Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι σίγουρος ότι μέτρησε σωστά τα χρόνια θα πρέπει να ειδοποιήσει για να μπει ο γάτος στο βιβλίο των ρεκόρ του Γκίνες.:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσφατα απεκτησα και τεταρτο σκυλακι,μια βραδια πριν 2,5 μηνες εκανα μια βολτουλα με το αυτοκινητο,καποια στιγμη λοιπον κατεβηκα απο το αμαξι για να κανω ενα τσιγαρο και να χαλαρωσω λιγο κοιτωντας τον ουρανο,καποια στιγμη πηρε το ματι μου ενα μαυρο πραγματακι και περπατουσε στο δρομο,παραξενευτηκα γιατι δεν καταλαβα αμεσως τι ηταν,το πλησιασα λοιπον και ηταν ενα πανεμορφο μικρο σκυλακι που αντε να ηταν 3 βδομαδων.το επιασα λοιπον στα χερια μου και πραγματικα δεν ηθελα να το αφησω κι ετσι το πηρα μαζι μου,στη φωτογραφια θα το δειτε,τωρα εχει μεγαλωσει αρκετα στο μεγεθος αλλα εναι σκετη γλυκα,ολο με πειραζει και παιζουμε μαζι.

δεν μπορουσα να το αφησω εκει που το βρηκα γιατι σιγουρα θα το πατουσε καποιο αμαξι και ηταν κριμα να συμβει κατι τετοιο.

http://img83.imageshack.us/img83/6468/dsc00037mu5.th.jpg

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

στο σπίτι μας αυτή τη στιγμή έχουμε δυο καναρίνια και έναν γκρίζο ομιλιτικό παπαγάλο, φώτο του εδώ

τρέλα δεν είναι?παλαιότερα είχαμε και ένα λυκόσκυλο τον Ρεξ τον οποίον μας τον κλέψανε,και αργότερα την Ηρα η οποία γέννησε τέσσερα σκυλάκια ,απο τα οποία τα τρια πέθαναν μέσα στη πρώτη βδομάδα:( ,το τέταρτο όμως ένα άσπρο (σαν ποντίκι ήταν) επιβίωσε γιατί έτρωγε περισσότερο φαί απο τη μάνα του:D .Δυστυχώς η χαρά μου δε κράτησε πολύ γιατί μετά απο λίγο καιρό τα δώσαμε σε κάποιον,τον οποιό δε γνωρίζω γιατί εγώ ήμουν μικρός γιατί γαύγιζε και ενοχλούσε τους γείτονες :mad: και επειδή δεν τον φρόντιζα(καθώς ήμουν μικρός:lol: )και οι γονείς μου δεν είχαν και τρελή όρεξη για ζωντανά:( .Τώρα λέω στους γονείς μου να πάρω ένα σκυλάκι αλλά δεν θέλουν με τίποτα γιατί ημ αμά μου λέει ότι δε θα το φροντίζω,ότι δε μπορεί άλλα ζωντανά ,ότι εγώ δε θα προλαβαίνω,ότι θα γαυγίζει και θα ενοχλεί τους γείτονες(έχουμε ακάλυπτο ,αλλά μενουμε μόνοι στη πολυκατοικία:) )Πως μπορώ να τη πείσω?Βοηθήστε με!Τώρα που το σκέφτομαι κάποτε είχαμε και χρυσόψαρα πολλά χρόνια μέσα σε μια μεγάλη γυάλα,αλλά ήμουν μωρο και δε τα θιυμάμαι καλά:) !

Link to comment
Share on other sites

Ο παπαγαλος είναι πολύ όμορφος. Γιατί ψόφησαν τα σκυλάκια; Και εγώ λέω στους γονείς μου να μου πάρουν ένα σκυλάκι και δεν μου παίρνουν οι στριμμένοι :mad: :(
Link to comment
Share on other sites

Ο παπαγαλος είναι πολύ όμορφος. Γιατί ψόφησαν τα σκυλάκια; Και εγώ λέω στους γονείς μου να μου πάρουν ένα σκυλάκι και δεν μου παίρνουν οι στριμμένοι :mad: :(

Δε ξέρω,ε νεογέννητα ήταν,χειμώνας με 0 βαθμούς ήταν,ίσως έπρεπε να κάνουμε κάτι που δε κάναμε,ίσως ήταν αδύναμα καθότι και πολλά(αλήθεια πόσα γεννάνε κατα μέσο όρο τη φορά?)πάντως απο ότι θυμάμαι το μικρό (το άσπρο και σαν ποντίκi:) )ι είχε πολύ πλάκα,βάζαμε φαί στη μάνα του και της το έτρωγε όλο και μετά αναγκαζόμασταν να το ξανα γεμίζουμε το μπώλ:)

Ααχχ ωραίες εποχές,δυστυχώς η χαρά μου στέρεψε γιατί μετα απο λίγες μέρες τα δώσαμε:mad: και εγώ τότε νευρίασα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω,ε νεογέννητα ήταν,χειμώνας με 0 βαθμούς ήταν,ίσως έπρεπε να κάνουμε κάτι που δε κάναμε,ίσως ήταν αδύναμα καθότι και πολλά(αλήθεια πόσα γεννάνε κατα μέσο όρο τη φορά?)πάντως απο ότι θυμάμαι το μικρό (το άσπρο και σαν ποντίκ:) )

Τώρα πόσα γένουν δεν ξέρω. ότι είχα συμπαθήσει ένα σκυλάκι που είχε η γιαγιά μου το έδωσε. Πάντως μια φόρα είχε γεννήσει 3 σκυλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

valeria ,twra ti zwaki exeis?

Ακόμη το έχω το κουνελάκι,θα κλείσει τον 4ο χρόνο σε 2 μήνες!:) Ήμουν λίγο απαισιόδοξη και κατάλαβες ότι τον έχω χάσει ε;:p Ευτυχώς όχι... :scared: Αλλά το άγχος παραμένει διαρκώς.Πήρες το δικό σου χνουδωτό μπαλάκι;:)
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη το έχω το κουνελάκι,θα κλείσει τον 4ο χρόνο σε 2 μήνες!:) Ήμουν λίγο απαισιόδοξη και κατάλαβες ότι τον έχω χάσει ε;:p Ευτυχώς όχι... :scared: Αλλά το άγχος παραμένει διαρκώς.Πήρες το δικό σου χνουδωτό μπαλάκι;:)

Για ποιο άγχος μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Για ποιο άγχος μιλάς;
To άγχος ότι θα το χάσω κάποια στιγμή χωρίς να καταλάβω από τι;Είναι πολύ ευαίσθητα ζωάκια και θέλουν πολύ προσοχή,αλλά καμιά φορά ακόμη και η φροντίδα δεν είναι αρκετή.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

ax vre valeria mperdeutika sorry.sou euxomai na zeisei polla xronia akoma. Einai female i male?

Egw otan paw a8ina 8a parw eimai akoma diakopes. Pantws min agxonesai xaneis polla etsi,to lew dioti eimai sugouri oti to frontizeis kai to agapas to kouneki.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

ax vre valeria mperdeutika sorry.sou euxomai na zeisei polla xronia akoma. Einai female i male?

Egw otan paw a8ina 8a parw eimai akoma diakopes. Pantws min agxonesai xaneis polla etsi,to lew dioti eimai sugouri oti to frontizeis kai to agapas to kouneki.

Αρσενικό είναι κούκλα μου!Θα σου συνιστούσα κι εσένα αρσενικό,γιατί τα θηλυκά σε πάρα πολλές περιπτώσεις παρουσιάζουν πρόβλημα καρκίνου στη μήτρα,ειδικά αν δεν γονιμοποιούν.Έχεις δίκιο προσπαθώ όσο μπορώ να μην αγχώνομαι,αλλά μερικές φορές κάτι με πιάνει :O

Αν θες τσέκαρε τη ράτσα του δικού μου:λέγεται Lionhead,είναι πανέμορφα κουνέλια,φαντάσου ότι αυτή η ράτσα είναι για το είδος των κουνελιών,ό,τι είναι για το είδος των γάτων οι γάτες Περσίας και Αγκυρας!

Στο λέω σαν εναλλακτική αν αλλάξεις γνώμη για το κουνελάκι με τα κατεβασμένα αυτιά.

Πες μας όταν πάρεις,ό,τι και να πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

akoma den exw apofasisei ti ratsa kounelaki 8a iw8etisw,8a psaksw sto google tou kinitou mou pws einai ta lionhead.diavasa se ena site oti kai ta arsenika prepei na kanoun stirwsi dioti logo ton ormonwn ginonte uperkinitika,ali8evei?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς για ποιον λόγο οι μητέρες γάτες ,όταν αποχωριστούν τα γατάκια τους για δύο-τρεις μέρες ,αρχίζουν να τα εχθρεύονται και να τα απειλούν :blink: ;
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

akoma den exw apofasisei ti ratsa kounelaki 8a iw8etisw,8a psaksw sto google tou kinitou mou pws einai ta lionhead.diavasa se ena site oti kai ta arsenika prepei na kanoun stirwsi dioti logo ton ormonwn ginonte uperkinitika,ali8evei?

Ισχύει για ένα ποσοστό,αλλά δεν είναι απόλυτο.Αν το στειρώσεις πάντως θα είναι πάρα πολύ ήρεμο,τόσο που μάλλον δεν θα σ'αρέσει...Είναι ωραίο να είναι παιχνιδιάρικα!:)
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς για ποιον λόγο οι μητέρες γάτες ,όταν αποχωριστούν τα γατάκια τους για δύο-τρεις μέρες ,αρχίζουν να τα εχθρεύονται και να τα απειλούν :blink: ;

Προφανώς γιατί χάθηκε η μυρωδιά της από πάνω τους. Γιατί χώρισαν;

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

valeria mou ta lionhead megalwnoun ta swmatakia tou?

Τα lionhead είναι μεσαίας κατηγορίας σε μέγεθος.Δεν είναι ούτε νανάκια,αλλά ούτε και τεράστια.Προσπωπικά θεωρώ το μέγεθός τους ιδανικό!Δεν θα το χάνεις κιόλας αν το βγάλεις βόλτα στο δωμάτιο!:p
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς γιατί χάθηκε η μυρωδιά της από πάνω τους. Γιατί χώρισαν;

Είχε πάει μια βόλτα στη γειτονιά η γάτα και άργησε να επιστρέψει σπίτι...

Να υποθέσω πως η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη ;

Link to comment
Share on other sites

Θα τα συνηθίσει πάλι. Αλλά θα συνεχίσει να τα χτυπάει. Από την στιγμή που φεύγει για μέρες από το σπίτι. Συνήθως οι θηλυκές δεν λείπουν ποτέ περισσότερο από 2-3 ώρες. Ειδικά όταν έχουν γατάκια.
Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχεται κοντά τους,η γάτα γίνεται επιθετική ακόμα και με μένα,ενώ πασχίζει να φύγει μακριά τους.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα κατεβασα το μαστινο ναπολιτανο μου, το οποιο ειχε μεσα στην μυτη του ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ!!! :blink::cold::scared:Βασικα ειχε μεσα στο ρουθουνι, προνυμφες. Παιδια ειναι απιστευτο το ΤΙ ΕΙΧΕ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ! Επρεπε να ειχα και το κιν, να βγαλω μια φωτο. Εφαγαν κομματι απο το ρουθουνι της σκυλας μου! Ελεος!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπήκα στο google και είδα τα κουνελάκια.Τι υπέροχα που είναι!!!!!!!Δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω κι εγώ γιατί στο σπίτι μου έχω 2 σκυλάκια και 2 γατούλες.Άρα αυτή η υπέροχη μπαλίτσα μάλλον δεν θα μπορέσει να συνυπάρξει με τα υπόλοιπα "παιδιά" μου.:cry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

nwris to apogeuma pira ena lionhead! Einai leuko me gri ouritsa kai leptomeries gurw apo to kefalaki tou gri anoixto.einai gluka ! 2 misi minwn ,tin onomasa anny

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...