Jump to content

Metal - Τα Άπαντα


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και καθυστηρεμένα, αγόρασα το Ghost Reveries :D

φοβερός δίσκος και μου φάνηκε πιο κοντά στο Deliverance και κάπως κοντά στο Blackwater Park.. Φοβερά τραγούδια πάντως και πολύ ατμοσφαιρικά. Τι άλλο θα δούμε από τους Opeth άραγε?? :D :D

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To octavarium γιατι δεν το αναφερεις? :D Μετριος δισκος , οχι τεχνικα, αλλα συνθετικα. Τιποτα το ιδιαιτερο.

Αν το Octavarium είναι είναι το χειρότερό τους album, τότε αυτό αποτελεί άλλη μία απόδειξη για το πόσο μεγάλη μπάντα είναι! Ναι, δεν είναι ο καλύτερός τους (γι'αυτό και δεν τον ανέφερα, καθώς μιλούσα για τα αριστουργήματά τους), αλλά ξερείς πολλά συγκροτήματα που θα μπορούσαν να τιμήσουν το 70s prog rock με την κομματάρα που ονομάζεται octavarium? Εγώ όχι, εκτός και αν η γνώμη σου για τον εν λόγω δίσκο βασίζεται στην κριτική του Hammer (αυτό υποψιάζομαι). Προσωπικά το βάζω στους 5 καλύτερους δίσκους της χρονιάς μέχρι στιγμής, αλλά απ'την άλλη έχεις δίκιο: όταν αυτό το group δεν κυκλοφορεί το album της χρονιάς είναι αποτυχία ;)

 

Μην σου πω οτι ειχε αρκετα 60s-70s κλεμμενα (επιτηδες?) στοιχεια.

Τεκμηρίωσε την άποψή σου με συγκεκριμένα σημεία του δίσκου και συγκεκριμένα 60s-70s κομμάτια, δεν το λέω ειρωνικά απλά για να μιλάμε συγκεκριμένα. Πάντως η φράση κλεμμένα στοιχεία είναι αυτοαναιρούμενη για μένα. Η λέξη στοιχεία σχετίζεται με τις επιρροές, οι οποίες δεν μπορεί να είναι κλεμμένες γιατί τότε όλα τα groups είναι "κλέφτες". Μάλλον εννοείς κλεμμένα σημεία.

Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Αν το Octavarium είναι είναι το χειρότερό τους album, τότε αυτό αποτελεί άλλη μία απόδειξη για το πόσο μεγάλη μπάντα είναι! Ναι, δεν είναι ο καλύτερός τους (γι'αυτό και δεν τον ανέφερα, καθώς μιλούσα για τα αριστουργήματά τους), αλλά ξερείς πολλά συγκροτήματα που θα μπορούσαν να τιμήσουν το 70s prog rock με την κομματάρα που ονομάζεται octavarium? Εγώ όχι, εκτός και αν η γνώμη σου για τον εν λόγω δίσκο βασίζεται στην κριτική του Hammer (αυτό υποψιάζομαι). Προσωπικά το βάζω στους 5 καλύτερους δίσκους της χρονιάς μέχρι στιγμής, αλλά απ'την άλλη έχεις δίκιο: όταν αυτό το group δεν κυκλοφορεί το album της χρονιάς είναι αποτυχία ;)

 

 

Τεκμηρίωσε την άποψή σου με συγκεκριμένα σημεία του δίσκου και συγκεκριμένα 60s-70s κομμάτια, δεν το λέω ειρωνικά απλά για να μιλάμε συγκεκριμένα. Πάντως η φράση κλεμμένα στοιχεία είναι αυτοαναιρούμενη για μένα. Η λέξη στοιχεία σχετίζεται με τις επιρροές, οι οποίες δεν μπορεί να είναι κλεμμένες γιατί τότε όλα τα groups είναι "κλέφτες". Μάλλον εννοείς κλεμμένα σημεία.

Δεν αγοραζω hammer :) Εχω μονο 4 τευχη (αυτα με τα 2 πρωτα cd και 2 που εχουν κριτικη σε κατι φιλους μου.) Οτι μαθαινω το μαθαινω απο το blabbermouth.net και αλλα site...

Το ομονυμο κομματι του octavarium θα μπορουσε να ειναι μονο 5 λεπτα(εκει που ειναι και η ουσια δηλαδη) .τα πρωτα 10 λεπτα ειναι περιττα...

 

Οσο για καλυτερο δισκο ,φετος δυο ηταν αυτοι που με συγκινησαν. Paradise Lost που για μενα ειναι ο καλυτερος τους συνολικα δισκος αν οχι ισαξιος με το Draconian Times και Απο S.O.A.D το hypnotize. Ουτε Opeth ουτε Nevermore μου κινησαν το ενδιαφερον και ας ειμαι fan και των δυο συγκροτηματων...Αναμασιματα σε οτι ειχαν βγαλει μεχρι τωρα. Η δοκιμασμενη συνταγη...Για τους Opeth θα το δικαιολογησω γιατι αλλαξανε εταιρεια αν και ειχε και νεα στοιχεια. Αλλα των Nevermore ηταν μια περιληψη σε ο,τι ειχαν βγαλει μεχρι τωρα. Ενα ποτπουρι των τριων τελευταιων δισκων.Μονο νεο παιξιμο στα ντραμς διεκρινα στο Born που ειναι κομματαρα.

 

Οταν ακουσα για πρωτη φορα το Never Enough ,προς το τελος ειχα την εντυπωση οτι ακουγα το july morning των Uriah Heep :O και θα το ελεγα κλεμμενο σημειο...

 

Και το octavarium δεν ειναι και οτι καλυτερο βγηκε φετος...Ειναι μετριος γενικα σαν δισκος με μονο δυο-τρια κομματια να τον σωζουν. Δεν του αξιζει 5αδα μονο και μονο επειδη βγηκε απο τους D.T.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λες για το This Godless Endeavor (το οποίο το θεωρώ δισκάρα και μέσα στο top 3 της χρονιάς μαζί με Hypnotize και Ghost Reveries), για μένα ισχύει για το Paradise Lost. Δε λέω καλός δίσκος με 2-3 πολύ δυνατά κομμάτια, αλλά απλά συνεχίζει την προσπάθεια των Lost να ξανακερδίσουν τους fans που έχασαν απ'το Host και μετά, χωρίς σε καμμία περίπτωση να μπορεί να συγκριθεί με δισκάρες σαν τα Icon και Draconian Τimes. Κάτι παρόμοιο δηλ. με την επιστροφή των Priest (με το Angel Of Retribution)
Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λες για το This Godless Endeavor (το οποίο το θεωρώ δισκάρα και μέσα στο top 3 της χρονιάς μαζί με Hypnotize και Ghost Reveries), για μένα ισχύει για το Paradise Lost. Δε λέω καλός δίσκος με 2-3 πολύ δυνατά κομμάτια, αλλά απλά συνεχίζει την προσπάθεια των Lost να ξανακερδίσουν τους fans που έχασαν απ'το Host και μετά, χωρίς σε καμμία περίπτωση να μπορεί να συγκριθεί με δισκάρες σαν τα Icon και Draconian Τimes. Κάτι παρόμοιο δηλ. με την επιστροφή των Priest (με το Angel Of Retribution)

Εγω ειμαι fan που κερδισαν με τη δισκαρα Host :D Μεχρι και το Draconian μου προκαλουσαν στομαχοπονο , ειδικα τα φωνητικα που ηταν αρκετα διαφωνα με τις κιθαρες. Το μονο κομματι που δεν ακουω ειναι το sanctamoniοus you απο το single που θυμιζει τα παλια. Ολα τα αλλα ειναι κομματαρες! icon και gothic καλως κανουν και αδιαφορουν και οι ιδιοι να παιξουν στα Live. Ο τελευταιος δικαιως εχει και το ονομα τους ως δισκος ;)

 

Τα Ghost Reveries, This Godless Endeavor δεν ειναι καθολου ασχημοι δισκοι .Αλλα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο απο αυτα τα συγκροτηματα. Περιμενα πολυ περισσοτερα ειδικα απο τους nevermore μετα το Εnemies( ειμαι και στο FC τους παναθεμα με :D ). Δικαιως θα ειναι μεσα στα πρωτα. Αλλα φετος η χρονια δεν ειχε και τιποτα αλλο καλο να δειξει.Ηταν να βγαλουν και οι Satyricon...Περιμενω απο My Dying Bride του χρονου, μαλλον.

 

Για τους Priest ενα εχω να πω. Αηδια:X

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ποιο είναι για σας το μοναδικό υπέρτατο αγαπημένο μέταλ τραγούδι?

 

 

System Of A Down - Spiders

blah..
Link to comment
Share on other sites

Έτσι :D \m/

 

Και κάποια νέα από Tool (επιτέλους!)

 

 

"- Well, the TA chat happened, but not without some problems. There was an astounding number of people in attendence, ultimately filling the chat rooms with garbage questions and flaming. There is, however, some news that came from it. Danny announced that they will not be releasing a double album and that the new record will be out in early '06 (January), and hinted that the DVD may be out before that. Adam said that the pre-production of the new album's artwork is happening now. Also Alex Grey will be involved with the artwork on the new cd (im thinking dvd), and that a tour with ISIS is a distinct possibility. Last, but certainly not least, the signed Lateralus vinyl will cost TA members $100. (Remember, its an investment!) Thanks to Lachrymotion for filling me in! -EyeChakra"

 

πηγή

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Wow! Δύο πολύ ενδιαφέροντα και ενημερωτικά posts...thanks guyz!

 

EDIT: Στο systemofadown.com μπορείς ν' ακούσεις το ομώνυμο απ'το Hypnotize!!! :cool:

Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

jamez29 το έχω ακούσει εδώ και μερικές μέρες. Πολύ καλό ακούγεται :) Αν όλο το Hypnotize είναι στο ύφος του Mezmerize (που λογικά θα είναι, διπλό album είναι μην το ξεχνάμε) θα σπέρνει κανονικά :)

Όσο για τους Tool.. Ας δω το καινούργιο album το Γενάρη και θα πάω γονατιστός να το αγοράσω :D

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το Hypnotize είναι πολύ καλό κομματάκι! Δε σας θυμίζει λίγο νανούρισμα η μελωδία του? :w00t:

Στην αρχή δεν τρελάθηκα αλλά τώρα και αφού το άκουσα ποοοολλές φορές μου αρέσει αρκετά.Ανυπομονώ απίστευτα να ακούσω και τα υπόλοιπα!

Την καλύτερη δουλειά έκαναν που βγάζουν σε τόσο κοντινό χρονικό διάστημα και 2ο.. :up:

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ καλό κομματάκι και προς το τέλος κάνουν την εμφάνισή τους τα αρμενικά, σχεδόν χορευτικά σημεία! Καλά, εδώ και χρόνια το group βρίσκεται σε συνθετικό οργασμό (sic) οπότε δεν αμφιβάλλω ότι και το Hypnotize θα σπέρνει!

Όσο για τους Tool συνεχίζουν την παράδοση του νέου album κάθε 5 χρόνια αλλά ποιος μπορεί να τους κατηγορήσει όταν βγάζουν δισκάρες ?

Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Tinkerbell η καλύτερη δυνατή κίνηση.. αν έβγαινε διπλό cd θα ήταν πιο ακριβό και μερικά κομμάτια θα θαβόντουσαν...

σωστός ο undertow! Αντί να βγάζουν κάθε χρόνο σκουπίδια μας παίρνουν τα μυαλά κάθε 4-5 χρόνια! Και άσε που μέχρι να το χωνέψουμε, θα βγει το επόμενο!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν έβγαινε διπλό cd θα ήταν πολύ φθηνότερο από τα 2 cd μαζί. Αλλά αυτό που μετράει είναι η μουσική και για δισκάρες όπως το mezmerize είμαστε διατεθιμένοι να τα σκάμε!
Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά μπορούμε να δείξουμε πόσο γουστάρουμε να τους δούμε live. Για στείλτε όλοι από ένα μνμ στη didi, εγώ το χω κάνει από καιρό... ;)

http://www.didimusic.gr/contact/

Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Η Tarja Turunen βρίσκεται εκτός Nightwish. :( Το γιατί μπορείτε να το διαβάσετε εδώ. Ελπίζω η αντικαταστάτριά της να είναι ισάξια και φωνητικά κι εμφανισιακά, αλλιώς δε θα υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε μαζί τους. :p

 

Υ.Γ.: Θέλω επειγόντως SoaD στην Αθήνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν με συγκίνησαν με τη μουσική τους πάντως, αλλά έχει φοβερή φωνή
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

1η Νοεμβρίου βγαίνει το 2πλό live cd των Slipknot, ενώ τoν Φεβρουάριο έρχονται οι Soulfly

Με πρόλαβες :O 27-28/2 :)

Μας αγαπάνε τελικά οι Soulfly, φαίνεται? ;)

 

Όχι αλλά μπορούμε να δείξουμε πόσο γουστάρουμε να τους δούμε live. Για στείλτε όλοι από ένα μνμ στη didi, εγώ το χω κάνει από καιρό...

http://www.didimusic.gr/contact/

To Μesmerize πάντως έγινε χρυσό εδώ.Οπότε ξέρουν πολύ καλά τι απήχηση έχουν.Το θέμα είναι η εταιρεία τους,όπως με τις περισσότερες μπάντες :mad:

Εκτός αν δεν θέλουν οι ίδιοι για αυτά που έγιναν όταν ήρθαν.. :worry:

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...