Jump to content

Honor 3C


gialatzi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συγουρα η κατανάλωση που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογική. μήπως να ξαναπερνούσες την αρχική ρόμ και να το άφηνες έτσι?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν είναι τελικά θέμα ROM θα δοκιμάσω την Β148, που την έχω στο δικό μου από τον Αύγουστο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Πάντως άλλοι φίλοι εδώ μέσα δεν είχαν πρόβλημα με τη συγκεκριμένη έκδοση.

Δεν το πειράζω όμως ακόμα μήπως είναι απλά θέμα ρυθμίσεων και μου προτείνει κάποιος άλλος τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πάω από την 149 στην 148 αλλά αποτυχαίνει και μου βγάζει:

Error: current version is not in VERLIST, unallow to update

 

Τι κάνω λάθος; Μήπως πρέπει να ακολουθήσω άλλη μέθοδο, επειδή πάω σε προγενέστερη έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πάω από την 149 στην 148 αλλά αποτυχαίνει και μου βγάζει:

Error: current version is not in VERLIST, unallow to update

 

Τι κάνω λάθος; Μήπως πρέπει να ακολουθήσω άλλη μέθοδο, επειδή πάω σε προγενέστερη έκδοση;

Για downgrade πρεπει να χρησιμοποιησεις τη μεθοδο με τα τρια κουμπια.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις ένα μικρό αρχείο περίπου 6 mb ειδικό για την 148 που θα σου επιτρέψει να γυρίσεις πίσω.Και που θα το κάνεις εγκατάσταση με local .μετά θα κάνεις την κανονική 148 το μεγάλο αρχείο.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις ένα μικρό αρχείο περίπου 6 mb ειδικό για την 148 που θα σου επιτρέψει να γυρίσεις πίσω.

 

Κάτι πιο συγκεκριμένο σε παρακαλώ, ή τουλάχιστον πού περίπου να ψάξω για να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πιο συγκεκριμένο σε παρακαλώ, ή τουλάχιστον πού περίπου να ψάξω για να το βρω.

Τώρα χεθε μέσα.στο μαμά site το κινέζικο εκεί που είναι και η ρομ!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πάω από την 149 στην 148 αλλά αποτυχαίνει και μου βγάζει:

Error: current version is not in VERLIST, unallow to update

 

Τι κάνω λάθος; Μήπως πρέπει να ακολουθήσω άλλη μέθοδο, επειδή πάω σε προγενέστερη έκδοση;

Νομιζω τζαμπα παιδευεσαι, το προβλημα δεν προερχεται απο τη συγκεκριμενη ρομ, την εχουμε τοσα ατομα χωρις προβλημα. Κατι δεν εγινε σωστα στην εγκατασταση της ρομ. Κανε ενα factory reset, format 32 την sd card και ξαναπερνα την Β149 με clean install (τρια κουμπια) και οχι με local update.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω κάπως μπερδευτεί με τους αριθμούς...

official με EMUI 3.0 της προκοπής έχει βγεί ή μπα;

τζοκερ παιζεις?lol

βασικα ενα μειον εχει η κατα τα αλλα πολυ καλη 261.τις μη συμβατες εφαρμογες!πολυ βασικο!το 3g στην 2η σιμ θα ειναι ενα καλο δωρακι απλα γκρινιαζουμε γιατι το εβαλαν στην beta 4.10.16! γμτ γιατι το εβγαλαν!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, προσπάθησα σήμερα να περάσω την νέα rom (149), την πέρασα...αλλά δεν μου αναγνωρίζει την sim card!

 

Έκανα ένα search στο internet, και βράκα ότι μάλλον φταίει ότι χάθηκε το ΙΜΕΙ. Έφτιαξα ενα backup ΙΜΕΙ, και έχω εγκατεστημένο και το mtk mobileuncle, το οποίο μπορεί να το κάνει restore, όμως πρέπει να είμαι root.

 

Προσπάθησα να κάνω το root, κατέβασα όλα τα προγράμματα, κτλ, πάτησα και το πράσινο κουμπάκι στο iroot (στις οδηγίες λέει κάτι για vroot, αλλά το vroot αυτόματα γίνετιαι iroot σε εμένα, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο), μου λέει ότι τάχα όλα πήγαν καλά, αλλά...τζίφος, δεν είναι ρουραρισμένο.

 

Μήπως φταίει κάτι με το hisuite; Αυτό το πρόγραμμα δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει, αλλά το έχω βάλει, και μου εμφανιζεται αυτόματα όταν συνδέω το κινητό στο Laptop

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τζαμπα παιδευεσαι, το προβλημα δεν προερχεται απο τη συγκεκριμενη ρομ, την εχουμε τοσα ατομα χωρις προβλημα. Κατι δεν εγινε σωστα στην εγκατασταση της ρομ. Κανε ενα factory reset, format 32 την sd card και ξαναπερνα την Β149 με clean install (τρια κουμπια) και οχι με local update.

 

Δυστυχώς και μετά την επανεγκατάσταση παρουσιάζεται η ίδια συμπεριφορά ως προς την πτώση της μπαταρίας. Αν δεν προταθεί τίποτα άλλο να ψάξω με βλέπω να το στέλνω πίσω. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και μετά την επανεγκατάσταση παρουσιάζεται η ίδια συμπεριφορά ως προς την πτώση της μπαταρίας. Αν δεν προταθεί τίποτα άλλο να ψάξω με βλέπω να το στέλνω πίσω. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
μετα το hard reset ποτε προλαβες και καταλαβες την πτωση της μπαταριας?ουτε 2 ωρες δεν περασαν!εβαλες καμια εφαρμογη μετα το hard reset?βγαλε φωτο τα στατιστικα μπαταριας
Link to comment
Share on other sites

Άμα σε 1,5 ώρες έχασε περίπου 9%, πόσο ακόμα να περιμένω; Δεν έβαλα καμία επιπλέον εφαρμογή. Screenshot πήρα, αλλά επειδή δεν ξέρω πώς να ανεβάζω φωτογραφίες σου στέλνω μέσω dropbox

 

https://www.dropbox.com/s/knxibvcwupraewe/Screenshot_2015-02-19-02-40-51.jpeg?dl=0

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και επειδή βλέπω ότι χρησιμοποιείται πολύ το Λειτουργικό σύστημα Android στέλνω screenshots από τη Διαχείριση Εφαρμογών με τις εφαρμογές που εκτελούνται σε αυτή την κατηγορία

 

https://www.dropbox.com/sh/oawevmi4vcpvhab/AADRNc9U0YpoC0ZhIA055DtIa?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή αυτή τη στιγμή έχω μείνει χωρίς κινητό τηλέφωνο, μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Έκανα και factory reset, τα ίδια...

 

Παιδιά, προσπάθησα σήμερα να περάσω την νέα rom (149), την πέρασα...αλλά δεν μου αναγνωρίζει την sim card!

 

Έκανα ένα search στο internet, και βράκα ότι μάλλον φταίει ότι χάθηκε το ΙΜΕΙ. Έφτιαξα ενα backup ΙΜΕΙ, και έχω εγκατεστημένο και το mtk mobileuncle, το οποίο μπορεί να το κάνει restore, όμως πρέπει να είμαι root.

 

Προσπάθησα να κάνω το root, κατέβασα όλα τα προγράμματα, κτλ, πάτησα και το πράσινο κουμπάκι στο iroot (στις οδηγίες λέει κάτι για vroot, αλλά το vroot αυτόματα γίνετιαι iroot σε εμένα, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο), μου λέει ότι τάχα όλα πήγαν καλά, αλλά...τζίφος, δεν είναι ρουραρισμένο.

 

Μήπως φταίει κάτι με το hisuite; Αυτό το πρόγραμμα δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει, αλλά το έχω βάλει, και μου εμφανιζεται αυτόματα όταν συνδέω το κινητό στο Laptop

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, προσπάθησα σήμερα να περάσω την νέα rom (149), την πέρασα...αλλά δεν μου αναγνωρίζει την sim card!

 

Έκανα ένα search στο internet, και βράκα ότι μάλλον φταίει ότι χάθηκε το ΙΜΕΙ. Έφτιαξα ενα backup ΙΜΕΙ, και έχω εγκατεστημένο και το mtk mobileuncle, το οποίο μπορεί να το κάνει restore, όμως πρέπει να είμαι root.

 

Προσπάθησα να κάνω το root, κατέβασα όλα τα προγράμματα, κτλ, πάτησα και το πράσινο κουμπάκι στο iroot (στις οδηγίες λέει κάτι για vroot, αλλά το vroot αυτόματα γίνετιαι iroot σε εμένα, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο), μου λέει ότι τάχα όλα πήγαν καλά, αλλά...τζίφος, δεν είναι ρουραρισμένο.

 

Μήπως φταίει κάτι με το hisuite; Αυτό το πρόγραμμα δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει, αλλά το έχω βάλει, και μου εμφανιζεται αυτόματα όταν συνδέω το κινητό στο Laptop

 

Περιεργο να χασεις το imei. Ποια ρομ ειχες πριν? Τωρα ποια ρομ εχεις? Ειναι της μορφης V100R001CHNC00B1XX, δηλαδη china version?

Για ρουτ δοκιμασε το live recovery που βρεις στο παρακατω link.

Εχει και πληροφοριες για ανακτηση imei, προσοχη ομως να κανεις τις διαδικαδιες για το china version.

http://forum.xda-developers.com/android/development/guide-huawei-honor-3c-h30-u10-t2837773

Δυστυχώς και μετά την επανεγκατάσταση παρουσιάζεται η ίδια συμπεριφορά ως προς την πτώση της μπαταρίας. Αν δεν προταθεί τίποτα άλλο να ψάξω με βλέπω να το στέλνω πίσω. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Κανε μια πληρη φορτιση και βαλε ενα app οπως το gsm battery monitor να δεις τι σου τρωει τη μπαταρια. Χρησιμοποιησε κανονικα το κινητο και ασε να αποφορτιστει πληρως μεχρι να σβησει ωστε να δεις ποσες ωρες παιρνεις screen on. Αν παρα τα στατιστικα της μπαταριας παιρνεις λογικες ωρες με screen on, τοτε ισως χρειαζεσαι battery calibration και δεν εχει προβλημα το κινητο. Αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι η ρομ που ειχες πριν ηταν λογικα custom του καταστηματος και ισως μετα το φλασαρισμα της νεας ρομ το batterystats.bin file που δειχνει τα στατιστικα μπαταριας εχει πειραχτει. Αν δεις οτι η μπαταρια αποφορτιστει πληρως πολυ γρηγορα τοτε μιλα με το καταστημα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο αυτο. Ποια ρομ ειχες πριν? Τωρα ποια ρομ εχεις? Ειναι της μορφης V100R001CHNC00B1XX, δηλαδη china version?

Για ρουτ δοκιμασε το live recovery που βρεις στο παρακατω link.

Εχει και πληροφοριες για ανακτηση imei, προσοχη ομως να κανεις τις διαδικαδιες για το china version.

http://forum.xda-developers.com/android/development/guide-huawei-honor-3c-h30-u10-t2837773

ναι είναι china version, h 149.

 

Στο λινκ που μου δίνεις, βλέπω δύο διαφορετικές διαδικασίες, η μία αφορά το live recovery, η άλλη το imei.

 

Να δοκιμάσω πρώτα το live recovery, μήπως και καταφέρω έτσι να το κάνω ρουτ?

 

Επίσης, στο live recovery, λέει μεταξύ άλλων:

2) Make sure there are 2 files under the folder /sdcard/dload/, which are: au_temp.cfg & UPDATE.APP.

3) Also copy any UPDATE.ZIP that you want to flash via recovery to SDCard. (Eg: UPDATE-SuperSU-*.zip)

 

Εγώ τώρα στο dload έχω μόνο τη ρομ που έβαλα, δηλαδή την 149. Πρέπει να βάλω και άλλη, ή αυτή αρκεί;

 

Το αρχείο au_temp.cfg πού το βρίσκω;

 

--------------

 

To βρηκα το αρχείο au_temp.cfg, ήταν μέσα στο zip. Υπάρχει επίσης ένα update.app, αλλά αυτό είναι πολύ μικρό (7.73Mb). Τι ακριβώς να κάνω;

 

Μήπως να έχω αυτό το μικρό update.app, και να έχω και την 149 ρομ ζιπαρισμένη, για να την περάσει μετά από την αρχή;

 

Ή μήπως πρέπει να κάνω αυτό που λέει πιο κάτω "Using Custom Recovery: Root & Install SuperSU with TWRP (Full Root)";

Edited by enteacher04
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι china version, h 149.

 

Στο λινκ που μου δίνεις, βλέπω δύο διαφορετικές διαδικασίες, η μία αφορά το live recovery, η άλλη το imei.

 

Να δοκιμάσω πρώτα το live recovery, μήπως και καταφέρω έτσι να το κάνω ρουτ?

 

Επίσης, στο live recovery, λέει μεταξύ άλλων:

2) Make sure there are 2 files under the folder /sdcard/dload/, which are: au_temp.cfg & UPDATE.APP.

3) Also copy any UPDATE.ZIP that you want to flash via recovery to SDCard. (Eg: UPDATE-SuperSU-*.zip)

 

Εγώ τώρα στο dload έχω μόνο τη ρομ που έβαλα, δηλαδή την 149. Πρέπει να βάλω και άλλη, ή αυτή αρκεί;

 

Το αρχείο au_temp.cfg πού το βρίσκω;

 

--------------

 

To βρηκα το αρχείο au_temp.cfg, ήταν μέσα στο zip. Υπάρχει επίσης ένα update.app, αλλά αυτό είναι πολύ μικρό (7.73Mb). Τι ακριβώς να κάνω;

 

Καταρχην, σβησε απο την καρτα το αρχειο με τη ρομ γιατι υπαρχει κινδυνος να αρχισει φλασαρισμα της ρομ και κανε την καρτα format 32. Απο το site θα καταβεσεις το αρχειο live_recovery_twrp οπου μεσα στο φακελο dload ειναι τα 2 αρχεια που χρειαζονται au_temp.cfg & UPDATE.APP, οπως δειχνει στα screenshots . εσυ θα κανεις unzip και θα βαλεις το φακελο dload στην καρτα. Θα κατεβασεις και και το superSu.zip απο το ιδιο site και θα το βαλεις οπως ειναι και αυτο στην καρτα. Ακολουθεις τα βηματα και μολις μπεις σε recovery θα το επιλεξεις το superSu.zip για να το φλασαρεις και μετα θα εισαι root.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, σβησε απο την καρτα το αρχειο με τη ρομ γιατι υπαρχει κινδυνος να αρχισει φλασαρισμα της ρομ και κανε την καρτα format 32. Απο το site θα καταβεσεις το αρχειο live_recovery_twrp οπου μεσα στο φακελο dload ειναι τα 2 αρχεια που χρειαζονται au_temp.cfg & UPDATE.APP, οπως δειχνει στα screenshots . εσυ θα κανεις unzip και θα βαλεις το φακελο dload στην καρτα. Θα κατεβασεις και και το superSu.zip απο το ιδιο site και θα το βαλεις οπως ειναι και αυτο στην καρτα. Ακολουθεις τα βηματα και μολις μπεις σε recovery θα το επιλεξεις το superSu.zip για να το φλασαρεις και μετα θα εισαι root.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλες μου για το χρόνο σου.

 

Έχω όλα τα αρχεία, απλά πριν το δοκιμάσω, μήπως χρειάζεται να απενεργοποιήσω το usb debugging mode, κτλ, που τώρα έχει μείνει ενεργοποιημένο από πριν, ή δεν παίζει σημασία;

Link to comment
Share on other sites

Άμα σε 1,5 ώρες έχασε περίπου 9%, πόσο ακόμα να περιμένω; Δεν έβαλα καμία επιπλέον εφαρμογή. Screenshot πήρα, αλλά επειδή δεν ξέρω πώς να ανεβάζω φωτογραφίες σου στέλνω μέσω dropbox

 

https://www.dropbox.com/s/knxibvcwupraewe/Screenshot_2015-02-19-02-40-51.jpeg?dl=0

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και επειδή βλέπω ότι χρησιμοποιείται πολύ το Λειτουργικό σύστημα Android στέλνω screenshots από τη Διαχείριση Εφαρμογών με τις εφαρμογές που εκτελούνται σε αυτή την κατηγορία

 

https://www.dropbox.com/sh/oawevmi4vcpvhab/AADRNc9U0YpoC0ZhIA055DtIa?dl=0

Και εμένα τώρα που έχω την 261 έτσι δείχνει ΑΛΛΆ έχω βάλει την εφαρμογή fenix για το twitter να τραβάει τα τουιτ live streaming.Μόλις απενεργοποιησω την επιλογή αυτήν μετά από κάποια ώρα το ποσοστό του λειτουργικού πέφτει κατακόρυφα.κάτι τρέχει στο background.δες τον καιρό, και άλλες προ εγκατεστημένες εφαρμογές .Επίσης δες την επιλογή για back up να ΜΗΝ είναι τικαρισμενη!

Link to comment
Share on other sites

έλα μάλλον στο βρήκα! πήγαινε στις ρυθμίσεις της κλήσης εκεί έχει επιλογή για φίλτρο παρενόχλησης....

μπες στις ρυθμίσεις και ΞΕΤΙΚΑΡΕ την έξυπνη παρεμπόδιση! είναι το harass......που δείχνει η φωτο που ανέβασες μάλλον!

Επίσης στην εφαρμογή διαχείριση συσκευής στον έλεγχο ιών μπες και εκεί στις ρυθμίσεις του και απενεργοποιήσε το!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν βγάζω άκρη, και έχω μείνει χωρίς κινητό εδώ και ώρες. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, και δεν βγάλω άκρη μέχρι αύριο, πουλάω το κινητό 110 ευρώ, απλά θα χρειαστεί να το ψάξετε για να βγάλετε άκρη με roms, κτλ.

 

Ψάχνω και στο ίντερνετ, όλοι λένε ότι αν βάλω στην sd card το folder "dload" με αυτά τα δύο αρχεία, θα μπει στο recovery, αλλά εμένα μπαίνει κανονικά στο android, αγνοώντας πλήρως την sd card

 

--------

 

Το έψαξα λίγο ακόμα, βλέπω εδώ στα σχόλια ότι μάλλον φταίει ο bootloader, όμως εγώ έχω την china version, που -υποτίθεται ότι- είναι ξεκλείδωτο το bootloader, έτσι δεν είναι;

 

--------

 

Μια ερώτηση, μπας και βγάλω άκρη:

 

Υπάρχει κάποια rom που να είναι ρουταρισμένη από μόνη της; Αν ναι, θα μπορούσα να την περάσω με την μέθοδο των 3 πλήκτρων; Αν αυτό γίνεται, τότε θα έχω ένα ρουταρισμένο τηλέφωνο, και έτσι θα μπορέσω να κάνω recover to ΙΜΕΙ, και να μπορέσω τουλάχιστον να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο μου

Edited by enteacher04
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...