Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τέλειες πληροφορίες μου δίνεις φίλε kcb!ευχαριστώ :happy: όντως το πουλί σκούζει έντονα και διαπεραστικα!τώρα που μου καθόρισες τι είδος πουλιού είναι βρίσκω και πληροφορίες σε ξενόγλωσσα site. του έχω βάλει ένα stick με διάφορα κολλημένα πάνω και το τσιμπά συχνά .επίσης του έβαλα και κάτι σαν κιμωλία ειδικο για την μύτη του αλλα δεν το ακουμπά καθόλου.του έβαλα και πράσινο μηλαράκι φρεσκότατο αλλά το σνόμπαρε και αυτό,ούτε μια μυτιά δεν του έριξε.:)

 

jane ο χρόνος θα δείξει ;)

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τέλειες πληροφορίες μου δίνεις φίλε kcb!ευχαριστώ :happy: όντως το πουλί σκούζει έντονα και διαπεραστικα!τώρα που μου καθόρισες τι είδος πουλιού είναι βρίσκω και πληροφορίες σε ξενόγλωσσα site. του έχω βάλει ένα stick με διάφορα κολλημένα πάνω και το τσιμπά συχνά .επίσης του έβαλα και κάτι σαν κιμωλία ειδικο για την μύτη του αλλα δεν το ακουμπά καθόλου.του έβαλα και πράσινο μηλαράκι φρεσκότατο αλλά το σνόμπαρε και αυτό,ούτε μια μυτιά δεν του έριξε.:)

 

jane ο χρόνος θα δείξει ;)

 

Έπεσες στην περίπτωση γιατί είχα ακριβώς το ίδιο πριν χρόνια και είχα μάθει αρκετά.

Ψάξε σε διάφορα pet shop και θα βρίσκεις διάφορα πράγματα να του δίνεις. Η ποικιλία είναι πάντα καλό πράγμα. Θα βρεις τροφές κλπ που δεν θα τις ακουμπάει, άλλες που θα συνηθίσει και σιγά σιγά θα τις προτιμάει και άλλες που θα τρελλαίνεται από την αρχή. Είναι κι αυτό στη διαδικασία του να το γνωρίσεις.

Οι αρχικές τουλάχιστον προτιμήσεις του θα είναι λογικά οι τροφές που είχε εκεί που τον αγόρασες οπότε παίρνεις πρώτα τροφή από εκεί και σιγά σιγά του πασάρεις και διάφορα άλλα. Το δικό μου είχα ανακαλύψει κάποια στιγμή ότι τρελαινόταν να παίζει με οδοντογλυφίδες. Τις έπαιρνε και χωρίς να τις ακουμπάει καθόλου με τα πόδια (που δουλεύουν σαν χέρια πολλές φορές) την άνοιγε σιγά σιγά σε όλο και ψιλότερα κομματάκια και την έκανε φυτίλια.

Ένα δείγμα υγείας και ηρεμίας που θα βρεις σε όλα τα βιβλία και τα site είναι το να κάθεται στο ένα πόδι όταν ηρεμεί και ειδικά στον ύπνο.

Η μεγαλύτερη πλάκα για μένα είναι ο τρόπος που κοιτάνε με το πλάι :p :lol: :lol: :lol: Η φωνή τους μου θυμίζει φρενάρισμα αυτοκινήτου :lol:

KCB
Link to comment
Share on other sites

paidia kalimera extes to vradi apektisa ena maltezaki 3.5 minon kai exo pathei tin plaka mou. mporeite na mou peite pos tha to matho na katouraei mesa stin kouta tou stin pana pou tou exo valei? afto ta kanei sinexeia exo
Link to comment
Share on other sites

http://img503.imageshack.us/img503/7263/00176ur.jpg

αχ βαλε μια φωτογραφια του να το δω σε παρακαλωωωω!!!

Σε ζηλευωωωω, το προτιμω απο το δικο μου γιορκσαιρ..αλλαζουμε? :-P

Στην αρχη μην περιμενεις και πολλα ειναι παρα πολυ μικρο για να καταλαβει τι του ζητας! Οταν τα κανει εκτος της πανας του σηκωνε το και πηγαινε το μπροστα την πανα του και λεγε του "που ειναι το μερος"? η " εδω ειναι το μερος σου" η κατι τετοιο παρομοιο, ετσι εκανα εγω και ετσι εμαθε το κανισακι που ειχα πριν.. πρεπει να του δωσεις να καταλαβει οτι αυτο που εκανε δεν ειναι σωστο! προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην το χτυπας, αρκει να του μιλησεις αυστηρα και θα δεις σιγα σιγα θα καταλαβει! Ειναι πανεξυπνα τα μαλτεζακια! Μην νομιζεις και μονα τους να τα αφησεις τα περισσοτερα μαθαινουν.ο Φρεντο μου ετσι εμαθε, ποτε δεν του εδειξα και τωρα δεν κατουραει μεσα στο σπιτι περιμενει να τον παμε βολτα!

Αντε θα δεις ποση χαρα θα δωσει μεσα στο σπιτι σου. Ειναι φαρμακο για τις δυσκολες στιγμες ενα ζωο, αποδεδειγμενο αυτο και απο επιστημονες!!

Σου ευχομαι ειλικρινα τα καλυτερα να το προσεχεις και να το αγαπας πολυ αν και ειμαι σιγουρη οτι αυτο θα κανεις!! Μεγιαα!!

Link to comment
Share on other sites

Έπεσες στην περίπτωση γιατί είχα ακριβώς το ίδιο πριν χρόνια και είχα μάθει αρκετά.

Ψάξε σε διάφορα pet shop και θα βρίσκεις διάφορα πράγματα να του δίνεις. Η ποικιλία είναι πάντα καλό πράγμα. Θα βρεις τροφές κλπ που δεν θα τις ακουμπάει, άλλες που θα συνηθίσει και σιγά σιγά θα τις προτιμάει και άλλες που θα τρελλαίνεται από την αρχή. Είναι κι αυτό στη διαδικασία του να το γνωρίσεις.

Οι αρχικές τουλάχιστον προτιμήσεις του θα είναι λογικά οι τροφές που είχε εκεί που τον αγόρασες οπότε παίρνεις πρώτα τροφή από εκεί και σιγά σιγά του πασάρεις και διάφορα άλλα. Το δικό μου είχα ανακαλύψει κάποια στιγμή ότι τρελαινόταν να παίζει με οδοντογλυφίδες. Τις έπαιρνε και χωρίς να τις ακουμπάει καθόλου με τα πόδια (που δουλεύουν σαν χέρια πολλές φορές) την άνοιγε σιγά σιγά σε όλο και ψιλότερα κομματάκια και την έκανε φυτίλια.

Ένα δείγμα υγείας και ηρεμίας που θα βρεις σε όλα τα βιβλία και τα site είναι το να κάθεται στο ένα πόδι όταν ηρεμεί και ειδικά στον ύπνο.

Η μεγαλύτερη πλάκα για μένα είναι ο τρόπος που κοιτάνε με το πλάι :p :lol: :lol: :lol: Η φωνή τους μου θυμίζει φρενάρισμα αυτοκινήτου :lol:

βασικά μου το χαρισανε καποιοι που το βρήκαν και είχαν ήδη καναρινια και διαφορα τετοια γιαυτο δεν το ηθελαν.του έχω βάλει καρότα μήλα αλλά δεν τα ακουμπάει.όταν βάζω το χέρι μου μέσα πάντως τρομάζει πολύ και μετά δεν σταματάει να σκούζει :X ταράζεται πολύ! όντως η φωνή του έχει κάτι απο φρενάρισμα :lol:

στους λιοσπορους φαίνεται να έχει αδυναμια προς το παρόν.απο φυσική τροφή τι να του βάλω άλλο?

το κεφάλι του πολλές φορές το γυρνάει λες και είναι ξεβιδωμένο!

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

βασικά μου το χαρισανε καποιοι που το βρήκαν και είχαν ήδη καναρινια και διαφορα τετοια γιαυτο δεν το ηθελαν.του έχω βάλει καρότα μήλα αλλά δεν τα ακουμπάει.όταν βάζω το χέρι μου μέσα πάντως τρομάζει πολύ και μετά δεν σταματάει να σκούζει :X ταράζεται πολύ! όντως η φωνή του έχει κάτι απο φρενάρισμα :lol:

στους λιοσπορους φαίνεται να έχει αδυναμια προς το παρόν.απο φυσική τροφή τι να του βάλω άλλο?

το κεφάλι του πολλές φορές το γυρνάει λες και είναι ξεβιδωμένο!

 

Δοκίμασε κάποια πρασινάδα, μαρούλι κλπ Όχι μεγάλες ποσότητες, προκαλούν διάρροιες. Οι λιόσποροι είναι βασική τροφή έτσι κι αλλιώς. Υπάρχουν διάφορα μίγματα σπόρων που μπορείς να βρεις. Προτιμότερες είναι να παίρνεις μικρές ποσότητες ειδικά τώρα στην αρχή που μπορεί να μην του αρέσουν και να πάνε χαμένα. Επίσης τώρα με τη ζέστη έυκολα χαλάνε και βγάζουν διάφορα ζωύφια. Εγώ προτιμώ τις συσκευασμένες και ειδικά σε αεροστεγείς συσκευασίες. Αποφεύγω τις χύμα τροφές που πουλάνε σε τσουβάλια γιατί δεν ξέρεις σε τι κατάσταση είναι και μπορεί να έχουν και κρέας μαζί :)

Ίσως εκεί που ήταν το περιβάλλον να μην ήταν ήσυχο και να έχει πάρει από φόβο τον κόσμο. Έτσι μπορεί να δυσκολευτεί να συνηθίσει αλλά υπομονή.

Το κεφάλι όταν κοιμούνται το γυρίζουν στην πλάτη (180 μοίρες) όπως πολλά πουλιά. Έτσι πρέπει να κοιμάται, στο ένα πόδι και με "φουσκωμένο" φτέρωμα, δείγμα χαλαρότητας. Το αντίθετο από όταν φοβάται που θα έχεις παρατηρήσει ότι μαζεύεται και τα φτερά του κολλάνε πάνω του.

KCB
Link to comment
Share on other sites

http://img503.imageshack.us/img503/7263/00176ur.jpg

αχ βαλε μια φωτογραφια του να το δω σε παρακαλωωωω!!!

Σε ζηλευωωωω, το προτιμω απο το δικο μου γιορκσαιρ..αλλαζουμε? :-P

Στην αρχη μην περιμενεις και πολλα ειναι παρα πολυ μικρο για να καταλαβει τι του ζητας! Οταν τα κανει εκτος της πανας του σηκωνε το και πηγαινε το μπροστα την πανα του και λεγε του "που ειναι το μερος"? η " εδω ειναι το μερος σου" η κατι τετοιο παρομοιο, ετσι εκανα εγω και ετσι εμαθε το κανισακι που ειχα πριν.. πρεπει να του δωσεις να καταλαβει οτι αυτο που εκανε δεν ειναι σωστο! προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην το χτυπας, αρκει να του μιλησεις αυστηρα και θα δεις σιγα σιγα θα καταλαβει! Ειναι πανεξυπνα τα μαλτεζακια! Μην νομιζεις και μονα τους να τα αφησεις τα περισσοτερα μαθαινουν.ο Φρεντο μου ετσι εμαθε, ποτε δεν του εδειξα και τωρα δεν κατουραει μεσα στο σπιτι περιμενει να τον παμε βολτα!

Αντε θα δεις ποση χαρα θα δωσει μεσα στο σπιτι σου. Ειναι φαρμακο για τις δυσκολες στιγμες ενα ζωο, αποδεδειγμενο αυτο και απο επιστημονες!!

Σου ευχομαι ειλικρινα τα καλυτερα να το προσεχεις και να το αγαπας πολυ αν και ειμαι σιγουρη οτι αυτο θα κανεις!! Μεγιαα!!

 

λίγο μεγαλος δεν ειναι για γιορκσάιρ αυτός?

:happy:

Παντως ακόμα δεν εχω καταλαβει ποια ειναι τα μαλτέζικα.. παω να κανω κανα search στο ιντερνετ μπας και δω...

:X
Link to comment
Share on other sites

μπλίμπ μου θα σε βοηθήσω εγώ....μαλτέζικο έχει η βίσση :p :lol: :lol: :lol: :D :rolleyes:

 

 

ααα..η βανίλια της μουστόγριας?

αχ... να σαι καλα κοριτσαρα μου.. μου εδωσες τα φωτα σου παλι... :p

:X
Link to comment
Share on other sites

paidia kalimera extes to vradi apektisa ena maltezaki 3.5 minon kai exo pathei tin plaka mou. mporeite na mou peite pos tha to matho na katouraei mesa stin kouta tou stin pana pou tou exo valei? afto ta kanei sinexeia exo
καλό είναι να να είναι κοντά εκεί όπου κοιμάται , ώστε με το που ξυπνάει να κάνει την ανάγκη του εκεί :D .Εμείς την είχαμε κάπως περιορισμένη όταν ήταν μωρουλίνι :p και έτσι πήγαινε στο ίδιο σημείο ( της είχαμε χαλάκι ).Σιγά σιγά το πάς όλο κ πιο μακρυά.Όταν μεγαλώσει λιγουλάκι και έχει κάνει εμβόλια , για να μάθει να "τα κάνει" έξω και όχι στο σπίτι ,θα πρεπει να παρατηρήσεις ποιες είναι "οι ώρες " του και να το πηγαίνεις τότε βόλτα.Έτσι θα συνδιάσει (στο μυαλό του).

ΑΝ δεν πετύχει..ε τότε το πας για εκπάιδευση για σίγουρα αποτελέσματααα:D :lol: :D

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως το δικό μου ροτβάιλερ έμαθε απο την αρχή να τα κάνει στον κήπο.έβγαινε μόνο του.είχα πάντα ανοιχτή τη πόρτα.εκπαίδευση μη το πας.δεν αξίζει τον κόπο.πιο άγριο θα στο κάνει.πάντως πρέπει να είσαι και λίγο άγριος και αυστηρός στην αρχή για να του πάρεις τον αέρα και να σε ακούει.
Link to comment
Share on other sites

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εδω και 2 μηνες εχω ενα Jack Rassel. Πανεμορφο και πανεξυπνο σκυλακι δεν λεω, αλλα το τι εχω τραβηξει δεν λεγετε......Οχι δεν καταλαβαινει απο φωνη ή μαλωμα.....τιποτα σας λεω. Μου αγριευει και απο πανω και με δαγκωνει οταν του φωναζω ή το χτυπαω ελαφρια. Τωρα εχει αρχισει λιγο να φοβαται οταν του φωναζω και κραταω και μια παντοφλα στο χερι. Μιλαμε οτι εχει απιστευτη ενεργεια μεσα του. Δεν ησυχαζει με τιποτα παρα μονο οταν εθει η ωρα για υπνο. Ολες τις αλλες ωρες τρελλαινει τον κοσμο!!!Ελπιζω τωρα που θα ολοκληρωθουν τα εμβολια του και θα το πηγαινω βολτα να ηρεμησει λιγο....Καμια συμβουλη απο καποιον με την ιδια ρατσα???????
Link to comment
Share on other sites

po po einai panemorfa skulakia ta jack rassel !! exeis kamia photo tou? po tora mou thimises kai ton diko mou otan htan mikros o opoio dn hsuxaze me tpt milame dn kourazontai me tpt !! (dn exo jack rassel !!germaniko poimeniko exo!!)
Link to comment
Share on other sites

σημερα το ακουσα

 

ελπιζω να μην αληθευει..

 

υπαρχει ανας ελληνο-γαλλικος "φιλοζωικος" συλλογος

που μαζευει γατες..

 

Ο ΣΤΟΧΟΣ

ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ απο τα εντερα τους

οι καλες ρακετες τενις

που χρησιμοποιουνται για εναν αγωνα.. :(

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ..

 

κια ενα καλο

εμαθα οτι

πριν 6-7 χρονια

χρησιμπποιουνταν για ραμματα..

αλλα αυτο σταματησε.. :)

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

τα κουταβια που πιασανε στην Ιταλια τα ειδατε; Για "υιοθεσια" τα πηγαιναν λεει.... Τελικα μηπως ειναι καλυτερα να τα αφησουν να πεθανουν ησυχα απο καμμια φολα η κανα αμαξι;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

http://img503.imageshack.us/img503/7263/00176ur.jpg

αχ βαλε μια φωτογραφια του να το δω σε παρακαλωωωω!!!

Σε ζηλευωωωω, το προτιμω απο το δικο μου γιορκσαιρ..αλλαζουμε? :-P

!

 

είχα κι εγώ ένα γιορκσάιρ, και φυσικά δεν θα το άλλαζα ποτέ και με κανένα άλλο στον κόσμο. εδώ και ένα χρόνο μου πέθανε και ήταν λες και έχασα τη ζωή μου. και τι δεν θα έδινα να τον είχα ξανά στην αγκαλιά μου, να τον φροντίζω, να τον χαιδεύω..:cry: απο τότε δεν έχω ξαναπάρει άλλο και ούτε προκειται. δεν θα τον βγάλω ποτέ απο το μυαλό μου.

Είναι φορές που σου μιλώ, κι αυτά που θέλω να σου πω, τα λέω μ' ένα λυγμό μες στη σιωπή μου,περνάει γρήγορα ο καιρός, κι έγινες αναστεναγμός,δεν έφυγες ποτέ απ' τη ζωή μου.Είναι βραδιές όπως αυτή που ένα παράπονο θα βγεί, να σπάσει σαν γυαλί την μοναξιά μου,και θέλω να 'ρθω να σε βρω μα είσαι μακρυά μου. .

>μόνο για λίγο να σε δω, να σου μιλήσω, μόνο για λίγο να μπορούσες να 'ρθεις πίσω. .

μόνο για λίγο να σε δω, μόνο για λίγο, είναι βραδιές που δεν μπορώ να σ' αποφύγω. .<

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia... , prin 2 vdomades agorasa ton koutsouno pou panta oneirevomouna apo mikro paidi. O Vrasidas (afto einai to onoma tou) :) einai ena uperoxo skylaki sharpei (xerete afta me tis zares) , kai exei ginei pragmatika o defteros megalos erwtas mou. Einai apistefto to poso mas exei gemisei sto spiti me xara alla kai me duskolies pou mas kanei kai to theloume pio polu. To latrevw kai tha anevasw kai fotografia gia na parete mia gefsn...

Twra einai 2.5 minwn kai me exei ndn trelanei me tin apisteftn fatsa tou , ton xaraktira tou kai to poso exypno einai....

Link to comment
Share on other sites

σημερα το ακουσα

 

ελπιζω να μην αληθευει..

 

υπαρχει ανας ελληνο-γαλλικος "φιλοζωικος" συλλογος

που μαζευει γατες..

 

Ο ΣΤΟΧΟΣ

ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ απο τα εντερα τους

οι καλες ρακετες τενις

που χρησιμοποιουνται για εναν αγωνα.. :(

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ..

 

κια ενα καλο

εμαθα οτι

πριν 6-7 χρονια

χρησιμπποιουνταν για ραμματα..

αλλα αυτο σταματησε.. :)

Θέλω να μάθεις λεπτομέρειες γιατί υποψιάζομαι κάτι αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω. Αν πούμε για το ίδιο πράγμα έχω τηλέφωνα και έτσι και ισχύει τους έσφαξα το επόμενο δευτερόλεπτο :mad:

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

re paidia...to dixtaki ths raketas apo entera ginetai??De nomizo..polu trabhgmeno mou kanei...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...