Jump to content

Metal - Τα Άπαντα


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα βγαλουν single οι Iron Maiden!?!?

Το εχουν παρα******ι το ολο θεμα...Ας βγαλουν μια ανακοινωση πως τελειωσαν!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γυρισα με αδεια απο φανταρος και επεσα πανω σε αυτο http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/e/e8/Disillusion_-_Gloria_-_Album_Cover.jpg/200px-Disillusion_-_Gloria_-_Album_Cover.jpg:X

 

Disillusion - Gloria. Δισκος της χρονια δεν ξερω..Αλλα θα με κραταει συντροφια στις σκοπιες σιγουρα:D

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Dezperadoz - The Legend And The Truth

 

http://ec2.images-amazon.com/images/P/B000FDEU1W.01._AA240_SCLZZZZZZZ_V53123569_.jpg

 

1. Dezperadoz - The Legend And The Truth (2:29)

2. Dezperadoz - Dust Of History (4:47)

3. Dezperadoz - First Blood (5:10)

4. Dezperadoz - Deadman Walking (4:51)

5. Dezperadoz - Rawhide (2:23)

6. Dezperadoz - Tombstone (1:49)

7. Dezperadoz - Hellbilly Square (3:42)

8. Dezperadoz - March To Destiny (4:30)

9. Dezperadoz - Ok Corral (4:45)

10. Dezperadoz - Shootout (0:49)

11. Dezperadoz - Look Into The Barrel Of My Gun (2:30)

12. Dezperadoz - Earp Vendetta (4:04)

13. Dezperadoz - Friends 'Till The End (4:20)

14. Dezperadoz - Echoes Of Eternity (4:10)

15. Dezperadoz - Alex (0:23)

 

 

Δεν ξέρω αν είναι απο τις καλύτερες κυκλοφορίες φέτος, αλλά σίγουρα είναι μια πολύ καλή δουλειά και πρωτότυπη θα έλεγα. Εξαιρετικό σε όλα του.

Σύνθεση και ερμηνεία, άψογες.

 

Ο λόγος για τους Γερμανούς Dezperadoz. Αν και στην αρχή το όνομα και το εξώφυλο του CD δεν μου γέμισαν το μάτι, εν τούτοις μπήκα στον πειρασμό να τους ακούσω εντελώς διαισθητικά.

Και ευτυχώς δηλαδή... Γιατί με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα πως πρόκειται για μια πολύ προσεγμένη δουλειά με έναν ήχο διαφορετικό από αυτόν που συνηθίσαμε να ακούμε στο χώρο της metal.

Αν και θα επαναστατήσουν οι metal fans με το genre, οι Dezperadoz θεωρούνται «Western Metal». Χα! Το ακούσαμε κι αυτό! :p

 

Και όμως... Είναι αυτό ακριβώς που λέει. Μια καλή περιγραφή που χρησιμοποιούν οι ίδιοι για τον εαυτό τους είναι: «Metallica meets Morricone».

Και όπως θα διαπιστώσετε με το άνοιγμα του album ο ήχος παραπέμπει πάραυτα στον μεγάλο αυτόν συνθέτη, αλλά και η φωνή του Alex Kraft μάλλον θυμίζει την φωνή του Hetfield.

 

Το «The Legend And The Truth» (έτσι λέγεται και το album) έχει ακριβώς τη δύναμη που θα χρειαζόταν μια σύγχρονη ταινία western. Έτσι φαντάζομαι δηλαδή μιας και ποτέ δεν ήμουν φανατική του είδους. :p

Το επόμενο τραγούδι που μου έκανε κλικ με το 1ο κιόλας άκουσμα ήταν το «OK Corral» και στη συνέχεια το πολύ δυνατό και πορωτικό και παθιασμένο από κάθε άποψη, «Dust Of History» όπως και το ακριβώς επόμενο, «First Blood». Τραγούδια για πολύ χτύπημα. Σπάω το κεφάλι μου να βρω τί μου θυμίζουν... :p

Το δε «March To Destiny» επίσης πολύ δυνατό με εμφανείς τις επιρροές από western και βασισμένο σε κάποια πολύ κλασική μελωδία που δυστυχώς μου διαφεύγει.

Δεν θα γινόταν να μην υπάρχει και μια μπαλάντα. Αυτή είναι το «Deadman Walking». Ξεκινά με κεραυνούς και αργή κιθάρα και ίσως θυμίζει λίγο BREED77 στο style του. Το συγκεκριμένο τραγούδι πιστεύω πως θα αρέσει ακόμα και σε όσους δεν ακούνε σκληρούς ήχους.

Α! Και να μην ξεχάσω να αναφέρω και την ξεσηκωτική διασκευή στο κλασικό «Rawhide». Τη μουσική από τη γνωστή σειρά με τον Clint Eastwood.

Δεν λείπουν ούτε και τα instrumentall όπως τα «Tombstone», «Shoutout», «Echoes» και «Alex» τα οποία είναι πολύ κινηματογραφικά με ανάλογα ηχητικά εφέ.

 

 

Έχουμε και ενδιαφέρουσες συμμετοχές:

  • First Blood: Michael Weikath (Helloween)
  • March To Destiny: Tobias Sammet (Edguy)
  • OK Corral: Joacim Cans (Hammerfall)
  • Ring Of Fire: Tom Angelripper (Sodom)
  • Earp's Vendetta: Doro Pesch
  • Echoes Of Eternity: altogether

 

 

 

Χορταστικό πέραν του δέοντος όλο το album με 15 τραγούδια που το καθένα έχει τη δική του προσωπικότητα. Κανένα δεν μοιάζει με κάποιο άλλο.

Είναι η 4η φορά που το ακούω σερί και νομίζω πως έχω ακόμα πολλά να ανακαλύψω.

Το concept του album είναι η «αληθινή» ιστορία του θρυλικού Wyatt Earp.

 

Εν ολίγοις πρόκειται για μια πολύ επιτυχημένη μίξη metal/hard rock/western/country/cinematic μουσικής που δεν σε αφήνει να βαρεθείς.

 

Επειδή όμως πάλι έγραψα πολλά, ακούστε τη μουσική τους στο site τους.

Σχεδόν όλα τα τραγούδια του album θα τα βρείτε εκεί για να πάρετε μια γεύση.

 

Ξέχασα τίποτα να αναφέρω; Ίσως το να πω ότι μου άρεσε πολύ... :p


Link to comment
Share on other sites

Πω!Cristina εγραψες!:)

Ειναι ενα αλμπουμ φοβερο! το οποιο δεν θα ακουγα απο μονος μου!

Το concept παρα πολυ καλο!:D

Thanx για τη προταση!

Εννοειται πως οποιος δεν ακουσε το αλμπουμ ΠΡΕΠΕΙ!!:p

9.5/10

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

4 μέρες για τους Tool...

Υπενθυμίζω :p

Πολύ καλό Χριστίνα, να φανταστείς είχα και τον Clint στην υπογραφή όταν το έγραψες :D

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Υπολογίστε και εμένα φυσικά

 

Dead Angel, θα παρεβρεθεις?

 

Ετσι ετσι Ifrit!:D

Το γεγονος της χρονιας, το Σαββατο 16 Δεκεμβριου στο Ολυμπιακο κεντρο ξιφασκιας!:D

Οι πορτες ανοιγουν στις 6:30!!:D

 

Ο χρονος μετρα αντιστροφα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

3 και σημερα..... Αντε να δουμε τι θα γινει.... Εχω την εντυπωση οτι θα ναι ολοι εκει το Σαββατο.....

 

Σε οσους αρεσουν οι Isis, δεν θα τους χαλασει ν'ακουσουν και πιο ελαφρια πραγμματα απο το χωρο του post-rock και post-punk (π.χ. Mogwai,GYBE,a silver mt Zion,flypanam,Spiritualized,Red Sparowes)και γενικοτερα experimental συγκροτηματα. (πλεον και οι Isis ελαφρυναν παρα πολυ, αν ακουσετε τα παλια Red Sea , SGNL05 θα καταλαβετε τι διαφορα με τα καινουργια...)

 

Παρομοιο ηχο με Isis , Neurosis , Cult of Luna (αλλα λιγο πιο χαλαρο αλλα λιγο πιο δυνατο) θα βρειτε και στους :

Βoris(Η βασικοτερη επιρροη ολων), Pelican, Breach, Cable, Callisto, Earth(επισης τεραστια επιρροη), Jesu, Keelhaul, Converge, Methadrone, Monarch, Overmars, Old Man Gloom, Magyar posse, Russian Circles, Mouth of the Architect...... δεν μου ρχονται αλλα τωρα.

 

\m/ :ninja: \m/ Stay Heavy, HORNS UP \m/:mad:\m/

Link to comment
Share on other sites

Dead Angel, θα παρεβρεθεις?

 

Ετσι ετσι Ifrit!:D

Το γεγονος της χρονιας, το Σαββατο 16 Δεκεμβριου στο Ολυμπιακο κεντρο ξιφασκιας!:D

Οι πορτες ανοιγουν στις 6:30!!:D

 

Ο χρονος μετρα αντιστροφα...

 

φυσικά θα είμαι εκεί....λέω να στηθώ από το μεσημεράκι

Link to comment
Share on other sites

Exo na proteino ta exis:

Armageddon - Crossing the Rubicon : (death):)

 

http://members.fortunecity.com/crucideth/armageddon1.jpg

 

COSMOSQUAD - Squadrophenia : (fusion/jazz):D

 

http://www.shanegaalaas.com/album_covers/cosmosquad_squadrophenia_2002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Summoning - Let Mortal Heroes Sing Your Fame : (Epic Black):)

 

http://www.darkside.ru/band/1313/cover/1676.jpg

 

Kyuss - Welcome To Sky Valley : (Stoner Metal):D

http://www.cdpoint.com.br/imagens/07559615712.jpg

 

 

OLA EINAI 1 kai 1:!:

Link to comment
Share on other sites

Χθες στο underground στα εξάρχεια ήταν οι Mastodon και απ'τους Tool ο Justin και ο Danny!!! Οι Mastodon πολύ φιλικοί, ειδικά ο Troy και ο Brent (o Bill τα είχε τσούκσει και όταν δεν κοιμόταν έκανε καφρίλες). Justin και Danny είχαν κέφι, αν και σίγουρα πιο δυσπρόσιτοι. Αυτόγραφα, φωτογραφίες και να σκεφτείς ότι το πρωί ήμουν στρατόπεδο!!! :cool: :cool: :cool:
Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Χθες στο underground στα εξάρχεια ήταν οι Mastodon και απ'τους Tool ο Justin και ο Danny!!! Οι Mastodon πολύ φιλικοί, ειδικά ο Troy και ο Brent (o Bill τα είχε τσούκσει και όταν δεν κοιμόταν έκανε καφρίλες). Justin και Danny είχαν κέφι, αν και σίγουρα πιο δυσπρόσιτοι. Αυτόγραφα, φωτογραφίες και να σκεφτείς ότι το πρωί ήμουν στρατόπεδο!!! :cool: :cool: :cool:

 

Για το αυτόγραφο του Danny, ζηλεύω τρελά...:love: Όσο για τους Mastodon, βασικά δε μου αρέσουν καθόλου ούτε τους πάω κιόλας. Άντε όσοι πάτε Tool και αν βγάλετε καμιά καλή φωτογραφία με κανα κινητό κτλ, ανεβάστε τη να δούμε τι χάσαμε :happy:

 

Και γράψτε και κανα νέο ρεεεε... Τόσες μέρες αυτά που γράφετε είναι "ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ;; ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ!!", "3 ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ!!!" κτλ. Νυστάξαμε.:rolleyes:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Eytyxws pou oi Tool htan toso teleioi xtes k ksexasame ta mpolika provlimata tis synavlias (xwros,hxos,organwsh,times,prosvasi,eisodoi,parking,ktl)

Apla xasame tin mpalla. Ena fantastiko show, teleio sygxronismo, fovera visual, apisteyta fwta, teleio paiksimo, gamati texniki, oreksi, rythmos,palmos. ksexasa k pws me lene se kapoia shmeia. Pragmatika epiana se stigmes ton kosmo kai itan oloi skalwmenoi, den milage kaneis, den asxoliotan kaneis me ton diplano tou, me ti fili tou, me tin gomena tou, para mono koitaze apoxavnomenos mprosta panw aristera deksia...... TELEIO!! ayta.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες στο underground στα εξάρχεια ήταν οι Mastodon και απ'τους Tool ο Justin και ο Danny!!! Οι Mastodon πολύ φιλικοί, ειδικά ο Troy και ο Brent (o Bill τα είχε τσούκσει και όταν δεν κοιμόταν έκανε καφρίλες). Justin και Danny είχαν κέφι, αν και σίγουρα πιο δυσπρόσιτοι. Αυτόγραφα, φωτογραφίες και να σκεφτείς ότι το πρωί ήμουν στρατόπεδο!!! :cool: :cool: :cool:

 

αλήθεια ρε? και ο ******ς πέτυχα τον ντράμερ των Mastodon αλλά τους άλλους όχι......ε ρε ******

 

 

 

 

γαμώ η συναυλία πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

Οπτικοακουστικό θαύμα :|

Μόλις συνέλθω θα γράψω :)

 

Εχει καμια ωριτσα που ειμαι στο σπιτακι μου!

Οι Mastodon με τον μπουκωμενο ηχο με κουρασαν...

 

Κατα τα αλλα TOOL TOOL TOOL :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι τέσσερα clip απεξέργαστα(wav).....όποιος ξέρει να τα φτιάξει ας δοκιμάσει

 

http://rapidshare.com/files/7993679/Tool_16-12-2006.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνέλθω

 

Ακόμα;; :rolleyes: Εσύ φταις, που φοβήθηκες. Δε σου είπα να μη φοβάσαι την ενεσούλα; :happy:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα;; :rolleyes: Εσύ φταις, που φοβήθηκες. Δε σου είπα να μη φοβάσαι την ενεσούλα; :happy:

 

Εγω παντως θα συνελθω οταν ξαναρθουνε!!!!!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα;; :rolleyes: Εσύ φταις, που φοβήθηκες. Δε σου είπα να μη φοβάσαι την ενεσούλα; :happy:

Οκ, με μια ένεση αδρεναλίνης συνήλθα.

Λοιπόν, αρχίζω με τα άσχημα. Ο χώρος ήταν πολύ κακός, ένα hangar ήταν.

Ο ήχος στους Mastodon απαράδεκτος, στους Tool έφτιαξε ευτυχώς, με έξαιρεση τα φωνητικά που παρέμειναν κάπως χαμηλά, με αποτέλεσμα να ακούμε περισσότερο τον διπλανό μας σε κάποιες στιγμές (ειδικά αν γκάριζε... :X )

Τα καλά τώρα, οι Mastodon έπαιξαν φοβερά, τους έθαψε ο ήχος. Το Blood Mountain το γούσταρω τρελά και έτσι ευχαριστήθηκα.

 

Οι Tool δεν είναι απ' την Γη. Το επιβεβαίωσα το Σάββατο :p

Απλά θεοί, ο Danny έπαιζε ΧΑΛΑΡΑ και έβγαζε παππάδες. Ο Justin χτυπιόταν, ενώ ο Adam υποτονικός όπως πάντα, τα έβγαζε όλα.

Ο Maynard... βγήκε στη σκηνή με πορτοκαλί φωσφοριζέ φούτερ, το οποίο έβγαλε, και φυσικά τη μοϊκάνα του :D Σε όλο το live, είτε έβαζε μια πετσέτα μπροστά απ' τη μύτη του (wtf dude?), είτε μας γύρναγε την πλάτη.

Κουνιώταν νωχελικά στους ρυθμούς, μας χάζεψε με λίγα λόγια.

Κορυφαίες στιγμές, η ντουντούκα στο Rosetta Stoned και η μάσκα αερίων :D

 

Τα highlights της συναυλίας, το Wings/10.000 days με τα απίστευτα laser που χάζεψαν όλο το κοινό, και το Vicarious όπου το σταμάτησαν στην μέση για να πιουν κρασί (!)

Επίσης και το jamming στο Lateralus με τους Mastodon στην σκηνή...

 

Αυτά για τους Tool.

Κάποιοι βέβαια κατάλαβαν ότι είναι θεοί 3 μέρες μετά το live :lol:

Περαστικάάάάά!

 

 

(:* :O :D )

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

αυτό με την πετσέτα το έκανε για να αναπνέει νομίζω (ίσως τον ενοχλούσε πολύ ο καπνός)
Link to comment
Share on other sites

stinkfist

46&2

schism

jambi

Lost Keys/Rosetta Stoned

Wings for Marie

10,000 Days

Lateralus

Vicarious

Aenema

 

Αυτη ειναι η σειρα νομιζω!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...