Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως αυτό που λένε με τις εποχές δεν νομίζω να ισχύει. Όσες γάτες είχα ποτέ είχαν οίστρο σε τακτά χρονικά διαστήματα, δλδ δεν είχαν συγκεκριμένες εποχές μόνο και ούτε είχαν όλες τις ίδιες μέρες οίστρο.

 

Εγώ στο λέω λόγο οίστρου του γάτου μου... όλο και με κάποια θα ζευγάρωσε. Στο συγκεκριμένο pet shop που ανέφερα έχει και κανονικά γατάκια, τα οποία στα δίνουν σε συμβολική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ στο λέω λόγο οίστρου του γάτου μου... όλο και με κάποια θα ζευγάρωσε. Στο συγκεκριμένο pet shop που ανέφερα έχει και κανονικά γατάκια, τα οποία στα δίνουν σε συμβολική τιμή.

Mμμ πολύ ενδιαφέρον αυτό τότε!

Επίσης κάτι άκουσα για ζωοφιλικές στέγες που πας και διαλέγεις γατάκι και είναι και στειρωμένα. Μήπως ξέρεις πως μπορώ να τις βρώ? :O

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι είχα πάρει μια γάτα από έναν φίλο μου όταν ήταν 6 μηνών. Την στείρωσα μετά από ένα μήνα περίπου και από πέρσι στις 28 Φεβρουαρίου μέχρι τώρα την έχω μαζί μου στην Ηγουμενίτσα όπου σπουδάζω (τώρα είμαι στην Αθήνα για Χριστούγεννα) . Την πηγαινοφέρνω συνέχεια μαζί μου με το λεωφορείο. Επίσης έχει μπει σε πλοίο, σε αεροπλάνο (το Πάσχα γιατί στο ΚΤΕΛ ζήταγαν 16,5 ευρώ για να μπει η γάτα με το κλουβί στις αποσκευές ενώ με το αεροπλάνο την έβαλα κανονικά δίπλα μου σε θέση) , πολλές φορές σε αστικό λεωφορείο στην Αθήνα (για την διαδρομή από το ΚΤΕΛ του Κηφισού ως το σπίτι μου στην Βούλα ή μέχρι το μετρό της Δάφνης για να με πάρει από εκεί ο πατέρας μου με το αυτοκίνητο) , στο μετρό και σε ταξί :p Στα λεωφορεία του ΚΤΕΛ (όποτε με αφήνουν και την βάζω μέσα στο λεωφορείο με το κλουβί) και στα αστικά της Αθήνας όταν την έχω έξω από το κλουβί στην αγκαλιά μου κάθεται πάρα πολύ ήσυχα χωρίς να προσπαθεί να φύγει. Κοιμάται ή κοιτάει έξω από το παράθυρο. Βέβαια μετά από αρκετή ώρα με σπρώχνει για να φύγει από την αγκαλιά μου και αν δεν την αφήσω με δαγκώνει και με γρατζουνάει. Σε αυτή την περίπτωση μπαίνει κατευθείαν στο κλουβί. Γενικά δεν της αρέσει καθόλου να της πειράζουν την κοιλιά και να της γαργαλάνε τα πίσω πόδια. Εάν της το κάνει κάποιος αυτό αρχίσει και κάνει κάτι περίεργους ήχους (θα σας πω παρακάτω για αυτά, είναι της ράτσας της) , κάνει πίσω τα αυτιά και ορμάει με την μία και δαγκώνει. Δεν δαγκώνει απλά, βουτάει το χέρι του άλλου με τα μπροστινά της πόδια, το οδηγεί αστραπιαία στο στόμα της και μετά δαγκώνει με όλη της την δύναμη και κλωτσάει δυνατά το χέρι με τα πίσω της πόδια. Αυτό πονάει πολύ όποιον το δοκιμάσει :devil: Η ράτσα της είναι Μέιν Κουν. Το γατί όπως σας είπα στην αρχή μου το χάρισαν και δεν το αγόρασα. Στην αρχή δεν ήξερα ότι είναι ράτσας αλλά 1) μου το είπαν από ένα petshop στην Ηγουμενίτσα μόλις είδαν την γάτα μου και 2) είδα μια ίδια γάτα σε φωτογραφία στο κτηνιατρείο που πάμε τα ζώα μας (είναι ένας κατάλογος με όλες τις ράτσες. Έχει όλες τις ράτσες σε φωτογραφία. Κάθε φωτογραφία έχει ένα νούμερο. Πας δίπλα στον κατάλογο, βλέπεις το νούμερο κάποιας φωτογραφίας και δίπλα λέει την ράτσα. Έτσι σιγουρεύτηκα ότι είναι αυτή η ράτσα της γάτας μου) . Έψαξα στο google και βρήκα διάφορες πληροφορίες. Καταρχήν μέχρι 4-5 ετών (η δικιά μου είναι ενάμισι) μεγαλώνουν. Τώρα είναι 5 κιλά + (η μάνα μου δύσκολα την κρατάει στην αγκαλιά της και μου λέει ότι είναι πιο βαριά από νεογέννητο :p ) και σχεδόν 70 εκατοστά μαζί με την ουρά. Η ουρά γίνεται σε μήκος ίδια με το σώμα (έχω δει φωτογραφία και έπαθα πλάκα) . Τώρα για τους ήχους που είπα πριν: σε ένα κείμενο που βρήκα διάβασα τα εξής: Ένα επίσης πολύ ιδιαίτερο χαρακτηριστικό τους είναι η πολύ λεπτή σαν ψιθύρισμα φωνή τους που καμία σχέση δεν έχει με το εντυπωσιακό μέγεθος τους. Σπανίως θα ακούσετε το «μιάου» από το στόμα τους, ίσως μόνο κατά την περίοδο της αναζήτησης συντρόφου!!!!! Γενικά ότι έχω διαβάσει σε κείμενα κα βιβλία σχετικά με αυτή την ράτσα τα βλέπω ακριβώς στην γάτα μου, δεν λένε βλακείες. Γενικά πάντως είναι πάρα πολύ ήρεμο γατί, ίσως πιο ήσυχο και από μικρό παιδί. Το όνομά της είναι Ψιψινέλ (το διάλεξε η μάνα μου) και το χαϊδευτικό της είναι Lion King (το έβγαλε ένας συμφοιτητής μου λόγω του μεγέθους της) . Παρακάτω υπάρχουν φωτογραφίες και ένα κείμενο για την ράτσα της:

ΚΕΙΜΕΝΟ http://www.dimangelid.com/files/maincoon.doc

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ http://www.dimangelid.com/files/psipsinel/new

 

Υ.Γ. 1

Πολλές φορές την έχω πάρει μαζί μου στο ΤΕΙ (φυσικά μέσα στο κλουβί) . Στο κυλικείο του ΤΕΙ κάθεται δίπλα μου σε καρέκλα (ΧΩΡΙΣ να είναι στο κλουβί) , δεν κουνιέται από εκεί παρά μόνο αν την ενοχλήσει κάποιος ή δει έντομο (σε αυτή την περίπτωση ξεκινάει κυνήγι μέχρι να το πιάσει) και από την στιγμή που θα μπω στο ΤΕΙ με την γάτα μπορεί να αλλάξει και 10 αγκαλιές :) Όλοι (φοιτητές και καθηγητές) πλην 1-2 εξαιρέσεων τρελένονται μόλις την βλέπουν.

 

Υ.Γ. 2

Της αρέσει πάρα πολύ να κάθεται πάνω στο αναμένο καλοριφέρ!!! Φανταστείτε ότι εγώ δεν μπορώ να ακουμπήσω το καλοριφέρ πάνω από 1 λεπτό συνεχόμενα και η γάτα μου κοιμάται ΠΑΝΩ του πάνω από 2-3 ώρες χωρίς να κουνιέται. Όταν την ακουμπάω είναι φούρνος, δεν πιάνεται! Η άλλη γάτα που έχει η μάνα μου μέσα στο δωμάτιό της (γνήσια Αγκύρας) δεν μπορεί με τίποτα να κάτσει στο καλοριφέρ. Με το που την βάζω πάνω στο καλοριφέρ φεύγει γιατί καίγονται οι πατούσες της. Αυτή όμως κάθεται με τις ώρες ανάσκελα κάτω από το καλοριφέρ, στο κενό με το πάτωμα.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψάχνω για κουτάβι χάσκι,καθαρόαιμο αν έχετε.Λατρεύω αυτο το σκυλί και πολύ θα επιθυμούσα να έχω ένα.Όποιος διαθέτει παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου
Link to comment
Share on other sites

paidia kalimera

epeidi allaxa spiti opou epitrepontai ta katoikidia mporeite na mou proteinetai ena skilaki gia na vrisketai se diamerimsa diorofo vevaia me veranta megali alla den exei kipo i polikatoikia? episis den thelo na kleei otan tha leipoume polles ores. efxaristo poli

Link to comment
Share on other sites

Σε σκυλακι θα ηταν καλο να παρεις ενα τερριε (οπως αυτο που ειχε η βανα στους μεν και δεν :), την τερεζ ) που ειναι μικρα σκυλακια και μπορουν να ζησουν σε διαμερισμα. Αν ομως λειπετε αρκετες ωρες απο το σπιτι γιατι δεν προτιμας να παρεις μια γατουλα που ειναι πιο αυτονομα ζωακια και δεν ενοχλουνται να μενουν μονα τους???
Link to comment
Share on other sites

Σε σκυλακι θα ηταν καλο να παρεις ενα τερριε (οπως αυτο που ειχε η βανα στους μεν και δεν :), την τερεζ ) που ειναι μικρα σκυλακια και μπορουν να ζησουν σε διαμερισμα. Αν ομως λειπετε αρκετες ωρες απο το σπιτι γιατι δεν προτιμας να παρεις μια γατουλα που ειναι πιο αυτονομα ζωακια και δεν ενοχλουνται να μενουν μονα τους???

Συμφωνώ και εγώ για την γάτα. Στην Ηγουμενίτσα (εκεί σπουδάζω) λείπω πολλές ώρες από το σπίτι κάθε μέρα. Η γάτα (αυτή που περιγράφω σε προηγούμενο και μεγάλο μήνυμα) μένει μόνη της στο δωμάτιό μου. Είναι πάρα πολύ ήσυχη αλλά μόλις καταλάβει ότι μπαίνω στο σπίτι νιαουρίζει και όταν μπω στο δωμάτιό μου πηδάει πάνω μου.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ για την γάτα. Στην Ηγουμενίτσα (εκεί σπουδάζω) λείπω πολλές ώρες από το σπίτι κάθε μέρα. Η γάτα (αυτή που περιγράφω σε προηγούμενο και μεγάλο μήνυμα) μένει μόνη της στο δωμάτιό μου. Είναι πάρα πολύ ήσυχη αλλά μόλις καταλάβει ότι μπαίνω στο σπίτι νιαουρίζει και όταν μπω στο δωμάτιό μου πηδάει πάνω μου.

 

paidia lipamai alla den mou aresoun oi gates nomizo oti den sou milane opos ta skilia kai san to skili den iparxei kaliteros filos . afti vevaia einai i diki mou prosopiki apopsi giafto kai thelo ena skilaki.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα και γάτες και τώρα έχω και σκυλάκι .Τον ΑΓΑΠΙΟ !!!!!!!! :)

Αλλο οι γάτες άλλο οι σκύλοι

Η γάτα έχει τα δικά της υπέρ για ένα διαμέρισμα

Δεν είναι όλη την ώρα από πίσω σου και δεν θέλει όλη την ώρα παιχνίδια και δεν σε δεσμεύει όπως ο σκύλος

Ο σκύλος δε ........................... ρωτήστε και μένα που πρέπει μετά τη δουλειά να πάω γρήγορα γρήγορα σπίτι και δε μπορείς να πας για ένα καφέ πχ μετά τη δουλειά

Δεν είναι εύκολη υπόθεση

Αλλά σε αποζημιώνει με την αγάπη του .

Η γάτα δεν δείχνει την αγάπη της τόσο , ο σκύλος είναι απίστευτος

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να αγοράσω ενα νανο-κουνέλι, πειτε μου σας παρακαλω, δαγκωνουν? χρειαζονται εμβολια? ποσο κανουν? ποσο ζουν? αυτά...
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να αγοράσω ενα νανο-κουνέλι, πειτε μου σας παρακαλω, δαγκωνουν? χρειαζονται εμβολια? ποσο κανουν? ποσο ζουν? αυτά...

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς νανο κουνέλι. (ευχομαι να μην προκύπτει από διασταύρωση κουνελιού με νάνο...). Υποθέτω λοιπόν πως πρόκειται για ένα μεταλλαγμένο κουνελάκι σε μίνι μέγεθος. Μιας και είχε κουνελάκια ένας φίλος μπορώ να σε πληροφορήσω ότι είναι αξιαγάπητα αλλά πανβρώμικα. θέλουν καθάρισμα συνέχεια και ναι συχνά δαγκώνουν, αλλά όχι επικίνδυνα.

Όλα τα κατοικίδια θέλουν εμβόλια επομένως και τα κουνελάκια (εκτός αν αυτά τα νανο κουνέλια είναι και βιονικά εκτός από μεταλλαγμένα...τότε όχι).

Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά των κουνελιών. Θα πρέπει βέβαια να λάβεις υπόψιν σου και τα χαρακτηριστικά των νάνων. Γκρινιάρηδες, φασαριόζηδες κτλ...:p

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..Να ρωτησω κατι.Θελω να παρω κατι γλυκουλι για να το εχω μεσα στο σπιτι (να ζει βεβαια σε κλουβακι) αλλα ειναι πολυ ηρεμο..Να μην δαγκωνει..τιποτα..Και κουκλακι :) Τι προτεινετε να παρω ?
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο πιστός μου φίλος :)

 

http://users.panafonet.gr/peris72/komis.jpg

 

Mr. Κόμης!

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ. για τριτη φορα ο μικρος (το κολλευ) εσκισε το παλτο του μεγαλου (του αδεσποτουλη) γιατι ζηλευει... (μα φανταζεστε κολλευ με παλτο; :lol: )Κι η μαμα μου η μοδιστρα, πηρε το καινουργιο παλτο που αγορασα κι αυτη τη στιγμη ραβει τη νεα κολλεξιον!!!!! Αυτη ειναι η μαμα μου που ουρλιαζε οτι κουβαλησα δυο σκυλια στο σπιτι και δε τα θελει γιατι της λερωνουν τη βεραντα!!! :D :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..Να ρωτησω κατι.Θελω να παρω κατι γλυκουλι για να το εχω μεσα στο σπιτι (να ζει βεβαια σε κλουβακι) αλλα ειναι πολυ ηρεμο..Να μην δαγκωνει..τιποτα..Και κουκλακι :) Τι προτεινετε να παρω ?

Λουτρινο :p

 

 

 

προσανατολισου σε κανενα χαμστερ. Εγω αυτο που ειχα ποτε δεν με δαγκωσε και ηταν παντα ηρεμο και με τροπους :D

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..Να ρωτησω κατι.Θελω να παρω κατι γλυκουλι για να το εχω μεσα στο σπιτι (να ζει βεβαια σε κλουβακι) αλλα ειναι πολυ ηρεμο..Να μην δαγκωνει..τιποτα..Και κουκλακι :) Τι προτεινετε να παρω ?

 

 

Καμια σαβρα, κανα ινδικο χειριδιο, κανα χαμστερ, κανα ενυδριο με 3-4 ψαρακια η αμα θες κατι που ομως θα το προσεχεις για να μην σε δαγκωσει ενα φιδι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οι νομοι της γατας.. :)

 

http://67.18.47.148/com/index2/animals/text/cats/nomoi.asp

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο πιστός μου φίλος :)

 

http://users.panafonet.gr/peris72/komis.jpg

 

Mr. Κόμης!

:shock: :shock:

Πανεμορφο σκυλακι!!!:)

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Guyz, γίνεται να κάνω στείρωση σε mini hamster;:O

Πριν από κανα χρόνο αγόρασα ένα αρσενικό και ένα θηλυκό και από τότε δεν έχουν σταματησεί να γεννάνε! Κάθε 2 μήνες κάνουν και 4-5! Εν τω μεταξύ είναι τόσο μικρά τα νεογέννητα που χωράνε και βγαίνουν από το κλουβί και περνάνε δυο τρεις μέρες μέχρι να βρω που έχουν κρυφτεί μέσα στο σπίτι!

Δεν αντέχω άλλο! Please make them stop!!!:p

 

Ορίστε και μια foto από ένα από τα τελευταία νεογέννητα

http://img96.imageshack.us/img96/8436/minihamstermini3eq.jpg

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...