Jump to content

Alcatel One Touch Idol X+ (TCL s960)


eimai_kala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω κοιτάξει αυτό το πρόγραμμα. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό αλλά δεν μπορώ να το ρυθμίσω ή μπορεί και να μην το υποστηρίζει η συσκευή μου.

 

Αυτή η εφαρμογή δυστυχώς δεν μπορεί να λειτουργήσει με την συσκευή μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 747
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οπότε δεν υπάρχει κάποια άλλη λύση?

 

το βράδυ θα ανεβάσω την εφαρμογη του radio και θα σου στείλω το Link για να δοκιμάσεις .Εάν δεν θέλεις να περιμένεις μπορείς να κατεβάσεις μία από τις rom από

http://www.androidiani.com/forum/alcatel-modding/391009-alcatel-tcl-idolx-s960-guide-root-recovery-rom-custom.html

(εαν δεν επιτρέπεται παρακαλώ τους Mod να με ενημερώσουν να αλλάξω το Post)

και να κάνεις extract και να βρεις από εκεί την εφαρμογή του ραδιοφόνου.

Εάν είσαι root θα δουλέψει.Δεν ξέρω εάν δουλέψει και χωρίς root

Link to comment
Share on other sites

Πες μας εντυπώσεις και από την μπαταρία του όταν μπορεί να γίνει αυτό.

 

Σήμερα τελείωσα την μπαταρία (από 100%-10%) και έβγαλα 4μιση ώρες ανοιχτή οθόνη. Ακόμα δε νομίζω να έχει στρωσει η μπαταρία αλλά είναι θετικό το δείγμα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

το βράδυ θα ανεβάσω την εφαρμογη του radio και θα σου στείλω το Link για να δοκιμάσεις .Εάν δεν θέλεις να περιμένεις μπορείς να κατεβάσεις μία από τις rom από

http://www.androidiani.com/forum/alcatel-modding/391009-alcatel-tcl-idolx-s960-guide-root-recovery-rom-custom.html

(εαν δεν επιτρέπεται παρακαλώ τους Mod να με ενημερώσουν να αλλάξω το Post)

και να κάνεις extract και να βρεις από εκεί την εφαρμογή του ραδιοφόνου.

Εάν είσαι root θα δουλέψει.Δεν ξέρω εάν δουλέψει και χωρίς root

 

Root ήταν το τηλέφωνο. Κατέβασα την τελευταία rom από το site που μου πρότεινες και επιτέλους έχω ραδιόφωνο. Χίλια ευχαριστώ φίλε μου . Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δεν ανοίγει το Google Play Store. Μου βγάζει συνέχεια το μήνυμα :Google Play store unfortunately stopped. Καμία ιδέα?Επίσης ξέρει κανείς αν θα βγει και στα ελληνικά (6.2AOT6043D)?

Edited by panos1979gr
Link to comment
Share on other sites

Μου έλειψε το widget της samsung για την εναλλαγή της ενεργής sim. Βρήκα τελικά αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=pt.joaormf.mtkcontrol&hl=el το οποίο κάνει δουλειά. Ξέρει κανείς κάτι καλύτερο;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πήγα πίσω σήμερα και πήρα πάλι L90,δυστυχώς στην κάμερα δεν μου δουλευε-υπήρξαν 3-4 φορές σήμερα που όντας ζεστό πίσω στο viewfinder έγινε άσπρο σαν να ήταν κάτι μπροστά στον φακό σαν θολούρα-με επανεκκίνηση επανερχόταν αλλά μετά ξανά),έκανα hard reset και μετά απλώς βαρέθηκα να το ξαναδοκιμάσω....:confused::(

Με αυτά και αλλά μικρά που αφορούν τελικά την δυσχρηστία του όπως το βλέπω εγώ(πχ.το lock button και γενικά πως το πιάνεις κλπ. μην σου γλυστρήσει κλπ.) το έδωσα πισω,κυριως η κάμερα με ξενέρωσε κάπως.

Και βέβαια υποθέτω πως η kitkat θα αργήσει σχετικά να έρθει γιατί η ελληνική αντιπροσωπεία μέχρι να κάνει το customization βράσε ρύζι:wacko::cry::confused: απ΄ότι είχα καταλαβει όταν τους πήρα τηλέφωνο κάποτε(πριν 3 μήνες δηλαδή) για να ρωτήσω για την αναβάθμιση του απλού Idol σε 4.2.2(εδώ γελάμε γοερα.....:lol:).....κρίμα...πάντως σαν συσκευή το IdolX+ αλλά και το Idol 2S(ειδικά αυτά τα 2άρια γιατί έχουν Snapdragon chipsets και LTE και μάλλον θα γράφουν mp4 βίντεο-εδώ πάλι γελάω....είναι δυνατόν 3gp βίντεο...και σιγά μην ψάχνω 3rd party εφαρμογή για να γράφω σε mp4...τόσο απλό είναι για όλους τους άλλους) κ.α νέα μοντέλα που θα έρθουν είναι πληρέστατα αλλά με κάποιες εκνευριστικές μικρες ελλείψεις και με υλοποίηση κάπως που οδηγεί σε lags ενίοτε.....

edit: άλλη μια μικρη ελλειψη ή όπως αλλιώς να την πεις είναι γελοίο,σε flight mode δεν σου επιτρέπει να ανοίξεις το WIFI....έλεος αυτά έπρεπε να μην υπάρχουν πλέον ειδικά σε τέτοιο κινητό...

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Root ήταν το τηλέφωνο. Κατέβασα την τελευταία rom από το site που μου πρότεινες και επιτέλους έχω ραδιόφωνο. Χίλια ευχαριστώ φίλε μου . Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δεν ανοίγει το Google Play Store. Μου βγάζει συνέχεια το μήνυμα :Google Play store unfortunately stopped. Καμία ιδέα?Επίσης ξέρει κανείς αν θα βγει και στα ελληνικά (6.2AOT6043D)?

 

Φιλε για το play store κανε εκκαθαριση μνημης στο play store απο τις εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πήγα πίσω σήμερα και πήρα πάλι L90,δυστυχώς στην κάμερα δεν μου δουλευε-υπήρξαν 3-4 φορές σήμερα που όντας ζεστό πίσω στο viewfinder έγινε άσπρο σαν να ήταν κάτι μπροστά στον φακό σαν θολούρα-με επανεκκίνηση επανερχόταν αλλά μετά ξανά),έκανα hard reset και μετά απλώς βαρέθηκα να το ξαναδοκιμάσω....:confused::(

Με αυτά και αλλά μικρά που αφορούν τελικά την δυσχρηστία του όπως το βλέπω εγώ(πχ.το lock button και γενικά πως το πιάνεις κλπ. μην σου γλυστρήσει κλπ.) το έδωσα πισω,κυριως η κάμερα με ξενέρωσε κάπως.

Και βέβαια υποθέτω πως η kitkat θα αργήσει σχετικά να έρθει γιατί η ελληνική αντιπροσωπεία μέχρι να κάνει το customization βράσε ρύζι:wacko::cry::confused: απ΄ότι είχα καταλαβει όταν τους πήρα τηλέφωνο κάποτε(πριν 3 μήνες δηλαδή) για να ρωτήσω για την αναβάθμιση του απλού Idol σε 4.2.2(εδώ γελάμε γοερα.....:lol:).....κρίμα...πάντως σαν συσκευή το IdolX+ αλλά και το Idol 2S(ειδικά αυτά τα 2άρια γιατί έχουν Snapdragon chipsets και LTE και μάλλον θα γράφουν mp4 βίντεο-εδώ πάλι γελάω....είναι δυνατόν 3gp βίντεο...και σιγά μην ψάχνω 3rd party εφαρμογή για να γράφω σε mp4...τόσο απλό είναι για όλους τους άλλους) κ.α νέα μοντέλα που θα έρθουν είναι πληρέστατα αλλά με κάποιες εκνευριστικές μικρες ελλείψεις και με υλοποίηση κάπως που οδηγεί σε lags ενίοτε.....

edit: άλλη μια μικρη ελλειψη ή όπως αλλιώς να την πεις είναι γελοίο,σε flight mode δεν σου επιτρέπει να ανοίξεις το WIFI....έλεος αυτά έπρεπε να μην υπάρχουν πλέον ειδικά σε τέτοιο κινητό...

 

Δυστυχώς αυτά είναι τα προβλήματα στην ανίκανη σε ό,τι αφορά το software κομμάτι, Alcatel. Τα κινητά της όμως μου έχουν βγει σκυλιά οπότε μετά την εμπειρία μου με το 997D, την ξαναπροτίμησα. Για την κάμερα έπρεπε να δοκιμάσεις τη SnapIt (εφαρμογή της Lenovo). Τη θολούρα που λες δεν την έχω πετύχει... Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Έχω να προσθέσω πως το τηλέφωνο θερμαίνεται αρκετά γρήγορα. Και το προηγούμενο (997D) το πάθαινε.

Επίσης ο τρόπος που καθαρίζεις τις πρόσφατες εφαρμογές είναι ελαττωματικός. Αν κλείσεις μια εφαρμογή και κατευθείαν πατήσεις τις πρόσφατες εφαρμογές τότε κάποιες φορές δε σου εμφανίζει καμία, λες και δεν είχες ανοίξει κάτι πιο πριν.

Το UI γενικότερα της Alcatel έχει κάποια κολλήματα με κυριότερο αυτό με τις πρόσφατες εφαρμογές. Από κει και πέρα παλεύεται.

 

Να ρωτήσω λοιπόν όσους έχουν τα TCL, αυτά τα κολλήματα/ προβλήματα υπάρχουν σε εσάς ή να αρχίσω να ψάχνομαι με rom όταν βρω τον χρόνο?

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως τελικα εμενα απο eternal team δεν περασε τελωνειο και το περιμενω απο δευτερα. Με την εκπτωση 15% που ειχανε βαλει μου ηρθε 190€. Το λεω για οποιον ενδιαφερεται γιατι νομιζω υπαρχει ακομα. Υπαρχει κανεις που εχει δοκιμασει το otg με φλασακι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ την έχω πατήσει... Τα πήρα από Κίνα...2 τηλέφωνα (ένα για τον κολλητό μου ) επειδή δεν το κατέχουμε πολύ το άθλημα με ρουταρισματα και τα λοιπά το στείλαμε σε ένα κατάστημα στην Καβάλα για να μας περάσει ελληνικά και play store... Μέχρι ένα σημείο καλά. Αλλά έχουμε πρόβλημα στις επαφές τις οποίες μόλις μπεις σε πετάει εγώ και λέει η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται όπως και η εφαρμογή του facebook...επίσης το κινητό δεν μπορεί να βρει τοποθεσία μέσω ίντερνετ οπότε και οι εφαρμογές καιρού μου είναι άχρηστες... Εμένα σύνολο αγοράς μου βγήκε 290Ε μαζί με την πληρωμή στο κατάστημα για να μου βάλουν την Ρομ με ελληνικά... Απ 'ότι βλέπω πλέον υπάρχει και στα m~~~~m~~~t με 280Ε... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι... Από την στιγμή που κυκλοφόρησε Ευρώπη πλέον πως θα γίνει να περάσω την Ρομ που έστησε η alcatel στην δική μας συσκευή?που φαντάζομαι θα έχει και ελληνικά και πιστεύω θα μου λυθούν και τα άλλα προβλήματα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ την έχω πατήσει... Τα πήρα από Κίνα...2 τηλέφωνα (ένα για τον κολλητό μου ) επειδή δεν το κατέχουμε πολύ το άθλημα με ρουταρισματα και τα λοιπά το στείλαμε σε ένα κατάστημα στην Καβάλα για να μας περάσει ελληνικά και play store... Μέχρι ένα σημείο καλά. Αλλά έχουμε πρόβλημα στις επαφές τις οποίες μόλις μπεις σε πετάει εγώ και λέει η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται όπως και η εφαρμογή του facebook...επίσης το κινητό δεν μπορεί να βρει τοποθεσία μέσω ίντερνετ οπότε και οι εφαρμογές καιρού μου είναι άχρηστες... Εμένα σύνολο αγοράς μου βγήκε 290Ε μαζί με την πληρωμή στο κατάστημα για να μου βάλουν την Ρομ με ελληνικά... Απ 'ότι βλέπω πλέον υπάρχει και στα m~~~~m~~~t με 280Ε... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι... Από την στιγμή που κυκλοφόρησε Ευρώπη πλέον πως θα γίνει να περάσω την Ρομ που έστησε η alcatel στην δική μας συσκευή?που φαντάζομαι θα έχει και ελληνικά και πιστεύω θα μου λυθούν και τα άλλα προβλήματα...

Αλλο το TCL S90 Idol X+ και άλλο το Alcatel Idol X+ ως προς το αναγνωριστικό μοντέλου σε επίπεδο hw άρα δεν μπορεί να μπει η rom του "ελληνικού" Idol X+.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να βρω άκρη με το update ,αλλά ενώ κατεβάζω την νέα έκδοση 14.04.01 με παραπέμπει μετά σε ρεμπουτ στα κινεζικά και κολλάω, έχει κανείς να μου προτείνει κάτι;! Επίσης η εφαρμογή επαφές πολλές φορές μου σταματάει και κλίνει σε συγκεκριμένες επαφές που ανοίγω, γιατί συμβαίνει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Αλλο το TCL S90 Idol X+ και άλλο το Alcatel Idol X+ ως προς το αναγνωριστικό μοντέλου σε επίπεδο hw άρα δεν μπορεί να μπει η rom του "ελληνικού" Idol X+.

Κρίμα... Σε ευχαριστώ πολύ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, προσπαθώ να βρω άκρη με το update ,αλλά ενώ κατεβάζω την νέα έκδοση 14.04.01 με παραπέμπει μετά σε ρεμπουτ στα κινεζικά και κολλάω, έχει κανείς να μου προτείνει κάτι;! Επίσης η εφαρμογή επαφές πολλές φορές μου σταματάει και κλίνει σε συγκεκριμένες επαφές που ανοίγω, γιατί συμβαίνει αυτο;

 

Φίλε μου και εμένα η εφαρμογή των επαφών συνέχεια με πετάει... Και εγώ έκανα την αναβάθμιση μπας και στρώσει αλλά μόλις κατεβάσει το update και το κάνω reboot όταν ανοίγει η συσκευή μου λέει πως ακυρώθηκε η αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το TCL S90 Idol X+ και άλλο το Alcatel Idol X+ ως προς το αναγνωριστικό μοντέλου σε επίπεδο hw άρα δεν μπορεί να μπει η rom του "ελληνικού" Idol X+.

 

είσαι σίγουρος για αυτό ? τι διαφορές στο hw έχουν δλδ ?

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω λίγο όσους έχουν το TCL, το κινητό σας ζεσταινεται πολύ όταν το χρησιμοποιείτε? Εμένα με απλό browsing φτάνει τους 38 βαθμούς και με κάνα παιχνίδι έχω πιάσει και τους 45. Είμαι με το Alcatel εγώ γι αυτό ρωτάω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος του idol x+ εδώ και δύο μέρες. Το κινητό μέχρι στιγμής πάει άψογα. Το έχω λιώσει και δεν μου έχει δείξει κάποιο πρόβλημα. Οθόνη καταπληκτική με ωραία χρώματα και φωτεινή. Μπαταρία πρέπει να έχει καλή γιατί είναι και νωρίς ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα αλλά σήμερα το είχα με ανοικτή οθόνη περίπου 6 ώρες με παιχνίδια και διαδίκτυο και από το 90% που ήταν πήγε το απόγευμα στο 13%.Φωτογραφική καλή σε καλό φωτισμό μέτρια σε λιγότερο .Νομίζω ότι αξίζει και το τελευταίο ευρώ που έδωσα (279) .Ο ήχος που αποδίδουν τα jbl ακουστικά πάρα πολύ καλός. Το κινητό παρότι δούλευε συνεχόμενα δεν ανέβασε θερμοκρασία πάνω από 41 βαθμούς. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Η alcatel έχει κάνει καλή δουλειά. Πριν είχα το 997d που το πήρε τώρα ο γιος μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα πρέπει να το αφήσω να ξεκουραστεί αναγκαστικά γιατί πρέπει να ετοιμαστώ για την εθνικαρα. Καλή μας επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος του idol x+ εδώ και δύο μέρες. Το κινητό μέχρι στιγμής πβαριάάψογα. Το έχω λιώσει και δεν μου έχει δείξει κάποιο πρόβλημα. Οθόνη καταπληκτική με ωραία χρώματα και φωτεινή. Μπαταρία πρέπει να έχει καλή γιατί είναι και νωρίς ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα αλλά σήμερα το είχα με ανοικτή οθόνη περίπου 6 ώρες με παιχνίδια και διαδίκτυο και από το 90% που ήταν πήγε το απόγευμα στο 13%.Φωτογραφική καλή σε καλό φωτισμό μέτρια σε λιγότερο .Νομίζω ότι αξίζει και το τελευταίο ευρώ που έδωσα (279) .Ο ήχος που αποδίδουν τα jbl ακουστικά πάρα πολύ καλός. Το κινητό παρότι δούλευε συνεχόμενα δεν ανέβασε θερμοκρασία πάνω από 41 βαθμούς. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Η alcatel έχει κάνει καλή δουλειά. Πριν είχα το 997d που το πήρε τώρα ο γιος μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα πρέπει να το αφήσω να ξεκουραστεί αναγκαστικά γιατί πρέπει να ετοιμαστώ για την εθνικαρα. Καλή μας επιτυχία.

 

Με γεια σου φίλε μου. Σε εμένα το κινητό πιάνει εύκολα 45 βαθμούς με παιχνίδια, μήπως φταίει το ότι ήταν απαιτητικά?

Τα υπόλοιπα προβλήματα που αντιμετώπισα πχ όταν ανοίγεις τις πρόσφατες εφαρμογές (τα έγραψα παραπάνω) τα είχες?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω. Λέγεται mtk control. Με τα widget του ελέγχω τις ενεργές sim στις κλήσεις, data, 3G.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ.Το κινητό μέχρι στιγμής να μην το ματιάσω δουλεύει άψογα.Το μόνο του μείον αν μπορείς να το πείς έτσι,είναι ότι όταν φορτίζει και το δουλεύεις ταυτόχρονα, αργεί να φορτίσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με γεια σου φίλε μου. Σε εμένα το κινητό πιάνει εύκολα 45 βαθμούς με παιχνίδια, μήπως φταίει το ότι ήταν απαιτητικά?

Τα υπόλοιπα προβλήματα που αντιμετώπισα πχ όταν ανοίγεις τις πρόσφατες εφαρμογές (τα έγραψα παραπάνω) τα είχες?

 

καλησπέρα και ευχαριστώ.Το κινητό μέχρι στιγμής να μην το ματιάσω δουλεύει άψογα.Το μόνο του μείον αν μπορείς να το πείς έτσι,είναι ότι όταν φορτίζει και το δουλεύεις ταυτόχρονα, αργεί να φορτίσει

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ.Το κινητό μέχρι στιγμής να μην το ματιάσω δουλεύει άψογα.Το μόνο του μείον αν μπορείς να το πείς έτσι,είναι ότι όταν φορτίζει και το δουλεύεις ταυτόχρονα, αργεί να φορτίσει

 

ΟΚ ευχαριστώ για την απάντηση. Θα αρχίσω τα factory reset να δω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...