Jump to content

All about Pebble SmartWatch : Εφαρμογές, watchfaces, tips!


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επιτέλους ήρθε χτες το απόγευμα στο mail μου o αριθμός αποστολής με dhl. είναι ήδη στην Αθήνα το ρολόι. Ελπίζω μέχρι τη Δευτέρα να το έχω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις παρελαβα σήμερα! Αποστολη με Singapore Post απο 13/6 παραλαβη σήμερα 19/6. Εντυπωσιακό!

Σχετικά τώρα με το "ρολόι".

Καταρχήν να ενημερώσω ότι είναι το πρώτο pebble που έχω, το προηγούμενο smartphone που είχα ήταν ενα weloop.

Πρώτη εντύπωση θετική και σαν ποιότητα κατασκευής και σαν ομορφιά., αν και αυτό είναι υποκειμενικό. Σε πρώτη φάση άλλαξα το λουράκι με ένα δερμάτινο καφέ, που είχα πάρει από ebay και νομίζω ότι του πάει πολύ...

Αυτά με το αισθητικό μέρος. Το κακό είναι ότι δεν υποστηρίζει Ελληνικούς χαρακτήρες και αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα που δε ξέρω πως λύνεται. Έστειλα mail και περιμένω απάντηση. Αν γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό ας ενημερώσει...

Η οθόνη είναι σούπερ, ήρθε φορτισμένο 40% και περιμένω να δω πόσο θα κρατήσει.

Χαίρομαι που θα παραλάβετε και άλλοι τη συσκευή σύντομα για να τα λέμε.

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς unofficial firmware από Pebblebits δεν υπάρχει ακόμα και να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω βλέπω και κάποια κίνηση στο twitter account της σελίδας για ανεπίσημο firmware του νέου λογισμικού. Είναι λίγο τραγικό γιατί πλέον έχουν φτάσει τις 80 γλώσσες και στο 98% κάλυψη των ειδικών χαρακτήρων και δεν υποστηρίζουν ελληνικά. ούτε επίτηδες να το έκαναν δηλαδή.

Δέν έχει τύχει ποτέ να δοκιμάσω τις παρακάτω εφαρμογές. αν θες δοκίμασε να δεις αν παίζουν στο καινούριο λειτουργικό . Προυπόθεση να είσαι με android και όχι με iphone

 

Καλορίζικο!!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tj.pebblenoti

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.veretenenko.augtransliterator

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια. Πολύ ωραίο. Αυτό με τα ελληνικά είναι θέμα. Ελπίζω να λυθεί αλλιώς δεν με βλέπω να κάνω κίνηση
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Mitsre να έχεις ευχάριστες ειδοποιήσεις και καλές ώρες !

Περιμένουμε την άποψη σου μετά από λίγες μέρες χρήσης του !

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς unofficial firmware από Pebblebits δεν υπάρχει ακόμα και να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω βλέπω και κάποια κίνηση στο twitter account της σελίδας για ανεπίσημο firmware του νέου λογισμικού. Είναι λίγο τραγικό γιατί πλέον έχουν φτάσει τις 80 γλώσσες και στο 98% κάλυψη των ειδικών χαρακτήρων και δεν υποστηρίζουν ελληνικά. ούτε επίτηδες να το έκαναν δηλαδή.

Δέν έχει τύχει ποτέ να δοκιμάσω τις παρακάτω εφαρμογές. αν θες δοκίμασε να δεις αν παίζουν στο καινούριο λειτουργικό . Προυπόθεση να είσαι με android και όχι με iphone

Καλορίζικο!!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tj.pebblenoti

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.veretenenko.augtransliterator

Τελικά δε βοήθησε καμία από τις δύο εφαρμογές :mad:

Ευχαριστώ για τις ευχές και για ότι καλό ή κακό βλέπω θα σας ενημερώνω. Πάντως προς στιγμή όσο καλό και όμορφο και αν είναι το ρολογάκι, μη υποστηρίζοντας ελληνικούς χαρακτήρες είναι ελάχιστα αυτά που μπορεί να σου προσφέρει (την ώρα, τον καιρό, και μια έξτρα δόνηση στο καρπό όταν εχείς κλήσεις και μνμ χωρίς να μπορείς να δεις από ποιον). Μια ενδεχομένως μεσοβέζικη λύση θα ήταν να έχεις όλες τις επαφές σου με λατινικούς χαρακτήρες για να μπορείς να βλέπεις τουλάχιστον τις κλήσεις, αλλά αυτό δε παίζει να το κάνω με τη καμία, με γυρίζει δεκαετίες πίσω.

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Άλλες δυο φωτο με άλλο λουράκι

Ανετα πάντως του παει και ενας μεταλλικος μπρασελες. Για όσους ενδιαφέρονται μια απλή αναζήτηση στο eBay για λουρακια 22mm θα σας βγάλει παρα πολλες επιλογές

[ATTACH]62284[/ATTACH]

[ATTACH]62283[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

Να κάνω μια ερώτηση, μπρασελέ για το steel σε κανένα ρολογάδικο δεν υπάρχει?κάτι που να ταιριάζει?

Αν εννοείς για το πρώτο pebble steel στην Ελλάδα το θεωρώ απίθανο να βρεις λατι να ταιριάζει, στο ebay όμως παρα πολλα. Εαν ομως εννοείς το νεο pebble time steel θα μπορείς να βρεις και στα ρολογαδικα καθως οποιοδήποτε λουρακι 22mm κάνει

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το πρώτο pebble steel αγόρασε μπρασελε από το επίσημο site ή από το amazon, σε προηγούμενο ποστ μου έχω βάλει λινκ αυτό που αγορασα από το amazon.

Αγόρασα και ενα από το aliexpress και η διαφορά στην ποιότητα είναι φανερή φυσικά υπέρ του γνήσιου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε βοήθησε καμία από τις δύο εφαρμογές :mad:

Ευχαριστώ για τις ευχές και για ότι καλό ή κακό βλέπω θα σας ενημερώνω. Πάντως προς στιγμή όσο καλό και όμορφο και αν είναι το ρολογάκι, μη υποστηρίζοντας ελληνικούς χαρακτήρες είναι ελάχιστα αυτά που μπορεί να σου προσφέρει (την ώρα, τον καιρό, και μια έξτρα δόνηση στο καρπό όταν εχείς κλήσεις και μνμ χωρίς να μπορείς να δεις από ποιον). Μια ενδεχομένως μεσοβέζικη λύση θα ήταν να έχεις όλες τις επαφές σου με λατινικούς χαρακτήρες για να μπορείς να βλέπεις τουλάχιστον τις κλήσεις, αλλά αυτό δε παίζει να το κάνω με τη καμία, με γυρίζει δεκαετίες πίσω.

εννοείται ότι δεν κάνεις τίποτα και απλά περιμένεις υποστήριξη, επίσημη ή ανεπίσημη. το καλό τουλάχιστον είναι ότι το Pebblebits ανακοίνωσε υποστήριξη για unofficial firmware, απλά περιμένει το δικό του ρολόι να φτάσει.

παρέλαβα και γω το δικό μου σήμερα και ορίστε το unboxing

https://www.youtube.com/watch?v=ExZRi40jVHM

Link to comment
Share on other sites

ημουν σχεδον ετοιμος να το παραγγειλω, αλλα μολις διαβασα για την μη υποστηριξη Ελληνικων ξενερωσα εντελως...

απαραδεκτο για ηλεκτρονικη συσκευη το 2015.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι δεν κάνεις τίποτα και απλά περιμένεις υποστήριξη, επίσημη ή ανεπίσημη. το καλό τουλάχιστον είναι ότι το Pebblebits ανακοίνωσε υποστήριξη για unofficial firmware, απλά περιμένει το δικό του ρολόι να φτάσει.

παρέλαβα και γω το δικό μου σήμερα και ορίστε το unboxing

https://www.youtube.com/watch?v=ExZRi40jVHM

Καλορίζικο! Εμένα μου απάντησαν από τη pebble ότι σε κάποιο μελλοντικό update θα συμπεριληφθεί! Καλά... Ελπίζω να βγει κάποιο firmware στο pebblebits σύντομα. Πάντως θα σου έλεγα να τους στείλεις και συ ένα mail. Γενικά όσα περισσότεραmail λάβουν τόσο το καλύτερο. Επίσης έβαλα ένα αστέρι στην εφαρμογή στο play store για τον ίδιο λόγο.

Σχετικά με τη μπαταρία τωρα να πω ότι από το 40% μέχρι το 0 μου κράτησε 2 μέρες με αρκετή χρήση. Η φόρτιση με με 1000mAmp Φορτιστή πήρε 1.5ωρα περίπου, αλλά μέσα στις πρώτες 20ωρες είχε πέσει στο 50%! Δε ξέρω παίζει ρόλο και το watchface γιατί είχα ένα με μορφή αναλογικού ρολογιού με ενεργό δείκτη δευτερολέπτων.

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Εμένα μου απάντησαν από τη pebble ότι σε κάποιο μελλοντικό update θα συμπεριληφθεί! Καλά... Ελπίζω να βγει κάποιο firmware στο pebblebits σύντομα. Πάντως θα σου έλεγα να τους στείλεις και συ ένα mail. Γενικά όσα περισσότεραmail λάβουν τόσο το καλύτερο. Επίσης έβαλα ένα αστέρι στην εφαρμογή στο play store για τον ίδιο λόγο.

Σχετικά με τη μπαταρία τωρα να πω ότι από το 40% μέχρι το 0 μου κράτησε 2 μέρες με αρκετή χρήση. Η φόρτιση με με 1000mAmp Φορτιστή πήρε 1.5ωρα περίπου, αλλά μέσα στις πρώτες 20ωρες είχε πέσει στο 50%! Δε ξέρω παίζει ρόλο και το watchface γιατί είχα ένα με μορφή αναλογικού ρολογιού με ενεργό δείκτη δευτερολέπτων.

το έχω κάνει και παλιότερα με το πρώτο Pebble Watch, αν και δεν ήμουν ποτέ κανονικός κάτοχος της συσκευής, και θα το κάνω ξανά. για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από χθές που έκανα αναβάθμιση τη κινητή μου συσκευή σε lollipop μου χάνει τη σύνδεση με το κινητό πολύ συχνά! Ίδιο πρόβλημα είχα διαβάσει να έχουν και άλλοι με Lollipop αλλά δεν το έχω ψάξει εκτεταμένα. Ίσως ασχοληθώ περισσότερο το απόγευμα, πάντως από θέμα ρυθμίσεων δεν πιστεύω ότι είναι γιατι έχω ψάξει σε ρυθμίσεις κινητου και ρολογιού σχεδόν τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης από χθές που έκανα αναβάθμιση τη κινητή μου συσκευή σε lollipop μου χάνει τη σύνδεση με το κινητό πολύ συχνά! Ίδιο πρόβλημα είχα διαβάσει να έχουν και άλλοι με Lollipop αλλά δεν το έχω ψάξει εκτεταμένα. Ίσως ασχοληθώ περισσότερο το απόγευμα, πάντως από θέμα ρυθμίσεων δεν πιστεύω ότι είναι γιατι έχω ψάξει σε ρυθμίσεις κινητου και ρολογιού σχεδόν τα πάντα.

Λοιπόν το πρόβλημα δείχνει να έχει ξεπεραστεί με τον εξής τρόπο:

- διαγραφή όλων των watchfaces και apps που είχα κατεβάσει μέσα από τη εφαρμογή "Pebble Time" για το ρολόι

- διαγραφή της εφαρμογής "Pebble Time" από το κινητό

- διαγραφή από το bluetooth του κινητού της ζεύξης με το ρολόι

- επανεκκίνηση του κινητού

- επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο ρολόι

Τέλος αφού έχουν διαγραφεί τα πάντα και από παντού επαναλαμβάνουμε την διαδικασία επανασύνδεσης κινητού ρολογιού (δλδ κατέβασμα εφαρμογής και σύνδεση). Μέχρι τώρα δείχνουν όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες συσκευές σαμσουνγκ έχουν θέμα σε λολιποπ και Bluetooth

Εγώ έχω το Meizu m1 note, αλλά γενικά διάβαζα ότι με τη lollipop υπήρχε ένα θεμα. Κάπου όμως έλεγε να γίνει πληρη διαγραφη και επανεγκατασταση, το δοκίμασα (οπως ανέφερα και παραπανω) και έκτοτε είμαι οκ!

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Ο δεικτης δευτερολεπτων λογικα θα σου καιει παραπανω μπαταρια

 

 

Το lenovo k3 note με loli μου εσπασε τα νευρα με το pebble steel, το lenovo εχει μεσα μια εφαρμογη που δινει ''δικαιωματα'' σε εφαρμογες (app permission) και ενω ειχα δωσει τα παντα στο steel καθε φορα που ενεργοποιησα το bt επρεπε να δωσω permission σε ενα μπανερ που εμφανιζοταν στην οθονη φοντου για να συνδεθει. Το εδωσα το lenovo και ησυχασα :lol:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

έστειλα και εγώ με τη σειρά μου mail στην pebble για τα ελληνικά.Για να δούμε αν θα πάρουμε απάντηση.

Για εμένα ένα ακόμα μεγάλο φαουλ ειναι η τιμή του πλέον ;)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

έστειλα και εγώ με τη σειρά μου mail στην pebble για τα ελληνικά.Για να δούμε αν θα πάρουμε απάντηση.

Για εμένα ένα ακόμα μεγάλο φαουλ ειναι η τιμή του πλέον ;)

ξέφυγε είναι η αλήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

ξέφυγε είναι η αλήθεια!!

Συμφωνώ! Νομίζω άξιζε η συμμετοχή στο kickstarter, αν θυμάμαι καλά πήγε κάνα 180αρι

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης της δόνησης του pebble ποτέ χάνεται η σύνδεση με το κινητό; έχω την εντύπωση ότι παλιότερα είχα δει αυτή την επιλογή αλλά όσο κ αν ψάχνω τώρα εφαρμογή κ ρολόι δε βρίσκω τίποτα τέτοιο! Θυμάμαι λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...