Jump to content

iOS 7 : Αποκλείστε τηλεφωνικές κλήσεις και μηνύματα!


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν έχετε ένα iPhone ή iPad το οποίο φέρει λειτουργικό iOS7 ή νεότερη έκδοση, έχετε την δυνατότητα να αποκλείσετε ανθρώπους από το να είναι σε θέση να σας καλέσουν ή να σας στείλουν μηνύματα iMessages ή Facetime. Δεν υπάρχει λόγος να κάνετε πλέον κλήσεις στον πάροχό σας για αναφορές, ή extra χρεώσεις για αποκλεισμό. Η δυνατότητα αυτή παρέχεται είτε κατευθείαν από τις ρυθμίσεις είτε μέσα από τις προεγκαταστημένες εφαρμογές. Ας το δούμε αναλυτικά!

 

Πως μπορείτε να αποκλείσετε κάποιον από τις ρυθμίσεις της συσκευής

 

 

  • Ανοίξτε τις Ρυθμίσεις από την Οθόνη Αφετηρίας στο iPhone ή στο iPad σας.
  • Μετακινηθείτε προς τα κάτω κι επιλέξτε Τηλέφωνο - Μηνύματα - ή Facetime.
  • Στη συνέχεια μεταβείτε στην επιλογή Αποκλεισμένοι.
  • Πατήστε Προσθήκη νέου ώστε να προσθέσετε το πρόσωπο που θέλετε να αποκλείσετε.
  • Βρείτε την επαφή από την λίστα επαφών κι επιλέξτε το όνομα προς αποκλεισμό.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41661&stc=1&d=1393360323

 

Το iPhone και το iPad, αυτόματα, θα προσθέσει κάθε τηλεφωνικό αριθμό και διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που εμπεριέχεται στις πληροφορίες της συγκεκριμένης επαφής ώστε να αποκλείσει οποιαδήποτε επικοινωνία από αυτή.

 

 

Πως μπορείτε να αποκλείσετε κάποιον μέσα από την εφαρμογή Μηνύματα

 

 

  • Από την Οθόνη Αφετηρίας ενεργοποιήστε την εφαρμογή Μηνύματα στο iPhone ή στο iPad σας.
  • Βρείτε τη συνομιλία με το άτομo που θέλετε να αποκλείσετε και πατήστε Επαφή.
  • Στη συνέχεια επιλέξτε το εικονίδιο info όπως φαίνεται στην εικόνα παρακάτω.
  • Στο τέλος της σελίδας επιλέξτε Αποκλεισμός του καλούντος.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41662&stc=1&d=1393360375

 

 

Πως να αποκλείσετε κάποιον κατευθείαν από την λίστα Προσφάτων κλήσεων

 

 

  • Ανοίξτε την εφαρμογή τηλεφώνου από την αρχική οθόνη της συσκευή σας.
  • Επιλέξτε την καρτέλα Προσφάτων κλήσεων από τη γραμμή εργαλείων στο κάτω μέρος της οθόνης.
  • Βρείτε την επαφή που θέλετε να αποκλείσετε κι επιλέξτε το εικονίδιο info (δίπλα από τον αριθμό).
  • Μεταβείτε στο τέλος της σελίδας κι επιλέξτε Αποκλεισμό του καλούντος
  • Στο αναδυόμενο παράθυρο επιβεβαίωσης επιλέξτε Αποκλεισμό επαφής.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41663&stc=1&d=1393360507

 

 

Ελπίζουμε για μία ακόμη φορά να βοηθήσαμε. Για οποιαδήποτε διευκρίνιση σας περιμένουμε στα Forums του myphone.gr

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Δεν τοχει γραψει αλλος,θα το γραψω εγω.(πιστευω πως και αλλοι εχουν την ιδια γνωμη με μενα).

Μπραβο για αυτα τα tutorials dinfan.ειναι πολυ χρησιμα.και ας μην εχω iphone.οσοι εχουν και ξεκινουν τωρα θα τους φανουν πολυ χρησιμα.

Καλημερες.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, προσπαθούμε να μεταλαμπαδεύσουμε, όπως συνηθίζει να λέει ένας γνωστός μου, η παλαιότεροι στο χώρο του iOS, τις γνώσεις μας στους νεότερους χρήστες, σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να σχολιάσεις, παρότι δεν έχεις τη συγκεκριμένη συσκευή. Υπάρχει πολύ υλικό για ανάρτηση, stay tuned!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και αν το κανω αυτο οταν με παιρνει καποιος τηλεφωνο τι θα του λεει ?

επισης θα μου ερχεται εμενα κληση οταν βγαλω τη ρυθμιση? η θα μ ερθει αμεσως ειδοποιηση.

και οταν μ στελνει μηνυμα θα μ ερχεται το μηνυμα μετα ? πως παει?

Link to comment
Share on other sites

και αν το κανω αυτο οταν με παιρνει καποιος τηλεφωνο τι θα του λεει ?

επισης θα μου ερχεται εμενα κληση οταν βγαλω τη ρυθμιση? η θα μ ερθει αμεσως ειδοποιηση.

και οταν μ στελνει μηνυμα θα μ ερχεται το μηνυμα μετα ? πως παει?

 

Δοκιμάστε το με το σταθερό σας, εξαρτάται από το πάροχο το τι λέει :)

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει αν θα εχω ειδοποιηση εκεινη την ωρα και αν δεν δεχτω μετα το μηνυμα πχ που θα μ εχει στειλει καποιος οτανβγαλω την επιλογη του αποκλεισμενου
Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία είναι για να αποκλείσετε επαφές που είναι ανεπιθύμητες, με αυτό το σκεπτικό λειτουργεί όχι ως μην ενοχλείτε, κάποιος που είναι ανεπιθύμητος πως θα γίνει επιθυμητος;
Link to comment
Share on other sites

ναι οταν απενεργοποιησω την επιλογη ομως θα μου ερθει το μηνυμα?

 

Γιατι μπορει να μην θελω εγω εκεινη την ωρα να μου ερθει καποιο μηνυμα αλλα μετα μπορει να θελω να το δω.

Που το περιεργο?

Link to comment
Share on other sites

ναι οταν απενεργοποιησω την επιλογη ομως θα μου ερθει το μηνυμα?

 

Γιατι μπορει να μην θελω εγω εκεινη την ωρα να μου ερθει καποιο μηνυμα αλλα μετα μπορει να θελω να το δω.

Που το περιεργο?

 

Δεν θα σας έρθει λογικά, δεν το έχω δοκιμάσει εικάζω.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε απλα θα ηθελα να ρωτησω αν γινετε να μπλοκαρεις ολους οσους σε καλουν με αποκρυψη,επειδη στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν σου βγαζει καποιον αριθμο για να το κανεις..
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε απλα θα ηθελα να ρωτησω αν γινετε να μπλοκαρεις ολους οσους σε καλουν με αποκρυψη,επειδη στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν σου βγαζει καποιον αριθμο για να το κανεις..

 

Κάτι τέτοιο είναι εφικτό μόνο μέσω του πάροχου σου. Δεν γίνεται μέσω του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

ναι οταν απενεργοποιησω την επιλογη ομως θα μου ερθει το μηνυμα?

 

Γιατι μπορει να μην θελω εγω εκεινη την ωρα να μου ερθει καποιο μηνυμα αλλα μετα μπορει να θελω να το δω.

Που το περιεργο?

λειτουργια πτησης δε βολευει? βεβαια χανεις και κλησεις.

Κάτι τέτοιο είναι εφικτό μόνο μέσω του πάροχου σου. Δεν γίνεται μέσω του λειτουργικού.

εισαι σιγουρος? νομίζω στα σαμσουνγκ (ή εσρω σε κάποια) υπαρχει αντιστοιχη επιλογή

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λειτουργια πτησης δε βολευει? βεβαια χανεις και κλησεις.

 

εισαι σιγουρος? νομίζω στα σαμσουνγκ (ή εσρω σε κάποια) υπαρχει αντιστοιχη επιλογή

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Νομίζω πως αναφέρεσαι στο λειτουργικό iOS, το οποίο δεν εγκαθίσταται σε android συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αναφέρεσαι στο λειτουργικό iOS, το οποίο δεν εγκαθίσταται σε android συσκευές.

 

στα android υπαρχει αλλα νομιζω στα iOS δυστυχως οχι απλα ρωτησα μηπως γνωριζατε κατι περισσοτερο...Ευχαριστω παντως...

Link to comment
Share on other sites

στα android υπαρχει αλλα νομιζω στα iOS δυστυχως οχι απλα ρωτησα μηπως γνωριζατε κατι περισσοτερο...Ευχαριστω παντως...

 

Δυστυχως δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...