Jump to content

Metal - Τα Άπαντα


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (17 Νοέ. 2004 , 23:15)

 

μιας και εχω το τελευταιο τους cd .... αυτο το τραγουδι που λες υπαρχει στο τελευταιο τοτς cd ?

 

 

Όχι εσύ έχεις το EPOPTIA που είναι με αγγλικό στίχο και είναι ο τελευταίος τους δίσκος.

Το νέο αυτό τραγούδι είναι ακόμα αμιξάριστο, λέγεται ΣΥΜΠΑΝ-ΩΔΗ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ και μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

http://www.kawir.gr/Kawir_Sympan.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (17 Νοέ. 2004 , 23:13)

 

χμ το heavy metal ειδος ? δεν ειναι και αυτο υποειδος του metal ?

 

 

Ε τότε και το Metal είναι υποείδος της Rock ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ragezer (18 Νοέ. 2004 , 04:21)

 

Ε τότε και το Metal είναι υποείδος της Rock ;)

 

:worry: :worry: :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (18 Νοέ. 2004 , 13:52)

 

:worry: :worry: :worry:

 

 

Γιατί θέλεις να μου πεις ότι το Metal δεν είναι υποείδος της Rock????

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά συμφωνώ

 

Καλό θα ήταν για μας τους αρχάριους να γίνονται και περισσότερες προτάσεις τραγουδιών..

Link to comment
Share on other sites

Iron Maiden - Children Of The Damned

 

Το αγαπημένο μου τραγούδι... Προχτές είδα και εφιάλτη που συνέβαιναν πολλά από όσα λένε τα λόγια του τραγουδιού ενώ η ατμόσφαιρα του ονείρου ήταν στην ατμόσφαιρα του τραγουδιού και το όνειρο ήταν σε ασπρο-μαυρο μελαγχολικό χρώμα... Μόλις ξύπνησα αυτό που σκέφτηκα ήταν 'HOLY ****KKKKKK" με αυτά που είδα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john_vla (19 Νοέ. 2004 , 14:07)

 

Iron Maiden - Children Of The Damned

 

Το αγαπημένο μου τραγούδι... Προχτές είδα και εφιάλτη που συνέβαιναν πολλά από όσα λένε τα λόγια του τραγουδιού ενώ η ατμόσφαιρα του ονείρου ήταν στην ατμόσφαιρα του τραγουδιού και το όνειρο ήταν σε ασπρο-μαυρο μελαγχολικό χρώμα... Μόλις ξύπνησα αυτό που σκέφτηκα ήταν 'HOLY ****KKKKKK" με αυτά που είδα :blink:

 

Πράγματι ένας ακόμα ύμνος των Maiden αποτελεί αυτό το τραγούδι

 

Μου το έστειλε ένα παιδί και είναι καταπληκτικό :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειπώθηκαν πολλά κουφά, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα...

Η Metal είναι το γνωστό είδος μουσικής με το σκληρό ήχο. ΩΣΤΟΣΟ ο περισσότερος κόσμος που δε γνωρίζει θεωρεί ότι metal και heavy metal είναι το ίδιο πράγμα. Αλλά ΤΟΣΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟΣΑ ΛΕΕΙ! Σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να δεχόμαστε πως έχει επικρατήσει ως γενικό είδος η Heavy metal, εκτός αν μας αρέσει να είμαστε ηλίθιοι (για να μην παρεξηγηθώ, αυτό ΔΕΝ είναι σπόντα για το φίλο ifrit, ο οποίος είπε ποια είναι η γνώμη της μάζας κι όχι η δική του).

 

Η metal είναι μια γενική κατηγορία μουσικής, όπως λέμε jazz, rock, blues. Και με τη σειρά της έχει διάφορα παρακλάδια (υποείδη όπως αναφέθηκε), όπως heavy, black, death, thrash, power κλπ.. Είδος epic metal δεν υπάρχει, γιατί είναι κάτι το πολύ συγκεκριμένο, ένα στοιχείο που μπορεί να υπάρχει σε τραγούδι κάθε metal είδους.

 

Τέλος η metal σε καμμία περίπτωση δεν είναι υποείδος της rock. Μπορεί πολλοί να το πιστεύουν αυτό, αλλά αυτή η γνώμη είναι λανθασμένη και έχει προέλθει από τις πρώτες δεκαετίες της γέννησης της metal, όταν δεν είχε ακόμα σχηματίσει τη δική της ταυτότητα και τα σχήματά της επηρεάζονταν, κυρίως στο image, από άλλα rock ή hard rock συγκροτήματα. Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με συγκεκριμένα μουσικά όργανα, θα έχει δει πως η rock και η metal μοιάζουν πολύ στις ρίζες τους στη jazz. Όσο κι αν ακούγεται τρελό για την κοινή λογική, τόσο η rock όσο και η metal έχουν προέλθει από τη jazz, με τη metal να έχει επηρεαστεί από το μεγάλο της αδερφάκι, τη rock στα πρώτα της βήματα. Είναι λοιπόν αδέρφια και για αυτό υπάρχουν οι όποιες ομοιότητες.

 

Όποιος έχει αντίθετες απόψεις ας τις παραθέσει. Αλλά μη γεμίζουμε το thread με κουταμάρες..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πώ ότι η κατάσταση έχει διαμορφωθεί έτσι όπως την περιγράφεις, ΑΛΛΑ δεν ξεκίνησε έτσι...

Στην αρχή το metal ονομαζόταν heavy metal και αυτό επειδή όταν κάποιος παραγωγός άκουσε τον ήχο των Black Sabbath (οι οποίοι και ξεκίνησαν αυτό το είδος της μουσικής) τον περιέγραψαν "this sounds like metals rubbing themselves together, like heavy metals" απ' όπου και ξεπήδησε ο όρος heavy metal για να περιγράψει αυτό το είδος της μουσικής. Στη συνέχεια, και καθώς μεγάλωνε το είδος με όλο και περισσότερα συγκροτήματα να παίζουν τόσο σκληρή μουσική και ο ήχος του ενός να είναι διαφορετικός από του άλλου, εμφανίστηκε η ανάγκη να κατηγοριοποιηθεί περαιτέρω το metal. Η πλάκα είναι ότι αυτοί που ξεκίνησαν το heavy metal δεν χαρακτηρίζονται σαν heavy αλλά doom (σύμφωνα με τις σημερινές κατηγοριοποιήσεις). Σήμερα χαρακτηρίζονται σαν heavy τα συγκροτήματα που παίζουν το "κλασσικό" metal...

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Candlemass (20 Νοέ. 2004 , 16:28)

 

Καταρχάς να πώ ότι η κατάσταση έχει διαμορφωθεί έτσι όπως την περιγράφεις, ΑΛΛΑ δεν ξεκίνησε έτσι...

Στην αρχή το metal ονομαζόταν heavy metal και αυτό επειδή όταν κάποιος παραγωγός άκουσε τον ήχο των Black Sabbath (οι οποίοι και ξεκίνησαν αυτό το είδος της μουσικής) τον περιέγραψαν "this sounds like metals rubbing themselves together, like heavy metals" απ' όπου και ξεπήδησε ο όρος heavy metal για να περιγράψει αυτό το είδος της μουσικής. Στη συνέχεια, και καθώς μεγάλωνε το είδος με όλο και περισσότερα συγκροτήματα να παίζουν τόσο σκληρή μουσική και ο ήχος του ενός να είναι διαφορετικός από του άλλου, εμφανίστηκε η ανάγκη να κατηγοριοποιηθεί περαιτέρω το metal. Η πλάκα είναι ότι αυτοί που ξεκίνησαν το heavy metal δεν χαρακτηρίζονται σαν heavy αλλά doom (σύμφωνα με τις σημερινές κατηγοριοποιήσεις). Σήμερα χαρακτηρίζονται σαν heavy τα συγκροτήματα που παίζουν το "κλασσικό" metal...

 

 

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου στο ότι η metal ξεκίνησε υπό την ονομασία Heavy Metal και πουθενά δεν είπα κάτι αντίθετο, απλώς δεν το ανέφερα. ;)

Πάντως την ιστορία με τον παραγωγό και τους Sabbath ομολογώ πως πρώτη φορά την ακούω... Thanx bro! :cool:

Link to comment
Share on other sites

εγω, Lacrimosa - Dich Zu Toten Fel Mir Schwer

 

ομως αν αρχισουμε να λεμε ο καθενας τι ακουει αυτη την στιγμη τοτε θα οδηγηθουμε σε πατατα :(

Link to comment
Share on other sites

Παίδες προτείνετε κανά cdακι...

Ποιά μπάντα σας έκανε να χάσετε τον ύπνο σας τον τελευταίο καιρό?

Σε ποιον θα μου προτείνατε να ακουμπήσω τα ζεστά € μου? :o

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ifrit (21 Νοέ. 2004 , 22:24)

 

Παίδες προτείνετε κανά cdακι...

Ποιά μπάντα σας έκανε να χάσετε τον ύπνο σας τον τελευταίο καιρό?

Σε ποιον θα μου προτείνατε να ακουμπήσω τα ζεστά € μου? :o

 

opwsdhpote MESHUGGAH-I

tha trelatheis!

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ifrit (21 Νοέ. 2004 , 22:24)

 

Παίδες προτείνετε κανά cdακι...

Ποιά μπάντα σας έκανε να χάσετε τον ύπνο σας τον τελευταίο καιρό?

Σε ποιον θα μου προτείνατε να ακουμπήσω τα ζεστά € μου? :o

 

 

Ανάλογα τι θέλεις ν' ακούσεις!!!!Εγώ τρελάθηκαμε το CD των Stonesour!!!!!

 

Επίσης όποιος ακούει NuMetal πιστεύω ότι π΄ρεπει να κατεβάσει οπωσδήποτε από Korn - Another Brick In The Wall ναι καλά διαβάσατε οι Korn κυκλοφόρησαν ένα Best Of και συμπεριλαμβάνει μέσα και την διασκευή του πασίγνωστου τραγουδιού των Pink Floyd!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ragezer (22 Νοέ. 2004 , 14:40)

 

Ανάλογα τι θέλεις ν' ακούσεις!!!!Εγώ τρελάθηκαμε το CD των Stonesour!!!!!

 

Επίσης όποιος ακούει NuMetal πιστεύω ότι π΄ρεπει να κατεβάσει οπωσδήποτε από Korn - Another Brick In The Wall ναι καλά διαβάσατε οι Korn κυκλοφόρησαν ένα Best Of και συμπεριλαμβάνει μέσα και την διασκευή του πασίγνωστου τραγουδιού των Pink Floyd!!!

 

exete akousei to One(metallica) apo koRn?akouste to einai gamato!opws kai to wall.oi meshuggah einai metal kai polu mprosta prepei opwsdhpote na akousete auto to cd!

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ifrit (21 Νοέ. 2004 , 22:24)

 

Παίδες προτείνετε κανά cdακι...

Ποιά μπάντα σας έκανε να χάσετε τον ύπνο σας τον τελευταίο καιρό?

Σε ποιον θα μου προτείνατε να ακουμπήσω τα ζεστά € μου? :o

 

 

METALLICA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ειδικά τα albums Ride The Lightning, Master Of Puppets και Metallica (Black Album) είναι ΘΕΪΚΑ με όλη τη σημασία της λέξης :happy: Πάρε αυτά τα 3 (τα καλύτερα) και αν σου αρέσουν πάρε και τα άλλα. Εκτός και αν τα'χεις ήδη ακούσει :blink:

 

Ακόμα η διασκευή του One από Korn είναι πολύ καλή αλλά με χαλάει που είναι μόνο το μισό τραγούδι, λες και βαριότανε να μάθουν τα σολαρίσματα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john_vla (22 Νοέ. 2004 , 17:33)

 

Ακόμα η διασκευή του One από Korn είναι πολύ καλή αλλά με χαλάει που είναι μόνο το μισό τραγούδι, λες και βαριότανε να μάθουν τα σολαρίσματα :p

 

 

Μισό είναι στην συναυλία τους, γιατί το τραγούδι κανονικά το τραγούδησαν στο Mtv Icon On Metallica, το οποίο είναι ένα live αφιέρωμα στους Metallica που έκανε το Mtv και τραγούδησαν οι Korn το One οι Limp Bizkit το Sanatarium ο Snoop Dog το Sad But True η Avril Lavigne το Fuel οι Music αχ... δεν θυμάμαι πιο...και διάφοροι άλλοι!!!Εννοείται ότι στον χώρο του Live παρεβρίσκονταν και οι ίδιοι οι Metallica!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john_vla (22 Νοέ. 2004 , 17:33)

 

METALLICA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ειδικά τα albums Ride The Lightning, Master Of Puppets και Metallica (Black Album) είναι ΘΕΪΚΑ με όλη τη σημασία της λέξης :happy: Πάρε αυτά τα 3 (τα καλύτερα) και αν σου αρέσουν πάρε και τα άλλα. Εκτός και αν τα'χεις ήδη ακούσει :blink:

 

Ακόμα η διασκευή του One από Korn είναι πολύ καλή αλλά με χαλάει που είναι μόνο το μισό τραγούδι, λες και βαριότανε να μάθουν τα σολαρίσματα :p

 

Λες να μην τα έχω ακούσει? :p

 

Ευχαριστώ πάντως :)

 

Το Justice For All είναι εξίσου θειικό, και κατά τη γνώμη μου καλύτερο από το Black Album απο το οποίο αρχίζει και η παρακμή τους :whistle:

 

Όσο για το One, έχω ακούσει διασκευή από Crematory και ήταν αρκετά καλή, αν και το έβγαλαν 4 λεπτά....

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ifrit (22 Νοέ. 2004 , 22:14)

 

Λες να μην τα έχω ακούσει? :p

 

Ευχαριστώ πάντως :)

 

Το Justice For All είναι εξίσου θειικό, και κατά τη γνώμη μου καλύτερο από το Black Album απο το οποίο αρχίζει και η παρακμή τους :whistle:

 

Όσο για το One, έχω ακούσει διασκευή από Crematory και ήταν αρκετά καλή, αν και το έβγαλαν 4 λεπτά....

 

 

Αριστούργημα και το ...And Justice For All αλλά τι εννοείς όταν λες αρχίζει η παρακμή στο Black; :p Μια χαρά είναι και το Black, και το Load και το ReLoad και το St. Anger :happy:

 

Δηλαδή επειδή έκοψαν το Thrash σημαίνει ότι παράκμασαν; :p Θα ήταν προτιμότερο να έπαιζαν 100 χρόνια Thrash ενώ δε γούσταραν να το κάνουν; :p Γούσταραν το στυλ του Black και αυτό έκαναν, και στην Load era γούσταραν αυτό να παίξουν και αυτό έπαιξαν, στο St. Anger αυτό γούσταραν να κάνουν, αυτό έκαναν...

 

Δηλαδή δεν κατάλαβα, είναι παρακμή να αλλάζεις το στυλ της μουσικής σου γιατί εξερευνάς νέα είδη και δεν μένεις στάσιμος στις ρίζες σου; :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ragezer (22 Νοέ. 2004 , 17:40)

 

Μισό είναι στην συναυλία τους, γιατί το τραγούδι κανονικά το τραγούδησαν στο Mtv Icon On Metallica, το οποίο είναι ένα live αφιέρωμα στους Metallica που έκανε το Mtv και τραγούδησαν οι Korn το One οι Limp Bizkit το Sanatarium ο Snoop Dog το Sad But True η Avril Lavigne το Fuel οι Music αχ... δεν θυμάμαι πιο...και διάφοροι άλλοι!!!Εννοείται ότι στον χώρο του Live παρεβρίσκονταν και οι ίδιοι οι Metallica!!!!

 

ooooxi!! exeis to live.uparxei sto cd tous "take a look in the mirror"

exw kai to videaki apo Mtv icon me tous metallica na ta spane ekei pou kathontousan ;)

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john_vla (23 Νοέ. 2004 , 00:23)

 

Αριστούργημα και το ...And Justice For All αλλά τι εννοείς όταν λες αρχίζει η παρακμή στο Black; :p Μια χαρά είναι και το Black, και το Load και το ReLoad και το St. Anger :happy:

 

Δηλαδή επειδή έκοψαν το Thrash σημαίνει ότι παράκμασαν; :p Θα ήταν προτιμότερο να έπαιζαν 100 χρόνια Thrash ενώ δε γούσταραν να το κάνουν; :p Γούσταραν το στυλ του Black και αυτό έκαναν, και στην Load era γούσταραν αυτό να παίξουν και αυτό έπαιξαν, στο St. Anger αυτό γούσταραν να κάνουν, αυτό έκαναν...

 

Δηλαδή δεν κατάλαβα, είναι παρακμή να αλλάζεις το στυλ της μουσικής σου γιατί εξερευνάς νέα είδη και δεν μένεις στάσιμος στις ρίζες σου; :whistle:

 

pes ta re c.ta idia lene kai gia korn kai polla alla sugkrothmata.dld ti eprepe na kanoun ta idia kai ta idia gia xronia?kala kanoun auto deixnei pws theloun na prosferoun se auth th mousikh giati thn agapane,an hthelan mono na poulhsoun tha ebgazan idious diskous epi xronia.

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tinkerbell (23 Νοέ. 2004 , 02:43)

 

ooooxi!! exeis to live.uparxei sto cd tous "take a look in the mirror"

exw kai to videaki apo Mtv icon me tous metallica na ta spane ekei pou kathontousan ;)

 

 

Το έχω το live και είναι μισό στο live στο Take A Look In The Mirror είναι ολόκληρο ε???

 

Συμφωνώ μαζί σου για τους Metallica αν και το St. Anger δεν μου άρεσε πολύ απλά δεν θα το κατακρίνω κιόλας!!!!Επίσης παίζαν Heavy όχι Thrash...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ragezer (23 Νοέ. 2004 , 03:17)

 

Το έχω το live και είναι μισό στο live στο Take A Look In The Mirror είναι ολόκληρο ε???

 

Συμφωνώ μαζί σου για τους Metallica αν και το St. Anger δεν μου άρεσε πολύ απλά δεν θα το κατακρίνω κιόλας!!!!Επίσης παίζαν Heavy όχι Thrash...

 

nai alla allo na mh sou aresei kai allo na arxizeis na tous krazeis opws kanoun oi perissoteroi.nai to one einai mazi me to teleutaio kommati tou diskou: when will this end.exeis dei thn tainia queen of the damned?xereis oti o Davis exei grapsei 5 apo ta kommatia mazi me ton Richard Gibbs?h tainia moufa alla to soundtrack apsogo!

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...