Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελληνική πιστωτική δέχεται μόνο στο ελληνικό κατάστημα αλλιώς http://support.apple.com/kb/ht2534

 

Mετά από πολλές προσπάθειες κατάλαβα πώς για να κάνεις λογαριασμό χωρίς κάρτα πρέπει να επιλέξεις free εφαρμογή και τελικά κατάφερα να κάνω λογαριασμό...

 

Καλησπέρα Ευριπίδη. Τι υπόλοιπο έχεις στον λογαριασμό της προ-πληρωμένης κάρτας. Το iTunes για να επιβεβαιώσει την ορθότητα των στοιχειών κατά την εγγραφή δεσμεύει ένα πόσο της τάξης των 1,5 ευρώ περίπου το οποίο και επιστρέφει στην συνέχεια στον λογαριασμό μετά την επιτυχή ενεργοποίηση. Ενδεχομένως λοιπόν να μην στην δέχεται εάν δεν υπάρχει καθόλου υπόλοιπο μέσα στην κάρτα. ;)

 

Όπως λέει και ο Μιχάλης παραπάνω, δέχεται το iTunes Store πιστωτική η χρεωστική κάρτα. Είχα την εντύπωση πως η προ-πληρωμένη συγκαταλέγεται στις χρεωστικές αλλά μάλλον κάνω λάθος.

 

Δεν έχει καθόλου υπόλοιπο η κάρτα νομίζω...

Πάντως πιστευω όταν της βάλω λεφτά να γίνεται να την προσθέσω στον λογαριασμό μου...

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Έχω το iphone 3gs (όχι jailbreaked) και το nokia e52 και για τις δικές μου ανάγκες το Nokia είναι σαφώς καλύτερο από το iphone για τους παρακάτω λόγους

 

- Είναι πιο εύκολο να του περάσω αρχεία (φωτογραφίες, τραγούδια, εφαρμογές)

- Υποστηρίζει flash (βλέπω μέχρι και skai live!)

- Υποστηρίζει Multiprocess

- Ανταλλαγή αρχείων με bluetooth

- Αναβάθμιση λειτουργικού μέσα από το κινητό (δεν χρειάζεται δηλ. σύνδεση σε pc)

- Μπορώ με λογισμικό από την μάνα του να βλέπω και να κάνω edit αρχεία του ms office (word excel power point)

- Καλούδια όπως upnp, web storage, sip ενσωματωμένα στο λειτουργικό (ίσως άχρηστα στον μέσω χρήστη...)

- Nokia maps

- Περισσότερες δωρεάν εφαρμογές που να μου είναι και χρήσιμες (ο.κ καθαρά υποκειμενικό)

- Υποστήριξη j2me (μακάρι όλα τα λειτουργικά να την υποστήριζαν...)

- Ελαφρύτερο και με καλύτερη μπαταρία

- Memory card

- Ραδιόφωνο

- Δεν χρειάζεται να πληρώσω 100$ για να μπορεί ο κόσμος να έχει πρόσβαση στις εφαρμογές που αναπτύσσω!

- Δεν χρειάζομαι το iTune!

- Μπροστινή κάμερα για βίντεο κλήσεις

 

Τα Plus που δίνω στο iPhone είναι:

- Σαφώς καλύτερη οθόνη

- Ανοίγει πιο γρήγορα

- Μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Apple είναι πολύ "ευαίσθητη" σε αυτό. Προσωπικά έχω λογαριασμό στο αμερικανικό Store. Σε μια από τις κάρτες μου έχω ορίσει ως 2η διεύθυνση τιμολόγησης (billing address) διεύθυνση εντός των Πολιτειών. Δοκίμασα λοιπίν να περάσω την κάρτα αυτή στο λογαριασμό μου, αλλά δεν τη δέκτηκε. Δοκίμασα επίσης και με Paypal λογαριασμό με την ίδια κάρτα και αμερικανική διεύθυνση, και πάλι δεν τη δέκτηκε.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ακολουθεί απλώς τα νομικά guidelines,που εξασφαλίζουν την ίδια.-και ορθά πράττει ;)

 

 

 

iOS 4.1 confirmed for September 8th on Apple's UK website

 

Αλλο ενα apple site επιβεβαιώνει την 8η Σεπτεμβρίου.Προσωπικα εύχομαι να επιβεβαιωθει και η υποστήριξη του AVRCP Bt profile :happy:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ακολουθεί απλώς τα νομικά guidelines,που εξασφαλίζουν την ίδια.-και ορθά πράττει ;)

 

 

 

iOS 4.1 confirmed for September 8th on Apple's UK website

 

Αλλο ενα apple site επιβεβαιώνει την 8η Σεπτεμβρίου.Προσωπικα εύχομαι να επιβεβαιωθει και η υποστήριξη του AVRCP Bt profile :happy:

τι ειναι αυτο?

AVRCP Bt profile

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο?

AVRCP Bt profile

 

Η δυνατότητα χρήσης των μπουτόν που έχουν τα BT hands free ως remote buttons του iPhone.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο?

AVRCP Bt profile

 

Για να μπορείς να ελέγχεις τη μουσική που παίζει το κινητό σου, από το bt ακουστικό.

Ούτε αυτό υποστηρίζόταν μέχρι τώρα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Nope...

 

Μονο A2DP :(

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Nope...

 

Μονο A2DP :(

Απλά για να περνάει ο ήχος ε?

Εντύπωση μου κάνει....

 

Βέβαια, και η stock εφαρμογή του android για μουσική ΔΕΝ υποστηρίζει τηλεχειρισμό, όμως υπάρχουν άλλες εφαρμογές που υποστηρίζουν.

 

Καλώς τα δεχτήκατε λοιπόν, ελπίζω να ενσωματωθεί στην αναβάθμιση η δυνατότητα αυτή, γιατί προσωπικά τη θεωρώ πολύ σημαντική.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ,αν κι οπως είναι αυτονόητο,προς το παρον τη στερούμαι.:lol:

 

Οπως και να χει,αρχίζει να επιβεβαιώνεται η θεωρία μου,πως αργά ή γρήγορα η Apple ενσωματώνει τεχνολογίες και δυνατότητες στο iPhone που εμοιαζε να αποφεύγει,σνομπάρει,η αγνοεί.

 

Αν εξαιρέσει κανείς το Flash της Adobe,το bt FTP,τα αφαιρούμενα αποθηκευτικά μεσα(καρτες μνήμης,USB OTG),κ.ο.κ δεν αμφιβάλλω οτι θα δούμε την Apple να ενσωματώνει πολλές και πρωτοποριακές τεχνολογίες στο μέλλον.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ,αν κι οπως είναι αυτονόητο,προς το παρον τη στερούμαι.:lol:

 

Οπως και να χει,αρχίζει να επιβεβαιώνεται η θεωρία μου,πως αργά ή γρήγορα η Apple ενσωματώνει τεχνολογίες και δυνατότητες στο iPhone που εμοιαζε να αποφεύγει,σνομπάρει,η αγνοεί.

 

Αν εξαιρέσει κανείς το Flash της Adobe,το bt FTP,τα αφαιρούμενα αποθηκευτικά μεσα(καρτες μνήμης,USB OTG),κ.ο.κ δεν αμφιβάλλω οτι θα δούμε την Apple να ενσωματώνει πολλές και πρωτοποριακές τεχνολογίες στο μέλλον.

Ναι. Αυτά που αναφέρεις, δεν θα γίνουν ποτέ λόγω πολιτικής.

Τα υπόποιπα όλα όμως θα ενσωματωθούν σιγά σιγά.

Έτσι είναι, τα λειτουργικά ωριμάζουν και εξελίσσονται...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αυτά που αναφέρεις, δεν θα γίνουν ποτέ λόγω πολιτικής.

Τα υπόποιπα όλα όμως θα ενσωματωθούν σιγά σιγά.

Έτσι είναι, τα λειτουργικά ωριμάζουν και εξελίσσονται...

 

Προσωπικά έχω iPhone από το 2008 το ΒΤ δεν μου έλλειψε ποτέ.

 

Αν ηθελα να ανταλλαξω αρχεία είχα αρκετές δυνατότητες όπως

- email

- cloud services (MobileMe, DropBox)

 

Και αν ο άλλος είχε iPhone υπήρχαν ποιο elegant λύσεις ad hoc Bluetooth σύνδεσης όπως

- mover

- air Sharing Pro

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το Κινητο σπάει τόσο καιρό αναρωτιομουνα πως ζούσα χωρίς αυτό .

Η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Το Κινητο σπάει τόσο καιρό αναρωτιομουνα πως ζούσα χωρίς αυτό .

Η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ.

 

+1 είχα τόσα pda smartphones και ποτέ δεν είχα iPhone... μεγάλο λάθος! lol

Samsung Omnia ► HTC Topaz ► HTC HD2 ► HTC Desire ► iPhone 4
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χωρίς ν'άμφισβητώ το οτι υπάρχουν υπέροχες συσκευές "εκεί έξω"(με Android,Web OS,κι άλλα λειτουργικά),έχω βολευτεί τόσο που δε θα μπορούσα να επενδύσω σε μια αλλη συσκευή,μόνο και μόνο για να "πειραματιστω".
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σας εξηγήσω πως είναι. Είναι όλα τόσο απλά αυτό που θέλω να κάνω είναι σα να το σκεφτετε το Κινητο το τι θέλω να κάνω. Μπορεί να ακουγομαι υπερβολικός αλλά έτσι είναι . Δεν μετανιωσα ούτε ένα ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Android gaining on Apple iOS in mobile web market share

 

http://img266.imageshack.us/img266/2029/quantcast1009042627394.jpg

 

 

 

Ενδιαφέρουσα η ερευνα και τα ευρήματά της(το Android "ψαλιδίζει" το iOS),αν και όπως πάντα επιδέχεται σχολιασμού.

Μια μακροσκοπική θεώρηση της θα περιλαμβανε εκτός των άλλων,την εξαίρεση (ή μη) του ipad,καθώς και το μεταβατικό χαρακτήρα της περιόδου που διανύουμε εως ότου κυκλοφορήσουν συσκευές με το νέο λειτουργκό της MS.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα μπορεί το android να κυριαρχήσει τον επόμενο χρόνο αν σκεφτείς και τα tablets που θα βγουν απο μεγάλους κατασκευαστές και θα βασίζονται σε android. Επίσης σήμερα η χθες έγινε η διάθεση της έκδοσης 7 των windows mobile που προορίζεται για χρήση απο τους κατασκευαστές.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο παράγοντας που αναφέρεις,καθώς τα Android tablets δεν έχουν κάνει ούτε καν τα πρώτα βηματα τους.

 

Στον αντίποδα,όμως αξίζει ν΄αναφέρω και το αμεσο ενδεχόμενο λήξης της αποκλειστικότητας της AT&T,σχετικά με τη διάθεση του iPhone.Κάτι που έγινε και στη Γερμανία με την περίπτωση της T-Mobile(iP4).Κι αν διδαχθούμε απο το παράδειγμα της Γαλλίας,τέτοιες κινήσεις ενισχύουν τις πωλήσεις.

 

Τα 7αρια,τα ανέφερα καθώς εικάζω πως μεσοπρόθεσμα θα προσελκύσουν περισσότερους ιδιοκτήτες Android συσκευών,παρα iPhones,με βάση και το προφιλ των αντίστοιχων χρηστών.

 

Ακόμα κ έτσι όμως προβλέπω πως το άνοιγμα της ψαλίδας που βλέπουμε σήμερα θα κλείσει κι άλλο,καθώς η Apple δε μπορει να φτάσει τις δυνατότητες παραγωγής h/w των ανταγωνιστών της.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες συσκευες που εχουν περασει απο τα χερια μου iphone με κλειστα τα ματια!!!

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δε νομίζω ότι τα 7άρια θα πάρουν το μερίδιο κανενός. Η MS είναι αρκετά πίσω ακόμη... Εικάζω τα 7άρια να είναι κάτι σαν το Zune που έχει βγάλει η MS. :p

 

Πίστεψέ με δε νομίζω κανένας από Android/iPhone να γυρίσει σε 7άρια....

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι πιστευω αν παρουμε παραδειγμα απο εμας που ειχαμε συσκευες wm android ios ποσοι περιμενουμε τα 7 δε νομιζω πολλοι εγω παντως οχι

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δε νομίζω ότι τα 7άρια θα πάρουν το μερίδιο κανενός. Η MS είναι αρκετά πίσω ακόμη... Εικάζω τα 7άρια να είναι κάτι σαν το Zune που έχει βγάλει η MS. :p

 

Πίστεψέ με δε νομίζω κανένας από Android/iPhone να γυρίσει σε 7άρια....

 

Έτσι πιστεύω κι εγώ, τα WM7 είναι που με έκαναν να γυρίσω σε android και τώρα σε iPhone.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung Omnia ► HTC Topaz ► HTC HD2 ► HTC Desire ► iPhone 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι επιμένω στην αρχική μου θέση.

 

Κατ'άρχας ο κενός χώρος στην αγορά είναι περιορισμένος.Όσοι WM χρήστες δεν παρέμειναν στο βυθιζόμενο πλοίο,χρησιμοποιωντας μια παρωχημένη πλατφόρμα(π.χ HD2),πέρασαν στα αντίπαλα στρατόπεδα και κυρίως στο Android και iOS.Επομένως αυτούς τους 2 χώρους θα πρέπει να διεμβολίσει η MS.

 

Με δεδομένο το οτι η φιλοσοφία του Android γειτνιάζει περισσότερο με αυτη των WP7(παρα τα καινά μηλοειδή χαρ/κα-έλλειψη multitasking,copy & paste,customizable GUI κτλ)πιστεύω θα έχουν και κοινή δεξαμενή χρηστών.Ειδικά όταν θ'άρχίσουν να κάνουν την εμφάνισή τους WP7 συσκευές με οθόνες των 4" και 5" στις οποίες οι Android users έχουν δηλωμένη τη συμπάθειά τους :p

 

Επίσης το προφίλ του Android user τον καθιστά πιο δεκτικό σε νέα πραγματα κι επομένως πιο ανοικτό σε πειραματισμούς.Αντίθετα ο κατοχος iPhone είναι πιο βολεμένος,πιο κομφορμιστής,αν μου επιτρέπεται η εκφραση.Ειδικά αν έχει επενδύσει ένα σεβαστό ποσό σε apps,τότε είναι εύλογα πιο διστακτικός να μεταπηδήσει σε μια νέα πλατφόρμα.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως το ios είναι παρά πολύ απλό.

 

Το καλύτερο που έχει κάνει η apple είναι ότι από εδώ και πέρα δεν θα είναι τόσο αυστηρή με την εγκριση των εφαρμογών στο AppStore με αποτέλεσμα μερικές εφαρμογές που είχαν απορριφθεί ίσως εγκριθούν αυτήν την φορά.

Ίσως δούμε και Bluetooth αυτήν την φορά.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...