Jump to content

Topmobile χρεώσεις εισερχομένων sms


pantelis1971
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

 

Πριν από δύο μήνες έκανα αλλαγή μέσα από την σελίδα της κόσμοτε στο πρόγραμμα μου,απο καρτοκινητο σε συμβόλαιο με νέο πάγιο 22 ευρώ.

 

Όταν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός το πόσο έγραφε 50 κάτι ευρώ.

Δεν εξεπλάγην αφού λόγο εορτών είχα τηλέφωνα εκτός Ελλάδος και θεώρησα ότι λογο αλλαγής θα υπήρχαν και χρεώσεις από το προηγούμενο πρόγραμμα.

Ολα καλά λοιπόν μέχρι εχθές όπου μου ήρθε μνήμα από κόσμοτε για το νέο λογαριασμό....

 

ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI EKΔOΘHKE O ΛOΓAPIAΣMOΣ ΣAΣ. TO ΠOΣO EINAI 52,28 EYPΩ KAI MΠOPEITE NA TO EΞOΦΛHΣETE EΩΣ 28/02/2014 ΣTO ΔIKTYO ΠΩΛHΣEΩN THΣ COSMOTE.ΓIA EΞOΦΛHΣH ΣE TPAΠEZA XPEIAZEΣTE TON KΩΔ.ΠΛHPΩMHΣ 000...... KAI ΓIA ENEPΓOΠOIHΣH ΠAΓIAΣ ENTOΛHΣ TPAΠEZAΣ TON KΩΔ.ANAΘEΣHΣ 0000......ΣAΣ EYXAPIΣTOYME

 

Και αρχίζω και ανησυχώ πολύ.Παιρνω τηλέφωνο λοιπόν και μαθαίνω ότι οι χρεώσεις προέρχονται από εισερχόμενα παρακαλώ μηνύματα από την top mobile.

Επίσης μέσα σε τρεις μέρες μου έχουν ήδη έρθει ακόμα 4 από αυτούς.

Η κοσμοτε μου προτεινε να κάνω. Μπλοκάρισμα όλων των πενταψηφιων αριθμων αλλά ουσιαστικά μου ξεκαθάρισαν ότι είναι δικιά μου ευθύνη το ότι λαμβάνω αυτά τα μνήματα.

Μπορώ βέβαια να κάνω αίτηση αμφοσβιτησης των ποσών αυτών αλλά χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα.

 

Το περίεργο βεβαίως είναι ότι βραδυ μετά που έκανα αίτηση στην κοσμοτε για μπλοκάρισμα του αριθμού μου ήρθε μηνυμα από την top mobile πως να απενεργοποιήσω την υπηρεσία τους.

 

TOP MOBILE:ΣYNΔPOMHTIKH YΠHPEΣIA ENEPΓH. ΔIAΓPAΦH:ΣTOΠ ΣTO 19488 H KAΛEΣE 2110120187.XPEΩΣH: 2,07 EYPΩ/SMS X 11SMS/MHNA.MONO ΓIA ENHΛIKOYΣ.DATA SMS

 

Την συγκεκριμένη υπηρεσία να σημειώσω πως την χρησιμοποίησα 3-4 φορές στα τελευταία δύο χρόνια για αγορά μονάδων στο ιντερνετικο παιχνίδι world of tanks.

 

Υπάρχει λοιπόν κατά την γνώμη σας κάποια ενέργεια που θα έπρεπε επίπλεον να κάνω για να διεκδικησω κάποια χρήματα πίσω??

 

Θεωρώ απαράδεκτο την χρέωση οποιασδιποτε υπηρεσίας χωρίς να υπάρχει δυνατότητα επιλογής..

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε χρέωσαν sms εισερχόμενα υψηλής χρέωσης, τα οποία ουδέποτε έλαβες στο κινητό σου, ώστε να ξέρεις ότι κάτι παίζει;

Εγώ θα επικοινωνούσα και με την ΕΕΤΤ.

Αν είναι έτσι δηλαδή ο κάθε επιτήδειος θα βάζει το τηλ μας σε ένα website και θα μας έρχονται μηνύματα μέχρι να στείλουμε τη λέξη ΣΤΟΠ. Αλλά, έστω και έτσι, έπρεπε να λαμβάνεις αυτά τα σμς. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα .

Έχουν τον τρόπο να αποδείξουν ότι γράφτηκες στην υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έμαθες. Δυστυχώς πάτησες στο οκ, αφού είχες δώσει τον αριθμό του κινητού σου.

Δεν μπορείς να κάνεις τπτ. Οι κάτοχοι συμβολαίου είναι τα κύρια θύματα, λόγω μη ύπαρξης ορίου.

Στείλε το μήνυμα και τέλος. Να χαίρεσαι που είναι μόνο τόσο μικρή η Ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε χρέωσαν sms εισερχόμενα υψηλής χρέωσης, τα οποία ουδέποτε έλαβες στο κινητό σου, ώστε να ξέρεις ότι κάτι παίζει;

Εγώ θα επικοινωνούσα και με την ΕΕΤΤ.

Αν είναι έτσι δηλαδή ο κάθε επιτήδειος θα βάζει το τηλ μας σε ένα website και θα μας έρχονται μηνύματα μέχρι να στείλουμε τη λέξη ΣΤΟΠ. Αλλά, έστω και έτσι, έπρεπε να λαμβάνεις αυτά τα σμς. Σωστά;

 

Όχι όχι δεν κατάλαβες.τα έλαβα τα μνήματα όλα όσα έστειλαν αλλά δεν ήξερα ότι με χρεώνουν για τα εισερχόμενα.

Και η ένσταση μου είναι ότι ο ΟΤΕ το επέτρεπε αυτό να γίνεται.

Επίσης μόλις ενημέρωσα την κοσμοτε άμεσος μου έστειλε μηνυμα η εταιρία με οδηγίες για το πως να σταματήσω να λαμβάνω αυτά τα μηνύματα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το επιτρέπει διότι είναι μιά νόμιμη υπηρεσία στην οποία γράφτηκες ,

Όλες οι εταιρείες το επιτρέπουν

Εσύ γράφτηκες εσύ και θα το σταματήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα .

Έχουν τον τρόπο να αποδείξουν ότι γράφτηκες στην υπηρεσία.

 

Δηλαδή πώς; Πώς φαίνεται ότι γράφτηκες εσύ και δεν σε έγραψε κακόβουλα κάποιος άλλος; Σου στέλνει κανένα επιβεβαιωτικό sms με κανένα κωδικό, που σου ζητάει μετά να βαλεις λόγου χάρη στο σάιτ, ώστε να αποφευχθεί κακόβουλη χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Όντως, θα έπρεπε να υπάρχει κάποια επιβεβαίωση...

 

Αν είναι έτσι, να μπω σε μερικές σελίδες και να βάλω 20-30 τηλέφωνα ατόμων που μου χρωστούν λεφτά, τουλάχιστον να τους να πάρουν αυτοί!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι

Επιπλέον τον κωδικό τον επιβεβαιώνει άλλη εταιρεία από αυτήν που τον βάζεις

Μεσολαβούν δηλαδη δύο μάρτυρες

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι

Επιπλέον τον κωδικό τον επιβεβαιώνει άλλη εταιρεία από αυτήν που τον βάζεις

Μεσολαβούν δηλαδη δύο μάρτυρες

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5203713#post5203713

εδώ τώρα τι μπορεί να έπαιξε; :confused:

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5203713#post5203713

εδώ τώρα τι μπορεί να έπαιξε; :confused:

 

Συνήθως όσοι φωνάζουν στο τέλοςμ παραδέχονται ότι μόνοι τους γράφτηκαν στην υπηρεσια , νομίζωντας ότι θα κερδίσουν ένα Iphone , 800 ερώ σε super market , από τάχα μου έρευνα αγοράς , και διάφορα άλλα . Απλά ποτέ δεν δάβασαν τα χοντρά γράμματα ( γιατί δεν είναι πλέον ψιλά)

 

Στην πράξη : κανείς δεν έχει πάει μέχρι σήμερα στο δικαστήριο για 28 ευρώ ακόμα και για 3Χ 28 =84. Δεύτερον , κανένας από όσους διαμαρτηρήθηκαν στο παρελθόν , δεν μας ενημέρωσε ποτέ για την εξέλιξη της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...