Jump to content

Motorola Moto X


Shuffle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτός ο φορτιστής ήταν μέσα στο κουτί? περίεργο, συνήθως βάζουν αλλον.. για δες, πόσα A λέει..

 

Ναι με αυτόν τον φορτιστή ήρθε… (για ευρωπαϊκό ρεύμα) γιατί από όσο ξέρω ο άλλος φορτιστής με τις δυο υποδοχές usb βγαίνει μόνο για αμερικανικό…

Και ναι όπως είπε και ο Sinepofli στο από πάνω post :

MOTOROLA SPN5342A.

Input : 100-240 V----50-60 Hz----0,15A

Output : 5,0 V----550 mA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εμένα που είναι γερμανικό είχε στην συσκευασία το φορτιστή με τις 2 υποδοχές και φορτίζει πραγματικά ταχύτατα.

 

Γενικά το τηλέφωνο είναι πολύ στιβαρή κατασκευή και απίστευτα εργονομικό και εύχρηστο. Τα δικά μου μεγαλύτερα παράπονα είναι

-το ακουστικό και το μικρόφωνο. Μου κάνουνε συχνά παράπονα πως δεν με ακούνε τόσο καθαρά όσο με τα προηγούμενα τηλέφωνα (lg optimus g, lumia 925) και δεν ακούω τόσο καθαρά και ο ίδιος.

-η εμβέλεια wifi. Στα επίπεδα του lg, αλλά αισθητά χειρότερα από το nokia.

-η κάμερα, αλλά αυτό το περίμενα, οπότε δεν είναι τόσο παράπονο προσωπικό, απλώς το αναφέρω σαν αδυναμία της συσκευής.

-και το stock android, καθώς μάλλον είμαι ο μόνος άνθρωπος που τον ενοχλεί, αλλά με λίγο ψάξιμο παραμετροποιείται. Σίγουρα δεν το συγκρίνω με το έκτρωμα που λέγεται touchwiz, αλλά και το sense και ιδίως το ui της lg με είχαν βολέψει καλύτερα.

 

Πάντως, επαναλαμβάνομαι, αλλά οι διαστάσεις του είναι πραγματικά υποδειγματικές για συσκευή με οθόνη 4,7', ενώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την μπαταρία και από την απόκριση του, δεδομένου του πόσο το φορτώνω. Last but not least, καλό το double tap των lg ή των lumia, αλλά το active display το έχω ερωτευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει οι καινούργιοι κάτοχοι να δοκιμάσουν τις δυνατότητες του ελέγχου χωρίς άγγιγμα.

Βάλτε το στα Αγγλικά και πείτε ορισμένες φράσεις (δε χρειάζεται να έχουμε lower για να μας καταλάβει).

Μιλάω για ουσιώδες εντολές πχ... δείξε μου τις ειδοποιήσεις, βάλε ξυπνητήρι κ.α

 

Απογειώνει τη συσκευή....καλά δε λέω editor @Shuffle ;)

 

Ναι με αυτόν τον φορτιστή ήρθε… (για ευρωπαϊκό ρεύμα) γιατί από όσο ξέρω ο άλλος φορτιστής με τις δυο υποδοχές usb βγαίνει μόνο για αμερικανικό…

Και ναι όπως είπε και ο Sinepofli στο από πάνω post :

MOTOROLA SPN5342A.

Input : 100-240 V----50-60 Hz----0,15A

Output : 5,0 V----550 mA

 

Περίεργο που είχε τέτοιο φορτιστή. Σε μένα με τις δυο υποδοχές ήρθε.

 

Και εμένα που είναι γερμανικό είχε στην συσκευασία το φορτιστή με τις 2 υποδοχές και φορτίζει πραγματικά ταχύτατα.

 

Γενικά το τηλέφωνο είναι πολύ στιβαρή κατασκευή και απίστευτα εργονομικό και εύχρηστο. Τα δικά μου μεγαλύτερα παράπονα είναι

-το ακουστικό και το μικρόφωνο. Μου κάνουνε συχνά παράπονα πως δεν με ακούνε τόσο καθαρά όσο με τα προηγούμενα τηλέφωνα (lg optimus g, lumia 925) και δεν ακούω τόσο καθαρά και ο ίδιος.

-η εμβέλεια wifi. Στα επίπεδα του lg, αλλά αισθητά χειρότερα από το nokia.

-η κάμερα, αλλά αυτό το περίμενα, οπότε δεν είναι τόσο παράπονο προσωπικό, απλώς το αναφέρω σαν αδυναμία της συσκευής.

-και το stock android, καθώς μάλλον είμαι ο μόνος άνθρωπος που τον ενοχλεί, αλλά με λίγο ψάξιμο παραμετροποιείται. Σίγουρα δεν το συγκρίνω με το έκτρωμα που λέγεται touchwiz, αλλά και το sense και ιδίως το ui της lg με είχαν βολέψει καλύτερα.

 

Πάντως, επαναλαμβάνομαι, αλλά οι διαστάσεις του είναι πραγματικά υποδειγματικές για συσκευή με οθόνη 4,7', ενώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την μπαταρία και από την απόκριση του, δεδομένου του πόσο το φορτώνω. Last but not least, καλό το double tap των lg ή των lumia, αλλά το active display το έχω ερωτευτεί.

 

Έφυγα από το μότο G διότι δεν είχε καλό ακουστικό. Με άκουγαν καμπάνα αλλά διέκρινα αρκετό θόρυβο. Όταν πήρα την απόφαση να πάρω το X, το πρώτο που κοίταξα ήταν αυτό διότι το έχω πρώτα σα τηλέφωνο και μετά όλα τ άλλα.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημενος ακόμα και σε συνθήκες κίνησης σε δρόμο.

Η εμβέλεια του wifi ποτέ δε μ έχει προδώσει.

Η κάμερα είναι από τα αδύναμα σημεία αλλά τουλάχιστον κερδίζει σε ανάλυση. Αυτό φαίνεται βάζοντας τις φωτογραφίες στον υπολογιστή crop 100%.

Το αγνό android θέλει λίγο κόπο παραπάνω για να φέρεις στα μέτρα σου τη συσκευή αλλά σε ανταμείβει με την απροβληματιστη χρήση του. Όλα κυλάνε ομαλά και γρήγορα.

 

Είναι σημαντικό να ακούμε από πρώην κάτοχο lumia συσκευής ότι η υλοποίηση του active display είναι ερωτευσιμη.

Είναι ανώτερη διότι είναι διαδραστική και πιο έξυπνη. Πρέπει να το γευθεί κάποιος για να το καταλάβει.

 

Αν ποτέ δεν με ικανοποιήσει η μοτορολα με κάποια συσκευή της, θα δυσκολευτώ να αλλάξω στρατόπεδο διότι τα καλούδια που δίνει, σε σκλαβώνουν να πάρει ευχή :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το note 2 αλλά θέλω να το αλλαξω . Το touchwiz είναι η κύρια αιτία και μετα η απόδοση σε βαριές εφαρμογές όπως παιχνίδια πχ. και το μέγεθος. Το moto x πως το κρίνεται είναι καλύτερο συνολικά σαν συσκευή από το note 2; Συμφέρει αυτή τη στιγμή η αγορά του;

 

Καμμια βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Καμμια βοήθεια ?

 

 

 

Δεν είχα note ποτέ. Είχα όμως Samsung και ξέρω από bloat. Οι περισσότεροι ξέρουμε ότι η συγκεκριμένη σειρά phablet είναι η καλύτερη. Άρα η σύγκριση είναι σε διαφορετικές κατηγορίες μιας και το μότο είναι smartphone.

 

Ποιες είναι οι προτεραιότητές σου για να σε βοηθήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το wifi που έγραψα παραπάνω, δεν είναι η εντύπωση μου από μια γενική χρήση. Και στο σπίτι και στο γραφείο το σήμα είναι ιδιαίτερα ασθενές με αποτέλεσμα να χάνεται η σύνδεση σε ένα ποσοστό εκτιμώ 70-75% της ημέρας, στα ίδια περίπου ποσοστά με το lg optimus g. Σε αντίθεση το lumia δεν έχανε την σύνδεση σχεδόν καθόλου. Πιθανώς να μην είναι άσχημη η εμβέλεια του moto, αλλά απλώς να ήταν εξαιρετική του Nokia, δεν το γνωρίζω.

 

Όσον αφορά τα μικρόφωνα και μεγάφωνα, μου έκανε και εμένα εντύπωση, καθώς όλα τα reviews επαινούσανε την ποιοότητα κλήσης. ίσως έχω πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι, θα το εξετάσω λίγο καιρό παραπάνω και αναλόγως θα δούμε.

 

Καμμια βοήθεια ?

Φίλε μου αναλόγως τις ανάγκες σου, είναι λίγο δύσκολο να συγκρίνεις τις 2 συσκευές δεδομένου ότι η διαφορά στις διαστάσεις είναι χαοτικές, ενώ και το note 2 είναι πλέον μια αρκετά παλιά συσκευή (αν και ο επεξεργαστής δεν είναι ιδιαίτερα παλιότερος από το snapdragon κομμάτι του moto x αν δεν με απατά η μνήμη μου). Είναι φυσικό λοιπόν το moto να πηγαίνει αισθητά πιο σβέλτα σε ό,τι και αν θελήσεις να κάνεις, ενώ και η οθόνη του, αν και ίδιας ανάλυσης, είναι πιο crisp λόγω μικρότερου μεγέθους.

 

Τώρα στο αν αξίζει η συσκευή τα λεφτά της, με βάση τις εμπειρίες των κατόχων όπως έχεις δει και εσύ στο θέμα, η απάντηση είναι ναι. Τα internals του μπορεί να είναι προηγούμενης γενιάς, αλλά δεν επηρεάζει σε τπτα την εμπειρία χρήσης που είναι μοναδική, χωρίς πάντα να παραβλέπουμε και τα ελαττώματα (πχ κάμερα). Ιδιώς σε κινητά μικρότερου μεγέθους, νομίζω παίζει με μόνο αντίπαλο το z1 compact (γύρω στα 310), το οποίο μπορεί να έχει αρκετά εντυπωσιακά χαρακτηριστικά (είναι και αδιάβροχο), αλλά θεωρώ την οθόνη του υπερβολικά μικρή στις 4,3', σε σασί μάλιστα όχι ιδιαίτερα μικρότερου από το moto x.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι σας λεει αυτο???

 

Κουκλι ετσι???

 

Η τιμη μια χαρα επισης!!!

 

Και XT1052.....Οποτε ευρωπαικο!!!!

 

Εχω ψηθει πολυ ασχημα...τι λετε να το παρω??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι σας λεει αυτο???

 

Κουκλι ετσι???

 

Η τιμη μια χαρα επισης!!!

 

Και XT1052.....Οποτε ευρωπαικο!!!!

 

Εχω ψηθει πολυ ασχημα...τι λετε να το παρω??

 

Λέμε να το πάρεις! Το πρόσεξα και εγώ το πρωί και ζηλεύω αφάνταστα που δεν υπήρχε πριν από ένα 20μερο που πήρα το δικό μου :(

Link to comment
Share on other sites

Μα το moto x απευθύνεται και στους power users......

 

Τελικα ,και αφου το εχω στα χερια μου πλεον αρκερο καιρο, οφείλω να παραδεχτω ότι έκανα λάθος εκτίμηση και ο φίλος Shuffle είχε απόλυτο δίκιο ...........ναι, σίγουρα το μικρο, θα καλύψει άνετα και έναν power user.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να αντικαταστήσω το Defy+ μου που έγινε τριών χρονών και ψιλοσέρνεται και βλέπω πως στα 234 το Moto X είναι για μένα μια καλή επιλογή. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω ένα απροβλημάτιστο τηλέφωνο για αρκετό καιρό. Επίσης το defy μου σίγουρα δεν ήταν το πιο σβέλτο (και πολλά άλλα), αλλά τρία χρόνια χωρίς θήκη, χωρίς ζελατίνα και χωρίς προσοχή είναι σε πολλή καλή κατάσταση (αν και το gorilla glass έχει 2-3 γρατζουνιές). Με το Moto X τι γίνεται σ' αυτόν τον τομέα? Edited by friends_addict
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά, με το moto voice τι έχουν κάνει, έχουν προβεί σε κάποιο update για να βάλουν τα extra του 2014 ή όχι ακόμα?

@petrosa, χεχεχεχε, καλή φάση ε!:lol:

@friends_addict, χωρίς θήκη, χωρίς ζελατίνα και χωρίς προσοχή, μόνο τα CAT το κάνουν αυτό αδερφέ..:lol:

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως! Δε μιλάω για την εμπειρία χρήσης κάποιου κουμπάρου, του ξαδέρφου, του θείου μου! Μιλάω για το δικό μου κινητό που χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει σα σφυρί ή φονικό όπλο, έχει φάει τις τούμπες του βγαίνοντας από αμάξι, προσπαθώντας να μπει σε τσέπη και σε παρόμοιες περιστάσεις. Ξέρω ότι το X δεν έχει σα χαρακτηριστικό του ανθεκτικότητα και προστασία από υγρασία και γι' αυτό ρωτάω. Αλλά βασικά αυτό που με απασχολεί είναι η αντοχή του στο χρόνο από θέμα απόδοσης. Είναι ήδη κινητό 1+ έτους και είναι το μόνο που με φρενάρει.
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως! Δε μιλάω για την εμπειρία χρήσης κάποιου κουμπάρου, του ξαδέρφου, του θείου μου! Μιλάω για το δικό μου κινητό που χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει σα σφυρί ή φονικό όπλο, έχει φάει τις τούμπες του βγαίνοντας από αμάξι, προσπαθώντας να μπει σε τσέπη και σε παρόμοιες περιστάσεις. Ξέρω ότι το X δεν έχει σα χαρακτηριστικό του ανθεκτικότητα και προστασία από υγρασία και γι' αυτό ρωτάω. Αλλά βασικά αυτό που με απασχολεί είναι η αντοχή του στο χρόνο από θέμα απόδοσης. Είναι ήδη κινητό 1+ έτους και είναι το μόνο που με φρενάρει.

 

Το τελευταίο ούτε να το σκέφτεσαι. Επειδή είναι ενός έτους δεν έχει καμια σχέση η απόδοση.

Αν είσαι επιρρεπείς σε πεσίματα, θα το βάλεις μια θήκη και μια ζελατίνα και πιστεύω ότι θα είσαι οκ.

Παρ ολα αυτά, βλέποντας ορισμένα drop test στο ίντερνετ, προσωπικά μ άφησαν ικανοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ψηθεί πολύ με όλα αυτά που διαβάζω εδώ. Και θεωρώ ότι σε αυτό το μέγεθος (δε θέλω με τίποτα μεγαλύτερο) και σ' αυτά τα χρήματα πλέον είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να αγοράσω. Ελπίζω να μπω σύντομα στο club!
Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα πριν 3 ημερες. Απλα ειναι απαιχτο. Το κρατας και νομιζεις οτι κατασκευαστηκε ειδικα για το δικο σου χερι. Το ειδαν και 3 γνωστοι μου και με δυσκολια το πηρα απο τα χερια τους. Τρομερο σχημα, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, δεν κολλαει πουθενα, πολυ καλο σημα, ηχειο, ακουστικο, μπαταρια πανω απο το μεσο ορο αυτης της κατηγοριας, οθονη που δεν πιστευεις οτι ειναι μονο 720p

Θα ηθελα λιγο μεγαλυτερο grip στο πισω μερος. Οχι οτι γλυστραει πολυ αλλα μαλλον θα του βαλω θηκη αν και προτιμω naked τα κινητα. Οποτε για να σκεφτομαι θηκη για αυτο σημαινει οτι κυοφορειται μεγαλος ερωτας....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το battery guru της qualcomm. Είναι η μόνη εφαρμογή που βλέπω καλύτερη διαχείριση στη μπαταρία. Εκεί που μου έβγαζε μιάμιση μέρα τώρα πιάνω δυο. Θα μου πεις σιγά. Στη δουλειά μου όμως με εξυπηρετεί πολύ.

 

Ναι έχω ψηθεί πολύ με όλα αυτά που διαβάζω εδώ. Και θεωρώ ότι σε αυτό το μέγεθος (δε θέλω με τίποτα μεγαλύτερο) και σ' αυτά τα χρήματα πλέον είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να αγοράσω. Ελπίζω να μπω σύντομα στο club!

 

Μακάρι να υπήρχαν κι άλλες επιλογές για να διαλέξεις συσκευή αλλά δυστυχώς (για εμάς που θέλουμε φυσιολογικές διαστάσεις) οι τάσεις είναι αυξητικές.

Βλέπω ότι αρκετός κόσμος το λιγουρέυτε τώρα που έχει πέσει η τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το παρέλαβα απο sellprice.gr πεμπτη παραγγελία σήμερα το έφεραν μια χαρα. Ευρωπαϊκό απο Γερμανία. Πρωτες εντυπώσεις παρα πολύ θετικές ιδανικό μέγεθος και οι φωνητικές εντολές ακριβεστατες.

Θα ήθελα να μου προτείνεται και κάποιο καλό μοντέλο ακουστικών με μικρόφωνο που να είναι συμβατο.

Edited by gilberto
Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή αυτή ψήνομαι και γω να το πάρω από sellphone.

Ο επεξεργαστής του τί λέει? Και κυρίως η καμερά του?

Επειδή το θέλω σε μαύρο χρώμα,τί επιλογές υπάρχουν σε καπάκια?

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή αυτή ψήνομαι και γω να το πάρω από sellphone.

Ο επεξεργαστής του τί λέει? Και κυρίως η καμερά του?

Επειδή το θέλω σε μαύρο χρώμα,τί επιλογές υπάρχουν σε καπάκια?

 

 

Gpu και cpu εχουν τελειο παντρεμα. Η καμερα μετρια πραματα.

Το καπακι δεν βγαινει. Αν το παρεις μαυρο, δεν μπορεις να το αλλαξεις.

Οι επιλογες σε καπακια ειναι λιγες στη χωρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Κάτι τελευταίο.Στο gsmarena γράφει ότι παίρνει κάρτα SD.Είναι όντως έτσι; Στο YouTube δεν είδα να το αναφέρουν

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola Moto X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...