Jump to content

Αργεί να ανοίξει


NickTheGreek99
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Έχω ένα asus eeepc 1101hagg και αργεί να ανοίξει δηλαδή κολλάει στο bios για κανα 3λεπτο και μετά κανονικά φορτώνει το λειτουργικό του. Τι μπορεί να φταίει? Το θέμα είναι ότι γίνεται κάθε φορά που ξεκινάει και είναι σπαστικό.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχω ένα asus eeepc 1101hagg και αργεί να ανοίξει δηλαδή κολλάει στο bios για κανα 3λεπτο και μετά κανονικά φορτώνει το λειτουργικό του. Τι μπορεί να φταίει? Το θέμα είναι ότι γίνεται κάθε φορά που ξεκινάει και είναι σπαστικό.

 

μπορεις να εχεις καποιο ιο... να εχει παθει κατι ο σκληρος και να ειναι ενα βημα πριν τον... "ταφο", αν εχεις παρα πολλα και βαρια προγραμματα τοτε αυτο φταει... μπορει να ειναι αρκετοι οι λογοι

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να εχεις καποιο ιο... να εχει παθει κατι ο σκληρος και να ειναι ενα βημα πριν τον... "ταφο", αν εχεις παρα πολλα και βαρια προγραμματα τοτε αυτο φταει... μπορει να ειναι αρκετοι οι λογοι

 

Στο post κολλάει, όταν τελειώσει το check, προχωράει κανονικά στο λειτουργικό του δεν έχει πρόβλημα στην εκκίνηση του λειτουργικού αλλά προτού ξεκινήσει, κολλάει δηλαδή στο checkάρισμα της μητρικής και των υποσυστημάτων, ότι ελέγχει τέλος πάντων ..Παλαιότερα ούτε 2 δευτερόλεπτα και τώρα κοντά 3 λεπτά??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Στο post κολλάει, όταν τελειώσει το check, προχωράει κανονικά στο λειτουργικό του δεν έχει πρόβλημα στην εκκίνηση του λειτουργικού αλλά προτού ξεκινήσει, κολλάει δηλαδή στο checkάρισμα της μητρικής και των υποσυστημάτων, ότι ελέγχει τέλος πάντων ..Παλαιότερα ούτε 2 δευτερόλεπτα και τώρα κοντά 3 λεπτά??

 

Κατι απο μεσα θα τα'χει παιξει,ισως η μητρικη ή η ram

 

ναι ισως τα εχει παιξει η ραμ εντελως και στα κανει αυτα... δεν αποκλειεται να ειναι και η μητρικη αλλα μου φαινεται απιθανο... πιο πολυ για ραμ ή σκληρο ή επεξεργαστη μου μυριζει

Link to comment
Share on other sites

Κατι απο μεσα θα τα'χει παιξει,ισως η μητρικη ή η ram

 

ναι ισως τα εχει παιξει η ραμ εντελως και στα κανει αυτα... δεν αποκλειεται να ειναι και η μητρικη αλλα μου φαινεται απιθανο... πιο πολυ για ραμ ή σκληρο ή επεξεργαστη μου μυριζει

 

Όντως κολλάει στο checking nvram.Θα το ελέγξω και θα σας απαντήσω.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε με το memtest

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Στα ποσα pass να το αφησω;

 

εδιτ:Έκανα 5 pass (~5:30 ώρες) κανένα error.Eπίσης έχω άλλο ένα ίδιο λάπτοπ το οποίο δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.Να πάρω τη ram του από κει και να το βάλω στο δικό μου μπας και φτιάξει;;

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το είχες κάνει update το bios για αλλαγή windows (vista-7) ? Προσπάθησε να κάνεις flash με προηγούμενη έκδοση από αυτή που έχεις. H nvram δεν έχει καμμια σχέση με την μνήμη ram Που έχεις στον υπολογιστή σου. Είναι καθαρά οι ριθμύσεις του bios, οι ρυθμίσεις της μητρικής σου γενικά !!!! Ισως αν βγάλεις την μπαταρία του, δεν ξέρω αν το μοντέλο σου έχει, το αφήσεις κανένα 15 λεπτο και ξεκινήσεις πάλι? Εκανες load default bios? Εκεί είναι το πρόβλημα σου. :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το είχες κάνει update το bios για αλλαγή windows (vista-7) ? Προσπάθησε να κάνεις flash με προηγούμενη έκδοση από αυτή που έχεις. H nvram δεν έχει καμμια σχέση με την μνήμη ram Που έχεις στον υπολογιστή σου. Είναι καθαρά οι ριθμύσεις του bios, οι ρυθμίσεις της μητρικής σου γενικά !!!! Ισως αν βγάλεις την μπαταρία του, δεν ξέρω αν το μοντέλο σου έχει, το αφήσεις κανένα 15 λεπτο και ξεκινήσεις πάλι? Εκανες load default bios? Εκεί είναι το πρόβλημα σου. :)

 

Πότέ δεν αναβάθμισα το bios του.Αν εννοείς τη μπαταρία του λάπτοπ, έχει ψοφήσει εδώ και ~1.5-2 χρόνια.Θα κάνω ένα load default bios και θα δω αν θα φτιάξει.

edit:Δεν έφτιαξε, αυτό που κατάλαβα είναι ότι από τότε που παρουσίασε το πρόβλημα, τρώει κάτι φρίκες η ram , και ας είναι στο 50%(Δεν φταίει ούτε ο δίσκος ούτε η cpu, έχω κάνει ελέγχους πάνω σε αυτά και δεν έχουν κανένα πρόβλημα)...

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Την εσωτερική μπαταρία εννοώ. Βέβαια δεν αποκλείω και την ram :worry:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Την εσωτερική μπαταρία εννοώ. Βέβαια δεν αποκλείω και την ram :worry:

 

Θα τα ελέγξω από βδομάδα να δω τι γίνεται και θα ξαναγράψω.Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σου και για τους άλλους βέβαια.:):)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Θα τα ελέγξω από βδομάδα να δω τι γίνεται και θα ξαναγράψω.Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σου και για τους άλλους βέβαια.:):)

 

Έβαλα άλλη ram και δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.Άρα είναι η μητρική?Μας αφήνει χρόνους??

Πληροφοριακά αυτή που έβγαλα είναι μάρκας a-data και έβαλα ASint, 1gb και τα 2.

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου είναι το τελευταίο που θα κοιτάξεις. Επόμενο βήμα να του περάσεις την ίδια έκδοση bios από πάνω. :rolleyes: Στην συνέχεια εαν και πάλι τίποτα δεν μένει παρά να το ξεβιδώσεις, και να του κάνεις reset bios. Καταλαβαίνω ότι γνωρίζεις ;).

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σήμερα που το άνοιξα μετά από καιρό, προχωράει κανονικά χωρίς τις καθυστερήσεις.Όπως πρώτα λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο.Άβυσσος η ψυχή των pc!!!

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

χαχα. Ετσι Ηθελε διακοπές φίλε μου

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

χαχα. Ετσι Ηθελε διακοπές φίλε μου

 

Έτσι φαίνεται...

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...