Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Και βέβαια μετά την ανακοίνωση του user interface των WP7, η ζωή συνεχίζεται για τις άλλες πλατφόρμες: http://i.engadget.com/2010/02/15/tat-home-the-gesture-powered-3d-home-screen-your-android-device/

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Καλά ας μην προτρέχουμε. Για την ώρα που δεν γνωρίζουμε το παραμικρό για τα τεχνικά του Windows Phone 7 πως μπορούμε να μιλήσουμε για το αν έχουν ή δεν έχουν τίποτα το επαναστατικό; Όσο από αισθητικής άποψης μια χαρά επαναστατικότατα είναι άσχετα με το αν αρέσουν σε κάποιους και σε άλλους όχι. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θυμίζουν σχεδόν σε τίποτα κάποιο ανταγωνιστικό UI και αυτό από μόνο του είναι καλό έστω για αρχή. :)

 

Ετσι ακριβως ειναι. Για οσους γνωριζουν απο εργονομια/ευχρηστια ενος λειτουργικου, αναγνωριζουν πως οι πρωιμες εικονες που εχουμε απο τα 7αρια δειχνουν το συστημα να κινειται στη σωστη βαση.

 

Φυσικα δεν εχουμε δει απολυτως τιποτα για το ιδιο το λειτουργικο, οποτε ο,τι και να λεμε εχει να κανει με ενα shell, στο οποιο η MS επενδυσε πολλα στο να συγκερασει μια πληθωρα εργαλειων που αναπτυσσει/συντηρει/υποστηριζει η ιδια.

Το know how φυσικα και το εχει, αλλα δε θα πρεπει να ξεχναμε πως οπως και στις "μεγαλες" εκδοσεις των παραθυρων της απευθυνεται σε πολλους διαφορετικους κατασκευαστες και ποικιλες hardwarικες υλοποιησεις και κατα συνεπεια πρεπει να παρουσιασει ενα "universal" λειτουργικο που να παιζει παντου καλα.

Γιατι καλα τα λογια, αλλα ας βλεπαμε ποσο σταθερο θα ηταν το mac os στη σταθερη και... φορητη εκδοχη του αν επαιζε σε περισσοτερα απο τα apple customised μηχανακια και το ξανασυζηταγαμε.

Και φυσικα περα απο την τεχνογνωσια των μηχανικων της, που δυσκολα μπορει να αμφισβητηθει, σημασια εχει και το κατα ποσο η ιδια θελει να επενδυσει σοβαρα ποσα για την εξελιξη ενος λειτουργικου συστηματος για φορητες συσκευες.

 

Εγω θα ξαναπω πως αυτο που ειδα μου αρεσε, χωρις να παρουσιασει κατι εξαιρετικα πρωτοποριακο (δε χρειαζεται αλλωστε για το μεγεθος της ms, αλλα και τη φυση αυτων των συσκευων τελικα) που μοιαζει και ειναι ωραιο και συγχρονο (οκ, υποκειμενικο, αλλα τουλαχιστον θα υπαρξουν δυο διαφορετικα στρατοπεδα, καθως μια τετοια... interface προσεγγιση μονο εχθρους και φιλους μπορει να δημιουργησει - ουδετερους και αδιαφορους δυσκολο).

 

Τα παντα, ομως, θα κριθουν με τις πρωτες συσκευες προπαραγωγης η ακομα νωριτερα με τις πρωιμες leaked roms που θα δοκιμασουμε στο hardware που υπαρχει σημερα (hd2 πρωτο και καλυτερο) για να δουμε τι ακριβως μαγειρευαν τρια χρονια τωρα...

Καλημερα!

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Γιατι καλα τα λογια, αλλα ας βλεπαμε ποσο σταθερο θα ηταν το mac os στη σταθερη και... φορητη εκδοχη του αν επαιζε σε περισσοτερα απο τα apple customised μηχανακια και το ξανασυζηταγαμε.

 

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, εξ άλλου δεν είναι το κλίμα τέτοιο σε αυτό το forum, το σχόλιο αυτό είναι άστοχο αφού το επιχειρηματικό μοντέλο της apple είναι τελείως διαφορετικό από της microsoft και είναι κυριολεκτικά σα να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια που λένε και οι αγγλοσάξωνες, ή να κάνουμε με όρους λογικής μία ταυτολογία ... γιατί, ακριβώς για να είναι σταθερό σαν αξιοπιστία και ομοιόμορφο σαν εμπειρία το λειτουργικό, γι αυτό και δεν τρέχει κατ'επιλογή της εταιρίας σε μεγάλη ποικιλία υλικού από διαφορετικούς κατασκευαστές.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, εξ άλλου δεν είναι το κλίμα τέτοιο σε αυτό το forum, το σχόλιο αυτό είναι άστοχο αφού το επιχειρηματικό μοντέλο της apple είναι τελείως διαφορετικό από της microsoft και είναι κυριολεκτικά σα να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια που λένε και οι αγγλοσάξωνες, ή να κάνουμε με όρους λογικής μία ταυτολογία ... γιατί, ακριβώς για να είναι σταθερό σαν αξιοπιστία και ομοιόμορφο σαν εμπειρία το λειτουργικό, γι αυτό και δεν τρέχει κατ'επιλογή της εταιρίας σε μεγάλη ποικιλία υλικού από διαφορετικούς κατασκευαστές.

 

Μα δε διαφωνουμε επι της ουσιας σε αυτο που λες.

Πολυ σωστα κανει κατα τη γνωμη μου και κακο του... αμερικανικου κεφαλιου της MS για τις επιλογες της να θελει να βλεπει το λειτουργικο της στο hardware της... σαρας και της μαρας (να με συμπαθουν οσες φερουν τα ομορφα αυτα ονοματα), αλλα δεν παυει να ειναι η αληθεια.

Η επιτυχια ενος λειτουργικου σαν το mac os, στηριζεται εν μερει ακριβως σε αυτο.

 

Εχει αφησει κατα μερος τις ασυμβατοτητες και την εγκατασταση χιλιαδων drivers για να καλυψει ο,τι ακυρο και αστοχο component κυκλοφορει στο χωρο της πληροφορικης κι εχει εστιασει σε μια συγκεκριμενη λογικη, που εχει κερδισει πολλα.

Εγω διαφωνω σε αλλα θεματα με την apple και για αυτο εχω επιλεξει να μην εχω κρατησει για πανω απο 5 ημερες (εστω κι αν ξοδεψα εμμεσα χρηματα) προϊον της εταιριας αυτης - με κυριοτερο την απολυταρχικη σταση της εταιριας σε διαφορα θεματα.

 

Απο τα ποικιλα κλειδωματα σε πολλα επιπεδα των λειτουργικων της, μεχρι τα "παπαγαλιστικα" καθεστωτα και τις τακτικες "κανω ο,τι θελω και δε δινω λογαριασμο σε κανενα, γιατι πουλαω και μονο με τη σκεψη" (παραδειγματα για το τελευταιο εχω πολλα, παρα πολλα, και γνωστα και λιγοτερο γνωστα απο την επαφη μου με το χωρο)...

Η επιτυχια του επιχειρηματικου της μοντελου βεβαια ειναι σαφεστατα δεδομενη και δε μπορω παρα να την επαινεσω κι εγω με τη σειρα μου...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι Βαγγέλη :)

 

Πάντως για να γυρίσουμε στο επίκαιρο θέμα, εδώ υπάρχει μια συγκέντρωση πολύ ψύχραιμων και κατά την άποψη μου ρεαλιστικών απόψεων για το τι μέλλει γεννέσθαι από εδώ και πέρα σε αυτό το μέτωπο που έχει ανοίξει η Microsoft με τη χθεσινή ανακοίνωση.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@ kkalog: Σε ευχαριστουμε για το λινκ, πολυ ενδιαφερουσες οι ψυχραιμες τοποθετησεις των συντακτων του engadget.

Παραθετω δυο απο αυτες, που ειναι πολυ κοντα στις δικες μου αρχικες σκεψεις:

 

Nilay:

 

First things first: I think what we've seen of Windows Phone 7 Series is gorgeous. As a longtime admirer of the Zune HD's interface, I'm thrilled to see it hit Microsoft's phone OS, and I'm even more curious to see how its elements and ideas are built out over time. But let's pause for a gut-check here: Microsoft's really good at building buzz on day one, but it's long-term execution that counts, and 7 has a long way to go before it becomes something more than just an Xbox and Zune featurephone. Apps are what make a smartphone "smart," after all, and Microsoft didn't address them at all, instead saying that users shouldn't have to pop in and out of apps while using a phone. That's a nice sentiment, but it's not reality -- at some point you're going to open that browser or camera app or email app and you're right back to square one.

What's more, exposing glanceable information on the homescreen isn't quite the revolution Microsoft is making it out to be -- Motorola and Sony Ericsson are trying to do the same thing with Blur and Timescape, HTC has long been famous for its Sense and TouchFLO 3D WinMo skins, and hell, you could even argue that Palm's aiming at the same goals with Synergy and webOS.

What's going to count is how Microsoft manages to bridge the gap between glanceable information that fits neatly into Windows Phone 7's hubs, and apps that demand more than just a casual look -- we saw a very pretty Office pane, but you'll notice we didn't see any Office apps. How does editing a Word or Excel file work if you're not "popped into" an app? What happens if you get an email while you're editing that file? You're going to have to pop out, right? What if you want to listen to Pandora while you get all this work done -- how do you do that without third-party multitasking?

 

Oh, but I have even more questions. We know there's going to be Xbox games, but the 360 is a fixed platform -- is the same true for 7? Zune HD games look pretty amazing running on the Zune's Tegra chip -- are they going to run with the same graphics performance on the Snapdragon chips dictated by Windows Phone 7? Vice-versa?

What about other chipsets -- are we going to see OMAP4 and Tegra 2 devices? If the hardware specs are so tightly locked down, how will hardware manufacturers differentiate their products? I can keep going all night, really. I'm sure we'll find out many of these answers at MIX next month, and I'm sure many of our assumptions will be totally upended by the time actual 7 Series devices ship at the end of the year.

But for now my excitement for Windows Phone 7 Series is mostly about Microsoft's courage in dumping the old to make way for the new -- yes, I'm hearing a lot of great ideas, but ideas don't make a product. Great artists ship, after all.

 

 

Tim:

 

Just a few months ago I was about as dedicated a WinMo fan as you could find, but when Android 2.0 and the Droid dropped I couldn't turn a blind eye to the competition any longer. We'd been hearing promises of Windows Mobile 7 for ages and, with nothing shinier than 6.5 on the immediate horizon, I jumped ship.

 

Any regrets after seeing today's formal reveal? Not really -- well, maybe a little. Yes, it's gorgeous, and yes, it's what I and everyone else though MS should make (a Zune with a phone) but now I have plenty of questions and some lingering concerns that this franchise reboot has thrown away a few too many key aspects.

 

Am I still going to be able to whip up something in Visual Studio and have it running on my handset in minutes? Am I still going to be able to get actual work done? Is this a phone that a business professional can really be productive on? For me, Windows Mobile's key strength has been its suitability for day-to-day professional life -- serving up presentations, editing Excel spreadsheets, syncing with Exchange, remoting into servers -- and I have to wonder just how well Windows Phone 7 Series will fit the bill in that regard. Sure, it looks cool, but will Mikey up in Accounting like it?

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

εδώ υπάρχει μια συγκέντρωση πολύ ψύχραιμων και κατά την άποψη μου ρεαλιστικών απόψεων για το τι μέλλει γεννέσθαι από εδώ και πέρα σε αυτό το μέτωπο που έχει ανοίξει η Microsoft με τη χθεσινή ανακοίνωση.

 

Εγώ πάλι φίλε Κώστα αν και ως γνωστόν windows-fan και παρόλο που μου άρεσαν αυτά που είδα στην παρουσίαση, είμαι πολύ επιφυλακτικότερος ακόμα και από αυτούς τους "ψύχραιμους" του engadget. Η υπόθεση home screens, home menus κλπ είναι τόσο "θολή" σε όλα τα συστήματα που καλή η κακή οπτικά η υλοποίηση θα περιμένω να δω τα Windows Phone από κοντά πριν βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

 

Έχουμε βλέπεις πήξει στα front-ends που εύκολα γράφονται και ακόμα ευκολότερα εντυπωσιάζουν χωρίς όμως να προσφέρουν τίποτα περισσότερο από μια συμπαθητική βιτρίνα και όχι ένα ολοκληρωμένο υπόβαθρο. Και αν το "τετραγωνισμένο" UI δεν είναι τίποτα άλλο παρά η Microsoft εκδοχή ενός Manilla ή ενός Sense, ένα απλό shell δηλαδή "για τα μάτια του κόσμου" τότε δεν κάναμε τίποτα. Ή αν για παράδειγμα οι λειτουργικές βελτιώσεις σταματούν στο social-networking ...overdose και δεν εκτείνονται και στο productivity τότε να δεις πόσο "καλή" γνώμη θα έχω. :lol:

 

Από την άλλη πάλι, ο περιορισμός του customization από τρίτους, η απουσία του flash (ναι ναι η απουσία), το system-wide multitouch και το SL/WPF-based API με προδιαθέτουν θετικότατα παρ'όλες τις επιφυλάξεις. Δεν θα ήθελα για παράδειγμα καθώς έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται η ίδια η MS να κατασκευάσει συσκευές, να δω τα WM7 να υπόκεινται τις τύπου "Frankenstein" παρεμβάσεις της HTC (βλέπε manila κλπ) και αυτό από μόνο του προσθέτει στην αισιοδοξία μου πως αν τελικά αξίζει το νέο σύστημα δεν πρόκειται να γίνει μπάχαλο στα χέρια τρίτων τους οποίους αναγκαστικά θα πρέπει να υποστούμε ως κατασκευαστές των μελλοντικών μας συσκευών. Για να είμαι μάλιστα ειλικρινής ήλπιζα σε μια Microsoft-Made reference συσκευή αλλά μάλλον δεν θα μου κάνουν το χατήρι. :)

 

Για δε τα υπόλοιπα αναμένουμε μέχρι νεωτέρας.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Αν αφήσουμε τα σχόλια για το UI αυτό καθεαυτό νομίζω ότι δεν έχουμε τίποτα άλλο να συζητήσουμε για τα WP7. Προσωπικά το UI δε με ξενίζει, ίσα ίσα μπορώ να πώ ότι μου αρέσει μιας και ως παλιός χρήστης Zune είμαι εξοικιωμένος με το συγκεκριμένο περιβάλλον και την πλατφόρμα του Zune για το PC η οποία κατά την απόψή μου είναι απαράδεκτη (τουλάχιστον στην έκδοση που την άφησα πριν 8 μήνες)

 

Από κει και πέρα εγώ θέλω να τραβήξω την προσοχή μας σε ορισμένα σημεία έτσι για να συζητήσουμε λίγο.

 

Πριν 2 περίπου εβδομάδες (συγκεκριμένα για το iPad και από πιο παλιά και για το iPhone) ο παγκόσμιος ιστός ήταν (και είναι ακόμα) γεμάτος σχόλια για τις ελλείψεις flash και multitasking. Τότε όταν κάποιος έλεγε ότι το Flash είναι απαράδεκτο τον λέγανε Apple Fanboy. Όταν έλεγε κάποιος ότι ήρθε η ώρα να ξεχάσουμε το Multitasking όπως το γνωρίζαμε πετάγονταν κάποιοι και τον αποτελούσαν κολλημένο.

 

Εγώ από τα χθεσινά δρώμενα αποκομίζω τα εξής:

 

1. Ξεχνάμε ό,τι ξέραμε για τα mobile devices. Τέλος σε αυτές τις καθόλου φιλικές προς το χρήστη πλατφόρμες. Άσχετα με το τι τρέχει από κάτω, μπροστά πλέον είναι απαραίτητα μια μούρη της προκοπής.

 

2. Social Media, Social Media, Social Media. Να πω κι άλλα;

 

3. Κάποιοι έλεγαν μέχρι πρόσφατα ότι τα WM απευθύνονται σε business χρήστες. Εγώ έλεγα ότι ο τρόπος που μεταφράζουν κάποιοι την έννοια του business χρήστη είναι μονόπλευρος. Πλέον το κατάλαβε και η MS.

 

Οι mobile συσκευές αλλάζουν πλέον νοοτροπία. Πάμε σε πιο απλά λειτουργικά με στόχο τον απλό χρήστη. Συσκευές που θα δουλεύουν όπως βγαίνουν από το κουτί χωρίς να χρειάζονται optimization μέσω registry ή μέσω cooked roms για να πάνε πιο γρήγορα. Συσκευές που ο επαγγελματίας θα πάρει στα χέρια του και θα δουλεύουν άψογα out of the box χωρίς να κολλάνε και να κρεμάνε. Γιατί ο επαγγελματίας δεν έχει χρόνο να ψάχνει στο xda για να περάσει μια πιο καλή rom.

 

Αυτά η Apple τα κατάλαβε το 2006. Είχε πει τότε ο Jobs, στην πρώτη παρουσίαση του πρώτου iphone το 2007 ότι το λειτουργικό της Apple για το iPhone είναι 5 χρόνια μπροστά (σχεδιασμένο το 2006, σε πρώτη κυκλοφορία το 2007). Σήμερα έχουμε 2010 και επί της ουσίας οι πρώτες συσκευές με WP7 θα βγουν το 2011. Τότε η Microsoft έλεγε επίσημα ότι το iPhone είναι μια παιχνιδομηχανή και τίποτα περισσότερο και ότι δε μπορεί να γίνει επαγγελματική ποτέ. Σήμερα η MS έρχεται και αλλάζει για πρώτη φορά το λειτουργικό της τόσο πολύ ώστε να κινηθεί σε αυτή ακριβώς την κατεύθυνση. Στην κατεύθυνση της απλότητας, με στόχο το Social Media Integration και τον απλό χρήστη κατά νου.

 

Αυτά η Google τα κατάλαβε εξαρχής επίσης.

 

Αν (λέω ΑΝ) βγει κάποιος από την Apple αυτή τη στιγμή και σκάσει στα γέλια γιατί όντως, πέντε χρόνια μετά η MS κάνει αυτά που τότε κατέκρινε , ποιός θα μιλήσει; Ποιός μπορεί να κατακρίνει πλεον τα "κλειστά" (εντός εισαγωγικών, μιας και εδώ το χρησιμοποιώ όπως οι περισσότεροι χρήστες και όχι κυριολεκτικά) λειτουργικά;

 

Μήπως ήρθε ο καιρός, μια και καλή, να καταλάβουμε όλοι μας πλέον ότι πρέπει να αλλάξουμε την αντίληψη μας περί του τι είναι τελικά αυτές οι mobile συσκευές;

 

Σήμερα θα σχολιάσει κανείς τι θα γίνει αν δεν τρέχουν στα 7 οι παλιές εφαρμογές; Οτι οι υπάρχουσες συσκευές δεν θα πάρουν αναβάθμιση στα 7; Αν αύριο η Apple έβγαζε νέο OS με νέο iPhone και δεν το έδινε σε εμάς με το 3GS πόσα θα διαβάζαμε για εμπαιγμό των χρηστών;

 

Αλλά όλα μέχρι εκεί. Ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα πέρα από το front end του λειτουργικού. Εδώ ακόμα υπάρχουν υποψίες ότι ο πυρήνας που τρέχει από κάτω είναι 6.χχχ. Επίσης πρέπει να δούμε την αντίδραση των κατασκευαστών και πολύ περισσότερο της HTC. Τι θα το κάνει το Sense; Θέλει να συμμετάσχει στο παιχνίδι της MS με τα προκαθορισμένα Hardware Standards;

 

Τέλος, γιατί έχω την εντύπωση ότι η MS έκανε τεράστιο λάθος αποκαλύπτωντας το λειτουργικό 10 μήνες πριν κυκλοφορήσει επίσημα. Πόσο πολύ άραγε τώρα Google και Apple τρίβουν τα χέρια τους ξέροντας τι θα αντιμετωπίσουν όχι σήμερα αλλά στο μέλλον;

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κείμενο Νίκο, μπράβο :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Νικο ολα αυτα περι XDA δεν ισχυουν πλεον για τις νεες συσκευες και ειδικα για το Leo.

Πλεον δεν χρειαζεαι τιποτα αλλο απο την official rom.

Δεν υπαεχει καμια διφορα σε ταχυτητα απο τις custom και η υπαρξη τους οφειλεται μονο στο παιχνιδι της δημιουργιας.

 

θα διαφωνισω για μια ακομα φορα με τον Θανο σχετικα με το manila.

Ειναι καθαρα προσωπικη αποψη καθενος αλλα η συγκεκριμενη εκδοση δεν εχει αφησει ασυγκινιτους ακομα και αυτους που μεχρι προτινος το πρωτο που εκαναν ηταν να πεταξουν το manila απο τισ ρυθμισεις του λειτουργικου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Νικο ολα αυτα περι XDA δεν ισχυουν πλεον για τις νεες συσκευες και ειδικα για το Leo.

Πλεον δεν χρειαζεαι τιποτα αλλο απο την official rom.

Δεν υπαεχει καμια διφορα σε ταχυτητα απο τις custom και η υπαρξη τους οφειλεται μονο στο παιχνιδι της δημιουργιας.

Κώστα πόσα tweaks έχεις περασμένα στη Registry και για ποιό λόγο; Πριν μερικές σελίδες δε γράφατε ότι για να δουλέψει σωστά ο Opera θέλει πείραγμα της Registry; Αυτά εννοώ ότι πλέον οι συσκευές πρέπει να συμπεριφέρονται άψογα OTB.

 

Και εκτός αυτού, το Leo είναι μια WM συσκευή. Μία. Δεν εξαφανίστηκαν ξαφνικά όλες οι άλλες υπάρχουσες WM συσκευές ούτε το Leo κατάφερε να αποβάλλει από μέσα του τα μέχρι τώρα γνωστά αρνητικά των WM.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους παιδια :)

 

Κώστα πόσα tweaks έχεις περασμένα στη Registry και για ποιό λόγο; Πριν μερικές σελίδες δε γράφατε ότι για να δουλέψει σωστά ο Opera θέλει πείραγμα της Registry; Αυτά εννοώ ότι πλέον οι συσκευές πρέπει να συμπεριφέρονται άψογα OTB.

 

Και εκτός αυτού, το Leo είναι μια WM συσκευή. Μία. Δεν εξαφανίστηκαν ξαφνικά όλες οι άλλες υπάρχουσες WM συσκευές ούτε το Leo κατάφερε να αποβάλλει από μέσα του τα μέχρι τώρα γνωστά αρνητικά των WM.

 

 

Νικο κανενα registry tweak οπως το φανταζεσαι,αν ριξεις μια ματια στο λινκ,θα δεις οτι ειναι πολυ απλα τα πραγματα και ολες οι ρυθμισεις ειναι μεσα απο τον ιδιο τον οπερα εκτος μια επιλογη που ερχεται μεσω ενος αλλου προγραμματος και ειναι registry setting :)

 

Βελτίωση ποιότητας/ταχύτητας browsing στον Opera

 

 

για τα 7αρια τωρα,που μαλλον το παρακαναμε :lol:

σιγουρα ειναι νωρις να βγαζουμε συμπερασματα και ολες οι αποψεις/κρισεις/επικρισεις στηριζονται μονο σε αυτα που ηθελαν να μας δειξουν...

απο αυτα που μας εδειξαν,για μενα αυτην την στιγμη το μελλον εστιαζεται στα android αλλα και στο τι θα κανει η apple με το νεο μηλο της...

ολο αυτο το πανυγηρι(για μενα) με τα social network εχει να κανει με τις κυρα κατινες που δεν εχουν τι να κανουν και ειναι ολη μερα μεσα σε αυτα...

ενα power user τα τελευταια που θα τον ενδιεφεραν(χωρις να τα αφηνει ομως εκτος) ειναι αυτα....

 

εγω θελω ενα pda που:

 

-θα με καλυπτει οταν ειμαι μακρια απο τον υπολογιστη μου,

-θα εχει δυνατο hardware

-απροβληματιστο browsing

-με υποστηριξη flash

-με multitasking

-με μεγαλη και ευδιακριτη αλλα και ποιοτικη οθονη

-με ευχρηστο αλλα και παραμετροποιησιμο interface

-με full file browsing

-με δυνατοτητα συνδεσιμοτητας σε usb για ανταλλαγη/μεταφορα αρχειων

-με ευκολη διαχειριση email/push

-να μπορει να συγχρονισει τα αρχεια μου ανετα με οποιο λειτουργικο pc αλλα και over the air

-να εχει καλη καμερα με φλας

-να εχει αποσπωμενη μπαταρια(αυτο δεν ειναι απλα must αλλα για ασφαλεια...τι θα κανεις σε ενα iphone που μολις βραχηκε??αντιθετα με οποια αλλη συσκευη,που αφαιρεις αμεσα την μπαταρια της και αυξανεις κατακορυφα τις πιθανοτητες να την σωσεις)

-να εχει αξιολογη εσωτερικη μνημη αλλα και slot για sd

-να ειναι,τουλαχιστον,καλο οσο το iphone/ipod,σε διαχειριση/ακουστικη ποιοτητα/ευκολια χειρισμου μουσικης ακροασης

-να εχει κορυφαια(οπως θα αξιζε σε μια αναλογη συσκευη) ποιοτητα κατασκευης (ειχα καιρο να δω τοσο ποιοτικο τηλ οπως το λεο...)

-να μην ειναι τουβλο η απλα ενα απροσωπο κοματι μιξης πλαστικου με αλουμινιο...(Bravo,iphone3GS,acer f1 κλπ)

-να εχει καποια βασικα hardware buttons (οσοι δουλεψαν τα παλιοτερα wm με καταλαβαινουν γιατι τα θελω)

-να ειναι ομορφο,η απλα εξυπνo σχεδιαστικα(hero,λεο)γιατι θελουμε να μην ντρεπομαστε να το βγαλουμε απο την τσεπη και να μας λενε "τι ειναι τουτο"??:lol:

 

καθε φορα που βγαινει μια νεα συσκευη εχουμε να περιμενουμε πολλα απο αυτη...και συνηθως σπαμε τα μουτρα μας και απλα ζουμε με αυτη μεχρι να ερθει κατι καλυτερο και πληρεστερο...

εμενα προσωπικα αυτο που ειδα χθες,μονο καλυτερο δεν μου φανηκε...διαφορετικο ισως?σιγουρα αυτο!!

ας μην αναλωνομαστε αλλο με το τι θα κανουν η δεν θα κανουν τα νεα σουπερ ντουπερ εργαλεια...

προσωπικα παλιοτερα παντα κραταγα μικρο καλαθι αναμενοντας μια νεα "πολλα υποσχομενη" συσκευη...

 

για αυτα τα 7αρια που ειδα χθες....καταργω το καλαθι τελειως...δεν θελω να περιμενω τπτ απο αυτο το χαλι που ειδαν τα ματια μου ...

και επειδη οσο και να ειμαι ευχαριστημενος απο μια συσκευη,δεν σημαινει οτι θα γερασω με το λεο μου...

αλλαζω σημειο κατευθυνσης προς αλλους κατασκευαστες λογισμικου..οταν ερθει η ωρα....

 

ΑΝΤΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ :D:D

 

 

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Μήτσο, εσύ δεν θέλεις ένα pda, θέλεις zahara-da :lol: πλάκα κάνω βέβαια και συμφωνώ μαζί σου με τα παραπάνω, αλλά θεωρώ ότι περιγράφεις το ιδανικό pda που μάλλον, δεν πρόκειται να δούμε ποτέ...αυτά. Α, και επειδή έχει περάσει πολύς καιρός από το τελευταίο

 

 

 

ping

 

και καλημέρααααααααααααα:p:lol::)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Νικο κανενα registry tweak οπως το φανταζεσαι,αν ριξεις μια ματια στο λινκ,θα δεις οτι ειναι πολυ απλα τα πραγματα και ολες οι ρυθμισεις ειναι μεσα απο τον ιδιο τον οπερα εκτος μια επιλογη που ερχεται μεσω ενος αλλου προγραμματος και ειναι registry setting :)

 

Δημήτρη δεκτό. Αλλά εκτός του Leo σε πόσες άλλες συσκευές με WM ισχύει αυτό; Πόσες δουλεύουν απροβλημάτιστα και με ανεκτή/επιθυμητή ταχύτητα; Το Leo κατά την άποψή μου είναι ένα θαύμα της HTC και ό,τι καλύτερο WM κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή από όλες τις απόψεις.

 

Αλλά εδώ έρχεται και το ερώτημα που έθεσα στο τέλος του παραπάνω ποστ. Τώρα με τα WP7 τι θα το κάνει το Sense η HTC; Ίσως το κρατήσει μόνο για Android.

 

Όσο για τις επιθυμίες σου Δημήτρη, νομίζω ότι έχω απαντήσει εμμέσως τουλάχιστον παραπάνω σύμφωνα πάντα με τη δική μου άποψη και το πώς βλέπω εγώ να πηγαίνουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Μήτσο, εσύ δεν θέλεις ένα pda, θέλεις zahara-da :lol: πλάκα κάνω βέβαια και συμφωνώ μαζί σου με τα παραπάνω, αλλά θεωρώ ότι περιγράφεις το ιδανικό pda που μάλλον, δεν πρόκειται να δούμε ποτέ...αυτά. Α, και επειδή έχει περάσει πολύς καιρός από το τελευταίο

 

 

 

ping

 

και καλημέρααααααααααααα:p:lol::)

 

γεια σου Λευτερη :D

αφου ειμαστε απαιτητικοι γιατι να το αρνηθουμε?

 

 

Δημήτρη δεκτό. Αλλά εκτός του Leo σε πόσες άλλες συσκευές με WM ισχύει αυτό; Πόσες δουλεύουν απροβλημάτιστα και με ανεκτή/επιθυμητή ταχύτητα; Το Leo κατά την άποψή μου είναι ένα θαύμα της HTC και ό,τι καλύτερο WM κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή από όλες τις απόψεις.

 

Αλλά εδώ έρχεται και το ερώτημα που έθεσα στο τέλος του παραπάνω ποστ. Τώρα με τα WP7 τι θα το κάνει το Sense η HTC; Ίσως το κρατήσει μόνο για Android.

 

Όσο για τις επιθυμίες σου Δημήτρη, νομίζω ότι έχω απαντήσει εμμέσως τουλάχιστον παραπάνω σύμφωνα πάντα με τη δική μου άποψη και το πώς βλέπω εγώ να πηγαίνουν τα πράγματα.

 

Νικ το ειδα το ονειρο χθες....αν ξυπνησει η apple θα μας ξαναδει...αν οχι...(χωρις να αποκλειω την παραμονη μου στο λεο για παραπανω χρονο απο οτι συνηθιζω)

θα κοιταμε κατα ανδροειδη μερια....

 

PINGGGGGGGG ΣΕ ΟΛΟΥΣ :D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχουν το Λεο εχουν κανει πολυ καλη επιλογη...

τα Χρηματα του τα αξιζει...

μου αρεσει παααααααααρα πολυ το νεο HD Mini...

 

Ta Windows Phone 7 series δεν τα βλεπω να μου αρεσουν καθολου...

απογοητευση.

καμμια οργανωση.

 

η Google πρεπει να αναβαθμισει λιγο το UI να το κανει πιο ομορφο...

γι αυτο τον λογο και γιατι δεν εχει φοβερες εφαρμογες και ακομα δεν την κανω για Νεξους(συν το οτι δεν μου αρεσει...πολυ σαν κινητο...)

 

αυτα απο μενα...

 

ΥΓ.ο Δημητρης εχει δικιο χρειαζεται κατι τετειο και αυτο που τα προσφερει ολα αυτα ειναι το HD2...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ριξτε μια ματια :confused:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=9zGDNFpOMcA&feature=related

Edited by zaharakis

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας μην προτρέχουμε. Για την ώρα που δεν γνωρίζουμε το παραμικρό για τα τεχνικά του Windows Phone 7 πως μπορούμε να μιλήσουμε για το αν έχουν ή δεν έχουν τίποτα το επαναστατικό; Όσο από αισθητικής άποψης μια χαρά επαναστατικότατα είναι άσχετα με το αν αρέσουν σε κάποιους και σε άλλους όχι. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θυμίζουν σχεδόν σε τίποτα κάποιο ανταγωνιστικό UI και αυτό από μόνο του είναι καλό έστω για αρχή. :)

 

Οταν αναφέρομαι σε τεχνικά θέματα δεν εννοώ υο core του λειτουργικού. Ας πούμε πριν από τρία χρόνια ακούσαμε πρώτη φορά για capacitive οθόνες, για multitouch, proximity sensors, accelerometers, emails με full HTML support, scrolling, zooming και πολλά άλλα. Όταν παρουσιάστηκε το webos ακούσαμε πρώτη φορά για synergy, αυτό δηλαδή στο οποίο πολλοί αναφέρεστε σήμερα για το πως η συσκευή κάνει "pull" τα δεδομένα από διαφορετικά social networks. Είδαμε ένα πρωτοποριακό notification system, με ολόκληρο το γραφικό περιβάλλον να συρρικνώνεται προκειμένου να εξοικονομηθει χώρος για τις ειδοποιησεις. Χθες δεν είδαμε τίποτα καινούριο, αλλά πολλές ιδέες που προϋπήρχαν συγκεντρωμένες μαζί.

 

Όσον αφορά την αισθητική, αν εσύ τη βρίσκεις « επαναστατικοτατη» εμένα δε μου πεφτει λόγος. Περί ορέξεως που λένε...

 

Όπως και να έχει, είναι λιγάκι δύσκολο όπως προειπα να ιδιοποιηθει κανείς τη σήμερον ημέρα τον τίτλο του καινοτόμου, καθώς έχουμε πλέον περάσει σε ένα πιο ώριμο στάδιο όσον αφορά τις mobile πλατφόρμες. Αν η MS κάνει τα βασικά σωστά και συγκεντρώσει τις διάφορες διάσπαρτες υπηρεσίες που έχει κάτω από μια κοινή ομπρέλα, τότε δε θα έχει πρόβλημα. Και αυτό φαίνεται να κάνει...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε πριν από τρία χρόνια ακούσαμε πρώτη φορά για capacitive οθόνες, για multitouch, proximity sensors, accelerometers, emails με full HTML support, scrolling, zooming και πολλά άλλα.

Δεν ακούσαμε πρώτη φορά τίποτα από όσα γράφεις φίλε Γιάννη. Όλα τους προϋπήρχαν για χρόνια και η πραγματική πρωτοπορεία της Apple ήταν απλά η χρήση τους στο σύνολό τους στο iPhone. Και καθώς παρθενογεννέσεις δύσκολα υπάρχουν σήμερα, είναι λογικό κάθε κατασκευαστής να υιοθετεί υπάρχουσα τεχνολογία προσαρμόζοντάς την κατά το δοκούν και συμπληρώνοντάς την με κάποιες νέες ιδέες που κάνουν και τη διαφορά.

 

Όσο για το "επαναστατικό" του user interface των WM7 νομίζω πως δικαιολόγησα την άποψή μου. Από τη στιγμή που καταφέρνει λειτουργικά και εμφανισιακά να ξεφύγει από τις φόρμες των γνωστών third party shells είναι εκ φύσεως επαναστατικό, ή ριζοσπαστικό αν προτιμάς, τόσο όσο ήταν και το interface του iPhone πριν τρία χρόνια, ή αυτό των PocketPC πριν δεκαπέντε. Το αν θα αρέσει ή όχι αυτό θα φανεί με τον καιρό. Έχουμε άλλωστε μπόλικα παραδείγματα φίλων εδώ στο forum, συμπεριλαμβανομένου εμού του ιδίου, που αυτό που κατηγορούσαν και απεχθάνονταv μετά βδελυγμίας "χθες" το απέκτησαν και το αγάπησαν "σήμερα" ξεχνώντας τις πρώτες τους εντυπώσεις, και αντιστρόφως φυσικά... :p

 

Ο χρόνος θα δείξει πόσο θα συμβεί το ίδιο και με τα WM7. Θεού θέλοντος εδώ θα είμαστε όλη η παρέα να σχολιάζουμε αυτά και όλες τις άλλες εξελίξεις στο μέλλον. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούσαμε πρώτη φορά τίποτα από όσα γράφεις φίλε Γιάννη. Όλα τους προϋπήρχαν για χρόνια και η πραγματική πρωτοπορεία της Apple ήταν απλά η χρήση τους στο σύνολό τους στο iPhone. Και καθώς παρθενογεννέσεις δύσκολα υπάρχουν σήμερα, είναι λογικό κάθε κατασκευαστής να υιοθετεί υπάρχουσα τεχνολογία προσαρμόζοντάς την κατά το δοκούν και συμπληρώνοντάς την με κάποιες νέες ιδέες που κάνουν και τη διαφορά.

 

Δε μίλησα για παρθενογέννηση Θάνο, προφανώς html email και capacitive οθόνες κλπ. προϋπήρχαν. Δεν προϋπήρχαν όμως σε εμπορικές φορητές συσκευές και δη smartphones. Παρθενογενέσεις δεν υπάρχουν τη σήμερον ημερα, η τελευταία επετελέσθη πριν από 2010 χρονια :rolleyes:.

 

Όσο για το "επαναστατικό" του user interface των WM7 νομίζω πως δικαιολόγησα την άποψή μου. Από τη στιγμή που καταφέρνει λειτουργικά και εμφανισιακά να ξεφύγει από τις φόρμες των γνωστών third party shells

 

Ας αφήσουμε τα περί GUI, είναι και λίγο προσωπική υπόθεση, αλλα θα σου σχολιάσω αυτό...

 

είναι εκ φύσεως επαναστατικό, ή ριζοσπαστικό αν προτιμάς, τόσο όσο ήταν και το interface του iPhone πριν τρία χρόνια, ή αυτό των PocketPC πριν δεκαπέντε. Το αν θα αρέσει ή όχι αυτό θα φανεί με τον καιρό.

 

Ούτε κατά διάνοια φιλε μου. Το iPhone μας πέρασε από την εποχή του stylus, των hard buttons και του point-η-click στην εποχή των finger based multitouch gestures (και πάλι gestures προϋπήρχαν, δάχτυλα το ίδιο :p καταλαβαίνεις ελπίζω τι εννοώ...).

 

Τα hub της MS τα έχουμε ξαναδεί, λέγονται folders... (τα panels της SE τα θυμάστε?) και το εικονίδιο τους μεταβάλλεται με προκαθορισμένο τρόπο όπως μεταβάλλεται το εικονίδιο του facebook στο iphone όταν αλλάζει το status του λογαριασμού σου.

 

Έχουμε άλλωστε μπόλικα παραδείγματα φίλων εδώ στο forum, συμπεριλαμβανομένου εμού του ιδίου, που αυτό που κατηγορούσαν και απεχθάνονταv μετά βδελυγμίας "χθες" το απέκτησαν και το αγάπησαν "σήμερα" ξεχνώντας τις πρώτες τους εντυπώσεις, και αντιστρόφως φυσικά... :p

 

Σε αυτά τα παραδείγματα βγάλε με όμως έξω, καθώς ήμασταν πολύ ελάχιστοι τότε (αλήθεια που βρίσκεται αυτή η ψυχή ο stereo...) όσοι αναγνωρίσαμε από την αρχή την αξια αυτού που έκανε η Apple και ενώ οι περισσότεροι έκραζαν γιατί το bluetooth ήταν κλειδωμένο... (οι περισσότεροι εκ των οποιων σήμερα έχουν αλλάξει το avatar τους :lol:)

 

Ο χρόνος θα δείξει πόσο θα συμβεί το ίδιο και με τα WM7. Θεού θέλοντος εδώ θα είμαστε όλη η παρέα να σχολιάζουμε αυτά και όλες τις άλλες εξελίξεις στο μέλλον. :)

 

Ασφαλώς :)

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι έκραζαν γιατί το bluetooth ήταν κλειδωμένο... (οι περισσότεροι εκ των οποιων σήμερα έχουν αλλάξει το avatar τους :lol:)

 

ενας απο αυτους ειμαι και εγω :pποτε δεν το εκρυψα αλλωστε :D

 

μην ξεχνατε ποσο πολυ ημουν αντιθετος στην ηλιθια πολιτικη της μηλο μανας....

 

ακομη ετσι ειμαι,μου την δινουν με την λογικη τους αλλα δεν μπορω σημερα,παρα να τους αναγνωριζω για την καινοτομια που εφεραν στον κοσμο της κινητης τηλεφωνιας...

 

μπορει να εδωσα το μηλο μου(οχι φυσικα γιατι δεν ηταν καλο ) αλλα δεν παυω να το αναγνωριζω σαν την πιο επιτυχημενη συσκευη ever!!εξου και το αβαταρ,που παραμενει, χωρις να εχει αλλαξει ακομη...

ισως να προσδοκω σε ενα πιο νεο,ακομη καλυτερο μηλο απελευθερωμενο απο τα σπαστικα τερτιπια της apple....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Τα hub της MS τα έχουμε ξαναδεί, λέγονται folders... (τα panels της SE τα θυμάστε?) και το εικονίδιο τους μεταβάλλεται με προκαθορισμένο τρόπο όπως μεταβάλλεται το εικονίδιο του facebook στο iphone όταν αλλάζει το status του λογαριασμού σου.

Καμμιά σχέση με folders. Ρίξε μια ματιά στο σαφώς λεπτομερέστερο video του channel9 της Microsoft και θα καταλάβεις. Άλλωστε κανείς δεν μιλά απλά για τα τετράγωνα panels αλλά για το σύνολο του interactivity. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει κάτι παρόμοιο και φυσικά δεν μιλώ μόνο εμφανισιακά που για εμένα τουλάχιστον είναι το λιγότερο.

 

Σε αυτά τα παραδείγματα βγάλε με όμως έξω, καθώς ήμασταν πολύ ελάχιστοι τότε (αλήθεια που βρίσκεται αυτή η ψυχή ο stereo...) όσοι αναγνωρίσαμε από την αρχή την αξια αυτού που έκανε η Apple και ενώ οι περισσότεροι έκραζαν γιατί το bluetooth ήταν κλειδωμένο... (οι περισσότεροι εκ των οποιων σήμερα έχουν αλλάξει το avatar τους

Και εγώ Γιάννη μου άλλαξα το avatar αν και εξαρχής όχι ιδιαίτερα fan του iPhone. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πάψαμε να αναζητούμε το κάτι καλύτερο ούτε πως κλείνουμε τα μάτια στις πολλές αδυναμίες του και στα όποια πλεονεκτήματα των τωρινών ή μελλοντικών του ανταγωνιστών.

Τώρα αν στο μέλλον αποδειχτεί "μάπα το καρπούζι" των WM7 και κατώτερο του επερχόμενου iPhone, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να παραμείνω πιστός χρήστης του παρ'όλες τις πολλές ενστάσεις μου για την ανόητη πολιτική της Apple και τους εκνευριστικούς περιορισμούς της συσκευής. Μέχρι στιγμής όμως, τόσο από αυτά που είδα στα σχετικά videos των WM7 όσο και από την εξελεγκτική πορεία π.χ. του Android, θα χρειαστεί γερές δόσεις αλλαγών το iPhone OS 4 για να αποτελέσει και πάλι δέλεαρ για εμένα. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστούμε λίγο τα επόμενα βήματα της MS;;; Δεν έδωσε φυσικά κανένα στοιχείο για τον τρόπο λειτουργίας των 7, αλλά μόνο μια εικόνα ενός shell (εμένα μου άρεσε).

Οπότε (χωρίς απαραίτητα αυτή τη σειρά):

 

1. Ισχυροποιεί το Marketplace ώστε μελλοντικά (με την επίσημη κυκλοφορία των 7) να στηρίξει την εξολοκλήρου αγορά και εγκατάσταση εφαρμογών μέσω αυτού.

2. Δίνει άμεσα το SDK στους developers καθώς και το κίνητρο μεγαλύτερου ποσοστού κέρδους απ' όσο δίνει η Apple

3. Αρχίζει να διαρρέει κάποιες πρώτες εκδόσεις του λειτουργικού (θα ήθελα :X) ώστε να τσιμπήσουμε το τυράκι και να διορθώσουμε τα άπειρα bugs αλλά και να τεστάρουμε το marketplace.

4. Θέτει ξεκάθαρες minimum απαιτήσεις για τους κατασκευαστές.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

1. Ισχυροποιεί το Marketplace ώστε μελλοντικά (με την επίσημη κυκλοφορία των 7) να στηρίξει την εξολοκλήρου αγορά και εγκατάσταση εφαρμογών μέσω αυτού.

2. Δίνει άμεσα το SDK στους developers καθώς και το κίνητρο μεγαλύτερου ποσοστού κέρδους απ' όσο δίνει η Apple

3. Αρχίζει να διαρρέει κάποιες πρώτες εκδόσεις του λειτουργικού (θα ήθελα :X) ώστε να τσιμπήσουμε το τυράκι και να διορθώσουμε τα άπειρα bugs αλλά και να τεστάρουμε το marketplace.

4. Θέτει ξεκάθαρες minimum απαιτήσεις για τους κατασκευαστές.

 

Το δύο και το τέσσερα ήδη τα έχει κάνει. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Είχα υποσχεθεί πριν λίγο καιρό ένα μικρό συγκριτικό μεταξύ κάποιων εφαρμογών για radio streaming στο iPhone. Ορίστε λοιπόν τα αποτελέσματα (επιτέλους):

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?p=239302

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...