Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό το έχω περίπου 2 μήνες και έχω παρατηρήσει μέσα σε αυτό το διάστημα μια με δυο φορές να μου ανεβάζει θερμοκρασία . Θα με ρωτήσει κάποιος βέβαια και ορθά πως κατάλαβες οτι σε ανεβάζει θερμοκρασία? Απλά όπως το κρατούσα και αισθανόμουν την θερμοκρασία στην παλάμη απο την πλάτη του κινητού . Δέν ξέρω αν είναι τυχαίο γεγονός .....Σήμερα συγκεκριμένα που μου ανέβασε θερμοκρασία έβλεπα live για περίπου κανένα 15λεπτο το Mega,ΣΚΑΙ,Antenna μέσο ιντερνετ. Δέν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό...

 

Καλό σας βράδυ

Ετσι κανει στο steaming. Φτανει περιπου τους 38 βαθμους Κελσιου.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εμενα το κινητο εντελει χθες σε διαστημα 9 ωρων μ ολα κλειστα εφαγε μονο 1% απο το 87 στο 86% δεν ξερω τι ειχε παθει και ετρωγε πριν τοσο αφου σε αναμονη το 6-7 ωρων μ ολα κλειστα ετρωγε 5-7 για πλακα...ελπιζω να στρωσε γιατι μου χε σπασει τα νευρα αυτο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα το κινητο εντελει χθες σε διαστημα 9 ωρων μ ολα κλειστα εφαγε μονο 1% απο το 87 στο 86% δεν ξερω τι ειχε παθει και ετρωγε πριν τοσο αφου σε αναμονη το 6-7 ωρων μ ολα κλειστα ετρωγε 5-7 για πλακα...ελπιζω να στρωσε γιατι μου χε σπασει τα νευρα αυτο!

 

Μην τρελαίνεσαι. Μπορεί μεθαύριο μα ξαναφαει 5. Οπψς κάτσει το βλεπω και στο δικό μου αυτό

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε εχεις δικιο σ αυτο αλλα αυτο μου το κανε συνεχεια για καμια 10αρια μερες και βαλε κι ειχα φαει φρικη....ελπιζω σε γενικες γραμμες να στρωσει καπως...
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε εχεις δικιο σ αυτο αλλα αυτο μου το κανε συνεχεια για καμια 10αρια μερες και βαλε κι ειχα φαει φρικη....ελπιζω σε γενικες γραμμες να στρωσει καπως...

 

μηπως εχεις βαλει το widget του καιρου? αν ναι βαλε το να μην κανει ανανεωση! το ιδιο και με την εφαρμογη του fb και αλλες παρομοιες!

αλλιως αν ξαναρχισει κανε επαναφορα να ξεμπερδευειες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλε αλλα το χω βαλει να μην κανει μονο του ανανεωση...ειχα κανει και επαναφορα 2 φορες και ρουφαγε μπαταρια....αλλα σημερα εχω αυτην την στιγμη 57ωρες λειτουργιας με 60% μπαταρια οθονη 2.15ωρες αποκλειστικα σερφαρισμα και1.30 ωρες κλησεις...το κινητο το βραδυ σε διαστημα 7 ωρων εφαγε 1% απο 68-67%τπτ δηλαδη και αν συνεχιστει ετσι θα μαι πανευτυχης διοτι μονο του εφαγε χονδρο σκαλωμα αλλα φαινεται να καταστρωσε οπως ακριβως παινευουμαι το g2 για την απιστευτη μπαταρια του που αμα δεν εισαι καφτης ξεχνας να το φορτισεις!!!
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]45582[/ATTACH][ATTACH]45582[/ATTACH]

Απλα τρομερη η μπαταρια του g2. Μαμα 4.4.2 με γουλ viral pro να παιζει μουσικη οση ωρα ειναι ανοιχτη η συσκευη μετα το περας της φορτησης.Μπραβο LG.

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι με νέα μέτρηση. το κινητό δεν έχει αντίπαλο.

πρόκειται για μόλις την 4η φόρτιση. θα αφήσω να περάσει λίγος καιρός για την επόμενη ανάρτηση.

 

ανεβάζω τρία screenshots, 2 από το λειτουργικό και 1 από το GSam battery.

το 2ο δίνει μεγαλύτερο χρόνο σε ανοιχτή οθόνη.

 

αυτόματο 2g/3g,

μόνο δεδομένα (ανοιχτά όταν χρειαζόταν) χωρίς wifi.

φωτεινότητα αυτόματη στο 50%

χρόνος ομιλίας περίπου 2:50.

υπενθυμίζω ότι έχω μαμίσια 4.4.2 και δεν έκλεψα στην αρχή της φόρτισης !! (δεν το άφησα παραπάνω μετά το 100% για να "παραγεμίσει").

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο με τα data κλειστά και χωρίς σύνδεση σε wifi κρατάει μια χαρά. Με ανοιχτά τα παραπάνω η μπαταρία τελειώνει παρα πολύ γρήγορα χωρίς ιδιαίτερη χρήση! Φαντάζομαι ότι κάποια ή κάποιες εφαρμογές συνδέονται στο ίντερνετ μόνες τους και κάνουν την ζημιά..πως μπορώ να τις εντοπίσω χωρίς root, οπότε και αναγκαστικά χωρίς το wakelock detector;
Link to comment
Share on other sites

εχεις το widget του καιρου? αυτο ετρωγε σε μενα μπαταρια! για δοκιμασε να το βγαλεις? δες και στο fb, skype να μην σου κανει ενημερωσεις συχνα πυκνα,αν και θα φαινοταν ! τωρα τροπο χωρις ρουτ δεν ξερω να σου πω! στην τελικη κανε επαναφορα εργοστασιακων ή ξαναφλασαρε την μαμα ρομ :wacko: !
Link to comment
Share on other sites

εχεις το widget του καιρου? αυτο ετρωγε σε μενα μπαταρια! για δοκιμασε να το βγαλεις? δες και στο fb, skype να μην σου κανει ενημερωσεις συχνα πυκνα,αν και θα φαινοταν ! τωρα τροπο χωρις ρουτ δεν ξερω να σου πω! στην τελικη κανε επαναφορα εργοστασιακων ή ξαναφλασαρε την μαμα ρομ :wacko: !

 

Το widget του καιρού το έχω από την αρχή όπως το έχει το τηλέφωνο από μόνο του και ποτέ δεν είχα θέμα με την μπαταρία. Fb και Skype δεν έχω. Μάλλον θα δοκιμάσω να σβήνω τυχαία τις εφαρμογές μπας και βγάλω άκρη αν δεν υπάρχει άλλος πιο εύκολος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Greenify και σε systems apps και το κινητο πεταει...

 

[ATTACH]45682[/ATTACH]

[ATTACH]45682[/ATTACH]

http://s13.postimg.org/vt0174uxz/Screenshot_2014_06_01_22_19_08.png

Edited by raven84
Link to comment
Share on other sites

Κριμα που θα το βαλω για φορτιση μιας και το θελω γεματο αυριο το πρωι...Ήθελα να δω που θα φτασει...

 

Τεσπα η συνεχεια των απο πανω

 

[ATTACH]45687[/ATTACH]

[ATTACH]45687[/ATTACH]

[ATTACH]45687[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω και με cloydyproII 2.1 και με cloydystock 2.1 εχω θεμα με το internet browsing (κυριως) επειδη ζεστενεται πολυ το κινητο και πεφτει κατακορυφα η μπαταρια. δηλαδη ετσι οπως το υπολογιζω απο την πτωση της μπαταριας, πανω απο 3-3,5 ωρες συνεχομενα δεν θα κρατησει... εχω ηδη βαλει τον στοκ κερνελ.

ειναι νορμαλ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω και με cloydyproII 2.1 και με cloydystock 2.1 εχω θεμα με το internet browsing (κυριως) επειδη ζεστενεται πολυ το κινητο και πεφτει κατακορυφα η μπαταρια. δηλαδη ετσι οπως το υπολογιζω απο την πτωση της μπαταριας, πανω απο 3-3,5 ωρες συνεχομενα δεν θα κρατησει... εχω ηδη βαλει τον στοκ κερνελ.

ειναι νορμαλ αυτο?

 

Οτιδήποτε μη στοκ κάπου χάνεις κ κάπου κερδίζεις..

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει το εξής παιδιά , δεν το λέω σαν πρόβλημα απλά εξηγώ αυτό που έχω παρατηρήσει .

Όταν έχω το gps της συσκευής on χωρίς να έχω όμως να ανοιχτή κάποια εφαρμογή που παίρνει στοιχεία από το gps τότε έχω μια μικρή σχετικά κατανάλωση της μπαταρίας θα έλεγα.

Όταν όμως έχω το gps της συσκευής on και παράλληλα έχω και μια εφαρμογή ανοιχτή που συνεργάζεται με το gps της συσκευής τότε παρατήρησα ότι η κατανάλωση της μπαταρίας αυξάνεται αρκετά. Όντως έτσι είναι τα πράγματα ? ή κάνω κάποιο λάθος ?

 

 

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να έχεις drain αφού άνοιξες τοποθεσία. Είναι σαν να λες ανοίγεις δεδομένα κ απλά έχεις κλειστή οθόνη.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδία θα χρειαστώ την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας...

Θεωρώ πώς η μπαταρία μου δεν έχει καλές επιδόσεις σύμφωνα με τη χρήση...(έτσι νομίζω)

Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε κάποια κριτήρια π.χ για να καταλάβω άν λειτουργεί σωστά...για να τα έχω σαν οδηγό

ώστε να καταλάβω άν όντως έχει πέσει σε επιδόσεις!

 

Πχ θα μπορούσατε να μου προτείνετε χαρακτηριστικά λειτουργίας που κρατάνε πιο πολύ τη μπαταρία ώστε να τα δοκιμάσω για μερικές μέρες κ να εντοπίσω άν υπάρχει πρόβλημα;;;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδία θα χρειαστώ την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας...

Θεωρώ πώς η μπαταρία μου δεν έχει καλές επιδόσεις σύμφωνα με τη χρήση...(έτσι νομίζω)

Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε κάποια κριτήρια π.χ για να καταλάβω άν λειτουργεί σωστά...για να τα έχω σαν οδηγό

ώστε να καταλάβω άν όντως έχει πέσει σε επιδόσεις!

 

Πχ θα μπορούσατε να μου προτείνετε χαρακτηριστικά λειτουργίας που κρατάνε πιο πολύ τη μπαταρία ώστε να τα δοκιμάσω για μερικές μέρες κ να εντοπίσω άν υπάρχει πρόβλημα;;;

 

Φιλε Βαγγέλη αυτό που ρωτάς είναι υποκειμενικό. Δεν μπορούμε να σου πούμε πως να δουλέψεις το κινητό σου. Ο καθένας κάνει τη χρήση που θέλει.

Αυτό που θα σου πβ είναι να το φορτίσεις και όταν φτάσει στο 100 αστο ενα μισάωρο ακόμα. Μετα δούλεψε το οσο θες. Έτσι κάνω σε κάθε φόρτιση εγω.

Μετα τις 4-5 πρώτες φορτίσεις δώσε μας νούμερα να δούμε πως τα πας

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδία θα χρειαστώ την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας...

Θεωρώ πώς η μπαταρία μου δεν έχει καλές επιδόσεις σύμφωνα με τη χρήση...(έτσι νομίζω)

Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε κάποια κριτήρια π.χ για να καταλάβω άν λειτουργεί σωστά...για να τα έχω σαν οδηγό

ώστε να καταλάβω άν όντως έχει πέσει σε επιδόσεις!

 

Πχ θα μπορούσατε να μου προτείνετε χαρακτηριστικά λειτουργίας που κρατάνε πιο πολύ τη μπαταρία ώστε να τα δοκιμάσω για μερικές μέρες κ να εντοπίσω άν υπάρχει πρόβλημα;;;

 

αυτό που "ρουφάει" την μπαταρία είναι το gaming.

ανάλογα και την υπολογιστική ισχύ που απαιτείται, μπορεί να χρειαστείς φόρτιση σε μερικές ώρες.

επίσης σημαντική κατανάλωση βλέπω στην πλοήγηση, ειδικά κρίνοντας και από το ότι το κινητό ανεβάζει θερμοκρασία (άρα ο επεξεργαστής δουλεύει υπερωρίες).

 

νομίζω ότι ένας τρόπος για να κάνεις οικονομία στην μπαταρία ή να συγκρίνεις πιο εύκολα με άλλους χρήστες το κατά πόσον λειτουργεί σωστά, είναι να μην ασχοληθείς με παιχνίδια, να μην ενεργοποιήσεις το 4g και να έχεις τη φωτεινότητα σε ένα λογικό επίπεδο.

εγώ προσωπικά ανοίγω δεδομένα ή wifi και gps μόνο όταν χρειάζεται και επίσης δεν έχω αυτόματο συγχρονισμό. τέλος έχω τη φωτεινότητα στο 50% αυτόματο, γιατί ούτως ή άλλως το παραπάνω με κουράζει στα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε standby λειτουργία τι ποσοστό σου τρώει με κλειστούς τους συγχρονισμούς για αρχή. Εμένα μετά το minor update με το knock code (με dirty fllash) είχε φάει κάποια φρίκη και το βράδυ έχανε 8-9% (στο 7ωρο) με κλειστά data και σχεδόν τα πάντα greenified. Μετά το Factory reset που έφαγε έστρωσε χαρακτήρα και γύρισε στο 0-1% στο ίδιο χρονικό διάστημα. :happy:
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...