Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Μα τι λες τώρα. Αυτά που λες εσύ δεν έχουν λογική Είναι το μοναδικό τηλέφωνο που έχει ειδικό thread για προβλήματα και ελαττώματα. Κανένα Samsung δεν κουδουνίζει ή έχει θόρυβο στο μικρόφωνο ή δεν τον ακούνε όταν μιλάει ξάπλα στο καναπέ όπως αναφέρεται εδώ κλπ. Δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είναι καλό τηλέφωνο. Το είχα παραγγείλει αλλά το ακύρωσα διαβάζοντας όλα τα προβλήματα από εδώ και το xda.

 

Ωραία, πήγαινε λοιπόν στα topic των Samsung και τρόλλαρε εκεί.

Και τουλάχιστον αν επιμένεις να τρολλάρεις για τα προβλήματα του N5 κάντο στο σωστό topic.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία, πήγαινε λοιπόν στα topic των Samsung και τρόλλαρε εκεί.

Και τουλάχιστον αν επιμένεις να τρολλάρεις για τα προβλήματα του N5 κάντο στο σωστό topic.

 

Δεν τρολάρω ρε παιδιά. Μην ορμάτε όλοι. Κουβέντα κάνουμε. Τελος πάντων. Το θέμα λήγει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες τώρα. Αυτά που λες εσύ δεν έχουν λογική Είναι το μοναδικό τηλέφωνο που έχει ειδικό thread για προβλήματα και ελαττώματα. Κανένα Samsung δεν κουδουνίζει ή έχει θόρυβο στο μικρόφωνο ή δεν τον ακούνε όταν μιλάει ξάπλα στο καναπέ όπως αναφέρεται εδώ κλπ. Δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είναι καλό τηλέφωνο. Το είχα παραγγείλει αλλά το ακύρωσα διαβάζοντας όλα τα προβλήματα από εδώ και το xda.

 

Όλα έχουν troubleshooting thread στο XDA. :)

 

Γενικά υπάρχει το πνεύμα της υπερβολής σε όσα γράφονται για τα "προβλήματα" του N5. Θα συνιστούσα να το πιάσεις στα χέρια σου, να το δουλέψεις (είτε κάνα εκθεσιακό είτε από κάποιον γνωστό) κ θα δεις πόσο ράδιο αρβύλα πέφτει ;)

 

PS1: Δεν κουδουνίζουν τα Samsung αλλά κάτι 1000άδες συσκευές ψόφησαν απο τις ελαττωματικές nand...

 

PS2: Χωρίς πρόθεση flame ή ειρωνίας, καθαρά φιλικά τα παραπάνω :)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για ips οθόνη το δικο μου είναι απαράδεκτα κίτρινο, σαν να βλέπεις amoled. Υπάρχει περίπτωση να καλυφθεί απο την εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα με το βιντεο ειναι θεμα software? ελπιζω να φτιαχτει με την επομενη αναβαθμιση..ποτε περιπου ερχεται η 4.4.3 ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα με το βιντεο ειναι θεμα software? ελπιζω να φτιαχτει με την επομενη αναβαθμιση..ποτε περιπου ερχεται η 4.4.3 ξερει κανεις?

 

Άλλοι λένε ναι άλλοι όχι..

Και σε κάποιους άλλους εκτός nexus αλλά με kitkat έχουν ένα μικρό θέμα.. Θα δείξει στο επόμενο update

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα εκτός γνωστό πρόβλημα του βίντεο με το σφύριγμα όταν μιλάω στο τηλ καμια φορά κανει παρασητα αλλά όχι παντα !!Φταίει που δεν έχω καλό σήμα η απλα είναι υπαρκτό πρόβλημα ??
Link to comment
Share on other sites

Για ips οθόνη το δικο μου είναι απαράδεκτα κίτρινο, σαν να βλέπεις amoled. Υπάρχει περίπτωση να καλυφθεί απο την εγγύηση;

 

Εμένα μου το άλλαξαν. Το είχα πάρει από Wind και μου το αλλάξανε μέσα στις 7 ημέρες του doa

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς παρατηρήσει θέματα με το Wi-Fi ?

 

Red 32 Gb - παρτίδα 402.

 

Τι θέματα; το ότι δεν έχει καλή ισχύ και σκαμπαναβέσματα ας πούμε (και προφανώς αποσυνδέσεις αν απομακρυνθείς) ή κάτι άλλο; Πάντως, για την ισχύ του, ισχύει ότι δεν είναι και η καλύτερη σε σύγκριση με άλλες συσκευές λόγω πιθανώς κακής ποιότητας κεραίας. Εξού και η χαμηλή τιμή του σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Τι θέματα; το ότι δεν έχει καλή ισχύ και σκαμπαναβέσματα ας πούμε (και προφανώς αποσυνδέσεις αν απομακρυνθείς) ή κάτι άλλο; Πάντως, για την ισχύ του, ισχύει ότι δεν είναι και η καλύτερη σε σύγκριση με άλλες συσκευές λόγω πιθανώς κακής ποιότητας κεραίας. Εξού και η χαμηλή τιμή του σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.

 

Δεν το εχω διαβασει, αλλα εννοειται το εχω παρατηρησει κι εγω πολυ εντονα και το επιβεβαιωνω. Στα 2-3 μετρα στο δωματιο με το router ανεβοκατεβαινει το σημα στις δυο μεγαλυτερες γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεται - χάνει το σήμα, βγάζει timeouts, σε απόσταση 30-40 cm από το router.

 

Είναι θέμα hardware και να το γυρίσω πίσω ? Είναι software και θα λυθεί με αναβάθμιση ?

Link to comment
Share on other sites

Τι θέματα; το ότι δεν έχει καλή ισχύ και σκαμπαναβέσματα ας πούμε (και προφανώς αποσυνδέσεις αν απομακρυνθείς) ή κάτι άλλο; Πάντως, για την ισχύ του, ισχύει ότι δεν είναι και η καλύτερη σε σύγκριση με άλλες συσκευές λόγω πιθανώς κακής ποιότητας κεραίας. Εξού και η χαμηλή τιμή του σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.

 

Μια χαρά είναι και η κεραία του και το Hardware του. Όταν λες σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό μετράει το Lumia 1520 iphone 4s και 5s; Κάντε συγκρίσεις όταν έχετε και άλλες μάρκες στα χέρια σος!!!!!!!!!!!!

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Συνδέεται - χάνει το σήμα, βγάζει timeouts, σε απόσταση 30-40 cm από το router.

 

Είναι θέμα hardware και να το γυρίσω πίσω ? Είναι software και θα λυθεί με αναβάθμιση ?

 

Software. Και μένα κάνει το ίδιο στο router μου και μόνο σε αυτό. Ελπίζοντας με την 4.4.3

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αν βγει ποτε

 

Έλα ανυπόμονε! Nexus έχουμε όχι galaxy s.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έλα ανυπόμονε! Nexus έχουμε όχι galaxy s.

 

Δεν ειναι θεμα ανυπομονησίας αλλά οτι την περιμένουμε πολύ καιρό :)

Link to comment
Share on other sites

@Jericho941F Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να συνδεθείς και σε άλλα wifi δίκτυα για να δεις αν φταίει το συγκεκριμένο router που έχεις, όπως είπε κι ο Γυαλάκιας. Αν δεις ότι συμβαίνει το ίδιο και σε άλλα, τότε να προχωρήσεις σε αντικατάσταση (doa) αν μπορείς ή service.

 

Σχετικά με την 4.4.3, πολλά περιμένουμε απ' αυτό το update... Για να δούμε αν θα δούμε λύση σε κανένα πρόβλημα. Πάντως, όποτε είναι να βγει, θα βγει. Αν ρωτάμε δε θα τη δώσουν γρηγορότερα. Άλλωστε καλύτερα είναι να το καθυστερήσουν για να μη μας δώσουν bugαρισμένη έκδοση.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

@Jericho941F Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να συνδεθείς και σε άλλα wifi δίκτυα για να δεις αν φταίει το συγκεκριμένο router που έχεις, όπως είπε κι ο Γυαλάκιας. Αν δεις ότι συμβαίνει το ίδιο και σε άλλα, τότε να προχωρήσεις σε αντικατάσταση (doa) αν μπορείς ή service.

 

Σχετικά με την 4.4.3, πολλά περιμένουμε απ' αυτό το update... Για να δούμε αν θα δούμε λύση σε κανένα πρόβλημα. Πάντως, όποτε είναι να βγει, θα βγει. Αν ρωτάμε δε θα τη δώσουν γρηγορότερα. Άλλωστε καλύτερα είναι να το καθυστερήσουν για να μη μας δώσουν bugαρισμένη έκδοση.

 

Συμφωνώ αλλά υποτίθεται οτι τα νεξους έχουν θέμα (σφύριγμα , μικρόφωνο και τα σχετικα) που θεωρητικά η 4.4.3 θα τα έφτιαχνε για αυτό την περιμένουμε πως και πως :)

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες το έχω, θα το δοκιμάσω εκτενέστερα. Νομίζω πάντως ότι το κάνει μόνο στο home router, το οποίο by the way είναι ακριβό και "σκυλί" και όχι της πλάκας.

 

Διαβάζοντας αποτελέσματα αναζητήσεων στο Google, έχουν και στο εξωτερικό θεματάκια, αρκετοί το έλυσαν βάζοντας το radio της 4.4

 

Αν το παρατηρήσω σε όλα τα δίκτυα, έφυγε για DOA.

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες το έχω, θα το δοκιμάσω εκτενέστερα. Νομίζω πάντως ότι το κάνει μόνο στο home router, το οποίο by the way είναι ακριβό και "σκυλί" και όχι της πλάκας.

 

Διαβάζοντας αποτελέσματα αναζητήσεων στο Google, έχουν και στο εξωτερικό θεματάκια, αρκετοί το έλυσαν βάζοντας το radio της 4.4

 

Αν το παρατηρήσω σε όλα τα δίκτυα, έφυγε για DOA.

 

Ακριβώς έτσι και σε μένα. Belkin 300Mbps έχω με διπλές κεραίες και καμιά μα καμία συσκευή δεν έχει θέμα εκτός από το 5 μου και μόνο σε αυτό το router! Βρήκα την λύση όμως. Παίρνω από τον γαμπρό μου στον πάνω όροφο και δεν ξανά ασχολήθηκα αφού είναι μόνο εδώ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι και σε μένα. Belkin 300Mbps έχω με διπλές κεραίες και καμιά μα καμία συσκευή δεν έχει θέμα εκτός από το 5 μου και μόνο σε αυτό το router! Βρήκα την λύση όμως. Παίρνω από τον γαμπρό μου στον πάνω όροφο και δεν ξανά ασχολήθηκα αφού είναι μόνο εδώ.

 

Το έκανε με την 4.4.1 ?

 

Είναι απροσδιόριστο το πρόβλημα, μερικές φορές δεν βλέπει καθόλου internet, άλλες βλέπει για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Στις σύνθετες ρυθμίσεις wifi απενεργοποίησε το "σάρωση πάντα διαθέσιμη" (βοηθάει και στην μπαταρία πολύ αυτό) και το "αποφυγή κακών συνδέσεων"

 

Επίσης, όρισε "ζώνη συχνοτήτων" τα 2.4GHz, εκτός αν το wireless σου παίζει στα 5Ghz και ενεργοποίησε την "βελτιστοποίηση wi-fi".

 

Τέλος, ένα restart του router μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...