Jump to content

[Note II] Αλλαγή οθόνης


pankal6
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους σας.ξερω πως σας εχω σε μεγαλη αγωνια.το βιντεακι ειναι τραβηγμενο (με αλλαγη οθονης σε ενα σαμυ s4 ).το ασχημο σε ολο το βιντεακι ειναι οτι ειναι τραβηγμενο απο ψηλα οχι και τοσο κοντα.επισεις λειπουν οδηγιες οποτε για να μας ειναι πιο ευκολο θα κανω κατι αλλο.το δικο μου νοτε2 βρισκετε κομματιασμενο δλδ αλλου οθονεσ και αλλου τα παρεμφερει αυτο γιατι ενω στο s4 η κολλα κυλησε και στο home button και στα πληκτρα touch με λιγο ζορι ολα οκ ενω στο νοτελι2 πεισμοσε για τα καλα και το home button ειχε γινει σκληρο αλλα δουλευε χωρις κανενα προβλημα.) σημερα κιολας θα ξεκινησω να ανεβαζω βιντεακια καθως επισεις και το κοστος.το ολο θεμα θα σταλθει στην διοικηση και απο εκει θα ανεβει η σαν νεο θεμα η θα προσθεθει εδω.με λιγα λογια υπαρχουν 2 τροποι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ....σιγουρα πολυ λιγοτερο απο την αλλαγη απο την σαμυ.το ξαναλεω και ας εχω γινει βαρετος θελει ΥΠΟΜΟΝΗ και ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ. δωστε μου μερικες ωριτσες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα σε ολους σας.ξερω πως σας εχω σε μεγαλη αγωνια.το βιντεακι ειναι τραβηγμενο (με αλλαγη οθονης σε ενα σαμυ s4 ).το ασχημο σε ολο το βιντεακι ειναι οτι ειναι τραβηγμενο απο ψηλα οχι και τοσο κοντα.επισεις λειπουν οδηγιες οποτε για να μας ειναι πιο ευκολο θα κανω κατι αλλο.το δικο μου νοτε2 βρισκετε κομματιασμενο δλδ αλλου οθονεσ και αλλου τα παρεμφερει αυτο γιατι ενω στο s4 η κολλα κυλησε και στο home button και στα πληκτρα touch με λιγο ζορι ολα οκ ενω στο νοτελι2 πεισμοσε για τα καλα και το home button ειχε γινει σκληρο αλλα δουλευε χωρις κανενα προβλημα.) σημερα κιολας θα ξεκινησω να ανεβαζω βιντεακια καθως επισεις και το κοστος.το ολο θεμα θα σταλθει στην διοικηση και απο εκει θα ανεβει η σαν νεο θεμα η θα προσθεθει εδω.με λιγα λογια υπαρχουν 2 τροποι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ....σιγουρα πολυ λιγοτερο απο την αλλαγη απο την σαμυ.το ξαναλεω και ας εχω γινει βαρετος θελει ΥΠΟΜΟΝΗ και ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ. δωστε μου μερικες ωριτσες.

 

φιλαρακι να ξερεις οτι περιμενουμε με αγωνια το βιντεο για να δουμε να φτιαξουμε και το δικο μας νοτελι 2 ευχαρισουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχετε δει ποτε σπασμενη οθονη και το gorilla glass απ εξω αθικτο; Τα καταφερα εγω :lol:

Ουτε επεσε η συσκευη ουτε τιποτα. Εσπασε απλα η οθονη απο μεσα ετσι στην ψυχρα!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δει ποτε σπασμενη οθονη και το gorilla glass απ εξω αθικτο; Τα καταφερα εγω :lol:

Ουτε επεσε η συσκευη ουτε τιποτα. Εσπασε απλα η οθονη απο μεσα ετσι στην ψυχρα!

 

Πολυ κριμα. Αν εχεις διαθεση ανεβασε και μια φωτο. Οταν λες στην ψυχρα τι ακριβως εννοεις. Οχι τιποτε αλλο, αλλα για να μαθαινουμε οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Σχήμα λόγου :p

Από μόνο του χωρίς να πέσει κάτι πάνω η να πέσει κάτω.

Περιμένω απάντηση από smartec τώρα να δω αν θα το καλύψει η εγγύηση[ATTACH]45356[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Σχήμα λόγου :p

Από μόνο του χωρίς να πέσει κάτι πάνω η να πέσει κάτω.

Περιμένω απάντηση από smartec τώρα να δω αν θα το καλύψει η εγγύηση[ATTACH]45356[/ATTACH]

 

Δηλαδη το σκαλισες, το αφησες καπου κι οταν το ξαναπιασες ηταν ετσι??!!! Σορυ που επιμενω αλλα εχω ακριβως το ιδιο και πονεσα μολις ειδα τη φωτο. Ενημερωσε μας και για την απαντηση της σμαρτεκ παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Κάποιες ώρες πριν έτρωγε μερικά σκαλωματα στην πλευρά που έσπασε αλλά δεν έδωσα σημασία. Ήταν έτοιμο φαίνεται πριν ωρες.

Πάντως δεν ξαναειδα τέτοιο πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι. Κάποιες ώρες πριν έτρωγε μερικά σκαλωματα στην πλευρά που έσπασε αλλά δεν έδωσα σημασία. Ήταν έτοιμο φαίνεται πριν ωρες.

Πάντως δεν ξαναειδα τέτοιο πράγμα!

 

Φίλε μου το κάλυψε η εγγύηση; Γτ κάτι παρόμοιο έπαθε το s3 Mini του αδερφού μου και στην Κρήτη είπαν ότι δεν το καλυβει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει λογική. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι αν δεν το φτιάχνουν σημαίνει ότι ο τεχνικός το άνοιξε και κατάλαβε ότι προκλήθηκε από χρήστη.

Στην smartec οτι δεν μπορεί να ξέρει ο τεχνικός από τι προκλήθηκε οπότε δεν το καλύπτει η εγγύηση.

Ρώτησα και τους δυο αν πρέπει να παίρνω μια τον ένα και μια τον άλλο και να παίζω την κολοκυθιά και η απάντηση ηταν ΝΑΙ!

 

Γενικά πάντως δεν πρόκειται να ξαναπαρω σαμσουνγκ. Θυμήθηκα την νοκια και την αρβατο με αυτά που ακούω τόσες μέρες..

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

το θεμα πια ειναι τι να παρεις!εμενα η procordia με εχει αφησει με ελλατωματικη πλακετα στο g2 μου πανω απο 20μερες τωρα! για κλαμματα ειναι ολοι τους! χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

παιδια μου πεσε και μενα και εγινε κομματια το εξωτερικο τζαμι. Βρηκα ακρη σε μαγαζι με 75 ευρω αντικατασταση. Περιμενω να φερει κολλα που εχει παραγγειλει και θα το δωσω για επισκευη. Απο οτι ειδα στο youtube η αλλαγη δεν ειναι δυσκολη αλλά θελει καποια παρελκομενα και μεγαλη προσοχη. Το κυριο ειναι να εχεις θερμομετρο αποστασεως για να ξερεις ακριβη θερμοκρασια οθονης οταν το ζεσταινεις. Δυστυχως δεν εχω και θα το αφησω για επισκευη αν προλαβω μεχρι την αλλη εβδομαδα γιατι φευγω με αδεια απ τη δουλεια. Κω μενω. Αποτελεσματα θα γραψω εδω ;)
Link to comment
Share on other sites

Οθόνη με 75€? 110 στο ebay.

Μάλλον θα πάρουν απλά το γυαλί με 5€ και θα σου πάρουν άλλα 70 για 5 λεπτά διαδικασία.

Επίσης ποτέ δεν χρησιμοποίησα θερμόμετρο και έχω αλλάξει εκατοντάδες gg.

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη με 75€? 110 στο ebay.

Μάλλον θα πάρουν απλά το γυαλί με 5€ και θα σου πάρουν άλλα 70 για 5 λεπτά διαδικασία.

Επίσης ποτέ δεν χρησιμοποίησα θερμόμετρο και έχω αλλάξει εκατοντάδες gg.

 

δεν ειπα αλλαγη οθονης, εννοειται το γυαλι θα μου αλλαξουν....αν και πιανουν τα χερια μου θα προτιμησω να μου το αλλαξει καποιος που το κανει συνεχεια, και ξερω οτι το μεροκαματο του θα ειναι 65-70 ευρω δεν ειμαι χάνος:lol:.....αν μπορεις να μου κανεις το ιδιο φθηνοτερα πολυ ευχαρίστως στειλε μου pm

Edited by Manossef
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι σου είπαν οθόνη και όχι γυαλί βρε.

Αν έχω χρόνο στο κάνω και τσάμπα αλλά τουλάχιστον για δυο εβδομάδες δεν θα είμαι free.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι σου είπαν οθόνη και όχι γυαλί βρε.

Αν έχω χρόνο στο κάνω και τσάμπα αλλά τουλάχιστον για δυο εβδομάδες δεν θα είμαι free.

 

και μονο που το προτεινες δεν εχω παρα να σε ευχαριστισω:)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ηρθε η μαύρη ώρα να γραψω κι εγώ σ'αυτό το topic :p. Δυστυχώς έσπασε και σε μένα το εξωτερικό τζάμι. Η απόφαση να το επιδιορθωσω ειναι ειλημμένη, ακόμη και αν χρειαστεί να πάω στη λύση των 170 ευρώ που αναφέρεται και στο παρόν topic.

 

Δεν ξερω όμως αν έχει σπάσει και η οθόνη. Απ'όσα εχω καταλάβει, η "οθονη" έχει 3 στρώσεις: τζάμι, digitiser και LED screen . Πώς μπορώ να ξέρω αν έσπασε μόνο το τζάμι ή και το από μέσα? η οθόνη αναβει ολόκληρη και λειτουργεί κανονικά, τα χρώματα είναι παντού κομπλέ και το s-pen δουλεύει από άκρη σ'ακρη χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Αν είναι μόνο το τζάμι, το ανεπίσημο service το αλλάζει μόνο του? ή πάει σετάκι με τα άλλα δύο κομμάτια? ή εξαρταται από την πολιτική του καταστηματος ? btw μένω μόνιμα Ολλανδία.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η μαύρη ώρα να γραψω κι εγώ σ'αυτό το topic :p. Δυστυχώς έσπασε και σε μένα το εξωτερικό τζάμι. Η απόφαση να το επιδιορθωσω ειναι ειλημμένη, ακόμη και αν χρειαστεί να πάω στη λύση των 170 ευρώ που αναφέρεται και στο παρόν topic.

 

Δεν ξερω όμως αν έχει σπάσει και η οθόνη. Απ'όσα εχω καταλάβει, η "οθονη" έχει 3 στρώσεις: τζάμι, digitiser και LED screen . Πώς μπορώ να ξέρω αν έσπασε μόνο το τζάμι ή και το από μέσα? η οθόνη αναβει ολόκληρη και λειτουργεί κανονικά, τα χρώματα είναι παντού κομπλέ και το s-pen δουλεύει από άκρη σ'ακρη χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Αν είναι μόνο το τζάμι, το ανεπίσημο service το αλλάζει μόνο του? ή πάει σετάκι με τα άλλα δύο κομμάτια? ή εξαρταται από την πολιτική του καταστηματος ? btw μένω μόνιμα Ολλανδία.

Η μονη εγκυρη απαντηση που θα παρεις ειναι αυτη του επισημου σερβις. Στη δικη μου περιπτωση εχοντας παθει την ιδια ζημια μ' εσενα (σπασμενο τζαμι αλλα η οθονη επαιζε σωστα απο κατω ενω και το touch "ακουγε" σωστα) το επισημο σερβις μου αλλαξε ολο το σετ με κοστος €158.

Εχοντας δει και το ποστ σου στις "Τροποποιησεις" ελπιζω να μην το πεταξες επειδη δεν σου λειτουργει το superuser.

))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω κανένα λόγο να πάω σε επίσημο σερβις. Είμαι εκτός εγγυησης εδώ και 3+ βδομαδες (από τις 19/12), οπότε δεν τιθεται θεμα παραβιασης της εγγύησης αν μου το επιδιορθωσει τρίτος. Οχι, το σπασιμο προηγήθηκε 5 μερες της απόπειρας root, η οποία ήταν προαποφασισμενη εδώ και μήνες. Προκειται για μία δυσαρεστη χρονική συμπτωση.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω κανένα λόγο να πάω σε επίσημο σερβις. Είμαι εκτός εγγυησης εδώ και 3+ βδομαδες (από τις 19/12), οπότε δεν τιθεται θεμα παραβιασης της εγγύησης αν μου το επιδιορθωσει τρίτος. Οχι, το σπασιμο προηγήθηκε 5 μερες της απόπειρας root, η οποία ήταν προαποφασισμενη εδώ και μήνες. Προκειται για μία δυσαρεστη χρονική συμπτωση.

Αν το κοστος επισκευης σου βγει κατω απο €100 τοτε να το πας σε καποιον τριτο. Αλλα επειδη το wacom digitizer εχει την καλυτερη αποκριση απο ολα τα smartphones, για να εχεις το καφαλι σου ησυχο θα σου προτεινα το επισημο σερβις, αν το ανεπισημο σερβις σου βγαλει κοστος επισκευης ανω των €100.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω κανένα λόγο να πάω σε επίσημο σερβις. Είμαι εκτός εγγυησης εδώ και 3+ βδομαδες (από τις 19/12), οπότε δεν τιθεται θεμα παραβιασης της εγγύησης αν μου το επιδιορθωσει τρίτος. Οχι, το σπασιμο προηγήθηκε 5 μερες της απόπειρας root, η οποία ήταν προαποφασισμενη εδώ και μήνες. Προκειται για μία δυσαρεστη χρονική συμπτωση.

 

Λογικά θα υπάρχει κατάστημα που να κάνει επισκευές τέτοιου τύπου σε κινητά. Αν και δεν έχει χρειαστεί με περίπου 50€ είσαι οκ (είχα ρωτήσει ενα τύπο για λογαριασμό ενός συνάδελφου). Αν το κάνεις εσύ είναι ~5€ (αγορά απο e-bay οτι χρειάζεται για την αντικατάσταση + μερικά εργαλεία).

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά. Να δω πώς θα βγάλω ακρη με τους Ολλανδούς εδώ.

 

:p

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε βρηκα μαγαζι που να αλλάζει μόνο το γυαλί, οπότε θα πάω σε συνολική αλλαγη γυαλι+digitiser+οθόνη.

 

Το καλύτερο deal που βρηκα στο Eindhoven είναι original Samsung parts και εγγυηση στα 110 ευρω τελική τιμή με όλα μέσα (ανταλλακτικά+εργατικά+ΦΠΑ). Η επισκευη ολοκληρωνεται εντός διώρου και θα πάω αυριο να μου το φτιάξουν.

 

Να ρωτησω, χρειάζεται να πάρω τίποτα backup? φανταζομαι πως αφού δεν πειράζουν τη μητρική, δεν αλλάζει κάτι στο πώς είναι στημένο το κινητο, σωστα?

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε βρηκα μαγαζι που να αλλάζει μόνο το γυαλί, οπότε θα πάω σε συνολική αλλαγη γυαλι+digitiser+οθόνη.

 

Το καλύτερο deal που βρηκα στο Eindhoven είναι original Samsung parts και εγγυηση στα 110 ευρω τελική τιμή με όλα μέσα (ανταλλακτικά+εργατικά+ΦΠΑ). Η επισκευη ολοκληρωνεται εντός διώρου και θα πάω αυριο να μου το φτιάξουν.

 

Να ρωτησω, χρειάζεται να πάρω τίποτα backup? φανταζομαι πως αφού δεν πειράζουν τη μητρική, δεν αλλάζει κάτι στο πώς είναι στημένο το κινητο, σωστα?

Στη δικη μου περιπτωση στο επισημο σερβις της σαμσουνγκ περασαν απο τη αρχη την ρομ, αλλα με ειχαν προειδοποιησει να παρω μπακαπ. Εσενα δεν σου ειπαν τιποτα? Να το διευκρινησεις οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note II] Αλλαγή οθόνης

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...