

 

Το λεω αυτό γιατι εδω στην Αιγυπτο, το network μιας απο τις 3 εταιρειες κινητης τηλεφωνιας δεν συνεργαζεται με το gps με αποτελεσμα οταν χρησιμοποιω αυτην την κάρτα δεν κλειδωνει η κλειδωνει μετα απο 10 λεπτά

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε CarpeNoctum, η εφαρμογή Rev λειτουργεί σε συνδιασμο με το αντίστοιχο μηχανάκι το οποίο συνδέεται με την OBDII θύρα του αυτοκινήτου. Όλες οι πληροφορίες βρίσκονται στο link που έδωσα. Είναι τρελό το τι μπορείς να κανείς με ένα κινητό τη σήμερον ημέρα :p

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε CarpeNoctum, η εφαρμογή Rev λειτουργεί σε συνδιασμο με το αντίστοιχο μηχανάκι το οποίο συνδέεται με την OBDII θύρα του αυτοκινήτου. Όλες οι πληροφορίες βρίσκονται στο link που έδωσα. Είναι τρελό το τι μπορείς να κανείς με ένα κινητό τη σήμερον ημέρα :p

thanks for the info.. εξαιρετικό τότε!

χωρις κάρτα δεν δουλευει,

Το έχεις δοκιμάσει Κώστα χωρίς σιμ και δε δουλεύει το gps?

Link to comment
Share on other sites

@goutgout10

 

Το σημαντικότερο για σενα ειναι οτι δεν εχεις internet εν πλοω.

Νομίζω οτι περιορίζει σημαντικά τις δυνατότητες του iphone καθως πολλες εφαρμογές απαιτουν συνδεση για ληψη στοιχείων π.χ. καιρός κ.λ.π.

 

Επίσης δεν ξερω χωρις σημα και χωρις συνδεση στο ιντερνετ αν θα κλειδωνει και πότε τους δορυφόρους στο GPS.

 

Θα πρέπει κάποιος να το δοκιμάσει και να σου πει. Δυσκολη δοκιμη αφου χωρις κάρτα δεν δουλευει, και αν το βαλουμε σε fly mode δεν δουλευει το gps.

Οπότε πρεπει να βρεθει ενα μερος χωρις σημα για να γινει δοκιμη.

 

Το λεω αυτό γιατι εδω στην Αιγυπτο, το network μιας απο τις 3 εταιρειες κινητης τηλεφωνιας δεν συνεργαζεται με το gps με αποτελεσμα οταν χρησιμοποιω αυτην την κάρτα δεν κλειδωνει η κλειδωνει μετα απο 10 λεπτά

 

Εννοείς σχετικά με το αν δεν λειτουργεί καθόλου το GPS όταν δεν υπάρχει σήμα και γενικά data connection; Αν ναι, τότε απλά λένε ανοησίες οι φιλοι του mactech. Με εξαίρεση το maps και τα άλλα "Γκουγκλο-Μπινγκ-οειδή" που απαιτούν σύνδεση για τους χάρτες, το GPS αυτό καθεαυτό λειτουργεί μια χαρά. Την προηγούμενη εβδομάδα για παράδειγμα, στην περιοχή Αργιθέας στα σύνορα Καρδίτσας - Ν.Άρτας και συγκεκριμένα στην ορεινή διάβαση των τούνελ της εκτροπής του Αχελώου, περιοχή που η Vodafone οπου και ανήκω δεν έχει ίχνος σήμα το Navigon λειτουργούσε μια χαρά, το ίδιο και το iGO.

 

Αντίστοιχα το καλοκαίρι σε σκάφος στην περιοχή δυτικά του Κ.Κουφονησίου και συγκεκριμένα μεταξύ Κέρου και Ικαρίας για όποιον γνωρίζει, όπου οι πλησιέστερες κεραίες της Vodafone (αυτές της Νάξου) κουφαίνονται, το GPS του iPhone σε συνεργασία με το Navionics Marine:Mediterranean καθώς και τα MotionX και Harry's Sailor (εκτός των χαρτών) λειτουργούσαν μια χαρά παρόλο που η συσκευή ήταν συνεχώς σε (μάταιη) αναζήτηση σήματος. Και για να πω την αλήθεια όχι απλά λειτουργούσε άψογα το GPS αλλά ανταγωνιζόταν σε ακρίβεια και response το πανάκριβο Garmin plotter του σκάφους.

 

Θα μπορούσα να αναφέρω αρκετές ακόμα περιοχές όπου έτυχε να χρησιμοποιήσω απόλυτα επιτυχώς το GPS του iPhone και όπου δεν υπήρχε ίχνος σήματος Vodafone (ή άλλου), όπως π.χ. την παλιά σιδηροδρομική παραποτάμια διάβαση του Νέστου, την περιοχή Ανδράκι - Αμμοληψία του Ολύμπου Πιερίας, το Βρυσοχώρι - περιοχή φράγματος στο Ζαγόρι και αρκετές ακόμα.

 

Σε όλες αυτές τις περιοχές, υπάρχει όπως είναι φυσικό μια κάπως μεγαλύτερη καθυστέρηση lock (στο πρώτο ON) λόγω έλλειψης της βοήθειας του A-GPS, αλλά στη συνέχεια κανένα σπολύτως πρόβλημα. Να προσθέσω, πως ακόμα και αυτή η αρχική καθυστέρηση ήταν πολύ μικρή και μόνο στην πρώτη χρήση από οποιοδήποτε πρόγραμμα εντός της ευρύτερης περιοχής. Οι διαδοχικές εκκινήσεις οποιονδήποτε εφαρμογών, και εφόσον δεν είχα απομακρυνθεί αρκετές δεκάδες χιλιόμετρα, ήταν ταχύτατες και ο χρόνος κλειδώματος κάτι λίγα δευτερόλεπτα (ελέω καθαρού ουρανού). :)

 

το κατοθι κειμενο ειναι απο αλλο θρεντ

 

καταρχην περι gps και αλλων δορυφορικων μεσων ευρεσεως και καθορισης

θεσης επι της γης.

 

το συστημα λειτουργει πολυ απλα και θα προσπαθησω να

το εξηγησω οσο γινεται πιο απλα...

 

1ον και βασικοτερο ολοι οι δορυφοροι παραμενουν ακινητοι γεωγραφικα

σε σχεση με την γη η ας πουμε πιο απλα εχουν την ιδια γωνιακη ταχυτητα

και ως απολυτο αριθμο αλλα και ως γωνιακο διανυσμα.

 

2ον η ευρεση της θεσεως προκυπτει απο τον υπολογσμο χρονου εκπομπης-ληψης

σηματος απο τουλαχιστον 3 δορυφορους, βασικα το σημα περιεχει τον

χρονο αποστολης του και την ταυτοτητα του δορυφορου

 

3ον οι δορυφοροι του συστηματος gps ειναι προιον του αμερικανικου

στρατου και περιεχουν λογιστικο λαθος περιπου 3 μετρων στην καλυτερη περιπτωση,

επειδη ειναι μεταβαλωμενο λογιστικα λαθος η διορθωση ειναι μεν εφικτη αλλα ουχι ακριβης

 

4ον dgps, agps, guick-gps κτλ ειναι εφαρμογες που εντοπιζουν πιθανη θεση αναμετρησης

και βοηθουν το gps να βρει και να αναγνωρισει πιο γρηγορα τους πλεον καταλληλους

δορυφορους για την πιο ακριβη μετρηση για υπολογισμο θεσης, ενταξει το dgps κανει και

αλλα πραγματα.

 

5ον το srf star3 ειναι απλως ενα τσιπ σετ για gps και ουχι συσκευη gps το οποιο παρολο

που υπολογιζει την θεση πολυ ευκολα δεν υπολογιζει με απολυτη ακριβεια την πορεια,

επειδη αυτο ακουγετε ιεροσυλο φανταστητε να υπολογιζε μεταβολες πορειων προς

μια διευθηνση του μεγεθους εστω των 30 εκατοστων...

καντε απλως το εξης μικρο πειραμα ενω ειστε σε φαναρι σταματημενοι στριψατε το τιμονι

ολο δεξια και κινηστε το αμαξι επι 30 εκατοστα, αποτελεσα το στιγμα αλλαξε αλλα δεν εγινε

αλλαγη διαδρομης, αλλο πειραμα βαλτε το μηχανημα ποτε δεξια ποτε αριστερα ποτε στο

κεντρο του παρμπριζ και καντε την ιδια διαδρομη και δειτε τι γινεται με υπολογισμους

διαδρομων... χαμος...

ελπιζω να μην σας ζαλησα...

 

α ναι ειμαι απιστευτα ανοθογραφος

siemens s25/ericsson r320e/Nokia 6210/Nokia 8310/Nokia 6610/Nokia 7110/nokia 6670/nokia 6680/Motorola RAZR2 V8/nokia 6220 classic/Μιο701/ HTC P3350/HTC Touch HD/nokia e66
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πολλά προγράμματα σε όσα ζητάς και από φίλους εδώ πέρα και μονος σου ψάχνοντας το Αpp. Store. Απλά εγώ θα σου προτείνω να κοιτάξεις το Rev από την DevToaster για OBD-II diagnostics :).

 

ευχαριστω φιλε μου, εγω εχω ηδη το

http://www.obdkey.com/wifi/index.asp

 

αλλα στο HTC δεν εχω καταφερει να παιξει ακομα πμως που θα μου παει,

μαλλον θα παω σημερα να παρω το ... ακατανομαστο...

siemens s25/ericsson r320e/Nokia 6210/Nokia 8310/Nokia 6610/Nokia 7110/nokia 6670/nokia 6680/Motorola RAZR2 V8/nokia 6220 classic/Μιο701/ HTC P3350/HTC Touch HD/nokia e66
Link to comment
Share on other sites

Ας ξαναπώ τα δικά μου:

Στο XRERIA έχω GARMIN, DESTINATOR, iGO με χάρτες ενημερωμένους οι οποίοι περιέχουν και πολύ μικρά χωριά σε όλη τη χώρα (ιδίως το GARMIN).

Έχω, από το OUTLOOK, Ημερολόγιο, Εργασίες. WORD, EXCEL

Μπορώ και κάνω πλήρη αναζήτηση στα πάντα.

Στο iPhone δεν συχρονίζονται οι Εργασίες (Tasks).

Η αναζήτηση στο Ημερολόγιο επιστρέφει εγγραφές μόνο του τελευταίου χρόνου (για σήμερα 12-10-2009, επιστρέφει εγγραφές από 12-10-2008 και μετά).

Η ενημέρωσή μου για την πλοήγηση λέει ότι οι χάρτες δεν είναι ότι καλύτερο.

Έχω κάνει JB.

 

Υπάρχει κάποια λύση για αυτά που με ενδιαφέρουν?

Σας απασχολούν εσάς?

Εκτός από την εμφάνιση και το καλό Internet, τι είναι αυτό που σας κάνει Fan του iPhone?

Όλα αυτά χωρίς προσπάθεια απαξίωσης καμιάς συσκευής.

Λύσεις ψάχνω

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

1. Το cydia είναι εφαρμογή, η πρώτη που εγκαθίσταται αυτόματα στη συσκευή σου μετά από jailbreak. Σου δίνει τη δυνατότητα να περάσεις προγράμματα που δεν θα επέτρεπε η apple καθώς και themes αλλά και tweaks and modifications για να βελτιώσεις τη συσκευή σου. Προφανώς δεν πρόκειται για εφαρμογή που υπάρχει στο appstore. Μπαίνει μόνη της μετά το jailbreak. Επίσης, ένα λάθος που γίνεται συνήθως είναι ότι πολλοί νομίζουν ότι το μέσα στο cydia υπάρχουν σπασμένες εφαρμογές. Αυτό δεν ισχύει. Το cydia έχει δωρεάν και εμπορικές εφαρμογές άλλες από του appstore.

 

Βασικά παράνομο είναι και το jailbreak και η διανομή ipsw (ακόμα και άθικτων) και όλα. Δεν είναι δικό σου το software να το κάνεις ό,τι θες, της Apple είναι και σου δίνει την άδεια να το χρησιμοποιείς όπως αυτή θέλει. Και το όπως αυτή θέλει ρητά αναφέρει ότι δεν πρέπει να τροποποιείται Λοιπόν μην λέμε ότι μας αρέσει παιδιά:) Δεν λέω πως συμφωνώ αλλα έτσι είναι δυστυχώς..:X

 

Ας ξαναπώ τα δικά μου:

Στο XRERIA έχω GARMIN, DESTINATOR, iGO με χάρτες ενημερωμένους οι οποίοι περιέχουν και πολύ μικρά χωριά σε όλη τη χώρα (ιδίως το GARMIN).

Έχω, από το OUTLOOK, Ημερολόγιο, Εργασίες. WORD, EXCEL

Μπορώ και κάνω πλήρη αναζήτηση στα πάντα.

Στο iPhone δεν συχρονίζονται οι Εργασίες (Tasks).

Η αναζήτηση στο Ημερολόγιο επιστρέφει εγγραφές μόνο του τελευταίου χρόνου (για σήμερα 12-10-2009, επιστρέφει εγγραφές από 12-10-2008 και μετά).

Η ενημέρωσή μου για την πλοήγηση λέει ότι οι χάρτες δεν είναι ότι καλύτερο.

Έχω κάνει JB.

 

Υπάρχει κάποια λύση για αυτά που με ενδιαφέρουν?

Σας απασχολούν εσάς?

Εκτός από την εμφάνιση και το καλό Internet, τι είναι αυτό που σας κάνει Fan του iPhone?

Όλα αυτά χωρίς προσπάθεια απαξίωσης καμιάς συσκευής.

Λύσεις ψάχνω

 

Δυστυχώς boy μου η Apple δεν σου παρέχει ούτε βασικές λειτουργίες όπως σου τις πουλάει από τις διαφιμήσεις της αλλά πρέπει να ξηλωθείς η να κάνεις jailbreak για να τα αποκτήσεις.

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...