Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oχι.. αλλά κάποιοι πωλητές αν τους ρωτήσεις έχουν λογαριασμό paypal

 

και πως διασφαλιζεται η επιστροφη χρηματων ?(αυτο δεν κερδιζεις με Paypal?οτι δηλαδη τα χρηματα σου ειναι σε αναμονη...)

επισης εαν ειδα καλα δεν υποστηριζει ουτε προπληρωμενες καρτες ε?

το Geekbuing ειναι αξιοπιστο?

 

συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ειμια ασχετος και θελω να κανω την πρωτη αγορα μου απο κινεζικο:O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και πως διασφαλιζεται η επιστροφη χρηματων ?(αυτο δεν κερδιζεις με Paypal?οτι δηλαδη τα χρηματα σου ειναι σε αναμονη...)

επισης εαν ειδα καλα δεν υποστηριζει ουτε προπληρωμενες καρτες ε?

το Geekbuing ειναι αξιοπιστο?

 

συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ειμια ασχετος και θελω να κανω την πρωτη αγορα μου απο κινεζικο:O

 

Εφόσον είναι η πρώτη σου αγορά, κάντην απο κατάστημα και με paypal. Το geekbuying είναι αξιόπιστο, όπως και buyincoins.com το minideal.net , coolicool.com , merimobiles.com. Να επιλέξεις το απλό ταχυδρομείο για την αποστολή, που είναι με δωρεαν μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι η πρώτη σου αγορά, κάντην απο κατάστημα και με paypal. Το geekbuying είναι αξιόπιστο, όπως και buyincoins.com το minideal.net , coolicool.com , merimobiles.com. Να επιλέξεις το απλό ταχυδρομείο για την αποστολή, που είναι με δωρεαν μεταφορικά.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

πρεπει να του πω εγω να το στειλει ως δωρο/με χαμηλη τιμη ή ειναι κατι που το ξερουν και γινεται αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

πρεπει να του πω εγω να το στειλει ως δωρο/με χαμηλη τιμη ή ειναι κατι που το ξερουν και γινεται αυτοματα?

Δεν χρειάζεται να ζητήσεις κάτι... Ξέρουν οι Κινέζοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλημερα.

εχω κανει πολλες αγορες απο ebay και αλλα κινεζομαγαζα με paypal.

απο aliexpress αγνοια.

διαβασα πως το aliexpress δεχεται mastercard visa της εθνικης και prepaid της πειραιως.

επειδη διαθετω αυτες τις καρτες πως μπορω να τις δηλωσω στο aliexpress για να προχωρησω σε αγορες?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις δηλώνεις. Εγώ έκανα κανονικά την παραγγελία και στο τέλος που ήταν να πληρώσω, έβαλα τους αριθμούς της κάρτας κλπ...
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο Alliexpress ενα GPS. Το παρελαβα 14/8. Οταν το πρωτοανοιξα λειτουργησε κανονικα με το ρευμα που ειχε ηδη η μπαταρια. Οταν αυτο τελειωσε, ξιλοδουλεψε για κανα δυο μερες παιρνοντας λιγο ρευμα απο την πριζα του σπιτιου η του αυτοκινητου και εκτοτε... παπαλα! Δεν φορτιζει με κανενα τροπο!

Εγω ως λογικος ανθρωπος απο τον ενθουσιασμο μου επειδη η παραγγελια ηλθε σε μονο μια εβδοαμαδα και αφου οπως ειδα δουλευε, πατησα ολοκληρωση παραγγελιας!

Εστειλα αμμεσως δυο μνμ στον πωλητη εξηγωντας το τι εγινε αλλα αυτος μαλλον συνεδεσε τη γραμμη με ... Καιρο!

Τι με συμβουλευετε να κανω, ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος και τι πιθανοτητες εχω να δικαιωθω ?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο Alliexpress ενα GPS. Το παρελαβα 14/8. Οταν το πρωτοανοιξα λειτουργησε κανονικα με το ρευμα που ειχε ηδη η μπαταρια. Οταν αυτο τελειωσε, ξιλοδουλεψε για κανα δυο μερες παιρνοντας λιγο ρευμα απο την πριζα του σπιτιου η του αυτοκινητου και εκτοτε... παπαλα! Δεν φορτιζει με κανενα τροπο!

Εγω ως λογικος ανθρωπος απο τον ενθουσιασμο μου επειδη η παραγγελια ηλθε σε μονο μια εβδοαμαδα και αφου οπως ειδα δουλευε, πατησα ολοκληρωση παραγγελιας!

Εστειλα αμμεσως δυο μνμ στον πωλητη εξηγωντας το τι εγινε αλλα αυτος μαλλον συνεδεσε τη γραμμη με ... Καιρο!

Τι με συμβουλευετε να κανω, ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος και τι πιθανοτητες εχω να δικαιωθω ?

Αν δεν φιλοτιμηθει ο πωλητής να σου απαντήσει, δεν έχεις καμια ελπίδα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φιλοτιμηθει ο πωλητής να σου απαντήσει, δεν έχεις καμια ελπίδα

 

Οποτε λογικα, δεν παταμε ποτε ολοκληρωση παραγγελιας, πριν το δοκιμασουμε για καποιο χρονο και βεβαιωθουμε για την καλη λειτουργια. Αυτο βεβαια εφοσον εχουμε περιθωριο χρονου.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Οποτε λογικα, δεν παταμε ποτε ολοκληρωση παραγγελιας, πριν το δοκιμασουμε για καποιο χρονο και βεβαιωθουμε για την καλη λειτουργια. Αυτο βεβαια εφοσον εχουμε περιθωριο χρονου.

 

Σωστά. Δεν έκανες κάτι λάθος, και εγώ σε 3-5 μέρες και με έναν πρώτο έλεγχο οτι όλα δουλεύουν πατάω αποδοχή - βέβαια το αν φορτίζει είναι ένας σημαντικός έλεγχος που πρέπει να κάνεις για φορτιστή-μπαταρία-κύκλωμα φόρτισης, αν τον έκανες και μετά χάλασε είναι μάλλον ατυχία...

Η ελπίδα σου τώρα ζει στο πόσο καλό πωλητή διάλεξες....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ολοκλήρωση παραγγελίας πατάω μόνο όταν ερχεται mail ότι λήγει σε 4 μέρες ο χρόνος προστασίας, δηλαδή συνήθως κάνα μήνα κ βάλε, αφού παραλάβω
Link to comment
Share on other sites

Ε, δικαιολογειστε με! Εχω κανει δεκαδες παραγγελιες απο.... ανατολας, και πρωτη φορα παραλαμβανω κατι σε μια εβδομαδα! Σε λιγες μερες θα παω εξωτερικο μια βολτα και το χρειαζομουν γιατι θα κανω οδικως πολλα χιλιομετρα σε αγνωστους δρομους! Οποτε και ειπα να τον επιβραβευσω!

Παντως για την ιστορια μου εστειλε απαντηση να κανω reset στο πισω μερος του GPS και να το ξαναφορτισω! Αλλα.... παπαλα!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είχα κάνει μια παραγγελία από το ali . Μετά από 18 μέρες ο πωλητής δεν το είχε στείλει ακόμα.

Ζήτησα refund και δικαιώθηκα.

Αμέσως παράγγειλα το ίδιο προϊόν από άλλον πωλητή.

Και την επόμενη μέρα βλέπω ότι ο πρώτος πωλητής έστειλε το πακέτο !

Τί κάνω τώρα;

Άν δεν το παραλάβω θα επιστρέψει πίσω και όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τίποτα αυτός πρέπει να κάνει

 

 

Τι να κάνει αυτος ;

Αν δεν το παραλάβω θα ξαναγυρίσει σ αυτον . Σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά πήρα μια κάρτα γραφικών για λαπτοπ(σε 17 μερες ήταν εδω) ξέρετε πως μπορώ να την στείλω πίσω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω .....

υ.γ. ακόμα δεν έχω δηλώσει οτι παρέλαβα την παραγγελία...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά πήρα μια κάρτα γραφικών για λαπτοπ(σε 17 μερες ήταν εδω) ξέρετε πως μπορώ να την στείλω πίσω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω .....

υ.γ. ακόμα δεν έχω δηλώσει οτι παρέλαβα την παραγγελία...

Έχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα

έχω πέσει σε όλες τις περιπτώσεις με τους κινέζους!:mad:

αγόρασα ένα πακέτο με κινητήρες και drivers από Aliexpress (συγκεκριμένα αυτό http://www.aliexpress.com/item/CNC-3-Axis-Nema-23-57BYGH115-003B-Dual-Shaft-Stepper-Motor-425oz-in-Driver-DQ542MA-50V/752646665.html) αξίας 200 ευρώ.

επέλεξα τρόπο αποστολής China post air parcel το οποίο έχει free shipping.

βλέπω σήμερα ότι μου έστειλε ο πωλητής το πακέτο με DHL !!! (το πακέτο έρχεται από Κίνα)

Επειδή είναι σίγουρο ότι θα πληρώσω τελωνείο (πολλά λεφτά!) ποιες είναι οι επιλογές μου για refund ή κάτι άλλο;

Αυτό δεν είναι λάθος του πωλητή;;

Edited by spoos_gr

www.koilakozanis.gr

Custom made 3d Printed Products

www.etsy.com/shop/3DPrintingExpert

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνει αυτος ;

Αν δεν το παραλάβω θα ξαναγυρίσει σ αυτον . Σωστά ;

Ναι αλλά θα πάρει μήνες να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

καλησπέρα παιδιά πήρα μια κάρτα γραφικών για λαπτοπ(σε 17 μερες ήταν εδω) ξέρετε πως μπορώ να την στείλω πίσω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω .....

υ.γ. ακόμα δεν έχω δηλώσει οτι παρέλαβα την παραγγελία...

Άνοιξε dispute, ανέφερε το πρόβλημα που έχεις και ζήτα επιστροφή κλπ

καλησπέρα και από μένα

έχω πέσει σε όλες τις περιπτώσεις με τους κινέζους!:mad:

αγόρασα ένα πακέτο με κινητήρες και drivers από Aliexpress (συγκεκριμένα αυτό http://www.aliexpress.com/item/CNC-3-Axis-Nema-23-57BYGH115-003B-Dual-Shaft-Stepper-Motor-425oz-in-Driver-DQ542MA-50V/752646665.html) αξίας 200 ευρώ.

επέλεξα τρόπο αποστολής China post air parcel το οποίο έχει free shipping.

βλέπω σήμερα ότι μου έστειλε ο πωλητής το πακέτο με DHL !!! (το πακέτο έρχεται από Κίνα)

Επειδή είναι σίγουρο ότι θα πληρώσω τελωνείο (πολλά λεφτά!) ποιες είναι οι επιλογές μου για refund ή κάτι άλλο;

Αυτό δεν είναι λάθος του πωλητή;;

Μήπως είναι DHL global mail κι όχι express (courier);

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι DHL global mail κι όχι express (courier);

 

αν είναι DHL global mail δεν πληρώνω τελωνείο;

πως το καταλαβαίνω;

Edited by spoos_gr

www.koilakozanis.gr

Custom made 3d Printed Products

www.etsy.com/shop/3DPrintingExpert

Link to comment
Share on other sites

ξ κάρτα που πήρα λογικά λειτουργεί και απλά έχει καεί η υποδοχή στην μητρική του λαπτοπ και επειδη δεν θέλω να μείνω με την κάρτα έτσι θέλω να την επιστρέψω απλά δεν ξέρω με ποια αιτιολογία θα ήταν καλύτερο....σκέφτηκα το οτι δεν ήταν αυτό που περίμενα
Link to comment
Share on other sites

αν είναι DHL global mail δεν πληρώνω τελωνείο;

αυτό είναι το tracking number. πως το καταλαβαίνω;

http://www.dhl.com/content/g0/en/express/tracking.shtml?brand=DHL&AWB=7568561560%0D%0A

Είναι express επομένως την πάτησες, δεν σε σώζει τίποτα

ξ κάρτα που πήρα λογικά λειτουργεί και απλά έχει καεί η υποδοχή στην μητρική του λαπτοπ και επειδη δεν θέλω να μείνω με την κάρτα έτσι θέλω να την επιστρέψω απλά δεν ξέρω με ποια αιτιολογία θα ήταν καλύτερο....σκέφτηκα το οτι δεν ήταν αυτό που περίμενα
Αντί να πληρώνεις μεταφορικά να την στείλεις πίσω, έλεγξέ την σε άλλη μητρική, κι αν δουλεύει βάλτην σε αγγελία
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα πάρει μήνες να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

 

 

Αφού το έστειλε την επόμενη μέρα που το Ali με δικαίωσε ....

http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=5581532

Τι εννοείς ;

Ειλικρινά ρωτάω .Εσυ ξέρεις καλύτερα ....

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Είναι express επομένως την πάτησες, δεν σε σώζει τίποτα

 

:lol::lol::lol:

εγώ όμως είχα επιλέξει china air post parcel οπότε το ότι το έστειλε με DHL είναι λάθος του πωλητή σωστά;

το aliexpress θα το πάρει σαν αιτία για dispute;

 

στην εξυπηρέτηση πελατών του aliexpress μου είπαν ότι έχω δίκιο και ότι πρέπει να ανοίξω dispute άμεσα. ο ίδιος ο πωλητής μόλις του είπα για το dispute είπε να μην το κάνω και θα μου δώσει ότι πληρώσω τελωνείο..

το θέμα είναι τι από τα δύο κάνω;

www.koilakozanis.gr

Custom made 3d Printed Products

www.etsy.com/shop/3DPrintingExpert

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...