Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το hotspot δεν κατάφερα να το δουλεψω με την 4.4.2 του Χαραλάμπη. Ενώ συνδέεται κανονικά με τον υπολογιστή, δείχνει να υπάρχει δίκτυο και να παίρνει κάποια ip, στο εικονίδιο δικτύου του υπολογιστή υπάρχει κίτρινο σημάδι πως δεν υπάρχει ιντερνετ. με τίποτα ο υπολογιστής δεν παίρνει internet από το κινητό, παρότι αυτό έχει 3g. Ψάχνοντας στο δίκτυο βλέπω πως και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Ξέρει κανείς τι φταίει;

Δοκίμασε από playstore το df tethering fix

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα.

Φίλος έχει θέμα με την εστίαση του φακού της φωτογραφικής και κάποια στιγμή δεν του μπουταρε. Τελικά με το recovery menu (power button & vol + vol -) γύρισε σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και έχει την αρχική rom 4.2.2 (αγορασμένο - Ιούλιος 2014).

 

Στο αρχικό post υπάρχει «Οδηγός από 4.2.2 σε official VIBEUI_V1.5_1420_4_ST_K910 with GAPPS & ROOT (by aloialone)»

Αυτήν θεωρείται την πιο σταθερή από όλες?

 

Γιατί μεταγενέστερα έχουν βγει και νεότερες όπως η VIBEUI V2.0. Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία του οδηγού και απλά αλλάζουμε την rom σε σχέση με αυτήν του οδηγού ? Ή για αυτήν απαιτείται άλλη διαδικασία ?

Υπάρχει και η CyanogenMod 11 και 12. Με οδηγίες που περιγράφουν στο site τους αν και αναφέρουν οι ίδιοι κάποια θεματάκια με τις sim.

http://www.teamsuperluminal.org/k910cyanogenmod-12-1/

 

Sorry που ρωτάω αλλά Α) το κινητό δεν είναι δικό μου Β) Η εμπειρία μου έως τώρα ήταν μόνο με mediateκ επεξεργαστές.

Βάλε την cm 12.1,όλα δουλεύουν τέλεια! Αν δεν δουλέψουν όλα στο κινητό με αυτήν την Ρομ δεν θα δουλέψουν με καμία..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάλε την cm 12.1,όλα δουλεύουν τέλεια! Αν δεν δουλέψουν όλα στο κινητό με αυτήν την Ρομ δεν θα δουλέψουν με καμία..

 

Διαβάζοντας τις οδηγίες στο site τους αναφέρουν :

1. Εγκατάσταση TS TWRP 2.8.7.2 (boot into lollipop compatible TWRP (or similar) recovery )

2. Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι ROOT και unlock the bootloader

Λένε όμως ότι τα παραπάνω αρχεία των οδηγιών είναι για rom 4.4.X

Εγώ που είμαι σε 4.2.2 μήπως πρέπει να ακουλουθήσω άλλα βήματα ? π.χ. minimal ADB fastboot, adb sideload

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις οδηγίες στο site τους αναφέρουν :

1. Εγκατάσταση TS TWRP 2.8.7.2 (boot into lollipop compatible TWRP (or similar) recovery )

2. Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι ROOT και unlock the bootloader

Λένε όμως ότι τα παραπάνω αρχεία των οδηγιών είναι για rom 4.4.X

Εγώ που είμαι σε 4.2.2 μήπως πρέπει να ακουλουθήσω άλλα βήματα ? π.χ. minimal ADB fastboot, adb sideload

Ναι καλά είναι από 4.2.2 να πας πρώτα σε 4.4.2(ή baralajbi ή καποια stock vibe),και μετά να βάλεις cm 12.1..

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά είναι από 4.2.2 να πας πρώτα σε 4.4.2(ή baralajbi ή καποια stock vibe),και μετά να βάλεις cm 12.1..

 

Με τρέχετε :lol:

 

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Με τρέχετε :lol:

 

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τη βοήθεια.

 

Είσαι σε στοκ 4.2.2 σωστά? Πήγαινε στις ρυθμίσεις στην ενημέρωση τηλεφώνου λογικά πρέπει να σου πετάξει αναβάθμιση σε στοκ επίσημη 4.4.2 κάμε την και μετά κάνε ρουτ, unlock bootloader, πέρνα ts recovery, και μετά την stable cm12.1 με τα gapps αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε στοκ 4.2.2 σωστά? Πήγαινε στις ρυθμίσεις στην ενημέρωση τηλεφώνου λογικά πρέπει να σου πετάξει αναβάθμιση σε στοκ επίσημη 4.4.2 κάμε την και μετά κάνε ρουτ, unlock bootloader, πέρνα ts recovery, και μετά την stable cm12.1 με τα gapps αν θες.

 

δυστυχώς δεν κάνει update, όπως και στο δικό μου Lenovo Vibe X2

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν κάνει update, όπως και στο δικό μου Lenovo Vibe X2

 

Τοτε πέρνα απο το needrom κάποια 4.4.2 όποια να ειναι και μετα κανε root>unlock bootloader>ts recovery> stable cm12.1 + (gapps αν θες).

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πέρνα απο το needrom κάποια 4.4.2 όποια να ειναι και μετα κανε root>unlock bootloader>ts recovery> stable cm12.1 + (gapps αν θες).

 

Μετά τις 9 το βράδυ ξεκινάνε τα πειράματα.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις 9 το βράδυ ξεκινάνε τα πειράματα.

Σε ευχαριστώ.

 

Λοιπόν. Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά.

Με τις οδηγίες του πρώτου post κατάφερα να περάσω την τελευταία original VIBE 2.0 4.4.2

Δεν εγκαθιστούσε μέσα από τo recovery τα gapps και το su, και πετούσε το ακόλουθο μήνυμα.

 

downloading 'boot.img'...

OKAY [ 0.375s]

booting...

FAILED (remote: Locked)

finished. total time: 0.375s

 

Αλλά λέω μικρό το κακό αφού έτσι και αλλιώς πάμε για την Cyanogenmod 12.1. Στο reboot με ρωτησε η recovery αν ήθελα να την κρατήσω και απάντησα YES.

Το yes είναι τυπικο γιατι τελικά δεν μπορεί να την κρατήσει και γυρνάει στη recovery της Lenovo.

Να σημειώσω ότι το πρόβλημα με την camera δεν διορθώθηκε (δεν εστιάζει και τρίζει) αλλά από ότι διάβασα είναι πρόβλημα hardware τελικά.

 

Root έγινε κακονικά με root genious και Bootloader_Unlocker 4.4.

 

Για να περάσουμε το Cyanogenmod 12.1 απαιτείται η recovery_ts_twrp2872.

 

twrp περασε με το flashify αλλα όταν ρωτάει για reboot ή για flash άλλου αρχείου δεν πρεπει να γίνει reboot από εκεί. Στο recovery μπαινουμε μέσα από το μενου επανω δεξιά.

Έπειτα ακολουθησα πιστά τις οδηγίες από το site για την Cyanogenmod 12.1

http://www.teamsuperluminal.org/k910cyanogenmod-12-1/

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και την stable την cm 12.1 αλλα οταν παω restore δεν μοπυ βρισκει το back up ενω το βλεπω κανονικα οτι εχει κανει... τι να φταιει;;;
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και την stable την cm 12.1 αλλα οταν παω restore δεν μοπυ βρισκει το back up ενω το βλεπω κανονικα οτι εχει κανει... τι να φταιει;;;

 

Φιλέ την stable την εβαλες με clean install? Δηλ σβηνονται ολα? Τι λέει έχει διάφορα σε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

σβηνονται ολα αλλα εχεις το βαψκθπ που τα επαναφερεις βεβαια εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου δεν το βρισκει το backup και κατι αλλο που παρατηρησα και δεν ξερω αν αλλαζει ειναι το μενου που τα δειχνει αλφαβητικα αλλα και στην προηγουμενη εκδοση εγω χρησιμοποιουσα τον hola launcher κραταγε και περισσοτερο η μπαταρια και καλυτερα φαινοτανε

 

edit: αποτι βλεπω τωρα μου κατεβαζει αυτοματα ολες τις εφαρμογες που ειχα απο το playstore... γιατι γινεται αυτο;;;

Edited by geoliol
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση πως μπορω να απενοργοποιησω την επιλογη για ηχο κλησης να πηγαινει στους αποθηκευμενους και να μην με αφηνει να πηγαινω στου φακελους;;;;

 

edit: το προβλημα που ειχα αναφερει με τις κλησεις παραμενει και σε αυτη τη rom...

Edited by geoliol
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εχω το K910e με περασμενη την official vibeui_v2.0_1516_7.421.1_st_k910

Προσπαθω να βαλω καποια αλλη ρομ αλλα απο οτι καταλαβα η πρωτη κινηση ειναι να γινει root το κινητο και

μετα να ξεκλειδωθει ο bootloader για να μπει το custom recovery

Το θεμα ειναι οτι το Root Genius δεν μπορει να κανει root το κινητο και βγαζει το μηνυμα

Your phone is so solid to root...

 

Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εχω το K910e με περασμενη την official vibeui_v2.0_1516_7.421.1_st_k910

Προσπαθω να βαλω καποια αλλη ρομ αλλα απο οτι καταλαβα η πρωτη κινηση ειναι να γινει root το κινητο και

μετα να ξεκλειδωθει ο bootloader για να μπει το custom recovery

Το θεμα ειναι οτι το Root Genius δεν μπορει να κανει root το κινητο και βγαζει το μηνυμα

Your phone is so solid to root...

 

Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος??

 

Τελικα ηταν προβλημα απο το antivirus.........

Το ετρεξα μεσω sandbox και ολα ΟΚ

 

Παμε για τα επομενα

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να δοκίμασε την cm12.1 stable για να μας πει εαν αξιζει?

Δύο μέρες που την δοκίμασα καλή μου φάνηκε. Αλλά πολύ απλή και ξαναγύρισα στου Χαραλάμπη

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία cm12.1 stable είναι μια χαρά. Τώρα σε όποιον αρέσει βάζει και την ρομ του Χαράλαμπη αλλά την θεωρώ πιο βαριά και γεμάτη από την απλή και άδεια cm12.1
Link to comment
Share on other sites

Hello guys, εχω μεινει με την 1443 χαραλαμπη εδω και μηνες, ειμαι γενικα ικανοποιημενος απλα εχει ενα θεματακι, που και που κολλαει το κινητο και κανω reboot αναγκαστικα, αλλα μερικες φορες κολλαει στο logo της Lenovo, οποτε αναγκαστικα κανω factory reset απο recovery, δεν ειναι και τοσο μεγαλο το προβλημα αφου κραταω backup με Titanium. Ειπα να δοκιμασω καμια αλλη rom μηπως διορθωθει αυτο, ποια μου προτεινετε; Δωστε και καμια συμβουλη για να κανω clean install και να αποφυγω τυχον μοιραια λαθη, ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Hello guys, εχω μεινει με την 1443 χαραλαμπη εδω και μηνες, ειμαι γενικα ικανοποιημενος απλα εχει ενα θεματακι, που και που κολλαει το κινητο και κανω reboot αναγκαστικα, αλλα μερικες φορες κολλαει στο logo της Lenovo, οποτε αναγκαστικα κανω factory reset απο recovery, δεν ειναι και τοσο μεγαλο το προβλημα αφου κραταω backup με Titanium. Ειπα να δοκιμασω καμια αλλη rom μηπως διορθωθει αυτο, ποια μου προτεινετε; Δωστε και καμια συμβουλη για να κανω clean install και να αποφυγω τυχον μοιραια λαθη, ευχαριστω.

 

Προτείνω την τελευταία cm12.1 stable φυσικά που δεν έχω κολλήματα ούτε τίποτα και έχω το κινητό μέρες ανοικτό χωρίς να του κάνω επανεκκίνηση. Εγώ clean install του κάνω με usb otg συνδέω στικακι που έχει την ρομ και την περνάω αφού πρώτα κάνω format τα πάντα μέσα από το recovery. Περισσότερα εδώ

http://www.teamsuperluminal.org/

Link to comment
Share on other sites

σε πια rom του χαραλαμπη;;;

 

καμια λυση για το θεμα μου που δεν μπορει να κανει restore το backup;;;;

σε αυτή http://www.needrom.com/download/lenovo-k910-4-4-2-vibeui-2-0-multilang-gapps/

Link to comment
Share on other sites

οποιος βαλει την stable την ψμ 12,1 θελω να παρατηρησει οταν ανοιγει το baidu ή τον chrome αν πανω αριστερα τρεμοπαιζει η εικονα... μονο σε αυτα ομως... μου φαινεται οτι η τελευταια πριν την stable ηταν καλυτερη...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω βάλει εδώ και κάποιο διάστημα τη 12.1 stable. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι 1-2 φορές την εβδομάδα πετυχαίνω το τηλέφωνο να μην αποκρίνεται (σαν να είναι σβηστό εντελώς, οθόνη-πλήκτρα δεν παίζουν) και να έχει αναμμένο μόνο το λεντάκι με μπλε χρώμα. Επανέρχεται μόνο αν κρατήσω πατημένο για λίγο το Power button ώστε να σβήσει εντελώς και μετά να το ξανανοίξω...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Προσπαθώ να βάλω την stable. Έχω πάρει backup αλλά όταν περναω την Ρομ και μετα πάω να κάνω restore για να βάλω παλι ότι είχα μου ξαναπερναει και την παλιά Ρομ. ΤΘ μπορω να κάνω???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...