Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά μέσα από το forum κατάφερα και βρήκα τα BT tools και συνδέθηκε το 2020 με το emtac, ενεργοποιόντας την com7. Το πρόβλημα που παρατηρώ τώρα είναι πως το ΒΤ ενεργοποιείται μόνο του μετά από κάθε κλήση του τηλεφώνου. Ακόμα μετά την εγκατάσταση των BT tools παρουσιάστηκαν στην επιφάνεια εργασίας ένα ρολογάκι και δύο αριθμημένα πλήκτρα (1 και 2). Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος φίλος τι συμβαίνει:

Το εχω αναφερει και πιο πανω .. θα το πω αλλη μια φορα.....

Τα BT Tools δινουν την δυνατοτητα του να μην ειναι ενεργοποιημενο παντα το Bluetooth.

Αν κανεις κλικ επανω στο σημα του bluetooth στην επιφανεια εργασιας που ανεφερες μπορεις να το ενεργοποιησεις μονο σου.

Αν κανεις κλικ επανω στο ρολογακι μολις αυτο γινει γκρι αυτο σημαινει οτι το bluetooth θα μενει παντα στην καταταση που θα του πεις εσι.. αλλιως αν ειναι ασπρο το ρολογακι τοτε θα ανοιγει μολις ειναι απαραιτητο.. π.χ. χρηση bluetooth headset η GPS RECEIVER.

Oi δυο μπαταριουλες τωρα κανουν το εξης..:

Κανε κλικ επανω στην μπαταρια Νο 1

πηγαινε στις ρυθμισεις και βαλε setαρε το backlight και το power οπως θες...

(εγω π.χ. το εχω βαλει να κλεινι το backlight στα 30sec και να κανει power off στο 1min - ρυθμισεις για γενικη χρηση)

Τωρα βγες απο τις ρυθμισεις και πηγαινε στην επιφανεια εργασιας (today).

κανε κλικ στην μπαταρια Νο 2

πηγαινε στις ρυθμισεις και βαλε setαρε το backlight και το power οπως θες...

(εγω π.χ. το εχω βαλει να μην κλεινη το backlight και να μην κανει power off - ρυθμισεις για GPS)

βγες τωρα απο τις ρυθμισεις και πηγαινε στο today (επιφανεια εργασιας)

 

Οταν κανεις τωρα κλικ στην μπαταρια Νο 1 θα εχεις τις πρωτες ρυθμισεις ενεργες για backlight και power off

οταν κανεις τωρα κλικ στην μπαταρια Νο 2 θα εχεις τις δευτερες ρυθμισεις ενεργες για backlight και power off

-----------------------------------------------

Current Multimedia BOX.: HTC ARTEMIS - P3300 :tease:

-----------------------------------------------

(mou kopsane ta polla polla.... ;-(( )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia, pio theoreite kalitero programma gia gps, oxi omos gia astiki ploigisi, alla gia dinatotita na apothikeuei opoiadipote diadromi kano(mia seira apo track points) na einai tautoxrona kai ypologistis taksidiou(megisti taxitita, sinolikos xronos diadromis ktl)?
Link to comment
Share on other sites

paidia, pio theoreite kalitero programma gia gps, oxi omos gia astiki ploigisi, alla gia dinatotita na apothikeuei opoiadipote diadromi kano(mia seira apo track points) na einai tautoxrona kai ypologistis taksidiou(megisti taxitita, sinolikos xronos diadromis ktl)?

Το πιο γνωστό ειναι το oziexplorer που έχει και πρόγραμμα σε pc ώστε να μπορείς να χαράζεις routes,tracks στο σπίτι και μετά να τα ανεβάζεις.Μπορείς να βρεις και πολλά αρχείο στο internet σε μορφή plt που ειναι και η πιο διαδεδομένη. Υπάρχει το pathaway αντίστοιχο με το προηγούμενο και κατα βαση μονο για ppc.Αλλο ένα ειναι το fugawi και βεβαια και άλλα λιγότερο διαδεμένα

Link to comment
Share on other sites

re paidia ithela na rwtiso kati!otan pame na apothikeysoume ena seimio pou theloume exoume tin epilogi na to orisoume me mia eikona!logo omos oti to destinator deinei liges eikones,yparxei kati na mporoume na valoume kai dikes mas eikonoules gia ta seimia pou theloume na apothikeysoume?
Link to comment
Share on other sites

Το πιο γνωστό ειναι το oziexplorer που έχει και πρόγραμμα σε pc ώστε να μπορείς να χαράζεις routes,tracks στο σπίτι και μετά να τα ανεβάζεις.Μπορείς να βρεις και πολλά αρχείο στο internet σε μορφή plt που ειναι και η πιο διαδεδομένη. Υπάρχει το pathaway αντίστοιχο με το προηγούμενο και κατα βαση μονο για ppc.Αλλο ένα ειναι το fugawi και βεβαια και άλλα λιγότερο διαδεμένα

 

 

 

euxaristo para poli

Link to comment
Share on other sites

molis parigeila to neo BT gps mouse tis XAIOX me to neo chip nemerix pou sas elega me kaliteri lipsi kai os 16 kanalia paralila...

mpataria nokia, fortistis spitiou/aftokinitou nokia, 20 ores leitourgias, lipsi akomi kai mesa apo ktiria, taxitites grigoroteres apo opoiodipote chip/protokolo mexri stigmis... gia na doume an tha aksizei ta 130euro pou mou pige...

tha me perimenei spiti molis giriso afstria telos fevrouariou... opote kai tha sas po entiposeis me to mda comact...

Link to comment
Share on other sites

molis parigeila to neo BT gps mouse tis XAIOX me to neo chip nemerix pou sas elega me kaliteri lipsi kai os 16 kanalia paralila...

mpataria nokia, fortistis spitiou/aftokinitou nokia, 20 ores leitourgias, lipsi akomi kai mesa apo ktiria, taxitites grigoroteres apo opoiodipote chip/protokolo mexri stigmis... gia na doume an tha aksizei ta 130euro pou mou pige...

tha me perimenei spiti molis giriso afstria telos fevrouariou... opote kai tha sas po entiposeis me to mda comact...

 

perimenoume me anipomonisia gia auto ton agnosto x

Link to comment
Share on other sites

re paidia ithela na rwtiso kati!otan pame na apothikeysoume ena seimio pou theloume exoume tin epilogi na to orisoume me mia eikona!logo omos oti to destinator deinei liges eikones,yparxei kati na mporoume na valoume kai dikes mas eikonoules gia ta seimia pou theloume na apothikeysoume?

 

Δεν εχω το Destinator,απλα σαν ιδεα για τεστ σου λεω τι κανω στο δικο μου προγραμμα. Φτιαχνω στο φακελο GPS ενα folder με το ονομα pictures και βαζω μεσα οτι φωτο θελω,ονοματιζωντας τις με το ονομα του σημειου. Μετα οταν παταω το σημειο,μου βγαζει την φωτο.

 

Ελπιζω και στο Destinator να ειναι το ιδιο και να σε βοηθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Eritiksi.....

 

Exo to min gps bluetooth receiver tis pretec

Mpas kai kserete pio einai to site tis kai an iparxei firmware upgrate gia to sigkekrimeno??

 

p.s.

to http://www.pretec.com den exei to mini gps...

-----------------------------------------------

Current Multimedia BOX.: HTC ARTEMIS - P3300 :tease:

-----------------------------------------------

(mou kopsane ta polla polla.... ;-(( )

Link to comment
Share on other sites

molis parigeila to neo BT gps mouse tis XAIOX me to neo chip nemerix pou sas elega me kaliteri lipsi kai os 16 kanalia paralila.. 20 ores leitourgias, lipsi akomi kai mesa apo ktiria, taxitites grigoroteres apo opoiodipote chip/protokolo mexri stigmis...

 

δηλαδη ολα αυτα που αναφερεις δεν τα εχεις δοκιμασει στην πραξη?απο που τα συμπεραινεις?για δωσε τα φωτα της νεας τεχνολογιας..οταν λεμε BT gps MOUSE τι σημαινει το mouse?

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ολα αυτα που αναφερεις δεν τα εχεις δοκιμασει στην πραξη?απο που τα συμπεραινεις?για δωσε τα φωτα της νεας τεχνολογιας..οταν λεμε BT gps MOUSE τι σημαινει το mouse?

 

ta xaraktiristika tou sta germanika distixos tha ta vreite EDO.

signomi... BT GPRS mouse ta lene sti germania giati moiazoun oi siskeves me mouse...

 

ta xaraktiristika tou tha ta vreite sto site... kai den einai i moni etairia pou xrisimopoiei to neo afto chip...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αναφερει και πιο πανω .. θα το πω αλλη μια φορα.....

Τα BT Tools δινουν την δυνατοτητα του να μην ειναι ενεργοποιημενο παντα το Bluetooth.

Αν κανεις κλικ επανω στο σημα του bluetooth στην επιφανεια εργασιας που ανεφερες μπορεις να το ενεργοποιησεις μονο σου.

Αν κανεις κλικ επανω στο ρολογακι μολις αυτο γινει γκρι αυτο σημαινει οτι το bluetooth θα μενει παντα στην καταταση που θα του πεις εσι.. αλλιως αν ειναι ασπρο το ρολογακι τοτε θα ανοιγει μολις ειναι απαραιτητο.. π.χ. χρηση bluetooth headset η GPS RECEIVER.

Oi δυο μπαταριουλες τωρα κανουν το εξης..:

Κανε κλικ επανω στην μπαταρια Νο 1

πηγαινε στις ρυθμισεις και βαλε setαρε το backlight και το power οπως θες...

(εγω π.χ. το εχω βαλει να κλεινι το backlight στα 30sec και να κανει power off στο 1min - ρυθμισεις για γενικη χρηση)

Τωρα βγες απο τις ρυθμισεις και πηγαινε στην επιφανεια εργασιας (today).

κανε κλικ στην μπαταρια Νο 2

πηγαινε στις ρυθμισεις και βαλε setαρε το backlight και το power οπως θες...

(εγω π.χ. το εχω βαλει να μην κλεινη το backlight και να μην κανει power off - ρυθμισεις για GPS)

βγες τωρα απο τις ρυθμισεις και πηγαινε στο today (επιφανεια εργασιας)

 

Οταν κανεις τωρα κλικ στην μπαταρια Νο 1 θα εχεις τις πρωτες ρυθμισεις ενεργες για backlight και power off

οταν κανεις τωρα κλικ στην μπαταρια Νο 2 θα εχεις τις δευτερες ρυθμισεις ενεργες για backlight και power off

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τη βοήθεια και τις επεξηγήσεις σου. Χρήσιμα τα εικονίδια με τις μπαταριούλες. Όσο για το πρόβλημα, αυτό παραμένει, άσχετα αν το χρώμα του εικονίδιου (ρολογάκι) είναι γκρι ή άσπρο:με αναπάντητη, εισερχόμενη ή εξερχόμενη κλήση ενεργοποιείται αυτόματα το bluetooth και απενεργοποιείται manually.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κυριοι ειμαι κατοχος ενος s100 qtek και μόλις αγόρασα το Fortuna clipon. μηπως εχει καποιος οδηγιες χρησης του Fortuna στα ελληνικα, γιατι ειμαι ασχετος απο αγγλικα?
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τη βοήθεια και τις επεξηγήσεις σου. Χρήσιμα τα εικονίδια με τις μπαταριούλες. Όσο για το πρόβλημα, αυτό παραμένει, άσχετα αν το χρώμα του εικονίδιου (ρολογάκι) είναι γκρι ή άσπρο:με αναπάντητη, εισερχόμενη ή εξερχόμενη κλήση ενεργοποιείται αυτόματα το bluetooth και απενεργοποιείται manually.

apenergopoieitai aftomata meta apo 1 lepto....

 

an to parakolouthisis meta to peras tis klisis tha deis oti arxizei na ginetai gkri siga siga

san roloi...... ana 5-10 deftera...kanontas gkri to antoistixo pososto tou rologiou....

an den ginetai afto pes to mou.... isos na einai kapia rithmisi...

-----------------------------------------------

Current Multimedia BOX.: HTC ARTEMIS - P3300 :tease:

-----------------------------------------------

(mou kopsane ta polla polla.... ;-(( )

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κυριοι ειμαι κατοχος ενος s100 qtek και μόλις αγόρασα το Fortuna clipon. μηπως εχει καποιος οδηγιες χρησης του Fortuna στα ελληνικα, γιατι ειμαι ασχετος απο αγγλικα?

Στην ουσία δεν χρειάζεσαι οδηγίες γιατι και αυτά που γράφει ειναι περισσότερο τεχνικά χαρακτηριστικά. Ανοιγεις τον διακόπτει και λειτουργεί.

Εχει τρεις λυχνίες η μια για το bluetooth. Αναβει όταν το δει το pda μεσω της δικής του bluetooth. Κατά την εγκατάσταση-ανοίγεις τον ΒΤ manager και βάζεις να ψάξει για συσκευή- όταν το δει ο κωδικός που θα ζητήσει ειναι ο 0000 και μετά ορίζεις σαν λειτουργία της συσκευής spp slave, είναι πολύ απλό θα πάει βήμα βήμα.

Η άλλη στην μέση ειναι οταν πιάσει πάνω απο 3 δορυφόρους και η τελευταια σου δείχνει την μπαταρια (κοκκινη χαμηλή ή φόρτιση, πράσινη οκ)

Στο εσωτερικό του ON-OFF εχει το ST-XT mode που αν διαβάσεις μερικά ποστ πιο πάνω περιγράφω πως το αλλάζεις.

Από εκει και πέρα ανάλογα με το πρόγραμμα στο pda

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια εδω : http://www.brodit.com

 

Για μαγαζακι απο Γερμανία http://www.hifihit.com

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Μηπως γνωριζετε καποιο μαγαζι να κανει εγκατασταση την βαση.

Link to comment
Share on other sites

Eritiksi.....

 

Exo to min gps bluetooth receiver tis pretec

Mpas kai kserete pio einai to site tis kai an iparxei firmware upgrate gia to sigkekrimeno??

 

p.s.

to http://www.pretec.com den exei to mini gps...

bre kaneis???

-----------------------------------------------

Current Multimedia BOX.: HTC ARTEMIS - P3300 :tease:

-----------------------------------------------

(mou kopsane ta polla polla.... ;-(( )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Μηπως γνωριζετε καποιο μαγαζι να κανει εγκατασταση την βαση.

 

ρωτησε τον Geovass να σου πει που εστησε την δικη του βαση.

Νοτια προαστια ομως...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

apenergopoieitai aftomata meta apo 1 lepto....

 

an to parakolouthisis meta to peras tis klisis tha deis oti arxizei na ginetai gkri siga siga

san roloi...... ana 5-10 deftera...kanontas gkri to antoistixo pososto tou rologiou....

an den ginetai afto pes to mou.... isos na einai kapia rithmisi...

Σε ευχαριστω πάρα πολύ. Έχεις δίκιο. Όντως το ΒΤ σταματάει μόλις το ρολογάκι γίνει γκρι. Εγώ απλά δεν περίμενα να γίνει γκρι γιατί δεν ήξερα οτι αλλάζει χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δεν χρειάζεσαι οδηγίες γιατι και αυτά που γράφει ειναι περισσότερο τεχνικά χαρακτηριστικά. Ανοιγεις τον διακόπτει και λειτουργεί.

Εχει τρεις λυχνίες η μια για το bluetooth. Αναβει όταν το δει το pda μεσω της δικής του bluetooth. Κατά την εγκατάσταση-ανοίγεις τον ΒΤ manager και βάζεις να ψάξει για συσκευή- όταν το δει ο κωδικός που θα ζητήσει ειναι ο 0000 και μετά ορίζεις σαν λειτουργία της συσκευής spp slave, είναι πολύ απλό θα πάει βήμα βήμα.

Η άλλη στην μέση ειναι οταν πιάσει πάνω απο 3 δορυφόρους και η τελευταια σου δείχνει την μπαταρια (κοκκινη χαμηλή ή φόρτιση, πράσινη οκ)

Στο εσωτερικό του ON-OFF εχει το ST-XT mode που αν διαβάσεις μερικά ποστ πιο πάνω περιγράφω πως το αλλάζεις.

Από εκει και πέρα ανάλογα με το πρόγραμμα στο pda

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :) :) :) :)

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

doctor-gio

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

:D :D :D :D :D :D

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργώντας το Destinatior 3 σε Qtek 2020 με GPS BT Emtac, παρατηρώ οτι κινούμενος με ταχύτητα γύρω στα 30km/h παρουσιάζει μια απόκλιση από την πραγματική θέση του οχήματος γύρω στα -7 έως -10 μέτρα (ως προς τον άξονα κίνησης). Όταν κινούμαι σε διαδρομή με απανωτές αλλαγές κατεύθυνσης, τυχαίνει η ακουστική ειδοποίηση να δείχνει αλλαγή κατεύθυνσης σε δρόμο που είναι ακριβώς μπροστά μου ή μόλις έχω περάσει. Φυσικά αναφέρομαι σε κατάσταση που από αλλαγή σε αλλαγη η απόσταση εί μικρότερη από 50 μέτρα, οπότε δεν υπάρχει άλλη προειδοποίηση.

1) Η απόκλιση εξαρτάται από το GPS, το PPC, τον τρόπο σύνδεσης μεταξύ τους ή από το δορυφορικό σήμα;

2) Το μέγεθος της απόκλισης είναι ανάλογη με την ταχύτητα του αυτοκινήτου;

3) Υπάρχει τρόπος να δοθεί μια προπορεία στο σημείο θέσης του οχήματος για να μειωθεί η απόκλιση ώστε η ακουστική ειδοποίηση να έρχεται νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

1)Συνηθως εχει να κανει με το GPS και τι σημα απο τον δορυφορο εκεινη τη στιγμη.

2)Δεν εχω destinator αλλα Teletype, ομως αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι με μεγαλυτερη ταχυτητα,το σημα μου καλυτερευει ;)

3)Επισης για το destinator δεν ξερω και σου μιλαω απο την δικη μου πηρα,ομως δεν μπορεις να αλλαξεις το ποσα m πριν σε προειδοποιει? Αν ναι,τοτε δωστου περισσοτερα και ετσι δεν θα εχεις προβλημα

 

Ελπιζω να σε βοηθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...