Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οσων αφορα ακτινοβολια απο τα bluetooth gps που έχουμε τι παίζει?δεν πιστεύω ναμαι off-topic!
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Και γω φίλε μου το ίδιο ερώτημα είχα με την ακτινοβολια...και τελικά όμως πήρα bluetooth Gps...:whistle:

 

Προσωπικά πιστεύω οτι το Bluetooth έχει ακτινοβολία, και οχι μόνο αυτό αλλα και το Gps και το κινητό....και όλα αυτά λίγο πολύ καλό δεν κάνουν...

αρα με λιγα λόγια όλα βλάπτουν....

 

Αν και είχα διαβάσει ενα αρθρο περι bluetooth και υγείας,το συγκεκριμένο μίλαγε οτι η ακτινοβολία που εκπέμπει το bluetooth αντιστοιχεί στο 1/1000 της ακτινοβολίας που εκπέμπει το κινητο για το ίδιο διάστημα χρήσης.....Επίσης μίλαγε οτι η θερμοκρασία του σώματος μπορεί να ανέβει κατα 0,01 βαθμούς αν θυμάμαι καλα, και κατέληγε στο συμπέρασμα οτι είναι 'σχετικα' ακίνδυνο.....Μπορεί όντος να είναι και έτσι, αλλα εγω συνεχίζω να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου....:O

 

Ωστόσο Παν μετρο άριστον....

 

οτιδήποτε χρησιμοποιείται σε λογικά πλαίσια και χωρίς να γίνεται κατάχρηση...συνήθως (για να μην πω πάντα) δεν βλάπτει...

 

Συνεπώς πρέπει να καταλάβουμε οτι το GPS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.... το έχεις και το χρησιμοποιείς όταν το χρειάζεσαι...

 

αν τώρα η δουλειά σου, επιβάλει να χρησιμοποιείς Gps συνέχεια...καλύτερα να προτιμίσεις ένα χωρίς bluetooth...αν το χρησιμοποιείς όμως περιστασιακά ενα bluetooth GPs receiver είναι ότι πρέπει καθώς δεν έχεις καθόλου καλώδια...

 

Αυτά απο μένα...μην περιμένεις όμως και απο κανέναν να σου πει με σιγουριά αν βλάπτει ή οχι......;)

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Off topic:

 

Αγαπητέ Mythozz μου φαίνεται ότι έγινε κάποια παρεξήγηση.

 

 

Να αισθάνεσαι προσβεβλημένος αν το επιθυμείς. Είμαι σίγουρος πάντως οτι πλέον θα ξανασκεφτείς να υπονοήσεις έστω, ειρωνία προς άλλο χρήστη και εσύ και κάθε άλλος. Αν έχεις παράπονα από την διαχείριση που κάνω, στείλε ένα PM στον Admin :) Αυτό είναι το τελευταίο off topic, το κάνω δημόσια για τον φίλο alchi που ασχολήθηκε πιο ενδελεχώς με το θέμα. :p

 

===================

Στο θέμα μας, gfdimopo για το Bluetooth ισχύουν όσα έχεις διαβάσει, έχει πολύ μικρή εκπεμπόμενη ακτινοβολία σε σχέση με άλλα είδη RF, και δεν διαφέρει από το να... έχεις ένα ΒΤ headset στο κεφάλι σου πρακτικά. Περισσότερο να ανησυχείς το καλοκαίρι για τον ήλιο, παρά για αυτά :p ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας, gfdimopo για το Bluetooth ισχύουν όσα έχεις διαβάσει, έχει πολύ μικρή εκπεμπόμενη ακτινοβολία σε σχέση με άλλα είδη RF, και δεν διαφέρει από το να... έχεις ένα ΒΤ headset στο κεφάλι σου πρακτικά. Περισσότερο να ανησυχείς το καλοκαίρι για τον ήλιο, παρά για αυτά :p ;)

 

Πέστα φίλε Mythozz για να μαθαίνουμε και να κατηγοριοποιούμε τους φόβους μας.

 

Φυσικά το "παν μέτρον άριστον" που λέει και ο gfdimopo είναι η σωστότερη στάση ζωής, αλλά τα BT GPS εκτός της χαμηλής ισχύος τους είναι και σε τέτοια απόσταση από το σώμα μας που η επίδρασή τους είναι πιθανώς υπαρκτή αλλά δείχνει να αποτελεί τον τελευταίο λόγο για τον οποίο πρέπει να ανησυχούμε!... (Εκτός αν κάποιος βάζει το BT GPS πάνω στο καπέλο του και περπατάει με τις ώρες κάθε μέρα στην εξοχή οπότε αντί για τον ήλιο, τη μόλυνση, το άγχος, το κάπνισμα, ανησυχεί για το ΒΤ... (ο τυχερός!) :lol: :p )

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να αναφέρεις το GPS , που είναι δέκτης , άρα δεν εκπέμπει ακτινοβολίες.
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο να ανησυχείς το καλοκαίρι για τον ήλιο, παρά για αυτά :p ;)

Φθηνή καλοκαιρινή διαστημική στολή με bt στο κράνος που μπορούμε να βρούμε; :p

Link to comment
Share on other sites

μόλις πείρα το holux gpslim236 και προσπαθώ με το destinator να το συνδέσω αλλά μου βγάζει μόνο τις com ports 7 και 9 οι οποίες κατά τη σύνδεση με το gps στα bluetooth setting (serial port) δεν μπορούν να γίνουν. καμιά βοήθεια; έχω το qtek 9000 και το destinator pn
Link to comment
Share on other sites

:) :)

για πειτε ρε παιδια εχω το fortuna clip on, και γενικα ειμαι ευχαριστημενος πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, αξιζει να παρω το καινουριο, ειναι καποιος που ειχε το clip on και μετα αγορασε το νεο να μας πει αν εχει διαφορα?

υ.γ αυτο το sirf 3 τι ειναι το νεο fortuna το εχει ?

και τελικα χρειαζεται ?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές που το έχω δοκιμάσει, κρατάει 8-9 ώρες.

Όταν όμως είμαι στο αυτοκίνητο το έχω συνέχεια συνδεμένο με το φορτιστή του...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές που το έχω δοκιμάσει, κρατάει 8-9 ώρες.

Όταν όμως είμαι στο αυτοκίνητο το έχω συνέχεια συνδεμένο με το φορτιστή του...

 

Και το ppc?

 

Eγώ έχω το ppc γιατί έχει χειρότερη αυτονομία. Πόσα πια να συνδέσω...;:lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το ppc άστα! Γι αυτό πολλές φορές σβήνω την οθόνη και ακούω μόνο τις οδηγίες. Αν όμως χρειαστεί το φορτίζω απο τον φορτιστή του φορτούνα.

Μπορείς να κάνεις 2 πράγματα:

1)Να κάνεις κάποια πατέντα και να κόψεις το άλλο βύσμα, συνδέοντάς το στο usb καλώδιο του ppc ή

2)Ν αγοράσεις άλλον έναν φορτιστή π.χ. http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_91_138&products_id=2275 αφού έτσι κι αλλιώς το C4 έχει δύο υποδοχές...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

2)Ν αγοράσεις άλλον έναν φορτιστή π.χ. http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_91_138&products_id=2275 αφού έτσι κι αλλιώς το C4 έχει δύο υποδοχές...

 

μπρρρρ μόνο που φαντάζομαι όλα αυτά τα καλώδια...:ninja:

 

μάλλον θα συνεχίσω να βασίζομαι στην αυτονομία του fortuna.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το ppc άστα! Γι αυτό πολλές φορές σβήνω την οθόνη και ακούω μόνο τις οδηγίες. Αν όμως χρειαστεί το φορτίζω απο τον φορτιστή του φορτούνα.

Μπορείς να κάνεις 2 πράγματα:

1)Να κάνεις κάποια πατέντα και να κόψεις το άλλο βύσμα, συνδέοντάς το στο usb καλώδιο του ppc ή

2)Ν αγοράσεις άλλον έναν φορτιστή π.χ. http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_91_138&products_id=2275 αφού έτσι κι αλλιώς το C4 έχει δύο υποδοχές...

:) :)

το πρωτο που λες το εχεις δοκιμασει ?

αυτο το σκεφθηκα και γω πριν κανα χρονο που πηρα το σ100 και οταν εκοψα το καλωδιο usb se mini usb ειδα πως εχει μεσα 4 καλωδια, το αντιστοιχο του φορτουνα φοβηθηκα να το κοψω γιατι σκεφθηκα πως εφ οσον ειναι μονο για φορτηση θα εχει μονο δυο καλωδια και δεν ηξερα πια δυο απο το usb επρεπε να συνδεσω γι αυτο και τα παρατησα , αν ομως το εχεις δοκιμασει πες μας τι χρωματα συνδεσες.

υ.γ. γνωριζω πως το κοκκινο ειναι το ρευμα, με πιο αλλο καλωδιο ομως πρεπει να συνδεθει γιατι με οποιο αλλο και αν συνδεσεις το κοκκινο βγαζει 5 βολτ πιο ομως ειναι το σωστο που θα συνθεθει στο μινι usb ωστε να μην γινει ζημια στο σ100?

υ.γ.2) ισως γνωριζει ο μπαμπης αυτος ασχολειται με τετοια αν ξερει ας απαντησει (στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ) .

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το tom-tom 5 σε ένα IPAQ 2410 σε συνδυασμό με ένα Bluetooth GPS Fortuna slim, ενώ το πρόγραμμα τρέχει κανονικά δεν μπορώ να ρυθμίσω το GPS με το IPAQ.Ενώ το βλέπει στην αρχή μετά το κλεινή μόνο του.

Παρεμπίπτοντος το GPS μου δουλεύει κανονικά με το κινητό μου με ένα QTEK 8310 με tom-tom άψογα.

Εάν μπορείτε να βοηθήσετε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες...αν στον φορτιστή του Fortuna slim συνδέσω το καλώδιο συγχρονισμού του Qtek 9100 θα φορτίζει...ή θα παρουν όλα φωτιά...:lol:
D.G.
Link to comment
Share on other sites

H ερώτησή μου δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα, αλλά μάλλον εδώ θα βρω την απάντηση.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους χρήστες του Fortuna Slim για τη φορτιση του PPC με το φορτιστή αυτοκινήτου του fortuna.

Eγώ όταν φορτίζω το ppc κλειστό φορτίζει κανονικά, αλλά όταν η συσκευή είναι ανοιχτή η φορτιση διακόπτεται και ξαναρχίζει συνεχώς, σαν να μην κάνει καλή επαφή ο φορτιστής. Τι μπορεί να συμβαίνει;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα EMTAC S3 BT GPS και ενα Qtek S100 με Destinator PN.

 

Ολα καλα μεχρι χθες που "δοκιμασα" το προγραμματακι CEmonitor 1.1. το οποιο αναφερει οτι μπορεις να αλλαξεις μεταξυ NMEA και SIRF mode. Εκανα μια δοκιμη σε SIRF mode, και απο τοτε το GPS εχει κολησει σε SIRF mode και γενικα κατεβαζει σκουπιδια αντι για πληροφοριες. Δοκιμασα να το επαναφερω σε ΝΜΕΑ αλλα δεν το κανει.

 

 

Aκυρο - βρηκα τροπο και εκανα hardware reset οποτε τωρα ολα ok...... ;)

Qtek : S100 - S110

Glofish : X500 - X800

Motorola : Flare - V60 - V550 - Defy - Atrix

Ericsson : GH197 - 388 - A1018 - T18s - T28

HTC Diamond, OMNIA II, IPhone 4, NOKIA X9, Blackberry 9700, SONY Xperia S

Link to comment
Share on other sites

gfdimopo]Παιδες...αν στον φορτιστή του Fortuna slim συνδέσω το καλώδιο συγχρονισμού του Qtek 9100 θα φορτίζει...ή θα παρουν όλα φωτιά...

:) :) :)

δεν εχω πιασει το 9100 καθολου στα χερια μου αλλα λογικα γινεται.

αν το 9100 φορτιζει απο το usb του υπολογιστη δηλαδη 5 volt τοτε διαβασε το μετασχηματιστη του Fortuna slim και αν βγαζει κι εκεινος 5 volt εισαι οκ.

ενημερωτικα εγω εχω το S100 KAI TO FORTUNA CLIP ON TA οποια φορτιζω και τα δυο κανονικα με το φορτιστη του FORTUNA.

υ.γ. ειδα πως το Fortuna slim δουλευει με ταση 5VDC + 10%

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Paidia skeftome na to paro to xerei kaneis:

BT339 : Arkon Bluetooth GPS Receiver with SiRFstarIII™ Chipset

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...