Jump to content

Galaxy Ace 2 : Εγκατάσταση CyanogenMod


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε κανα νεο σχετικα με τη συνδεση σε ad hoc δικτυο με cm 10.2???

 

Οχι... Ακομα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει λύση για το pixelization του youtube ? Είχα κατεβάσει κάποια άλλη εφαρμογή έπαιζε καλά αλλά εγώ θέλω την official γιατί στέλνω τα video στην tv μέσω pairing ...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά προτείνετε cm10.1 ή cm10.2 για το συγκεκριμένο κινητό;

 

CM10.2

 

 

 

 

 

Υπάρχει λύση για το pixelization του youtube ? Είχα κατεβάσει κάποια άλλη εφαρμογή έπαιζε καλά αλλά εγώ θέλω την official γιατί στέλνω τα video στην tv μέσω pairing ...

 

Δεν υπαρχει κατι. Οταν βγει θα ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται η cyanogen έβαλα 10.2 και μετά καπάκι 11, τα προβλήματα που έχω είναι τα εξής, δεν κατεβάζει τίποτε από play store, ούτε κάνει αναβαθμίσεις, [error 403], το bluetooth δεν ενεργοποιείται και η μνήμη του τηλεφώνου παραμένει στα 468mb.

Καμιά ιδέα για διορθώσεις;

Το google play διορθώθηκε βγάζοντας το λογαριασμό google από το τηλέφωνο και ξεκινώντας το google play χωρίς λογαριασμό. Τον ζήτησε, τον έδωσα, δεν διορθώθηκε άμεσα, μετά από λίγο όμως ήρθε στα ίσια και κάνει και update και απ'όλα.

Bluetooth δεν βλέπω να υπάρχει κάτι, με τη μνήμη να δω τι θα κάνω.

Και ξαφνικά μετά από μια εβδομάδα χρήσης, η μνήμη του συστήματος αναφέρεται ότι ειναι 624MB. Χωρίς να εγκαταστήσω ή να αφαιρέσω κάτι!! Ίσως κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις να το έκανε κι αυτό. Λιγάκι με το BT έχω κάποια θεματάκια, πιστεύω θα τη βρούμε την άκρη. Το εντυπωσιακότερο ήταν ότι με κανονική χρήση κινητού (κλήσεις και SMS) αλλά ελάχιστη χρήση smartphone η μπαταρία κράτησε πάνω από 3 24ωρα, κάτι που είχα να το δω από την εποχή που είχα 2.3.6 επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις => Επιδόσεις => Διαχείριση μνήμης => zRam (=> 18%)

 

Δεν βλέπω τέτοια επιλογή, έχω βάλει την cm-11-20140302-UNOFFICIAL-codina

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις => Επιδόσεις => Διαχείριση μνήμης => zRam (=> 18%)

 

Δεν βλέπω τέτοια επιλογή, έχω βάλει την cm-11-20140302-UNOFFICIAL-codina

 

Ναι τελικά δεν υπάρχει στην CM11.

 

EDIT: Ενημερώθηκε 03.03.14

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2118119 Δες εκεί που λέει Instructions (Jelly Bean), και φλάσαρε αυτό http://d-h.st/rGZ

 

Καλησπέρα! Καέβασα το .rar αλλα έχει μονο ένα αρχείο μεσα! Το flashαρα με το pda και κόλλησε στο logo στην αρχή!

 

Είναι λάθος το αρχείο ή εγώ έκανα κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!!

 

Εδώ και 4 μέρες παλεύω με το samsung galaxy ace 2 gt-i8160, για να του περάσω κάποια custom rom αλλά η αποτυχία μου ήταν στο δίκτυο! Δεν συνδεόταν στον πάροχό μου αν και καμιά φορά έγραφε το όνομα ( vodafone) χωρίς να έχει σήμα φυσικά!

 

Είχα την δικιά του έκδοση GB 2.3.6.

 

Είχα δοκιμάσει όλες τις cyanogenmod (10.1, 10.2, 11) όλες με το ίδιο πρόβλημα!

 

Πρόσεξα λοιπόν ότι έπρεπε να έχει την 4.1.2 JB όπως γράφανε σε αρκετα forum όπως κι εδώ!

 

Μερικές φορές το κινητό μου κόλαγε και δεν έμπαινε πουθενά (εδειχνε συνέχεια το samsung logo, νομίζω είναι αυτό που λένε softbricked) εκτός απο το odin mode!

Βέβαια όποιο firmware προσπάθησα να περάσω δεν έπιανε!

 

Μετά από ψάξιμο (και καθαρή τύχη μεσα στα εκατοντάδες σχόλια του xda) βρήκα ενα firmware που οταν το φλασαρα ξεκόλησε!! (κάτι έλεγε πως ήταν στα ρώσικα αλλα καμία σχέση. αμα βρω το thread θα το βάλω!)

 

Κι έπειτα μπορούσα να ξαναδοκιμασω μεσω cwm recovery να βάλω κι άλλες rom!

 

Τώρα αυτό που έκανα και δούλεψε ήταν να εγκαταστήσω το 4.1.2 που δίνει παραπάνω ο kyrillos13 μέσω odin και έβαλα το αρχείο (αφου το ξεζιπαρα) στο πεδίο PDA. Αφού το έτρεξα ακολούθησα τα βήματα από το πρώτο ποστ κι εβαλα το CM11 και τώρα έχει σήμα!! :D

 

Οπότε θα πέσει τεστάρισμα και ελπίζω όλα να πάνε καλά! Τυχόν προβλήματα θα τα αναφέρω εδω!

 

Καλή επιτυχία σε όποιον το προσπαθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!!

 

Εδώ και 4 μέρες παλεύω με το samsung galaxy ace 2 gt-i8160, για να του περάσω κάποια custom rom αλλά η αποτυχία μου ήταν στο δίκτυο! Δεν συνδεόταν στον πάροχό μου αν και καμιά φορά έγραφε το όνομα ( vodafone) χωρίς να έχει σήμα φυσικά!

 

Είχα την δικιά του έκδοση GB 2.3.6.

 

Είχα δοκιμάσει όλες τις cyanogenmod (10.1, 10.2, 11) όλες με το ίδιο πρόβλημα!

 

Πρόσεξα λοιπόν ότι έπρεπε να έχει την 4.1.2 JB όπως γράφανε σε αρκετα forum όπως κι εδώ!

 

Μερικές φορές το κινητό μου κόλαγε και δεν έμπαινε πουθενά (εδειχνε συνέχεια το samsung logo, νομίζω είναι αυτό που λένε softbricked) εκτός απο το odin mode!

Βέβαια όποιο firmware προσπάθησα να περάσω δεν έπιανε!

 

Μετά από ψάξιμο (και καθαρή τύχη μεσα στα εκατοντάδες σχόλια του xda) βρήκα ενα firmware που οταν το φλασαρα ξεκόλησε!! (κάτι έλεγε πως ήταν στα ρώσικα αλλα καμία σχέση. αμα βρω το thread θα το βάλω!)

 

Κι έπειτα μπορούσα να ξαναδοκιμασω μεσω cwm recovery να βάλω κι άλλες rom!

 

Τώρα αυτό που έκανα και δούλεψε ήταν να εγκαταστήσω το 4.1.2 που δίνει παραπάνω ο kyrillos13 μέσω odin και έβαλα το αρχείο (αφου το ξεζιπαρα) στο πεδίο PDA. Αφού το έτρεξα ακολούθησα τα βήματα από το πρώτο ποστ κι εβαλα το CM11 και τώρα έχει σήμα!! :D

 

Οπότε θα πέσει τεστάρισμα και ελπίζω όλα να πάνε καλά! Τυχόν προβλήματα θα τα αναφέρω εδω!

 

Καλή επιτυχία σε όποιον το προσπαθήσει!

 

Αντε καλες δοκιμες. Να εχεις υποψιν σου οτι η τελευταια "stable" cm11 ειναι αυτη πιυ βγηκε 11/04. Οι επομενες 2-3 κολανε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε!!

 

1) Πρώτα από όλα! Είχα δει ότι η μνήμη ήταν 600(κατι) MB αλλά μετά από ένα recovery έχει πάλι 440(κατι).

Πως γίνεται αυτό; Τι παίζει με την μνήμη από αναβάθμιση;

 

2) Μου κάνει κάτι κολλήματα και κάνει restart αλλά συνεχίζει να κολλάει και θέλει να του κάνω κλείσιμο από το κουμπί ενεργοποίησης (αυτό αφού έγινε η μείωση μνήμης!)

 

3) Περνάω τώρα την εκδοση της CM11 11-4-2014 που είπες ότι είναι η πιο stable (και αυτή έχει 624ΜΒ ραμ!!). Πώς ξέρω πότε είναι stable κάποια και πώς μπορώ να περάσω σε αυτήν; Γινεται μέσω της CM με κάποιο update έτσι ώστε να μην χρειαστεί να περνάω εφαρμογές κτλ;

 

4) Τώρα που ξανα πέρασα με το recovery στην CM11 που είχα πρωτοβάλει (25-4-2014) μου έχει ξανά μνήμη 625ΜΒ!! Τι παίζει εδω;;; :blink:

 

Εχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ με αυτή την αναβαθμιση του κινητού μου (πριν σερόταν! Τερματιζε η ραμ και δεν πήγαινε!) για αυτό θέλω τοσο πολύ να το κάνω να δουλέψει άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε!!

 

1) Πρώτα από όλα! Είχα δει ότι η μνήμη ήταν 600(κατι) MB αλλά μετά από ένα recovery έχει πάλι 440(κατι).

Πως γίνεται αυτό; Τι παίζει με την μνήμη από αναβάθμιση;

 

2) Μου κάνει κάτι κολλήματα και κάνει restart αλλά συνεχίζει να κολλάει και θέλει να του κάνω κλείσιμο από το κουμπί ενεργοποίησης (αυτό αφού έγινε η μείωση μνήμης!)

 

3) Περνάω τώρα την εκδοση της CM11 11-4-2014 που είπες ότι είναι η πιο stable (και αυτή έχει 624ΜΒ ραμ!!). Πώς ξέρω πότε είναι stable κάποια και πώς μπορώ να περάσω σε αυτήν; Γινεται μέσω της CM με κάποιο update έτσι ώστε να μην χρειαστεί να περνάω εφαρμογές κτλ;

 

4) Τώρα που ξανα πέρασα με το recovery στην CM11 που είχα πρωτοβάλει (25-4-2014) μου έχει ξανά μνήμη 625ΜΒ!! Τι παίζει εδω;;; :blink:

 

Εχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ με αυτή την αναβαθμιση του κινητού μου (πριν σερόταν! Τερματιζε η ραμ και δεν πήγαινε!) για αυτό θέλω τοσο πολύ να το κάνω να δουλέψει άψογα!

 

1) Εαν σου εμφανιζει 440ΜΒ υπαρχει τροπος να σου λεει 600+ απλα περνας ενα αρχειο με odin και το ξεκλειδωνεις.

 

2) Εχoυν προβλημα οι νεες εκδοσεις και κολλανε οποτε μεχρι να διορθωθει χρησιμοποιησε την 11/04.

 

3) Απλα κατεβαζεις την εκδοση και την περνας απο recovery, δεν χρειαζεται να κανεις wipe data/factory reset σε καθε εκδοση, οποτε δεν χανονται και οι εφαρμογες. Επιπλεον συνηθως καθε εκδοση ειναι stable, αλλα σπανια κατι δεν παει καλα οποτε επιστρεφεις στην προηγουμενη εκδοση. Απλα κοιταζεις comments και αποψεις των χρηστων που την εβαλαν και κρινεις.

 

4) Μου φαινεται περιεργο αυτο, αλλα περνα την 11/04 νομιζω ιδια μνημη θα εχεις και δεν εχει και τα κολληματα προς το παρον.

 

Οτι αλλη απορια εχεις πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Αψογα!

 

Οπότε μήπως έχεις απο κάποιο φόρουμ τον οδηγό για αυτό με την μνήμη;

 

Για να πάω τώρα στην 11/4 απο την 25/4 απλα κανω install from zip και έχω τα πάντα έτσι;

Καλά και να χασω τίποτα έχω το recovery παντως!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα,κατάφερα να περάσω στο κινητό μου την ver.11 ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες.

Κυρίως έγινε εμπειρικα άλλα πιο πολύ γιατί η official rom κόλλαγε τρελά.

Το αποτέλεσμα που είδα τώρα με κάλυψε αφάνταστα.

Συνάντησα όμως πρόβλημα με την εγκατάσταση των gapps,δεν κατάφερε να βάλει καμιά από full,stock παρά μόνο την mini.

Έλεγε οτι παρουσίαζε σφάλμα λογο χώρου αποθήκευσης :worry:

Γιατί να παίζει κάτι τέτοιο?δοκίμασα καπάκι να περάσω απο άλλες 2 στο κάθε είδος.Τζίφος.

Να δοκιμάσω πάλι η να περάσω την 10.2 ?

Κάτι ακόμα υπάρχει τρόπος να περάσω τις επαφές μου απο Kies που έχω στο τηλ όλες μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τα gapps απο το link Που έχει δώσει ο Κύριλλος κατεβάζεις αυτό που λέει gapps-kk-20140105-signed.zip

Λογικά καπου αλλού πήγες και κατέβασες γιατι δεν εχει mini micro full εκει!!

Μολις πατήσεις το link σου δείχνει αυτό:

 

It's totally not your fault, but you've followed a Hotlink from another site, which is not nice to our servers. You are still allowed to access the content you were after by visiting our packages list.

 

Πατάς πάνω στο packages list και στα εμφανίζει.

 

Για τις επαφές δυστυχώς δεν έχω ιδέα! Εγω τις είχα κάνει back up με το superbackup και τις πέρασα μετα με το ιδιο πρόγραμμα!

(https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts)

 

Αλλα τώρα απλά συγχρόνισα τις επαφές με το google logariasmo και τα κάνει όλα αυτόματα!

Άμα δεν το είχες αλλάξει λογικά τα έχεις κι εσύ!

 

https://support.google.com/mail/answer/8933?hl=en

 

Εδω βλέπεις τις επαφές του gmail σου.

 

http://www.wikihow.com/Sync-Android-Contacts-With-Gmail

 

Κι έτσι τα συγχρονίζεις!

 

Σε περίπτση που δεν έχεις τις επαφές σου στο Google λογαριασμό σου βλέπω ότι αυτό είναι ακριβώς αυτό που θές!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1477991

 

 

Ελπίζω να βοήθησα! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τα gapps απο το link Που έχει δώσει ο Κύριλλος κατεβάζεις αυτό που λέει gapps-kk-20140105-signed.zip

Λογικά καπου αλλού πήγες και κατέβασες γιατι δεν εχει mini micro full εκει!!

Μολις πατήσεις το link σου δείχνει αυτό:

 

It's totally not your fault, but you've followed a Hotlink from another site, which is not nice to our servers. You are still allowed to access the content you were after by visiting our packages list.

 

Πατάς πάνω στο packages list και στα εμφανίζει.

 

Για τις επαφές δυστυχώς δεν έχω ιδέα! Εγω τις είχα κάνει back up με το superbackup και τις πέρασα μετα με το ιδιο πρόγραμμα!

(https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts)

 

Αλλα τώρα απλά συγχρόνισα τις επαφές με το google logariasmo και τα κάνει όλα αυτόματα!

Άμα δεν το είχες αλλάξει λογικά τα έχεις κι εσύ!

 

https://support.google.com/mail/answer/8933?hl=en

 

Εδω βλέπεις τις επαφές του gmail σου.

 

http://www.wikihow.com/Sync-Android-Contacts-With-Gmail

 

Κι έτσι τα συγχρονίζεις!

 

Σε περίπτση που δεν έχεις τις επαφές σου στο Google λογαριασμό σου βλέπω ότι αυτό είναι ακριβώς αυτό που θές!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1477991

 

 

Ελπίζω να βοήθησα! :)

 

Εχεις δίκαιο, τα gapps τις πήρα από κει που κατεβασα Και την v.11.

Θα δοκιμασω παλι σε αυτό που λες.Δε χρειάζονται παλι απο αρχή όλα έτσι?Μόνο αυτό κάνω λογικά!

Για τις επαφες τώρα τις εκανα όλες vCard μέσα σε φάκελο τις πέρασα στη κάρτα μνήμης κ μετα κάθε μια που άνοιγμα τις πέρναγε κανονικά στο τηλ.

Για συγχρονισμό με το goolge είπα να μη το δοκιμασω μη τα κάνω μαντάρα με τα mail μου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι τα περνάς απο πάνω κανονικά...

Βέβαια έχεις περάσει ήδη τα micro και δεν ξέρω θα έχεις πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η τελευταία CM11 (13/05/2014) φαίνεται αρκετά καλή και διορθώθηκαν και τα προβλήματα/κολλήματα που είχε!!
Link to comment
Share on other sites

Kyrillos13 κατέβασα και έβαλα την τελευταία που δίνουν στο http://maclaw.pl/

Τι διαφορά έχει απο τους άλλους; μια χαρά δουλεύει κι έτσι! :)

Link to comment
Share on other sites

Kyrillos13 κατέβασα και έβαλα την τελευταία που δίνουν στο http://maclaw.pl/

Τι διαφορά έχει απο τους άλλους; μια χαρά δουλεύει κι έτσι! :)

 

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλη απλα ειναι σιγουρα λιγοτερο λειτουργικη. Βγαζουν καθημερινα εκδοσεις και τα changelog, οι αλλαγες, ειναι τραγικα γελοιες για να τις πιστεψει καποιος που ξερει. Απλα ακολουθουν μια τακτικη μαρκετινγκ του τυπου:

Δουλευει μια εκδοση πχ η 12/05/2014 και στην επομενη χαλαει το wifi και στην μεθεπομενη το φτιαχνει για να εχει κατι να διορθωσει και να του κανουν donate. Ασε που τo 80% του κωδικα ειναι κλεμμενο απο την cm11 της TC... Μεχρι προτινος ειχαν κλειστο κωδικα ωστε να μην μπορεις πραγματικα να δεις αν αλλαζει κατι, και τωρα που τον ανεβασαν τον ενημερωνουν καθε αγιανιου. Σορρυ αλλα δεν μπορω να την χρησιμοποιησω. Αντιθετως στην αλλη cm11 βλεπεις ακριβως τις αλλαγες στον κωδικα και ειναι πιο λειτουργικη σαν συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα! Κι εμένα μου φαινόταν περίεργο που ανεβαζαν καθε μερα αλλά λεω τι πείραζει αφου δωρεαν είναι!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το Wipe Data / Factory Reset το κανουμε μετα ή πριν την εγκατασταση του CM?

 

Δεν έχει σημασία. Εγώ το κάνω πριν.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την εγκατάσταση και λειτουργεί τέλεια! Μπράβο!

Αφού περάσουμε τη rom, είμαστε root?

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...