Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν παρακολουθούνται οι αριθμοί παραγγελίας, tracking number σου έδωσαν;

Από την σελίδα σου στο κατάστημα μπορείς να δείς εάν τα ταχυδρόμησαν μόνο.

 

oi tracking numbers ειναι RC411430965NL και RC411430965NL με sweden post.

απο που μπορω να δω την πορεία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

oi tracking numbers ειναι RC411430965NL και RC411430965NL με sweden post.

απο που μπορω να δω την πορεία?

 

http://www.17track.net/

Link to comment
Share on other sites

oi tracking numbers ειναι RC411430965NL και RC411430965NL με sweden post.

απο που μπορω να δω την πορεία?

Δεν είναι sweden, είναι netherlands post, και διάβασε/απευθύνσου εδώ για αποστολές: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4945645

Link to comment
Share on other sites

παιδια στις πιο πολλες παραγγελιες μου απο alixpress μου εχουν δωσει tracking number που τα εβλεπα κανονικα Ελτα και 17track

αλλα σε 2 προσφατες αγορες μου εδωσαν αυτα τα tracking PK15021821674, PK15021821673 και αυτο το site http://track.yw56.com.cn/en-US/

εκει λεει οτι ειανι Ελλαδα αλλα τιποτα αλλο. Ειανι κανονικα tracking δε θα επρεπε να ειχαν μετα CN h SG η κατι τελος παντων ?

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Είναι "μη αναγνωρισμένος" διεθνώς αριθμός, οπότε δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις στα επίσημα ταχυδρομεία, τα οποία το διακινούν ως απλό δέμα.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πατησα νομιζω κατα λαθος confirm πριν λαβω το δεμα τι γινεται τωρα;;;;

 

Απλα αν το δεμα σου δεν ερθει ποτέ ή ερθει προβληματικο, δεν μπορεις να παρεις τα λεφτα σου πισω ή να ζητησεις αντικατασταση

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δηλαδη περιπτωση να μην παραλαβω???μου εχουν στειλει κωδικο αποστολης ξερεις πως μπορω να παρακολουθω την αποστολη?????
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δηλαδη περιπτωση να μην παραλαβω???μου εχουν στειλει κωδικο αποστολης ξερεις πως μπορω να παρακολουθω την αποστολη?????

Γράψε τον κωδικό ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δηλαδη περιπτωση να μην παραλαβω???μου εχουν στειλει κωδικο αποστολης ξερεις πως μπορω να παρακολουθω την αποστολη?????

Για αποστολές απευθύνσου εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να μην μπορείς να ανοιξεις πλέον dispute, αλλά μπορείς να μιλήσεις με τον πωλητή κι αν υπάρξει πρόβλημα ενδέχεται να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια δεν ξερω αν ρωταω στο σωστο μερος

γνωριζετε καποιο κουπονι για το aliexpress

 

Πρεπει να κατανοησεις οτι το Aliexpress δεν ειναι ενα μαγαζι αλλα πολλοι πωλητες-μαγαζια μαζεμενα σε ενα Site το οποιο ρυθμιζει την πωληση .

Κουπονι προσφερει ή ζητας απο τον εκαστοτε πωλητη .

Γενικα κουπονια δινει σε ειδικες "περιστασεις" ( γιορτες , 11/11 κλπ )

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ..ειχα αγορασει ενα κινητο απο αυτους και τωρα μ εβγαλε προβλημα ..μου ελεγε οτι εχω 1 χρονο εγγυηση και δεν εχει περασι ακομα.αρα μπορω να παω στην αντιπροσωπεια του κινητου και να του κανω σερβις η πρπει να το στειλω σε αυτους?
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από geekbuying ενα κινιτο οπως τόσος και τόσος κόσμος και άργησε αρκετά και έκανα παράπονα στο site μετα απο καποιες μερες στις 11/3 μπηκα στην παραγγελιά μου να δω το Tracking Number παρατηρησα απο κατω ενα δευτερο Tracking Number μαζι με ολα τα στοιχεια που ειχε και πριν δηλαδη κατι τετοιο

Shipping methods: Singapore post

Shipping date: 3/9/2015 5:57:39 PM

Tracking Number: RF3_______2SG

Tracking Site: http://www.17track.net/index.shtml

Track your order: Click here

 

που ειναι το ιδιο με αυτο που μου ειχαν γραψει οταν μου πρωτοδωσανε Tracking Number. οταν δοκιμάζω το νεο Tracking Number μου βγαζει στο singpost.com Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) ενώ στο προηγούμενο μου έβγαζε απλός αυτό Received from Customer

 

το ερωτημα ειναι απλο περιμένω να έρθει κατι με το δευτερο Tracking η οχι???

και ψαχνωντας εδω, καπου βρηκα αυτη τη σελιδα http://en.4px.com/ και οταν εβαλα το Tracking μου εμφανίζει αυτά τα αποτελέσματα

[ATTACH]57985[/ATTACH]

 

τι γνωμη εχετε??

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από geekbuying ενα κινιτο οπως τόσος και τόσος κόσμος και άργησε αρκετά και έκανα παράπονα στο site μετα απο καποιες μερες στις 11/3 μπηκα στην παραγγελιά μου να δω το Tracking Number παρατηρησα απο κατω ενα δευτερο Tracking Number μαζι με ολα τα στοιχεια που ειχε και πριν δηλαδη κατι τετοιο

Shipping methods: Singapore post

Shipping date: 3/9/2015 5:57:39 PM

Tracking Number: RF3_______2SG

Tracking Site: http://www.17track.net/index.shtml

Track your order: Click here

 

που ειναι το ιδιο με αυτο που μου ειχαν γραψει οταν μου πρωτοδωσανε Tracking Number. οταν δοκιμάζω το νεο Tracking Number μου βγαζει στο singpost.com Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) ενώ στο προηγούμενο μου έβγαζε απλός αυτό Received from Customer

 

το ερωτημα ειναι απλο περιμένω να έρθει κατι με το δευτερο Tracking η οχι???

και ψαχνωντας εδω, καπου βρηκα αυτη τη σελιδα http://en.4px.com/ και οταν εβαλα το Tracking μου εμφανίζει αυτά τα αποτελέσματα

[ATTACH]57985[/ATTACH]

 

τι γνωμη εχετε??

 

Μην γράφεις παντού την ίδια ερώτηση, εδώ είσαι σε λάθος νήμα ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ..ειχα αγορασει ενα κινητο απο αυτους και τωρα μ εβγαλε προβλημα ..μου ελεγε οτι εχω 1 χρονο εγγυηση και δεν εχει περασι ακομα.αρα μπορω να παω στην αντιπροσωπεια του κινητου και να του κανω σερβις η πρπει να το στειλω σε αυτους?

 

Το αγόρασες απο κίνα το πιο πιθανό, άρα δεν καλύπτεται απο ευρωπαϊκή εγγύηση και δεν θα σου το επισκευάσει η εδώ αντιπροσωπεία.

Ξεκαθάρισε με τον πωλητή ή το κατάστημα που το αγόρασες αν θα είναι δωρεάν η επισκευή και τα έξοδα της επιστροφής και βάλε εδώ link απο ποιον το αγόρασες για να σου πουν οι πιο έμπειροι αν είναι αξιόπιστος ή όχι.

 

Με το να λες γενικά ότι το αγόρασες απο το aliexpress δεν βοηθάει, γιατί κανείς δεν μπορεί να σου δώσει σαφή απάντηση.

 

Είπαμε, το ali δεν είναι κατάστημα.

Αποτελείται απο πολλούς πωλητές και καταστήματα που χρησιμοποιούν την σελίδα του για να πουλήσουν τα προϊόντα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα για εναν φιλο μια οθονη (20 ευρω). Η παραγγελια εγινε 24-12-14. Η διορια για να κανω κατι έληξε προ πολλού. Δεν παρελαβα ακομα και απο οτι βλεπω, το δεμα πηγαινοερχεται αναμεσα ελλαδα και κινα.... καμια ιδεα;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα για εναν φιλο μια οθονη (20 ευρω). Η παραγγελια εγινε 24-12-14. Η διορια για να κανω κατι έληξε προ πολλού. Δεν παρελαβα ακομα και απο οτι βλεπω, το δεμα πηγαινοερχεται αναμεσα ελλαδα και κινα.... καμια ιδεα;

Καταρχάς, επικοινώνησε με τα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασες απο κίνα το πιο πιθανό, άρα δεν καλύπτεται απο ευρωπαϊκή εγγύηση και δεν θα σου το επισκευάσει η εδώ αντιπροσωπεία.

Ξεκαθάρισε με τον πωλητή ή το κατάστημα που το αγόρασες αν θα είναι δωρεάν η επισκευή και τα έξοδα της επιστροφής και βάλε εδώ link απο ποιον το αγόρασες για να σου πουν οι πιο έμπειροι αν είναι αξιόπιστος ή όχι.

 

Με το να λες γενικά ότι το αγόρασες απο το aliexpress δεν βοηθάει, γιατί κανείς δεν μπορεί να σου δώσει σαφή απάντηση.

 

Είπαμε, το ali δεν είναι κατάστημα.

Αποτελείται απο πολλούς πωλητές και καταστήματα που χρησιμοποιούν την σελίδα του για να πουλήσουν τα προϊόντα τους.

 

http://www.aliexpress.com/snapshot/6087092819.html?orderId=62101516429750 αυτο εδω παραγγειλα..

 

κατσε αν το στειλω εδω στην πατρα που ειμαι στην αντιπροσωπεια δεν θα μου το φτιαξουν?εχω η δεν εχω εγγυησεη!!

Link to comment
Share on other sites

Η εδω αντιπροσωπεια ΔΕΝ σε καλυπτει , ρωτα αλλα ...... .

Εγγυηση εχεις μονο απο τον κινεζο .

Διαβασε εδω τι σου λεει : http://www.aliexpress.com/store/product/FAQ-Frequently-Asked-Questions-About-warrnaty-we-offer-one-year-warranty-for-all-of-our-phones/603906_1779865727.html

Επικοινωνεις μαζι του ( φαίνεται αξιολογοτατος ) του εξηγεις το προβλημα , σου ζητα βιντεο να δει και αυτος το προβλημα .

Απο εκει και περα , αναλογα το κοστος επισκευης , θα σου πει να ρωτησεις εδω ποσο θελουν να στο φτιαξουν αλλιως να το στειλεις πισω σε αυτον για επισκευη .

 

Αληθεια πες μας τι προβλημα σου εβγαλε μην ειναι κατι απλο

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά στην οποία το προϊόν ήλθε ελαττωματικό.

Μίλησα με τον πωλητή(είχα ήδη κάνει dispute) και μου είπε να το στείλω και θα μου επιστρέψει την αξία του συν τα μεταφορικά.

Επέστρεψα το προϊόν το οποίο συνέπεσε να φτάσει εκεί την κινέζικη πρωτοχρονιά,έφτασε στο τοπικό γραφείο τους 16/02/15.

Περίπου προς το τέλος Φεβρουαρίου επικοινώνησα με τον πωλητή για να μάθω τι γίνεται και μου είπε ότι λόγω πρωτοχρονιάς έχει μεγάλο όγκο δεμάτων το πρακτορείο και θα αργήσει πολύ να παραλάβει το δέμα της επιστροφής.

Μου ανακοίνωσε όμως ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα και ας μην έχει παραλάβει,όπως και έκανε.

Μου επέστρεψε όμως μόνο την αξία του προϊόντος και όχι τα μεταφορικά(15€) που πλήρωσα εγώ και σε ερώτηση μου,απάντησε να μην ανησυχώ και όταν παραλάβει και ελέγξει το δέμα θα μου επιστρέψει τα μεταφορικά!

 

Το δέμα από 16/02/15 συνεχίζει να δείχνει στην ίδια κατάσταση "Shenzhen Xixiang υποκατάστημα του ταχυδρομείου γραφείο, να φτάσει το γραφείο παράδοσης"(μεταφρασμένο από κινέζικα).

Στο λογαριασμό μου η συγκεκριμένη αγορά εμφανίζεται "Dispute Finished"(δεν το έχω πατήσει) και Status "Finished"

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο,υπάρχει περίπτωση να μην μου στείλει τα υπόλοιπα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αγορα αρχες μαρτιου και εβλεπα την κατασταση απο ενα σαιτ που μου δωσανε μαζι με το tracking number...σημερα ολως παραδοξως εφτασε!!!

αλλα αν συνεχισα να κοιταω μονο αυτο θα ειχα πληρη αγνοια(δεν ειναι ο μονιμος τοπος κατοικιας μου)...δειτε τι λεει ακομα και τωρα

 

Tracking History

Date Location Activity

2015-03-04 CN Acceptance, CHINA

2015-03-07 CN Processed Through Sort Facility, CHINA , Origin Post is Preparing Shipment

 

τεσπα, ολα καλα...δεν θελω να παραπονιεμαι

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά στην οποία το προϊόν ήλθε ελαττωματικό.

Μίλησα με τον πωλητή(είχα ήδη κάνει dispute) και μου είπε να το στείλω και θα μου επιστρέψει την αξία του συν τα μεταφορικά.

Επέστρεψα το προϊόν το οποίο συνέπεσε να φτάσει εκεί την κινέζικη πρωτοχρονιά,έφτασε στο τοπικό γραφείο τους 16/02/15.

Περίπου προς το τέλος Φεβρουαρίου επικοινώνησα με τον πωλητή για να μάθω τι γίνεται και μου είπε ότι λόγω πρωτοχρονιάς έχει μεγάλο όγκο δεμάτων το πρακτορείο και θα αργήσει πολύ να παραλάβει το δέμα της επιστροφής.

Μου ανακοίνωσε όμως ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα και ας μην έχει παραλάβει,όπως και έκανε.

Μου επέστρεψε όμως μόνο την αξία του προϊόντος και όχι τα μεταφορικά(15€) που πλήρωσα εγώ και σε ερώτηση μου,απάντησε να μην ανησυχώ και όταν παραλάβει και ελέγξει το δέμα θα μου επιστρέψει τα μεταφορικά!

 

Το δέμα από 16/02/15 συνεχίζει να δείχνει στην ίδια κατάσταση "Shenzhen Xixiang υποκατάστημα του ταχυδρομείου γραφείο, να φτάσει το γραφείο παράδοσης"(μεταφρασμένο από κινέζικα).

Στο λογαριασμό μου η συγκεκριμένη αγορά εμφανίζεται "Dispute Finished"(δεν το έχω πατήσει) και Status "Finished"

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο,υπάρχει περίπτωση να μην μου στείλει τα υπόλοιπα χρήματα;

Μήπως γνωρίζει κάποιος..:(

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον έκλεισε το dispute, μάλλον ο Κινέζος ήδη είχε παραλάβει το τηλέφωνο και γιά αυτό σου επέστρεψε και τα χρήματα, οπότε καλύτερα να ξεχάσεις τα ταχυδρομικά ....

Η ένδειξη είναι έτσι, γιατί τα Κινεζικά ταχυδρομεία λόγω φόρτου εργασίας δεν ενημερώνουν ότι παραδώθηκε το δέμα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον έκλεισε το dispute, μάλλον ο Κινέζος ήδη είχε παραλάβει το τηλέφωνο και γιά αυτό σου επέστρεψε και τα χρήματα, οπότε καλύτερα να ξεχάσεις τα ταχυδρομικά ....

Η ένδειξη είναι έτσι, γιατί τα Κινεζικά ταχυδρομεία λόγω φόρτου εργασίας δεν ενημερώνουν ότι παραδώθηκε το δέμα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση:bow:

Ο κάθε πωλητής δηλαδή κάνει ότι θέλει;Μπορώ εγώ να επικοινωνήσω απευθείας με το ali για να δω τι θα μου απαντήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...